"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.

Festyn szkolny "Z SZÓSTKĄ na szóstkę"

Z SZÓSTKĄ na szóstkę” – dnia 31 maja 2019 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Przedszkolaki świętowały także w tym dniu niedawne święto wszystkich Mam i mające nastąpić niebawem święto wszystkich Ojców. Sportowo, zdrowo i przy dobrej zabawie - tak społeczność naszej szkoły spędzała czas w miniony piątek.

Moc atrakcji, wiele zabawy, konkursów i występów zapewniono wszystkim uczestnikom festynu. Uczniowie, rodzice i okoliczni mieszkańcy naszego Miasta mieli możliwość wzięcia udziału w rozgrywkach sportowych, obejrzeć występy dzieci, posmakować regionalnych specjałów, ciast i napojów przygotowanych przez naszą kuchnię, nauczycieli i Rodziców.

Młodsze dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy, powodzeniem cieszyło się też stanowisko regionalne, gdzie prym wiodły Panie Barbara Gostomska i Karmelita Jóźwik. Chętni korzystali też z porad w punkcie zdrowego żywienia, gdzie Pani dietetyk udzielała wskazówek na temat zasad właściwego odżywiania. Dzieci mogły również puszczać wielkie bańki mydlane, wykonywać postacie z papieru, figurki z masy solnej lub rysować. Sporą atrakcją okazała się kolorowa, dmuchana i darmowa zjeżdżalnia z której skorzystali prawie wszyscy uczniowie i goście naszej szkoły.

Kościerscy strażacy, którym składamy w tym miejscu gorące podziękowania dali pokaz sprzętu ratowniczego i ratownictwa drogowego. Przedstawienia przedszkolaków, występy zespołu tanecznego kierowanego przez Panią Joannę Radtke oraz koncert CHÓRnika pod przewodnictwem Pani Joanny Peplińskiej spotkały się z uznaniem zgromadzonych uczestników festynu. Bardzo podobał się także pokaz mody starożytnej przygotowany przez uczniów Pana Jędrzeja Abramowskiego.

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w rozgrywkach sportowych przygotowanych przez zespół nauczycieli wychowania fizycznego. Gimnazjaliści i ósmoklasiści wspierali też nauczycieli w organizacji atrakcji na stanowiskach tematycznych, które cieszyły się ogromną popularnością.

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom naszej szkoły oraz Pracownikom, którzy aktywnie włączyli się w organizację tego przedsięwzięcia. Podziękowania kierujemy także do Rodziców i mieszkańców Kościerzyny, którzy odwiedzili mury „Szóstki” w dniu festynu oraz do sponsorów, którzy wsparli nasze działania.

FOTOGALERIA >>>

FESTYN RODZINNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 6 >>>


Konkurs Matematyczny TADEK

W maju uczniowie klas czwartych po raz kolejny uczestniczyli w Miejskim Konkursie Matematycznym TADEK zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Kościerzynie. Uczestnicy konkursu między innymi musieli się wykazać umiejętnością rozwiązywania zagadek, rebusów, krzyżówek, sudoku i rozszyfrowywania kryptografów. W etapie szkolnym uczniowie uzyskali następujące miejsca:

1 miejsce       Julia Pobłocka         IVf

2 miejsce       Mikołaj Kowalczyk   IVf i Daniel Pigla  IVf.

Najlepsi uczniowie reprezentowali szkołę na etapie miejskim. Poziom uczestników był bardzo wyrównany i dopiero po trzeciej dogrywce udało się ustalić miejsca w tym etapie. Po zaciętej walce Daniel Pigla uzyskał drugie miejsce w etapie miejskim. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.  

 Opracowała Hanna Plichta

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

FOTOGALERIA >>>

Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika na Czas

 
17 kwietnia 2019 przypada Światowy Dzień Kostki Rubika. W naszej szkole po raz pierwszy 4 kwietnia br. został zorganizowany Konkurs Układania Kostki Rubika na Czas. Celem konkursu było wyłonienie uczniów mających refleks, zdolność szybkiego reagowania i myślenia, odznaczających się duchem sportowej rywalizacji. Była to też niepowtarzalna okazja do zaprezentowania swoich umiejętności.
Zawody przeprowadzone były w kategorii 3x3x3 na czas (o zajętym miejscu decyduje średnia czasu z trzech ułożeń). Każdy zawodnik układał kostkę pięć razy, najlepszy i najgorszy wynik był odrzucony, a z pozostałych wyliczona była średnia. Startujący występowali z własnymi kostkami 3x3x3. Najkrótszy czas w całym konkursie uzyskał Daniel Pigla z klasy IVf.

Wyniki w poszczególnych kategoriach są następujące:

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średni czas

Najlepszy czas

 

Klasy IV-VI SP

1.

Daniel Pigla

IVf

1min 1 s

53s

2.

Szymon Nosiński

VIb

1 min 33 s

1 min 26 s

3.

Konrad Mach

IVf

3 min 55 s

2 min 42 s

 

Klasy  VII-VIII SP i III G

1.

Grzegorz Stencel

IIIb

1 min 7 s

56 s

2.

Marcin Blok

IIIb

1 min 18 s

1 min 8 s

3.

Błażej Szkobel

VIIIb

1 min 35 s

1 min 8 s

4.

Sebastian Szyca

IIIb

1 min 45 s

1 min 40 s

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała Hanna Plichta

DRUGI TURNIEJ KWALIFIKACYJNY

W sobotę 13 kwietnia w naszej szkole odbył się II Turniej Kwalifikacyjny dla uczniów kościerskich szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło 35 zawodników w tym 11 dziewcząt. Niektórzy uczniowie walczyli o swoje pierwsze punkty rankingowe potrzebne do uzyskania kategorii szachowej. Zawodnicy grali w systemie 6 rundowym po pół godziny na partię dla zawodnika. Rywalizacja była bardzo zacięta bo aż 4 zawodników uzyskało po 5 punktów. Ósemka najlepszych zawodników otrzymała nagrody. Nie to jednak było najważniejsze. Aż 6 nowych zawodników uzyskało swoje pierwsze kategorie (V) a IV kategorię jedna zawodniczka (kobiecą) oraz czworo zawodników. Turniej przebiegał w miłej atmosferze, były ciastka dla najmłodszych oraz kawa dla rodziców. Organizatorami turnieju byli nauczyciele szóstki Monika Skowrońska i Marek Ferdynus oraz Mirosław Nowak z Akademii Młodego Szachisty. Sędzią zawodów był Piotr Kwidzyński.

Następny turniej szachowy w naszej szkole odbędzie się już 1 czerwca. Będzie to ,,II Turniej Szachowy z okazji Dnia Dziecka” dla uczniów kościerskich szkół podstawowych. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Informacje o turnieju będą podane w najbliższym czasie.

Szczegółowe wyniki turnieju można obejrzeć na stronie internetowej:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_2159/index.html?l=pl

FOTOGALERIA >>>

..

KONKURS „Najciekawsze skarpetki matematyczne” 

W marcu obchodziliśmy Szkolne Dni Matematyki. W ramach tego wydarzenia odbył się konkurs pt. „Najciekawsze skarpetki matematyczne”. Uczniowie przygotowali ciekawe skarpetki z wzorami, hasłami, a także bryłami matematycznymi. Prace zostały wywieszone na tablicach w holu szkoły, a wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w głosowaniu na najciekawszą parę skarpet. Najbardziej podobały się skarpetki przygotowane przez Jakuba Anhalta (IIIa gimnazjum), Annę Czajkowską (IIId gimnazjum) i Kacpra Przybylskiego (Vb).

Swoje nagrody za najciekawsze i najładniejsze skarpety matematyczne przyznało też jury powołane przez organizatorów konkursu.

I miejsce        Kacper Błaszkowski (IIIc gimnazjum)

II miejsce       Dominika Kroplewska (IVe)

III miejsce     Oliwia Saworska (Vc) i Anna Kroplewska (VIIIc)

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy na apelu szkolnym. Wśród uczestników głosowania również rozlosowano nagrody.

Opracowały: Hanna Plichta

Lucyna Lemańczyk – Bławat


KONKURS „Mistrz Tabliczki Mnożenia”

 
20 marca odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. W konkursie wzięło udział 32 uczniów klas czwartych, którzy zmagali się z różnorodnymi i nietypowymi zadaniami. W ich rozwiązaniu niezbędna była  umiejętność mnożenia. Najlepiej z zadaniami poradzili sobie następujący uczniowie:

 

1 miejsce                   Filip Andrzejewski               klasa 4b

2 miejsce                   Łukasz Litwin                       klasa 4a        

3 miejsce                   Bartłomiej Idczak                 klasa 4d

Fabian Litwin                       klasa 4b        

Seweryn Zabrocki               klasa 4c

           

Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy na apelu szkolnym. Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała Hanna Plichta


SZKOLNE DNI MATEMATYKI

 

Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. Jego ideą jest "uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw".

 

Nasza szkoła 13 marca, w Dniu Liczby Pi, obchodziła Ogólnopolski Dzień Matematyki pod hasłem "Matematyka dzika”. Uczniowie na lekcjach rozwiązywali zadania związane z dziką przyrodą w Polsce. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej - wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać jasną stronę tej nauki...

W marcu w szkole zorganizowany został konkurs dla uczniów klas IV-VIII i IIIG na „Najciekawszą skarpetę matematyczną” i konkurs na „Karykaturę sławnego matematyka”, którego uczestnikami byli uczniowie klas starszych. Czwartoklasiści  mogli się sprawdzić w szkolnym konkursie „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Oprócz tego wszyscy uczniowie klas czwartych uczestniczyli w dyktandzie matematycznym, które było najeżone trudnymi słowami znanymi z lekcji matematyki. Cała społeczność szkolna włączyła się do zabawy.

Matematyka w takiej formie bardzo się spodobała uczniom. Zatem myślimy już o kolejnych dniach matematyki.

Opracowała Hanna Plichta

PIŁKARZE RĘCZNI SZÓSTKI UCZCILI PATRONA SZKOŁY

Z okazji obchodów "Dnia Patrona" Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie odbył się Turniej Piłki Ręcznej chłopców klas piątych. Oprócz gospodarzy sportowej klasy Va - trener Mariusz Czaja, w zawodach uczestniczyły drużyny z UKS Bat Kartuzy, SAS Gdańsk, UKS Nowa Karczma. Mecze rozgrywane były systemem "każdy z każdym". Wyniki: Kartuzy - Nowa Karczma 13 - 8 /5 - 6 /; Gdańsk - SP 6 Sokół Kościerzyna 8 - 20 /2 -13 /; Nowa Karczma - SP 6 Sokół Kościerzyna 9 - 24 /7-13/; Kartuzy - Gdańsk 16 - 8 /8 - 4/; Gdańsk - Nowa Karczma 9 - 19 /5 - 8/; Kościerzyna - Kartuzy 16- 16 /6-10/ (karne 0-3). Po bardzo interesujących i zaciętych spotkaniach zwyciężyli po rzutach karnych chłopcy z Kartuz, II miejsce zajęli reprezentanci Szóstki, na trzecim miejscu uplasowała się Nowa Karczma, a czwarte miejsce przypadło Gdańskowi. Najlepszymi zawodnikami turnieju i cenne nagrody otrzymali: Reichel Bartłomiej - SP 6 - najlepszy strzelec - 26 bramek; Próchnik Oliwier - Kartuzy - najlepszy bramkarz; Tabarkiewicz Wiktor - SP 6 - najlepszy zawodnik. Wyróżniono również zawodników ze wszystkich drużyn i nagrody otrzymali: Łaszewski Tymon - Gdańsk, Lis Tymoteusz - Kartuzy, Zgleszewski Jedrzej - Nowa Karczma, Łada Nikodem - SP 6 Sokół Kościerzyna. Otwarcia, wręczenia pucharów, dyplomów i cennych nagród dokonała dyrekcja szkoły w osobach Pani Małgorzaty Kreft i Pana Rafała Tybory. Każdy uczestnik otrzymał świątecznego zajączka i zjadł pyszny obiad. Nad całością organizacyjną czuwała Pani Ewa Kuźma. Sędziowali: Mariusz Czaja, Janusz Kuźma. Organizatorem Turnieju "Patrona" był KS Sokół Kościerzyna i SP 6 Kościerzyna.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Ewa Kuźma

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W NASZEJ SZKOLE!

15 marca 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. Tego dnia wielu uczniów przyszło na zajęcia ubranych na zielono i wzięło udział w radosnym przemarszu przez szkołę. Było zielono i gwarno! W czasie przerw można było pomalować sobie na twarzy koniczynkę lub flagę Irlandii, wziąć udział w warsztatach plastycznych czy też zapoznać się z symbolami święta przy specjalnie przygotowanych stoiskach. Odbył się wyścig dla klas czwartych, w czasie którego uczniowie poszukiwali legendarnego garnka pełnego złotych słodkich dukatów. Uczniowie klas piątych przygotowywali na stołówce szkolnej naleśniki z zieloną galaretką, którymi częstowali rówieśników. Natomiast dla klas III gimnazjum został zorganizowany konkurs wiedzy o Irlandii. Obchody Dnia Świętego Patryka były wspaniałą okazją do przybliżenia uczniom historii, tradycji i zwyczajów jednego z krajów anglojęzycznych.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Jarosława Norek

KONKURS „MAKS MATEMATYCZNY 2019”

Dnia 7 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie odbyła się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Maks Matematyczny 2019”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. 
Przewodniczącą konkursu była Lucyna Lemańczyk-Bławat. Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie „Maks 2019” otrzymał Jakub Sztąborowski z klasy 5c, który zajął 3 miejsce w województwie i wygrał darmowy udział w VIII edycji konkursu.

                                                                             
Oprac. Lucyna Lemańczyk - Bławat

KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KL. I-III

06 lutego 2019 r. odbyły się szkolne eliminacje XXXVI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej, w których uczestniczyło 22 uczniów kl. I-III szkoły podstawowej. Jury po wysłuchaniu recytatorów przyznało nagrody, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

WYNIKI KONKURSU  

KATEGORIA  KL. I –III

I miejsce  -  Fabian Jakusz  IIb 
II miejsce – Michalina Bobiak  IIc
III miejsce – Dominika Rzeźnikowska  IIb
III miejsce – Liliana Pestka  Ic 

Wyróżnienia:
1. Amelia Narloch IIb
2. Pola Kwidzińska IIIa
3. Gabriel Dyda Ic
4. Wiktoria Cybula Ia
 

Uczniowie, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce, będą reprezentować naszą szkołę w konkursie miejskim.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Oprac. Dorota Piesik

Kościerzyna 1918 – 2018. 100 lat polskiej niepodległości”


        W bieżącym roku szkolnym ostatni rocznik gimnazjalistów realizuje obowiązkowy projekt edukacyjny. Wśród tematów jest również taki, który wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i w ogłoszony przez MEN „Rok dla Niepodległej”.

Uczniowie klas III gimnazjum postanowili przede wszystkim zapoznać się
z dziejami naszego miasta i regionu w kontekście wydarzeń historycznych. Na podstawie różnych publikacji pod koniec stycznia została przygotowana wystawa obrazująca sto lat historii Kościerzyny, a 5 lutego gimnazjaliści zaprosili uczniów kilku klas na spotkanie z p. Krzysztofem Jażdżewskim, dyrektorem Muzeum Ziemi Kościerskiej. Spotkanie prowadzili Marta Kujach, Jakub Puzdrowski i Łukasz Orlikowski.

Dyrektor K. Jażdżewski przedstawił wydarzenia z lat 1918–1920, które doprowadziły do odzyskania upragnionej niepodległości po 148 latach i wejścia wojsk gen. Józefa Hallera 31 stycznia 1920 r. do Kościerzyny. Przypomniał sylwetki wybitnych Kaszubów i kościerzynian, którzy zaangażowali się w działania na rzecz powrotu miasta do Polski i dbali o jego dalszy rozwój.

Uczniowie pytali gościa o rozwój gospodarczy i kulturalny miasta po wojnie oraz o dramatyczne wydarzenia lat 1939-1945. Dyrektor Jażdżewski przedstawił także okoliczności wkroczenia 8 marca 1945 r. wojsk radzieckich, które nie przyniosły nam wolności, a kolejne zniewolenie. Okres PRL-u to spowolnienie rozwoju naszego miasta. Wszystko zmieniło się dopiero w roku 1989.

Spotkanie z dyrektorem Muzeum Ziemi Kościerskiej to dla uczniów cenna lekcja historii, która działa się na ulicach naszego miasta.


FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik


FOTOGALERIA >>>
ZAŁĄCZNIK >>>

Szóstka” wygrała Powiatowe Igrzyska w Piłce Ręcznej Chłopców

W dniu 27 stycznia 2019 r. Szkoła Podstawowa nr 6 w Kościerzynie była organizatorem Powiatowych Igrzysk Chłopców w Piłce Ręcznej. W turnieju wzięło udział pięć reprezentacji gmin powiatu kościerskiego: SP Lipusz, SP Nowa Karczma, SP Wiele, ZS Wąglikowice i gospodarz SP 6 Kościerzyna. W wyniku losowania utworzono dwie grupy, w których rozegrano mecze „każdy z każdym”. W grupie „A” wyniki  były następujące: SP Wiele – SP Nowa Karczma 4 – 13, SP Wąglikowice – SP Nowa Karczma 9 – 14, SP Wiele – ZS Wąglikowice 8 – 3. W grupie „B” SP Lipusz – SP 6 Kościerzyna 2 – 7. W meczach finałowych o medale brązowe SP Wiele pokonało SP Lipusz 6 – 5, natomiast złote krążki wywalczyli nasi chłopcy z SP 6 pokonując w finale SP Nowa Karczma 7- 1. Skład zespołu „Szóstki”: Borkowski Michał, Breska Wiktor, Ceplin Jakub, Cieszyński Hubert, Grochal Mateusz, Hendrych Aleksander, Idziak Dawid, Migiel Marcel, Nowak Patryk, Puszkarczuk Michał, Reichel Bartłomiej, Sobisz Adrian, Szlagowski Kacper. Trenerką i organizatorką igrzysk była Ewa Kuźma.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Ewa Kuźma

NOTATKA ZE SPOTKANIA MŁODZIEŻY Z PRACOWNIKAMI SĄDU

Szkoła w zakresie profilaktyki wychowawczej i realizacji programu wychowawczo- profilaktycznego współpracuje z wieloma instytucjami, między innymi z sądem. Co roku odbywają się spotkania uczniów z kuratorami zawodowymi. Najczęściej spotkania te odbywały się na terenie szkoły. W tym roku szkolnym uczniowie klas szóstych i siódmych mieli możliwość uczestniczyć w takich spotkaniach na terenie Sądu Rejonowego w Kościerzynie. Spotkania odbyły się 16 stycznia i 23 stycznia.

Młodzież miała okazję nie tylko wysłuchać prelekcji dotyczącej prawnych konsekwencji zachowań ryzykownych, ale również poznać budynek sądu od środka – między innymi salę rozpraw, salę przesłuchań. Ponadto uczniowie poznali specyfikę zawodów wykonywanych w sądzie.

Młodzież była bardzo zainteresowana dużą dawką cennych informacji, jednocześnie zwiedziła ciekawe miejsce pracy.

WIZYTA W SĄDZIE NIE MUSI BYĆ NIEPRZYJEMNA >>>

Oprac. Mariola Korpalska
Pedagog szkolny

NOWE KLOCKI EDUKACYJNE W NASZEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Klocki Korbo są obecnie uważane za jedną z najbardziej kreatywnych zabawek dostępnych na rynku. Idealne zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. Rozwijają wyobraźnię, pomysłowość, ćwiczą motorykę małą. Nasza świetlica wzbogaciła się właśnie w takie zabawki. Serdecznie zapraszamy na krótki film.

NOWE KLOCKI EDUKACYJNE W NASZEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ >>>

Oprac. Barbara Klawikowska

WYCIECZKA SZKOLNA DO LONDYNU

1 grudnia 2018 r. uczniowie klasy III B wraz z opiekunami (pani Jarosława Norek oraz pani Anna Dziemińska) uczestniczyli w pięciodniowej wycieczce do Londynu. Ta podróż była niezwykłym doświadczeniem. Poczuliśmy wspaniały klimat londyńskiego życia, a także poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z tym przepięknym miastem. Pierwszą atrakcją był lot samolotem. Dla wielu z nas było to ogromne wyzwanie, by pokonać strach i stawić czoła swoim lękom dotyczącym wzbicia się w przestworza. Mieliśmy jednak ogromne szczęście, ponieważ startowaliśmy o wschodzie słońca. Widok zapierał dech w piersiach. Po wylądowaniu dostrzegliśmy specyficzny, deszczowy klimat Wielkiej Brytanii.

Po dotarciu do centrum Londynu, przespacerowaliśmy się wzdłuż Tamizy i podziwialiśmy piękny Tower Bridge, drapacze chmur. Idąc, zatrzymaliśmy się przed teatrem szekspirowskim, a nasza koleżanka Martyna opowiedziała nam o nim kilka ciekawych faktów. Następnie przeszliśmy się mostem Milenium Bridge, który był opisany w książce „Harry Potter”. Z niego dostrzegliśmy monumentalną Katedrę świętego Pawła. Później udaliśmy się do stacji metra, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Było to zupełnie nowe doświadczenie, panował tam duży pośpiech i hałas.

Na stacji Morden czekały na nas angielskie rodziny. Było to pierwsze na tej wycieczce bezpośrednie zetknięcie z językiem angielskim. Początkowo było trudno, lecz później wszyscy przełamaliśmy barierę językową. Nasi nowi „rodzice” byli bardzo sympatyczni. Poznawaliśmy ich tradycje, obyczaje, a także tajniki kuchni. Zostaliśmy przyjęci naprawdę gościnnie.

Następnego dnia udaliśmy się do Covent Garden, gdzie zobaczyliśmy przepiękny pasaż z licznymi herbaciarniami. Poczuliśmy tam niezwykłą magię świąt, bo wszystko wokół było pięknie oświetlone i ozdobione. Po jakimś czasie poszliśmy pod Pałac Buckingham, gdzie wypatrywaliśmy królowej Elżbiety. Niestety nie udało nam się jej spotkać, lecz nasza pani przewodnik dostarczyła nam równie ciekawej atrakcji, bo ubrała maskę z wizerunkiem władczyni. Po tej zabawnej sytuacji, z uśmiechem na twarzy, ruszyliśmy do National Gallery. Obejrzeliśmy tam wiele pięknych i niesamowitych dzieł, m.in. „Słoneczniki” Vincenta van Gogha, „Ołtarz Ansideich” Rafaela Santi, które wywarły na nas wielkie wrażenie. Później udaliśmy się na karuzelę London Eye. Mieliśmy z niej widok na panoramę miasta.

Pod koniec dnia wsiedliśmy w symboliczny, londyński, czerwony autobus i przejechaliśmy się nim wzdłuż najbogatszych ulic handlowych Londynu. Było jak w filmach. Później udaliśmy się do naszych rodzin i razem podczas kolacji dzieliliśmy się wrażeniami minionego dnia.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy w metrze, śpiewając wspólnie świąteczne hity. Boże Narodzenie zbliżało się coraz większymi krokami. Z takim muzycznym akcentem udaliśmy się na peron 9 i 3/4, do miejsca poświęconemu Harremu Potterowi. Później odwiedziliśmy sklep kolejnego bohatera literatury - Sherloocka Holmesa. Następnie udaliśmy się do Muzeum Figur Woskowych, które było tak niesamowite, że nie chcieliśmy go opuszczać. Znajdujące się tam postacie, wykonane z wosku, wyglądały jak żywe. Potem, by poznać nie tylko kulturę angielską, poszliśmy na China Town. Panował tam niezwykły klimat. W powietrzu unosiły się piękne zapachy. Kuchnia chińska przypadła nam do gustu. Było to niezwykłe przeżycie, które zakończyło trzeci dzień pobytu w wielkim, brytyjskim mieście.

Następny dzień rozpoczęła wizyta w British Museum. Podziwialiśmy różnorakie eksponaty ze starożytności. Naszą uwagę przykuły liczne mumie, sarkofagi. Był tam też słynny Kamień z Rozety, z którego odczytano pierwsze hieroglify. Później wybraliśmy się do najbardziej dochodowej dzielnicy Londynu - Canary Wharf. Podobnie jak w centrum miasta, otaczały nas wieżowce. Wszyscy snuliśmy marzenia o przyszłych posadach w tym pięknym miejscu. Głodni udaliśmy się na typowo angielski posiłek - Fish and chips (rybę z frytkami). Chrupiąca skóra, złociste frytki, kuchnia brytyjska sprostała naszym oczekiwaniom. Po obiedzie spacerkiem poszliśmy do Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego, gdzie znajdował się Południk 0o. W następnej kolejności odbyliśmy rejs po Tamizie, obserwując Londyn o zmroku. Było to fantastyczne doświadczenie.

Piątego dnia odwiedziliśmy muzeum historii naturalnej, gdzie przeżyliśmy imitację trzęsienia ziemi. Podziwialiśmy tam też liczne skamieniałości i relikty. Ten ostatni dzień okazał się jednak najtrudniejszym. Musieliśmy się pożegnać z rodzinami, a także z samą Wielką Brytanią. Te dni, które spędziliśmy z klasą, były naprawdę cudowne. Doznaliśmy tyle wrażeń, które zostaną z nami do końca życia. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszej wychowawczyni, pani Jarosławie Norek, za to, że pokazała nam zupełnie inny świat, niż mamy na co dzień. To były najpiękniejsze dni, jakie mogliśmy spędzić w zespole klasowym.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Oliwia Szlagowska z kl. 3b

ZMARTWIENIE ŚNIEŻYNEK

Na zajęciach koła polonistycznego uczniowie klasy Vd przygotowali przedstawienie pt. „Zmartwienie śnieżynek” i pokazali je przed świętami dzieciom z dwóch grup  przedszkolnych.

Śnieżynki (Maja Ostrowska i Małgosia Masiak) martwią się, że zbliżają się święta, a one nie mają choinki. Postanawiają im pomóc dzieci (Marta Norek, Eliza Rekowska i Dawid Kaszubowski) i udają się na północ do Mikołaja. Śpiewając piosenkę pt. „Zima”, idą po zielone drzewko. Mikołaj (w tej roli Kinga Kozakiewicz) przyjmuje je serdecznie i daruje choineczkę. Teraz dzieci mogą wrócić do domu i przygotować się do świąt. Wraz z pierwszą gwiazdką przybywa wróżka (Agata Wirkus) z Mikołajem, który przynosi prezenty.

Na koniec uczniowie złożyli dzieciom życzenia i wspólnie zaśpiewali pastorałkę „Pastuszek bosy”, co wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. A. Kosznik

SZACHOWY TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

W sobotę 1 grudnia w naszej szkole odbył się kolejny turniej szachowy.

W II Turnieju Mikołajkowym wzięło udział 53 uczniów szkół podstawowych z miasta i gminy Kościerzyna. Współorganizatorem turnieju była ,,Akademia Młodego Szachisty”. Sędzią zawodów był Piotr Kwidzyński z Polskiego Związku Szachowego. Turniej rozgrywany był w systemie szwajcarskim, 7 rund po 10 min. na zawodnika. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Walka była bardzo zacięta i wyrównana. Przy tej samej liczbie punktów o miejscach decydowały dodatkowe punkty pomocnicze.

Najlepsi uczniowie w poszczególnych kategoriach:

Młodziki:           1.  Fryderyk Bistron  SP 6
                          2.  Aleksander Lis  SP 4
                          3.  Igor Zieliński  SP 6
Juniorzy mł.:     1. Bruno Koseda SP 1
                          2. Adam Lis   SP 4
                          3. Milena Milanowska SP2
Juniorzy:          1. Wiktor Browarczyk SP 3
                         2. Maciej Łącki  SP 6
                         3. Olga Ronkowska SP 4

Pełne wyniki turnieju są dostępne na stronie internetowej http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6834/.

Dzięki wsparciu licznych sponsorów każdy uczestnik turnieju szachowego otrzymał nagrodę, a między rundami można było poczęstować się słodkościami. Zapraszamy na kolejne turnieje, które odbędą się w przyszłym roku.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marek Ferdynus

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W naszej szkole kładziemy szczególny nacisk na edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. W związku z tym, w ramach profilaktyki, odbyły się w dniu 26 listopada spotkania uczniów z policjantem. Prelekcje dotyczyły bezpiecznego poruszania się po ulicach, przechodzenia przez przejście dla pieszych, bezpiecznej jazdy rowerem. Pan policjant zwrócił również uwagę, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Na spotkaniu z przedszkolakami oraz najmłodszymi uczniami, nasz gość omówił także niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać w kontaktach z obcymi oraz sposoby ich unikania. Przedstawił to bardzo obrazowo, w formie scenki odgrywanej przez chętnych uczniów. Natomiast starszych uczniów uświadomił o konsekwencjach stosowania agresji oraz przemocy i innych niebezpiecznych zachowań.

Mamy nadzieję, że spotkanie dzieci i młodzieży ze specjalistą w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i unikania takich sytuacji, które stwarzałyby zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Mariola Korpalska
pedagog szkolny

KONKURS „ALFIK MATEMATYCZNY 2018”

Dnia 21 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła  się XXIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Alfik Matematyczny 2018”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przewodniczącą konkursu była pani Lucyna Lemańczyk - Bławat.

Do konkursu przystąpiło 76 uczniów, w tym 70 uczniów ze szkoły podstawowej i 6 z gimnazjum.

Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie otrzymali:

Aleksander Wołoszyn z klasy 6c, który zajął 4 miejsce w województwie pomorskim, 85 w kraju.

Jakub Sztąborowski z klasy 5c, który zajął 10 miejsce w województwie pomorskim, 221 w kraju.

Dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie otrzymali:

 

                                                                                                Miejsce
                                                                                         w województwie:

 

Julia Białczak                        3c GM                   27

Fryderyk Bystron                 2 c SP                   75

Wojtek Lass                           3 a SP                   24 

Mikołaj Kowalczyk               4 f SP                    70

Michał Wirkus                        7a SP                   59

Martyna Sychulec                8a SP                  172

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Oprac. Lucyna Lemańczyk – Bławat

MISTRZ TRZESZCZĄCEGO CZYTANIA

W dniu 13 listopada 2018 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję sprawdzić płynność, poprawność czytania jak i dykcję oraz intonację, przystępując do szkolnego konkursu logopedycznego. Każdy uczestnik musiał odczytać głośno wcześniej wylosowany fragment tekstu. Wśród 26 uczestników najlepsi okazali się:

Kategoria IV– VI

I miejsce – Marceli Piechowski VI a
II miejsce - Weronika Flis VI a
II miejsce - Winicjusz Wierzba Vc
III miejsce – Marcelina Marzyńska V b
Wyróżnienie - Antoni Norek IV b
Wyróżnienie - Fabian Litwin IV b


Kategoria VII,VIII i III gim

I miejsce – Marta Kujach III c
II miejsce – Julia Białczak III c
III miejsce – Błażej Szkobel VIII b
Wyróżnienie - Klara Waśniewska III c
Wyróżnienie – Natalia Maciak III c


Oprac. D. Piesik

MOWA OJCZYSTA POEZJĄ SERCA

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nauczyciele języka polskiego zorganizowali dwa szkolne konkursy: Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Mowa ojczysta poezją serca” oraz  Konkurs Poetycki „Ojczyzna słowem malowana”, w którym zadaniem uczniów było napisanie wiersza o tematyce patriotycznej.

Konkurs recytatorski odbył się 30 października. Komisja oceniająca po wysłuchaniu recytacji utworów przygotowanych przez uczniów przyznała następujące miejsca:

1. miejsce
ex aequo 
Maja Sztąborowska kl. IVa
Nikodem Narloch kl. Vd
2. miejsce
ex aequo 
Maja Ostrowska kl. Vd
Natalia Plata kl. VIb

Komisja wyróżniła również uczniów, którzy podjęli się niełatwego zadania i napisali utwory o treści patriotycznej. Nagrody przyznano Konstancji Bystron z klasy VIc za wiersz pt. „Niepodległość 11 listopada” oraz Pawłowi Rekowskiemu z kl. Vc za wiersz „Nasza Polska”.

Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. 

FOTOGALERIA >>>

Organizatorzy konkursów: Alicja Kosznik i Maria Cyra

            Międzynarodowy Miesiąc Biblioteki Szkolnej 2018               

W październiku tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Biblioteki Szkolnej.  W tym roku temat przewodni obchodów (wybrany na dorocznej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych ) brzmiał: Dlaczego kocham moją bibliotekę szkolną.

Tegoroczne obchody zgodnie z oczekiwaniami organizatorów były dla ich uczestników wspaniałą okazją, by wyrazić, dlaczego kochają swoją bibliotekę szkolną. Temat wymagał odwagi, ale było warto! Uczniowie, w szczególności ci najmłodsi, pod opieką swoich wychowawców „z sercem” zaangażowali się w zaproponowane działania. Przygotowali piękne prace plastyczne na konkurs „Moja biblioteka-serce szkoły”. Prace nagrodzone w konkursie można obejrzeć na  wystawie w holu przy bibliotece. Wzięli też udział w akcji „Serducho dla biblioteki” , w ramach której na papierowych serduszkach pisali wiele ciepłych słów o bibliotece (sami lub za pośrednictwem pani wychowawczyni). Nie pogardzili też udziałem w spotkaniu ”Z wierszem i piosenką o bibliotece”, pięknie recytując wiersze o bibliotece i książkach oraz włączając się (klaskaniem) do piosenki śpiewanej przez dziewczęta z Klubu Przyjaciół Książki. Nieco starsi uczniowie (klas IV-VI), którzy po raz drugi spotkali się z pisarką Anną Czerwińską-Rydel (spotkanie październikowe było zorganizowane przez Bibliotekę Miejską), mieli okazję wykazać się wiedzą w konkursie czytelniczym  o wielkich Polakach pt. „Irena Sendlerowa-kobieta, która działała z potrzeby serca”. Dla najstarszych uczniów naszej szkoły przygotowaliśmy czytelniczy  konkurs wiedzy pt. „Józef Piłsudski-twórca wolnej Polski”.  Obu konkursom towarzyszyły wystawki. Cała społeczność naszej szkoły (w holu głównym) mogła obejrzeć prezentację multimedialną o MMBS (jego historii i dniu dzisiejszym). Zawarte w niej informacje (obok tych zamieszczonych na plakatach i na stronie internetowej szkoły) uczniowie wykorzystali rozwiązując testy wiedzy o MMBS.  Zadania wymagały umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych obchodów podziękowaliśmy za udział. Na podsumowanie obchodów zaprosiliśmy panią Dyrektor, która osobiście wręczyła zwycięzcom zorganizowanych konkursów nagrody książkowe i dyplomy.  Wszystko można zobaczyć w naszej FOTOGALERII  dołączonej do artykułu na stronie internetowej szkoły. W załączniku nr 1 lista zwycięzców  w konkursach zorganizowanych  w ramach obchodów MMBS 2018. W załączniku nr 2 zaplanowane i zrealizowane działania.

Sprawozdanie przygotowała: Beata Jansen

ZAŁĄCZNIK NR 1 >>>
ZAŁĄCZNIK NR 2 >>>
FOTOGALERIA >>>

A oto zwycięzcy w konkursach
zorganizowanych z okazji obchodów MMBS 2018 
 
 

Konkurs plastyczny „Moja biblioteka-serce szkoły”

Na poziomie klas „O”

I miejsce                   Anna Czapiewska kl. „OA”
II miejsce                  Zuzanna Dusza kl. „OA”
III miejsce                Judyta Górna kl. „OA”
Wyróżnienie                       Oliwia Bąk  kl. „OA”

 
Na poziomie klas I

I miejsce                   Małgorzata Lipska kl. Ia
II miejsce                  Martyna Miętka kl. Ic
III miejsce              Julia Stolc  kl. Ic
Wyróżnienie                       ex aequo Julia Jargieło i Lena Maszka  kl. Ic


Na poziomie klas II

I miejsce                   Weronika Pobłocka kl. IIc
II miejsce                  Fryderyk Bystron kl. IIc
III miejsce                 ex aequo Katarzyna Jaszewska i Zuzanna Bielawa kl. IIb
Wyróżnienie                       ex aequo Anna Janikowska i Amelia Węcławik  kl. IIc

 
Konkurs czytelniczy o wielkich Polakach
„Irena Sendlerowa-kobieta, która działała z potrzeby serca”


I miejsce
                   Jessica Polak IVc
II miejsce                  Marta Norek Vd
III miejsce                Marcelina Marzyńska Vb

Konkurs czytelniczy o wielkich Polakach „Józef Piłsudski-twórca wolnej Polski”


I miejsce                   Dominik Jaroniec IIIa/G
II miejsce                  Iga Leszczyńska IIIe/G
III miejsce                Wiktoria Janusz IIIe/G

 
TEST sprawdzający wiedzę o
Międzynarodowym Miesiącu Biblioteki Szkolnej

I miejsce                   ex aequo Kornelia Kamińska i Julia Zwara kl. IVb
II miejsce                  ex aequo Jessica Polak i Aleksandra Szczepańska kl. IVc
III miejsce                 Amelia Szymańska kl. IVc
Oprac. Beata Jansen

..

PIERWSZY TURNIEJ KWALIFIKACYJNY

W niedzielę 28 października w naszej szkole odbył się I Turniej Kwalifikacyjny dla uczniów kościerskich szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło 29 zawodników w tym 6 dziewcząt. Niektórzy uczniowie walczyli o swoje pierwsze punkty rankingowe potrzebne do uzyskania kategorii szachowej. Zawodnicy grali w systemie 6 rundowym po pół godziny na partię dla zawodnika. Trzech najlepszych zawodników otrzymało nagrody. Najlepsza zawodniczka turnieju, uczennica naszej szkoły Eliza Rekowska, również otrzymała nagrodę. Nie to jednak było najważniejsze. Aż 14 zawodników uzyskało swoje pierwsze kategorie (V), a dwie zawodniczki nawet (IV) kobiece. Turniej przebiegał w miłej atmosferze, były ciastka dla najmłodszych oraz kawa dla rodziców. Organizatorami turnieju byli nauczyciele szóstki Monika Skowrońska i Marek Ferdynus oraz Mirosław Nowak z Akademii Młodego Szachisty. Sędzią zawodów był Piotr Kwidzyński.

Następny turniej szachowy w naszej szkole odbędzie się już 1 grudnia. Będzie to II Mikołajkowy Turniej Szachowy dla uczniów kościerskich szkół podstawowych. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Informacje o turnieju będą podane w najbliższym czasie.

Szczegółowe wyniki turnieju można obejrzeć na stronie internetowej:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6422/index.html?l=pl

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marek Ferdynus

RETRO ZAWODY - SPARTAKIADA ROLNICZA W NASZEJ SZKOLE

W październiku klasa 5c (zespół "Kubusiowy Team") wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Rusz się z K”. Uczniowie rywalizowali w retro dyscyplinach takich jak: bieg w kaloszach, bieg z jajkiem, ziemniaczane wykopki, skoki w workach, bronowanie pola. Wszystkim uczestnikom spartakiada rolnicza bardzo spodobała się i pozwoliła poczuć niepowtarzalny klimat dawnych zabaw.

Celem konkursu jest edukacja sportowa, propagowanie zdrowego trybu życia dzieci i młodzieży szkolnej, zwiększanie świadomości na temat roli aktywności fizycznej w życiu i rozwoju człowieka, a szczególnie młodzieży szkolnej oraz promocja marki „Kubuś”.

RETRO ZAWODY-SPARTAKIADA ROLNICZA W NASZEJ SZKOLE >>>

..

KONKURS MAKS MATEMATYCZNY 2018

Dnia 18 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie odbyła się VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Maks Matematyczny 2018”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przewodniczącą konkursu była Lucyna Lemańczyk - Bławat.
Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie „Maks 2018” otrzymał Jakub Sztąborowski z klasy 5c, który wygrał darmowy udział w VII edycji konkursu.

Oprac. Lucyna Lemańczyk - Bławat

UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW I APEL Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 12 października obchodziliśmy w naszej szkole dwie uroczystości. Pierwszą z nich było Pasowanie Pierwszoklasistów. Na chwilę, kiedy dzieci z klas pierwszych staną się pełnoprawnymi uczniami wszyscy czekali bardzo niecierpliwie. Ten moment poprzedziły liczne przygotowania – dzieci poznawały swoją szkołę, kolegów, swoje prawa, ale też i obowiązki. Wspólnie z wychowawcami przygotowywały również całą uroczystość.

Na sali gimnastycznej zgromadzili się Rodzice, Nauczyciele, uczniowie klas II i III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Panowała świąteczna atmosfera. Dzieci wszystkich klas pierwszych ubrane w świąteczny strój galowy, piękne dekoracje, przygotowany sprzęt nagłaśniający – wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej okazale.

Dzieci podczas apelu zaprezentowały czego już się nauczyły. Przy burzy oklasków pierwszacy błysnęli talentem recytatorskim oraz umiejętnościami wokalnymi.

Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Był to niezwykły moment dla uczniów, ich rodziców, także Pani dyrektor nie kryła wzruszenia. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców i wspólnie z rodzicami pozowali do pamiątkowych zdjęć. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Drugą uroczystością świętowaną tego dnia był Dzień Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski przygotował okolicznościowy apel, podczas którego uczniowie dziękowali wszystkim pracownikom szkoły za ich pracę. Uczniowie przygotowali bardzo ciekawy montaż słowno–muzyczny zawierający wiele humorystycznych akcentów. 

FOTOGALERIA >>>

UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA I PASOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW >>>

..

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY

W dniu 3 października uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu aktorów z Fundacji „Grupa T” z Torunia. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli spektakl profilaktyczno-wychowawczy dotyczący cyberprzemocy i bezpieczeństwa w Internecie pt.” Zaplątani w sieci”. Aktorzy uświadomili dzieciom, że prześladowanie przez Internet jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze. Ponadto ukazali, w jaki sposób korzystać ze smart- fonów i tabletów, aby nie wpaść w sieć uzależnienia. Uczniowie świetnie się bawili, a aktorzy udowodnili, że można wesoło i aktywnie spędzać czas, niekoniecznie przed szklanym ekranem telewizora czy monitora komputerowego. Była również niespodzianka – nauka Zumby.

FOTOGALERIA >>>

PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE >>>

Oprac. Mariola Korpalska

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 

W środę 26 września 2018 roku w naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Tego dnia promowaliśmy znaczenie języków obcych we współczesnym świecie, a także zwróciliśmy uwagę na fakt, iż uczenie się języków pomaga wzajemnie się zrozumieć, ciekawiej żyć i przy okazji dobrze się bawić.

W tym roku szkolnym postawiliśmy na muzykę, ruch oraz dobrą zabawę. Uczestnicy z różnych klas mieli okazję zaprezentować swoje talenty w muzycznym KARAOKE. Była to wspaniała możliwość zachęcenia wszystkich do nauki języków obcych. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie świetnie się bawili, śpiewali i tańczyli. Dzięki temu zobaczyli, że warto zdobyć wiedzę o innych narodach i ich językach.

Tego dnia każdy uczeń miał możliwość przebrania się w strój lub barwy kraju europejskiego. Dzięki temu w czasie przerw korytarze były pełne flag i uczniów w kolorowych strojach. Spośród uczniów w najciekawszych przebraniach wybrano zwycięzców i wyróżniono ich na zajęciach lekcyjnych.

Dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły przygotowano FOTOBUDKĘ, w której każdy mógł wcielić się w rolę obywatela wybranego kraju europejskiego. Była to fantastyczna okazja do upamiętnienia zabawnych i niezapomnianych pamiątek tego święta. To stanowisko dawało gwarancję zachęcenia uczniów do popularyzacji języków, jak i do dobrej zabawy.

W czasie obchodów Dnia Języków uczniowie mieli także możliwość spróbować słodkości kojarzonych z krajami anglojęzycznymi. Grupa dziewcząt z klas IIIb i IIIa gimnazjum przygotowała stoisko z muffinkami (upieczonymi według przepisu N. Lawson), a kulminacyjnym punktem uroczystości był tort z flagą Wielkiej Brytanii, który uczennice klasy IIId sprzedawały na cele dobroczynne.

Ważnym elementem dnia były także konkursy promujące naukę języków obcych. Uczniowie przygotowali wiele pięknych i wartościowych prac, w związku z czym wybór zwycięzców był bardzo trudny. Zwycięzcami w następujących kategoriach zostali:

„Symbol państwa europejskiego”

I miejsce Paweł Stegart kl.Vc

II miejsce  Agnieszka Cichosz kl. Vb

III miejsce – Kacper Połom kl. Vd

wyróżnienie  Maxymilian Kozieł kl IVc

„Hasło w języku angielskim propagujące naukę języków obcych”

I miejsce  Zuzanna Okuniewska kl. VII a

II miejsce  Zuzanna Klasa i Julia Hinca kl. VIIa

„Hasło w języku angielskim i języku niemieckim propagujące naukę języków obcych”

I miejsce  Olaf Szarmach kl. IIIe gimnazjum

II miejsce Łukasz Marcholewski kl. III a gimnazjum

III miejsce Adrian Pałasz kl. IIIe gimnazjum

Zwycięzcom gratulujemy!

FOTOGALERIA >>>

Oprac. H. Szuta, J. Norek


PIERWSZE POTYCZKI SZACHOWE

Szachiści naszej szkoły we wrześniu uczestniczyli w eliminacjach miejskich w ramach Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Młodzieży w Szachach drużynowych. W eliminacjach miejskich wzięły udział 4 ekipy w młodszej grupie oraz 3 w starszej. Drużyna ze szkoły podstawowej wygrała dwa mecze po 4:0 i w meczu o pierwsze miejsce wystarczał jej remis. Niestety, w ostatnim meczu po zaciętej walce przegrała 3:1 i ostatecznie zajęła 2 miejsce. Wszystkie swoje partie wygrała Eliza Rekowska. Drużyna z gimnazjum występująca w amatorskim składzie i bez jednego zawodnika,  przegrała dwa pojedynki i ostatecznie zajęła 3 miejsce. Na zakończenie zawodów nasi zawodnicy otrzymali medale, a drużyny dyplomy.

W skład drużyny ze szkoły podstawowej wchodzą: Eliza Rekowska (Vd), Wiktor Tabarkiewicz (Vd),  Milan Kirchen (IVa) oraz kapitan Maciej Łącki (Vb).

W skład drużyny z gimnazjum wchodzą: Dominika Kuszowska (IIIc), Grzegorz Stencel (IIIb) oraz kapitan Kamil Kasperczyk (IIIc).

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marek Ferdynus

AKCJA EKOLOGICZNA

Dnia 21 września uczniowie szkoły podstawowej klas: IVd, Vb, VIc i VIIa wraz z wychowawcami brali udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Sprzątanie świata - Polska”, w tym roku pod hasłem: „Akcja - segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody.

FOTOGALERIA >>>

  Oprac. Beata Chwarzyńska
 Koordynator akcj


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

W poniedziałek, 3 września, szkolne korytarze i sale lekcyjne na długie 10 miesięcy ponownie wypełniły się uczniowskim gwarem. Rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/2019. Jest to ostatni rok, który kończyć będą uczniowie gimnazjum.

Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta – p. Michał Majewski. Przedstawił on zgromadzonym na uroczystości nową panią dyrektor – p. Małgorzatę Kreft, która zastąpiła na tym stanowisku p. Grażynę Nykiel. 

Naukę w szkole podstawowej rozpoczęli uczniowie trzech klas pierwszych. Dla nich i dla ich rodziców był to bardzo ważny dzień. Dzieci poznały swoich wychowawców i kolegów. 

Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce i sporcie, a pracownikom szkoły satysfakcji z wykonywanej pracy.


FOTOGALERIA >>>PIŁKARZE RĘCZNI NA OBOZIE KONDYCYJNYM W PCM GARCZYN INAUGURACJA  ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

W ostatnich dniach wakacji od 21 do 27 sierpnia 2018 r. piłkarze ręczni z SP nr 6 SOKÓŁ Kościerzyna przebywali na obozie kondycyjnym w PCM Garczyn. W zgrupowaniu wzięło udział 35 zawodników i trzech trenerów - Ewa Kuźma - kierownik obozu, Mariusz Czaja, Janusz Kuźma. Dzięki wspaniałej pogodzie, bardzo dobremu wyżywieniu i wzorowej atmosferze w ośrodku zamierzenia treningowe zostały zrealizowane w całości. Mimo ciężkich treningów humory wszystkim dopisywały. Młodzież podczas wspólnych dyskotek, spotkań i meczów towarzyskich miała możliwość zawarcia nowych znajomości z kolegami i koleżankami innych obozów przebywających w Garczynie. Dodatkową atrakcją była kąpiel w jeziorze i możliwość sprawdzenia swojego oka podczas strzelania z karabinu kbks na strzelnicy. Ostatni wieczór uczestnicy mile spędzili czas przy wspólnym ognisku piekąc pyszne kiełbaski i śpiewając piosenki. Do zobaczenia na parkietach hal sportowych podczas meczów. Spotkamy się za rok w Garczynie.

FOTOGALERIA >>>


Dodatkowe menu
Z kalendarza
  1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki