"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.

Dodatkowe menu
Z kalendarza
  1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki
Rok szkolny 2011/2012

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012

29 czerwca odbyły się uroczyste apele, podczas których uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 pożegnali rok szkolny 2011/2012. W swoich przemówieniach pani dyrektor Grażyna Nykiel podziękowała uczniom za wysiłek włożony w zdobywanie wiedzy, nauczycielom za pracę i zaangażowanie, a rodzicom za wspieranie swoich dzieci. Wręczone zostały świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i w sporcie.

O godzinie 13.00 szkołę pożegnali gimnazjaliści III klas. Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli program artystyczny. Młodzież podziękowała dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za pracę włożoną w naukę czytania, pisania, rozumienia, za pomoc w dążeniu do wyznaczonych celów, za wychowywanie. Wybrani gimnazjaliści złożyli ślubowanie, w którym zapewnili, że jako absolwenci Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie zdobytą wiedzę i umiejętności będą jak najlepiej wykorzystywać w dalszym życiu.

Pani dyrektor Grażyna Nykiel, burmistrz Zdzisław Czucha, a także związkowcy z ZNP w Kościerzynie (m.in. pani Maria Czekaj – prezes oddziału ZNP w Kościerzynie) wręczyli nagrodę uczennicy Adriannie Mańskiej z klasy III b, która zwyciężyła w konkursie na „Najlepszego absolwenta gimnazjum gmin wiejskich i miasteczek województwa pomorskiego 2011/2012”. Ada jest laureatką i finalistką kilku konkursów przedmiotowych (laureatką Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, finalistką Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego, Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego oraz Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego). To kolejny rok, w którym najlepszym gimnazjalistą w Kościerzynie został uczeń naszej szkoły.

Uczniowie wyróżniający się w nauce oraz w sporcie odebrali świadectwa, dyplomy i nagrody. Absolwentów pożegnali przedstawiciele uczniów klas II, życząc im, aby podążali w stronę swoich marzeń. Po apelu młodzież wraz z wychowawcami udała się na ostatnie już spotkanie do klas. Wszystkim absolwentom życzymy szczęścia w dalszej podróży przez życie!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wyniki konkursu poetyckiego dla gimnazjalistów "Poeci są wśród nas"

Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu poetyckiego dla gimnazjalistów. W tym roku szkolnym tematy wierszy związane były z motywem pasji i fascynacji. Pisaliście o tym, co jest dla Was ważne, nad czym rozmyślacie, co lubicie. Spośród wielu prac wyróżnione zostały wiersze dwóch gimnazjalistek: Eweliny Stefańskiej z klasy IIc (wiersz zatytułowany „Filozofia”) oraz Dominiki Sylki z klasy Id (wiersz w stylu barokowym „Kontrasty”). 
Utwory obu dziewcząt możecie przeczytać, klikając tutaj.
Dziękuję za udział w tej szkolnej zabawie słowami. Zapraszam do kolejnego konkursu poetyckiego w nowym roku szkolnym.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Laureaci konkursów w roku szkolnym 2011/2012

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie naszej szkoły brali udział w wielu konkursach. Miło też nam poinformować, że w konkursie na Najlepszego Gimnazjalistę Miast i Miasteczek woj. pomorskiego zwyciężyła uczennica Gimnazjum nr 1 – Adrianna Mańska z klasy IIIb, która jest laureatką Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, finalistką Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego, finalistką Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego oraz finalistką Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, życzymy kolejnych sukcesów i zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach w nowym roku szkolnym.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Bal gimnazjalny

25 czerwca młodzież z III klas bawiła się na balu z okazji zakończenia gimnazjum. Na początku uczniowie tradycyjnie zatańczyli poloneza. Występowi przyglądali się uczniowie

z młodszych klas i rodzice. Następnie gimnazjaliści i nauczyciele udali się na poczęstunek do szkolnej stołówki. Tam podano obiad oraz ciasta i napoje. Po posiłku młodzież ruszyła do tańca. Wspaniała zabawa trwała do godziny 23.00.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Szkolny festyn rekreacyjny w ZSP1

22 czerwca w ZSP nr 1 odbył się szkolny festyn rekreacyjny. Na terenie szkoły dyrekcja i nauczyciele zorganizowali mnóstwo atrakcji muzycznych, sportowych oraz plastycznych.O godzinie 17.00 rozpoczęła się prezentacja dorobku artystycznego szkoły, podczas której wystąpili szkolni laureaci konkursów piosenki i konkursów recytatorskich. Uczniowie zaprezentowali m.in. „Piłkarską listę przebojów” i utwory w języku kaszubskim. Piosenki i przedstawienia w języku angielskim przygotowały też dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Na koniec gościnnie wystąpił rewelacyjny kościerski zespół hip – hopowy Codename Familia. Muzyka rozbrzmiewała przez cały czas trwania festynu.

W sali gimnastycznej odbył się pokaz Klubu Sportowego Champion, a także turniej piłki nożnej i „dwa ognie” dla klas III i IV SP. Na szkolnych korytarzach przy różnych stanowiskach można było m.in. wziąć udział w konkursach przyrodniczych, obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy. Na parterze szkoły najmłodsze dzieci oblegały panie, które malowały buzie, upodabniając najmłodszych uczestników festynu do ulubionych postaci z bajek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne pod hasłem; „Zabierz z sobą anioła na wakacje”. Pod kierunkiem nauczycielek dzieci malowały, wycinały, lepiły piękne anioły.

Z kolei przy szkolnej świetlicy maluchy tworzyły kredą rysunki dotyczące wymarzonych wakacji. Pani Teresa Preis z Centrum Kultury Kaszubskiej pokazywała, jak uzyskać papier czerpany. Każde zainteresowane dziecko mogło wykonać swoją własną kartkę papieru.

Sporo miejsca przeznaczono na zabawy sportowe. Kręgle, unihokej, przeciąganie liny, rzuty do kosza, hula – hoop, żonglerka piłką nożną, rzuty obręczami na pachołki - to niektóre z proponowanych konkurencji, w których wszyscy chętnie brali udział.

Na terenie całej szkoły można było oglądać różne wystawy: fotoreportaż „Z życia szkoły”, tablicę informacyjną o osiągnięciach uczniów. W galerii prac plastycznych sprzedawano obrazy uczniów, a w kawiarence można było wypić kawę lub herbatę czy zjeść pyszne ciasta.

W jednej z klas – jak co roku – zorganizowany został kiermasz szkolnych podręczników. Tego dnia wielu uczniów zakupiło komplety książek na kolejny rok szkolny.

Na festyn przybyło mnóstwo dzieci, rodziców, gości. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili podczas muzyczno – sportowych zabaw. Do zobaczenia w przyszłym roku!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wycieczka do Gdyni

14 czerwca 2012 roku uczniowie klasy Ic (z wychowawczynią panią Kazimierą Lidke) pojechali do Gdyni, gdzie wyruszyli spacerem wzdłuż brzegu morza na trasie Gdynia Orłowo – skwer Kościuszki. Podczas tej pieszej wycieczki monitorowane były wody przybrzeżne Gdyni. Później wszyscy popłynęli w rejs kutrem hydrograficznym (podczas którego pobiera się próby fauny i flory bałtyckiej), dokonali analizy jakościowej zebranego materiału w laboratorium biologicznym poprzedzonej prezentacją zatytułowaną „Fauna i flora Bałtyku”. Na koniec uczestnicy wyprawy zwiedzili ekspozycję w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Dzień Szkoły bez Przemocy

Na 5 czerwca została zaplanowana ogólnopolska akcja pod hasłem „Dzień Szkoły bez Przemocy”. W ZSP nr 1 już kilka dni wcześniej z tej okazji zorganizowane zostały różne spotkania (m. in. muzyczne, informacyjne) oraz rozgrywki sportowe (Szkolne Euro 2012), które wypełniły tegoroczny Dzień Dziecka.

31 maja w szkolnej stołówce odbył się koncert „Przeboje Mistrzów – czyli muzyka, która nas łączy przeciwko przemocy i uzależnieniom” . Na zaproszenie szkoły na muzyczne spotkanie przyjechał pan Leszek Bolibok – skrzypek i altwiolista, wieloletni artysta muzyk Teatru Muzycznego w Gdyni oraz popularnych zespołów estradowych Babsztyl i Zayazd. Współpracował m.in. z Jerzym Gruzą, Katarzyną Gaertner, Krzysztofem Jaślarem, Markiem Pacułą. Od połowy lat 90. prezentuje w szkołach autorskie koncerty umuzykalniające. Podczas koncertu grał na skrzypcach klasycznych i elektrycznych. Towarzyszył mu pan Marek Walasek, który śpiewał i grał na gitarze.

Młodzież naszej szkoły usłyszała utwory Vivaldiego, Bacha, Mozarta, Chopina i wielu innych kompozytorów. Fragment musicalu „Skrzypek na dachu”, „Summertime” G. Gershwina czy „Taniec węgierski nr 5” J. Brahmsa – to tylko niektóre z atrakcji muzycznych, które przygotował prowadzący. Co chwilę zapraszał też uczniów do wspólnego muzykowania. Dwóch ochotników wcieliło się w role dyrygentów, inni próbowali grać na skrzypcach. Leszek Balibok każdy występ opatrywał zabawnym komentarzem. Tego dnia uczniowie mogli więc być nie tylko słuchaczami znanych utworów muzyki klasycznej, ale i twórcami, artystami. Wszystkim spodobała się ta zabawa w muzykowanie, które może być sposobem na życie. Leszek Bolibok opowiedział również o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą uzależnienie od narkotyków i alkoholu, przytaczając anegdotę o losach dwóch młodych, wybitnie utalentowanych muzyków, z których jeden został znanym kompozytorem, a drugi – przez uzależnienie –zmarł. Dodajmy, że trzeci z koncertów zakończył się wspólnym odśpiewaniem piosenki „Koko koko EURO spoko”.

Kolejnym przedsięwzięciem w ramach akcji przeciwko przemocy była miniwystawa pod hasłem „Promocja zdrowia”, zorganizowana 4 czerwca na terenie szkoły przez pracowników kościerskiego sanepidu. Uczniowie mogli przeczytać ulotki zawierające informacje o zdrowym żywieniu, aktywności fizycznej i ich ogromnym wpływie na życie. Obejrzeli też wystawę pokazującą negatywne skutki palenia papierosów, picia alkoholu. Młodzież otrzymała ulotki dotyczące problemu przemocy w szkole i w domu.

Nasza szkoła bardzo aktywnie włączyła się w akcję „Dnia Szkoły bez Przemocy”, zachęcając uczniów do aktywnego życia i rozwijania swoich zainteresowań, pasji.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Szkolne EURO w Dniu Dziecka

1 czerwca na terenie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie odbyły się mecze i zabawy sportowe z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Z powodu deszczu większość zawodów sportowych i występy gimnazjalistów odbyły się na terenie szkoły. Od rana rozbrzmiewała muzyka, która zagrzewała drużyny poszczególnych klas - państw do zwycięstwa w szkolnych eliminacjach do Euro 2012.

Uczniowie w sześcioosobowych zespołach reprezentowali kolejne państwa, do których zostali wybrani drogą losowania. Poszczególne grupy utworzyli gimnazjaliści:

GRUPĘ A: Czechy (kl. IIIa), Grecja (IIIc), Polska (Ib), Rosja(IIc, IIIe, IIIf)

GRUPĘ B: Dania (IIId), Holandia (IIe), Niemcy (IIIb), Portugalia (IIf)

GRUPĘ C: Chorwacja (Ic), Hiszpania (IIb), Irlandia (Id), Włochy (IIa)

GRUPĘ D: Anglia (If), Francja (IId), Szwecja (Ia), Ukraina (Ie).

Kolejne mecze rozgrywano najpierw w fazach grupowych (każdy mecz 2x5 minut), potem odbyły się ćwierćfinały, półfinały i mecz finałowy, który rozegrały drużyny Czech i Francji. Ostateczne zwycięstwo (rzuty karne) odniosła Francja (skład drużyny - uczniowie klasy II d gimnazjum: Gracjan Gowin (kapitan), Jan Kowalke, Bastian Stencel, Karol Mohr, Aleksandra Pobłocka, Daria Maszke; zawodnicy rezerwowi: Filip Neubauer, Paweł Bucharzewski, Mariusz Górski, Maciej Stolc). Podczas wszystkich meczów uczniowie – kibice zagrzewali swoich kolegów do sportowej rywalizacji. Zarówno w sali gimnastycznej, jak i na korytarzach szkoły było słychać - znane już wszystkim – piosenki związane z Euro 2012. Uzdolnieni muzycznie uczniowie naszej szkoły - w przerwach między fazami turnieju - śpiewali piosenki m.in. zespołu Jarzębiny „Koko Euro Spoko” oraz zespołu Liber feat. InoRos „Czyste szaleństwo”.

Uczniowie wraz z opiekunami przechodzili na kolejne stanowiska zabaw sportowych.

Dla tych, którzy chcieli spróbować swych sił w innych sportowych konkurencjach na terenie całej szkoły przygotowano liczne atrakcje: slalom z piłką prowadzoną między pachołkami, żonglerkę piłką nożną, rzuty do kosza. Przy jednej z sal można było sprawdzić swoją wiedzę na temat wydarzeń sportowych z minionych mistrzostw, biorąc udział w quizie sportowym. Był też konkurs dla tych, którzy lubią malować (z zasłoniętymi oczami uczniowie rysowali piłkarza), gra w kręgle, hoola – hoop.

Z kolei uczniowie ze szkoły podstawowej udali się na wycieczki, m. in. do Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie. Tam uczestniczyli w zabawach i grach sportowych, piekli kiełbaski na ognisku. Wielu uczniów i nauczycieli bawiło się na kościerskim rynku. Wszystkim dopisywał humor.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy związanej z Euro 2012, która mieści się na parterze szkoły. Można tam znaleźć m.in. wyniki wszystkich meczów, które rozegrano w ramach Szkolnego Euro oraz wiele ciekawostek dotyczących Euro 2012.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Konkurs o Mikrofon Burmistrza Miasta

17 maja odbyły się szkolne eliminacje do V Rejonowego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna. W konkursie wzięło udział 40 uczniów. Soliści podzieleni byli na 3 kategorie wiekowe: kl. I – III, kl. IV – VI, I – III gimnazjum. Komisja artystyczna w składzie: pan Sławomir Tuszkowski, pani Karmelita Jóźwik i pan Mariusz Olszewski po wysłuchaniu młodych artystów wyłoniła zwycięzców:

Kategoria I – III

I miejsce: Rozalia Szulc z kl. II c (wykonała „Menuet dla dziadka”)
II miejsce: Anna Miszczak z kl. IIc
III miejsce: Anna Burcon z kl. II b

Kategoria IV – VI

I miejsce Aleksandra Kujach z kl. V c (utwór „Damą być”)
II miejsce Aleksandra Kropidłowska z kl. IV d
III miejsce Paulina Ziomkowska z kl. VI a

Kategoria I – III gimnazjum

I miejsce Aleksandra Adamkiewicz z kl. III b (utwór „Moje serce to jest muzyk”)
II miejsce Andżelika Każyszka z kl. III b
III miejsce Laura Szulc z kl. I a

Wyróżnienia otrzymały uczennice szkoły podstawowej:

Martyna Szala (II b), Izabela Flisikowska (Ib), Zuzanna Szyca (II b), Klaudia Gruchała (VI), Sara Leszczyńska (Vd).

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, zwycięzcy z I, II, III miejsca otrzymali również nagrody rzeczowe, które ufundowała firma „NANDRUK”.

Soliści, którzy zdobyli I miejsca, będą reprezentować naszą szkołę w V Rejonowym Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna, który odbędzie się 4 czerwca w Sali im. L. Szopińskiego.

Zwycięzcom gratulujemy, a organizatorom (Agnieszce Narloch i Magdalenie Pestce) dziękujemy za przeprowadzenie tego rozśpiewanego konkursu.

 Opracowanie: Agnieszka Narloch

Zbiórka ZSEE i zużytych baterii - wyniki akcji

W dniu 10 marca 2012 roku na parkingu przy naszej szkole odbyła się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii. Zbiórkę tę przeprowadził zespół konkursowy „Elektroekologów” pod pieczą pani Kazimiery Lidke, a także z pomocą pani Marii Werochowskiej. 
Podczas tej sobotniej zbiórki, która cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem, zebrano 3617 kg elektroodpadów ( telewizorów – 73 szt., monitory, komputery, czajniki elektryczne, odkurzacze, aparaty telefoniczne i wiele innego różnorodnego, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego). Cały zebrany sprzęt trafi do odzysku, co ochroni nasze środowisko przed szkodliwym działaniem substancji niebezpiecznych oraz zaoszczędzi wiele surowców naturalnych. Podczas dwóch ostatnich zbiórek zespół zebrał 6825 kg elektroodpadów i ok. 40 kg zużytych baterii.

Łącznie podczas pięciu kolejnych akcji zorganizowanych przez uczniów naszej szkoły zebrano 42 520 kg elektrośmieci.

Nasze działania wspiera Urząd Miasta Kościerzyna.

 Opracowanie: Kazimiera Lidke

Obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania (World Read Aloud Day 2012)

7 marca (zgodnie z obietnicą) powtórzyliśmy swój udział w obchodach tego tak ważnego dnia, jakim jest Światowy Dzień Głośnego Czytania.

Pokazaliśmy dzieciom na całym świecie, że obchodzi nas ich przyszłość, to, żeby mieli prawo do czytania, pisania i dzielenia się swoimi słowami, aby zmieniać świat. Przypomnijmy, że około 800 mln ludzi weszło w XXI wiek bez umiejętności przeczytania książki lub zapisania czegokolwiek. Zastanówmy się, co by było, gdybyśmy sami nie umieli pisać ani czytać. To jest przecież umiejętność na miarę przetrwania. Z uwagi na wagę problemu gorąco zachęcamy społeczność szkolną do aktywnego udziału również w przyszłorocznych obchodach. Mamy przecież w Polsce piękne tradycje głośnego czytania dzięki akcji „Cała Polska Czyta dzieciom”

A teraz jeszcze kilka słów o tym, jak wyglądały tegoroczne obchody. Otóż gościliśmy w naszej szkolnej bibliotece uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Byli to najlepsi czytelnicy oraz członkowie zewnętrzni Koła Bibliotecznego (tzw. łącznicy klasowi z biblioteką szkolną). Po wprowadzeniu do tematu spotkania (w klimacie piosenki „Give Me a Perfect World”) odpowiedzieliśmy sobie na kluczowe pytanie, a mianowicie: Dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Głośnego Czytania? ( przedstawiając cele obchodów, rolę Pam Allyn, działalność organizacji LitWorld oraz statystyki dotyczące umiejętności czytania i pisania).

W porównaniu z ubiegłym rokiem wzbogaciliśmy ofertę tegorocznych obchodów o relacje video z lat ubiegłych (zamieszczone w Internecie). Mogliśmy też przywołać (z pomocą wystawki) wspomnienia z pierwszych obchodów Światowego dnia Głośnego Czytania w naszej szkole. Wreszcie było głośne czytanie fragmentów książki A. Maleszki pt. „Magiczne drzewo. Olbrzym”. Tą wspólną lekturą chcieliśmy (takie było założenie) podarować uczniom przestrzeń do zdziwienia i samodzielnego zastanawiania się. Cieszymy się, że wśród uczestników spotkania znaleźli się odważni w publicznym zabraniu głosu. Miło nam też, że mogliśmy zachęcić naszych czytelników, aby sięgnęli do niewyczerpanego źródła wyobraźni, jakim są niewątpliwie książki Andrzeja Maleszki. To jego postać i fragmenty jego książki przybliżyliśmy uczniom na spotkaniu. Już następnego dnia uczestnicy spotkania wypożyczyli dostępne w bibliotece szkolnej egzemplarze książek A. Maleszki. Szkoda tylko, że mamy ich tak mało!

Szkolnymi ambasadorkami głośnego czytania były podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania uczennice klasy VI a: Kamila Kobus, Krystyna Miszczak oraz Anna Szczypior (członkinie szkolnego Koła Bibliotecznego). Zarówno szkolni ambasadorzy głośnego czytania jak i pozostali uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w akcji World Read Aloud Day 2012. Za pomoc w przygotowaniu obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania dziękujemy paniom: Barbarze Gostomskiej, Beacie Każyszce, Alinie Tecy, wicedyrektor szkoły pani Alicji Kosznik oraz paniom ze świetlicy szkolnej.

Opracowanie: Beata Jansen-opiekun szkolnego Koła Bibliotecznego

Klasyfikacja ligi siatkówki

Oto klasyfikacja po IV turniejach powiatowej Ligi Siatkówki Gimnazjalistek w sezonie 2011/2012:

I miejsce Gimnazjum nr 1 ( I ) 8 meczów 22 pkt sety 16 : 2
II miejsce Gimnazjum Łubiana 8 meczów 19 pkt sety 13 : 4
III miejsce Gimnazjum Skorzewo PCM Garczyn 8 meczów 17 pkt sety 12 : 5
IV miejsce Gimnazjum nr 2 8 meczów 16 pkt sety 12 : 7
V miejsce Gimnazjum nr 1 ( II ) 7 meczów 9 pkt sety 7 : 9
VI miejsce Gimnazjum Lipusz 7 meczów 8 pkt sety 8 : 10
VII miejsce Gimnazjum Stara Kiszewa 8 meczów 6 pkt sety 5 : 14
VIII miejsce Gimnazjum Wielki Klincz 8 meczów 4 pkt sety 3 : 14
IX miejsce Gimnazjum nr 3 8 meczów 4 pkt sety 3 : 14

Kolejne turnieje odbędą się : 10.03.2012 o godz.11.30, 24.03.2012 o godz.9.00.

Oprócz tego nasi gimnazjaliści zwyciężyli w Powiatowej Gimnazjadzie w Piłce Ręcznej. Będą oni reprezentować nasz powiat w Półfinale Wojewódzkim.

 Opracowanie: A. Knopik

Wyniki XXIX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego

22 lutego odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Do konkursu przystąpiło wielu uczniów naszej szkoły. Młodzi recytatorzy deklamowali wiersze polskich poetów. Zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy, przyznano też wyróżnienia. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się następujące osoby:

Kl. I – III SP: Rozalia Szulc (II c), Jakub Liedtke (II b)
Kl. IV – VI SP: Aleksandra Kujach (V c), Agata Kujach (IV b)
Kl. I – III gimnazjum: Martyna Gostomska (III d), Ewelina Stefańska (II c)

Eliminacje miejskie przeprowadzono 29 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Kościerzynie. Do eliminacji powiatowych przeszli uczniowie:
Rozalia Szulc (opiekun: p. D. Piesik), Aleksandra Kujach (opiekun: p. H. Szymkowiak), Martyna Gostomska (opiekun: p. A. Kosznik).

Wszystkim zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy! Życzymy kolejnych sukcesów recytatorskich.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Pasowanie na Czytelnika 2012

Pasowanie uczniów klas pierwszych SP na czytelników stało się już tradycją w kalendarzu uroczystości szkolnych. Uczniowie klas pierwszych w obecności swoich wychowawców złożyli uroczyste przyrzeczenie, po czym nastąpił akt pasowania, którego dokonała bibliotekarka - pani Barbara Gostomska.

Zanim uczniowie zostali pasowani musieli udowodnić, że są godni tego zaszczytu.  W pokonaniu drogi do pasowania pomogły im baśniowe postacie, w które wcieliły się członkinie Koła Bibliotecznego. Przebrane w kolorowe kostiumy przywołały atmosferę znanych baśni i bajek. W czasie spotkania był czas na zagadki, wiersze i oczywiście mini-egzamin na czytelnika, podczas którego pierwszoklasiści mogli utrwalić wiedzę i nawyki ważne dla czytelnika.  Na drodze do pasowania najmłodsi czytelnicy wykazali się ogromną znajomością utworów dla dzieci, ich autorów oraz umiejętnością korzystania z biblioteki (wypożyczalni, ICIM oraz kącika czytelniczego). Najmłodsi czytelnicy wiedzą,  jak wypożyczyć książkę, gdzie w bibliotece znajdują się propozycje książek dla najmłodszych czytelników oraz znają życzenia książek, o których rozmawialiśmy na bazie wiersza „Skarga książki” Jana Huszcza. Wiersz ten recytowały przebrane za książkę Paulina  i Żaneta.  Uczniowie, którzy nie korzystali jeszcze ze zbiorów naszej biblioteki,  mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę.

Na pamiątkę pasowania na czytelnika każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy folderek z tekstem złożonego w tym dniu przyrzeczenia, zasadami zachowania w bibliotece, zadaniami o tematyce bibliotecznej oraz wartościami czytania i słowami zaproszenia do wspólnego czytania skierowanymi do rodziców. Znalazło się tam też miejsce na logo akcji czytelniczych, takich jak: obchodząca swoje dziesięciolecie akcja Cała Polska Czyta Dzieciom ( mamy piękne tradycje szkolnej akcji czytania dzieciom od wielu lat) oraz akcji Światowy Dzień Głośnego Czytania, która była innowacją działań naszej szkolnej biblioteki w ubiegłym roku szkolnym.

Za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu tej szkolnej uroczystości dziękujemy członkiniom Koła Bibliotecznego, które przygotowały pomysłowe przebrania (Kot w butach- Anna Szczypior Kopciuszek –Krystyna Miszczak, Pinokio- Kamila Kobus, Czerwony Kapturek- Julia Brzozowska, Smerfetka- Sandra Lol, Książkoludek -Klaudia Kulas, Książka- Paulina Dziemińska i Żaneta Ziegert). Ponadto Anna Szczypior (z małą pomocą swoich koleżanek) przygotowała też prace origami, które (obok tradycyjnie już przygotowywanych zakładek do książek) stanowiły nagrodę dla czytelników.  Scenariusz uroczystości przygotowała Beata Jansen.

 Opracowanie: Beata Jansen

Podsumowanie obchodów MMBS 2011 w ZSP nr 1 w Kościerzynie

W PAŹDZIERNIKU nasza biblioteka szkolna po raz szósty włączyła się w obchody MMBS. W bieżącym roku szkolnym na obchody MMBS 2011, które przebiegały na świecie pod hasłem:„Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia ” ( z ang. School libraries empower learners for life) zaplanowano i zrealizowano  następujące działania:

·         „Książka godna polecenia ”-konkurs na najciekawszą recenzję (dla klas I-III G)

·         „Twórcy mojego regionu”- konkurs na najlepszą prezentację multimedialną (dla klas VI SP)

·          „Dzieci czytają dzieciom” - szkolna akcja czytania dzieciom w wersji polskiej i angielskiej (dla klas „0” i I-III SP)

·          ,„Co wiesz na temat MMBS?”-quiz dla SP i G ( do przeprowadzenia na godz. wych.)

·         „Twórczość naszych czytelników”- wystawa prac uczniów w ramach MMBS (wiersze, książki-słowniki, rysunki, projekty zakładek, plakaty)

·         Z historii obchodów MDBS/MMBS w naszej szkole – fotorelacja z lat 2006-2010

·         Przyjęcie nowych członków w poczet Koła Bibliotecznego

Publikacja na temat działań podjętych z okazji obchodów MMBS 2011 w naszej szkole została zamieszczona na oficjalnej stronie IASL -Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych (autor tekstu: Beata Jansen, tłumaczenie na język angielski: Monika Bartosińska).
Organizatorami obchodów byli  
nauczyciele bibliotekarze w ZSP nr1 w Kościerzynie (Barbara Gostomska i Beata Jansen) we współpracy z  nauczycielką języka angielskiego (Moniką Bartosińską) oraz polonistką (Elżbietą Grzyb). Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji obchodów MMBS należą się członkiniom szkolnego Koła Bibliotecznego, które nie tylko pomagały w przygotowaniach ale również brały czynny udział w przeprowadzanych akcjach i konkursach. 

Wyniki 
przeprowadzonych w ramach MMBS 2011 konkursów oraz wykazy uczestników przeprowadzonych akcji zamieszczono w załącznikach. >>>

 Opracowanie: Beata Jansen

Wyniki Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2011/2012 odbył się etap szkolny konkursu kuratoryjnego 
z języka niemieckiego dla uczniów gimnazjum. Oto wyniki:
1.
       miejsce: Bastian Stencel (klasa II d)
2.
       miejsce: Gracjan Gowin (II d)
3.
       miejsce: Dominika Liedtke (III e)
4.
       miejsce: Aneta Kobiela (III f) i Adrianna Wysińska (II e)
Osoby te zakwalifikowały się do etapu rejonowego, który odbył się 17 stycznia 2012 roku.  Najlepsze miejsce spośród wymienionych uczniów zajął Bastian Stencel (kl. II d), który uplasował się na 
13. miejscu. Opiekunem  była pani K. Kozłowicz – Burandt.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Zimowisko "Z PASJĄ" 2012

Ferie za nami. W trakcie ich trwania w naszej szkole odbyło się wiele ciekawych zajęć w ramach zimowiska „Z pasją”. Jak co roku ilość uczestników była wysoka (I tydzień 128, II tydzień 90). Brali oni udział m.in. w zajęciach rekreacyjno – sportowych, na basenie w Aqua Centrum, w pracowni komputerowej, zabawach na lodowisku, na śniegu, zajęciach plastyczno – technicznych: wykonanie przybornika (masa papierowa, klej z mąki), plecionki Filofun, wyplatanie bransoletek z muliny, malowanie na szkle, czerpanie papieru i kwiaty z bibuły (zajęcia z p. Teresą Preis) oraz wyrób biżuterii.   Policjant p. Tomasz Paszylk omówił zachowania w razie ataku psa, pracę z psem tropiąco-poszukującym oraz zaprezentował tresurę psa policyjnego Cywila. Uczniowie wychodzili na zajęcia do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (Doświadczenia, Tropy zwierząt + odlewy gipsowe) oraz do kina Remus na seans filmowy „Kot w butach 3D”. Dzięki dopisującej zimowej aurze wszyscy świetnie się bawili podczas kuligu na leśnym trakcie Szymbark – Wieżyca.

Organizatorem a zarazem kierownikiem zimowiska była p.Sylwia Wienke a opiekunami: p. Mariusz Apostel, p. Karolina Rekowska, p. Anna Dziemińska, p. Joanna Radtke,  p. Magdalena Pestka, p. Iwona Liedtke, p. Jolanta Klawikowska, p. Aleksandra Klawikowska oraz p. Barbara Gostomska.

 Opracowanie: Sylwia Wienke

PROJEKT - Kampania promocyjna spożycia ryb "Taka zdrowa ryba"

LAUREACI MIEJSKIEGO KONKURSU „RYBY TO ZDROWIE

Za prace plastyczne nagrody otrzymali:
Amelia Niezgoda (IIIa) – 2 miejsce
Bartosz Szulc (IIIa), Nikola Lass (IIIa) – 3 miejsce
Alicja Cyrzan (Vc) – 5 miejsce
Wyróżnienia: 

Borys Tuszkowski (IIIa), Jan Szymkowiak (IIIa), Marcelina Stupieńko (IIIa), 
Julia Mańska (IIIa), Laura Orland (IIb), Michalina Kreft (IIIa), Szymon Słomiński (IIIa), 
Adela Polak (IIIa), Wiktoria Ceplin (IIIa).

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Konkurs Biblijny pt. "Mojżesz"

WYNIKI SZKOLNEGO PLASTYCZNEGO KONKURSU BIBLIJNEGO
PT. „MOJŻESZ” DLA UCZNIÓW KLAS II-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Miejsce I
Klara Waśniewska (IIb)
Zuzanna Lass (IIb)
Miejsce II
Martyna Szala (IIb)
Neli Wanta (IIb)
Natalia Maciak (IIb)
Miejsce III

Anna Miszczak (IIc)
Amelia Mielewczyk (IIc)
Weronika Macierzanka (IIc)
Wyróżnienia
Marcelina Stupieńko (IIIa), Julia Mańska (IIIa), 
Kacper Chwarzyński (IIa), Roksana Litwin (IIb), Laura Orland (IIb)

Organizatorem konkursu była s. Elżbieta Orłowska. 
Prace można obejrzeć na wystawie w holu szkoły.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Zimowy koncert

26 stycznia w sali gimnastycznej ZSP nr 1 odbył się koncert zatytułowany „Święta, zima, śnieg…” Dzień wcześniej ten sam program mogli też obejrzeć rodzice oraz wszyscy przyjaciele szkoły. Koncert podsumował okres świąteczno-noworoczny i miłą muzyczną imprezą zakończył I semestr. Pani Alicja Kosznik (organizatorka koncertu) zaprosiła uczniów do wysłuchania piosenek o tematyce świątecznej i zimowej.

W programie znalazło się kilkanaście przebojów znanych z radia i telewizji. Usłyszeliśmy piosenki m. in. z repertuaru M. Rodowicz („Pastorałka dla bałwanów”), E. Flinty („Mikołaj jedzie tu znów”), B. Crosby’ego („Białe święta”), E. Górniak („Pada śnieg”), a także kilku zespołów: FEEL („Gdy Wigilia jest”), Czerwone Gitary („Jest taki dzień”, „Gwiazda na kiju”), Perfect („Bóg narodzi się”), Arka Noego („Świeć, gwiazdeczko, świeć”), De Su („Kto wie, czy za rogiem”), Blue Cafe („Świąteczna muza”). W koncercie wystąpili uzdolnieni muzycznie uczniowie naszej szkoły, którzy zagrali m. in. na gitarze (Martyna Gostomska, Jakub Jereczek, Szymon Masiak, Chrystian Niemczyk, Aleksandra Słomska, Wiktoria Toczek), akordeonie (Michał Błaszczyk), harmonijce (Norbert Czekała) i flecie (Ewelina Turzyńska). Prowadzące uroczystość Paulina Dziemińska, Żaneta Ziegert i Klaudia Konk recytowały fragmenty wierszy i zapowiadały występy kolejnych wykonawców, wśród których były Aleksandra Adamkiewicz, Dominika Chylak, Aleksandra Kujach, Ewelina Stefańska, Paulina Ziomkowska, Oliwia Aszyk, Sandra Kobiela, Rozalia Szulc, Agata Kujach, Sara Leszczyńska, Aleksandra Kropidłowska, Dagmara Lorbiecka, Alicja Cyrzan, Natalia Czaja, Julia Lipska, Oliwia Patoka, Julia Kowalska, Wiktoria Kosznik, Julia Jankowska, Dominika Kobiela, Natalia Dorawa, Katarzyna Peplińska. Wykonawcom towarzyszył chór. Na zakończenie P. Ziomkowska zaśpiewała radosny utwór z repertuaru Skaldów pt. „Z kopyta kulig rwie”. Ta piosenka przypomniała o zbliżających się feriach i zabawach na śniegu.

Oprawę muzyczną koncertu przygotowali nauczyciele muzyki: Sławomir Tuszkowski i Mariusz Olszewski, a oprawę plastyczną wykonali nauczyciele: Lucyna Nadolska, Sylwia Wienke, Karolina Rekowska, Mariusz Apostel. 
Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali to muzyczne przedstawienie.
Po koncercie wręczono uczniom nagrody za najlepsze prace w konkursach plastycznych. Ich wyniki podajemy poniżej.

Życzymy udanego wypoczynku podczas ferii i przypominamy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska


Wiadomości sportowe

Nasze gimnazjalistki zajęły I miejsce w Powiatowej Gimnazjadzie w Siatkówce. Dziewczęta pokonały rywalki i teraz będą reprezentować szkołę i powiat kościerski w Półfinale Wojewódzkim w Pruszczu Gdańskim. Opiekunem jest pani A. Knopik.
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 6 zajęły II miejsce w Półfinale Wojewódzkim Młodzieży Szkolnej w Mini Siatkówce, który odbył się 24 stycznia 2012 roku w Brusach. Opiekunem grupy jest pani M. Czajkowska.

Adriana Knopik
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Ekologiczna wystawa

Na parterze szkoły można obejrzeć tablicę informacyjną „Drugie życie elektrośmieci”, na której zamieszczone zostały ciekawostki dotyczące m.in. wykorzystywania odzyskanych materiałów, informacje o trujących substancjach, które znajdują się w elektrośmieciach. Warto zapoznać się z radami o tym, jak kupować elektrosprzęt, na co zwracać uwagę (np. czy dana rzecz jest przyjazna środowisku).

Wystawa informacyjna to kolejny etap konkursu, w którym bierze udział zespół ELEKTROEKOLOGÓW z naszej szkoły. Oprócz  elektrosprzętu zbierane są także zużyte baterie (hasło akcji: „Baterie zbieramy, wspólnie o środowisko dbamy”). Warto  wrzucać je do specjalnych pojemników, bo wyrzucona bateria z zegarka elektronicznego jest w stanie skazić metr sześcienny gleby.

Tej ekologicznej akcji przewodzi pani K. Lidke – nauczycielka biologii. Zapraszamy do obejrzenia tablicy informacyjnej i zachęcamy do  dbania o środowisko.  
Kolejna zbiórka zużytych sprzętów i baterii
 odbędzie się 10 marca 2012 roku w g. 8.00 – 16.00 na terenie ZSP nr 1 w Kościerzynie.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Karnawałowa zabawa w szkole podstawowej

Na początku stycznia panie z nauczania zintegrowanego zorganizowały bal karnawałowy  dla uczniów  ze szkoły podstawowej. Dzieci – pięknie przebrane -  tańczyły do muzyki przygotowanej przez pana S. Tuszkowskiego. Na balu można było zobaczyć dzieci w kostiumach postaci z bajek. Panie wychowawczynie również wystąpiły w karnawałowych maskach.  Uczniowie mogli  wziąć udział w wielu konkursach, m.in. sportowych.  W klasach przygotowano słodki poczęstunek. Wszyscy wspaniale się bawili.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Szkolni wolontariusze WOŚP

8 stycznia liczna grupa wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z ZSP nr 1  uczestniczyła w zbiórce pieniędzy. Podczas tegorocznego – 20. Finału WOŚP  - orkiestra grała pod hasłem „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko!”. Nasi wolontariusze  (pod opieką p. A. Megier) zbierali pieniądze  m.in. w rejonie szpitala, ulic Skłodowskiej, Miodowej, Brzozowej, Kasztanowej, Topolowej, Rzemieślniczej. Wieczorem wszyscy wolontariusze i mieszkańcy Kościerzyny spotkali się na rynku miasta, by wysłać „światełko do nieba”. Uczniowie z naszej szkoły zebrali 2.772,40 złotych.

Oto lista wolontariuszy z ZSP nr 1: T. Burandt, P. Dziemińska, N. Formella, R. Gackowska, Sz. Gołębiewski, D. Gołębiewska, M. Gostomska, S. Janikowska, A. Kobiela, M. Kolińska, K. Kowalewska, O. Kreft, P. Kropidłowska, S. Kulaszewski, K. Lorbiecka, I. Łajewska, S. Małecka, J. Marcinkowski, P. Maszka, A. Miąskowska, A. Rogowska, M. Styp – Rekowska, A. Szymikowska, W. Toczek, W. Troka, M. Willich, Ż. Ziegert.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wydarzenia sportowe

5 XI 2011 r.  uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 6   zajęli I miejsce w Zawodach Pływackich o puchar Burmistrza Miasta Kościerzyny (opiekunowie: p. I. Kozłowska, p. M. Czajkowska).

29 X 2011 w Miejskiej Gimnazjadzie w Tenisie Stołowym dziewczęta z naszej szkoły zajęły I  miejsce,  w eliminacjach powiatowych również I miejsce, a w Półfinale Wojewódzkiej Gimnazjady w Konarzynach III miejsce (skład drużyny: K. Łosińska, A. Adamkiewicz, J. Kolczyk). W Miejskiej Gimnazjadzie w Tenisie Stołowym chłopców nasi uczniowie zajęli I miejsce, w eliminacjach powiatowych II miejsce (skład drużyny chłopców: I. Skwierawski, Sz. Żynda, D. Niedźwiecki). Opiekunem zwycięskich drużyn była  p. A. Wessołowska.

W naszej szkole odbywają się turnieje  Powiatowej Ligi Siatkówki Gimnazjalistek.  Rozgrywki odbywają  się raz w miesiącu. Nasze gimnazjum reprezentują dwie drużyny (I zespół: D. Gołębiewska, A. Mionskowska, W. Toczek, J. Kosznik, M. Kantowska, W. Korczyńska, W. Kentner, K. Kerlin, A. Borzestowska; II zespół: K. Puzdrowska, W. Burandt, A. Zaremba, P. Pastwa, D. Chylak, M. Michna, Z. Borzestowska, M. Kropidłowska, E. Antczak, Z. Mułkowska). Po dwóch turniejach   I  zespół  z Gimnazjum nr  1 uzyskał 12 punktów (1. miejsce), II zespół 8 punktów (4. miejsce). Opiekunem zespołów jest p. A.  Knopik, sędzią zawodów p. A. Wessołowska.

3 XII 2011 r. w sali gimnastycznej ZSP nr 1 został rozegrany Miejski Turniej Dwóch Ogni klas II – III szkół podstawowych. Nasi uczniowie pokazali wysokie umiejętności   w ataku  oraz  w obronie,  zajęli  I miejsce (opiekunami były panie A. Teca, E. Lewandowska).

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 6 zajęły I miejsce w Miejskich Igrzyskach w Mini Siatkówce dziewcząt i będą reprezentować  Kościerzynę  w   Igrzyskach Powiatowych w styczniu 2012 roku (opiekunem jest p. M. Czajkowska).

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 zajęli I miejsce w Powiatowych Igrzyskach w Mini Piłce Ręcznej i będą reprezentować powiat kościerski w zawodach Półfinału Wojewódzkiego (opiekun: p. E. Kuźma).

                Wszystkim zawodnikom  i ich opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sportowych sukcesów!

 Adriana Knopik

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Bożonarodzeniowe przedstawienie "Czwarty król"

21 grudnia w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli obejrzeć świąteczne przedstawienie „Czwarty król”. Tegoroczne jasełka wypełnione zostały występami tanecznymi i wokalnymi. W tytułowego króla wcieliła się uczennica szkoły podstawowej  A. Kujach .  Tytułowy  bohater  spotykał  w czasie swej  wędrówki marynarzy, groźnych piratów, więźniów,  mikołajów,  aniołki i  prowadził  z nimi słowno –  muzyczne  rozmowy na ważne tematy. „Czwarty król wyruszył za gwiazdą ze Wschodu. Chciał odnaleźć Króla, Boga wszystkich ludów” i wskazać ludziom drogę, którą powinni podążać, by ten świąteczny okres był czasem pojednania, przebaczenia i serdecznej atmosfery.

Wykonawcom akompaniował p. S. Tuszkowski wraz z  chórem i podopiecznymi, grającymi na gitarach. Uwagę przykuwały  starannie zaprojektowane stroje, w których wystąpili  uczniowie.

Inicjatorkami tego niezwykłego przedstawienia były siostry katechetki (s. Ilona i s. Faustyna), uczące religii w naszej szkole.

Szczególne podziękowania należą się p. Cz. Ciszek – za uszycie przepięknych strojów, p K. Bigus – za przygotowanie  i wyćwiczenie układów tanecznych. Dziękujemy też wszystkim paniom z nauczania zintegrowanego za opiekę nad małymi aktorami, paniom i panom z obsługi za każdą życzliwą pomoc oraz  wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wsparli przygotowanie przedstawienia. Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom za finansowe wsparcie, a także rodzicom aktorów – za wielką pomoc, wyrozumiałość i życzliwość. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu tegorocznego bożonarodzeniowego  przedstawienia.


oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Bajkowa podróż

5 grudnia w szkolnej stołówce najmłodsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli ciekawe przedstawienie pt. „Cudowna kraina bajek”. W  niezwykłą podróż z twórczością  Juliana Tuwima zabrała dzieci pani Anna Neuman – aktorka Teatru Wybrzeże, która nie tylko recytowała wiersze poety, ale również  tańczyła i  śpiewała. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły.


oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Udana akcja szkolnych ELEKTROEKOLOGÓW

0 grudnia po raz czwarty odbyła się w naszej szkole zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Akcję (w ramach konkursu „DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI”) przeprowadzili ELEKTROEKOLODZY - młodzież klas drugich Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie pod nadzorem nauczycielki pani Kazimiery Lidke.

Celem konkursu jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej w społeczeństwie w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym, zużytymi bateriami oraz zwiększenie poziomu zbiórki tego sprzętu.

Grudniowa akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Udało się zebrać  3208 kg sprzętu: telewizorów, monitorów, głośników, komputerów, czajników elektrycznych, lodówek, DVD. Tym razem zbierano również zużyte baterie (podczas dotychczasowych akcji zebrano w sumie 38 903 kg elektrośmieci). Kolejna zbiórka odbędzie się 10 marca 2012 roku.

W tym ogólnopolskim konkursie  o nagrodę Grand Prix ERP Polska naszą szkołę reprezentuje  10 uczniów i  opiekun.  Oto skład  zespołu ELEKTROEKOLOGÓW:
opiekun: pani Kazimiera Lidke, kapitan: Aleksandra Pobłocka (II d)  oraz  uczniowie: Weronika Dargacz (II c), Paweł Dorau (II d), Jan Kowalke (II d), Izabella Lappe (II c), Paulina Okuniewska (II c), Daria Maszke (II d), Paulina Okuniewska (II c), Ewelina Stefańska (II c), Kamil Wrycz – Rekowski (II d).
Zespół ma własne logo, którego autorką jest Aleksandra Pobłocka.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Mikołajki

6 grudnia  uczniowie  naszej szkoły przyszli na lekcje w mikołajkowych czapkach, które tego dnia  chroniły dzieci przed odpytywaniem w czasie lekcji. 
Dla uczniów młodszych klas nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego przygotowały liczne atrakcje: gry, zabawy i spotkanie z Mikołajem. Odbyły się „wyścigi reniferów”, rysowanie Mikołaja i choinki, dmuchanie „śnieżynek” oraz dużo innych ciekawych konkurencji. Spotkanie mikołajkowe urozmaiciły występy grupy dzieci, które przygotowały pod opieką p. Barbary Gostomskiej krótkie przedstawienie o przyjściu św. Mikołaja. Wszyscy uczniowie otrzymali też słodycze, które ufundowała  Rada  Rodziców.


oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Akcja "I Ty możesz zostać świętym Mikołajem

W grudniu siostra Ilona i siostra Faustyna zorganizowały w naszej szkole  świąteczny kiermasz pod hasłem: „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”.  W czasie trwania  akcji   można było kupić pluszowe misie, torebki, poduszki, piórniki, zakładki do książek, breloczki. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc finansową dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.  Z tych pieniędzy szkoła dofinansuje dzieciom wycieczki klasowe, wyjazdy do teatru, kina, a także zakupi podręczniki i zeszyty ćwiczeń.  Część zebranych funduszy otrzymają też dzieci  z  Afryki. 

Podziękowania należą się przede wszystkim siostrom za zorganizowanie tej przedświątecznej akcji,  uczennicom klasy I c: Sandrze Ciszek i Wiktorii Jakubek -  za  sprzedawanie  pluszowych zabawek, a także uczniom i rodzicom, którzy przyłączyli się do pomocy najbardziej potrzebującym.


oprac. Justyna Wołoszyk-BrzezińskaAndrzejkowa dyskoteka i wróżby

23 listopada odbyły się  dyskoteki dla uczniów  szkoły podstawowej. Uczniowie z klasy II e gimnazjum wraz z opiekunką – panią Beatą Każyszką – przygotowali wróżby dla uczestników zabawy oraz charytatywną zbiórkę pieniędzy dla chorej Wiktorii – uczennicy naszego gimnazjum.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wystawa konkursowych prac

W listopadzie rozstrzygnięty został konkurs  (zorganizowany przez Koło Przyjaciół Ludzkiego Życia – opiekun: pan Jędrzej Abramowski) zatytułowany: „Św. Maksymilian Kolbe – obrońca życia i godności człowieka”. Celem konkursu było budowanie szacunku dla życia i godności człowieka przez promowanie wśród uczniów nauk  Jana Pawła II. Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum chętnie przystąpili do tworzenia prac plastycznych: plakatów, zdjęć, grafik.  Jurorzy  oceniali  staranność, estetykę wykonania prac, zgodność z tematem konkursu, pomysłowość i oryginalność ujęcia tematu.

Oto lista nagrodzonych uczniów. Ich prace można oglądać na wystawie, która znajduje się na pierwszym piętrze szkoły – naprzeciw  sekretariatu.

I miejsce: Sandra Janikowska (klasa III e gimnazjum)
I miejsce: Jakub Kozłowski (szkoła podstawowa)
II miejsce: Weronika Idczak  (kl. I b gimnazjum)
II miejsce: Paulina Kropidłowska (kl. V d)
III miejsce: Paulina Borzestowska (kl. I c gimnazjum)

Wyróżnienia:

Karolina Woźniak (kl. III d gimnazjum)
Weronika Nowak (kl. VI c )
Sara Leszczyńska (kl. V d)

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Uroczysty apel

10 listopada uczniowie ZSP nr 1 uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W  sali gimnastycznej  młodzież  zaprezentowała  krótki program artystyczny, podczas którego można było usłyszeć piękną recytację wierszy  o tematyce patriotycznej.  Tego dnia wszyscy ubrali się w stroje galowe i przypięli do bluzek biało – czerwone  kotyliony, które  zostały wykonane na lekcjach wychowawczych.

W  galerii zdjęć można obejrzeć  wykonywanie  kotylionów przez  klasę I b gimnazjum (opiekun p. S. Wienke).>>>

Sylwia Wienkie
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Ewakuacja szkoły - ćwiczenia

W listopadzie odbyła się próbna ewakuacja szkoły.  Celem tej akcji było sprawdzenie stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia, np. pożarem. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli udali się na boisko – miejsce zbiórki wszystkich ewakuowanych  z budynku szkoły.

Sylwia Wienkie
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Trwa Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już kolejny raz obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, w tym roku pod  hasłem „Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia”.  Panie B. Gostomska i B. Jansen  zaproponowały  mnóstwo ciekawych przedsięwzięć, m.in. skierowany do uczniów gimnazjum konkurs na najciekawszą recenzję, a dla dzieci z klas VI  SP  konkurs na najlepszą prezentację multimedialną. Oprócz tego uczniowie najmłodszych klas wezmą udział w szkolnej akcji czytania dzieciom. Na godzinach wychowawczych nauczyciele będą mogli przeprowadzić quiz  na temat: „Co wiesz na temat MMBS?”.
                W szkolnej bibliotece przez cały czas można oglądać wystawę  uczniowskich prac (wiersze, albumy, rysunki, projekty zakładek, plakaty)  oraz  fotorelację  „Z historii obchodów MDBS/MMBS 
w naszej szkole”. 
                Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w październikowych obchodach MMBS.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Uroczysty Dzień Nauczyciela

13 października na szkolnych korytarzach od rana panował uroczysty nastrój. Niemal wszyscy uczniowie ZSP nr 1 stanęli na wysokości zadania i ubrali się w stroje galowe. W sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel przygotowany przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego: p. S. Wienke, p. K. Rekowską, p. A. Meger oraz nauczyciela muzyki p. M. Olszewskiego. Przedstawiono zabawne scenki z życia szkoły, np. lekcje j. polskiego i matematyki przeplatane piosenkami o uczniach i nauczycielach. Były też podziękowania, kwiaty i mnóstwo życzeń.

W apelu brali udział następujący uczniowie: Aleksandra Kujach (Vc), Michał Błaszczyk (Ia G – akordeon), Paulina Pastwa (Ib G), Patrycja Stenka (Ib G), Wiktoria Kaźmierczyk (Ib), Emilia Antczak (Ib G), Krystian Zarembski (Ib G), Weronika Troka (IIIc G), Martyna Gostomska (IIId G), Oliwia Aszyk (IIId G), Monika Kolińska (IIId G), Maciej Zwara (IIIc G), Żaneta Ziegiert (IIIf G), Paulina Dziemińska (IIIf G).

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły

składamy najlepsze życzenia!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Lekcja historii w Muzeum  Stutthof

W październiku gimnazjaliści III klas wraz z opiekunami pojechali do Sztutowa, by na terenie byłego obozu koncentracyjnego uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii.  Razem z przewodnikiem uczniowie  obejrzeli teren  byłego obozu, zapalili znicze,  złożyli wiązankę kwiatów i  minutą ciszy uczcili pamięć o zmarłych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, których autorką jest Iga Łajewska – uczennica klasy III gimnazjum.>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Sprzątanie świata

We wrześniu nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Sprzątania Świata”, której hasło  brzmiało:  „Lasy to życie - chrońmy je" (rok 2011 ogłoszony został przez ONZ  Międzynarodowym Rokiem Lasów). 
Koordynatorem akcji w Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie była  pani Kazimiera Lidke.
W akcji uczestniczyło 121 uczniów z 6 klas (SP: IV b, V a, V b i V c; G: I b i I c, 7 nauczycieli).
Sprzątano otoczenie szkoły, park 8 Marca i okolice, teren od szkoły do Orlenu (wzdłuż ul M.C. Skłodowskiej), ścieżkę dydaktyczną Kamienna Góra, park między Urzędem Miasta a Tartakiem, okolice szpitala, a także teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. 
Zebrano m.in. 31 dużych i 65 małych worków śmieci, wśród których były np. lodówki, obudowy komputera, szklane i plastikowe butelki, papier, drewno, części od samochodów, ubrania.

            Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności w zakresie zrównoważonego rozwoju, poszanowania zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy od unikania tworzenia odpadów, przez selektywną zbiórkę,  po recykling.

Organizatorem tegorocznej akcji w naszym mieście był UM Kościerzyna i Zarząd Powiatowy LOP w Kościerzynie.

W akcji uczestniczyli następujący nauczyciele: Beata Chwarzyńska, Beata Każyszka, Anna Ekiert, Mariusz Apostel, Lucyna Nadolska, Sylwia Wienke, Kazimiera Lidke, Bożena Tomaczkowska, która otrzymała podziękowania dla całej szkoły za aktywne uczestnictwo i pomoc przy sprzątaniu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Kazimiera Lidke
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Warsztaty ekologiczne

We wrześniu 2011 r. uczniowie  III klas  Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie uczestniczyli w trzygodzinnych warsztatach ekologicznych, podczas których uczniowie poznali porosty w ich naturalnym środowisku, określali skażenie powietrza tlenkami siarki za pomocą  skali porostowej, rozpoznawali drzewa liściaste za pomocą klucza, poznali formy ochrony przyrody w naszym mieście. W czasie tej nietypowej lekcji  młodzi przyrodnicy zobaczyli m.in.  pomniki przyrody (jesion wyniosły, cis pospolity, wiąz górski – martwe drzewo  i grupę drzew – daglezje zielone), zabytkową aleję, ustanowioną w roku 1990, a założoną  w roku 1810 (znajdują się w niej głównie klony,  jawory. Podlega opiece konserwatora przyrody), rezerwat Strzelnica, który  podlega ochronie całkowitej (wszelka działalność człowieka jest w nim zabroniona) oraz dwa główne gatunki drzew występujące w rezerwacie - buk zwyczajny i dąb szypułkowy.  Warsztaty prowadziła nauczycielka biologii Kazimiera Lidke.

Kazimiera Lidke
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Sportowe  osiągnięcia  naszych  uczniów

We wrześniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  zawodach sportowych. 
10 września odbył się Turniej Siatkówki Orlik  Volleymania, którego organizatorem było Ministerstwo Sportu i Turystyki, a partnerem Polski Związek Piłki Siatkowej. Do współpracy nad projektem zaproszono mistrza Europy i wicemistrza świata Piotra Gruszkę.  W tym turnieju nasze uczennice  (roczniki  1998/99 oraz 1995/96) zajęły I miejsce (opiekunami były panie A. Knopik, M. Czajkowska). 
24 września  - w Finale Wojewódzkim w Człuchowie  -  dziewczęta z Gimnazjum nr 1 (rocznik 1998/99) również zajęły I miejsce i awansowały do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 1 października w Sopocie. 
Skład zwycięskiej drużyny, której opiekunem była pani A. Knopik:
Z. Borzestowska, W. Burandt, D. Chylak, M. Kropidłowska, M. Michna, P. Pastwa, 
K. Puzdrowska, A. Zaremba.
19 września  nasi uczniowie zajęli III miejsce w Pomorskim Festiwalu Piłki Ręcznej w Żukowie (opiekunem była E. Kuźma).

Wszystkim sportowcom i  ich opiekunom  gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Adrianna Knopik
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Pasowanie pierwszoklasistów

Podczas uroczystego apelu dla najmłodszych uczniów naszej szkoły  odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Uczniowie przeszli przez symboliczną bramę szkoły i złożyli ślubowanie: „Ja, uczeń pierwszej klasy, przyrzekam, że będę starał się wiedzieć więcej, niż wiem, umieć więcej, niż umiem. Będę spieszył innym z pomocą, nie opuszczę nikogo w potrzebie. Będę dbał o otaczającą przyrodę, żeby świat był zawsze piękny”.  Pani dyrektor  Grażyna Nykiel pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia Szkoły Podstawowej nr 6  im. ks. dr. Bernarda Sychty.  Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające przyjęcie w poczet uczniów. Również rodzice zostali poproszeni o złożenie przysięgi, w której obiecywali dbać o swoje dzieci, doceniać ich starania, cieszyć się sukcesami swoich pociech.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu radosnych chwil w nowej szkole!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Inauguracja roku szkolnego 2011/2012

1 września  2011 roku uroczystymi apelami  zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2011/2012. 
Pani dyrektor Grażyna Nykiel przywitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli, a także gości: panią Alicję Kirstein – dyrektora Biura Obsługi Placówek Oświatowych, pana Jerzego Jańczaka – radnego oraz  pana Andrzeja Miszczaka – przewodniczącego Rady Rodziców. Zaproszeni goście życzyli uczniom sukcesów w nauce.  Pani dyrektor  przypomniała, że obecny rok szkolny został ogłoszony przez  MEN „Rokiem Szkoły z Pasją”, więc  każdy uczeń będzie miał możliwość odkrywania własnych  zainteresowań i rozwijania swoich pasji. Pani Alicja Kirstein obiecała, że w ramach programu „Biały Orlik” na terenie ZSP nr 1  powstanie lodowisko.
Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wakacyjne spotkania

Czy sześć dni wystarczy, aby zaprzyjaźnić się z grupą ponad czterdziestu zupełnie obcych sobie ludzi mówiących trzema różnymi językami?

Zdecydowanie tak!

Wszystko zaczęło się 13 lipca, kiedy do Kościerzyny, w ramach projektu „Kościerzyna – Centrum przyjaźni i aktywności obywatelskiej”, przybyła młodzież z miast partnerskich: Cölbe w Niemczech oraz Sanary-sur-mer we Francji. My – wybrani uczniowie kościerskich gimnazjów – mieliśmy się poznać i umilić kolegom czas pobytu w Polsce.

Kiedy wracamy pamięcią do tamtych wspólnie spędzonych dni, na usta cisną nam się słowa piosenki „Oh Angelo”, której nauczyli nas przyjaciele z Francji.

“Oh Angelo!, Arékékékatoumba , basta basta basta , Ce n'est pas assez fort , On peut faire plus fort .”

Śpiewaliśmy ją podczas wspólnych przejazdów autokarowych, spacerując ulicami miasta, bawiąc się, tańcząc, jedząc posiłki w restauracjach, odpoczywając. Stała się ona naszym hymnem. Wesoła melodia i obce słowa nie pozostawały obojętne nikomu. Mijający nas przechodnie oglądali się z ciekawością i uśmiechami na twarzach.

Czas wypełniało nam wiele atrakcji i zajęć. Odwiedziliśmy najważniejsze miejsca i muzea kościerskie, zawitaliśmy do Gdańska, na sopockie molo i ul. Monte Cassino, piekliśmy razem chleb, malowaliśmy na szkle (a także siebie nawzajem), korzystaliśmy z atrakcji na miejskim basenie, strzelaliśmy z łuku, graliśmy w boule, bawiliśmy się na dyskotekach, skakaliśmy w kościerskiej fontannie. Cieszyliśmy się każdą chwilą wzajemnego kontaktu. Było sporo śmiechu, dowcipów, głośnych rozmów. Bariera językowa nie stanowiła problemu. Mimo że niemal wszyscy Francuzi nie znali innego języka niż ich własny, to właśnie z nimi zintegrowaliśmy się najbardziej.

Kiedy 18 lipca nadszedł czas rozstania, żegnaliśmy się ze smutkiem. W czasie tych kilku dni zawiązaliśmy serdeczne i szczere przyjaźnie. Bardzo się zżyliśmy. 
Na szczęście pozostały wspomnienia, zdjęcia, filmy. Jest także Internet, który pozwala na podtrzymanie zawartych znajomości.  To bardzo niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło nam poznać wspaniałych ludzi, na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tomasz Lidzbarski

W projekcie „Kościerzyna – Centrum przyjaźni i  aktywności obywatelskiej” udział wzięło kilkunastu uczniów kościerskich gimnazjów. Pięcioro reprezentowało nasze gimnazjum: Oliwia Aszyk, Martyna Gostomska, Kamil Kin, Tomasz Lidzbarski, Piotr Miszczak.

Szkoła w czasie wakacji

Latem na terenie szkoły działało schronisko młodzieżowe. Od 1 lipca do 31 sierpnia można było skorzystać z noclegu (22 miejsca). Do dyspozycji gości była stołówka ze sprzętem kuchennym oraz telewizorem. Turyści bardzo chętnie korzystali ze schroniska, którego  kierownikiem  była pani Sylwia Wienke.<br />
<br />

W  lipcu i w sierpniu  przeprowadzono w szkole także drobne prace remontowe (odświeżono ściany w salach lekcyjnych).  W przyszłym roku zaplanowano kolejne remonty.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska