"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.

Dodatkowe menu
Z kalendarza
 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki

RODNÔ MÒWA

Od wielu już lat w naszej szkole odbywają się lekcje języka kaszubskiego. To 3 godziny zajęć w tygodniu, w tym jedna godzina kumulowana i przeznaczana na całodniowe wyjazdy, które wypadają zwykle w soboty co dwa miesiące. Wyjazdy dla uczniów są bezpłatne. W ramach zajęć języka kaszubskiego odbywają się zajęcia warsztatowe, wycieczki i spotkania z ciekawymi ludźmi. Uczniowie poznają region Kaszub, w szczególności zarys jego historii, tradycji, geografii, kultury, a przede wszystkim język i literaturę.

W tym roku uczniowie odbyli kilka wycieczek po Kaszubach. Między innymi byli w Łebie, spacerowali po wydmach, bawili się nad morzem i w Parku Rekreacyjno-Edukacyjnym „Sea Park Sarbsk”. Poznali kulturę oraz historię Słowińców i zwiedzali Park Labiryntów. Na kolejnej wycieczce odwiedzili Kartuzy, Sianowo, Mirachowo i Borzestowo. Były też wyjazdy w okolice Kościerzyny. Do Garczyna uczniowie pojechali na zajęcia artystyczne i przyrodnicze. Malowali na szkle wzory haftu kaszubskiego, robili wiosenne kwiaty z papieru, mieli zajęcia w lesie. W Lipuszu uczniowie klas czwartych rywalizowali z innymi drużynami, ale  też świetnie się bawili na II Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej. Uczniowie wyjechali również do Gdańska i oglądali w Teatrze  „Miniatura” przestawienie pt. „Remus” oparte na motywach powieści Aleksandra Majkowskiego.

Uczniowie uczestniczą też w różnych konkursach z języka kaszubskiego i kultury regionu. W tym roku Urszula Flisikowska (kl. IIIa) reprezentowała naszą szkołę w eliminacjach gminnych IV Regionalnego Konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”, czyli pięknego czytania po kaszubsku oraz zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach gminnych 47 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô mòwa”. W tych konkursach uczestniczyły również uczennice klas IV: Alicja Flisikowska (IVe), Izabella Binięda-Pastwa (IVe) i Karola Markowska (IVc). Wzięły też udział w III Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”.

Alicja zajęła I miejsce w eliminacjach powiatowych IV Regionalnego Konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”.

Również gimnazjaliści biorą udział w konkursach regionalnych. Marta Kujach (kl. IIc) zajęła II miejsce w  etapie powiatowym IV Regionalnego  Konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô” i otrzymała wyróżnienie w finale tego konkursu, który odbył się w  Wejherowie. W miejskim etapie Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” w kat. klas gimnazjalnych zajęła III miejsce i wzięła udział w etapie powiatowym.

Marta zwyciężyła też w konkursie miejskim na nadanie imienia i napisanie opowiadania dla wybranej figurki Stolema. Opowiadanie o Akordiuszu, który znajduje się przy ratuszu, Marta przeczytała na scenie na kościerskim Rynku.  

Nikola Guze (kl. IIe) uczestniczyła w XV Gimnazjalnym Sejmiku Kaszubskim i w finale Konkursu Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu w Luzinie, gdzie zajęła czwarte miejsce i otrzymała wyróżnienie.

Zachęcamy uczniów klas pierwszych do nauki języka kaszubskiego. Aby dzieci mogły brać udział w zajęciach, rodzice muszą złożyć wniosek (do odbioru w sekretariacie szkoły). Zajęcia języka kaszubskiego są wpisane do lekcji obowiązkowych ucznia, a ocena z przedmiotu jest wliczana do średniej ocen. Wszystkie materiały dydaktyczne, w tym podręczniki i zeszyty ćwiczeń, są przekazywane uczniom nieodpłatnie.


FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik

WAKACJI NADSZEDŁ CZAS 

22 czerwca zakończył się rok szkolny. To dzień upragniony przez uczniów, bo „wakacji nadszedł czas” – jak śpiewała klasa IIa. Po dziesięciu miesiącach nauki uczniowie przyszli odebrać świadectwa oraz nagrody za wysokie wyniki w nauce, za osiągnięcia w różnych konkursach oraz w zawodach sportowych. Były też dyplomy, listy gratulacyjne i podziękowania. Aż 184 uczniów klas IV-VII i gimnazjalistów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce. Co najmniej drugie tyle nagród wręczono za różne inne osiągnięcia.

Dyrektor Grażyna Nykiel podsumowała rok szkolny 2017/2018, przypomniała najważniejsze wydarzenia i wiele ciekawych imprez. Pani dyrektor pogratulowała uczniom licznych sukcesów, pracownikom podziękowała za pracę w minionym roku szkolnym oraz życzyła uczniom udanego i bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku.

Był to ważny dzień dla uczniów, którzy ukończyli pierwszy etap edukacji i muszą rozstać się ze swoimi wychowawczyniami, czyli uczniów sześciu klas trzecich. Pożegnali ich uczniowie klasy IIa, którzy wspólnie z uczennicami kl. IIIf zaśpiewali piosenkę „Do widzenia, przyjaciele”.

22 czerwca to także ważny dzień dla absolwentów gimnazjum. Większość z nich spędziła w naszej szkole dziewięć lat. Niełatwo się rozstać. Było wzruszenie, a czasami także łzy. Najlepszą tegoroczną absolwentka została Marta Czapiewska z klasy IIId, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Wyróżniono również Amelię Dolińską (IIId), która w tym roku uzyskała najwyższą średnią ocen i najwyższe wyniki z egzaminów gimnazjalnych. Obu uczennicom specjalne nagrody wręczyła p. Teresa Preis, przewodnicząca Rady Miasta Kościerzyna.

Absolwenci pożegnali szkołę wierszem i piosenką. Gościnnie wystąpiła również Aleksandra Kropidłowska, ubiegłoroczna absolwentka.

Wszystkim uczniom życzymy wymarzonych wakacji i wielu niezapomnianych chwil. Do zobaczenia we wrześniu.

FOTOGALERIA >>>

UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM >>>
UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 >>>

Oprac. Alicja Kosznik

FINALISTKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU

16 lutego odbył się ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego organizowanego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych. Uczestniczyły w nim dwie uczennice: Weronika Szymkowiak (kl. VIa) i Laura Kołakowska (kl. VIIb). W eliminacjach szkolnych, rejonowych i wojewódzkich uczestnicy musieli wykazać się znajomością lektur, umiejętnością analizy i interpretacji różnych tekstów kultury oraz tworzeniem wypowiedzi. Niezbędna też była znajomość gramatyki i ortografii. Weronika i Laura bardzo dobrze poradziły sobie z niełatwymi zadaniami. Obie zostały finalistkami konkursu i to już po raz drugi. Serdecznie gratulujemy!

Oprac. Alicja Kosznik

WZOROWE CZYTELNICTWO 2018

Celem całorocznego konkursu „Wzorowe czytelnictwo 2018”, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną, była promocja czytelnictwa. Najlepszymi czytelnikami w poszczególnych grupach wiekowych zostali:

 

KLASY I-III     Jessica Polak kl. IIIc
KLASY IV-VI Wiktoria Rospęk  kl. IVb
  Nikola Polak kl. VIb
KLASY GIMNAZJALNE Sara Młyńska kl. IIc
  Marta Szalewska kl. IIIc

Cieszymy się, że uczniowie coraz chętniej sięgają po książki i biorą udział w różnych imprezach czytelniczych. W tym roku księgozbiór szkolnej biblioteki wzbogacił się o wiele tytułów dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie mogą wypożyczyć książki swoich ulubionych autorów również na wakacje.

FOTOGALERIA >>>

                                                                                               Oprac. Alicja Kosznik
..

NAJLEPSZY HISTORYK GIMNAZJUM

Przez cały rok szkolny uczniowie zainteresowani historią brali udział w konkursie o miano „Najlepszego historyka gimnazjum”. To kolejna edycja konkursu, który odbywa się od kilku lat. Jego organizatorem jest p. Krzysztof Pałubicki.

Co miesiąc w kolejnym etapie eliminacji uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat przyczyn, przebiegu i skutków różnych historycznych wydarzeń. Ostatecznie tytuł „Najlepszego historyka gimnazjum” zdobyła w tym roku Amelia Dolińska z kl. IIId.

Gratulujemy znajomości historycznych faktów!
Oprac. Alicja Kosznik

KONKURS dla PRZEDSIĘBIORCZYCH

24 kwietnia odbył się pierwszy etap konkursu z przedsiębiorczości. Jego organizatorami są Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Kościerzynie, Stowarzyszenie Magnum Opus Ekonomik i Gmina Miejska Kościerzyna. Zakres tematyczny konkursu obejmował m.in. takie zagadnienia: gospodarka centralnie planowana i wolnorynkowa, popyt i podaż, konkurencja i monopol, rynek pracy i wiele innych. 

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Emilia Konk (kl. IIIa), Nikola Lass (IIIc), Jakub Hinca (IIIb) i Jan Szymkowiak (IIIe). Zadaniem każdego z uczniów było rozwiązanie testu. Gimnazjaliści pomyślnie przeszli przez pierwszy etap i zakwalifikowali się wraz z czterema innymi drużynami do finału, który odbył się 22 maja.

W finale nasza drużyna, do której dołączyli Dawid Reichel (kl. IIIa) i Wiktoria Gawin (kl. IIIc), była bezkonkurencyjna. Uczniowie musieli sprawdzić się w praktycznym wykorzystaniu wiedzy ekonomicznej i znaczną liczbą punktów pokonali pozostałe drużyny uczestniczące w konkursie. Wszystkim uczniom gratulujemy wiedzy, umiejętności i przedsiębiorczości.     

To nie pierwszy sukces naszych gimnazjalistów w tym konkursie. Tak samo dobrze spisywały się nasze drużyny w poprzednich dwóch latach.

Oprac. Alicja Kosznik

ZAKRĘCONA AKCJA!

Młodzież naszej szkoły w bieżącym roku szkolnym zbierała plastikowe nakrętki na rzecz dziecka z wrodzonymi wadami rozwojowymi kończyn. Udało się zebrać 333 kg nakrętek, które 22 czerwca zostały przekazane rodzicom dziecka.

Oprac. Katarzyna Fennig

SUKCESY UCZENNIC W KONKURSACH EKOLOGICZNYCH

15 czerwca 2018 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się jubileuszowy finał X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY - ODDAJ MNIE W DOBRE RECE 2018”. Konkurs odbywa się pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a organizatorem jest AURAEKO.

Ogólnopolski konkurs jest działaniem edukacyjnym. Jego cele to:

     wzrost świadomości i umiejętności zmniejszania negatywnego wpływu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów na środowisko,

 propagowanie postawy proekologicznej poprzez aktywny udział w działaniach grupy rówieśniczej,

  kształcenie u uczniów umiejętności komunikowania się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno - komunikacyjnych (wyszukiwanie, przetwarzanie i tworzenie nowych informacji),

       zmniejszenie ilości zużytego sprzętu oraz zużytych baterii i akumulatorów w odpadach komunalnych środowisk lokalnych.

Uczennice klasy 2b i 2e naszego gimnazjum, zespół EKOborówki, zajęły w konkursie zaszczytne pierwsze miejsce.

Nagrodzono szkołę i członków zespołu. Szkoła otrzymała duży telewizor, a członkinie zespołu indywidualne nagrody rzeczowe (tablety) oraz upominki od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i AURAEKO, a także pamiątkowe dyplomy oraz koszulki z logo projektu. Jak na jubileuszowy finał przystało, było bardzo radośnie i uroczyście. Organizatorzy przygotowali koncert, poczęstunek i zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik.

Wyniki konkursu zależały m.in. od ilości zebranego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom naszego miasta za czynne włączenie się do naszej akcji.

Skład zespołu: Zuzanna Cyra, Martyna Kuklińska, Michalina Pater, Iga Leszczyńska oraz Aleksandra Herman. W uroczystości uczestniczył Sebastian Piątkowski, uczeń kl. IIIc, który w czasie trwania konkursu był zaangażowany w prace związane ze zbiórką zużytych baterii.

Opiekunem zespołu jest p. Kazimiera Lidke. W czasie zbiórki zespół wspierała p. Maria Werochowska.

FOTOGALERIA >>>

Zespół EKOborówki

KONKURS WIEDZY PROFILAKTYCZNEJ

14 czerwca 2018 roku w Strzelnicy odbyła się kontynuacja szkolnych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szkoły bez Przemocy. Do rywalizacji o puchary w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Profilaktycznej stanęli uczniowie siedmiu klas gimnazjalnych z ZS-P nr 3, SP nr 4 i SP nr 6, które wyróżniono za prezentację we wcześniejszym Marszu Przyjaźni, który odbył się 6 czerwca.

Podczas zawodów uczniowie musieli wykazać się znajomością zasad bezpieczeństwa na drodze i bezpiecznego wypoczynku nad wodą, wykonać zespołowo zadania sprawnościowe, a ponadto odpowiedzieć na pytania z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych, zdrowego odżywiania oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Znalazło się też zadanie dla wychowawców, którym dopingowały klasy oraz chwila na prezentację klasy jako zespołu. Poszczególne zadania zostały przygotowane przez Komendę Powiatową Policji, PIK, KOSiR, Straż Miejską, PZS nr 3 oraz  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który jednocześnie zasponsorował uczniom ognisko z kiełbaskami.

Rywalizację wygrała klasa IId z SP 6, II miejsce zajęła klasa IIb z SP 4, a III miejsce – klasa IIIa SP nr 6, IV miejsce – IIb ZS-P nr 3, V miejsce - IIa ZS-P nr 3. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Organizatorzy dziękują instytucjom za udział i pomoc w organizacji imprezy. Uczniom gratulujemy wiedzy i kreatywności oraz umiejętności współpracy w zespole. Dziękujemy za wzorową  postawę uczniów i za wspólną, spontaniczną zabawę.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Aleksandra Olszewska

PLON  KONKURSÓW

W ostatnich tygodniach roku szkolnego odbyło się wiele różnych konkursów. Po kilku miesiącach nauki uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności m.in. z ortografii, matematyki, przyrody czy zasad bezpieczeństwa.

Oto zwycięzcy konkursów:

SZKOLNE KONKURSY ORTOGRAFICZNE

KLASY III
I miejsce Eryk Lewandowski kl. IIIf
II miejsce Wiktoria Pałasz kl. IIId
  Maja Żynda kl. IIIb
III miejsce Emil Plutowski kl. IIIf
  Jessica Polak kl. IIIc
 
KLASY IV
I miejsce Eliza Rekowska kl. IVd
II miejsce Amelia Klaczyńska kl. IVb
III miejsce Marta Norek kl. IVd
 
KLASY V
I miejsce Marceli Piechowski kl. Va
II miejsce Aleksander Wołoszyn kl. Vc
III miejsce Konstancja Bystron kl. Vc
 
KLASY VI
I miejsce Weronika Szymkowiak kl. VIa
Laura Górniewicz kl. VIc
II miejsce Aleksandra Mikulska kl. VIb
III miejsce Amelia Kroll kl. VIa

Laura Górniewicz wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie. Zajęła pierwsze miejsce i zdobyła tytuł  MISTRZA ORTOGRAFII.

SZKOLNE KONKURSY MATEMATYCZNE

KLASA II
I miejsce Igor Zieliński kl. IIa
II miejsce Fabian Lorbiecki kl. IIa
III miejsce Wojciech Lass kl. IIa
 
KLASY III  
I miejsce Seweryn Zabrocki kl. IIIc
II miejsce Ignacy Gintowt kl. IIIa
III miejsce Konrad Mach kl. IIIa
III miejsce Wojciech Pazda kl. IIIe
 
SZKOLNY KONKURS O BEZPIECZEŃSTWIE 
„BĄDŹ MĄDRY PRZED SZKODĄ”
 
KLASY I
I miejsce Ksawery Pirch kl. Ib
II miejsce Aleksander Malek kl. Ia
III miejsce Julian Liedtke kl. Ib
  Wojciech Szkobel kl. Ia
 
KLASA II
I miejsce Fabian Lorbiecki kl. IIa
II miejsce Jan Jakubowski kl. IIa
  Igor Zieliński kl. IIa
III miejsce Tymoteusz Żywicki kl. IIa
 
KLASY III
I miejsce Nikola Gralak kl. IIIe
II miejsce Jessica Polak kl. IIIc
III miejsce Maja Żynda kl. IIIb
  Ignacy Gintowt kl. IIIa
 
SZKOLNE KONKURSY PRZYRODNICZE „CO W TRAWIE PISZCZY”
 
KLASY I
I miejsce Anna Janikowska kl. Ic
II miejsce Alicja Węsierska kl. Ia
III miejsce Marta Orzłowska kl. Ia
  Katarzyna Jaszewska kl. Ib
 
KLASA II
I miejsce Igor Zieliński kl. IIa
 
KLASY III
I miejsce Ignacy Gintowt kl. IIIa
  Filip Andrzejewski kl. IIIb
II miejsce Szymon Kropidłowski kl. IIIe
III miejsce Urszula Flisikowska kl. IIIa
  Franciszek Modrzejewski kl. IIIb
 
SZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY dla uczniów klas V 

I miejsce Marceli Piechowski kl. Va
II miejsce Mateusz Grochal kl. Vd
III miejsce Miriam Błaszczyk kl. Vd
 
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „PANI WIOSNA”
KLASY I  
I miejsce Michalina Bobiak kl. Ic
  Dominika Rzeźnikowska kl. Ib
II miejsce Agata Litwin kl. Ia
  Katarzyna Jaszewska kl. Ib
III miejsce Marta Orzłowska kl. Ia
  Borys Kurkowski kl. Ic
KLASY II-III
I miejsce Aleksandra Szczepańska kl. IIIc
II miejsce Fabian Litwin kl. IIIb
III miejsce Jessica Polak kl. IIIc
  Zuzanna Pałasz kl. IIIe
 
SZKOLNY KONKURS „OJCOWIE POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI” dla klas IV-VI
I miejsce Kinga Borkowska kl. IVc
  Krystian Ziegert kl. Vc
II miejsce Oliwia Saworska kl. IVc
III miejsce Paweł Stegart kl. IVc

Wszystkim gratulujemy wiedzy i umiejętności. Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Oprac. Alicja Kosznik

ŚPIEWAJ RAZEM Z NAMI

Nie pierwszy i na pewno nie ostatni raz możemy poinformować o sukcesach naszych uczniów w konkursach muzycznych.

W tym roku uczniowie uczestniczyli m.in. w XVII Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej  „Śpiewaj razem z nami”, który odbył się w Czersku. W kategorii solistów kl. IV-VI Katarzyna Piesik (kl. Vc) zajęła trzecie miejsce, a Anna Całka (kl. Va) otrzymała wyróżnienie. Z kolei Wiktor Smoliński (kl. IIIb G) i Mateusz Kobiela (kl. VIa) wystąpili jako zespół i wykonali piosenkę patriotyczną. W tej kategorii zdobyli pierwsze miejsce.

Z nagrodami uczniowie wrócili również z Wojewódzkiego Konkursu Wokalnego Kolęd i Pastorałek „Nad światem cicha noc”, który od kilkunastu lat organizuje Pałac Młodzieży w Gdańsku. Drugie miejsce w kategorii zespołów 13 – 19 lat zajął nasz Tercet, czyli Wiktor Smoliński (IIIb), Kacper Wróblewski (IIIb) i Mateusz Kobiela (VIa), a w kategorii zespołów młodszych wyróżnienie otrzymał również Tercet w składzie Ignacy Gintowt, Mikołaj Małecki i Konrad Mach, wszyscy z klasy IIIa. W grupie solistów młodszych III miejsce zdobyła Małgorzata Peplińska, a Katarzyna Piesik (Vc) i Patrycja Mech (Va) otrzymały wyróżnienie. Warto dodać, że I miejsce wśród  solistów ze szkół ponadgimnazjalnych zajął Jakub Łosiński, absolwent naszego gimnazjum.

W tym roku odbył się II Powiatowy Konkurs Piosenki Filmowej i Musicalowej zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 w Kościerzynie. W kategorii solistów z klas IV-VI drugie miejsce zajęła Katarzyna Piesik (kl. Vc), a trzecie miejsce Wiktor Smoliński (IIIb G).

Nasza szkoła również była organizatorem konkursu – już XI Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna. Koordynatorem wszystkich działań była p. Agnieszka Narloch.

Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów, którzy wygrali eliminacje szkolne w swoich kategoriach wiekowych. W finale konkursu Dominika Rzeźnikowska (kl. Ib SP) i Wiktor Smoliński (IIIb G) zajęli III miejsce w swoich grupach wiekowych, a Maja Ostrowska (IVd) otrzymała wyróżnienie.

Uczniom gratulujemy i życzymy im kolejnych sukcesów na muzycznych scenach. W szkole nieraz podziwialiśmy ich talent na różnych uroczystościach.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik
TURNIEJ SZACHOWY z okazji Dnia Dziecka

W Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie odbył się Turniej Szachowy z okazji Dnia Dziecka. Organizatorami zawodów byli: SP nr 6 w Kościerzynie, Akademia Młodego Szachisty z Kościerzyny oraz Pomorski Wojewódzki Związek Szachowy.

Dzięki staraniom p. Marka Ferdynusa i p. Mirosława Nowaka turniej zgromadził 48 młodych szachistów z kościerskich szkół podstawowych. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez licznych sponsorów.

Czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Kategoria młodzików (ur. 2009 i młodsi)

1. Jakub Andrzejewski         SP 3 Kościerzyna
2. Michał Grabowski           SP 4 Kościerzyna
3. Milena Malinowska         Prywatna SP Happy Kids Kościerzyna
4. Borys Ronkowski            SP 4 Kościerzyna
5. Igor Zieliński                   SP 6 Kościerzyna
6. Tristan Romanowski       SP 6 Kościerzyna
7. Milan Kirschen                SP 2 Kościerzyna
8. Filip Andrzejewski           SP 6 Kościerzyna

Kategoria juniorów młodszych (ur. 2008 i starsi):

1. Wiktor Browarczyk          SP 3 Kościerzyna
2. Jan Czapiewski               SP 4 Kościerzyna
3. Maciej Łącki                    SP 6 Kościerzyna
4. Xawery Stankowski         SP 3 Kościerzyna
5. Adam Lis                         Prywatna SP Happy Kids Kościerzyna
6. Bruno Koseda                 SP 1 Kościerzyna
7. Eliza Rekowska              SP 6 Kościerzyna
8. Bartosz Niemczyk           SP 4 Kościerzyna

Pełne wyniki na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_1796/index.html?l=pl >>>

FOTOGALERIA >>>

TURNIEJ SZACHOWY W SP NR 6 >>>

Oprac. Marek Ferdynus

..
UDZIAŁ W NARODOWYM PROGRAMIE ROZWOJU CZYTELNICTWA

Klasa VIa SP w roku szkolnym 2017/2018 brała udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Jest to program, którego założeniem jest wspieranie w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Uczniowie tej klasy przygotowali projekt pod tytułem „Zwierzaki - cudaki”, który powstał na podstawie wypożyczonych ze szkolnej biblioteki książek oraz czasopism.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Chwarzyńska

PRZEZ ZABAWĘ DO NAUKI, CZYLI SZKOLNY FESTYN

7 czerwca pod hasłem „Przez zabawę do nauki” odbył się kolejny szkolny festyn. Pogoda dopisała, dlatego na imprezę, która wpisała się już w naszą szkolną tradycję, przybyły całe rodziny.

Nauczyciele wspólnie z uczniami przygotowali wiele atrakcyjnych zajęć. Wokół kompleksu sportowego rozmieszczono stanowiska, na których chętni mogli przeprowadzić eksperymenty albo rozwiązać zagadki logiczne czy łamigłówki  sprawdzające wiedzę z różnych dziedzin. Uczniowie wykorzystali tu swoje doświadczenia i umiejętności, które zdobyli nie tylko na lekcjach, ale również na zajęciach realizowanych w ramach projektu „Edukacja kluczem do przyszłości – podniesienie kompetencji kościerskich uczniów”. Wielkim powodzeniem cieszyło się stanowisko przyrodnicze.  Po sadzonki słoneczników ustawiła się długa kolejka. 

Część stanowisk z powodu upału przeniesiono na szkolne korytarze. Tam w mobilnym planetarium czekał pokaz wśród gwiazd i planet. Była też plenerowa szachownica, pokazy udzielania pierwszej pomocy, malowanie twarzy i zajęcia plastyczne.

W sali sportowej i na boiskach odbywały się zajęcia sportowe: turniej minisiatkówki dziewcząt klas VI, turniej minipiłki nożnej dla chłopców kl. II – III, mecze z udziałem nauczycieli, tor rowerowy, trening tenisa ziemnego i inne.

Na zaimprowizowanej scenie przy wyjściu na boiska występowali wokaliści i szkolny zespół taneczny. Tam również klasa IIIa pokazała przedstawienie pt. „W krainie baśni”, klasa IVc - taniec kaszubski kowal przygotowany na Dzień Patrona, a członkowie szkolnego klubu Przyjaciół Książki przedstawili scenkę pt. „Czekamy na czytelnika”, która była promocją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zainteresowanie wzbudził występ uczniów klasy Ib. Dzieci przygotowały piosenki w języku angielskim, których nauczyły się na dodatkowych zajęciach z języka angielskiego w ramach projektu „Edukacja kluczem do przyszłości”. Jedna z nich mówiła o rekinach, stąd zabawne przebranie. Na koniec uczennica klasy IIIa, Karolina Wojtyła,  przeprowadziła pokaz zumby. Chętnych do tańca było wielu.    

Druga scena znajdowała się w stołówce szkolnej. Tam kilka klas przedstawiło swoje inscenizacje: „Śpiąca królewna” kl. VIb, „M jak miłość, czyli trudne sprawy” – składanka bajek przygotowana przez klasę VIc i „Trzy małe świnki” w wykonaniu uczennic kl. Vc. Na koniec zespół kółka teatralnego przedstawił „Wesołego diabełka”. Nie wszyscy mogli przedstawienia zobaczyć, dlatego kilka dni później odbył się w szkole miniprzegląd teatralny. Uczniowie najmłodszych klas zobaczyli inscenizacje klasy Vc i VIb.

Współorganizatorem festynu była Rada Rodziców, która przygotowała bufet. Dla łasuchów były pyszne ciasta. Wszystkim smakował też chleb ze swojskim smalcem przygotowanym przez panie kucharki ze szkolnej stołówki.

Popołudnie minęło bardzo szybko. Wszyscy świetnie się bawili. Atrakcji było tak wiele, że nie dało się wszystkiego zobaczyć. Piękna pogoda spowodowała, że nikt się nie spieszył z powrotem do domu. Ale kolejny festyn już za rok.

FOTOGALERIA >>>

MINIPRZEGLĄD TEATRALNY W NASZEJ SZKOLE >>>

Oprac. Alicja Kosznik 

MARSZ PRZYJAŹNI W KOŚCIERZYNIE

Dnia 6 czerwca odbyła się Ogólnoszkolna Impreza Profilaktyczna zorganizowana w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szkoły Bez Przemocy.

Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach wychowawczych na temat przemocy rówieśniczej, a następnie przeszli barwnym korowodem - Marszem Przyjaźni - ulicami: Skłodowskiej, Zmartwychwstańców, Wybickiego, Szopińskiego, Gdańską, Rynek, Długą, Rzemieślniczą oraz Staszica.
„Kochaj – nie bij”, „Jest moc nie ma przemocy”, Kim jest przyjaciel – to drugi ja”, „Przyjaźń podwaja radość”, „Nie ma wolności bez równości”, „Nie nękajcie, lecz kochajcie”, „Pełnia mocy bez przemocy”, „Budujemy przyjaźń”- transparenty z takimi hasłami można było zobaczyć i usłyszeć podczas „Marszu Przyjaźni". 

Ważnym elementem na trasie Marszu było spotkanie trzech szkół na kościerskim rynku, gdyż organizatorzy tradycyjnie już zaprosili do udziału w imprezie gimnazjalistów ZS-P nr 3 i SP 4. Uczniowie mogli posłuchać występów artystycznych, a także przedstawiciele poszczególnych szkół odczytali apel młodzieży przeciw przemocy. Spotkanie na Rynku  zakończyło się wspólnym wykonaniem piosenki „To jest nasz świat”.

Autorki imprezy, Aleksandra Olszewska i Aleksandra Meger,  gratulują uczestnikom kreatywności i inwencji twórczej oraz są pełne uznania dla uczniów zaangażowanych w przygotowanie do prezentacji klasy w Marszu Przyjaźni. Dziękujemy Wychowawcom poszczególnych klas gimnazjalnych oraz panu Rafałowi Mikołajczykowi z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za pomoc organizacyjną.

FOTOGALERIA >>>

MARSZ PRZYJAŹNI W KOŚCIERZYNIE >>>
MARSZ PRZYJAŹNI - MŁODZIEŻ PRZECIW PRZEMOCY >>>
 Oprac. Aleksandra Olszewska

PIKNIK KLASOWY Z OKAZJI DNIA DZIECKA

Piękna pogoda, bezchmurne niebo, łąka, jezioro, koce piknikowe, pyszne jedzenie…
Tegoroczny Dzień Dziecka na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy II b gimnazjum. Uczniowie wraz z opiekunami: p. Jarosławą Norek i p. Mariuszem Apostelem wybrali się na piknik nad jezioro Gałęźne, aby w otoczeniu przyrody świętować to szczególne święto.
Pełen wrażeń dzień rozpoczął się wizytą w lodziarni, a później obfitował w liczne gry i zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Piknik klasowy był również świetną okazją, aby przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Oprac. Jarosława Norek

DZIEŃ DZIECKA AKTYWNIE I NA WESOŁO

Dnia 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły mieli okazję spędzić czas aktywnie i wesoło. Klasa 5a zaczęła od oglądania filmu w swojej sali. Przy ciekawej akcji i popcornie uczniowie stworzyli niezapomniany klimat kinowy. Kolejnym punktem programu były lody oraz wspólne zdjęcie na kościerskim rynku. Na zakończenie trzeba było wykazać się sprawnością fizyczną w nowo otwartym placu zabaw Zuzoland. Razem z opiekunami – p. Hanną Szutą i p. Rafałem Tyborą, uczniowie spędzili czas we wspaniałej atmosferze. Z pewnością na długo ten dzień zapadnie w naszej pamięci.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Hanna Szuta

DNI PROJEKTÓW

W roku szkolnym 2017/2018 w obowiązkowych projektach edukacyjnych uczestniczyło 112 uczniów klas III gimnazjum zorganizowanych w 21 zespołów. Podsumowaniem całorocznych działań były Dni Projektów, które odbyły się 28 i 30 maja. Uczniowie publicznie przedstawili wyniki swojej pracy.

Grupy realizowały projekty edukacyjne o zróżnicowanej tematyce. Wśród nich były projekty promujące czytelnictwo („Warto czytać książki”) albo zdrowy tryb życia („Dużo ćwiczę, zdrowo jem. Zdrowe życie nie jest snem”), poznawczo-badawcze („Zmiany demograficzne powiatu kościerskiego na przestrzeni wybranych lat”, „Czy jesteśmy tolerancyjni?”) oraz  zadaniowe („Turniej szachowy dla klas II – III szkoły podstawowej”, „Czy fotografia może być źródłem inspiracji twórczej?”, „Animacja – co i jak?”).

Uczniowie w ramach swoich projektów wykonali wiele różnorodnych zadań, np. zrealizowali film animowany, stworzyli prace zainspirowane fotografią z zastosowaniem różnych technik plastycznych oraz przygotowali wystawę, zorganizowali turniej szachowy, przeprowadzili na lekcjach doświadczenia dla młodszych uczniów, zorganizowali wiele różnych konkursów i quizów, najczęściej dla uczniów klas młodszych (konkurs wiedzy o sporcie, konkursy plastyczne: „Gdyby prąd był człowiekiem”, „Świąteczne warzywa i owoce mają supermoce”, „Mój ulubiony ssak w naturalnym środowisku”, konkurs fotograficzny „Ssaki w naszym otoczeniu”). Inne grupy przeprowadziły lekcje nt. ssaków, lekcje o tolerancji, lekcje tańca, przygotowały ankiety i opracowały ich wyniki.

W ramach realizacji projektu „Jak zostać redaktorem sportowym?” uczniowie zdobywali wiedzę o pracy dziennikarza i przygotowywali informacje o wydarzeniach i osiągnięciach swoich kolegów w różnych dyscyplinach sportu. Zamieszczali je na gazetce i szkolnej stronie internetowej.

Projekt „Czy potrafisz ratować ludzkie życie?”  dał możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie przygotowali plakaty i prezentację multimedialną na ten temat. Swoje kompetencje przekazali młodszym kolegom, przeprowadzając pokazy i szkolenia. 

Grupa realizująca projekt „Dużo ćwiczę, zdrowo jem. Zdrowe życie nie jest snem” włączyła się w organizację Dnia św. Patryka i przygotowała zdrowe przekąski (ciasto marchewkowe, jabłkowe babeczki, ciastka owsiane oraz świeżo wyciskany sok z pomarańczy). Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na akcję UNICEF-u „Pomóż dzieciom z Syrii przetrwać zimę”.  

W ramach projektu przyrodniczego „Ssaki wokół nas” uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat różnorodności, środowiska życia, charakterystycznych cech i przystosowań ssaków, m.in. podczas wycieczki do oliwskiego Zoo, czego wynikiem była dokumentacja fotograficzna i filmowa. Celem drugiego projektu przyrodniczego nt. „Drzewa wokół nas. Piękne, majestatyczne, zagrożone” było udokumentowanie obecnego stanu drzew w mieście i okolicy. Uczniów ciekawiły szczególnie drzewa starsze, majestatyczne, nadające charakter obszarom, w których występują, i te najbliższe, najczęściej spotykane. Uczniowie postanowili też poznać i udokumentować stan drzew w okolicy po kataklizmie z sierpnia 2017r. 

Aż dwa projekty miały przekonać młodszych uczniów, że matematyka jest interesująca. W jednym z nich przygotowano grę terenową „Matematyka wokół nas”. Uczniowie określili fabułę i zasady gry, opracowali trasę i zadania. W grze uczestniczyła klasa Vc i wszystkie klasy VI. W projekcie „Jak zainteresować uczniów matematyką?” uczniowie przygotowali m.in. Dzień Tabliczki Mnożenia i włączyli się w zorganizowanie „Wieczoru z nauką” dla uczniów klas IV-VI.

Podsumowanie swoich działań uczniowie przedstawili najczęściej w formie prezentacji multimedialnej, ale były też ciekawie zrealizowane filmy. Na pewno praca nad projektami przyniosła uczniom wiele cennych doświadczeń.


FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik

ZREALIZOWANE PROJEKTY

 

Temat projektu

Opiekun projektu

1.     

Jak rozpowszechnić wiedzę o wybranych przypowieściach z Ewangelii św. Łukasza?

Wiesław Nickel / Aleksandra Nickel

2.     

Jak zostać redaktorem sportowym?

Stanisław Szulta

3.     

Czy potrafisz ratować ludzkie życie?

Bożena Tomaczkowska

4.     

Kultura lat 50. i 60.

Anna Zazula

5.     

Sławni polscy chemicy

Katarzyna Fennig

6.     

Turniej szachowy klas II-III szkoły podstawowej

Marek Ferdynus

7.     

Elektrostatyczni, czyli co powinieneś wiedzieć
o elektrostatyce i prądzie

Sylwia Wienke

8.     

Dużo ćwiczę, zdrowo jem. Zdrowe życie nie jest snem

Karolina Rekowska

9.     

Sławni obywatele Wielkiej Brytanii

Monika Szulc

10.  

Czy świat wokół nas jest symetryczny?

Agnieszka Sikorska

11.  

Czy fotografia może być źródłem inspiracji twórczej?

Lucyna Nadolska

12.  

Rock and roll – muzyka, która poruszyła Amerykę 

Joanna Peplińska

13.  

Animacja – co i jak?

Aleksandra Meger

14.  

Warto czytać książki

Anna Dziemińska

15.  

Honorowi obywatele Kościerzyny

Łukasz Wojtysiak

16.  

Drzewa wokół nas - piękne, majestatyczne, zagrożone

Kazimiera Lidke

17.  

Czy jesteśmy tolerancyjni?

Anna Stalke, Adriana Konopik

18.  

Ssaki wokół nas

Kazimiera Lidke

19.  

Jak rozwijać zainteresowania matematyczne uczniów?

Beata Każyszka

20.  

Zmiany demograficzne powiatu kościerskiego na przestrzeni wybranych lat

Jarosława Woźniak

21.  

Gra terenowa „Matematyka wokół nas”

Beata Każyszka

 

POZNAJMY LAS

29 maja w Szkole Podstawowej im. A. Loreta w Łęczycach odbył się Wojewódzki Konkurs „Poznajmy las”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem Drzewa naszych lasów. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice gimnazjum. Aleksandra Karczewska z klasy IIIb - zajęła III miejsce w konkursie i zdobyła tytuł laureatki konkursu, natomiast Martyna Kleinschmidt z klasy IIId miejsce X i została finalistką konkursu. Uczennicom gratulujemy!

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Kazimiera Lidke

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO, KRAKOWA I WIELICZKI

W dniach od 20 do 26 maja na wycieczkę szkolną do Zakopanego, Krakowa, Wieliczki i okolic udało się 43 uczniów z klas II b i II e gimnazjum oraz czworo nauczycieli: p. Jędrzej Abramowski, p. Anna Dziemińska, p. Jarosława Norek, p. Krzysztof Pałubicki.

20 maja późnym wieczorem wyruszyliśmy na wycieczkę. Po całonocnej podróży z radością udaliśmy się pod Smoczą Jamę, skąd wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na zwiedzanie Krakowa. Mieliśmy możliwość zapoznania się z historią miasta, licznymi zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej. Popołudnie spędziliśmy w Łagiewnikach podziwiając panoramę okolicy z wieży widokowej, a następnie słuchając siostry zakonnej, która opowiadała historię Sanktuarium. Długi dzień zakończyliśmy w Poroninie, gdzie zostaliśmy podzieleni na grupy i zakwaterowani w pokojach.

Kolejne dni upłynęły nam na wędrówkach po przepięknych polskich Tatrach. Wzięliśmy udział w pieszych wycieczkach nad Morskie Oko i na Rusinową Polanę, skąd wspięliśmy się na Gęsią Szyję. Spacerowaliśmy po Krupówkach i podziwialiśmy piękno polskich Tatr z Gubałówki. Zwiedziliśmy Zakopane, skocznie narciarskie, Jaszczurówkę, cmentarz na Peksowym Brzyzku, kościół na Krzeptówkach, Muzeum Tatrzańskie oraz nowo otwarte Centrum Edukacji Przyrodniczej z licznymi ekspozycjami multimedialnymi. Wieczorami także mieliśmy zapewnione atrakcje: mogliśmy się relaksować w Aqua Parku w Szaflarch, uczestniczyć w ognisku czy brać udział w konkursie wiedzy na temat zwiedzonych miejsc.

Ostatniego dnia naszej wycieczki pojechaliśmy do opactwa benedyktynów w Tyńcu, a następnie do Wieliczki, gdzie wraz z przewodnikiem zeszliśmy do kopalni soli na 385 metrów. Wieliczka okazała się miejscem pełnym tajemnic. Poznaliśmy najstarsze metody wydobywania soli. Spacerując podziemnymi korytarzami podziwialiśmy komory, kaplice, podziemne jezioro oraz rekonstrukcję starych urządzeń służących do wydobywania soli. Na uczestnikach największe wrażenie wywarła Kaplica Św. Kingi z żyrandolami z solnych kryształów i rzeźbami wykonanymi przez górników.

Ze smutkiem opuściliśmy Wieliczkę i udaliśmy się w podróż powrotną do domu….

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Jarosława Norek

WIZYTA W „LUBIANIE”

W ramach lekcji geografii odbył się kolejny wyjazd uczniów naszej szkoły (tym razem były to wszystkie klasy siódme) do Zakładu Porcelany Stołowej SA "Lubiana".
Młodzież miała okazję zapoznać się z technologią produkcji naczyń porcelanowych. Między innymi obserwowali pracę najnowocześniejszych urządzeń, takich jak: prasy izostatyczne, urządzenia do odlewania ciśnieniowego oraz mechanicznego szkliwienia a także dekorowania wyrobów.

Oprac. Jarosława Woźniak

SZKOLNY KONKURS LOGOPEDYCZNY „Trudne głoski ukryj w obrazkach”

16 maja nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu logopedycznego „Trudne głoski ukryj w obrazkach”. Konkurs adresowany był do dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III.
Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej. Na rysunku miały być przedstawione głoski ćwiczone przez dziecko na zajęciach terapii logopedycznej. 

Przyznano następujące miejsca:  
I miejsce – Oliwia Skiba     Ib
I miejsce – Przemysław Noga  0
II miejsce – Mateusz Trybowski    IIa
II miejsce – Oliwier Kowalski        IIa
III miejsce – Olivier Roda  0
 
wyróżnienie – Igor Zielinski     Ia
wyróżnienie – Ksawer Pirch    Ib
wyróżnienie – Anna Pysznik    Ib
wyróżnienie – Jakub Węcławik Ic
wyróżnienie – Nikodem Kropidłowski   0
wyróżnienie – Eryk Rybinski   0
 
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.

 

Oprac. Dorota Piesik

BEZPIECZNI W RUCHU DROGOWYM

Sukcesem zakończyły się dla gimnazjalistów eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się 26 kwietnia. Nasza drużyna w składzie: Sebastian Szyca (kl. IIb), Olaf Szarmach (kl. IIe) i Borys Tuszkowski (kl. IIIe), zajęła pierwsze miejsce (wcześniej również pierwsze miejsce w eliminacjach miejskich). Uczniowie zdobyli też wszystkie nagrody indywidualne. Najwięcej punktów w turnieju uzyskał Olaf, który otrzymał wieżę Blaupunkt, drugie i trzecie miejsce zajęli Sebastian i Borys. W nagrodę otrzymali torby sportowe. Wszystkie wyniki były wysokie, a różnica punktowa między chłopcami niewielka.

Drużyna reprezentowała nasz powiat w finale wojewódzkim, który odbył się 11 i 12 maja w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Borysa, który brał udział z zawodach sportowych, zastąpiła uczennica kl. IIc, Wiktoria Kiełpin.

W zawodach uczestniczyło 20 drużyn z pomorskich gimnazjów. Dwudniowe eliminacje sprawdzały wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Uczestnicy turnieju musieli pokonać rowerowy tor przeszkód, udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej „poszkodowanym” z różnymi urazami, bezpiecznie i poprawnie przejechać trasę w miasteczku ruchu drogowego, a na koniec – rozwiązać test.

W końcowej klasyfikacji nasza drużyna zajęła siódme miejsce. To sukces, bo rywalizacja była na wysokim poziomie. Serdecznie gratulujemy.


FOTOGALERIA >>>
Oprac. Alicja Kosznik

WYCIECZKI DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK

W kwietniu (14 i 28) oraz w maju (12) odbyły się kolejne wycieczki zorganizowane w ramach projektu „Edukacja kluczem do przyszłości – podniesienie kompetencji kościerskich uczniów”. Tym razem uczniowie, którzy biorą udział w zajęciach kół zainteresowań matematyczno-technicznych oraz kół przyrodniczych, pojechali do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dla niektórych był to pierwszy wyjazd do stolicy, więc emocji nie brakowało. Mimo wczesnej pory wyjazdu i kilkugodzinnej drogi nikt nie odczuwał zmęczenia, a na miejscu czekało wiele atrakcji. 

Przy wejściu powitał wszystkich RoboThespian – człekokształtny robot. Dalej, na parterze budynku, uczniowie mogli przeprowadzić wiele doświadczeń w ramach wystawy czasowej „Powietrze – więcej niż nic”. 45 interaktywnych eksponatów pomogło odkryć i docenić właściwości powietrza. Najbardziej podobała się widowiskowa powietrzna fontanna. Wśród wielu eksponatów zwracał też uwagę Elektrybałt Trurl (tak nazywał się bohater opowiadań Stanisława Lema), który recytował wiersze.

Na piętrze czekały kolejne stanowiska, gdzie można było samodzielnie przeprowadzić doświadczenia przy ponad 200 eksponatach. Dzięki temu zwiedzający mogli poznać prawa przyrody. Niektórzy wzięli udział w miniwarsztatach „Las w słoiku”, minilabach w laboratorium chemicznym albo oglądali spektakl „Elektrony w akcji” w Teatrze Wysokich Napięć. Inne ciekawe miejsce to Majsternia, gdzie uczniowie przy stołach warsztatowych próbowali zbudować różne obiekty, mając do dyspozycji słomki, patyczki, spinacze i gumki. Godziny spędzone w Centrum Nauki Kopernik minęły bardzo szybko.

Po zajęciach lub przed nimi uczniowie wybrali się do Parku Odkrywców i na bulwar nad Wisłą, aby zobaczyć warszawską Syrenkę. Wszyscy zwrócili też uwagę na most Świętokrzyski i Stadion Narodowy widoczny po drugiej stronie rzeki. 

Dzień w Warszawie był pełen wrażeń. Pozostaną wspomnienia i wiele zdjęć.

FOTOGALERIA (14.04.2018) >>>
FOTOGALERIA (28.04.2018) >>>

WYCIECZKI EDUKACYJNE >>>

Oprac. Alicja Kosznik

WYCIECZKA DO BŁĘKITNEJ SZKOŁY WE WŁADYSŁAWOWIE

Klasa VIa w maju odbyła trzydniową wycieczkę do Błękitnej Szkoły we Władysławowie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych: Natura integruje, Niezwykłe życie nietoperzy, Różnorodność świata owadów. Podczas tych spotkań dzieci zapoznały się ze zróżnicowaniem systematycznym, gatunkowym i ekologicznym owadów, poznały rolę owadów w przyrodzie i życiu człowieka, budowę anatomiczną oraz ich zwyczaje. Uczniowie poznali także gatunki nietoperzy występujące w Polsce, ich niezwykłe adaptacje i zdolności oraz ile wspólnego mają ze sobą wampiry i nietoperze. Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące. W czasie wolnym zwiedzaliśmy Władysławowo, braliśmy kąpiele słoneczne nad morzem, integrowaliśmy się na boisku szkolnym podczas zabaw sportowych, przy ognisku oraz zwiedzając wystawę owadów w Muzeum Motyli.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Chwarzyńska

POECI SĄ WŚRÓD NAS

Zakończyła się kolejna edycja szkolnego konkursu literackiego „Poeci są wśród nas”. Przez kilka lat zdolni gimnazjaliści tworzyli wiersze na tematy związane z Kościerzyną – miastem, w którym żyją, pisali o pasji, o tolerancji, o tym, co jest dla nich ważne, co cenią, nad czym rozmyślają, co lubią. Spośród wielu prac wyróżnione zostały wiersze utalentowanych uczniów, którym radość sprawiało układanie zaskakujących metafor. Co roku nagrodę otrzymywał utwór, który zachwycał ujęciem tematu lub pokazywał, że układanie wiersza to wspaniała zabawa słowami.

Celem konkursu było zachęcenie gimnazjalistów do czytania poezji, a przede wszystkim do tworzenia i uważnej obserwacji otaczającego świata.

Dziękuję laureatom za to, że podjęli się napisania pięknych utworów, które można przeczytać w internetowym tomiku poezji. Mam nadzieję, że przed Wami jeszcze wiele literackich wyzwań i twórczych pomysłów.

Pomysłodawczyni i organizatorka konkursu
Justyna Wołoszyk - Brzezińska


Akcja czytelnicza: bogowie greccy przybyli do naszej szkoły

9 maja 2018 r. w ramach akcji zachęcającej do czytania uczniowie klasy V a wcielili się w bogów i boginki greckie. To wydarzenie poprzedził cykl lekcji o mitologii. Projekt zakładał, że każdy uczeń wybiera boga lub boginkę i w oparciu o wiedzę zdobytą na lekcjach języka polskiego projektuje ubiór i atrybuty wybranej przez siebie postaci. 9 maja dzieci przybyły do szkoły, by zaprezentować przed kolegami efekty swojej pracy. Wszyscy mogli obejrzeć stroje m.in. Demeter, Artemidy, Zeusa, Hermesa, Aresa i innych postaci z greckiej mitologii. Następnie uczniowie odwiedzili  dzieci z zerówki i tam zaprezentowali krótki program artystyczny z mitologią w tle.  Podczas jednej z przerw (na korytarzu w holu szkoły) wykonali flash mob, wprowadzając społeczność szkolną w małą konsternację. Flash mob, czyli błyskawiczny tłum to wydarzenie, którego celem jest zabawa i wytrącenie z rutyny, wprowadzenie zaskakującego działania. W tym przypadku chodziło o zachęcenie do czytania mitów.

FOTOGALERIA >>>

                                                                         Oprac. Justyna Wołoszyk – Brzezińska
Opiekun ZACZYTANYCH


Lubimy czytać! - lekcja języka polskiego w kościerskich bibliotekach

9 maja uczniowie klasy IIIc gimnazjum odwiedzili kościerskie biblioteki, by uczestniczyć w akcji zachęcającej do czytania i korzystania z bibliotecznych księgozbiorów. Najpierw młodzież udała się do kościerskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Tam uczniowie dowiedzieli się, jaki księgozbiór zawiera biblioteka, jak korzystać z bogatych zbiorów placówki. Potem uczniowie przeszli piętro wyżej do Biblioteki Miejskiej im. ks. Konstantego Damrota. Ze zbiorów tu zgromadzonych mogą już korzystać uczniowie klas III gimnazjum. Chętni zakładali karty i od razu wypożyczali utwory z bogatego księgozbioru. Następnie gimnazjaliści przeszli do biblioteki dla dzieci i młodzieży. Obejrzeli ciekawą prezentację na temat tego, jak dawniej wyglądała praca w bibliotece, wypożyczanie książek i jak dzisiaj można wypożyczać interesujące nas utwory. Uczniowie mogli zobaczyć, jak bogaty zbiór książek znajduje się na półkach. Tu także znaleźli się miłośnicy czytania, którzy od razu – po bardzo ciekawej prezentacji książek – wypożyczyli ulubione powieści. Celem lekcji w bibliotece było zapoznanie uczniów z bogatymi zbiorami znajdującymi się w kościerskich bibliotekach oraz zachęcenie do czytania.   

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Justyna Wołoszyk – Brzezińska
Opiekun ZACZYTANYCH

WIOSENNE WARSZTATY W SCHODNIE
Dnia 27 kwietnia uczniowie klasy IVb brali udział w warsztatach przyrodniczych w Zielonej Szkole w Schodnie. Podczas warsztatów poznali faunę i florę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz mieli możliwość uczestniczenia w konkursach wiedzy. Poza tym uczniowie mogli samodzielnie wykonać magnesy na lodówkę, zrobić drewniane zawieszki oraz wysiewali kwiaty tj. niezapominajki czy sasanki.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Sylwia Wienke, Karolina Rekowska


Z KRONIKI PRZEDSZKOLAKÓW - KWIECIEŃ

DZIEŃ ZIEMI

19 kwietnia nasze przedszkole obchodziło Dzień Ziemi. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o naszą planetę. Maluszki w gumowych rękawiczkach posprzątały teren przy placu zabaw. Samodzielnie posadziły też kolorowe bratki do skrzynek oraz przyozdobiły lniane torby wielokrotnego użytku, jako podarunek dla rodziców. Dostały też odznaki przyjaciela przyrody.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. J. Mączewska, E. Ebertowska


W GDYŃSKIM AKWARIUM

18 i 19 kwietnia odbyły się kolejne wycieczki zorganizowane w ramach projektu „Edukacja kluczem do przyszłości – podniesienie kompetencji kościerskich uczniów”.

Tym razem do Akwarium Gdyńskiego pojechali uczniowie, którzy biorą udział w zajęciach kół przyrodniczych. Wszystkie grupy oglądały ekspozycję wodnej flory i fauny (jednocześnie uzupełniając kartę pracy) i miały zajęcia laboratoryjne.

Gimnazjaliści podczas prezentacji multimedialnej poznali przystosowanie ryb do warunków środowiska wodnego. Przeprowadzili też analizę ichtiologiczną śledzia, jednocześnie uzupełniając materiały edukacyjne (zajęcia „Anatomia ryby, czyli o rybie od środka”).

Dwie grupy na zajęciach „Geologia Morza Bałtyckiego” mówiły m.in. o fiordach i skalistych wybrzeżach Szwecji oraz o polskich piaszczystych plażach i klifach. Przez mikroskop uczniowie przyglądali się skałom i porównywali ich budowę.

Ciekawe były też zajęcia pt. „Mieszkańcy koralowego zakątka” przybliżające uczniom rafy koralowe. W laboratorium biologicznym obserwowali, przy użyciu mikroskopów, budowę szkieletu kolonii koralowców, poznali rozgwiazdy, jeżowce i inne bezkręgowce rafowe.

Zajęcia bardzo podobały się uczniom. Później był krótki spacer nad morzem, czemu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.

FOTOGALERIA >>>

                                                                                   Oprac. Alicja Kosznik

WIECZÓR Z NAUKĄ

Po raz drugi w ramach projektu „Edukacja kluczem do przyszłości – podniesienie kompetencji kościerskich uczniów” odbył się „Wieczór z nauką”.

16 i 17 kwietnia kolejne grupy uczniów mogły sprawdzić swoje umiejętności. Nauczyciele przygotowali dla nich naukowy „tor przeszkód”. Każdy uczestnik zajęć otrzymał informację o zadaniach, a starsi uczniowie również kartę pracy z poleceniami. Trzeba było przejść wiele stanowisk, aby je wykonać. Były matematyczne podchody, quizy, zadania „radosne sześciany” - puzzle przestrzenne, z których układa się sześcian, „jajko Kolumba” - tangram w kształcie jajka, gra „Rummikub” czy „Super Farmer”, kostka Rubika w formie puzzli.

W innych salach przygotowano zadania i gry chemiczne,  quiz geograficzny i przyrodniczy. Uczniowie oglądali preparaty pod mikroskopem, budowali modele pierwiastków i bakterii, rozwiązywali krzyżówki. W interaktywnych programach komputerowych sprawdzali swoją wiedzę z geografii o krajach Unii Europejskiej, rozpoznawali góry i wulkany świata, wyspy i rzeki.

Wszyscy chętnie rozwiązywali kolejne zadania, a nauczyciele sprawdzali je i potwierdzali wykonanie podpisem na karcie.

Kilkugodzinna naukowa zabawa zakończyła się losowaniem nagród.

FOTOGALERIA >>>

WIECZÓR Z NAUKĄ DLA KLAS IV-V SP >>>
WIECZÓR Z NAUKĄ DLA KLAS VI-VII SP ORAZ KLAS II GIMNAZJUM >>>

Oprac. Alicja Kosznik

Uczennica gimnazjum laureatką
Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego

Marta Czapiewska, uczennica klasy IIId gimnazjum, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego dla uczniów gimnazjów organizowanego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2017/2018.

Wręczenie zaświadczeń odbyło się 9 kwietnia 2018 r. w sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej.
Serdecznie gratulujemy!

FOTOGALERIA >>>

..

Oprac. Kazimiera Lidke

.KONKURS EKOLOGICZNY

27 marca w Zespole Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Gdyni odbył się Wojewódzki Konkurs Ekologiczny dla uczniów gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice. Amelia Dolińska kl. IIId i Sara Orlikowska kl. IIIc zostały laureatkami konkursu, natomiast Anna Dargacz kl. IIIc została finalistką. Uczennicom gratulujemy!
..
FOTOGALERIA >>>
Oprac. Kazimiera Lidke

DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

26 marca miłośnicy fantasy mieli swój dzień – Dzień Czytania Tolkiena. Klasa  VIb przygotowała dla uczniów krzyżówki i minitesty sprawdzające znajomość  „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”, lektury omawianej w klasie szóstej. Chętni mogli też zagrać w grę planszową i powędrować śladami Tolkienowskich bohaterów do Samotnej Góry. Dla młodszych przygotowano kolorowanki. Można też było stworzyć sobie smoka z kolorowych naklejanych kółek.

Te zadania zapewne zachęciły uczniów do czytania literatury fantasy.  

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik

III TURNIEJ SZACHOWY DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W sobotę, 24 marca, odbył się w naszej szkole trzeci Turniej Szachowy dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do rozgrywek przystąpiło 14 uczniów i uczennic z naszej szkoły. Zawody rozegrano według systemu szwajcarskiego po 20 min. na partię. Wszyscy uczestnicy rozegrali po 7 partii. Dzięki wsparciu sponsorów między rundami uczniowie otrzymali słodkości oraz soczki. Nagrody główne ufundowali: Grzegorz Czapiewski firma ,,Gregor”,  Prezes Aqua Centrum, p. Grzegorz Zabrocki - karnety na basen oraz z-ca Dyrektora KDK, p. Jolanta Sutor - bilety do kina ,,Remus”. Nagrody i dyplomy zostały uczniom wręczone po turnieju. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę i dyplom oraz oklaski. Organizacją turnieju i sędziowaniem zajęli się w ramach projektu uczniowie klas trzecich gimnazjum: Agata Młyńska, Łukasz Mączewski, Kacper Wróblewski oraz Dawid Popowski. Nadzór nad przebiegiem turnieju sprawował nauczyciel Marek Ferdynus.

Poniżej w tabeli przedstawiono wyniki końcowe turnieju (najlepsza 10).

Miejsce Imię i nazwisko klasa pkt
I Fryderyk Bystron
Marcel Laska
Ic
IIIe
 6
6
III Filip Andrzejewski IIIb 5
IV Tymoteusz Meyer Ia 4,5
V Maja Żynda
Jakub Chajewski
Bartłomiej Idczak
Mikołaj Kowalczyk
IIIb
Ia
IIe
IIIa
 4
 4
 4
4
IX Tymoteusz Rekowski
Fabian Litwin
 IIIc
IIIb
 3
3

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych z Kościerzyny na następny turniej szachowy z okazji Dnia Dziecka,  który odbędzie się w naszej szkole 9 czerwca.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marek Ferdynus

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ CHŁOPCÓW 
Z OKAZJI DNIA PATRONA

23 marca w hali sportowej naszej szkoły, w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły - ks. dra Bernarda Sychty, odbył się turniej  piłki ręcznej chłopców. W zawodach udział wzięły cztery zespoły: z Kartuz, Tczewa, Nowej Karczmy i gospodarz, czyli SP 6 Sokół Kościerzyna.

Każda drużyna rozegrała po trzy mecze. W końcowej punktacji nasi chłopcy zajęli II miejsce, ulegając w ostatnim meczu MKS Samborowi Tczew 10 - 6. W innych spotkaniach chłopcy z SP 6 Sokół Kościerzyna pokonali UKS Nowa Karczma 12 - 7 oraz UKS Kartuzy 12 - 9. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, a najlepszych zawodników turnieju nagrodzono dyplomami i cennymi nagrodami rzeczowymi.

Królem strzelców został Bartłomiej Reichel z szóstki, zdobywając 23 bramki, najlepszym zawodnikiem został Jakub Dudek z Tczewa, a najlepszym bramkarzem turnieju wybrano Oliwiera Próchnika z Kartuz. Za ambitną postawę i dobrą grę nagrody otrzymali również: Szymon Muchowski z Tczewa, Szymon Ostoja - Lniski z Kartuz, Kacper Gruchała z Nowej Karczmy i Dawid Idziak z SP 6 Sokół Kościerzyna. Upominki otrzymali także trenerzy, a wszystkim uczestnikom turnieju wręczono wielkanocne zajączki.

Skład drużyny SP 6 Sokół: Bartłomiej Reichel, Olaf Ptak, Dawid Idziak, Maksymilian Maderski, Nikodem Łada, Wiktor Tabarkiewicz, Kuba Liedke, Maciej Bednarek, Jakub Kuśpa, Robert Pietrysko, Cyprian Pazda, Oskar Kreft - Dułak. Nagrody ufundowali: ZPS Lubiana i KS Sokół Kościerzyna. Trenerem zespołu jest Mariusz Czaja.

FOTOGALERIA >>>

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ CHŁOPCÓW Z OKAZJI DNIA PATRONA >>>

Oprac. Ewa Kuźma

JAK SIĘ UCZYĆ

W lutym rozpoczęły się kolejne zajęcia w ramach projektu „Edukacja kluczem do przyszłości – podniesienie kompetencji kościerskich uczniów”. Uczniowie klas III i IV na dodatkowych zajęciach, które prowadzą wychowawcy, poznają techniki uczenia się.

Nauczyciele przygotowali program zajęć i ciekawe tematy, które mają przybliżyć dzieciom czynniki sprzyjające zapamiętaniu i mechanizmy związane z zapominaniem. Uczniowie dowiadują się, jak zbudowany jest ludzki mózg i jak funkcjonuje, jak należy dbać o właściwą pracę mózgu (dieta, sen i trening umysłu) i jak organizować czas oraz warunki nauki. Rozmawiają o znaczeniu motywacji i pozytywnej atmosferze w nauce. Poznają różne techniki ułatwiające naukę, np. mapy myśli, akronimy, łańcuchową metodę skojarzeń i wiele innych. Ciekawych tematów jest dużo więcej, ponieważ na zajęcia przewidziano 24 godziny. Na lekcjach dzieci wykorzystują zdobytą wiedzę, wykonując wiele ćwiczeń praktycznych.

Przed uczniami jeszcze wiele lat nauki. Na pewno przyda im się wiedza wyniesiona z zajęć. Warto rozumieć konieczność nauki i korzyści z niej płynące oraz znać najlepszy dla siebie styl uczenia się. Trzeba umieć samodzielnie wyszukiwać, porządkować i wykorzystywać informacje z różnych źródeł. Ważne jest, by znać i wykorzystywać ogólne zasady i techniki uczenia się, aby nauka była efektywna, bo przecież „uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”. 

FOTOGALERIA >>>

                                                           Oprac. Alicja KosznikZ KRONIKI PRZEDSZKOLAKÓW - MARZEC

DZIEŃ DINOZAURA

W piątek, 9 marca, odbyło się podsumowanie całego tygodnia z dinozaurami – Dzień Dinozaura. Dzieci przywitały się z T-rexem i przedstawiły swoje domowe dinusie. Bawiły się w dinozaurowe gry i zabawy, wykonały ich ślady w masie solnej. Oglądały wykluwającego się z jajka dinozaura. Zobaczyły kolorowy wybuch wulkanu, a do domu zabrały dino żelki w specjalnie przygotowanych dinozaurowych słoiczkach.  W tym dniu pełnym wrażeń dzieci świetnie się bawiły.

FOTOGALERIA >>>

WIOSENNE WARSZTATY

16 marca odbyły się wiosenne  warsztaty. Dzieci z pomocą p. Anny Buda i Agnieszki Polak przygotowały wielkanocne niespodzianki dla swoich rodziców, które przed świętami zabrały do domu.

FOTOGALERIA >>>

..

..

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca obchodziliśmy w przedszkolu pierwszy dzień wiosny. Tego dnia zrobiło się u nas zielono. Dzieci wraz z panią czytały list od wiosny, witały wiosnę piosenką i wierszem, rozwiązywały zagadki o wszystkim co zielone, układały puzzle z zielonym zwierzakami, robiły zieloną żabkę, a na koniec częstowały się zielonymi warzywami i owocami.

FOTOGALERIA >>>


SZUKAMY ZAJĄCZKA

23 marca  dzieci na szkolnym patio  poszukiwały wielkanocnego zajączka. Odnalezienie swojego koszyczka sprawiało dzieciom dużo radości.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. J. Mączewska, E. Ebertowska


OBCHODY DNIA PATRONA 

Stało się już tradycją, że 21 marca – w dniu, kiedy urodził się nasz Patron ks. dr Bernard Sychta, obchodzimy Imieniny Szkoły. Jednakże tym razem postanowiliśmy świętować w nieco inny sposób.

Tego dnia rano odbył się uroczysty apel, w którym wystąpili uczniowie z kl. III d oraz uczennice uczące się j. kaszubskiego w naszej szkole. W swoim wystąpieniu przypomnieli nam o ważnych faktach z życia B. Sychty oraz jego zasługach dla Kaszub i Kociewia. Jednocześnie wierszykami i piosenką przywitali wiosnę.

Następnie odbyły się różnego rodzaju konkursy. Klasy I-III SP zaproszono do udziału w Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej. Dla najmłodszych przygotowano różne konkurencje, które miały nawiązywać do dawnych zabaw kaszubskich oraz pracy na gospodarstwie. Było to trafianie guzikami do celu, strzelanie z procy, bieg w korkach, zbierania bulew, bieg z jajkiem na łyżce. Najwięcej radości sprawiła ostatnia konkurencja, którą było dojenie krowy. Polegała na tym, że uczniowie pociągając za palce gumowej rękawicy wyciskali wodę do kubków.

Uczniów klas IV i V poproszono o zaprezentowanie przygotowanych wcześniej tańców kaszubskich. Uczniowie klas VI i VII śpiewali piosenki kaszubskie lub mówiące o Kaszubach. Dwie z klas: kl. VII b i VII c ułożyły nawet swoje teksty piosenek.

Uczniowie kl. II i III gimnazjum mogli wykazać się znajomością życia i twórczości Patrona naszej szkoły ks. dr. Bernarda Sychty przystępując do konkursu „1 z 10”. Najlepsza okazała się ucz. z kl. III a Emilia Konk zajmując I miejsce, II miejsce zajęła ucz. z kl. III c Sara Orlikowska, zaś III miejsce zajął ucz. z kl. II d Jakub Puzdrowski.

Oprócz tego ogłoszono wyniki konkursu na plakat - projekt plastyczny prezentujący życie i osiągnięcia ks. dr. Bernarda Sychty. Prace te wcześniej przygotowały klasy gimnazjalne.

Wszystkie konkursy oceniały powołane do tego komisje, które przyznawały dodatkowe punkty za posiadanie kaszubskiego emblematu, pod warunkiem, że znaczki posiadała cała klasa. Niektóre klasy przygotowały nawet stroje kaszubskie lub ubrane były w barwy czarno-żółte. Po zsumowaniu wszystkich punktów w poszczególnych konkurencjach nagrody otrzymały następujące klasy:

1.    Kaszubska Olimpiada Sportowa:
I miejsce –  kl. II a
II miejsce – kl. III e
III miejsce – kl. III c


2. Konkurs na piosenkę kaszubską:
 
I miejsce - kl. VII a
II miejsce - kl. VI a
III miejsce - kl. VII b


3. Konkurs na kaszubski taniec:

I miejsce - kl. IV c
II miejsce kl. IV b
III miejsce kl. IV e


4. Konkurs dla gimnazjalistów („1 z 10” + plakat + emblematy):

I miejsce - kl. III a
II miejsce - kl. III c
III miejsce - kl. II c


W nagrodę za I miejsce w Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej klasa II a pojedzie na wycieczkę do Muzeum Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.


Natomiast klasy IV – VII SP oraz klasy III i III gimnazjum nagrodzono:


za I miejsce
jednym wybranym przez klasę dniem bez pytania, kartkówki i sprawdzianu,
za II miejsce jednym wybranym przez klasę dniem bez kartkówki i sprawdzianu,
za III miejsce jednym wybranym przez klasę dniem bez kartkówki.

Podziękowania za pomoc w organizacji Dnia Patrona należą się p. Dorocie Piesik, p. Annie Zazuli-Łaga, p. Alicji Wessołowskiej, p. Marioli Czajkowskiej i p. Joannie Peplińskiej. Apel przygotowała p. Alicja Hołdys, natomiast nad całością obchodów czuwały p. Karmelita Jóźwik i p. Barbara Gostomska.
Na zakończenie podsumowano konkursy wiedzy i konkursy plastyczne, które odbyły się w marcu z okazji Dni Patrona. Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. 
 
WYNIKI KONKURSÓW  

Konkurs plastyczny „Moje miasto – Kościerzyna” dla uczniów klas I SP
  
I miejsce        Amelia Narloch kl. I b
II miejsce       Marta Ostrowska kl. I b
III miejsce      Amelia Kujawa kl. I a
                      Agata Kerlin kl. I c
Wyróżnienie: Zuzanna Domian kl. I c
                      Fabian Jakusz kl. I b
 
Konkurs plastyczny „Ilustracje do baśni kaszubskich” dla uczniów klas II SP
 
I miejsce        Wojciech Lass kl. II a
II miejsce       Lena Kostuch kl. II a
                      Tymoteusz Żywicki kl. II a
III miejsce      Jan Dalecki kl. II a
 
Konkurs „Znamy baśnie kaszubskie” dla uczniów klas III SP
I miejsce        Konrad Mach kl. III a
                      Urszula Flisikowska kl. III a
II miejsce       Bartłomiej Kurszewski kl. III d
                      Oliwia Martwicka kl. III a
III miejsce      Piotr Szmagliński kl. III c
                      Sebastian Zabrocki kl. III b
 
Konkurs „Ks. dr Bernard Sychta - życie i twórczość” dla uczniów klas IV-VI
 I miejsce       Jakub Stalke kl. V d
II miejsce       Miriam Błaszczyk kl. V d
III miejsce      Julia Sadłoch kl. V d 
 
Konkurs „Szlaki turystyczne Kaszub”
I miejsce        Weronika Szymkowiak kl. VI a
II miejsce       Kalina Walczak kl. VI a
III miejsce      Konstancja Bystron kl. V c
IV miejsce      Martyna Sandelewska kl. V c

FOTOGALERIA >>>
 
IMIENINY SZKOŁY - OBCHODY DNIA PATRONA (CZĘŚĆ 1) >>>
IMIENINY SZKOŁY - OBCHODY DNIA PATRONA (CZĘŚĆ 2) >>>
Oprac. Barbara Gostomska

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL

19 marca 2018 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu autorskim z panią Anną Czerwińską-Rydel.

Pisarka na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami, prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne. Pani Anna jest autorką licznych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej i społecznej. Jest również pomysłodawczynią i twórczynią przeznaczonej dla dzieci i młodzieży serii biograficznych powieści o wielkich Polakach: Chopinie, Skłodowskiej-Curie, Korczaku, Tuwimie, Wedlach, Sienkiewiczu, Wieniawskim...

Podczas spotkania Pani Anna w bardzo przystępny sposób opowiadała o bohaterach swoich książek. Z uwagi na obchodzony w 2018 r. Rok Ireny Sendlerowej, na dłużej  zatrzymała się nad swoją najnowszą książką - „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, przybliżając dzieciom losy bohaterki oraz czytając fragmenty tej książki.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z „zerówki”, klasy I-IV oraz uczniowie z Klubu Przyjaciół Książki wraz z wychowawcami i opiekunami. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Zadawały mnóstwo pytań dotyczących pracy autorki i jej pierwszych prób literackich.

Na zakończenie można było kupić książkę z dedykacją oraz zrobić sobie wspólne zdjęcia z pisarką.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Barbara Gostomska

Sukces EKOborówek

W sobotę, 17 marca, zespół EKOborówki, który tworzą uczennice klas II gimnazjum, przeprowadził  zbiórkę  elektroodpadów, zużytych baterii i akumulatorów.

Uczennice biorą udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY – ODDAJ MNIE W DOBRE RĘCE 2018” organizowanym przez AURAEKO Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. Projekt  jest realizowany w ramach publicznych kampanii edukacyjnych dla społeczeństwa.
W czasie jego realizacji uczennice musiały się zmierzyć z różnymi zadaniami. Oto niektóre z nich: propagowanie postawy proekologicznej poprzez aktywny udział w działaniach grupy rówieśniczej, zmniejszenie ilości zużytego sprzętu oraz zużytych baterii i akumulatorów w odpadach komunalnych środowisk lokalnych, zbiórka i przekazanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także zużytych baterii i akumulatorów do AURAEKO.

Pomimo wietrznej i mroźnej aury zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy 7922 kg zużytego sprzętu oraz 1358 baterii, w tym zebrane w szkole w ciągu roku szkolnego. Zebrane elektroodpady i baterie zostały przekazane do recyklingu. W przeprowadzeniu zbiórki uczennice wspierali koledzy z gimnazjum i pracownik obsługi szkoły. 

Serdecznie dziękujemy uczestnikom zbiórki – mieszkańcom Kościerzyny i okolic oraz  uczniom naszej szkoły za czynne włączenie się do akcji.

Podziękowania składamy także sponsorom naszej akcji: Urzędowi Miasta Kościerzyna i Nadleśnictwu Kościerzyna oraz mediom i portalom społecznościowym za rozpropagowanie naszej akcji.

Skład zespołu: Zuzanna Cyra, Aleksandra Herman, Martyna Kuklińska, Iga Leszczyńska i Michalina Pater. Opiekunem zespołu jest p. Kazimiera Lidke. Nad organizacją  zbiórki czuwała także p. Maria Werochowska.
..
FOTOGALERIA >>>
ZAPOWIEDŹ ZBIÓRKI ELEKTROODPADÓW W SP NR 6 >>>
ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI W KOŚCIERZYNIE >>>

KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR 2018

Dnia 15 marca w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu „KANGUR MATEMATYCZNY”. W konkursie wzięło udział 47 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie jedną z pięciu zabawek logicznych z drutu. 
W konkursie, który miał charakter jednorazowego testu, wyróżniono 6 uczniów naszej szkoły.

1.  JAKUB SZTĄBOROWSKI  kl. IVc SP 
2. WIKTOR TABARKIEWICZ  kl. IVa SP 
3. WINICJUSZ WIERZBA  kl. IVc SP 
4. ALEKSANDER WOŁOSZYN  kl. Vc SP 
5. MAJA SZTĄBOROWSKA  kl. IIIf SP
6. KONRAD MACH  kl. IIIa SP

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Rafał Tybora

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI POLSKIEJ
ELIMINACJE MIEJSKIE

13 i 15 marca odbyły się w naszej szkole eliminacje miejskie (gminne) Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej (edycja XXXV). Uczestnicy konkursu, reprezentujący wszystkie kościerskie szkoły, przedstawili utwory poetyckie lub fragmenty prozy. Jury, oceniając deklamacje, zgodnie z regulaminem brało pod uwagę dobór repertuaru, tematykę utworu umożliwiającą zbudowanie osobistej wypowiedzi dotyczącej ważnych spraw i przeżyć, kulturę mowy, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy z 33 uczestników konkursowych eliminacji, które odbyły się w trzech grupach – kategoriach wiekowych,  recytował po dwa utwory. Dzieci młodsze najczęściej wybierały wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Ludwika Jerzego Kerna, młodzież – poezję Wisławy Szymborskiej.

Recytacje dzieci młodszych (klasy I-III szkoły podstawowej) oceniało jury w składzie: Maria Cyra, Karmelita Jóźwik i Alicja Kospał Pawłowska. Niełatwo było wybrać najlepszych, ponieważ dzieci z ogromnym zaangażowaniem i wielkim wdziękiem deklamowały przygotowane utwory. Ostatecznie jury przyznało trzy nagrody i dwa wyróżnienia.

 1.  
Mateusz Liedtke Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
 1.  
Szymon Tutkowski Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
 1.  
Urszula Flisikowska Szkoła Podstawowa nr 6

Wyróżnienia otrzymały Aleksandra Kaszubowska (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2) i Paula Stencel (Szkoła Podstawowa nr 4).
Kolejne grupy recytatorów oceniało jury w składzie: Maria Cyra, Alicja Kospał Pawłowska i Grażyna Wołodzin.
Wyniki w poszczególnych kategoriach są następujące:

Kategoria dzieci starszych (klasy IV – VI szkoły podstawowej)

 1.  
Alicja Flisikowska Szkoła Podstawowa nr 6
 1.  
Anna Narloch Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
 1.  
Fabian Rosławski Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3

Wyróżnienia:

1. Lena Gostkowska (Szkoła Podstawowa nr 4)

2. Ida Kalinka (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1)

Kategoria młodzieży (klasa VII szkoły podstawowej oraz klasa II i III gimnazjum)

 1.  
Weronika Jażdżewska Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
 1.  
Marta Kujach Szkoła Podstawowa nr 6
 1.  
Wiktoria Tobjasz- Frenkiel Prywatna Szkoła Podstawowa „Prymus”

Oprócz Turnieju Recytatorskiego odbył się Turniej Poezji Śpiewanej, w którym jury przyznało ex aequo pierwsze miejsce dwom uczestniczkom konkursu: Izabeli Flisikowskiej i Katarzynie Brandt (obie ze Szkoły Podstawowej nr 4).

Uczniowie, którzy zostali nagrodzeni w konkursie, będą reprezentować nasze miasto w eliminacjach powiatowych. Wszystkim życzy kolejnych sukcesów.

FOTOGALERIA >>>

 Oprac. Alicja Kosznik

KONKURS „MAKS MATEMATYCZNY 2018”

Dnia 8 marca 2018 roku w godzinach 830 – 1000 w Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie odbyła się V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Maks Matematyczny 2018”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przewodniczącą konkursu była Lucyna Lemańczyk - Bławat.
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie „Maks 2018” otrzymał Jakub Sztąborowski z klasy 4c, który zajął 2 miejsce w województwie i wygrał darmowy udział w VI edycji konkursu.

                                                                              Oprac. Lucyna Lemańczyk - Bławat

WYCIECZKI DO HEWELIANUM  I  EXPERYMENTU

6 i 7 marca odbyły się pierwsze wycieczki zorganizowane w ramach projektu „Edukacja kluczem do przyszłości – podniesienie kompetencji kościerskich uczniów”.

Uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia kół matematyczno-technicznych, wybrali się do Centrum Hewelianum, które mieści się na Górze Gradowej w Gdańsku, i do Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

W Hewelianum uczniowie oglądali jedną z ekspozycji. Wystawia „Z energią!”  przedstawia wszystko, co związane jest z wytwarzaniem energii i reenergią. Na kilkudziesięciu stanowiskach można obserwować, doświadczać, a także wywoływać różnorodne zjawiska. Na symulatorze jazdy uczniowie wypróbowali swoje umiejętności prowadzenia samochodu w trudnych warunkach, a na  symulatorze powodzi przekonali się, że woda to groźny żywioł. W pracowni reenergii uczniowie przyjrzeli się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy kosmosu i mogli wykonać wiele samodzielnych eksperymentów i zabaw.
 

Na wystawie „Łamigłówka” każdy może się przekonać, że matematyka nie jest trudna i nudna, a często zabawna. Tu w przystępny sposób zostały wyjaśnione trudne zagadnienia.

W Hewelianum odbyły też zajęcia edukacyjne prowadzone przez instruktorów. „STANowcza zmiana” to lekcja o stanach skupienia i ich właściwościach, na której były widowiskowe eksperymenty z użyciem suchego lodu. Zajęcia pt. „Kto da więcej” pozwoliły zmierzyć się z ciekawymi pytaniami z różnych kategorii: porachunki, łamigłówki, data i zegar, wystawa czy figury.

Równie ciekawie wszystkie grupy spędziły czas w Centrum Nauki Experyment. Starsi uczniowie za zajęciach pt. „Kości w ruch” dowiedzieli się, na czym polega mechanika kości i mięśni, jak współpracują ze sobą układy w ciele człowieka oraz co wspólnego z naszymi kośćmi ma kreda. Dzieci młodsze w trakcie warsztatów zamieniły się w małych meteorologów i uczyły się opisywać oraz mierzyć składniki pogody („Pogoda bez tajemnic”) lub poznawały właściwości wody i dowiedziały się, dlaczego Ziemia nazywana jest Błękitną Planetą („H2O Łyk wiedzy”).

Potem był czas na samodzielne doświadczenia na interaktywnej wystawie. Szkoda, że tak krótko. Uczniowie chętnie zostaliby dłużej.

FOTOGALERIA (6.03.2018) >>>
FOTOGALERIA (7.03.2018) >>>

Oprac. Alicja Kosznik

KONKURS RECYTATORSKI

6 marca odbyły się szkolne eliminacje XXXV Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej, w którym uczestniczyło 17 uczniów klas IV-VII i gimnazjum. Jury, biorąc pod uwagę interpretację, dobór repertuaru, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny, przyznało nagrody:

KATEGORIA KL. IV-VI
 1. Iwona Serkowska - VIc
 2. Alicja Flisikowska - IVe
 3. Jakub Sztąborowski - IVc
KATEGORIA KL. VII I GIMNAZJUM
 1. Marta Kujach – IIc
 2. ---------------------------
 3. Roksana Litwin – IIa

Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach miejskich.

Oprac. Anna Dziemińska i Hanna Szymkowiak

„DWA OGNIE” cz.2

W hali sportowej naszej szkoły - SP 6 Kościerzyna - odbyły się mecze o  mistrzostwo w dwa ognie dla drugiej, młodszej grupy klas II i  III. 2 marca 2018 r. o godzinie 9.00 uczniowie wraz z wychowawcami rozpoczęli zacięte mecze przy głośnym dopingu wszystkich uczestników. W pierwszym meczu reprezentacja kl. IIIa pokonała IIa 18 - 15. Następnie zwycięski pojedynek stoczyła klasa IIIc, wygrywając z klasą IIIb 24 - 12. W kolejnych meczach wyniki były następujące: IIa - IIIc 19 - 22, IIIa - IIIb 30 - 7, IIa - IIIb 21 - 13. Wielkie emocje towarzyszyły ostatniemu meczowi pomiędzy klasą IIIa i IIIc. Ostateczne jednym punktem zwyciężyła klasa IIIa  17 – 16, zajmując I miejsce. Ostateczna kolejność jest następująca:                   


I miejsce klasa III a                                                                                                        

II miejsce klasa III c                                                                                                         
III miejsce klasa II a                                                                                                         
IV miejsce klasa III b

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, a uczestnicy słodycze. Turniej zorganizowali nauczyciele SP 6 Kościerzyna: Ewa Kuźma i Mariusz Czaja.

FOTOGALERIA >>>
Oprac. Ewa Kuźma

„DWA OGNIE”

W hali sportowej naszej szkoły odbył się turniej drużynowy w „dwa ognie” dla pierwszej grupy klas trzecich. 27 lutego 2018 r. o godzinie 11.00 uczniowie wraz z wychowawcami rozpoczęli zacięte mecze przy głośnym dopingu wszystkich uczestników.
W pierwszym meczu reprezentacja kl. IIId pokonała IIIe 18 - 6. Następnie zwycięski  pojedynek stoczyła klasa IIIe wygrywając z klasą IIIf 14 - 5. Wielkie emocje towarzyszyły ostatniemu meczowi pomiędzy klasą IIIf a IIId. Ostatecznie jednym punktem zwyciężyła klasa IIId 14 – 13, zajmując I miejsce. Końcowa kolejność przedstawia się następująco:

I miejsce klasa III d                                                                                                        
II miejsce klasa III e                                                                                                         
III miejsce klasa III f

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, a uczestnicy słodycze. Turniej zorganizowały nauczycielki SP 6 Kościerzyna: Ewa Kuźma i Elżbieta Reichel.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Ewa Kuźma, Elżbieta Reichel

ROZGRYWKI PIŁKI RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

21 lutego zakończył się miejski  etap rozgrywek piłki ręcznej dziewcząt. Zmierzyły się ze sobą zespoły naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Po niezwykle zaciętym meczu i remisowej pierwszej połowie zwycięsko z tej konfrontacji wyszły reprezentantki naszej szkoły. Dzięki temu zakwalifikowały się do etapu powiatowego gimnazjady, która odbyła się w Nowej Karczmie. Zawodniczki pojechały niezwykle zmotywowane, aby pokazać wysoki poziom piłki ręcznej w naszej szkole. I udało się. Dziewczyny wywalczyły w Nowej Karczmie brązowy medal.

Gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy uczniów w piłce ręcznej.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Dawid Reichel, IIIa (projekt edukacyjny)


KONKURS  RECYTATORSKI  DLA  UCZNIÓW  KL. I-III

20 lutego odbyły się szkolne eliminacje XXXV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej, w których uczestniczyło 29 uczniów kl. I-III szkoły podstawowej. Jury po wysłuchaniu recytatorów przyznało nagrody, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację, artykulację, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

WYNIKI  KONKURSU KATEGORIA KL. I –III

1. I miejsce  - Urszula  Flisikowska  IIIa
2. II miejsce – Wojciech Lass  IIa 
3. III miejsce – Filip Andrzejewski  IIIb

Wyróżnienia
1. Michalina Bobiak  Ic
2. Konrad Mach  IIIa
3. Bartłomiej  Kurszewski  IIId
4. Maja Sztąborowska   IIIf
5. Amelia Narloch  Ib
6. Dominika Rzeźnikowska  Ib

Uczniowie, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce, będą reprezentować naszą szkołę w konkursie miejskim.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Oprac. Dorota Piesik

Z KRONIKI PRZEDSZKOLAKÓW - LUTY

WIZYTA

15 lutego odwiedziła nas pani Ewa Mańska  ze Straży Miejskiej w Kościerzynie. Opowiedziała dzieciom, na czym polega jej praca. Pokazała im swoje umundurowanie i swoje narzędzia pracy. Dzieci mogły przymierzyć kamizelkę odblaskową i czapkę, w których zrobiliśmy im pamiątkowe zdjęcia. Pani Ewa poruszyła też temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieciom spotkanie bardzo się podobało i głośnymi brawami podziękowały pani Ewie za odwiedziny.

FOTOGALERIA >>>
Oprac. J. Mączewska, E. Ebertowska

Z KRONIKI PRZEDSZKOLAKÓW - STYCZEŃ

BAL KARNAWAŁOWY

19 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Dzieci przebrane w bajkowe postacie bawiły się przy wesołej muzyce. Tańcom i korowodom nie było końca. Dzieci brały też udział w różnych konkursach. Na koniec czekał na nie słodki i smaczny poczęstunek.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. J. Mączewska, E. Ebertowska


„DZIEŃ BABCI I DZIADKA”

21 stycznia to niezwykły dzień - szczególnie dla babć i dziadków. Z tej okazji uczennice z kółka teatralnego przygotowały przedstawienie pt. „Jeden dzień z życia babci i dziadka”. 
Osoby występujące samodzielnie przygotowały stroje, charakteryzację i utwory muzyczne. Zaproszeni goście byli bardzo dumni ze swoich wnuczek, a na ich twarzach widoczne były łzy wzruszenia.
Po części artystycznej uczennice obdarowały swoich najbliższych upominkami, które wręczyły podczas słodkiego poczęstunku.
Spotkanie uroczystości przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna Dziemińska

WARSZTATY W TEATRZE SZEKSPIROWSKIM W GDAŃSKU

15 stycznia uczniowie klasy II a i III d oraz uczennice kółka teatralnego uczestniczyli w warsztatach „Chemia Teatru”, które odbyły się w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Podczas zajęć uczniowie zgłębili tajniki eksperymentów chemicznych i zasady funkcjonowania sceny teatralnej.

W czterech ciekawych blokach tematycznych uczestnicy zajęć poznali magiczną historię Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz dowiedzieli się, jak powstaje dym do efektów specjalnych – dżin w butelce czy niewidzialny list.

Ciekawym doświadczeniem było dla uczniów wcielenie się w role aktorów i twórców spektaklu, ponieważ mogli konstruować własne rekwizyty sceniczne i wykonać zadania niezbędne do tworzenia widowiska teatralnego.

Lekcja w teatrze podobała się wszystkim uczniom.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna Dziemińska

KONKURS MATEMATYCZNY MAT 2018

W dniu 11 stycznia br. odbyła się XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego MAT. Wzięło w nim udział 28 uczniów naszej szkoły. Kilku uczestników konkursu doskonale poradziło sobie z zadaniami sprawdzającymi umiejętności matematyczne na różnych poziomach i zajęło wysokie miejsca w klasyfikacji wojewódzkiej.

WYNIKI KONKURSU

 

 

       Miejsce
w województwie
Aleksander Wołoszyn V c SP              1
Jakub Sztąborowski IV c SP              1
Paweł Stegart IV c SP              2
Konstancja Bystron V c SP              3
Marta Kujach II c G              6
Wiktor Tabarkiewicz IV a SP            12
Jesssica Polak III c SP            15

 Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Oprac. Agnieszka Sikorska

LIGOWE ROZGRYWKI

W drugiej rundzie sezonu drużyna KS Sokół Kościerzyna rozegrała swój pierwszy mecz z SPR Wybrzeże I Gdańsk. Mecz odbył się w sobotę, 6 stycznia, w sali sportowej naszej szkoły. Od początku z niewielką przewagą prowadził klub z Gdańska. Ostatecznie rozgrywka skończyła się sukcesem dla rywali, którzy wrócili z wynikiem 18:38. Najwięcej bramek strzelili podczas meczu Szymon Śliwa (9 bramek) i Michał Skrzypek (5 bramek).

..


Z KRONIKI PRZEDSZKOLAKÓW - GRUDZIEŃ

..

SPOTKANIE WIGILIJNE

22 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta wigilia, na którą przybyli zaproszeni goście. Podzieliliśmy się z nimi opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy i czekaliśmy na Mikołaja. Gdy przybył, powitaliśmy go wierszykiem i śpiewem, a on każdemu z nas wręczył prezent. Zrobiliśmy również sobie  pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem. Było bardzo miło i wesoło.

FOTOGALERIA >>>

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU >>>

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

21 grudnia w oddziale przedszkolnym odbyło się uroczyste świąteczne spotkanie z rodzicami. Dzieci przedstawiły krótki występ artystyczny. Dostarczył on rodzicom wielu wzruszeń.
Na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Tego dnia wręczono również nagrody i dyplomy za udział w konkursie „Świąteczne wierszyki”. Był to miły i uroczysty dzień w naszym oddziale przedszkolnym. Dziękujemy rodzicom za tak wspaniałą atmosferę i pomoc w organizacji tego dnia.

FOTOGALERIA >>>


WARSZTATY PIERNIKOWE

11 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty piernikowe. Prowadziła je p.  Agnieszka. Dzieci smakowały jej  wyroby i samodzielnie dekorowały upieczone wcześniej pierniczki. Gotowe ciasteczka dzieci zabrały do domu, by poczęstować rodziców.

FOTOGALERIA >>>

..

MIKOŁAJKI

6 grudnia z okazji mikołajek dzieci odwiedziły plac zabaw „Fantazja” w Kościerzynie.
Dzieci bardzo wesoło spędziły tam czas: zjeżdżały ze zjeżdżalni, przechodziły przez tor przeszkód, bawiły się w kulkach. W prezencie otrzymały balonowego misia.
Ale to nie był koniec niespodzianek tego dnia, bo gdy rozchodziły się do domów, w ich bucikach czekał jeszcze słodki upominek.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. J. Mączewska, E. Ebertowska


„WIECZÓR Z LEKTURĄ”

14 grudnia 2017 r. od godz. 19.00 do godz. 22.00 miał miejsce w naszej szkole „Wieczór z lekturą”. Tematem przewodnim spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie z kl. III d i III f była książka Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.

Program imprezy był bardzo zróżnicowany. Uczniowie, podzieleni na drużyny 2-osobowe, musieli odpowiedzieć na różne pytania związane z lekturą. W tym celu udali się na szkolne korytarze, by odnaleźć rozmieszczone w całym budynku karteczki z zadaniami. Mieli na to tylko godzinę. Rywalizacja była zacięta, gdyż liczyły się prawidłowe odpowiedzi oraz czas, w ciągu którego drużyna wykonała wszystkie zadania.

W czasie, kiedy organizatorzy wieczoru sprawdzali karty z odpowiedziami, jedną z sal szkolnych zamieniono w salę kinową. Uczniowie, przy popcornie, chrupkach kukurydzianych, mandarynkach i słodkościach mieli okazję obejrzeć film „Dzieci z Bullerbyn”.

Wieczór upłynął bardzo szybko w miłej atmosferze. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a drużyny, które zdobyły największą ilość punktów – dyplomy i nagrody książkowe.

Dzieciom impreza czytelnicza o takim charakterze bardzo się spodobała. Zatem myślimy już o kolejnych.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Olina Jakubek, Barbara Gostomska

MIKOŁAJKI Z „MIKOŁAJKIEM”

6 grudnia w Szkole Podstawowej nr 6 odbyły się czytelnicze mikołajki. Inspiracją stał się bohater książki „Mikołajek” Sempe i Goscinnego. W ramach akcji dzieci czytały książki o przygodach tego niezwykłego bohatera i jego przyjaciół. Młodzi czytelnicy prezentowali też swoje ulubione książki o zimowej i świątecznej tematyce. Podczas przerw wszyscy pisali listy do Mikołaja i kolorowali obrazki z zimowymi pejzażami. Uczniowie chętnie przyłączyli się do zabawy w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, której inicjatorem jest Fundacja ABC XXI.

FOTOGALERIA >>>

                                                                                   Justyna Wołoszyk – Brzezińska
                                                                                   (opiekun ZACZYTANYCH)

RównoWaga - siła słów bez hejtu”

W listopadzie i grudniu nauczyciele oraz uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych wzięli udział w projekcie pt. „RównoWaga - siła słów bez hejtu”. Realizatorem działań projektowych było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji „Drogowskazy” z dofinansowaniem ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W ramach tego przedsięwzięcia klasy odbyły dwugodzinne warsztaty, które przeprowadziła psycholog Marta Kosińska. Na zajęciach uczniowie zaznajomili się z tematem mechanizmów powstawania dyskryminacji w szkołach oraz poznawali sposoby przeciwdziałania jej. Z młodzieżą omówione zostały rodzaje przemocy internetowej, wpływ na ofiary, sprawców i świadków zdarzeń oraz na całą społeczność lokalną. Pani Psycholog omawiała też postawy i poglądy młodych ludzi wobec cyberprzemocy i internetowej mowy nienawiści.

Udział w projekcie uwzględniał też szkolenia rady pedagogicznej nt.: "Edukacja antydyskryminacyjna i mowa nienawiści - aspekty psychologiczno-pedagogiczne, prawne i technologiczne. Jak zapobiegać, rozpoznawać i reagować?”. Odbyły się dwa szkoleniowe spotkania rady pedagogicznej, gdzie nauczyciele analizowali mechanizmy powstawania dyskryminacji oraz jej skutków dla rozwoju młodzieży. Poruszone zostały kwestie językowe, uwzględniające równość i różnorodność oraz odpowiedzialne jego użycie. Celem spotkań było też zwiększenie wiedzy uczestników w zakresie rozpoznawania i reagowania na zjawisko mowy nienawiści i cyberprzemocy wśród uczniów.

Dopełnieniem zrealizowanych działań była dwugodzinna debata oksfordzka z udziałem uczniów II klas gimnazjalnych. Jej tematem była dyskryminacja i mowa nienawiści w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Postawiona teza brzmiała: „Tolerancja w Polsce to pojęcie obce”. Debata została przeprowadzona przez specjalistów z Instytutu Debaty Publicznej.

W debacie aktywny udział wzięły, czyli pod kierunkiem prowadzących „toczyły walkę na argumenty”, dwa 4-osobowe zespoły reprezentujące Propozycję i Opozycję.

Reprezentantami klasy 2a byli: Martyna Adamczyk, Zuzanna Lass, Wiktoria Szwichtenberg i Fabian Kropidłowski. Natomiast klasę 2d reprezentowali: Anna Czajkowska, Weronika Macierzanka, Bartosz Łajewski i Wiktor Brzeziński.

FOTOGALERIA >>>

Inicjatorka udziału szkoły w projekcie
pedagog szkolny
Aleksandra Olszewska

WYCIECZKA KLASOWA DO GDYNI 

Dnia 5 grudnia 2017 r. klasa IV b z p. Sylwią Wienke i p. Karoliną Rekowską świetnie się bawiła w Parku Trampolin JUMPCITY oraz zgłębiała tajniki wiedzy w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Uczniowie mogli przećwiczyć masaż serca oraz poeksperymentować na różnych stanowiskach. Mogli wczuć się w rolę osoby niepełnosprawnej pokonując przeszkody na wózku inwalidzkim.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Sylwia Wienke

Z KRONIKI PRZEDSZKOLAKÓW - LISTOPAD

..
DZIEŃ WRÓŻKI I CZARODZIEJA

30 listopada w naszym oddziale przedszkolnym odbył się Dzień Wesołej Wróżki i Sprytnego Czarodzieja. Tego dnia na dzieci czekało wiele zadań i niespodzianek. Dzięki swojemu sprytowi odnalazły zaczarowane różdżki, nauczyły się zaklęcia i wyczarowały dla siebie słodki poczęstunek. Nie obyło się bez konkursów i tańców przy wesołej muzyce.

FOTOGALERIA >>>


DZIEŃ MISIA

24 listopada nasze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Misia. Dzieci przyniosły swojego ulubionego pluszaka. Odwiedzili  nas też goście:  50-letni niedźwiadek babci naszej Zośki oraz starsi koledzy przebrani za niedźwiadki. Dzieci uczestniczyły w wielu tematycznych grach i zabawach, smakowały różnego rodzaju miodki. Na koniec zostały uroczyście pasowane na przyjaciela pluszowego misia. Dzień wcześniej odwiedziliśmy szkolną bibliotekę, gdzie  p. Beata i uczennice z kółka bibliotecznego czytały nam misiowe bajki, rozwiązywaliśmy też misiowe zagadki. Zdjęcia z tego z dnia zamieszczone są na stronie szkoły w zakładce biblioteka.

FOTOGALERIA >>>


W GABINECIE PIELĘGNIARKI

17 listopada odwiedziliśmy gabinet pielęgniarki szkolnej. Pani Wiesława pokazała dzieciom, w jaki sposób może nam pomóc w razie nagłej potrzeby.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. J. Mączewska, E. Ebertowska


LIGA PIŁKI RĘCZNEJ JUNIORÓW 2017-2018

29 listopada Klub Sportowy Sokół Kościerzyna zagrał bardzo wyrównany mecz z MLKS Borowiak Czersk. Spotkanie odbyło się w Kościerzynie w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 6 o godzinie 17:00.

Mecz od pierwszego gwizdka był niezwykle ciężki. Już pod koniec pierwszej połowy sędzia pokazał zawodnikowi z Czerska czerwoną kartkę. Drużyna przeciwna, grająca w osłabieniu, nie dawała przejść przez obronę naszym zawodnikom. Ostatecznie rozgrywka skończyła się wynikiem 27:27. W rzutach karnych było 2:0 dla Sokoła. Bramki zdobyli: Dawid Reichel - 12, Szymon Śliwa - 5, Jakub Zgraja - 3, Filip Woelke - 2, Kacper Kiedrowski - 2, Jakub Mrozewski - 1, Kacper Machut - 1, Miłosz Lorbiecki - 1. Najlepszym zawodnikiem z Czerska był Jan Lewandowski z 10 bramkami.

KONKURS WIEDZY O HIV/AIDS

27 listopada 2017 roku rozpoczęły się szkolne działania edukacyjno-informacyjne związane ze światowymi obchodami Dnia Walki z AIDS. Uczniowie klas drugich gimnazjum obejrzeli prezentację filmu „Żyję bez ryzyka AIDS” połączoną z  pogadanką na temat zagrożeń wynikających z zachowań ryzykownych.

W tym dniu odbył się też szkolny etap Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS, w którym wzięło udział 16 uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum. Uczestnicy wykazali się dobrym poziomem wiedzy.

Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce: Zuzanna Cyra kl. 2e
II miejsce: Wiktoria Widzińska kl. 3d
III miejsce: Martyna Kuklińska kl. 2e, Nikola Lass kl. 3c, Laura Sponar kl. 2e
IV miejsce: Anna Czajkowska kl. 2d
V miejsce  Sara Orlikowska kl. 3c

Uczennice, które zajęły I, II i III miejsce reprezentowały szkołę w międzyszkolnym etapie konkursu, który organizowaliśmy już po raz czwarty. Etap międzyszkolny odbył się 4 grudnia 2017 roku. Największą wiedzą wykazali się: Karolina Skwierawska z ZSP nr 3, Cezary Joskowski z ZSP nr 3 i Marcelina Stupieńko z Prywatnej Szkoły Montessori.

Z rąk pani dyrektor Alicji Kosznik wszyscy uczestnicy międzyszkolnego konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci upominki rzeczowe.

Zwycięzcom gratulujemy!

Oprac. Aleksandra Olszewska

..

SPOTKANIE Z POEZJĄ

23 listopada o godz. 17:30 w świetlicy szkolnej odbyło się niezwykłe spotkanie z poezją pt: „Jesienna zaduma”. Miłośnicy literatury, przy nastrojowej muzyce i blasku świec, recytowali tekst polskich poetów. Wieczorek poetycki miał na celu zachęcenie młodzieży do sięgania po poezję.

Organizatorki nie spodziewały się tak wielkiego zainteresowania ze strony uczniów, którzy wyrazili chęć udziału w kolejnych edycjach.

..Oprac. Anna Dziemińska i Elżbieta Grzyb

KONKURS „ALFIK MATEMATYCZNY 2017”

Dnia 22 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Alfik Matematyczny 2017”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przewodniczącą konkursu była pani Lucyna Lemańczyk - Bławat. Do konkursu przystąpiło 82 uczniów, w tym 72 uczniów ze szkoły podstawowej i 10 z gimnazjum.
Dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie otrzymali:

                                                                                                 

   
Miejsce
w województwie:
Jakub Sztąborowski IVc SP 20
Wojciech Lass II a SP 10
Konstancja Bystron V c SP 34
Julia Sondej VI b SP 43
Michał Wirkus VI a SP 60

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Oprac. Lucyna Lemańczyk – Bławat

.

PASJA NATALII

Na godzinie wychowawczej klasy VIb mieliśmy okazję poznać pasję naszej koleżanki – Natalii Platy. Opowiedziała, jak z jej perspektywy wygląda opieka nad końmi, treningi, a także zawody.

Swojego pierwszego konika miała już w wieku 6 lat! Kuc o brązowym umaszczeniu nazywał się Elza. Pomimo długiego doświadczenia Natalia dopiero od zeszłego roku zaczęła uczestniczyć w zawodach. Już odniosła kilka sukcesów, m.in. została wicemistrzynią Polski Północnej w 2016 roku na zawodach, które odbywały się w Solcu Kujawskim. W tym roku na zawodach w Bobrowym Stawie po raz pierwszy występowała przed sędzią międzynarodowym i drugiego dnia zdobyła drugie miejsce. Obecnie z pasją trenuje jeździectwo i ujeżdżanie na innym koniu. Na treningi jeździ aż do Warszawy.

Na lekcji Natalia opowiedziała o swojej pasji, pokazała zdjęcia i trofea. Bardzo nas to zainteresowało. Gratulujemy naszej koleżance i życzymy dalszych sukcesów!

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Olivia Niemczyk, Julia Sondej, kl. VIb

URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA W SP NR 6

8 listopada zorganizowaliśmy szkolne obchody Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swojego ulubionego MISIA oraz książkę o jego przygodach, aby czytać misiową lekturę. Na szkolnych korytarzach można było zobaczyć najróżniejsze MISIE lub po prostu ulubione maskotki. Do wspólnej zabawy przyłączyli się uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wielbiciele MISIA otrzymali  obrazki do kolorowania oraz plakietki z napisem „Czytanie – mądra rzecz”.

Fani Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Paddingtona zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia, które zrobiliśmy podczas dużej przerwy na parterze przy wejściu do szkoły. Na wszystkich przerwach wielbiciele misiowych bohaterów wymieniali się opowieściami o swoich książkowych pupilach. Ta literacka impreza na stałe wpisze się do szkolnego kalendarza czytelniczych zabaw. Wielu uczniów pomagało w organizacji tej niecodziennej zabawy – szczególnie dzieci z klasy IVd i Va.


Celem akcji było zachęcenie do czytania w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, której organizatorem jest Fundacja „ABCXXI”.

FOTOGALERIA >>>

                                               Justyna Wołoszyk – Brzezińska
                             (organizatorka akcji i opiekunka ZACZYTANYCH

EDUKACJA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI

Od września w naszej szkole i innych publicznych kościerskich placówkach realizowany jest projekt prowadzony przez Gminę Miejską Kościerzyna pod nazwą „Edukacja kluczem do przyszłości - podniesienie kompetencji kościerskich uczniów”. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 3. Edukacja).

Pierwsi zajęcia rozpoczęli uczniowie klas I-III, którzy mają dodatkową lekcję języka angielskiego z podziałem na grupy. Celem tych zajęć jest przede wszystkim podniesienie umiejętności w praktycznym porozumiewaniu się w języku obcym. Dzieci utrwalają i wzbogacają słownictwo oraz konstrukcje gramatyczne, które wykorzystują w dialogach czy dłuższych wypowiedziach.

Pod koniec września odbyły się pierwsze zajęcia kół zainteresowań: przyrodniczych i matematyczno-technicznych. Uczestniczy w nich ponad 170 uczniów klas IV-VII i II gimnazjum. Nauczyciele przygotowali dla nich ciekawe zajęcia, często oparte na doświadczeniach i eksperymentach, z wykorzystaniem środków TIK.

W ramach projektu szkoła otrzymała też nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne, m.in. cztery tablice interaktywne, laptopy, mikroskop z podłączeniem do komputera, teleskop, mobilną cyfrową pracownię językową, projektory.

FOTOGALERIA >>>

                                                                                      Oprac. Alicja Kosznik

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ

Klub Sportowy Wybrzeże Gdańsk zorganizował w hali Ergo Arena Turniej Piłki Ręcznej dla dzieci rocznika 2006. W zawodach wzięło udział 6 zespołów chłopców i 4 zespoły dziewcząt /z Gdańska, Gdyni, Wejherowa, Banina, Kartuz, Kościerzyny/. Głównym celem turnieju była popularyzacja piłki ręcznej wśród dzieci i zachęcenie do kibicowania w meczu superligi Wybrzeże Gdańsk - Vive Kielce.

Po bardzo zaciętych i emocjonujących meczach nasi chłopcy z SP 6 „Sokół” zajęli II miejsce, a dziewczęta - miejsce IV. Najlepszym strzelcem turnieju został Bartłomiej Reichel, zdobywając 29 bramek. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali upominki, a zespoły nagrodzone zostały dyplomami i pucharami. Dodatkową nagrodą dla chłopców było uczestniczenie w wyprowadzeniu zawodników podczas przedmeczowej prezentacji przy trzytysięcznej widowni.

Podczas turnieju uczestnicy mogli spotkać się z gwiazdami piłki ręcznej, m.in. Sławomirem Szmalem, Krzysztofem i Marcinem Lijewskimi, Karolem Bieleckim, Arturem Siódmiakiem, Damianem Wleklakiem. Była okazja do rozmowy i wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Naszą drużynę reprezentowali: Bartłomiej Reichel, Dawid Idziak, Michał Borkowski, Wiktor Breska, Jakub Ceplin, Mateusz Ceplin, Hubert Cieszyński, Mateusz Grochal, Aleksander Hendrych, Marcel Migiel, Patryk Nowak, Maksymilian Potrykus, Michał Puszkarczuk, Karol Rozgoński, Adrian Sobisz, Jakub Stalke, Kacper Szlagowski, Mateusz Szyca, Miriam Błaszczyk, Wanessa Dudek, Oliwia Ebertowska, Anna Klasa, Zuzanna Kropidłowska, Agata Marcinkowska, Julia Sadłoch, Maria Schutz. Trenerami zespołów są Ewa Kuźma i Elżbieta Reichel.  

FOTOGALERIA >>>                                               

Oprac. Ewa Kuźma

WYCIECZKA DO TEATRU MIEJSKIEGO W GDYNI

24 października 2017 r. uczniowie klas III a i III b wraz z osobami z kółka teatralnego pojechały do Teatru Miejskiego w Gdyni na przedstawienie teatralne pt. ,,Balladyna”.

,,Balladyna” w wersji współczesnej bardzo zaciekawiła widzów. Duża ilość nowoczesnych rekwizytów przyciągała naszą uwagę. Najbardziej spektakularny był wjazd samochodu na scenę. Reżyser sztuki, Jacek Bała, interesująco przedstawił główną bohaterkę, uczynił ją bliską nam i problemom współczesnego świata.

Jak trafnie napisała w recenzji Sabina Czupryńska: ,,Balladyna, nieśmiała dziewczyna z zapadłej mieściny wydziera dla siebie niebezpieczne narzędzie, jakim jest władza i używa go bez opamiętania. Niszczy rodzinę, bliskich, mędrców i kraj. Ze strachu. Przed ujawnieniem własnego oblicza.”

Przedstawienie bardzo podobało się uczniom, ponadto mieli okazję powtórzyć wiadomości z przeczytanej lektury.

Cieszymy się, że obejrzanym widowiskiem udało się wzbudzić zainteresowanie uczniów kulturą wysoką.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna Dziemińska i Marta Kujach


Z KRONIKI PRZEDSZKOLAKÓW - PAŹDZIERNIK


DZIEŃ MAKARONU

25 października 2017 r. odbył się w oddziale przedszkolnym Dzień Makaronu. Dzieci oglądały różnego rodzaju makarony. Opowiadały jakie znają potrawy z makaronu. Zapoznały się z krajem, w którym zjada się najwięcej makaronu, oglądały go na mapie. Na koniec wykonały korale z makaronu. Dzieci dobrze się bawiły.

FOTOGALERIA >>>


WIZYTA POLICJANTA

Kilka dni temu naszych przedszkolaków odwiedził Pan Piotr Kwidziński - policjant z Komendy Powiatowej w Kościerzynie. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie zachowywać na drodze oraz mogły z bliska zobaczyć policyjny samochód. 
W prezencie nasze przedszkolaki dostały od Pana policjanta – opaski odblaskowe.  Bardzo dziękujemy Policji Powiatowej w Kościerzynie oraz Panu Piotrowi za uśmiech i poświęcony czas.
Wizyta ta została nagrana i upubliczniona w lokalnej telewizji i Internecie. 

FOTOGALERIA >>>

POLICJANT ODWIEDZIŁ PRZEDSZKOLAKÓW Z SP NR 6 >>>

..

DZIEŃ  MARCHEWKI

W piątek, 20 października, maluszki z oddziału przedszkolnego wraz ze świetlicą obchodziły „Urodziny Marchewki”. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo, chrupały świeżą marchewkę, tańczyły i śpiewały piosenki. Oprócz tego malowały paluszkami specjalną farbą oraz samodzielnie  przygotowały  pyszny sok marchewkowy. Piątek był dla nas  pomarańczowy, wesoły i bardzo, bardzo zdrowy. 

FOTOGALERIA >>>


POZNAJEMY ŚWIAT

19 października świetlica wraz z grupą 3-4-latków zorganizowała zajęcia z terapii integracji sensorycznej. Dzieci za pomocą wszystkich  zmysłów zapoznały się z różnymi strukturami, wielkością, grubością materiałów przygotowanych przez wychowawczynie, np. kasztanami, grochem, kaszą. Badały też watę, folię bąbelkową, płatki owsiane, gąbki kuchenne, suche i mokre liście, kamyki. Dzieci zgodnie uznały, że była to świetna zabawa. 

FOTOGALERIA >>>

..

W SKLEPIE WARZYWNYM

10 października maluszki z oddziału przedszkolnego odwiedziły sklep warzywny p. Wojciecha Andrzejewskiego, dziadka naszej Liliany. Dzieci mogły tam obejrzeć i zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi owocami i warzywami. Dziękujemy za gościnność i słodki poczęstunek. 

FOTOGALERIA >>> ..
Oprac. J. Mączewska, E. Ebertowska


KONKURS „MAKS MATEMATYCZNY 2017”

Dnia 19 października 2017 roku w godzinach 830 – 1000 w Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie odbyła się IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Maks Matematyczny 2017”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przewodniczącą konkursu była Lucyna Lemańczyk - Bławat.
Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie „Maks 2017” otrzymał Jakub Sztąborowski z klasy 4c, który zajął 7 miejsce w województwie i wygrał darmowy udział w V edycji konkursu.

                                                                            Oprac. Lucyna Lemańczyk - Bławat

LIGA PIŁKI RĘCZNEJ JUNIORÓW 2017-2018 

Rozpoczęła się Pomorska Liga Piłki Ręcznej Juniorów. Dnia 11 października Klub Sportowy Sokół Kościerzyna (składający się z uczniów i absolwentów naszej szkoły) rozegrał mecz przeciwko aktualnemu mistrzowi Polski, klubowi SPR Wybrzeże Gdańsk. Mecz od początku do końca był bardzo zacięty, ale niestety zwyciężył  zespół gości, który pokonał naszą drużynę 28:34. Był to już drugi mecz naszego zespołu w tym sezonie. Najlepszymi strzelcami byli Dawid Reichel (16 bramek), Jakub Zgraja (4 bramki), Filip Woelke (3 bramki). Z kolei najlepszym zawodnikiem drużyny przeciwnej był Ryszard Cięciwa (11 bramek). Wyniki pozostałych zespołów występujących w lidze zainteresowani mogą zobaczyć na stronie www.pomorskiwzpr.pl >>>.

FOTOGALERIA >>>

Przyg. Dawid Reichel, Szymon Śliwa, Kacper Machut, Michał Bert
                                                                                                  Zdjęcia: Szymon Śliwa
..
WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI EXPERYMENT I PARKU TRAMPOLIN JUMPCITY W GDYNI

11 października 2017 roku uczniowie klasy II b gimnazjum pod opieką wychowawczyni Jarosławy Norek i nauczycielki Moniki Szulc odwiedzili Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Młodzież z naszej szkoły miała tam okazję wyjaśnić zachodzące w naturze zjawiska i procesy przy pomocy interaktywnych wystaw i eksponatów. Uczniowie mogli samodzielnie doświadczyć zjawisk takich jak odwrócona osmoza, drugie oblicze wrzenia czy wir wodny. Podobało im się także eksperymentowanie przy stanowiskach prezentujących zmienność organizmów, spiralę życia oraz pomyłkę konstruktorską. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska takie jak łóżko Fakira, stroboskop, bulgoczące tuby czy magnetyczny labirynt.

Po zdobyciu nowych doświadczeń i wiedzy, przyszedł czas na kolejny etap wycieczki- rozruszanie mięśni. W tym celu klasa II b udała się do Parku Trampolin JumpCity w Gdyni. Po krótkim szkoleniu i poznaniu zasad bezpieczeństwa, uczniowie wzięli udział w ciekawej lekcji wf-u. Pan instruktor zaprezentował różne sposoby skakania i bezpiecznego upadania. Atrakcji nie brakowało: skoki, wyskoki, salta, trampolinowy „zbijak" czy basen z gąbkami. Lekcja wf-u w JumpCity była nie tylko zabawą, ale również doskonałą okazją by zadbać o zdrowie i dobrą kondycję fizyczną.

Późnym popołudniem zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do Kościerzyny. Z pewnością wszystkie zdobyte podczas wycieczki doświadczenia i wiedza zostaną wykorzystane w czasie zajęć szkolnych.

FOTOGALERIA >>>

 Oprac. Jarosława Norek

WYCIECZKA DO BĘDOMINA

Dnia 5 października 2017 roku klasy IIc i IId gimnazjum wraz z p. Elżbietą Grzyb, p. Katarzyną Fenning i p. Alicją Wessołowską pojechały na wycieczkę do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Celem wycieczki było poznanie historii hymnu i życiorysu Józefa Wybickiego.

Po przyjeździe na miejsce zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na tle dworku. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie z panią przewodnik. Pierwszym punktem wycieczki było przedstawienie życia i działalności autora hymnu – Józefa Wybickiego. Następnie zapoznaliśmy się z historią powstania Pieśni Legionów. Później oglądaliśmy zabytkowe przedmioty, w tym elementy uzbrojenia i poznaliśmy zastosowanie wielu rzeczy, które kiedyś rodzina Wybickich używała na co dzień. Na koniec przeszliśmy do części gospodarczych dworku, gdzie mogliśmy obejrzeć ciekawe wystawy. Najbardziej zaciekawił nas bardzo szczegółowo wykonany model statku. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Oprac. Marta Kujach, kl. II c

BIEGI PRZEŁAJOWE

Dnia 5 października br. odbyły się biegi przełajowe dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Chłopcy ze szkoły podstawowej zajęli I miejsce w biegach miejskich i zakwalifikowali się do kolejnego etapu. Dziewczęta ze szkoły podstawowej oraz chłopcy z gimnazjum zajęli 2 miejsce. Niestety, nie zakwalifikowali się do następnego etapu.

Dnia 11 października br. odbył się kolejny etap - biegi powiatowe. Chłopcy ze szkoły podstawowej zajęli I miejsce i wezmą udział w etapie wojewódzkim.

Dnia 19 października br. w biegach wojewódzkich zajęli VII miejsce.

Opiekunami zawodników byli nauczyciele: Mariola Czajkowska, Adrianna Knopik, Mariusz Czaja, Krzysztof Pawłowski.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Szymon Śliwa


PÓŁFINAŁY WOJEWÓDZKIE W SZACHACH DRUŻYNOWYCH

W tym roku szkolnym nasza drużyna uczestniczyła w półfinałach Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody odbyły się 5 października w Kolbudach i uczestniczyły w nich jeszcze ekipy z Brus, Starogardu oraz ekipa gospodarzy. Uczniowie z naszej szkoły przegrali z drużyną z Brus oraz zremisowali pozostałe mecze. Podobnie jak w ubiegłych latach wygrała ekipa gospodarzy. Nasza szkoła zajęła ostatecznie trzecie miejsce. W skład drużyny z gimnazjum wchodzą: kapitan Agata Młyńska (IIIe), Łukasz Mączewski (IIIb), Marceli Greinke (VIIb) oraz Kamil Kasperkiewicz (IIc).

Zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia koła szachowego, gdzie można rozegrać partie z naszymi reprezentantami i miło spędzić czas. Zajęcia odbywają się w każdą środę w godz. 1615 - 1800 w sali nr 204.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marek Ferdynus
..
VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

29 września już po raz trzeci nasza szkoła brała udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day – WMTDay). Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Korytarze szkolne przemierzały specjalne uczniowskie Patrole Egzaminacyjne, które przepytywały wybranych uczniów lub dorosłych. Podczas lekcji nauczyciele organizowali ciekawe zabawy, konkursy i zawody sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia.

Celem akcji było propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki oraz przypomnienie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Wszyscy mieli okazję do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. Nagrodą za pozytywne zdanie egzaminu był tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Akcja edukacyjne cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – na kolejną zapraszamy w przyszłym roku.

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE >>>

Oprac. Rafał Tybora

FIGURY JUŻ NA SZACHOWNICY

Szachiści naszej szkoły we wrześniu uczestniczyli w dwóch turniejach w ramach eliminacji Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Młodzieży w Szachach drużynowych. Pierwszy turniej odbył się 24 września. W eliminacjach miejskich wzięły udział 3 ekipy w każdej grupie. Drużyna ze szkoły podstawowej wygrała jeden mecz, drugi nieznacznie przegrała i zajęła drugie miejsce. Drużyna z gimnazjum wygrała zdecydowanie wszystkie mecze i zajęła pierwsze miejsce. Dzięki temu reprezentowała miasto na kolejnym etapie rozgrywek.

W czwartek, 26 września, w eliminacjach powiatowych  uczestniczyły tylko 3 drużyny. I tym razem nasi zawodnicy wygrali wszystkie mecze i reprezentować będą powiat w półfinałach wojewódzkich, które odbędą się 5 października w Kolbudach. Na zakończenie zawodnicy otrzymali medale a drużyny dyplom oraz puchar.

W skład drużyny ze szkoły podstawowej wchodzą: Eliza Rekowska (IVd), Wiktor Tabarkiewicz (IVd), Maciej Łącki (IVb) oraz kapitan Mateusz Grochal (Vd).

W skład drużyny z gimnazjum wchodzą: kapitan  Agata Młyńska (IIe), Marceli Greinke (VIIb), Łukasz Mączewski (IIIb), Kamil Kasperkiewicz (IIc).

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marek Ferdynus

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

..

Wtorek 26 września 2017 roku upłynął w Szkole Podstawowej nr 6 pod znakiem języków obcych. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza edycja szkolnego Europejskiego Dnia Języków Obcych.

 

Dla wszystkich uczestników spotkania – uczniów, nauczycieli, a także rodziców była to doskonała okazja do poznania nie tylko europejskich języków, ale przede wszystkim krajów, z których te języki się wywodzą. Uczniowie mieli za zadanie przybliżyć swoim rówieśnikom języki, kulturę i zwyczaje wybranych krajów europejskich.

 

Wszyscy wywiązali się ze swoich zadań celująco. Oprócz okolicznościowych plakatów i gazetek przygotowane zostały degustacje narodowych potraw, prezentacje multimedialne, a także wyzwania plastyczne dla uczniów klas młodszych. Szczególnym powodzeniem cieszyła się degustacja specjałów kuchni europejskiej przygotowanych przez uczniów i ich rodziców.

 

Ważnym elementem dnia były także konkursy. Uczniowie mogli wziąć udział m.in. w konkursie wiedzy o państwach europejskich, konkursie na najlepszy plakat promujący języki obce oraz licznych quizach i zagadkach językowych. Udział w konkursach przyniósł naszym uczniom mnóstwo wrażeń oraz pamiątkowe nagrody.

 

Kulminacyjnym punktem obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole był barwny przemarsz, w czasie którego przy akompaniamencie muzyki obcojęzycznej uczniowie prezentowali stroje ‘obywateli Europy’. Podczas pochodu przez szkolę można było podziwiać uczniów m.in. w strojach szkockich, francuskich, ukraińskich czy hiszpańskich. Spośród uczniów w najciekawszych przebraniach wybrano zwycięzców.

 
Europejski Dzień Języków Obcych w Szkole Podstawowej nr 6 został przygotowany przez nauczycielki właśnie języków obcych. Podziękowania należą się jednak wszystkim uczestnikom spotkania – uczniom, wychowawcom oraz rodzicom, bez których pomocy i zaangażowania nie byłoby możliwe przygotowanie obficie zastawionych stołów czy pięknej oprawy plastyczno-muzycznej.

..

FOTOGALERIA >>>

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE >>>

Oprac. Jarosława Norek

LEKCJA W SZTUTOWIE

Pod koniec września uczniowie klas trzecich gimnazjum pojechali do Sztutowa. Tam zwiedzili Muzeum Stutthof, które powstało w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Te wycieczki, organizowane przez nauczycieli języka polskiego  od kilkudziesięciu lat, wpisały się w tradycję naszej szkoły.

Wraz z przewodnikiem gimnazjaliści zwiedzili Stary Obóz, poznali historię obozu i warunki życia więźniów. W krematorium złożyli kwiaty i minutą ciszy oddali hołd pomordowanym. W kinie obejrzeli dwa filmy dokumentalne. Wizyta w tym wyjątkowym muzeum zrobiła wielkie wrażenie  na gimnazjalistach i przyniosła im wiele przeżyć.

Okresu II wojny światowej nie ma w programie historii w gimnazjum, ale wiedza wyniesiona z wizyty w Muzeum Stutthof zostanie wykorzystana w analizie utworów omawianych na lekcjach języka polskiego. Wycieczka miała być dla uczniów źródłem uczuć i przeżyć, pomocą w zrozumieniu ludzi, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik


SPRZĄTANIE ŚWIATA - EDYCJA 2017

Dnia 15 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. To międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W akcji tej brały udział klasy: IV b, V c, VI a, II d G z opiekunami. Dzieci i młodzież zbierały śmieci w rejonie szkoły oraz na terenach przyległych.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Chwarzyńska

DO NAUKI GOTOWI – START!

Puste przez dwa miesiące sale i korytarze szybko zapełniły się uczniami. Sądząc po uśmiechach i rozmowach, większość – jeśli nie wszyscy – z radością wróciła do szkoły. 

W poniedziałek, 4 września, rozpoczął się rok szkolny 2017/2018. Będzie to czas wielkich zmian w oświacie, rok wprowadzania reformy strukturalnej i programowej. Dotyczą one także naszej szkoły.

Od 1 września nie ma już Zespołu Szkół Publicznych nr 1. Jest ośmioklasowa Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty z ostatnimi klasami gimnazjalnymi. Na skutek wygaszania gimnazjów nie przeprowadzono rekrutacji do klasy pierwszej gimnazjum, a uczniowie, którzy w czerwcu ukończyli klasę szóstą, będą kontynuować naukę w klasie siódmej. O tych wszystkich zmianach przypomniała dyrektor Grażyna Nykiel, która po wakacjach przywitała uczniów podczas inauguracji nowego roku szkolnego.

Naukę w trzech klasach pierwszych szkoły podstawowej rozpoczęło 71 dzieci. Dla nich i dla ich rodziców był to bardzo ważny dzień. Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie, po którym dyrektor Grażyna Nykiel pasowała dzieci na uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i rożki z przyborami szkolnymi oraz odrobiną słodyczy - ufundowane przez Radę Rodziców. Dzieci poznały swoich wychowawców i kolegów.  Od wtorku będą poznawać szkołę i wdrażać się do nowych obowiązków.

W poniedziałek zajęcia rozpoczęły też dzieci w dwóch oddziałach przedszkolnych: sześciolatków i  trzylatków, dla których przygotowano nowe sale.

Dyrektor Grażyna Nykiel wspomniała też o remontach, które przeprowadzono w czasie wakacji. Największy to inwestycja realizowana przez Gminę Miejską Kościerzyna - wymiana sieci centralnego ogrzewania. Zakupiono też do kilku klas nowe meble, ławki i krzesła.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Grażyna Nykiel życzyła uczniom i nauczycielom sukcesów w nowym roku szkolnym.

Drodzy uczniowie, czas rozwinąć żagle. Zaczyna się nowa przygoda. Życzymy Wam wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów i radości płynącej ze zdobywania wiedzy.

FOTOGALERIA >>>

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 >>>

                                                                                                                   Oprac. Alicja Kosznik

OBÓZ SPORTOWY

Drużyny młodzieżowe KS SP6 SOKÓŁ Kościerzyna przygotowania do nowego sezonu rozgrywek w piłce ręcznej 2017/2018 rozpoczęły obozem kondycyjnym w PCM Garczyn. W obozie uczestniczyło 31 zawodników z trzech roczników, które będą uczestniczyć w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi juniorów młodszych, młodzików i dzieci. Zgrupowanie trwało 7 dni. Codzienne treningi były urozmaicone pływaniem na kajakach, kąpielami w jeziorze, dyskoteką i biesiadą przy ognisku z kiełbaskami. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez kierownictwo i komendę ośrodka oraz szefa kuchni, który zapewnił znakomite wyżywienie. Młodzież chętnie włączyła się do drobnych prac społecznych w ośrodku przy usuwaniu skutków sierpniowej nawałnicy. Chcemy serdecznie podziękować pani Alicji Żurawskiej - Starościnie naszego powiatu - za pomoc w organizacji obozu. Kadrę wychowawczo - szkoleniową stanowili trenerzy: Ewa Kuźma, Elżbieta Reichel, Mariusz Czaja, Janusz Kuźma.  

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Janusz Kuźma