"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.

..

...

FOTOGALERIA >>>

FOTOGALERIA >>>

ZAŁĄCZNIK >>>

..

FOTOGALERIA >>>

..

    Międzynarodowy Miesiąc Biblioteki Szkolnej 2018

W październiku tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Biblioteki Szkolnej.  W tym roku temat przewodni obchodów (wybrany na dorocznej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych) brzmiał: Dlaczego kocham moją bibliotekę szkolną.

Tegoroczne obchody zgodnie z oczekiwaniami organizatorów były dla ich uczestników wspaniałą okazją, by wyrazić, dlaczego kochają swoją bibliotekę szkolną. Temat wymagał odwagi, ale było warto! Uczniowie, w szczególności ci najmłodsi, pod opieką swoich wychowawców „z sercem” zaangażowali się w zaproponowane działania. Przygotowali piękne prace plastyczne na konkurs „Moja biblioteka-serce szkoły”. Prace nagrodzone w konkursie można obejrzeć na  wystawie w holu przy bibliotece. Wzięli też udział w akcji „Serducho dla biblioteki” , w ramach której na papierowych serduszkach pisali wiele ciepłych słów o bibliotece (sami lub za pośrednictwem pani wychowawczyni). Nie pogardzili też udziałem w spotkaniu: ”Z wierszem i piosenką o bibliotece”, pięknie recytując wiersze o bibliotece i książkach oraz włączając się (klaskaniem) do piosenki śpiewanej przez dziewczęta z Klubu Przyjaciół Książki. Nieco starsi uczniowie (klas IV-VI), którzy po raz drugi spotkali się z pisarką Anną Czerwińską-Rydel (spotkanie październikowe było zorganizowane przez Bibliotekę Miejską), mieli okazję wykazać się wiedzą w konkursie czytelniczym  o wielkich Polakach, pt. „Irena Sendlerowa-kobieta, która działała z potrzeby serca”. Dla najstarszych uczniów naszej szkoły przygotowaliśmy czytelniczy  konkurs wiedzy pt. „Józef Piłsudski-twórca wolnej Polski”.  Obu konkursom towarzyszyły wystawki. Cała społeczność naszej szkoły (w holu głównym) mogła obejrzeć prezentację multimedialną o MMBS (jego historii i dniu dzisiejszym). Zawarte w niej informacje (obok tych zamieszczonych na plakatach i na stronie internetowej szkoły) uczniowie wykorzystali rozwiązując testy wiedzy o MMBS. Zadania wymagały umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych obchodów dziękujemy za udział,  a zwycięzcom konkursów gratulujemy raz jeszcze. Na podsumowanie obchodów zaprosiliśmy panią Dyrektor, która osobiście wręczyła zwycięzcom zorganizowanych konkursów nagrody książkowe i dyplomy.  W przyszłym roku szkolnym chętnie znów weźmiemy udział w obchodach, szkoda tylko, że tak długo musimy czekać aby poznać temat przewodni kolejnych obchodów. Póki co zapraszamy do zapoznania się z FOTOGALERIĄ z tegorocznego świętowania Międzynarodowego Miesiąca Biblioteki Szkolnej.

FOTOGALERIA >>>

A oto zwycięzcy w konkursach
zorganizowanych z okazji obchodów MMBS 2018 
 
 

Konkurs plastyczny „Moja biblioteka-serce szkoły”

Na poziomie klas „O”

I miejsce                   Anna Czapiewska kl. „OA”
II miejsce                  Zuzanna Dusza kl. „OA”
III miejsce                Judyta Górna kl. „OA”
Wyróżnienie                       Oliwia Bąk  kl. „OA”

 
Na poziomie klas I

I miejsce                   Małgorzata Lipska kl. Ia
II miejsce                  Martyna Miętka kl. Ic
III miejsce              Julia Stolc  kl. Ic
Wyróżnienie                       ex aequo Julia Jargieło i Lena Maszka  kl. Ic


Na poziomie klas II

I miejsce                   Weronika Pobłocka kl. IIc
II miejsce                  Fryderyk Bystron kl. IIc
III miejsce                 ex aequo Katarzyna Jaszewska i Zuzanna Bielawa kl. IIb
Wyróżnienie                       ex aequo Anna Janikowska i Amelia Węcławik  kl. IIc

 
Konkurs czytelniczy o wielkich Polakach
„Irena Sendlerowa-kobieta, która działała z potrzeby serca”


I miejsce                   Jessica Polak IVc
II miejsce                  Marta Norek Vd
III miejsce                Marcelina Marzyńska Vb

Konkurs czytelniczy o wielkich Polakach „Józef Piłsudski-twórca wolnej Polski”


I miejsce                   Dominik Jaroniec IIIa/G
II miejsce                  Iga Leszczyńska IIIe/G
III miejsce                Wiktoria Janusz IIIe/G

 
TEST sprawdzający wiedzę o
Międzynarodowym Miesiącu Biblioteki Szkolnej

I miejsce                   ex aequo Kornelia Kamińska i Julia Zwara kl. IVb
II miejsce                  ex aequo Jessica Polak i Aleksandra Szczepańska kl. IVc
III miejsce                 Amelia Szymańska kl. IVc

Oprac. Beata Jansen

.. 

..

..

..

REGULAMINY KONKURSÓW zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2018

Regulamin konkursu plastycznego Moja biblioteka serce szkoły >>>

Regulamin konkursu czytelniczego Irena Sendlerowa - kobieta, która działała z potrzeby serca >>>

Regulamin konkursu czytelniczego J. Piłsudski - twórca wolnej Polski >>>


8 czerwca 2018 r. przystępujemy do akcji 




Zaproszenie do udziału w akcji >>>

Sprawozdanie z udziału naszej szkoły >>>


Zabawy literackie, błyskawiczne konkursy, wspólne czytanie i inne atrakcje podczas szkolnych obchodów Tygodnia Bibliotek 2018!

Od 8 do 15 maja świętowaliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Zgodnie z programem zamieszczonym na stronie internetowej szkoły w zakładce: BIBLIOTEKA zaprosiliśmy społeczność szkolną na obchody, które w tym roku przebiegały pod hasłem ”(Do) WOLNOŚĆ CZYTANIA”.

Obchody rozpoczęły się we wtorek - 8 maja w Dniu Bibliotekarza. W tym dniu uczniowie poznawali zawód bibliotekarza (jego historię i dzień dzisiejszy). W holu szkoły przy bibliotece oraz w samej bibliotece przygotowano materiały dot. zawodu bibliotekarza oraz pytania konkursowe do pierwszego z wielu przygotowanych na ten tydzień konkursów - konkursu wiedzy: „Zawód bibliotekarza”. Konkursowi towarzyszyła wystawa pt. „Galeria bibliotekarzy” przygotowana z wykorzystaniem ciekawych materiałów zamieszczonych w INTERNECIE.

W ww. konkursie udział wzięło 12 osób. Trzy z nich uzyskały maksymalną ilość punktów. W wyniku przeprowadzonej dogrywki zwycięzcą konkursu: „Zawód bibliotekarza” została uczennica klasy IVa – Michalina Gintowt (członkini szkolnego Klubu Przyjaciół Książki).

W środowych zabawach z literaturą udział wzięły nasze przedszkolaki „MISIAKI”, dzieci z „ZERÓWKI” oraz uczniowie klas I-III. Spotkania z nimi to, jak zawsze, wiele satysfakcji i pozytywnych emocji. Najmłodsi uczestnicy „Zabaw z literaturą”, wspomniane przedszkolaki „MISIAKI” dzielnie radziły sobie zarówno z zagadkami słownymi jak i pytaniami typu: „PRAWDA/FAŁSZ na bazie najpopularniejszych utworów dla dzieci.

Zdobywcami największej ilości pkt. i słodkiej nagrody w grupie przedszkolaków byli: Ula Norek (13 pkt.), Eliza Pellowska (11 pkt.), Iga Roda (10 pkt), Iga Kropidłowska i Julia Milanowska (po 9 pkt.), Filip Buda i Kacper Trzebiatowski (po 7pkt.) . W grupie 6-cio latków w „Zabawach z literaturą” najlepszy był Przemek Noga, ale zaraz po nim uplasowała się Pola Aszyk-Krazińska. Zarówno przedszkolaki jak i oddział „0” dostali dyplom zaświadczający, że otrzymali tytuł Przyjaciół Książek.

Środowe zabawy z literaturą miały też miejsce w holu na I piętrze, gdzie klasy swoje mają najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Brali w nich udział uczniowie klas I-III. Zwycięzcami tych potyczek z literaturą byli Julia Białk z kl. Ia i Emil Plutowski IIIf.

W czwartkowych konkursach, których celem była popularyzacja wiedzy o bibliotekach (skierowanych głównie do uczniów klas gimnazjalnych) udział wzięło 12 uczniów. Aby wyłonić zwycięzców, podobnie jak w przypadku konkursu dla uczniów klas IV-VII, potrzebne były dogrywki. I tak w konkursie: „Dzieje Bibliotek”(kategoria BIBLIOTEKI ŚWIATA) zwyciężyła Zuzanna Binięda-Pastwa (uczennica klasy VII dawniej I gimnazjum), w konkursie: „Najnowocześniejsza biblioteka świata” (również z kategorii BIBLIOTEKI ŚWIATA) bez potrzeby dogrywki wygrał Adam Igel z klasy IId gimnazjum.

W piątkowym konkursie (popularyzującym wiedzę o książce-skierowanym do wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły) pt. „Ciekawostki o książce” wygrała (po dogrywce) Marta Kujach z klasy IIc gimnazjum. W konkursie tym udział wzięło 8 osób.

12 i 13 wypadły w weekend, dlatego kolejne działanie zaplanowane na obchody miało miejsce w poniedziałek-14 maja. Było to wspólne czytanie tekstu o wartości, którą uczniowie-tegoroczni ambasadorzy głośnego czytania uznali za najważniejszą, a mianowicie o przyjaźni. Tekst pochodził z książki pt. „12 ważnych opowieści dla dzieci”. Książka ta, to jedna z wielu książek zakupionych ze środków NPRCZ, który realizuje nasza szkoła. Wybór lektury do wspólnego czytania okazał się ”strzałem w dziesiątkę”. Uczniowie z zaciekawieniem i wielką uwagą uczestniczyli we wspólnym czytaniu oraz pogadance na temat przyjaźni sterowanej pytaniami nauczyciela bibliotekarza. Świetnie rozumieli tekst, o czym świadczyły ich odpowiedzi na pytania kontrolne zadawane po czytaniu kolejnych fragmentów opowieści. A były to pytania zarówno ogólne jak i szczegółowe.

We wtorek wśród odwiedzających naszą bibliotekę najliczniejszą grupę stanowiła klasa IIIf szkoły podstawowej, która wypożyczyła wiele nowości książkowych, po ich prezentacji dokonanej przez ich wychowawczynię. Ten dzień i następny zaplanowany na podsumowanie Tygodnia Bibliotek uległy zawężeniu w swej ofercie z uwagi na zaangażowanie nas-bibliotekarzy do pracy w zespole nadzorującym próbny egzamin klas II gimnazjum.

Myślę, że i tak możemy być zadowoleni z tego, co udało nam się zrealizować w ramach Tygodnia Bibliotek. Program był raczej bogaty i zróżnicowany, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego pozwolę życzyć sobie, aby przyszłoroczne obchody były równie udane jak obecne, głównie z uwagi na zaangażowanie uczniów. Wszystkim uczestnikom obchodów dziękujemy za udział, a zwycięzcom przeprowadzonych konkursów jeszcze raz gratulujemy.

Dokumentacja fotograficzna wydarzenia w FOTOGALERII.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Jansen

 
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2018 w bibliotece szkolnej

23 IV tradycyjnie włączyliśmy się w obchody święta celebrowanego na całym świecie ”od Nowej Zelandii po Kanadę” Mowa, oczywiście, o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zwany również Międzynarodowym Dniem Książki to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 r. Data obchodów tego święta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir…

Jak świętowaliśmy w naszej szkole? Rankiem tego dnia na uczniów czekały biblioteczne niespodzianki. Kto w tym dniu zdecydował się odwiedzić szkolną bibliotekę otrzymywał kolorowe ulotki reklamujące święto (w języku ojczystym i angielskim). W ciągu całego dnia zajęć szkolnych (dokładnie do godz. 15. 30) można było wziąć udział w konkursie: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich-co o nim wiemy?” Odpowiedzi na pytania konkursowe można było znaleźć na towarzyszących konkursowi wystawkach. Czytając, materiał na nich zamieszczony, uczniowie dowiadywali się m.in., dlaczego czerwona róża jest symbolem tego święta, co to jest prawo autorskie i kiedy nasz kraj zaczął je stosować.

Biblioteka tego dnia ani przez moment nie musiała czekać na czytelnika. Przez cały dzień gościli w niej uczniowie. Jedni zwracali wypożyczone książki i wypożyczali kolejne, inni uważnie czytali (jedni materiały zamieszczone na wystawkach, szukając odpowiedzi na pytania konkursowe, drudzy czytali swoje wypożyczone książki lub czasopisma). Aż miło było patrzeć na taką aktywność czytelniczą małych i dużych. Już następnego dnia o godz. 12.30 nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu, gratulacje dla zwycięzców i podziękowania za udział dla wszystkich uczestników. Nagrody książkowe zostały wręczone zwycięzcom na najbliższym szkolnym apelu. Zwycięzcami konkursu zorganizowanego z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Prasy zostali: Zuzanna Binięda-Pastwa (w kategorii klas VII oraz ogólnie z najwyższym wynikiem) Bartłomiej Kryzel (w kategorii klas V), Michalina Meyer i Hanna Szyc (w kategorii klas III), Julia Stolc (w kategorii klas I). Najmłodsza z grupy zwycięzców otrzymała, dodatkowo, nagrodę specjalną-książkę z dedykacją pisarki Anny Czerwińskiej –Rydel, która niedawno gościła w naszej szkole.

Doceniamy obchody tego święta, ponieważ zależy nam, aby promować świadome czytelnictwo. W tym roku nasza szkoła realizuje NPRCz, dzięki któremu nasi uczniowie mogą wybierać do czytania nowozakupione ciekawe powieści, opowiadania, komiksy, wiersze. Jest ich tyle, że do ich ekspozycji musieliśmy (tymczasowo) zagospodarować na nie nawet stoliczek z propozycjami dla najmłodszych czytelników. Czytane przez naszych czytelników książki są dla nich ciekawą przygodą i inspiracją do różnych zabaw, np. do zabawy w teatr!

W załączniku skromna dokumentacja fotograficzna tego wydarzenia.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Jansen

 

..

INFORMACJE >>>

PLAN OBCHODÓW >>>

UWAGI DOTYCZĄCE KONKURSÓW >>>

..
PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2018

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas I szkoły podstawowej do grona czytelników. W naszej szkole miało ono miejsce 13 marca. W tym dniu, na uroczystości spotkały się wszystkie trzy klasy pierwsze wraz z wychowawczyniami: Ia (z wych. p. E. Lewandowską), Ib (z wych. p. M. Andrzejewską), Ic (z wych. p. B. Peplińską).

Jednak zanim odbyła się uroczystość pasowania, każda z klas I spotkała się z bibliotekarzami w celu ogólnego zapoznania się z biblioteką i zasadami korzystania z niej, czyli REGULAMINEM BIBLIOTEKI.

W dniu pasowania, z pomocą części artystycznej staraliśmy się w miły sposób (m.in. z dużą dozą humoru właściwą wierszom: i K. Makuszyńskiego „Do młodych czytelników”, B. Brzezickiego „Rozmowa z Tomkiem”) przekazać ważne rzeczy o książce i bibliotece.

 Dzięki wspaniałej interpretacji wiersza „Do młodych czytelników” w wykonaniu Nikoli Kosznik i Iwetty Knitter oraz wiersza „Rozmowa z Tomkiem” w wykonaniu Michaliny Gintowt, Dawida Walkusza i Jakuba Sztąborowskiego dzieci mogły dowiedzieć się jak obchodzić się z książką, przemyśleć zachowanie Grzesia i Tomka.

Prowadząca spotkanie: jedna z najstarszych członkiń Klubu Przyjaciół Książki-Nikola Polak umiejętnie wykazała, że pierwszoklasiści świetnie znają tytuły popularnych bajek, baśni i wierszyków, podając dzieciom tytuły, w które wkradły się błędy i prosząc o podanie właściwych.

Do dzieci przemówiła również KRÓLOWA KSIĄŻKA (Magda Pawłowska) i inne książki (Kinga Datta, Jakub Sztąborowski) słowami wiersza „Książka” Jana Huszczy. Po wysłuchaniu skarg książki, na dowód, że nie wszyscy czytelnicy źle traktują książki, przedstawicielka pierwszoklasistów pomogła książce pozbyć się okropnych plam i odzyskać należyty wygląd.

Ale na tym nie koniec. Zabawić z dziećmi chciał się również ALFABET, z którym dzieci zdążyły się już przecież zaznajomić. Jednak tym razem chodziło o to, by dzieci posłuchały, co wspólnego mają wszystkie nasze książki z alfabetem. Tak, więc z udziałem dzieci (losowo otrzymały wcześniej plansze z literami alfabetu) przedstawiliśmy „Abecadło o książce”.

Na koniec części artystycznej prowadząca zapytała pierwszoklasistów czy mają ochotę na kolejne zadanie. I ku naszemu zadowoleniu, oczywiście, mieli. Każda z klas otrzymała do odgadnięcia zagadkę (Ia dotyczącą książki, Ib dotyczącą biblioteki, Ic dotyczącą bibliotekarza). Nietrudno zgadnąć, że i z tym zadaniem świetnie sobie poradzili.

Zanim panie bibliotekarki (Barbara Gostomska i Beata Jansen), po złożeniu przez dzieci przyrzeczenia, wielkimi księgami pasowały je na czytelników, a ich starsze koleżanki z Klubu Przyjaciół Książki obdarowały je kolorowymi zakładkami, pierwszoklasiści musieli udowodnić, że znają REGULAMIN BIBLIOTEKI, z którym zapoznawali się wcześniej w bibliotece.

Zanim klasy I opuściły spotkanie podarowano im pamiątkowe dyplomy, na dowód ich gotowości do korzystania z biblioteki szkolnej.

Myślę, że główny cel spotkania, jakim było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek zarówno do samodzielnego czytania jak i z kimś oraz rozwijania umiejętności czytelniczych został osiągnięty. Pani wychowawczyni klasy Ia E. Lewandowskiej dziękujemy za miły wpis na FACEBOOKU, który świadczy o tym, że spotkanie się podobało. Cieszymy się, że pozyskaliśmy grono nowych stałych czytelników, którzy często odwiedzają nasza bibliotekę i zdążyli już wypożyczyć sporo nowości zakupionych z NPRCz.

Jeszcze raz gratuluję naszym najmłodszym czytelnikom i ich wychowawczyniom. Do zobaczenia w bibliotece szkolnej!

FOTOGALERIA >>>

 Oprac. Beata Jansen

........

INFORMACJE >>>

PROGRAM OBCHODÓW >>>

FOTORELACJA Z OBCHODÓW WRAD 2018 >>>

..

Nowości książkowe w bibliotece szkolnej 

http://www.bn.org.pl/download/image/1444231153.jpg

Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa trafiają do naszej biblioteki szkolnej nowości wydawnicze, w większości wybrane przez Was.

Zgodnie z obietnicą, że tytuły zakupionych książek będzie można sprawdzić na stronie internetowej naszej szkoły(m.in. w zakładce: BIBLIOTEKA, kategoria: AKTUALNOŚCI) zamieszczamy dziś zestawienie pierwszych 20 nowości książkowych. Wymienione w zestawieniu książki zostały opracowane i są gotowe by trafić do Waszych rąk. Zapraszamy do ich wypożyczania.

Zestawienia kolejnych nowości książkowych gotowych do wypożyczenia będziemy zamieszczać w tym miejscu na bieżąco.

Przypomnijmy, że nasz księgozbiór wzbogaci się książkami za kwotę 15000 zł (12 000 zł pozyskano z dotacji celowej budżetu państwa, a 3000 zł to własny wkład organu prowadzącego szkołę).

Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej zestawieniem nowości książkowych sporządzonym z wykorzystaniem programu MOL NET +

ZESTAWIENIE NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH >>>

Wasza BIBLIOTEKA SZKOLNA

 

Radosny „DZIEŃ MIKOŁAJKOWY” w naszej bibliotece szkolnej!

Czas mikołajkowy i w ogóle czas świąteczno-mikołajkowy jest na pewno dobrą okazją do proponowania uczniom ciekawych form obcowania z biblioteką. Mam na myśli nie tylko tę część zwaną wypożyczalnią, gdzie każdy uczeń przynajmniej od czasu do czasu zawita (szczególnie, gdy potrzebna jest lektura), ale również ICIM (zwane przez naszych uczniów salą komputerową), w którym oprócz 4 stanowisk komputerowych służących, na co dzień, jako źródło informacji, są też dwa stoliki z krzesełkami, przy których można poczytać i odrobić lekcje.
I tak, na uczniów, którzy 6 grudnia odwiedzili naszą bibliotekę szkolną, czekała miła niespodzianka. Wszystko w bibliotece począwszy od wypożyczania było mikołajkowe (dzieci obsługiwała m.in. członkini „Klubu Przyjaciół Książki” w pięknej czapeczce, którą zapewne otrzymała od Św. Mikołaja). Mikołajkowy był wystrój biblioteki (kolorowy plakacik na drzwiach biblioteki, wystawka książeczek z wątkiem Mikołaja, sztaluga z „Historią św. Mikołaja”), mikołajkowe było też czytanie. W specjalnie na tę okazję zorganizowanym „kąciku mikołajkowym pod czapeczką Mikołaja” zawieszoną na gazetce, mógł usiąść każdy, kto odważył się (bez przygotowania) przeczytać odwiedzającym tego dnia bibliotekę fragment mikołajkowej książeczki opowiadającej o mikołajkowych tradycjach w różnych krajach. W nagrodę uczeń otrzymywał m.in. zabawną kolorowankę ze Św. Mikołajem, który utknął w kominie (w domyśle: Jak pięknie pokolorujesz, uda mu się wyjść z opresji). Mikołajkowe było też surfowanie w Internecie. Tego dnia pierwszeństwo w korzystania z komputerów mieli uczniowie z czapeczką Mikołaja, co widać na załączonym obrazku. Surfujący tego dnia w Internecie mogli wyruszyć w trasę ze Św. Mikołajem, grając w grę „Trasa Św. Mikołaja”. Proponując uczniom tę grę nie wiedziałam, że sprawi im tyle radości. Nawet następnego dnia byli chętni by ją kontynuować, by pobijać dalsze rekordy w pakowaniu mikołajkowych prezentów.  Następnego dnia, jak ”ciepłe bułeczki”, znikały też książeczki z mikołajkowej wystawki, które obiecaliśmy wypożyczyć następnego dnia.

Tyle emocji i radości jednego dnia to chyba wystarczający powód by w następnym roku powtórzyć tą formę obcowania z biblioteką (książkami i multimediami). Zapraszam do obejrzenia poniżej zamieszczonej FOTOGALERII.

Jeszcze jedno. Specjalne pozdrowienia przekazuję od Św. Mikołaja dla nieco starszych uczniów z klasy IIA/G, którzy tego dnia również odwiedzali bibliotekę.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Jansen


Wizyta 3-latków z oddziału przedszkolnego w naszej 
bibliotece szkolnej

Okazją do wizyty tej uroczej gromadki było zbliżające się(przypadające 25 listopada) święto PLUSZOWEGO MISIA.

Trudno sobie wyobrazić świat bez tej przytulanki. Miękkie pluszowe misie są ulubieńcami wszystkich, małych i dużych, dzieci i dorosłych! Moda na misie nie przemija. Nawet w dobie coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, misie są wciąż najbardziej kochane przez dzieci.

Biletem wstępu na spotkanie w bibliotece był dobry humor, co podkreśliliśmy w zaproszeniu, które przekazaliśmy za pośrednictwem p. wychowawczyni Emilii Ebertowskiej. Przybyłych do miejsca pełnego książek witał ich dobry znajomy „Miś Uszatek”.  Dzięki niemu, nieco onieśmielone maluszki, poczuły się swobodniej.  Z uwagą słuchały fragmentów książek opowiadających przygody różnych misiów.  Uśmiech na twarzy pojawiał się również podczas słuchania piosenki o bohaterze naszego spotkania.  Delikatnie udało nam się przemycić trochę wiedzy.  Wiedzą, że pomieszczenie pełne książek, w którym gościli to nasza szkolna biblioteka.  Usłyszeli, że są w niej różne książki: „piękne, kolorowe, stare i nowe, a wszystkie do czytania od razu gotowe”. Dowiedzieli się też, że miś pluszowy zawdzięcza swoją nazwę komuś, kto dawno temu nie chciał zranić na polowaniu małego niedźwiadka.

O spotkaniu w bibliotece przypominać będą im podarowane kolorowe zakładki. O odczytanie informacji na nich zamieszczonych mogą poprosić swoich rodziców przy okazji wspólnej lektury, opowiadającej o kolejnych przygodach misiów.  Podarowane misiowe kolorowanki też znalazły swoich fanów. Na autorki najpiękniejszych obrazków Igę K., Elizkę N., Elizkę P., czekają Medale Przyjaciół Książkowego Misia.

Na zakończenie spotkania wychowawczyni przybyłych dzieci pochwaliła dziewczynki z „Klubu Przyjaciół Książki”: Nikolę Kosznik, Iwettę Knitter, Michalinę Gintowt, Kingę Datę za bardzo ładne głośne czytanie ciekawych fragmentów książek o przygodach różnych misiów i zachęcanie( swoimi słowami i przygotowanymi rekwizytami) do ich czytania w szkole z paniami lub w domu z rodzicami.

A ja dziękuję gościom za przybycie na spotkanie do biblioteki, za podarowane słodkie „małe, co nieco” i zapraszam do obejrzenia poniżej zamieszczonych fotek z naszego spotkania.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Jansen

Wyniki konkursów zorganizowanych w ramach 

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2017

INFORMACJE >>>

Kilka słów o realizacji w naszej szkole
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Drodzy czytelnicy, od 29.05.2017 r. nasza szkoła realizuje Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  

Celem programu jest: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Przy współpracy dyrekcji szkoły, biblioteki, uczniów i rodziców przeprowadzane są działania służące promowaniu czytelnictwa. Zaczęliśmy od SZKOLNYCH WYBORÓW KSIĄŻEK oraz ANKIET dot. czytelnictwa. Przed nami jeszcze wiele ciekawych działań.

Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  trafią do naszej biblioteki szkolnej nowości wydawnicze, w większości wybrane przez Was. Tytuły zakupionych książek będzie można sprawdzić na stronie internetowej naszej szkoły (m.in. w zakładce: BIBLIOTEKA, kategoria: AKTUALNOŚCI). Nasz księgozbiór wzbogacimy książkami za kwotę 15000 zł (12 000 zł pozyskano z dotacji celowej budżetu państwa, a 3000 zł to własny wkład organu prowadzącego szkołę).

Pierwsze egzemplarze (zakupionych książek) trafią do Waszych rąk (po ich opracowaniu i obłożeniu) jeszcze przed feriami zimowymi.

Oprac. Wasza BIBLIOTEKA SZKOLNA

...

KONKURSY BIBLIOTECZNE

..

Zorganizowane w ramach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2017

Zapraszamy wszystkich czytelników naszej biblioteki szkolnej do udziału w następujących konkursach bibliotecznych:

·         „PARADA POSTACI LITERACKICH”

·         „HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY NASZEJ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ”

·         „Co wiesz o MMBS?”

....

....

...

...

W załączniku szczegółowe informacje na temat ww. konkursów. >>>

       

INFO biblioteczne na rok szkolny 2017/2018

 

W bieżącym roku szkolnym:

·   Dołożymy wszelkich starań by nasza biblioteka szkolna stanęła na wysokości zadań w świetle nowej podstawy programowej, oczywiście, dzięki współpracy z nauczycielami innych przedmiotów w aspekcie takich oddziaływań jak: edukacja czytelnicza, samokształcenie oraz edukacja medialna.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że biblioteki szkolne są niezwykle istotnym elementem życia szkoły. Ich rola w promowaniu postaw czytelniczych wśród uczniów jest nieoceniona…

·   Liczymy na to, że nauczyciele wszystkich przedmiotów będą odwoływać się do zasobów biblioteki szkolnej i współpracować z nauczycielami bibliotekarzami w celu rozwijania czytelnictwa oraz wszechstronnego przygotowania uczniów do samokształcenia i świadomego wyszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji.

·  Informujemy, że nasza szkoła uczestniczy w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”, który pozytywnie wpływa na rozwój czytelnictwa w szkołach.

·      Warto wspomnieć również o postępach w procesie komputeryzacji biblioteki. Planujemy w br. szkolnym komputerowe udostępnianie księgozbioru.

·   Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przygotowywany plan pracy biblioteki szkolnej zawiera propozycje atrakcyjnych i bliskich dzieciom działań o charakterze czytelniczym.

·    Jak co roku biblioteka będzie organizowała uroczystości biblioteczne (takie jak uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszych na czytelników), imprezy czytelnicze (m.in. związane z głośnym czytaniem), konkursy czytelnicze ( wśród nich kolejna edycja szkolnego konkursu „Spotkania z książką” oraz całoroczny konkurs Wzorowe Czytelnictwo 2017/2018).

·  Ważne informacje dotyczące działalności biblioteki będą tradycyjnie zamieszczane w gablocie przy bibliotece oraz na szkolnej stronie internetowej w zakładce: BIBLIOTEKA.

 

·    Po  wakacyjnej  przerwie wznowi swoją działalność koło biblioteczne szkoły podstawowej pod nazwą  „Klub Przyjaciół Książki”.

 

Oprac. Beata Jansen

Wyniki konkursu 

„WZOROWE CZYTELNICTWO 2017”

Na początku roku szkolnego biblioteka szkolna ogłosiła kolejną edycję Szkolnego Konkursu Czytelniczego „Wzorowe czytelnictwo”. Konkurs miał na celu w okresie od 1 września 2016 r. do 31 maja 2017 r. wyłonienie najlepszych czytelników w szkole (w kategorii klas I-III szkoły podstawowej, IV-VI szkoły podstawowej, I-III gimnazjum oraz najlepiej czytających klas w tych samych kategoriach. Liczyła się liczba wypożyczonych i przeczytanych książek z biblioteki szkolnej. Pod uwagę brano respektowanie regulaminu biblioteki, oraz udział w działaniach bibliotecznych (typu konkursy czytelnicze, dzielenie się wrażeniami z przeczytanych książek-recenzje, zachęcanie innych do czytania).

      Tytuł NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY w poszczególnych kategoriach otrzymała:

·         w kategorii klas I-III szkoły podstawowej - klasa II b 

·         w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej - klasa Vb

·         w kategorii klas I-III gimnazjum - klasa IIc  

Tytuł NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA w poszczególnych kategoriach otrzymali:

·         w kategorii klas I-III szkoły podstawowejJessica Polak z klasy IIc

·         w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej - Nikola Polak z klasy Vb

·         w kategorii klas I-III gimnazjum - Sebastian Piątkowski z klasy IIc

Dodatkowe INFO o zwycięzcach konkursu

Nikola Polak z klasy V b  

(obok największej w kategorii klas IV-VI ilości indywidualnych wypożyczeń  I miejsce w konkursie Omnibus Biblioteczny 2017, III miejsce w drużynowym konkursie czytelniczym Spotkania z książką, udział w maratonie czytelniczym zorganizowanym z okazji obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania 2017, przygotowanie recenzji nowości książkowej zamieszczonej w gablocie, przewodnicząca koła bibliotecznego, aktywna w jego działaniach, popularyzatorka czytelnictwa na forum całej szkoły)

Jessica Polak z klasy II b

(obok największej w kategorii klas I-III ilości indywidualnych wypożyczeń udział w działaniach bibliotecznych typu: konkurs plastyczny na podstawie książki „Która to Malala?” zakończony plebiscytem, systematyczne wypożyczanie czytanych książek, poszanowanie książek, zachęcanie innych do ich czytania, wzbogacenie kącika książek darowanych pozycjami z domowej biblioteczki)

Sebastian Piątkowski z klasy IIc G

(obok największej w gimnazjum ilości indywidualnych wypożyczeń, systematyczne wypożyczanie czytanych książek, poszanowanie książek, zachęcanie innych do czytania, udział w działaniach bibliotecznych (WRAD 2017), przygotowanie recenzji nowości książkowej do zamieszczenia w gablocie bibliotecznej, praca łącznika klasowego z biblioteką szkolną)

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody książkowe dla indywidualnych zwycięzców oraz dyplomy dla najlepiej czytających klas zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego.

                                                                                   Organizator: BIBLIOTEKA SZKOLNA

Młodsi i starsi wspólnie uczcili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2017

Kolejny raz młodsi i starsi członkowie naszej społeczności szkolnej uczcili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz wiedzy o prawie autorskim chroniącym własność intelektualną. Warto wiedzieć, że w związku z rosnącym sukcesem ŚDKiPA, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł ten jest przyznawany co roku przez UNESCO, jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia. Jego data ma symboliczne znaczenie dla literatury światowej. W tym dniu (w roku 1616) zmarli wybitni przedstawiciele świata literatury Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy.

W tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich wypadł w niedzielę, dlatego obchodziliśmy go w naszej szkole dzień później. Jednak przygotowania do obchodów poczyniliśmy jeszcze przed wiosenną przerwą świąteczną. Na zajęciach koła bibliotecznego zaplanowaliśmy jak uczcimy ten dzień. Chcieliśmy z jednej strony przybliżyć społeczności szkolnej ideę obchodów tego święta, przygotowując plakat zawierający wcześniej opracowane materiały dot. historii i dnia dzisiejszego tego święta. Z drugiej strony chcieliśmy powtórzyć atmosferę zeszłorocznych zabaw literackich promujących czytelnictwo.

W holu przy bibliotece zorganizowaliśmy dwa oznaczone stanowiska (jedno dla uczniów szkoły podstawowej-SP, drugie dla gimnazjalistów-G) i zaproponowaliśmy udział w zabawach mających na celu uczczenie Światowego Dnia Książki i Praw autorskich. Gimnazjaliści przy stanowisku obsługiwanym przez Wiktorię B. mierzyli się z QUIZEM wiedzy o ŚDKiPA oraz interdyscyplinarną KRZYŻÓWKĄ (wymagającą wiedzy z literatury, historii i innych dyscyplin). Uczniowie klas IV-VI(stanowisko obsługiwała Izabela F. zmierzyli się m.in. z tekstem pt. CZY WIESZ..., który wymagał uzupełnienia terminami związanymi z biblioteką, książką (jej budową i twórcą). Najbardziej popularne były zadania w kategorii klas I-III. Młodsi świetnie radzili sobie ze ZGADYWANKAMI, REBUSAMI i KRZYŻÓWKAMI. Z sukcesem znajdowali ilustracje ukryte na obrazkach, porządkowali historyjki obrazkowe pokazujące jak powstaje książka-jej drogę od autora do księgarni; dopasowywali autorów do książek, które napisali. Najbardziej emocjonujący był ostatni etap obchodów, kiedy swoje zadania w bibliotece wykonywały dzieci z zerówki. Najmłodsi członkowie naszej społeczności szkolnej m.in. pokonywali labirynt by dostać się do biblioteki, odpowiadali na pytania na bazie znanych im książek.

Każdy za udział w zabawie został nagrodzony lizakiem, a uzyskujący najlepsze wyniki otrzymywali dodatkowo zakładkę z symbolami ŚDKiPA 2017. Wszystkim dziękujemy za udział, gratulujemy dużej wiedzy i zapraszamy do obejrzenia zamieszczonej poniżej fotogalerii dokumentującej tegoroczne symboliczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Jansen

Pasowanie uczniów klasy Ia na czytelników!

Każdego roku w naszej szkole uczniowie klas I są pasowani na czytelników. Ta uroczystość jest bardzo ważnym wydarzeniem dla pierwszoklasistów, dlatego jest nam bardzo miło, że 28 marca br. uczestniczyli w niej przedstawiciele rodziców. To w ich obecności klasa Ia, po uroczystym pasowaniu przez panie bibliotekarki (Barbarę Gostomską i Beatę Jansen) wielką księgą, otrzymała na ręce wychowawczyni Jolanty Klawikowskiej dyplom pasowania na czytelnika (tj. gotowości do wypożyczania książek z biblioteki szkolnej). Dyplom opatrzony był podpisem bibliotekarzy, wychowawczyni oraz dyrektor Grażyny Nykiel, która zaszczyciła nas swoją obecnością na całej uroczystości.  Zaszczyt wręczenia dyplomu przypadł przewodniczącej koła bibliotecznego Nikoli Polak, reprezentującej aktyw biblioteczny, który na co dzień pomaga w obsłudze czytelników (podczas pełnionych na przerwach dyżurów).

Uroczystość pasowania poprzedzona została lekcją biblioteczną, na której (w formie pogadanki sterowanej pytaniami) uczniowie z pomocą bibliotekarzy poznawali szkolną bibliotekę (jej pracowników i pomocników, jej pomieszczenia, zbiory i obowiązujące zasady). Głównym celem lekcji bibliotecznej było przygotowanie uczniów do wypożyczania książek z naszej szkolnej biblioteki.  Natomiast uroczystość pasowania (z przygotowaną na tę okoliczność inscenizacją pt. „W świecie książek”) miała na celu stworzenie przyjaznej atmosfery, zachęcającej do odwiedzin w bibliotece. Podczas spotkania z pierwszoklasistami zaakcentowaliśmy również tak ważne sprawy jak wartości książek i ich poszanowanie (z pomocą Królowej Książki i Wojtka, ochotnika z klasy Ia, który wykazał się świetną techniką czytania).

Tak oto uczniowie kl. Ia wypożyczyli swoje pierwsze książeczki.  Baśniowe postacie, w które wcieliły się Izabela Flisikowska, Martyna Kamrowska, Magdalena Pawłowska, Nikola Polak, Monika Prądzińska, Weronika Szymkowiak, Wiktoria Bukowska, Julia Kryzel oraz Zuzanna i Anna Klasa, „na dokładkę darowały im kolorową zakładkę” oraz małe pamiątkowe folderki z tekstem przyrzeczenia, które składali podczas pasowania, z zasadami zachowania w bibliotece i odrobiną zadań dla rozrywki (związanych tematycznie z biblioteką).

Pierwszoklasistom jeszcze raz gratulujemy formalnego przyjęcia do grona czytelników naszej biblioteki szkolnej, dziewczętom skupionym wokół biblioteki udanego występu, a reprezentacji rodziców dziękujemy za obecność, która sprawiła, że pasowanie na czytelnika było wspólnym przeżyciem dzieci i rodziców. Zapraszam do obejrzenia zamieszczonej poniżej fotogalerii dokumentującej to miłe wydarzenie.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Jansen

Wizyta dzieci z „ZERÓWKI” w naszej bibliotece szkolnej

3 marca 2017 r. bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z grupy „O” wraz ze swoją nową wychowawczynią panią Emilią Ebertowską.  Dzieci przyszły do biblioteki w konkretnej sprawie. Chciały wypożyczyć, oczywiście, na kartę p. wychowawczyni książeczki o zwierzętach, ponieważ właśnie o nich rozmawiały na zajęciach. 

Wizyta była krótka, ale bardzo efektywna. Dzieci przekonały się, że na regałach w szkolnej bibliotece „ … czekają na nich książki piękne, kolorowe, stare i nowe. A wszystkie do czytania od razu gotowe!”  Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z wielką radością i zainteresowaniem przeglądali książeczki o zwierzętach znajdujące się w ofercie naszej biblioteki szkolnej.  Bardzo miło było usłyszeć od p. wychowawczyni, że dzieci (ze stoliczka z propozycjami książek dla najmłodszych) wybrały do wypożyczenia właśnie te, które były im polecane.  A najmilsze jest to, że zgodnie z obietnicą, po tygodniu znów odwiedzili naszą bibliotekę szkolną i wypożyczyli kolejne książeczki, które będą czytane na ich zajęciach. Zanim przejdę do drugiej wizyty, powinnam jeszcze podkreślić, że podczas tego pierwszego naszego spotkania, znalazł się czas by dzieci mogły wykazać się znajomością wierszy, bajek i bajeczek, odgadując zagadki o takich zwierzątkach jak: lis Witalis, sum wąsaty, kot w butach, słoń Bombi itp.

Wracając do drugiej wizyty, była to też okazja by podarować na ręce p. wychowawczyni pamiątkową fotkę dokumentującą to miłe spotkanie „w domu książek” jak często nazywa się bibliotekę. Mam nadzieję, że słodkie „co-nie-co" w podziękowaniu za piękną laurkę też było miłe.  Pozdrawiamy najmłodszych uczniów i ich wychowawczynię. Czekamy na kolejne wizyty!

Oprac. Beata Jansen

..
JAK OBCHODZILIŚMY ŚWIATOWY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA (WRAD 2017)

16 – go lutego po raz siódmy obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Głośnego Czytania. W tym roku włączyliśmy się do obchodów pod hasłem „Która to Malala?”.  To przewodnie hasło naszych szkolnych obchodów jest tożsame z tytułem książki Renaty Piątkowskiej-wzruszającej opowieści o dziewczynie, która jest symbolem walki o prawo do nauki.

Trudno uwierzyć, ale prawo do edukacji to wciąż przywilej tylko grupy szczęśliwców, a nie całego świata.  To prawda, że w wielu krajach przywilej chodzenia do szkoły jest traktowany jako przykra konieczność, ale nie dla Malali i jej koleżanek, dla których nauka była upragnioną, jedyną szansą na lepszą przyszłość. 

 Głównym punktem naszych szkolnych obchodów był MARATON CZYTELNICZY (5 minut głośnego czytania  na każdej z 7 lekcji) na bazie wyżej wspomnianej książki, która niesie ze sobą podwójną wartość.  Z jednej strony uświadamia nam wagę sprawy jaką jest fundamentalne prawo do edukacji (bez podziału na chłopców i dziewczynki) i, z drugiej strony, zawstydza tych, którzy  mając ten przywilej, nie potrafią go docenić (traktując możliwość chodzenia do szkoły jako przykrą konieczność). Mówił o tym Rzecznik Praw Dziecka- Marek Michalak, pod którego Patronatem Honorowym została wydana książka „Która to Malala” (na grzbiecie której widnieje wymowny napis: wojny dorosłych-historie dzieci).

MARATON CZYTELNICZY kontynuowaliśmy po lekcjach na tzw. GALI obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania w holu przy bibliotece szkolnej (w otoczeniu wystaw prac uczniów i gazetek tematycznie związanych z hasłem przewodnim obchodów). 

Na GALĘ obok p. Dyrektor zaproszeni byli tylko reprezentanci poszczególnych klas w osobie łączników klasowych i najlepszych czytelników.  Gościliśmy również gimnazjalną grupę projektową, która przygotowała prezentację na temat prawa do edukacji w różnych regionach świata.

Korzystając z symbolicznej obecności p. Dyrektor, na początku Gali zostały wręczone nagrody za zwycięstwa w konkursach („Spotkania z książką”) i plebiscytach („Najpiękniejszy portret Malali”) przeprowadzonych w ramach szkolnych obchodów WRAD. Wykaz zwycięzców konkursów i plebiscytów zamieszczony został w załączniku do tego artykułu. 

Po wręczeniu nagród zgodnie z planem obchodów GALI zamieszczonym na stronie internetowej szkoły w zakładce: BIBLIOTEKA (kategoria: AKTUALNOŚCI) usłyszeliśmy sprawozdania łączników klasowych na temat:  Jak nasza klasa włączyła się w obchody WRAD.  Klasy mogły włączyć się do obchodów wg własnych pomysłów lub wybrać propozycje organizatora szkolnych obchodów: udział w maratonie czytelniczym, lekcjach bibliotecznych (z wykorzystaniem prezentacji), lekcjach wg. scenariuszy z edukacji globalnej( na godziny wychowawcze, lekcje języka polskiego lub inne), konkursach i plebiscytach tematycznie związanych z hasłem przewodnim obchodów.

Uczestnicy GALI mogli: zapoznać się z filmami video poleconymi przez organizatora obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania (przesłanymi przez LitWorld do Youtube) oraz filmami dot. hasła przewodniego obchodów (wybranymi przez szkolnego organizatora obchodów), z prezentacją gimnazjalnej grupy projektowej na temat prawa do edukacji i obejrzeć wystawy związane tematycznie z hasłem przewodnim obchodów (w tym prac konkursowych).

Głównym punktem GALI, jak całych obchodów był cd. MARATONU CZYTELNICZEGO.  Do ambasadorów głośnego czytania w osobach członkiń Koła Bibliotecznego dołączyli najlepsi czytelnicy szkoły podstawowej i gimnazjum.  Po przeczytaniu do końca całej książki, przeprowadzony został plebiscyt na „Najlepszego szkolnego ambasadora głośnego czytania” oraz na „Najpiękniejszą kolorowankę z logo WRAD”.

Na zakończenie obchodów nastąpiło wręczenie certyfikatów uczestnictwa w obchodach WRAD 2017.

Za szczególnie aktywny udział w obchodach chciałabym wyróżnić klasę Vb z wych. p. Agnieszka Ostrowską, która kolejny raz profesjonalnie włączyła się w obchody (lekcja z edukacji globalnej, lekcja biblioteczna, plakat tematyczny, ambasadorki głośnego czytania MARATONU CZYTELNICZEGO) oraz klasę IIId/G z wych. p. Elżbieta Grzyb (lekcja biblioteczna, największa klasowa darowizna na konto organizacji LitWorld).

Za pomoc w przeprowadzeniu tegorocznych obchodów dziękuję paniom: Annie Ekiert, Barbarze Gostomskiej, Elżbiecie Grzyb, Katarzynie Fenig, Alicji Hołdys, Beacie Każyszce, Marioli Korpalskiej, Lucynie Lemańczyk Bławat, Jarosławie Norek, Agnieszce Ostrowskiej, Joannie Radke,  Hannie Szymkowiak, Bożenie Tomaczkowskie, Alicji Wessołowskiej.


FOTOGALERIA >>>

Opracowała: Beata Jansen 

organizator szkolnych obchodów WRAD 2017

              

 

Załącznik nr 1

 

Wyniki konkursów i plebiscytów przeprowadzonych w ramach obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania (WRAD 2017)

 

ZWYCIĘŻCZYNIE KONKURSU „Spotkania z książką

GIMNAZJUM

MIEJSCE

Nazwisko i imię ucznia

Klasa

Ilość uzyskanych pkt.

1

Wiktoria Bukowska

VId

41

Wiktoria Netkowska

2.

Izabela Flisikowska

VIb

40,5

Martyna Sychulec

3.

Martyna Kamrowska

Vb

37

Nikola Polak

 

WYRÓŻNIENIA

Nazwisko i imię ucznia

Klasa

Ilość uzyskanych pkt.

Monika Prądzińska

Va

35,5

Weronika Szymkowiak

Katarzyna Traczykowska

VIc

31

Adriana Wera

 

Zwyciężczyni plebiscytu na „Najpiękniejszy portret Malali- dziewczyny, która zmienia Świat”

- Wiktoria Bukowska kl. VId

 

Zwyciężczyni plebiscytu na „Najpiękniejszą kolorowankę z logo WRAD”

- Wiktoria Peplińska kl. IId

 

Zwyciężczyni plebiscytu na „Najlepszego ambasadora głośnego czytania”

- Izabela Flisikowska kl. VIb

        

..

INFORMACJA >>>

WYNIKI CZYTELNICTWA NA I SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

INFORMACJA >>>

..

Jak biblioteka szkolna włączyła się w obchody Roku Sienkiewicza?

Włączenie się w Obchody Roku Henryka Sienkiewicza to z jednej strony był wielki przywilej z drugiej wielkie wyzwanie.

Pomocą okazała się opinia znawczyni biografii i twórczości H. Sienkiewicza-prof. Jolanty Sztachelskiej. W jednym z wywiadów na pytanie: „Jak wobec tego całego skomplikowania recepcji Sienkiewicza, sprzeczności i rozbieżności w jego odbiorze, można pokazywać jego twórczość uczniom?” odpowiedziała: „Jest tylko jedna metoda. To ma być prawdziwe, autentyczne.” 

Korzystając z tej cennej rady spotykając się z młodzieżą w bibliotece szkolnej (w ramach zajęć z edukacji czytelniczej) opowiadałyśmy uczniom o Sienkiewiczu, o różnych aspektach jego życia i twórczości. Dzieląc się swoją skromną wiedzą, starałyśmy się przybliżyć im fakty i ciekawostki z życia pisarza. Rozmawialiśmy o jego przodkach, rodowodzie, czasach szkolnych i uniwersyteckich, dziełach literackich, rodzinie, a nawet o ukochanych kobietach. 

Podczas zajęć starałyśmy się zachęcić uczniów nie tylko do czytania dzieł Sienkiewicza, ale również do czytania o nim.  Promowałyśmy książkę Bogumiły Kaniewskiej pt. Henryk Sienkiewicz. Od bestsellerowych powieści w odcinkach po Nagrodę Nobla.  Jest to książka z serii Portrety Polaków. Pozycja ta jest bardzo przystępnym przewodnikiem po życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.  Obok fragmentów dzieł pisarza czytane były fragmenty właśnie tej książki. Zapoznawałyśmy uczniów również z dokumentacją fotograficzną zawartą w tej pozycji.   Ksero okładki tej książki (z wizerunkiem Henryka Sienkiewicza) wyeksponowane w gablocie przy bibliotece, od dłuższego czasu przypominało uczniom o tym, że rok 2016 jest Rokiem Sienkiewicza.

Mam nadzieję, że w pamięci uczniów zostanie choć cząstka przekazanej przez bibliotekarzy wiedzy dotyczącej tego niezwykłego zjawiska, jakim jest Henryk Sienkiewicz.

                                                                           
Oprac. Beata Jansen

...

.....REGULAMINY KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH >>>

Komunikat dla naszych czytelników -
członków światowej społeczności czytelników wspierających działania organizacji LitWorld.

..
Decyzją organizatora Światowy Dzień Głośnego Czytania (WRAD 2017) w br. szkolnym będzie obchodzony na całym świecie 16 lutego. W ramach przygotowań do obchodów polecam książkę, której tytuł będzie hasłem przewodnim naszych szkolnych obchodów. Warto ją przeczytać! Może poprosicie o tę książkę Św. Mikołaja? Będziecie mogli przyjść z własnym egzemplarzem na galę obchodów.

Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

Spotykając się z dziećmi podczas różnych okazji, pytam, które z ich praw jest dla nich najważniejsze. Polskie dzieci wskazują prawo do wyrażania swojego zdania. Właśnie to prawo ważne jest też dla Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczyny, która nie tylko z odwagą z niego korzysta, ale także śmiało mówi o kolejnym fundamentalnym prawie: prawie do nauki. W wielu krajach możliwość chodzenia do szkoły jest traktowana jako przykra konieczność. Dla Malali i jej koleżanek nauka była upragnioną, jedyną szansą na lepszą przyszłość”. 

                                                           

Rzecznik Praw Dziecka

                                                                                         Marek Michalak

Więcej informacji na temat szkolnych obchodów już niedługo. Na razie czytajcie o dziewczynie, która usiłuje zmienić świat na lepszy.  Jak mawiała bohaterka pewnej,  znanej wielu dobrym czytelnikom, książki  „ … żeby dokonać niemożliwego, trzeba wierzyć, że to możliwe”. Mam nadzieję, że wiecie kto wypowiedział te słowa. Do zobaczenia w bibliotece.

                                                                                                                                             

Opracowała: Beata Jansen

.

INFO biblioteczne w roku szkolnym 2016/2017
.

W bieżącym roku szkolnym:

·   Upowszechnienie  czytelnictwa  jest  jednym  z priorytetów  MEN  na  rok  szkolny 2016/2017.  

·  Po zakończeniu prac organizacyjno-technicznych nauczyciele bibliotekarze zajmą się pracą pedagogiczną i promowaniem czytelnictwa.

·   Postępuje proces komputeryzacji biblioteki. Planujemy w br. szkolnym dokończyć wczytywanie lektur szkolnych oraz sukcesywnie wczytywać pozostałe zbiory.  Dobrze, że mamy w tym względzie dobrych pomocników, czyli nasz aktyw biblioteczny.

·  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom plan pracy biblioteki szkolnej  zawiera  propozycje atrakcyjnych i bliskich dzieciom działań o charakterze czytelniczym.

·   Jak co roku biblioteka będzie organizowała różne imprezy: uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej na czytelników, szkolne obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania (wydarzenie wspierające słowem i darowiznami wysiłki znanej naszej społeczności szkolnej organizacji LitWorld)

 

·   Ważne informacje dotyczące działalności biblioteki będą tradycyjnie zamieszczane w gablocie przy bibliotece oraz na szkolnej stronie internetowej w zakładce: BIBLIOTEKA.

·    Z początkiem roku szkolnego na spotkaniu z łącznikami klasowymi biblioteka szkolna ogłosiła kolejną edycję szkolnego konkursu czytelniczego „Wzorowe czytelnictwo”. Aktualny regulamin konkursu jest dostępny w bibliotece oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA.

 

·   Od września po wakacyjnej przerwie wznowiło swoją działalność koło biblioteczne szkoły podstawowej. Zajęcia koła odbywają się w poniedziałki w bibliotece szkolnej (w godz. od 15.30 do 17.00).

 

·     NOWOŚCI BIBLIOTECZNE: „Kącik dla Ciebie” w gablocie bibliotecznej redagowany przez ubiegłoroczną najlepszą czytelniczkę klas IV-VI SP i „Nowości książkowe (darowane)” w wypożyczalni.

FOTOGALERIA >>>

 Oprac.  Beata Jansen

...

ROK SZKOLNY 2015/2016

...

MIŁE SPOTKANIA Z CZYTELNIKAMI PODCZAS FESTYNU SZKOLNEGO!

Biblioteka szkolna informuje, że w ramach promocji czytelnictwa i dla przyjemnego uczestnictwa w Festynie Szkolnym zorganizowanym w naszej szkole przez Radę Rodziców 9 czerwca 2016 roku na I piętrze przy szkolnej bibliotece były stanowiska promujące bibliotekę i czytelnictwo. Jak widać na załączonej dokumentacji fotograficznej, umilały czas i wzbogacały wiedzę nie tylko dotyczącą naszej biblioteki. Dzięki zabawnym mini-testom dotyczącym preferencji czytelniczych można było lepiej poznać siebie-wręcz odkryć siebie na nowo!
         Każda okazja jest dobra by promować bibliotekę i czytelnictwo. Taką właśnie okazją, dobrze wykorzystaną był dzień festynu szkolnego. W tym dniu obowiązki gospodarza stanowisk przygotowanych przez bibliotekę pełniła reprezentantka aktywu bibliotecznego Magdalena Pawłowska z klasy Vd.  Magda pod dyskretną kontrolą bibliotekarza zachęcała do skorzystania z propozycji przygotowanych przez bibliotekę szkolną. Każdego, kto spróbował swoich sił częstowała cukierkami. W tym debiucie w roli p. bibliotekarki wiernie sekundowała jej rodzina oraz koleżanka z klasy IIId, która też myśli o pracy w aktywie bibliotecznym. Musi jednak poczekać do następnego roku szkolnego, ponieważ w tym roku szkolnym mamy już pełny skład (cały zeszłoroczny skład w 100% zgłosił chęć pracy w kole bibliotecznym również w br. szkolnym). 

        Odwiedzającym w tym dniu naszą bibliotekę, m.in. miłej koleżance z sąsiedniej szkoły przy ul. 8-go Marca (którą przy okazji pozdrawiamy) oraz uczniom naszej szkoły serdecznie dziękujemy za okazane zainteresowanie biblioteką i jej działaniami. 

FOTOGALERIA >>>                  

Oprac. Beata Jansen

..

PROMOCJA BIBLIOTEKI W „TYGODNIU BIBLIOTEK”

   W dniach 8-15 V w całej Polsce pod hasłem „Biblioteka inspiruje” obchodzono „Tydzień Bibliotek”.  My również skromnie włączyliśmy się do tej akcji. Zareklamowaliśmy akcję korzystając z takich narzędzi jak gablota biblioteczna, (w której zasygnalizowaliśmy zbliżająca się akcję), gazetka tematyczna w bibliotece, (która przybliżała cel obchodów) oraz szkolny radiowęzeł z pomocą którego zaprosiliśmy społeczność szkolną do udziału w działaniach zorganizowanych z tej okazji: QUIZÓW i zadań dla najmłodszych (na bazie: HISTORYJEK OBRAZKOWYCH, KRZYŻÓWEK, ILUSTRACJI, REBUSÓW). Z pomocą przygotowanych zadań dotyczących bibliotek polskich i świata (ich historii i dnia dzisiejszego) oraz towarzyszących im wystaw staraliśmy się inspirować uczniów do samorozwoju, poszerzania horyzontów i organizowania się w działaniu na rzecz bibliotek, bibliotekarzy i ogólnie rozwoju czytelnictwa).Uczestnicy quizów i zadań dla najmłodszych musieli wykazać się wiedzą związaną tematycznie z biblioteką, jej historią i dniem dzisiejszym (w tym wiedzą o naszej szkolnej bibliotece). Obchody Tygodnia Bibliotek były kolejną okazją do promocji naszej biblioteki, zarówno jej działań jak i zbiorów ( doposażonych w wyniku udziału w programie „Książki naszych marzeń”). 

     W quizach i zadaniach dla najmłodszych wzięło udział 58 uczestników (24 z klas I-IIISP, 15 z klas IV-VI SP i 9 z kl. I-III G). To jak radzili sobie z zadaniami świadczy o tym, że wystawy towarzyszące QUIZOM (przeprowadzanym w czw. i pt. na dużych przerwach) spełniły swoją rolę.  Uczniowie korzystali z przygotowanych od pn. wystaw, zaglądali do zawartych tam informacji ( czytali!)A potem z sukcesem odpowiadali na przygotowane pytania. I, co ważne, wszystko przebiegało sprawnie, bez chaosu w pogodnej miłej atmosferze. Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek, a tym, którzy odpowiedzieli na większość wylosowanych pytań darowaliśmy na dokładkę zakładkę- taki materiał promocyjny naszej biblioteki. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy, a dziewczynkom z koła bibliotecznego dziękujemy za przeprowadzanie QUIZÓW.  Skromną dokumentację obchodów znajdziecie w załączonej FOTOGALERII >>>.

     Prosimy o zapoznanie się z listą zwycięzców QUIZÓW oraz zadań dla najmłodszych (HISTORYJEK OBRAZKOWYCH, KRZYŻÓWEK, ILUSTRACJI I REBUSÓW) przeprowadzonych w ramach szkolnych obchodów „Tygodnia Bibliotek”

Opracowała: Beata Jansen

..

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 2016

Spotkania z uczniami w bibliotece w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich to już trzecia impreza biblioteczna zorganizowana w tym roku szkolnym przy pomocy koła bibliotecznego działającego w szkole podstawowej.

Dziewczęta, ćwicząc swoje umiejętności redaktorskie, na zajęciach koła przygotowały małe plakaty informacyjne na temat Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Rozmieszczono je w różnych punktach biblioteki. Oprócz tego w holu przy bibliotece przedstawiono  na plakacie materiał przybliżający święto, jego historię i dzień dzisiejszy oraz ciekawe informacje na temat książek i prawa autorskiego.

Z moich obserwacji wynika, że największą satysfakcję dziewczęta miały z tego, że osobiście zaprojektowały zakładki promujące ww. święto.  Zakładkami tymi obdarowywały wszystkie dzieci z klas szkoły podstawowej, które tego dnia skorzystały z zaproszenia wystosowanego przez szkolny radiowęzeł i przybyły do biblioteki na czytanie nowości książkowych, zakupionych w ramach rządowego programu  Książki naszych marzeń.  

Książeczki czytane podczas spotkań w bibliotece („Marcelka i szkolne sprawy”, „Magiczny piesek”) bardzo spodobały się dzieciom. Dla biblioteki to ogromna satysfakcja, że dzięki uczestnictwu szkoły w programie „Książki naszych marzeń” mogliśmy doposażyć nasz księgozbiór w pozycje o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom  uczniów. Są one chętnie wypożyczane, a poprzez czytanie dzieci rozwijają umiejętności językowe i zainteresowania. Liczymy na to, iż dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa będziemy mogli już niedługo zwielokrotnić liczbę najbardziej poczytnych książek w naszym księgozbiorze.

Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej fotorelacją z  obchodów Światowego  Dnia  Książki  i  Praw Autorskich w naszej bibliotece szkolnej.


FOTOGALERIA >>>

            Oprac.  Beata Jansen

..

ZNAMY WYNIKI  IV Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Podróże z książką”

Nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Podróże z książką”. Konkurs co roku organizuje Pałac Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Podzielony jest na dwa etapy (eliminacje i finał) i odbywa się w dwóch kategoriach: klas IV-VI szkół podstawowych (11 marca) oraz I-III gimnazjów (18 marca). Brały w nim udział drużyny z województwa pomorskiego. W kategorii klas IV-VI SP nasza drużyna w składzie: Laura Orland i Izabela Flisikowska (opiekun konkursu – Beata Jansen) zajęła I miejsce, pokonując ponad 50 drużyn z województwa pomorskiego. W konkursie w tej kategorii udział wzięło 56 drużyn dwuosobowych. W kategorii klas I-III G nasza drużyna w składzie: Martyna Hromiak i Aleksandra Karczewska (opiekun konkursu - Barbara Gostomska) zajęła II miejsce, pokonując ponad 40 drużyn z województwa pomorskiego. W konkursie w tej kategorii udział wzięło 45 drużyn dwuosobowych.




Oprac. Beata Jansen


Jak tworzymy światową społeczność  czytelników? Myślimy globalnie, działamy lokalnie!

Relacja ze szkolnych  obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania 2016 w ZSP nr 1 w Kościerzynie

     W środę, 24 lutego świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Głośnego Czytania (WRAD 2016).

   Wprawdzie w tym roku obchody wypadły podczas ferii zimowych, ale nie było to dla nas przeszkodą w działaniu. Wręcz przeciwnie, zaplanowaliśmy je odpowiednio wcześnie. Skorzystaliśmy z propozycji organizacji LitWorld i zastosowaliśmy coś na wzór znanego wszystkim kalendarzyka adwentowego, w tym wydaniu było to tzw. kalendarium Odliczania 7 MOCY, (czyli odliczanie dni do 24 lutego z pomocą głośnego czytania z akcentem na, określoną na dany tydzień, wartość czytania- tzw. MOC).

    Wzorcowo do realizacji tego działania podeszła grupa uczennic z klasy IVb pod opieką swojej wychowawczyni –polonistki p. A. Ostrowskiej.  Dokumentowali swoje działanie z pomocą aktualizowanego plakatu, który mogliśmy oglądać w holu szkoły, a uwieńczeniem ich zaangażowania w ten projekt było zwycięstwo w konkursie wiedzy o WRAD (Światowym Dniu Głośnego Czytania) -jego historii i dniu dzisiejszym, ogłoszonym w ramach tegorocznych obchodów.  

    24 marca obchody przebiegały wg planu obchodów (zamieszczonego i dostępnego do dziś na stronie internetowej szkoły).  Nasza tzw. od lat GALA obchodów odbywała się w bibliotece. Wzięły w niej czynny udział dzieci z zimowiska (grupy pod opieką p. Dominiki Brzezińskiej oraz p. Mikołaja Misiewicza).  Prowadziły ją p. Justyna Wołoszyk –Brzezińska, oraz moja skromna osoba, pod czujnym okiem p. wicedyrektor.

  W punkcie zaplanowanego na ten dzień wypożyczania nowości książkowych (zakupionych w ramach rządowego programu Książki naszych marzeń) dołączyły do nas grupy z zimowiska wraz ze swoimi opiekunkami p.  A. Klawikowską, p. B. Gostomską, p. A. Wessołowską, p. J.  Pestką oraz p. A. Peek  Grupy te bardzo aktywnie włączyły się w obchody WRAD w ramach swoich grup. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat udziału w obchodach Światowego Dnia Głośnego Czytania.

    Oprócz działań szkolnych zgłoszono również chęć przeprowadzenia tzw. Pyjama’s Party. Jednak tylko Martyna i Julia-uczennice klasy VIb udokumentowały swoje  działanie sympatyczną fotką.

    Już 1 marca otrzymaliśmy e-mail z podziękowaniem od organizacji LitWorld za udział w obchodach i przekazanie darowizny w postaci 50$ (taką kwotę udało nam się zebrać i przekazać organizacji LitWorld od uczestników szkolnych obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania). W podziękowaniu dodano: Dzięki Wam więcej dzieci będzie super czytelnikami!  

  Szczególne podziękowania za udział w obchodach kieruję do dzieci (szkolnych ambasadorów głośnego czytania, uczestników konkursów zorganizowanych z tej okazji oraz członkiń koła bibliotecznego SP (Izabeli Flisikowskiej, Martyny Kamrowskiej, Magdaleny Pawłowskiej, Nikoli Polak, Moniki Prądzińskiej, Weroniki Szymkowiak, które swoim występem uświetniły obchody (podczas inscenizacji w miły i przystępny sposób przekazały wiedzę o wartościach książek oraz przypomniały o konieczności ich szanowania).

   W załączniku zamieszczamy wykaz tegorocznych ambasadorów głośnego czytania w bibliotece szkolnej oraz uczniów nagrodzonych w konkursach zorganizowanych z okazji obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania 2016.

FOTOGALERIA >>>

ZAŁĄCZNIK >>>

Oprac. Beata Jansen

..

Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej

w roku szkolnym 2015/2016

 Przez ostatnie pół roku pierwszoklasiści poznawali literki i umieją już czytać, dlatego zaprosiliśmy ich wraz z wychowawczyniami na uroczystość pasowania na czytelnika.

    Celem spotkania było nie tylko pokazanie dzieciom biblioteki, ale przede wszystkim wprowadzenie w świat książek, rozbudzanie chęci sięgania po nie, oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych (w tym szacunku dla książki).

   Uroczystość trwała około 45 minut, w udekorowanej na tę okazję bibliotece, wśród książek i czasopism. Przebieg spotkania był następujący. Po zapoznaniu uczniów z biblioteką (pomieszczeniami, zasobami biblioteki i regulaminem) pani bibliotekarka przyjęła przyrzeczenie od uczniów i pasowała ich na czytelników biblioteki szkolnej. Na dokładkę każdy z uczniów dostał kolorową zakładkę czytelnika biblioteki szkolnej. Ci którzy już wcześniej czytali książki z biblioteki szkolnej, i mieli ich przeczytanych najwięcej, otrzymali zakładki najlepszego czytelnika). Natomiast na ręce wychowawczyni, tradycyjnie, złożony został  kolorowy pamiątkowy dyplom dla całej klasy oraz materiały do wykorzystania po wizycie w bibliotece (np. przykazania czytelnika, do których każdy uczeń może dodać jakąś propozycję!)

    Po  formalnym  przyjęciu  uczniów  w  poczet czytelników,  pierwszoklasiści  zostali zaproszeni do udziału w przygotowanej przez koło biblioteczne (Izabelą Flisikowską, Magdaleną Pawłowską, Nikolę Polak, Monikę Prądzińską oraz Weronikę Szymkowiak, która zadbała o muzyczną oprawę przedstawienia) części artystycznej. Nasi Goście nie tylko oglądali i słuchali, ale sami również mogli czynnie uczestniczyć w przedstawieniu. Jesteśmy dumni z tej naszej małej innowacji, która spodobała się uczniom. Myślę, że udało nam się (przynajmniej taki miałyśmy zamiar) przekazać w zabawny sposób wiedzę o książce i bibliotece. Dodam, że po naszym mini-przedstawieniu, pierwszoklasiści mogli wziąć udział w plebiscycie- zagłosować na postać, która najbardziej im się spodobała). Największe owacje otrzymała (od dzieci z klasy swojej byłej wychowawczyni) Magdalena Pawłowska –Król Czytelnik, ilościowo najwięcej razy plebiscyt wygrała Izabela Flisikowska- Królowa Książka.

    Po części artystycznej, uczniowie kl. I zostali zaproszeni do wypożyczania książek (po uprzedniej prezentacji tej czynności w osobie najlepszego czytelnika, którego każda z klas już miała).

   Mam nadzieję, że spotkanie z biblioteką było dla uczniów wyjątkowo uroczyste, a pierwsza wypożyczona (w przypadku większości uczniów) książka zostanie na długo zapamiętana.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Jansen




Zapraszamy do wypożyczania nowości książkowych!

Program szkolnych obchodów WRAD 2016

Wyniki konkursu WRAD

INFO o Światowym Dniu Głośnego Czytania (WRAD)

Kalendarium 7 Mocy Odliczania do 24 lutego 2016




Komunikat dla społeczności czytelników w ZSP nr 1 w Kościerzynie

 na temat WRAD 2016!

 

            

   W  2016 r. Światowy Dzień Głośnego Czytania (z ang. World Read Aloud Day) obchodzony będzie na świecie tydzień wcześniej niż zwykle, tj. 24 lutego. Zapamiętajcie tę datę!

Kilka słów na temat WRAD.

  Co roku Światowy Dzień Głośnego Czytania (z ang. World Read Aloud Day, w skrócie: WRAD) wzywa społeczność czytelników na całym świecie do czytania na głos celem wzięcia udziału w akcji na rzecz tych, którzy czytać nie mogą, bo nie potrafią. A nie potrafią, nie dlatego, że nie są zdolni posiąść takiej umiejętności, lecz dlatego, że nie mają odpowiednich warunków by ją rozwijać. 

   Organizator obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania, jakim jest organizacja LitWorld, wierzy, że słowa mają moc zmieniać światy (z ang. „Words Change Worlds”).  Liczymy na to, że przyłączając się do obchodów zechcecie  wspomóc choćby najskromniejszą dotacją ww. organizację non profit, która prężnie i z miłością działa na rzecz rozwoju globalnej umiejętności czytania i pisania. Głosi przy tym hasło, że prawo do posiadania tej umiejętności należy nie tylko do „grupy szczęśliwców”, ale do wszystkich ludzi na całym świecie, również tych najbiedniejszych!

   Według badań przeprowadzonych przez UNESCO w 2014 roku 793 miliony ludzi na całym świecie, w tym 2/3 kobiet nie potrafi czytać ani pisać. W tę liczbę włącza się 127 milionów ludzi młodych, w wieku od 15 do 24 lat. Trudno w to uwierzyć, ale takie są fakty.

   Darowizny na rzecz tej kampanii można dokonać w każdej chwili  na stronie internetowej pod adresem litworld.org lub dokonując wpłaty na adres:   LitWorld, 222 Broadway, 19th floor, New York, NY 10038.

 

Oprac. Beata Jansen

opiekun koła bibliotecznego SP




Podziękowanie za udział w Ogólnopolskich Wyborach  Książek

REGULAMIN KONKURSU WZOROWE CZYTELNICTWO 2015/2016

Regulamin eliminacji szkolnych IV Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Podróże z książką"




INFO biblioteczne w roku szkolnym 2015/2016

 

W bieżącym roku szkolnym:

  •          Realizowany będzie w naszej szkole program „Książki naszych marzeń” Umożliwi on zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. W szkole będą organizowane wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa (akcentujące wpływ czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci).

  •         Prawie 10 tysięcy szkół zgłosiło się do tego programu! Za pieniądze z programu ”Książki naszych marzeń” biblioteka szkolna kupi książki, które nie są podręcznikami. Książki  wybrane przez uczniów                 (zaakceptowane przez szkołę), są książkami, którymi uczniowie są autentycznie zainteresowani. W ramach realizacji ww. programu uczniowie będą zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy do wypożyczania książek na okres ferii letnich i zimowych, celem pogłębiania w nich nawyku czytania i podtrzymywania zainteresowania czytaniem.
  •                Ważne informacje dotyczące działalności biblioteki będą tradycyjnie zamieszczane w gablocie przy bibliotece oraz na szkolnej stronie internetowej w zakładce BIBLIOTEKA.


  •          Z początkiem roku szkolnego biblioteka szkolna ogłasza kolejną edycję szkolnego konkursu czytelniczego „Wzorowe czytelnictwo”. Konkurs ma na celu w okresie od 1 września 2015 r. do 31 maja 2016 r. wyłonienie najlepszych czytelników w szkole (w kategorii klas I-III szkoły podstawowej, IV-VI szkoły podstawowej, I-III gimnazjum oraz najlepiej czytających klas w tych samych kategoriach. Liczy się liczba wypożyczonych i przeczytanych książek z biblioteki szkolnej. Pod uwagę bierzemy respektowanie regulaminu biblioteki, oraz udział w działaniach bibliotecznych (typu: konkursy czytelnicze, dzielenie się wrażeniami z przeczytanych książek-recenzje, zachęcanie innych do czytania).  Szczegółowy regulamin konkursu będzie zamieszczony w gablocie przy bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA.

  •        Od 14 września po wakacyjnej przerwie wznowiło swoją działalność koło biblioteczne szkoły podstawowej. Zajęcia koła odbywają się w poniedziałki w bibliotece szkolnej (godz. 15.30-17.00). W ramach zajęć koła bibliotecznego, obok zgłębiania wiedzy dotyczącej tajników biblioteki, uczennice będą przygotowywać się do udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Podróże z książką” oraz corocznych imprezach bibliotecznych, takich jak: pasowanie na czytelnika, obchody WRAD 2016.

Oprac. Beata Jansen

..

.....

ROK SZKOLNY 2014/2015

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „WZOROWE CZYTELNICTWO”

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

   Na początku roku szkolnego biblioteka szkolna ogłosiła kolejną edycję Szkolnego Konkursu Czytelniczego „Wzorowe czytelnictwo”. Konkurs miał na celu w okresie od 1 września 2014 r. do 31 maja 2015 r. wyłonienie najlepszych czytelników w szkole (w kategorii klas I-III szkoły podstawowej, IV-VI szkoły podstawowej, I-III gimnazjum oraz najlepiej czytających klas w tych samych kategoriach. Liczyła się liczba wypożyczonych i przeczytanych książek z biblioteki szkolnej. Pod uwagę brano respektowanie regulaminu biblioteki, oraz udział w działaniach bibliotecznych (typu konkursy czytelnicze, dzielenie się wrażeniami z przeczytanych książek-recenzje, zachęcanie innych do czytania).

Wyniki Konkursu Czytelniczego są następujące:

Tytuł NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY otrzymała:

·         w kategorii klas I-III szkoły podstawowej - klasa Ia

·         w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej - klasa IVb 

·         w kategorii klas I-III gimnazjum-klasa IIb

 Tytuł NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA w szkole otrzymały:

·         w kategorii klas I-III szkoły podstawowej – Nikola Polak z klasy IIIb

·         w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej- Izabela Flisikowska z klasy IVb

·         w kategorii klas I-III gimnazjum- Katarzyna Walczak z klasy Ie.

   W czasie trwania konkursu uczennice przeczytały największą ilość książek w  ww. kategoriach,  zgodnie z regulaminem wypożyczonych książek nie przetrzymywały.  Ponadto brały udział w konkursach czytelniczych, dzieliły się wrażeniami z przeczytanych książek, zachęcały innych do czytania.

Nikola Polak z klasy IIIb (93 książeczki), szkolna ambasadorka głośnego czytania podczas obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania.

Izabela Flisikowska z klas IVb (62 książeczki), zdobywczyni I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Podróże z książką”, II miejsca (w zorganizowanym w ramach szkolnych obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania) KONKURSIE NA RECENZJĘ KSIĄŻKI, I miejsca w plebiscycie na najlepszego szkolnego ambasadora głośnego czytania (przeprowadzonym na szkolnej gali obchodów WRAD 2015).

Katarzyna Walczak z klasy Ie (58 książek), zdobywczyni I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Podróże z książką”, II miejsca (w zorganizowanym w ramach szkolnych obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania) KONKURSIE NA RECENZJĘ KSIĄŻKI, również szkolna ambasadorka głośnego czytania.

Dyplomy i nagrody książkowe dla najlepszych  czytelników i najlepszych klas zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego 2014/2015.

                                                                                                Oprac. Beata Jansen

..

Uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I szkoły podstawowej

W dniach 17 i 18 marca 2015 r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 6. Uroczystość przygotowały uczennice należące do Koła Bibliotecznego pod opieką p. Beaty Jansen.

Głównym celem było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Najmłodsi uczniowie odpowiadali na zagadki dot.  bohaterów książek i ich autorów oraz udzielali odpowiedzi na pytania nt. zasad korzystania z biblioteki i poszanowania książek. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia. W obecności pań bibliotekarek i pani wychowawczyni dzieci uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi czytelnicy z poszczególnych klas I dodatkowo otrzymali zakładki do książek.

Uczennice, które prowadziły całą uroczystość, wystąpiły w strojach przedstawiających postacie ze znanych bajek dla dzieci. Przeprowadzono więc plebiscyt na najciekawsze przebranie. Najwięcej głosów otrzymała Izabela Flisikowska z kl. IV b za wcielenie się w Kota w butach.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.


FOTOGALERIA >>>

                                                                            Oprac. Barbara Gostomska

..

Ogólnopolskie Wybory Książek w ZSP nr 1 w Kościerzynie
 

 

 

26 marca zakończyliśmy w naszej szkole Ogólnopolskie Wybory Książek pod patronatem minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. 

Przedsięwzięcie to zostało zainaugurowane 4 marca, jako impreza towarzysząca podczas GALI szkolnych obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania.

Głównym celem obchodów było poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów i w konsekwencji dostosowanie księgozbiorów bibliotek do ich zainteresowań.

Na podstawie wyborów sporządzono szkolny wykaz najciekawszych zdaniem uczniów książek. Wykaz ten wraz z dokumentacją fotograficzną wyborów został przekazany organizatorowi (redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”).

W wyborach wzięło udział 363 uczniów w wieku od lat 6 do 16. Głosowanie przebiegało zgodnie z regulaminem Ogólnopolskich Wyborów Książek.

Opiekunami wyborów w naszej szkole były: Beata Jansen i Alicja Kosznik.

 

Wykaz najciekawszych książek dla klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. dra Bernarda Sychty w Kościerzynie

 

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Koszmarny Karolek-seria

Franceska Simon

11

2

Mikołajek-seria (Nowe przygody…)

Rene Goscinny

6

3

Miś Paddington (Nowe przygody …)

Michael Bond

6

4

Kacper Niewypał

Stephan Pastis

4

5.

Magiczne Drzewo

Andrzej Maleszka

2

6.

Harry Potter

J.K. Rowling

2

7.

Hobbit

J.R.R. Tolkien

2

8.

Tytus, Romek i A’Tomek –seria komiksowa

Henryk Jerzy Chmielewski

2

 

Wykaz najciekawszych książek dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. dra Bernarda Sychty w Kościerzynie

 

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Igrzyska śmierci-cykl

Suzanne Collins

17

2

Dziennik cwaniaczka

Jeff Kinney

16

3

Zwiadowcy-seria

John Flanagan

9

4

Dynastia Miziołkow

Joanna Olech

6

5

Zezia i Giler

Agnieszka Chylińska

5

6

Tomuś Orkiszek i partnerzy

Agnieszka Stelmaszyk

4

7

Wiedźmin-cykl

Andrzej Sapkowski

4

8

Alicja w Krainie Czarów. Po drugiej stronie lustra

Carroll Lewis

2

9

Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna

Rick Riordan

2

 

Wykaz najciekawszych książek dla klas I-III Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie

 

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Igrzyska śmierci-cykl

Suzanne Collins

29

2

Niezgodna

Veronica Roth

21

3

Gwiazd naszych wina

John Green

13

4

Yellow Bahama w prążki

Ewa Nowak

8

5

O krok za daleko

Abbi Glines

5

6

Hobbit

J.R.R. Tolkien

5

7

Dary Anioła

Judith A. Rumelt

4

8

Dotyk Julii

Tahereh Mafi

3

9

Więzień labiryntu-cykl

James Dashner

3

10.

Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna

Rick Riordan

3

11.

Spróbujmy raz jeszcze

Abbi Glines

3

12.

Wiedźmin -cykl

Andrzej Sapkowski

2

13.

Trzy metry nad ziemią

Federico Moccia

2

14.

Harry Potter-cykl

J.K. Rowling

2

15

Zacznijmy od nowa

Abbi Glines

2

FOTOGALERIA >>>

        Wszystkim uczestnikom Wyborów Książek  serdecznie dziękujemy za udział!

 

Oprac. Beata Jansen

..

Kolejne sukcesy naszych czytelników!                               

      5 i 12 marca br. w Gdańsku w Pałacu Młodzieży odbyły się finały III Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Podróże z książką”.  W konkursie wzięło udział 37 dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych i 22 drużyny ze szkół gimnazjalnych województwa pomorskiego. Drużyny, które reprezentowały naszą szkołę zwyciężyły w tym konkursie w obu kategoriach.  Uczennice musiały  wykazać się szczegółową znajomością lektur wskazanych przez organizatora konkursu.     
    W kategorii szkół podstawowych I miejsce (ex aequo z drużyną  Gdańsk-Osowa)- zajęła nasza drużyna w składzie: Laura Orland z klasy V b i Izabela Flisikowska z klasy IV b. Natomiast na II miejscu uplasowała się drużyna w składzie: Nikola Lass z klasy VI a i Aleksandra Karczewska z klasy VI b.

                                                         
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła drużyna w składzie: Natalia Dorawa z klasy I f i Katarzyna Walczak z klasy I e.

Opiekunami konkursu były:
w kategorii klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 6-Beata Jansen
, a w kategorii klas I-III Gimnazjum Nr 1-Barbara Gostomska. Laureatom konkursu gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

FOTOGALERIA >>>

 

Oprac. Opiekunowie konkursu

..

Szkolne obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania (WRAD 2015)


Pracę nad projektem zainicjowaliśmy z początkiem roku szkolnego, kiedy na spotkaniu zespołu nauczycieli przedmiotów humanistycznych biblioteka szkolna wpisała to działanie na listę imprez do przeprowadzenia w roku szkolnym 2014/2015. Chęć współpracy przy organizacji tego projektu razem z bibliotekarzami zadeklarowały dwie panie nauczycielki: p. Justyna Stiepanow (anglistka) i p. Justyna Wołoszyk-Brzezińska(polonistka).

W tym składzie organizatorów w październiku (zgodnie z kalendarzem zaproponowanym przez LitWorld (organizatora obchodów WRAD 2015) dokonaliśmy wyboru działań na tegoroczne obchody oraz podzieliłyśmy się zadaniami. Odtąd każdy pracował w poczuciu współodpowiedzialności za efekt końcowy i promocję tej kampanii.

Pierwszym zadaniem było poinformowanie społeczności szkolnej o planowanych obchodach i ich celu, jakim jest wspomaganie kampanii LitWorld, która działa na rzecz rozwijania umiejętności czytania i pisania w regionach dotkniętych analfabetyzmem. Przygotowaliśmy małe plakaciki informacyjne, które zamieściliśmy w gablocie przy bibliotece szkolnej, w pokojach nauczycielskich oraz w innych strategicznych miejscach szkoły.  Duży plakat informacyjny - z elementami zatwierdzonego na dalszym etapie pracy planu obchodów- zawisł w holu szkoły w dniach poprzedzających rozpoczęcie obchodów.  Po wybraniu propozycji działań sporządziliśmy dokładny plan obchodów i zamieściliśmy go na stronie internetowej szkoły. Monitorowałyśmy jednocześnie listę osób zgłaszających chęć czynnego uczestnictwa w zaplanowanych obchodach. Lista znajdowała się w pokoju nauczycielskim. W miesiącu poprzedzającym marcowe obchody przeprowadziłyśmy zorganizowane specjalnie z tej okazji dwa konkursy: Konkurs dla wytrwałych (sprawdzający dotychczasową wiedzę uczniów na temat Światowego Dnia Głośnego Czytania oraz Konkurs na recenzję (mający m.in. wyłonić tegorocznych ambasadorów głośnego czytania w naszej szkole).  Nagrody zwycięzcom w  ww. konkursach wręczyłyśmy w obecności pani wicedyrektor na gali obchodów w bibliotece szkolnej. Gromadziłyśmy w międzyczasie materiały dokumentujące dotychczasowe obchody WRAD (szkolne sprawozdania, światowe raporty i filmy video do zaprezentowania w czasie obchodów).  

Na głównej części obchodów tej kampanii, jaką była GALA obchodów ŚWIATOWEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA w bibliotece spotkali się (w geście solidarności z milionami innych osób na świecie obchodzących to święto) uczniowie i uczennice bliżej zainteresowani/e książką. Byli to głównie zwycięzcy konkursów czytelniczych, którzy w nagrodę zostali tegorocznymi szkolnymi ambasadorami głośnego czytania.

Zanim usłyszeliśmy ambasadorów głośnego czytania prezentujących fragmenty wybranych przez siebie książek, zostaliśmy zapoznani z samodzielnie przygotowanymi przez nich (nagrodzonymi w konkursie) recenzjami ulubionych książek.

Uczestnikom gali spodobało się usłyszeć swoje koleżanki i swoich kolegów czytających im fragmenty książek. Największą sympatię znakomitą interpretacją czytanych fragmentów utworów zdobyły:

I miejsce-Izabela Flisikowska z klasy IVb- członkini Koła Bibliotecznego

II miejsce- Aleksandra Kujach z klasy IId/G

III miejsce- Paula Mazurek z klasy IId/G

Zaangażowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli sprawiło organizatorom ogromną przyjemność.

W różnych klasach przeprowadzono sugerowane działania (na większą lub mniejszą skalę w zależności od szczególnej w tym roku sytuacji- zaangażowanie społeczności szkolnej w tym czasie w inne ważne wydarzenia szkolne)

Szczególnie miłą niespodziankę przygotowała nam klasa Id gimnazjum, której wychowawczynią jest p. E. Grzyb.

Uczniowie ww. przykładnie zjednoczyli się w działaniu, jako zespół klasowy, przeprowadzili imprezę klasową z okazji Światowego Dnia Głośnego Czytania i zebrali pokaźną sumę na dotację działań organizacji LitWorld, wspomagającej światowe działania na rzecz rozwoju umiejętności czytania i pisania. To było bardzo pokrzepiające dla organizatorów szkolnych obchodów!

Aby uatrakcyjnić ten dzień, zaprosiliśmy na galę obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania w bibliotece panią wicedyrektor A. Kosznik, która wręczała nagrody zwycięzcom konkursów, zorganizowanych specjalnie z tej okazji oraz innych konkursów bibliotecznych ( „Podróże z książką”, „Omnibus Biblioteczny”, „Konkurs na recenzję”, konkurs dla wytrwałych „Światowy Dzień Głośnego Czytania”). Była też okazja aby zainaugurować zawartą w planach obchodów imprezę towarzyszącą, tj. Ogólnopolskie Wybory Książek.  Uczestnicy gali w nagrodę otrzymali, jako pierwsi, zaproszenie do oddania swoich głosów.

Cieszymy się, że obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania są obecne od kilku lat w kalendarzu imprez szkolnych.  Z roku na rok staramy się poszerzać grono uczestników tych obchodów.  W tym roku szkolnym dołączyła do nas grupa najmłodszych dzieci - oddziały przedszkolne pod opieką pań nauczycielek: Magdaleny Pestki i Joanny Radke.

W załączniku: pełny tekst sprawozdania z obchodów Światowego Dnia Głośnego (m.in. z wykazem uczestników i nagrodzonych w konkursach czytelniczych zorganizowanych specjalnie z okazji obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania.

FOTOGALERIA >>>

..

OMNIBUS BIBLIOTECZNY 2014

We wtorek, 25 listopada zakończył się konkurs "Omnibus Biblioteczny 2014". W konkursie rywalizowały ze sobą członkinie koła bibliotecznego, które jeszcze dotąd nie brały w nim udziału.

Przypomnę, że to już 3-cia  edycja tego konkursu, który chyba na stałe zagości w kalendarzu imprez bibliotecznych. Przedmiotem konkursu jest wiedza na temat biblioteki szkolnej (zasad w niej obowiązujących, jej zasobów i ich rozmieszczenia, oraz większej niż u przeciętnego użytkownika biblioteki, znajomości budowy książek, czasopism) oraz umiejętności w zakresie podstawowych prac bibliotecznych (takich jak: pomoc w wypożyczaniu książek, udostępnianiu księgozbioru podręcznego oraz informacji w ICIM).

Uczestniczki sprawdzają w tym konkursie swoje nabyte wiadomości i umiejętności w poczuciu współodpowiedzialności za właściwe funkcjonowanie biblioteki oraz jej promocję w środowisku szkolnym.

Tegoroczny konkurs składał się z dwóch części (teoretycznej i praktycznej-obie po 45'). Wyniki rywalizacji przeszły moje oczekiwania. Okazało się, że poziom wiedzy i umiejętności uczestniczek konkursu był wysoki i bardzo wyrównany. Nawet dogrywka nie pozwoliła wyłonić jednego zwycięzcy. Ostatecznie I miejsce zajęły: Izabela Flisikowska z klasy IVb oraz Nikola Lass z klasy VIa. II miejsce przypadło Wiktorii Netkowskiej z klasy IVd. Trzeciego miejsca nie przyznano. Na potwierdzenie swoich wyników zwyciężczynie otrzymały przygotowane specjalnie na tą okazję dyplomy.

Gratulacje dla zwycięzców!

FOTOGALERIA >>>

 Opiekun koła bibliotecznego (SP) - Beata Jansen



Dodatkowe menu
Z kalendarza
  1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki