"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.

Dodatkowe menu
Z kalendarza
  1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki

Z WIATREM I POD WIATR

23 czerwca o godz. 13.00 rozpoczęła się uroczystość pożegnania 136 absolwentów gimnazjum rocznika 2001. Wśród przybyłych gości byli: burmistrz Michał Majewski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta – Helena Kaszubowska-Nitz, przewodniczący Rady Rodziców gimnazjum – Andrzej Miszczak oraz rodzice uczniów.

Dyrektor Grażyna Nykiel wyraziła przekonanie, że szkoła dobrze przygotowała uczniów do dalszej edukacji, o czym świadczą wyniki egzaminu gimnazjalnego – najwyższe w mieście z języka polskiego, historii i wos-u oraz przyrody, z języka angielskiego i matematyki - nieco niższe od najwyższego wyniku. Wszystkie wyższe od średniej miasta, powiatu, województwa i kraju. Dla wielu trzecioklasistów to pierwszy ważny życiowy sukces. Aż 40 otrzymało nagrody i świadectwa z wyróżnieniem, w tym 25 uczniów ma średnią ocen powyżej 5,0. Ale uczniowie nie tylko dobrze radzili sobie z nauką. Byli też aktywni w różnych dziedzinach szkolnego życia: konkursach, zawodach sportowych, działalności artystycznej, zaangażowaniu na rzecz środowiska.

Najlepszym tegorocznym absolwentem  został Tomasz Kaliński z klasy IIIb. Osiągnął bardzo wysokie oceny z przedmiotów i równie wysoki wynik egzaminu gimnazjalnego – aż z czterech części 100%. Ponadto został finalistą wojewódzkiego kuratoryjnego Konkursu Historycznego i zdobył tytuł Historyka Roku w konkursie szkolnym. Specjalną nagrodę najlepszemu gimnazjaliście wręczył burmistrz Michał Majewski.

Wśród absolwentów gimnazjum byli też finaliści innych kuratoryjnych konkursów przedmiotowych: Agata Kujach (IIIf) – finalistka Konkursu Biologicznego i Karol Felskowski (IIIa) – finalista Konkursu Informatycznego, a także Katarzyna Walczak - laureatka Konkursu Ekologicznego  organizowanego przez Gimnazjum Jezuitów w Gdyni. Dawid Kobus (IIIa) zajął VIII miejsce w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom".

Wśród trzecioklasistów było wielu uczniów, którzy odnieśli sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych, m.in. chłopcy zajęli IV miejsce w finale wojewódzkim w piłce ręcznej. W Wojewódzkiej Lidze Piłki Ręcznej Chłopców wyróżnili się zawodnicy reprezentujący ZSP1 KS SOKÓŁ Kościerzyna. Tytuł najlepszego strzelca Wojewódzkiej Ligi Juniorów Młodszych zdobył Cyprian Trzeciński (IIIa) – 210 bramek w sezonie 2016/2017, miejsce trzecie w klasyfikacji najlepszych strzelców zajął Jakub Lemańczyk (IIIa) – 183 bramki. Do tego należy dodać V miejsce Cypriana Trzecińskiego w finale wojewódzkim skoku w dal w ramach indywidualnych zawodów LA chłopców.  Z kolei gimnazjalistki w finale wojewódzkim zajęły V miejsce w pływaniu drużynowym i II miejsce w półfinale wojewódzkim siatkówki dziewcząt.

Mimo nauki, treningów i wielu dodatkowych zajęć uczniowie znaleźli czas na występ w koncercie pt. „W Starym Kinie”. Kto nam teraz zaśpiewa i zatańczy, kiedy ich nie będzie? Może odpowiedzią na to pytanie jest występ nauczycieli, którzy swoim uczniom zaśpiewali piosenkę „Biegnij przed siebie” z repertuaru Anny Wyszkoni. Zaskoczenie było ogromne, a wykonanie rewelacyjne. To był pierwszy punkt programu artystycznego. Potem wystąpili uczniowie. Wierszem, piosenką i pantomimą przedstawili etapy szkolnego życia. W atmosferze zabawy z elementami refleksji gimnazjaliści pożegnali swoją szkołę. Niejednemu łza się w oku zakręciła.

Drodzy absolwenci, niech Wam zawsze wiatry sprzyjają i doprowadzą do „portu przeznaczenia”. Chwytajcie wiatr w żagle, realizujcie swoje plany i spełniajcie marzenia.

FOTOGALERIA >>>

UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA ABSOLWENTÓW >>>

KONIEC ROKU SZKOLNEGO W NASZYM MIEŚCIE >>>

Oprac. Alicja Kosznik

LATO CZEKA

23 czerwca o godz. 10.00 rok szkolny zakończyli uczniowie klas I i II gimnazjum, a o godz. 11.00 - klas IV – VI szkoły podstawowej. Na nich również czekały świadectwa, dyplomy, nagrody, podziękowania i listy gratulacyjne. Zasłużyło na nie wielu. Z klas IV – VI aż 109 uczniów otrzymało nagrody i świadectwa z wyróżnieniem, a z klas pierwszych i drugich gimnazjum – 42 uczniów. To oznacza, że średnia ocen wynosiła co najmniej 4,75, a w większości przypadków znacznie więcej. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców otrzymali też finaliści wielu różnych konkursów, w tym konkursów przedmiotowych: Laura Kołakowska (VIb) i Weronika Szymkowiak (Va) - finalistki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, Marceli Greinke (VIb) – finalista Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego oraz Adriana Wera (VIc) – uczestniczka etapu wojewódzkiego tego konkursu.

Uczniowie gimnazjum również mogą pochwalić się sukcesami. Gimnazjalistki - grupa „Elektropogromczynie” – zajęła I miejsce w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY” - ODDAJ MNIE W DOBRE RĘCE 2017. Drużyna w składzie: Wiktoria Kiełpin (Ic), Sebastian Szyca (Ib), Olaf Szarmach (Ie) zajęła X miejsce w województwie w Wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Liczną grupą nagrodzonych byli uczniowie reprezentujący szkołę w różnych zawodach sportowych. Największym osiągnięciem chłopców z klas V jest czwarte miejsce w Wojewódzkiej Lidze Piłki Ręcznej Chłopców. Indywidualnie wyróżnił się Miłosz Macierzanka, który zdobył w sezonie 40 bramek i znalazł się w klasyfikacji najlepszych strzelców Wojewódzkiej Ligi.

Osiągnięcia sportowe mieli też uczniowie gimnazjum. W Wojewódzkiej Lidze Piłki Ręcznej Chłopców wyróżnili się zawodnicy reprezentujący ZSP 1 KS SOKÓŁ Kościerzyna. Tytuł najlepszego strzelca Wojewódzkiej Ligi Młodzików zdobył Dawid Reichel – 131 bramek w sezonie 2016/2017. W grupie najlepszych strzelców znalazł się także Szymon Śliwa – zdobył 68 bramek.

To nie wszystkie osiągnięcia uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w roku szkolnym 2016/2017. Było też wiele sukcesów w innych konkursach, w tym w artystycznych. Po roku pracy czas na wakacje. Lato czeka – jak w piosence zaśpiewanej przez uczniów klasy VIb i VIc, którzy w  radosnej atmosferze przywitali wakacje. Do zobaczenia we wrześniu.

FOTOGALERIA (klasy I-II gimnazjum) >>>

FOTOGALERIA (klasy IV-VI szkoły podstawowej) >>>

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO (KLASY I-II GIMNAZJUM) >>>

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO (KLASY IV-VI SP) >>>

Oprac. Alicja Kosznik

NIECH ŻYJĄ WAKACJE

23 czerwca zakończył się rok szkolny 2016/2017. Był to czas bezpiecznej, wytężonej pracy i wielu działań. Teraz czas na wakacje. Radość ogromna, więc uśmiechom nie było końca. Ale najpierw trzeba podsumować dziesięć miesięcy pracy, odebrać świadectwa, nagrody, dyplomy, podziękowania, listy gratulacyjne.

Pierwsi na uroczystość zakończenia roku przyszli uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. Był to dla nich wspaniały rok. Dzieci zdobywały nowe umiejętności i wiedzę, miały wiele ciekawych spotkań, uczestniczyły w wycieczkach i kilkudniowych zajęciach w zielonej szkole, oglądały nowości filmowe w kinie i przedstawienia w teatrach, brały udział w różnych imprezach szkolnych: apelach, jasełkach, Dniu Teatru, Festiwalu Nauki, festynie.

W ostatnim dniu roku szkolnego czekały na uczniów dyplomy i nagrody za naukę oraz osiągnięcia w konkursach i zawodach sportowych. Wręczono m.in. nagrody zwycięzcom szkolnych konkursów ortograficznych, matematycznych i przyrodniczych. Do osiągnięć sportowych uczniów klas I-III szkoły podstawowej należy piąte miejsce w finale wojewódzkim ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, trzecie miejsce w półfinale wojewódzkim w Grach i Zabawach  oraz I miejsce w Powiatowych Igrzyskach w Pływaniu. Na gratulacje zasłużył też Bartłomiej Reichel (kl. IIId), najmłodszy szczypiornista w szkole, który również z sukcesem reprezentuje „szóstkę”. 

Podziękowania, gratulacje i życzenia udanych wakacji złożyli dyrektor Grażyna Nykiel oraz p. Karol Narloch – przewodniczący Rady Rodziców. Niespodzianką był występ Alicji Flisikowskiej (kl.IIIa), która przedstawiła swoją interpretację wiersza „Lokomotywa” J.Tuwima. Uczennica recytowała utwór w finale tegorocznego Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej i zdobyła III miejsce. Przez zgromadzonych w naszej sali została nagrodzona gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy IIe i IIf pożegnali swoich starszych kolegów, którzy zakończyli etap edukacji wczesnoszkolnej. Rozstają się ze „swoją panią”, przed nimi – od września – nowe obowiązki i wyzwania. Życzymy im sukcesów w kolejnych latach nauki. 

Ostatnią piosenką uczniowie klasy IIf zaprosili wszystkich „na wakacje w góry, lasy, czyste wody, na wakacje w świat zabawy i przygody”. I takich wakacji wszystkim dzieciom życzymy, pełnych słońca i niezapomnianych przeżyć.

FOTOGALERIA >>>

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO (KLASY I-III SP) >>>

Oprac. Alicja Kosznik

WYCIECZKA DO GARCZYNA

Wycieczka piesza do Centrum Młodzieży w Garczynie po raz kolejny zakończyła szkolne działania w roku szkolnym. Jest to znakomita forma integracji i aktywnego spędzenia wolnego czasu. Uczniowie klas I d i II a z radością powitali wakacje.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Adriana Knopik

NIECH ŻYJE BAL

W poniedziałek, 19 czerwca, odbył się bal absolwentów. Tradycyjny polonez został odtańczony przy muzyce Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. W trudnym układzie choreograficznym z powodzeniem wystąpiło ponad stu uczniów. Zgromadzeni rodzice, nauczyciele i koledzy nagrodzili tańczących gromkimi brawami. Z sali sportowej zabawa przeniosła się do stołówki, gdzie rodzice przygotowali  poczęstunek, i na hol, gdzie w hawajskiej scenerii uczniowie bawili się w rytmach muzyki dyskotekowej. Były pamiątkowe zdjęcia i tort ozdobiony cukrowymi palmami. Po 23.00 zabawę zakończyła piosenka zespołu „Elektryczne Gitary”: „To już jest koniec…”. Na pewno jednak pozostały niezapomniane wrażenia. 

FOTOGALERIA >>>

BAL ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM >>>

                                                                                              Oprac. Alicja Kosznik
..
Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT

Zbiórka makulatury, baterii, opakowań aluminiowych i nakrętek to działania na rzecz ekologii. Uczestniczą w nich wszyscy uczniowie, również z klas I-III szkoły podstawowej.

W tym roku szkolnym zbiórką makulatury zajmowali się gimnazjaliści realizujący projekt edukacyjny nt. „Ratujemy drzewa” (opiekun zespołu Kazimiera Lidke). Zebrano 9 ton makulatury, a od początku zbiórek prowadzonych w szkole – ponad 90 ton. Uczniowie wyliczyli, że dzięki temu uratowano przed wycięciem 1547 drzew, czyli około 0,63 ha lasu! Mamy nadzieję, że „nasze” drzewa mają się dobrze i pięknie rosną.

Dzieci z klas młodszych poznają przyrodę na zajęciach edukacyjnych w szkole, podczas licznych wycieczek i kilkudniowych zajęć w zielonej szkole. Dzięki temu wiedzą, „co w trawie piszczy” i dlaczego ważna jest ochrona naturalnego środowiska. Swoją wiedzę mogły sprawdzić w szkolnych konkursach, które odbyły się w czerwcu. 

Szkolny konkurs przyrodniczy „Co w trawie piszczy?” dla klas II

[organizator Julita Mączewska]

I miejsce

Jessica Polak

kl. IIc

II miejsce

Maksymilian Kozieł

kl. IIf

III miejsce

Zuzanna Ciszek

kl. IId

 

Szkolny konkurs przyrodniczy „Co w trawie piszczy?” dla klas III

[organizator Ewa Lewandowska]

I miejsce

Karola Markowska

kl. IIIc

II miejsce

Kinga Kozakiewicz

kl. IIId

Damian Jereczek

kl. IIIc

III miejsce

Marta Norek

kl. IIId

wyróżnienie

Izabella Binięda-Pastwa

kl. IIIa

Przysłowie chińskie mówi: „Jeśli myślisz rok naprzód, sadź ryż. Jeśli myślisz 10 lat naprzód, sadź drzewo. Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód, ucz ludzi”. Dlatego tak ważna jest nasza działalność ekologiczna.

                                    Oprac. Alicja Kosznik
.....
....
ZABAWA W PARKU TRAMPOLIN

Ostatnia prosta rozpoczęła się wesołą zabawą w Gdyńskim Parku Trampolin JUMPCITY. Nietypowa lekcja wychowania fizycznego w sposób atrakcyjny zakończyła pierwszy etap integracji klasy I d. Piękna pogoda skłoniła uczestników do spaceru pełną już turystów plażą.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Adriana Knopik

ŚWIETLICA - AKTYWNY ROK PEŁEN NIESPODZIANEK

W naszej świetlicy dbamy o to, aby oprócz zajęć prowadzonych przez wychowawców i odrabiania zadań domowych, było ciekawie, interesująco i aby dzieci aktywnie spędzały u nas swój czas.

W bieżącym roku szkolnym zorganizowano następujące konkursy plastyczne dla poziomu klas I-III SP: „Jesienny las”, „Kartka Bożonarodzeniowa”, „Pani Zima” i „Kartka walentynkowa”. Odbył się również Świetlicowy Turniej Warcabowy. Organizowaliśmy wyjścia do Akademii Twórczego Rozwoju „Bystrzak” na warsztaty artystyczne pt. Aromatyczne świece - wykonywanie eksperymentów z ogniem, wykonywanie kalendarzy adwentowych, z okazji Świąt Wielkanocnych – wykonywanie kurczaczków i króliczków, z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca – wykonanie albumów rodzinnych. Dzieci brały udział również w zajęciach muzycznych pt. „Muzyczne ABC”, które odbyły się w Muzeum Akordeonu.

W tym roku szkolnym wybraliśmy się także do sali zabaw „Fantazja”. Pierwsze wyjście związane było z zabawami integrującymi dzieci świetlicowe, drugie zaś z okazji Dnia Dziecka. Nasi podopieczni uczestniczyli w przygotowanych dla nich zabawach oraz przygotowanym słodkim poczęstunku. Braliśmy też udział w zajęciach pt. Planetarium. Sky night.

Współpracujemy również z Izbą Edukacyjną Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i dlatego zaprosiliśmy do naszej świetlicy p. Grażynę Sadowską – pracownika Izby Edukacyjnej, która w ciekawy sposób opowiedziała nam o życiu nietoperzy, ich odmianach oraz zwyczajach. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały maski karnawałowe w kształcie nietoperzy.

Grupa dzieci uczestniczyła w Światowym Dniu Głośnego Czytania obchodzonego w naszej szkole. Wzięliśmy udział w plebiscycie na najładniejszą kolorowankę z logo WRAD. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonali kolorowanki. Jedna z uczennic – Weronika Peplińska z klasy IId zdobyła I miejsce.

Wspólnie z zerówką zorganizowaliśmy wyjście do kina Remus na bajkę pt. „Cała naprzód Dudi”.

W naszej świetlicy podtrzymujemy tradycje w związku z tym odbyły się imprezy – andrzejki i walentynki oraz odbyła się nasza świetlicowa wigilia, podczas której dzieliliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy. Dzieci otrzymały do świetlicy prezenty: nowe gry planszowe i klocki Lego.

Podsumowując ten rok szkolny możemy stwierdzić, że był to aktywny rok pełen niespodzianek.

Życzymy dzieciom udanych, bezpiecznych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

Oprac. Anna Ekiert

WYJŚCIE DO KINA

Dnia 20 czerwca 2017 roku klasa I b wraz z wychowawczynią udała się do kina "Remus", gdzie obejrzeli film pt. "Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara".

Wszyscy z zapartym tchem oglądali jak nikczemny kapitan Salazar (Javier Bardem) wraz ze swoją załogą piratów-zjaw ucieka z Diabelskiego Trójkąta i poprzysięga zemstę na wszystkich piratach. Nieuniknionej zagładzie próbuje zapobiec Jack Sparrow (Johnny Depp). Dowódca "Czarnej Perły" wyrusza w podróż, by odnaleźć Trójząb Posejdona, mistyczny artefakt dający władzę nad morzami, i użyć go w walce przeciwko Salazarowi...

Zachwycona filmem klasa I b wróciła do szkoły wciąż przeżywając przygody bohaterów.

Oprac. Jarosława Norek

KIBICUJEMY POLSKIEJ REPREZENTACJI

Ostatnia niedziela roku szkolnego była pełna sportowych emocji. Z wiarą i dumą, podtrzymując tradycję szkoły, kibicowaliśmy Polskiej Reprezentacji w piłce ręcznej na meczu w Ergo Arenie. Mecz zakończył się zwycięstwem Polski 32:31. Do tego przyczyniło się na pewno aktywne kibicowanie naszych uczniów, jak i szczęśliwy szalik pana Pawłowskiego. 

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Adriana Knopik

EDUKACJA ŻYWIENIOWA NA WYCIECZCE

W środę, 14 czerwca, uczniowie klasy IIe szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej w ramach realizowanego w szkole programu „Owoce w szkole”. Dzieci wraz z uczniami klas drugich SP nr 4 oraz SP nr 2 w Kościerzynie spędziły dzień na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego pana Klemensa Lemana w Piasznie za Bytowem. Organizatorem wyjazdu była firma PPHU DAF, dostawca owoców w ramach programu.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach prozdrowotnych prowadzonych przez doświadczonego dietetyka - panią Agnieszkę Danielewicz z Instytutu Żywienia i Rozwoju Eligo. Aktywna lekcja edukacji żywieniowej dała dzieciom motywację do odżywiania się zgodnie z piramidą zdrowego wyboru, której duży model towarzyszył im podczas całego spotkania. Dzieci pod czujnym okiem pani Agnieszki samodzielnie przygotowały dla siebie drugie śniadanie - zdrowe kanapki z dodatkiem rozmaitych warzyw. Pełnowartościowy chleb, który jadły dzieci, został upieczony przez właściciela gospodarstwa w prawdziwym piecu chlebowym.

Wyjątkową atrakcją była wizyta w autentycznej osadzie Gotów. Dzieci wspaniale się integrowały, biorąc udział w zabawach na świeżym powietrzu. Tutaj również na uczniów czekała niespodzianka - ognisko, przy którym można było się ogrzać, oraz wiata z ciepłą herbatką i kiełbaskami z grilla.

Dużą radość podczas wycieczki sprawiło dzieciom zwiedzanie gospodarstwa. Uczniowie poznali podstawy rolnictwa, metody produkcji i warsztatu pracy rolnika przedstawione przez naszego przewodnika - właściciela gospodarstwa, pana Klemensa. Dzieci dowiedziały się m.in. jak powstaje chleb, na czym polega młócenie, a także mogły spróbować swoich sił w mieleniu zboża. Wynikiem tej pracy była świeża mąka. Podczas wycieczki dzieci odkryły świat roślin i zwierząt, który towarzyszy życiu na wsi. Odwiedziły oborę, w której przywitały je krowy, cielaki i kucyki. Obserwowały sposób dojenia krowy oraz mogły posmakować świeżego mleka.

Wycieczka do Piaszna była wspaniałą lekcją ukierunkowaną na zmianę złych nawyków żywieniowych oraz zachęceniem do częstszego spożywania wartościowych produktów owocowo-warzywnych, nabiału i zdrowego pieczywa.

Bardzo dziękujemy organizatorom wycieczki za zaproszenie i wspaniale spędzony czas!

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marcelina Łyczykowska

MIEJSKI TRÓJBÓJ LEKKOATLETYCZNY

14 czerwca na naszych obiektach lekkoatletycznych odbył się coroczny Miejski Trójbój Lekkoatletyczny klas I – III szkół podstawowych, zorganizowany przez nauczycielki z ZSP nr 1. W tym roku startowały cztery miejskie szkoły. Zawodnicy biegali, skakali i rzucali, mianowicie rywalizowali na dystansie 40 metrów, oddawali skoki w dal z rozbiegu i rzucali piłeczką palantową na odległość. Wszyscy wykazywali się dużym zaangażowaniem, pobijając wielokrotnie swoje, jak i szkolne rekordy.

Najwięcej emocji, jak każdego roku, dała sztafeta wahadłowa z pałeczką sztafetową.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkości.

Klasyfikacja końcowa:

   I miejsce Szkoła Podstawowa nr 6         1838,5 pkt

 II miejsce  Szkoła Podstawowa nr 2         1752,5 pkt

III miejsce  Szkoła Podstawowa nr 3          1745 pkt

IV miejsce  Szkoła Podstawowa nr 1          1729,5 pkt.

FOTOGALERIA >>>

MIEJSKI TRÓJBÓJ LEKKOATLETYCZNY >>>

Oprac. Adriana Knopik

WYCIECZKA DO WARSZAWY

12 czerwca 2017 roku uczniowie klas VI b i VI c wraz z wychowawcami wybrali się na trzydniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy.

Uczestnicy wyprawy mieli okazję zobaczyć Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Wilanów, pomnik Fryderyka Chopina, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, ogród zoologiczny, plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Odwiedzili też cmentarz na Powązkach oraz Centrum Nauki Kopernik, w którym mogli sprawdzić i poszerzyć swą wiedzę z różnych dziedzin. Niemałą atrakcją było również zwiedzanie Stadionu Narodowego i przejazd metrem.

Przewodnicy towarzyszący grupie w niezwykle ciekawy sposób opowiadali o zabytkach i historii naszej stolicy. Piękne wspomnienia na długo pozostaną w pamięci uczniów.

FOTOGALERIA >>>

                                                                                            Oprac. Hanna Szymkowiak

TURNIEJ PRZYJACIÓŁ SIATKÓWKI

12 czerwca odbył się w naszej szkole Turniej Przyjaciół Siatkówki. Wzięło w nim udział 6 zespołów dziewcząt. Rozgrywki toczyły się na wysokim poziomie sportowym i w przyjemnej atmosferze.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary, posiłek i słodką niespodziankę. Sponsorom dziękujemy za pomoc finansową.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

I miejsce  Gimnazjum nr 3 w Kościerzynie

II miejsce  Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie (rocznik 2003)

III miejsce Gimnazjum Przodkowo I
 
IV miejsce Gimnazjum nr 1 Kościerzyna (rocznik 2002)

V miejsce Gimnazjum Przodkowo II

VI miejsce Gimnazjum Gowidlino.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Adriana Knopik

DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY

9 czerwca 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się IX finał Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY - ODDAJ MNIE W DOBRE RECE 2017”. Konkurs odbywa się pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a organizatorem jest AURAEKO.

Ogólnopolski konkurs jest działaniem edukacyjnym. Jego celem, z którym muszą się zmierzyć uczestnicy, jest wzrost świadomości i umiejętności zmniejszania negatywnego wpływu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów na środowisko. Kolejnym celem konkursu jest zmniejszenie ilości zużytego sprzętu oraz zużytych baterii i akumulatorów w odpadach komunalnych.  

Uczennice klasy 2c naszego gimnazjum, zespół Elektropogromczynie, zajęły w konkursie zaszczytne pierwsze miejsce.

Nagrodzono szkołę i członków zespołu. Szkoła otrzymała duży telewizor, a członkinie zespołu indywidualne nagrody rzeczowe (tablety) oraz upominki od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i AURAEKO, a także pamiątkowe dyplomy oraz koszulki z logo projektu i gadżety. Było bardzo radośnie i uroczyście. Organizatorzy przygotowali koncert, poczęstunek i zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik.

Wyniki konkursu zależały m.in. od ilości zebranego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów. Dziękujemy mieszkańcom naszego miasta za czynne włączenie się do naszej akcji.

Skład zespołu: Anna Dargacz, Wiktoria Gawin, Aleksandra Górniewska, Nikola Lass, Zuzanna Skrzypkowska.

Opiekunem zespołu jest p. Kazimiera Lidke. W czasie zbiórki zespół wspierała p. Maria Werochowska.

FOTOGALERIA >>>

Zespół ELEKTROPOGROMCZYNIE

PRZYGODA Z JĘZYKIEM WŁOSKIM PODCZAS FESTYNU SZKOLNEGO

Dnia 8 czerwca w naszej szkole odbył się festyn. Jednym z wielu przygotowanych, ciekawych stoisk było stoisko włoskie. Podczas festynu dzieci uczące się języka włoskiego uczestniczyły w zajęciach, które były podsumowaniem ich całorocznej nauki. W trakcie roku szkolnego dzieci uczyły się między innymi: zwrotów powitalnych i pożegnalnych, nazw przyborów szkolnych, nazw wyposażenia klasy, kolorów, liczb, zwierząt.

Podczas zajęć w trakcie festynu, uczniowie wykonali plakaty obrazujące różne poznane kategorie. Zadanie polegało na dopasowaniu wyrazu w języku polskim z wyrazem z języka włoskiego. Następnie dzieci wykonały włoskie zakładki do książek. W trakcie zajęć również zaśpiewały piosenki pt. „I numeri” – Liczby i „Buongiorno” – Dzień dobry.

Dziękuję dzieci za Wasze zaangażowanie podczas całego roku szkolnego w odkrywaniu tego pięknego języka!

Oprac. Anna Ekiert

SPORTOWO I ARTYSTYCZNIE

8 czerwca odbył się coroczny festyn zorganizowany wspólnie przez szkołę i rady rodziców. Była to okazja do podsumowania całorocznej pracy. Jednocześnie  dzieci mogły pokazać się rodzicom w różnych rolach: aktorów, piosenkarzy, naukowców, sportowców. Program festynu był bardzo urozmaicony i atrakcji nie brakowało, a do wspólnej zabawy zachęcaliśmy hasłem: „Na sportowo-artystycznie – u nas będzie fantastycznie”.

Już o godz. 16.00 na scenie rozpoczęły się występy. Uczniowie szkoły podstawowej, którzy przygotowali przedstawienia na szkolny Dzień Teatru (kl. IIb, IIc, IIId, IVc, Va, Vb, Vc), mogli się zaprezentować przed swoimi rodzicami, a często przed całymi rodzinami. Przedstawienia ogromnie podobały się publiczności, a wykonawcy otrzymali zasłużone brawa.  Naprawdę można podziwiać ich talent, swobodę na scenie i odwagę. Wystąpili też uczniowie klasy IIIc, którzy w programie słowno-muzycznym złożyli rodzicom życzenia z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Nowe układy choreograficzne przedstawił szkolny zespół taneczny, a soliści i chór zaśpiewali kilka piosenek, m.in. z koncertu „W Starym Kinie”. Publiczność bawiła się doskonale.

Przez całe popołudnie na boiskach odbywały się mecze, w tym turniej unihokeja, a na kompleksie lekkoatletycznym - zajęcia sportowe dla młodszych dzieci. Zainteresowanie wzbudził trening kickboxingu prowadzony przez Wiktorię Kolczyk (kl. IIIb G). Wiktoria jest członkiem KS Champions Kościerzyna i w ub. roku zdobyła tytuł wicemistrzyni świata na zawodach, które odbyły się w Dublinie w Irlandii.  

Nauczyciele zaprosili też dzieci na gry matematyczne, logiczne i przyrodnicze, a także na zajęcia plastyczne. Bardzo podobały się maski, które dzieci samodzielnie ozdabiały. Były również pokazy ciekawych doświadczeń, które zostały przeprowadzone podczas szkolnego Festiwalu Nauki, i szachowy mecz symultaniczny. Chętni mogli zrobić sobie selfie w pomysłowym, „matematycznym” kapeluszu. W holu na parterze odbywały się minilekcje języka kaszubskiego i języka włoskiego. Długa kolejka chętnych ustawiła się przy stanowisku malowania twarzy. W ozdabianiu buzi motylkami, pieskami i innymi wzorami nauczycielkom pomagały gimnazjalistki.

Po tylu atrakcjach można było zgłodnieć, ale organizatorzy i na to byli przygotowani. Dzięki zaangażowaniu licznej grupy rodziców w bufecie nie brakowało pysznego ciasta. Natomiast panie kucharki ze szkolnej stołówki przygotowały swojski smalec, który wyśmienicie smakował ze świeżym chlebem i ogórkiem.

Szkolny festyn to - jak zawsze - udana impreza. Dzieci wraz z rodzicami wspaniale się bawiły. Nauczycielom pomagali uczniowie, którzy też byli gospodarzami spotkania. Fantastycznej atmosfery nie zakłócił nawet krótki deszcz, po którym niebo się rozpogodziło i piękna pogoda pozwoliła na zabawę do godz. 19.00.

FOTOGALERIA >>>

FESTYN SZKOLNY >>>

Oprac. Alicja Kosznik 

MARSZ PRZYJAŹNI W NASZYM MIEŚCIE

Dnia 7 czerwca odbyła się Ogólnoszkolna Impreza Profilaktyczna zorganizowana w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szkoły Bez Przemocy.

Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach wychowawczych na temat przemocy rówieśniczej, a następnie przeszli barwnym korowodem ulicami: Skłodowskiej, Zmartwychwstańców, Wybickiego, Szopińskiego, Gdańską, Rynek, Długą, Rzemieślniczą oraz Staszica.
„Stop przemocy – start pomocy”, 
przemoc jest orężem słabych", kochaj – nie bij”, „w każdym detalu, akordzie i dźwięku życie bez przyjaźni nie miałoby sensu”, „przemocy mniej - ludziom lżej”, „mamy wiele mocy bez agresji i przemocy” - transparenty z takimi hasłami można było zobaczyć i usłyszeć podczas Marszu Przyjaźni". 

Ważnym elementem na trasie Marszu było spotkanie trzech gimnazjów na kościerskim rynku, gdyż organizatorzy ponownie zaprosili do udziału w Marszu Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 2. Uczniowie mogli oglądać tam występy zespołu tanecznego, solistów, a także głosić hasła nawiązujące do przyjaźni i pokoju. Przedstawiciele poszczególnych gimnazjów wspólnie odczytali apel młodzieży przeciw przemocy.

Autorzy imprezy Aleksandra Meger i Olina Jakubek gratulują wszystkim uczniom inwencji, pomysłowości i zaangażowania w przygotowanie do prezentacji klasy w Marszu Przyjaźni, a panu Rafałowi Mikołajczykowi z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dziękują za pomoc w organizacji.

FOTOGALERIA >>>

MARSZ PRZYJAŹNI >>>

Oprac. Olina Jakubek, Aleksandra Meger

DNI PROJEKTÓW

Kolejny raz odbyły się w szkole Dni Projektów. 31 maja oraz 5 i 7 czerwca uczniowie klas trzecich gimnazjum przedstawili wyniki swojej kilkumiesięcznej pracy. W tym czasie zrealizowali w zespołach 27 projektów edukacyjnych o zróżnicowanej tematyce. Wśród nich były projekty promujące czytelnictwo  („Zaczytani”, „Zafascynowani światem Tolkiena”), poznawczo-badawcze („Moje imię to ja?”, „Jestem tym, co jem”, „W jaki sposób możemy zapobiegać korozji?”) oraz  zadaniowe („Turniej szachowy dla klas II – III szkoły podstawowej”, „Z siatkówką przez życie”).

Uczniowie w ramach swoich projektów wykonali wiele różnych zadań: przeprowadzili zbiórkę elektroodpadów (projekt „Dobre rady na elektroodpady – oddaj mnie w dobre ręce”)  i makulatury (projekt „Ratujmy drzewa”), przygotowali koncert pt. „W Starym Kinie”, zrealizowali film przedstawiający rozmowę kwalifikacyjną przed pierwszą pracą. Kolejna grupa zapoznała się z  problemem braku dostępu dzieci do edukacji i przeprowadziła wśród społeczności szkolnej zbiórkę pieniędzy na rzecz „Akcji Edukacji”. Zebraną kwotę (800 zł) przekazano na konto PAH. 

Inny zespół nie tylko pogłębił wiedzę nt. historii, tradycji i topografii Wysp Brytyjskich, ale również zorganizował konkurs wiedzy dla uczniów klas IV – VI (projekt „Around Great Britain”). Kolejna grupa przeprowadziła wśród uczniów klas IV quiz o baśniach braci Grimm (projekt „Śladami braci Grimm przez krainę baśni”). Był też turniej siatkówki dla uczniów gimnazjum (projekt „Z siatkówką przez życie”) i piknik dla dzieci z oddziału przedszkolnego (projekt „Pikniki jako element kultury Brytyjczyków”).  Wiele zespołów, realizując zadania, włączyło się do szkolnych imprez: Festiwalu Nauki (projekt „Domowa fabryka kosmetyków”), Dnia Książki i Praw Autorskich, Dnia Sportu, festynu.

Podsumowanie swoich działań uczniowie przedstawili najczęściej w formie prezentacji multimedialnej, ale były też ciekawie zrealizowane filmy. Jedna z grup pokazała działanie krosna tkackiego. Dzięki projektom edukacyjnym gimnazjaliści zdobyli wiele nowych umiejętności, które na pewno przydadzą się i w kolejnym etapie edukacyjnym, i w życiu.

FOTOGALERIA >>>

BADACZ WODY - PREZENTACJA Z REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO >>>

                                                                                   Oprac. Alicja Kosznik

WIZYTA W AKADEMII TWÓRCZEGO MYŚLENIA „BYSTRZAK”

7 czerwca grupa dzieci świetlicowych uczestniczyła w warsztatach artystycznych w Akademii Twórczego Rozwoju „Bystrzak". Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca dzieci wykonały piękne albumy rodzinne.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna EkiertKONKURS WOKALNYCH TALENTÓW

Rejonowy Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna to konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych organizowany już od dziesięciu lat przez naszą szkołę. Osobą odpowiedzialną za organizację konkursu jest co roku pani Agnieszka Narloch. Chętne szkoły mogły przystąpić do konkursu po wcześniejszych eliminacjach przeprowadzonych w swoich placówkach. Soliści, którzy na tym etapie zajęli I miejsca, reprezentowali swoją szkołę w finale konkursu, który w tym roku odbył się 5 czerwca w Sali Widowiskowej im. L. Szopińskiego w Kościerzynie. Wzięło w nim udział 31 uczestników, podzielonych na cztery kategorie wiekowe. W tym roku byli to uczniowie ze szkół kościerskich, jak również z Kartuz, Wielkiego Podlesia, Skorzewa, Szatarp, Kalisk, Szymbarku, Kiełpina, Staniszewa, Liniewa, Kornego oraz Kamienicy Szlacheckiej. W jury zasiedli nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościerzynie: p. Katarzyna Karczewska - przewodnicząca,  p. Izabela Hofmann-Fortuna oraz p. Andrzej Nowak, którzy przyznali następujące miejsca:

 

Kat. I-III SP

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – Kinga Klasa SP nr 4 w Kościerzynie

III miejsce – Aleksandra Madeja SP Liniewo

WYRÓŻNIENIA : Michalina Norek SP nr 6 nr 1 w Kościerzynie, Adrian Olszewski SP Kaliska, Olga Tomaczkowska SP Skorzewo, Zuzanna Koszałka Happy Kids Kościerzyna.

 

Kat. IV-VI SP

I miejsce – Katarzyna Piesik SP nr 6 Kościerzyna, Wiktoria Rogowska SP Szatarpy

II miejsce – Wiktoria Daleka SP Kamienica Szlachecka, Klaudia Kinowska SP Korne

III miejsce – Kinga Rasch SP Kartuzy

WYRÓŻNIENIA: Paulina Narloch SP nr 2 Kościerzyna, Anastazja Puchalska SP nr 1 Kościerzyna

 

Kat. GIMNAZJUM

I miejsce - Natalia Rapska Gimnazjum nr 1 Kościerzyna

II miejsce – Aleksandra Czapiewska Gimnazjum Skorzewo

III miejsce – Patrycja Klinkosz Gimnazjum Szymbark, Zuzanna Zaborowska Gimnazjum nr 2 Kościerzyna

WYRÓŻNIENIA: Marta Jurczak Gimnazjum Liniewo

 

Kat. SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce – Jakub Łosiński LO w Kościerzynie

 

Zwycięzcy otrzymali statuetki Mikrofonu oraz atrakcyjne nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe koszulki. Konkurs uświetniła swoim występem Aleksandra Kujach, absolwentka naszej szkoły, wielokrotna finalistka poprzednich edycji tego konkursu. Bardzo dziękujemy sponsorom – BOPO oraz KDK, jak również naszym uczniom: Aleksandrze Kropidłowskiej oraz Wiktorowi Smolińskiemu, którzy w tym roku byli konferansjerami tej imprezy. Zwycięzcom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy! Do zobaczenia za rok.

..

Oprac. Agnieszka Narloch

Z WIZYTĄ W MIEŚCIE KOŚCIOŁÓW I ZAKOCHANYCH

5 czerwca 2017 roku uczniowie klas IIe i Ia gimnazjum pojechali na wycieczkę edukacyjną do Chełmna – miasta zakochanych i kościołów. Gimnazjaliści mogli zwiedzić zabytki tego miasteczka, m.in. dawną farę, parafialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, renesansowy ratusz, klasztor Sióstr Miłosierdzia z kościołem św. Jana. Podczas spaceru uliczkami Chełmna młodzież przeszła przez Bramę Grudziądzką w stronę rynku.

Z dużym zainteresowaniem uczniowie zwiedzali średniowieczną Izbę Tortur – nową atrakcję dla turystów, którą przygotował zastęp rycerski. Gimnazjaliści dowiedzieli się, jak wyglądały średniowieczne tortury. Niektórzy skorzystali z okazji i na własnej skórze „zobaczyli”, jakie kary stosowano wobec winnych. Przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o historii tego miasteczka w województwie kujawsko – pomorskim.

 FOTOGALERIA >>>

                                                                                   Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

WYCIECZKA DO PELPLINA I GNIEWU

Dnia 5 czerwca 2017 roku klasa I c wybrała się na wycieczkę szkolną do Pelplina i Gniewu. Opiekunkami były p. Katarzyna Fenning i p. Elżbieta Grzyb. Po zbiórce przed szkołą uczniowie pojechali do Pelplina, gdzie na samym początku weszli na Górę Jana Pawła II i zrobili klasowe zdjęcie na tle wielkiego krzyża. Następnie wyruszyli w stronę Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdującej się obok Collegium Marianum. Po jej zwiedzeniu razem z panią przewodnik spacerowali po pięknych ogrodach biskupich. Potem udali się na cmentarz w Pelplinie, aby zapalić znicz na grobie patrona naszej szkoły –  ks. dr Bernarda Sychty. Później pojechali do Gniewu, aby zwiedzić ogromny zamek krzyżacki. Ze wszystkich komnat uczestnicy najbardziej zapamiętali przerażającą salę tortur. Pełni wrażeń opuścili fortecę i udali się na pokaz żywej lekcji historii, której tematem była średniowieczna husaria. Na koniec przedstawienia dwóch rycerzy zaprezentowało swoje umiejętności jeździeckie na pięknych koniach – Ikarze i Karolu. Potem uczniowie poszli do restauracji, gdzie zjedli smaczny obiad. Ostatnimi elementami  wycieczki były zwiedzanie ulic tego pięknego miasta i lody w cukierni znajdującej się w pobliżu rynku.  Wieczorem zadowoleni uczniowie wrócili do Kościerzyny.

Oprac. Marta Kujach, kl. I c

TOWARZYSKI MECZ PIŁKI NOŻNEJ

5 czerwca na naszym boisku został rozegrany towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami z Niemiec i Polski.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas VI szkoły podstawowej, a drużynę z Niemiec uczniowie szkoły z Hamburga.

Mecz toczył się w wyrównanej walce o czym świadczy wynik końcowy 3 : 3. Na koniec rywalizacji chłopcy przystąpili do rzutów karnych, gdzie wyższość sportową pokazali nasi uczniowie.

Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia otrzymali słodkie upominki, a drużyny pamiątkowe puchary.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Adriana Knopik

MATEMATYKA DA SIĘ LUBIĆ

 

Alfik, Mat, Kangur Matematyczny to ogólnopolskie konkursy, w których uczestniczyli uczniowie klas II i III szkoły podstawowej. Wielu otrzymało wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Wiosną odbył się szkolny konkurs dla klas III „Łamigłówki dla mądrej główki”. W konkursie uczniowie rozwiązywali zadania wymagające umiejętności logicznego myślenia i spostrzegawczości. Pod koniec roku  ci, dla których zadania logiczne i matematyczne są prawdziwą przyjemnością i wyzwaniem, spotkali się znowu na szkolnych konkursach matematycznych.

 

WYNIKI KONKURSÓW

..

   Szkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas II [organizator Jolanta Klawikowska]

 

I miejsce

Wojciech Pazda

kl. IIe

II miejsce

Jessica Polak

kl. IIc

III miejsce

Aleksander Dysarz

kl. IIe

Maja Żynda

kl. IIb

Antoni Norek

kl. IIb

 

Szkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas III [organizator Alina Teca]

 

I miejsce

Jakub Sztąborowski

kl. IIIc

Wiktor Tabarkiewicz

kl. IIId

II miejsce

 

Winicjusz Wierzba

kl. IIIc

Eliza Rekowska

kl. IIId

III miejsce

Paweł Stegart

kl. IIIc

Michalina Gintowt

kl. IIIa

wyróżnienia

Wiktoria Rospęk

kl. IIIb

Jakub Wierzba

kl. IIIa

Alicja Flisikowska

kl. IIIa

 

Szkolny konkurs dla klas III „Łamigłówki dla mądrej główki” [organizator Danuta Wierzba]

I miejsce

Alicja Flisikowska

kl. IIIa

II miejsce

Paweł Stegart

kl. IIIc

III miejsce

Jakub Sztąborowski

kl. IIIc

 

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

                                                                                              Oprac. Alicja Kosznik

BĄDŹ BEZPIECZNY

Temat bezpieczeństwa często jest podejmowany na lekcjach, również w klasach I-III szkoły podstawowej. Dzieci wiedzą, kiedy i jak należy wzywać straż pożarną oraz jak obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi. Znają zasady postępowania podczas ewakuacji i w czasie burzy. Na koniec roku uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o zasadach bezpieczeństwa w konkursie pod nazwą „Bądź mądry przed szkodą”.

.......

..

WYNIKI KONKURSÓW

KLASA I [organizator  Agnieszka Narloch]

I miejsce

Igor Zieliński

kl. Ia

II miejsce

Jan Jakubowski

kl. Ia

Wojciech Lass

kl. Ia

III miejsce

Julia Weiss

kl. Ia

 

 

KLASY II

I miejsce

Antoni Norek

kl. IIb

[organizator  Jolanta Klawikowska]

Marcel Laska

kl. IIe

II miejsce

Maja Żynda

 kl. IIb

Jessica Polak

kl. IIc

III miejsce

Kacper Ulenberg

kl. IId

 

 

KLASY III

I miejsce

Izabella Binięda-Pastwa

kl. IIIa

[organizator  Marcelina Łyczykowska]

II miejsce

Jakub Sztąborowski

kl. IIIc

III miejsce

Julia Graczyk

kl. IIIb


Oprac. Alicja Kosznik

MISTRZOWIE ORTOGRAFII

W maju i w czerwcu odbyła się kolejna edycja konkursów ortograficznych. Choć ortografia polska nie jest łatwa i wymaga znajomości nie tylko wielu zasad, ale również zapamiętania  licznych wyjątków, uczniowie wykazali się umiejętnościami na wysokim poziomie. Nie sprawiła im problemów pisownia wyrazów zbiórka i biurko, pożyczka i porzeczka, na pewno i naprawdę, hufiec i chorągiew oraz wielu innych. Trochę pracy i okazuje się, że ortografia jest łatwa i można ją nawet polubić.

WYNIKI KONKURSÓW ORTOGRAFICZNYCH

KLASY II

I miejsce

Jessica Polak

kl. IIc

[organizator Mirosława Chmielowiec]

II miejsce

Eryk Lewandowski

kl. IIf

Maja Żynda

kl. IIb

III miejsce

Konrad Mach

kl. IIa

Wiktoria Pałasz

kl. IId

 

KLASY III

I miejsce

Aleksander Kosiorek

kl. IIId

[organizator Alicja Hołdys]

II miejsce

Nikola Kosznik

kl. IIIa

Marta Norek

kl. IIId

Jakub Sztąborowski

kl. IIIc

III miejsce

Wiktoria Rospęk

kl. IIIb

 

Aleksander Kosiorek zajął I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Mistrz ortografii”.

 

KLASY IV

I miejsce

Marceli Piechowski

kl. IVa

[organizator Hanna Szymkowiak]

II miejsce

Aleksander Wołoszyn

kl. IVc

III miejsce

Maksymilian Kołakowski

kl. IVc

 

KLASY V

I miejsce

Laura Górniewicz

kl. Vc

[organizator Agnieszka Ostrowska]

II miejsce

Julia Sondej

kl. Vb

III miejsce

Weronika Szymkowiak

kl. Va

 

KLASY VI

I miejsce

Laura Kołakowska

kl. VIb

[organizator Anna Polak]

Aleksandra Makowiecka

kl. VId

II miejsce

Milena Rumpczyk

kl. VId

III miejsce

Zuzanna Binięda-Pastwa

kl. VIb

 

Laura Kołakowska zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym.

Mistrzom ortografii – gratulujemy!

Oprac. Alicja Kosznik

GRY I ZABAWY

Najmłodsi sportowcy naszej szkoły zajęli III miejsce w Półfinale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Grach i Zabawach, który odbył się 2 czerwca w Starogardzie Gdańskim.

Po rozgrywkach na szczeblu miejskim i powiatowym nasi uczniowie klas III reprezentowali naszą szkołę i powiat kościerski godnie, wykazując się wysokimi umiejętnościami.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Adriana Knopik

WYCIECZKA PRZYRODNICZA

W maju, na lekcjach przyrody, uczniowie klasy Va brali udział w pieszej wycieczce nad Jezioro Kapliczne w Kościerzynie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z różnorodnością organizmów mieszkających nad zbiornikiem wodnym. Dzieci pracowały, wykonując zadania na kartach pracy przygotowanych przez zespół projektowy uczniów klasy III gimnazjum. Przypomnieli sobie również, jakie są zasady bezpiecznego pobytu dzieci i młodzieży nad zbiornikami wodnymi oraz w jaki sposób można spędzać tu wolny czas.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Chwarzyńska


ZAKOŃCZENIE X EDYCJI POWIATOWEJ LIGI SIATKÓWKI GIMNAZJALISTEK

Zakończyły się tegoroczne rozgrywki jubileuszowej X edycji Powiatowej Ligi Siatkówki Gimnazjalistek.

Rozgrywki toczyły się od listopada 2016 roku do maja 2017 roku.

W tym roku w lidze uczestniczyło osiem zespołów. Zawodniczki rozwijały swoje umiejętności siatkarskie jak i nawiązywały nowe znajomości. Poziom rozgrywek był zawsze na wysokim sportowym poziomie.

Powiatowa Liga Siatkówki Gimnazjalistek rozgrywana jest od 10 lat i jako jedyna szkolna liga trwa od tak wielu lat. Cieszy się zainteresowaniem zarówno zawodniczek jak i kibiców z całego powiatu kościerskiego.

Klasyfikacja końcowa X edycji:

I miejsce     Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie rocznik 2001

II miejsce    Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie rocznik 2002

III miejsce   Gimnazjum w Łubianie

IV miejsce   Gimnazjum nr 3 w Kościerzynie

V miejsce    Gimnazjum w Lubaniu

VI miejsce   Gimnazjum w Starej Kiszewie

VII miejsce   Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie rocznik 2003

VIII miejsce  Gimnazjum nr 2 w Kościerzynie. 

FOTOGALERIA >>>


Oprac. Adriana Knopik

EKSPERYMENTY NA PRZYRODZIE

Na lekcjach przyrody uczniowie klas czwartych systematycznie przygotowują i prezentują na forum klasy własne doświadczenia. Chętnie bawią się różnymi „domowymi” substancjami i dzielą z rówieśnikami swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami. Dzięki temu lepiej zapamiętują treści, które na zajęciach przekazują nauczyciele. Potwierdza to stare powiedzenie przypisywane Konfucjuszowi: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Dla uczniów eksperymenty to nie tylko nauka, ale także świetna zabawa. Dobrze, że mają pasję poznawania świata i różnych zjawisk poprzez doświadczenia. Jak zrobią i zobaczą – będą rozumieć.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Chwarzyńska

WODA NASZYM SKARBEM

Podobnie jak w latach ubiegłych klasy drugie naszego gimnazjum uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Stacji Uzdatniania Wody w Kościerzynie. Uczniowie zapoznali się z procesem poboru wody z pokładów głębinowych i jej uzdatnianiem tak, aby nadawała się do spożycia.

Uczniowie udali się również do Oczyszczalni Ścieków w Kościerzynie, aby poznać metody oczyszczania zużytej wody.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Maria Werochowska

DZIEŃ DZIECKA W „FANTAZJI”

Dnia 31 maja grupa dzieci ze świetlicy wybrała się z wychowawcą – p. Anną Ekiert do sali zabaw „Fantazja”. Z okazji Dnia Dziecka uczniowie uczestniczyli w różnych zabawach, między innymi: „gorący miś”, z chustą Klanzy, „w rekina”, rzuty piłeczką do celu. Chętne dzieci mogły spróbować swoich sił w karaoke.

Na zakończenie odbył się wspólny poczęstunek, niespodzianką zaś była degustacja lodów. Zajęcia zorganizowała p. Anna Ekiert.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna Ekiert

FINAŁ II REJONOWEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 29 maja w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie odbył się finał II Rejonowego Konkursu Języka Angielskiego „AROUND ENGLISH”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest p. Edyta Kobiela. Do udziału w konkursie zaproszono uczniów klas VI szkół podstawowych w Kościerzynie i okolicach. Każda szkoła, która zgłosiła chęć przystąpienia do konkursu, musiała przeprowadzić eliminacje i na ich podstawie wyłonić dwoje uczniów – reprezentantów w finale. Zaproszenie do konkursu przyjęły następujące szkoły:

Zespół Szkół nr 1 w Karsinie,
Zespół Szkół w Wielkim Podlesiu,
Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie,
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie,
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Kościerzynie,
Publiczna Szkoła Podstawowa w Kaliszu,
Zespół Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie.

Naszą szkołę reprezentowały: Iga Tuszkowska z klasy VId oraz Wiktoria Miętka z klasy VIc. Finał konkursu „AROUND ENGLISH” składał się z dwóch części: 1. testu sprawdzającego znajomość słownictwa i gramatyki języka angielskiego oraz geografii i kultury krajów anglojęzycznych; 2. testu w oparciu o nagranie audio oraz materiał wizualny. Wyniki tego konkursu są następujące:

1.    miejsce         Dawid Żywicki         Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Kościerzynie

2.    miejsce         Michalina Nastały   Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie

3.    miejsce         Natalie Ogórkiewicz         Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Kościerzynie

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali drobne upominki. Autorkami zestawów testowych i jednocześnie członkami Komisji Konkursowej były panie: Jarosława Norek, Hanna Szuta oraz Edyta Kobiela.

                                                                                               Oprac. Edyta Kobiela

III  TURNIEJ SZACHOWY W SZKOLE

W sobotę, 27 maja, odbył się w szkole Turniej Szachowy dla uczniów klas I-III szkół podstawowych województwa pomorskiego. 

W turnieju wzięło udział 76 uczniów i uczennic. Organizatorami turnieju byli: Monika Skowrońska-Templer, Marek Ferdynus (nauczyciele naszej szkoły) oraz pan Mirosław Nowak. Zawody w profesjonalny sposób przeprowadził  pan Piotr Kwidziński, sędzia Polskiego Związku Szachowego. Uczniowie grali w jednej grupie turniejowej systemem szwajcarskim - 7 rund po 10 minut  na partię dla każdego zawodnika. Walka okazała się bardzo zacięta, chociaż poziom był bardzo zróżnicowany. Dla większości zawodników był to pierwszy taki turniej. Zwycięzcą został Oskar Śniadecki z Kwidzyna, który wygrał wszystkie partie (7 pkt). Na drugim miejscu uplasował się Dominik Kobiela z Kartuz (6 pkt), a na trzecim Jakub Liśkiewicz z Gdańska (6 pkt). Najlepszy wynik wśród dziewcząt uzyskała Eliza Rekowska, uczennica naszej szkoły. O  kolejności przy równej ilości punktów decydowały punkty pomocnicze.

 

Miejsce

Zawodnik

Miejscowość

Punkty

I

Śniadecki Oskar

Kwidzyn

7

II

Kobiela Dominik

Kartuzy

6

III

Liśkiewicz Jakub

Gdańsk

6

IV

Kiedrowicz Jakub

Parchowo

6

V

Boschke Tomasz

Chwaszczyno

5

VI

Lubocki Kacper

Parchowo

5

VII

Łącki Maciej

Kościerzyna

5

VIII

Sabisz Adrian

Parchowo

5

XI

Rekowska Eliza

Kościerzyna

5

Pełne informacje o turnieju można uzyskać na stronie internetowej:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2965/ >>>

Głównym sponsorem turnieju był pan Stanisław Repiński właściciel firmy ,,Zakład robót ogólnobudowlanych”. Zwycięzca otrzymał tablet Lenovo A3500, który ufundował pan Grzegorz Czapiewski, właściciel firmy „GREGOR”. Kolejne miejsca również zostały nagrodzone sprzętem elektronicznym (głośniki, słuchawki, powerbank) ufundowanymi przez firmy VISLINE oraz MARXTEAM POLSKA. Podczas turnieju uczniowie otrzymali słodycze oraz napoje, które ufundował główny sponsor. Każdy zawodnik otrzymał kubek z nadrukiem związanym z szachami oraz drobne prezenty.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za pomoc i ufundowanie nagród.

FOTOGALERIA >>>

III TURNIEJ SZACHOWY W SZKOLE >>>

Oprac. Marek Ferdynus

WYCIECZKA DO SAKSONII SZWAJCARSKIEJ, SAKSONII CZESKIEJ I WROCŁAWIA

W dniach 21 - 25 maja uczniowie klas II a i II b uczestniczyli w wycieczce do Saksonii Szwajcarskiej, Saksonii Czeskiej i Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bastei. To wspaniałe twory przyrody i niesamowite formacje skalne w piaskowcu. Kolejnym etapem wycieczki była twierdza Konigstein, która znajduje się nad doliną Łaby. Tę malowniczą dolinę podziwialiśmy też podczas rejsu statkiem.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Szwajcarii Czeskiej i zwiedziliśmy Hrensko, zachwycając się wspaniałymi krajobrazami Gór Połabskich, weszliśmy na Bramę Pravcicką - największy i naturalny skalny most w Europie, a potem płynęliśmy łodziami, zachwycając się doliną rzeki Kamienicy i słuchaliśmy opowieści przewodnika. Po pełnym wrażeń dniu odpoczęliśmy w Aqua Parku w Decinie.

Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Pragi. Zobaczyliśmy m.in. Klasztor na Strachowie, Wzgórze na Hradczanach, Most Karola, Stare Miasto, pomnik Jana Hausa oraz Plac Wacława, gdzie mieliśmy możliwość zakupu pamiątek.

Ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy na zwiedzaniu Wrocławia. Najbardziej podobał się nam Ogród Japoński, Ogród Zoologiczny z Afrykarium, rynek Starego Miasta z Ratuszem i ciekawymi kamieniczkami.

Miłym akcentem kończącym naszą wycieczkę był świetlny pokaz fontann.

Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze. Uczestnicy byli zadowoleni z możliwości zwiedzenia wielu ciekawych miejsc.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna Dziemińska i Adriana Knopik
oraz uczennice klasy II b:
Martyna Hromiak, Olga Kamer,
Aleksandra Karczewska i Daria Kreft

SUKCESY NASZEJ UCZENNICY

Alicja Flisikowska, uczennica klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 6, może pochwalić się sukcesem w konkursie recytatorskim. Po trzech etapach eliminacyjnych tj. szkolnym (17 lutego - I miejsce), miejskim (7 marca - III miejsce) i powiatowym (30 marca - I miejsce) doszła do etapu wojewódzkiego. Etap ten odbył się 22 maja na scenie Teatru na Plaży w Sopocie, gdzie Alicja zdobyła III miejsce i tym samym została laureatką XXXIV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

FOTOGALERIA >>>

                                                                                                     Oprac. Dorota Piesik

WYCIECZKA SZKOLNA DO CHEŁMNA

Dnia 22 maja 2017 roku klasy I b i I e gimnazjum wybrały się na wycieczkę szkolną do Chełmna. Wcześnie rano odbyła się zbiórka uczestników i spotkanie z opiekunami wycieczki: p. Krzysztofem Pałubickim, p. Katarzyną Kozłowicz-Burandt i p. Jarosławą Norek. Po przyjeździe do Chełmna, które zwane jest również Miastem Zakochanych, uczniowie poznali historię miasta i jego prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz spacerowali plantami wzdłuż murów obronnych aż do Bramy Grudziądzkiej. Następnie wraz z panią przewodnik zwiedzili farę z relikwiami św. Walentego, rynek z renesansowym ratuszem, Park Miniatur Zamków Krzyżackich, park Rydygiera oraz zespół klasztorny Sióst Miłosierdzia. Późnym popołudniem, aby nie opaść z sił, uczestnicy wycieczki udali się na wspólny obiad do miejscowej restauracji. Pełni wiedzy i wrażeń uczniowie powrócili wieczorem do Kościerzyny.

 Oprac. Jarosława Norek, Krzysztof Pałubicki

WYJŚCIE DO KINA REMUS

Dnia 22 maja uczniowie z klasy „0” wraz z grupą dzieci ze świetlicy wybrały się do kina Remus na bajkę pt. „Cała naprzód Dudi”. Film bardzo się dzieciom podobał i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Wyjście do kina zorganizowały panie: Emilia Ebertowska i Anna Ekiert.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna Ekiert

..

SPOTKANIA Z HOBBITAMI I SMAUGIEM

Gimnazjaliści z klasy IIIb i IIIf w bieżącym roku szkolnym realizowali projekt edukacyjny nt. „Zafascynowani światem Tolkiena”. Jego głównym celem była popularyzacja czytelnictwa poprzez literaturę fantasy, zwłaszcza powieści Johna R.R. Tolkiena.

Wśród różnych zadań było poznanie twórców tego gatunku i genezy oraz inspiracji cyklu o Śródziemiu. Uczniowie przygotowali grę planszową na motywach „Hobbita” oraz kilka plakatów, w tym o pisarzach fantasy i bohaterach Tolkienowskich powieści. Najważniejsze jednak były zajęcia, które przeprowadzili w młodszych klasach szkoły podstawowej. Gimnazjaliści opowiadali dzieciom o świecie Śródziemia i jego bohaterach, czytali fragmenty powieści. Na podstawie przygotowanych materiałów uczniowie opisywali hobbita, rozwiązywali krzyżówkę i malowali kolorowanki. Na lekcjach wykorzystano także grę planszową. Trzy drużyny starały się jak najszybciej dotrzeć do Samotnej Góry.

Gimnazjaliści zaprosili też młodszych kolegów do wspólnego budowania smoka Smauga, bardzo charakterystycznego i niebezpiecznego bohatera powieści „Hobbit”, znanego z tego, że lubił złoto i klejnoty, ział ogniem i wszystko niszczył. Nasz smok nie był tak groźny, za to zachęcał wszystkich do czytania hasłem „Czytaj, żebyś się nie spalił ze wstydu”. 

Ostatnim zadaniem gimnazjalistów był udział w szkolnym Festiwalu Nauki. Przygotowali krzyżówki i minikonkursy czytelnicze ze znajomości baśni – dla młodszych dzieci i powieści Tolkiena – dla starszych uczniów. Podsumowanie projektu już wkrótce w czasie Dni Projektów.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik


FINAŁ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 16 maja w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Kościerzynie odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego „English Is Fun”, którego organizatorami byli nauczyciele ww. szkoły. Adresatami tego konkursu byli uczniowie klas V. W drodze eliminacji, które odbyły się 9 maja, wyłoniono dwie uczennice klasy Vb, które reprezentowały naszą szkołę w finale: Aleksandrę Mikulską oraz Julię Sondej. Zestawy testowe zawierały pytania sprawdzające umiejętność czytania i słuchania ze zrozumieniem, znajomość słownictwa i gramatyki języka angielskiego oraz wiedzę na temat geografii, kultury i tradycji krajów anglojęzycznych. Obie dziewczynki uzyskały wysokie wyniki: Aleksandra Mikulska zajęła 1. miejsce w konkursie, a Julia Sondej po dogrywce miejsce 4. Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantkom i życzymy dalszych sukcesów.

Oprac. Edyta Kobiela

OD MŁODOŚCI DO STAROŚCI UCZĘ SIĘ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

16 maja w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie odbył się finał powiatowego konkursu „Od młodości do starości uczę się przedsiębiorczości”. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Magnum Opus Ekonomik i skierowany był do młodzieży gimnazjalnej. Zmagania składały się z dwóch etapów: pierwszy polegał na rozwiązaniu testu z przedsiębiorczości, drugi zaś na zaprezentowaniu w dniu finału reklamy „żywej” lub w formie filmu promującego miasto Kościerzynę. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Nikola Dąbrowska, Paulina Ostrowska, Dominik Jażdżewski oraz Patryk Wierzba, opiekunem grupy była pani Anna Stalke.

Nasza drużyna w pierwszym etapie nie miała sobie równych, bowiem z testu osiągnęliśmy najlepszy wynik, uzyskując pierwsze miejsce. Również podczas finału, na którym zaprezentowaliśmy nasz film reklamujący Kościerzynę, zdobyliśmy I miejsce. Warto wspomnieć, że Patryk Wierzba otrzymał dodatkowe wyróżnienie za to, że ze wszystkich uczestników konkursu zdobył największą liczbę punktów z testu.

Oprac. Nikola Dąbrowska

KONKURS JĘZYKOWO-PLASTYCZNY 

Dnia 15 maja 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs językowo-plastyczny pt. "Slogans about the environment / Slogany o środowisku naturalnym" dla klas pierwszych gimnazjum. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć w języku angielskim oryginalny slogan związany z ochroną środowiska naturalnego. Głównym celem konkursu było rozwijanie kreatywności, uzdolnień językowych oraz plastycznych uczniów. Ważnym założeniem było także zachęcanie młodzieży do praktycznego wykorzystania znajomości języka angielskiego i zwrócenie uwagi na zagrożenia środowiska naturalnego. Prace były oceniane przez jury w składzie: nauczycielki Anna Ekiert, Lucyna Nadolska i Jarosława Norek oraz uczniowie klas IIa, IIb i IIe gimnazjum. Oceny prac konkursowych dokonano pod względem pomysłowości, estetyki pracy oraz poprawności językowej. Spośród uczestników konkursu wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce – Anna Czajkowska i Weronika Macierzanka kl. Id G  ZDJĘCIE NR 1 >>>
II miejsce – Julia Białczak i Martyna Szala kl. Id G 
ZDJĘCIE NR 2 >>>
III miejsce – Kornelia Czapiewska i Dominika Kuszowska kl. Ic G  
ZDJĘCIE NR 3 >>>

Zwycięzcom gratulujemy!

Organizator konkursu

                                                                                               Jarosława Norek 

TURNIEJ SZACHOWY W SZKOLE

W sobotę, 13 maja, odbył się w szkole III Turniej Szachowy o Nagrodę Dyrektora Szkoły.

W turnieju wzięło udział 34 uczniów z kościerskich szkół podstawowych i gimnazjów. Zawody w profesjonalny sposób przeprowadził pan Zdzisław Pelowski,  sędzia Polskiego Związku Szachowego. Uczniowie grali w jednej grupie turniejowej systemem szwajcarskim - 7 rund po 15 minut na każdą partię dla każdego zawodnika. Walka okazała się bardzo zacięta. Zwycięzcą został Miłosz Załucki z II klasy Prywatnego Gimnazjum ,,Prymus”, który wygrał wszystkie partie (7 pkt). Na drugim miejscu uplasował się zwycięzca poprzednich turniejów Szymon Młyński (IIId naszego gimnazjum 6 pkt), a na trzecim Maciej Grzesik (IIIe również nasze gimnazjum 5 pkt). Najlepszy wynik wśród uczniów szkół podstawowych osiągnęli Xawery Stankowski oraz Maciej Łącki z kl. IIIe (po 5 pkt). O  kolejności przy równej ilości punktów decydowały punkty pomocnicze. W turnieju wzięło udział 7 zawodników z gimnazjów oraz 27 ze szkół podstawowych.

Uczniowie z najlepszymi wynikami w turnieju:

Miejsce

Zawodnik

Klasa

Punkty

I

Miłosz Załucki

II G

7

II

Szymon Młyński

IIId G

6

III

Maciej Grzesik

IIIe G

5

IV

Xawery Stankowski

II  SP

5

V

Łukasz Mączewski

IIb G

5

VI

Maciej Łącki

IIIe SP

5

VII

Wiktor Browarczyk

IV SP

4

VIII

Kamil Kasperczyk

I G

4

Pełne informacje o turnieju można uzyskać na stronie internetowej 
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2806/ >>>

Każdy uczestnik zawodów otrzymał dyplom, a najlepsi - nagrody (8 najlepszych z gimnazjum i 8 ze szkoły podstawowej). Zwycięzca otrzymał tablet Lenovo A3500, który ufundował główny sponsor turnieju, pan Grzegorz Czapiewski, właściciel firmy „GREGOR”. Kolejne miejsca na podium zostały nagrodzone sprzętem elektronicznym (głośniki, słuchawki, powerbank) ufundowanymi przez firmy VISLINE  oraz MARXTEAM POLSKA, karnetami do Aqua Centrum ufundowanymi przez prezesa Grzegorza Zabrockiego,  biletami do kina ufundowanymi przez panią Jolantę Sutor,  dyrektor kina „Remus”.  Podczas turnieju uczniowie otrzymali słodycze oraz napoje, które ufundowała Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kościerzynie. Turniej ten odbył się dzięki wsparciu również innych sponsorów, głównie byłych absolwentów naszej szkoły m.in. Macieja Kosedy.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za pomoc i ufundowanie nagród.

W najbliższym czasie jest planowany (27 maja) kolejny turniej szachowy. Jest on przeznaczony dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej z województwa pomorskiego. Głównymi sponsorami tego turnieju są:  p. Stanisław Repiński, właściciel firmy ,,Repiński”,  Grzegorz Czapiewski, właściciel firmy ,,GREGOR”  oraz firmy VISLINE i MERXTEAM POLAND.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marek Ferdynus

MOJE IMIĘ TO JA?

Projekt edukacyjny nt. „Moje imię to ja?” realizowały w bieżącym roku szkolnym uczennice klasy IIIf gimnazjum: Natalia Dorawa, Sara Filcek, Luiza Muszkowska i Karolina Pobłocka. Na podstawie książek i innych źródeł dziewczęta poznały historię nazw osobowych, pochodzenie imion i przyczyny ich popularności. Dowiedziały się, jakie imiona są obecnie najbardziej popularne w Polsce, w województwie pomorskim i w naszym mieście.

W ramach realizacji projektu gimnazjalistki spotkały się z panią Marią Cyrą (byłą nauczycielką języka polskiego w naszej szkole), która napisała pracę magisterską nt. „Imiona osobowe żeńskie w Kościerzynie w latach 1920 – 1977”. Pani Maria przedstawiła interesujące wyniki swojej pracy, do której zbierała materiały w kościerskim Urzędzie Stanu Cywilnego (12 roczników – 3346 dziewczynek).  

Kolejne zadanie - uczennice sprawdziły, jakie imiona są najbardziej popularne w naszej szkole. W gimnazjum pierwsze miejsca wśród dziewcząt zajmują imiona: Wiktoria (aż 20), Julia (13) i Nikola (10), wśród chłopców – Jakub (aż 24), Kacper (13), Maciej (10). W szkole podstawowej najwięcej dziewcząt nosi imię Julia – aż 22, Wiktoria (18) i Zuzanna (14), a wśród chłopców przeważają imiona: Aleksander, Jakub, Mateusz (po 12).  Nasza lista nie różni się znacznie od listy popularnych imion w kraju.

Następnym zadaniem gimnazjalistek było przeprowadzenie ankiety wśród rodziców, aby dowiedzieć  się, jakie są obecnie najczęstsze przyczyny nadawania wybranych imion dzieciom. Jak się okazało, decyduje o tym przede wszystkim ładne brzmienie (41,8% odpowiedzi), oryginalność (22,7%) i tradycja rodzinna (13,6%), czasami kult patrona i moda oraz inne czynniki.

Zebraną wiedzą dziewczęta podzieliły się z innymi. Przeprowadziły zajęcia na temat nazw osobowych i pochodzenia imion najpierw w swojej klasie (wykorzystały tu także film edukacyjny zamieszczony w Internecie), a następnie w klasie VIb w ramach szkolnego Festiwalu Nauki. Przygotowały też plakaty obrazujące ich pracę. Całość swoich działań przedstawią podczas Dni Projektów.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik

                                                                                                                        

UCZYMY SIĘ NIE DLA SZKOŁY, LECZ DLA ŻYCIA

..

Doświadczenia, prezentacje, gry logiczne, krzyżówki czytelnicze, czyli Festiwal Nauki 2017 w naszej szkole. Spotkaliśmy się po raz trzeci, aby odpowiadać na pytania i pokazywać, jak fascynujące może być zdobywanie wiedzy.

Doświadczenia przy pomocy nauczycieli przygotowali i przeprowadzili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Właściwości wody, sztucznego lodu i magnezu, ciekawe reakcje chemiczne to niektóre z doświadczeń. Wszystkie bardzo zainteresowały uczniów.

Podczas pokazów chemicznych uczniowie z klasy trzeciej gimnazjum wykonali eksperymenty związane ze zjawiskiem spalania magnezu w parze wodnej. Wykorzystując reakcję termiczną, otrzymywali i wykrywali wodór,  w innych doświadczeniach wykrywali białko i skrobię oraz dwutlenek węgla. Finałem chemicznego show były doświadczenia pod nazwą „ekologiczne węże faraona”  i „skaczący sód”. Również jajko w butelce i techniki kryminalistyczne w przyrodzie skupiały uwagę uczestników festiwalu. Uczniowie przeprowadzający eksperymenty udowodnili, że nauka jest ciekawa i zaskakująca.

Gimnazjaliści, którzy realizowali projekt edukacyjny „Młody kosmetolog”, przygotowali dla młodszych uczniów nie tylko eksperymenty. Obdarowali też wszystkich samodzielnie wyprodukowanymi mydełkami oraz kulami musującymi do kąpieli. Dodatkowo chętne klasy uczestniczyły w zajęciach z astronomii, które odbywały się w mobilnym planetarium.

Inne zadania przygotowali gimnazjaliści realizujący projekty edukacyjne nt. „Zafascynowani światem Tolkiena” i „Moje imię to ja?”  Uczennice klasy IIIf gimnazjum przeprowadziły w kl. VIb lekcję o pochodzeniu i popularności imion.  W czasie przerw chętni rozwiązywali krzyżówki czytelnicze i quizy, a do czytania zachęcał smok Smaug hasłem „Czytaj, żebyś się nie spalił ze wstydu”.

Szkolny Festiwal Nauki propaguje poważną naukę, ale w niecodziennej oprawie. Nauczyciele zachęcili uczniów do naukowej kreatywności, rozbudzili ciekawość, zafascynowali nauką. To wstęp do dorosłego życia, bo przecież – jak powiedział Seneka – uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.

FOTOGALERIA >>>

SZKOLNY FESTIWAL NAUKI >>>

        Oprac. Alicja Kosznik

SZKOLNY KONKURS LOGOPEDYCZNYTrudne głoski ukryj w obrazkach”

Dnia 12 maja nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu logopedycznego „Trudne głoski ukryj w obrazkach”.

Konkurs adresowany był do dzieci w następujących kategoriach: klasy 0-I, klasy II-III. Praca plastyczna miała zawierać rysunek przedstawiający głoski ćwiczone przez dziecko na zajęciach terapii logopedycznej.

Przyznano następujące miejsca:

Kategoria 0-I

I miejsce – Mateusz Trybowski Ia
II miejsce – Karina Zimmermann 0
Wyróżnienie   Aleks Machajewski Ia

Kategoria II-III

I miejsce – Sebastian Zabrocki IIb
II miejsce – Karol Trybowski IIIb

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.

Oprac. Dorota Piesik

ZAJĘCIA W MUZEUM AKORDEONU

Dnia 10 maja grupa dzieci ze świetlicy uczestniczyła w zajęciach muzycznych pt. „Muzyczne ABC”, które odbyły się w Muzeum Akordeonu. Uczniowie poznali budowę akordeonu oraz rodzaje akordeonów. Oprócz tego instrumentu mieli możliwość poznania: bałałajki, cytry, mandoliny, waltorni i wiele innych. Pod koniec zajęć dzieci mogły osobiście pograć na wcześniej przygotowanych przez Muzeum akordeonach oraz zabrać ze sobą kolorowanki z poznanymi instrumentami.
FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna Ekiert

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

28 kwietnia cała szkolna społeczność uczestniczyła w apelu, który rozpoczął obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Dzień ten upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie (drugiej na świecie) w 1791 roku. Uczniowie przypomnieli ważne historyczne wydarzenia towarzyszące powstaniu tej konstytucji i jej najważniejsze postanowienia, m.in. zrównanie mieszczan i szlachty, zapewnienie ochrony chłopom, swobodę wyznania, zniesienie liberum veto. Wiersze poetów XIX-wiecznych i autorów współczesnych oraz piosenki oddały patriotyczną atmosferę tych historycznych wydarzeń.

W apelu wystąpili uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej, w tym cała klasa IIb. Uroczystość przygotowali pod kierunkiem nauczycieli: Aliny Tecy, Joanny Peplińskiej, Anny Zazuli i Jędrzeja Abramowskiego.      

Po apelu wręczono nagrody zwycięzcom kilku szkolnych konkursów, m.in. gimnazjalnego konkursu nt. „Zamiast używek wolę…”, konkursu języka włoskiego i języka angielskiego, w którym uczestniczyli uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik


POZNALI PROBLEM KOROZJI I METODY JEJ ZAPOBIEGANIA

W tym roku szkolnym, jako uczniowie klasy III gimnazjum, realizujemy projekt edukacyjny. Zainteresował nas problem korozji i temat: „W jaki sposób możemy zapobiegać korozji?”

Widząc skorodowane przedmioty na terenie miasta i okolic, postanowiliśmy się dowiedzieć, co się  z nimi dalej dzieje. W tym celu udaliśmy się do złomowiska „skupu i sprzedaży surowców wtórnych”  w Kościerzynie. Średnio w ciągu roku trafia tam ok. 5 tys. ton różnych  przedmiotów, z których duża ilość jest skorodowana. Części te ulegają rozbiórce i segregacji z podziałem na metale i niemetale. Metale są transportowane do hut, gdzie ponownie są przetapiane. Aby ograniczyć ilość przedmiotów tam trafiających, należy stosować skuteczne metody zapobiegania korozji.

Kolejną wizytę złożyliśmy w zakładzie „Vistal ocynkownia” w Liniewie, gdzie poznaliśmy dwa różne sposoby zabezpieczania przedmiotów przed korodowaniem. Jednym z nich jest cynkowanie ogniowe, które przebiega w czterech etapach. Innym sposobem jest malowanie proszkowe, które polega na nanoszeniu warstwy proszkowej na wyczyszczony i osuszony materiał.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. uczniowie realizujący projekt nt. „W jaki sposób możemy zapobiegać korozji?"

WIZYTA W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

25 i 28 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy IIe i Ib gimnazjum wybrali się do kościerskiej Biblioteki Miejskiej. Wizyty odbyły się w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Pomysłodawcą i organizatorem takiej niecodziennej lekcji była pani Justyna Wołoszyk – Brzezińska – nauczycielka języka polskiego. W bibliotece młodzież obejrzała książkowe nowości oraz czytelniczą ofertę biblioteki. Podczas prezentacji uczniowie słuchali fragmentów powieści, ciekawostek o autorach i czytanych książkach. Gimnazjaliści mogli też założyć karty, by od razu wypożyczyć powieść ulubionego pisarza. Wielu uczniów skorzystało z tej oferty.

FOTOGALERIA >>>       
                                   

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

                                                                                                  (opiekun ZACZYTANYCH)
..
.GIMNAZJALIŚCI NASZEJ SZKOŁY MISTRZAMI POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ

Gimnazjaliści z naszej szkoły zdobyli Mistrzostwo Powiatu w piłce nożnej.

Podczas powiatowej gimnazjady na orliku ZSP nr 1 i orliku przy ZSP nr 3 zawodnicy z ośmiu gmin rywalizowali o tytuł najlepszej tegorocznej drużyny w piłce nożnej w powiecie kościerskim. Nasi chłopcy okazali się najlepsi zarówno pod względem technicznym jak i mentalnym.

Trzymamy kciuki podczas kolejnych rozgrywek na szczeblu wojewódzkim.

FOTOGALERIA >>>

GIMNAZJADA POWIATOWA W PIŁCE NOŻNEJ >>>

Oprac. Adriana Knopik

W  STARYM  KINIE       

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste,
Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem
Zapachem dawno już zwiędłych bzów
Poezją skrytą wśród zwykłych słów.”
 

24 kwietnia w Sali Widowiskowej im. L. Szopińskiego w Kościerzynie, w ramach Filharmonii Młodych Talentów, zostało zaprezentowane widowisko muzyczne pt. „W Starym Kinie”. Scenariusz przygotowały nauczycielki naszej szkoły: Joanna Peplińska i Anna Zazula, a wystąpili uczniowie i absolwenci.  Może wydawać się dziwne, że gimnazjaliści śpiewają przedwojenne przeboje, ale – jak widać – dobra muzyka jest ponadczasowa i zawsze się podoba.  

Widowisko rozpoczęło się krótkim filmem prezentującym lata 20. i 30. ubiegłego wieku. Został on przygotowany przez gimnazjalistów realizujących projekt edukacyjny pt. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”. Zaraz potem p. Joanna Peplińska zaprosiła widzów do starego kina. Wykonawcy przypomnieli wiele szlagierów znanych z przedwojennych filmów i komedii zrealizowanych w latach 70. ubiegłego wieku, ale w nowych aranżacjach.  W programie znalazły się m.in. piosenki: „Odrobinę szczęścia w miłości”, czyli o czym marzy dziewczyna, gdy dorastać zaczyna, „Bo to się zwykle tak zaczyna”, „Na pierwszy znak” Hanki Ordonówny, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” śpiewaną przez Eugeniusza Bodo w filmie "Piętro wyżej" z 1937 roku czy "Już nie zapomnisz mnie" Aleksandra Żabczyńskiego z komedii „Zapomniana melodia” z 1938 roku. Były piosenki nastrojowe („Pamiętasz była jesień” czy „Ta ostatnia niedziela”) oraz piosenki wesołe, jak „Ada, to nie wypada” (z filmu pod tym samym tytułem) i „Już taki jestem zimny drań” (śpiewana m.in. przez Eugeniusza Bodo i Mieczysława Fogga). W tej ostatniej piosence chłopcy zaskoczyli talentem komediowo-kabaretowym. W takiej roli ich jeszcze nie widzieliśmy.

Nie tylko piosenki podobały się publiczności, ale także tango i dynamiczny charleston w choreografii p. Anny Zazuli.  Naprawdę robiło to wrażenie. Nic dziwnego, że publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, a na  bis jeszcze raz usłyszeliśmy piosenkę „Już taki jestem zimny drań”. Koncert „W Starym Kinie” na pewno przyniósł wiele radości i wzruszeń.

Atmosferę retro lat 20. i 30. odtwarzały nie tylko piosenki i taniec, ale również specjalnie na tę okazję uszyte sukienki, oryginalne nakrycia głowy, makijaż i fryzury.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu widowiska: Weronice Zaborowskiej za uszycie sukienek,  Monice Tusk za makijaż, a za fryzury - uczennicom fryzjerstwa Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Kościerzynie pod opieką Ewy Sabisz i Anny Dudek.

Wykonawcy:

nauczyciele: Joanna Peplińska, Anna Zazula,

absolwenci: Elżbieta Kupiecka, Sylwia Nastały, Jakub Łosiński, Sławomir Tuszkowski i Bartłomiej Piwowarczyk (przez pewien czas również nauczyciele w naszej szkole),

uczniowie: Agata Rolbiecka, Agnieszka Pazda, Kinga Kleinszmidt, Miłosz Lorbiecki, Aleksandra Kropidłowska, Oliwia Lorbiecka, Bartek Wirkus, Cyprian Trzeciński, Julia Jankowska, Karol Felskowski, Julia Dunst, Klaudia Widzińska, Paulina Szyca, Wiktoria Marchewicz, Jakub Kroll, Nikola Dąbrowska, Patryk Ciszek, Fabian Podgórski, Miłosz Cyra, Borys Tuszkowski, Jan Szymkowiak, Kacper Styp-Rekowski, Wiktor Smoliński, Aleksandra Borgus, Natalia Głowacka, Paulina Mech, Dominika Kobiela, Anna Miszczak, Weronika Macierzanka, Rozalia Szulc, Martyna Adamczyk, Paweł Ligmann.

Gościnnie wystąpił p. Paweł Czarnowski (kontrabasista).

Grupa realizująca projekt edukacyjny „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”: Paulina Mech, Dominika Kobiela, Patryk Spiczak Brzeziński, Samuel Gliwa, Sebastian Raulin. 

FOTOGALERIA >>>

W STARYM KINIE - WIDOWISKO MUZYCZNE >>>

FILHARMONIA MŁODYCH TALENTÓW - W STARYM KINIE >>>

                                                                                                                Oprac. Alicja Kosznik

DLA ZIEMI – W DNIU ZIEMI

22 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi uczniowie kl. Ie gimnazjum wzięli udział w akcji Ministerstwa Środowiska pn. „Sadzimy 1000 drzew na minutę". Jednym z celów powyższego działania jest powiększanie obszarów leśnych, z drugiej zaś utrzymywanie ciągłości istnienia lasów, a tym samym prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej na gruncie nadleśnictwa. Była to dobra okazja do poznania zagadnień związanych z pracą leśników, sposobem jej organizacji i oczekiwanych efektów. Uczniowie mieli możliwość aktywnego spędzenia czasu.

Organizatorem akcji było Nadleśnictwo Kościerzyna, a sadzenie lasu miało miejsce w Leśnictwie Debrzyno.

Uczniowie swoimi działaniami przyłączyli się do realizacji hasła tegorocznych obchodów: „Zrób coś dobrego dla Ziemi w jej dniu”.

                                                                                                  
FOTOGALERIA >>>

Oprac. Kazimiera Lidke

..

Z KRONIKI ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

..

Dnia 10 marca w oddziale zerówki świętowaliśmy „Dzień Dinozaura” :)

Dzieci przyniosły z domu i przedstawiły kolegom swoje ulubione dinozaury. Szukaliśmy o nich w książkach dodatkowych informacji, m.in. dokładnej nazwy, wielkości itp. Następnie z wielkim zapałem ułożyliśmy z papierowych rolek szkielet tyranozaura. W trakcie zajęć odbyły się również gry i konkursy, związane z tym tematem. Uczniowie przygotowali dla siebie „Dino-mleczne - koktajle owocowe”, które im bardzo smakowały :)

Popracowaliśmy również z masą solną, w której odbiliśmy ślady T-Rexa.

Dzisiejszy dzień spędziliśmy bardzo wesoło :) Pozdrawiamy :)


Uczniowie naszej zerówki wesoło i sportowo przywitali pierwszy Dzień Wiosny :)

Z samego rana po krótkim spacerze, pojechaliśmy na basen. Takie zajęcia rozwijają samodzielność i oswajają dzieci ze środowiskiem wodnym. W czasie zajęć zapoznaliśmy się z obiektem oraz ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny na krytej pływalni. Pod czujnym okiem nauczycieli, rodziców i ratowników spędziliśmy dwie godziny na wodnych zabawach, m.in. pływaliśmy na makaronikach i dmuchanych kółkach, graliśmy w wodną piłkę :)

Po powrocie do szkoły uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji imienin patrona naszej szkoły - księdza Bernarda Sychty. Natomiast w klasie czekały na nas wiosenne zagadki i zabawy :)
Po zajęciach w kolorowych i samodzielnie wykonanych kapeluszach udaliśmy się do domu szukając po drodze znaków od Pani Wiosny :)

Oddział zerówki cieszy się wiosną i pracowicie przygotowuje się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych :)

Zasadziliśmy w naszym klasowym ogródku rzeżuchę i owies, które na święta zaniesiemy do naszych domów, również na szczypiorek do kanapek znaleźliśmy miejsce :)

Przygotowaliśmy kolorowe, papierowe dekoracje m.in. kurczaczki, baranki oraz wiosenne motylki, biedronki czy głodne żabki :)
Odwiedziliśmy również Kościerski Dom Kultury, gdzie własnoręcznie wykonaliśmy zajączki – bardzo się przy nich napracowaliśmy ;) Była to świetna zabawa.
Dzięki Pani Joli – mamie naszej uczennicy -  już kilka razy odbyły się lekcje zumby :)
Czeka nas jeszcze malowanie pisanek i zabawy z jajeczkiem :)

Życzymy zdrowych, spokojnych, przepełnionych miłością Świąt Wielkanocnych!


FOTOGALERIA >>>
Oprac. Emilia Ebertowska :)

KONKURS „PRZYRODA POLSKA”

W dniu 10 kwietnia odbył się finał II rejonowego konkursu przyrodniczego „Przyroda Polska”. Wzięło w nim udział 38 uczniów z kilku szkół podstawowych. Wyniki tego konkursu przedstawiają się następująco:

Lp. Imię i nazwisko ucznia
Klasa
Szkoła
1.
Weronka Szymkowiak
V
SP nr 6
2.
Izabela Flisikowska
VI SP nr 6
3. Mateusz Młyński V SP nr 6
4. Julia Gorący V SP nr 3
5. Hanna Zelewska V SP nr 1
6. Sebastian Borzyszkowski VI SP Łubiana

Zwycięzcom gratulujemy. Konkurs zorganizowała p. Bożena Tomaczkowska.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Bożena Tomaczkowska

WIZYTA W CENTRUM ZABAW DLA DZIECI „FANTAZJA”

10 kwietnia grupa dzieci ze świetlicy wraz z p. Anną Ekiert wybrała się do sali zabaw ,,Fantazja". Dzieciaki świetnie się bawiły.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna Ekiert

..

..

II TURNIEJ SZACHOWY DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W sobotę, 8 kwietnia, odbył się w naszej szkole drugi Turniej Szachowy dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do rozgrywek przystąpiło 20 uczniów i uczennic z naszej szkoły. Zawody rozegrano według systemu szwajcarskiego po 10 minut dla każdego zawodnika na partię. Wszyscy uczestnicy rozegrali po 6 partii.

Dzięki wsparciu sponsorów między rundami uczniowie otrzymali słodkości oraz soczki. Nagrody główne ufundowali: Firma Visline, Firma MERXTEAM Polska, Prezes Aqua Centrum, p. Grzegorz Zabrocki - karnety na basen oraz z-ca Dyrektora KDK, p. Jolanta Sutor - bilety do kina ,,Remus”. Nagrody i dyplomy zostaną uczniom wręczone na najbliższym apelu szkolnym 28 kwietnia.

Organizacją turnieju oraz sędziowaniem zajęli się w ramach projektu uczniowie klas trzecich gimnazjum: Szymon Młyński, Maciej Grzesik oraz Maciej Murglin. Nadzór nad przebiegiem sprawowali Monika Skowrońska-Templer oraz Marek Ferdynus.

Poniżej w tabeli przedstawiono wyniki końcowe turnieju (najlepsza 10).

Miejsce
Imię i nazwisko
klasa pkt
I
Maciej Łącki
IIIe 5,5
II
Eliza Rekowska
IIId 5
III
Filip Andrzejewski
Marcel Laska

Kevin Przybylski

Fabian Litwin
IIb
IIe

IIIe

IIb
4
4

4

4
VII
Maksymilian Słomiński
Paweł Górski

Wojciech Pazda
IIId
IIId

IIe
3,5
3,5

3,5
X
Marcin Bławat
Oliwia Jarzębińska
IIId
IIIc
3
3

FOTOGALERIA >>>

                                                                                                                Oprac. Marek Ferdynus

NOC W SZKOLE  

7 kwietnia uczniowie I d i II a gimnazjum uczestniczyli w spektaklu „Romeo i Julia” w Gdańsku Wrzeszczu. Współczesna adaptacja sztuki została przez naszych uczniów bardzo dobrze oceniona. Z ogromnym zainteresowaniem oglądali grę aktorską.

Kolejnym punktem integracji klasowej była noc w szkole klasy II a. Podczas wspólnego spędzania czasu, rozgrywek sportowych, wspólnych konwersacji uczniowie integrowali się w zespole klasowym.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Adriana Knopik

TURNIEJ RINGO

Z okazji Światowego Dnia Sportu 6 kwietnia w nasze szkole został zorganizowany Turniej Ringo dla klas IV. Zgłosiło się 11 zespołów. Uczniowie poprzez zabawę integrowali się we własnym zespole klasowym. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi zawodnicy nagrody rzeczowe.

FOTOGALERIA >>>

TURNIEJ RINGO W NASZEJ SZKOLE >>>
Oprac. Adriana Knopik

ŻYWE LEKCJE HISTORII W NASZEJ SZKOLE

4 kwietnia na małej sali gimnastycznej odbyły się żywe lekcje historii. Wzięli w nich udział uczniowie czwartych i piątych klas szkoły podstawowej oraz klas pierwszych gimnazjum. Lekcje zostały przygotowane i przeprowadzone przez pana Krzysztofa Góreckiego i członków Chorągwi Komturstwa Gniewskiego. Żywe lekcje historii cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach i poprzez dobrą zabawę zdobyli dodatkową wiedzę historyczną.

FOTOGALERIA >>>

ŻYWE LEKCJE HISTORII W NASZEJ SZKOLE >>>
Oprac. Łukasz Wojtysiak

SUKCES ELEKTROPOGROMCZYŃ

1 kwietnia uczennice klasy IIc gimnazjum, zespół ELEKTROPOGROMCZYNIE, przeprowadziły  zbiórkę  elektroodpadów, zużytych baterii i akumulatorów. Uczennice biorą udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY – ODDAJ MNIE W DOBRE RĘCE 2017”. Zmniejszenie ilości zużytego sprzętu oraz zużytych baterii i akumulatorów w odpadach komunalnych to jeden z celów konkursu.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebrano ponad 8,5 tony zużytego sprzętu i 40 kg baterii. Wszystkie elektroodpady i baterie zostały przekazane do recyklingu. Do recyklingu przekazano także baterie zebrane podczas zbiórek przeprowadzonych w szkole, łącznie 1090 kg. W przeprowadzeniu akcji uczennice wspierali koledzy z gimnazjum i pracownik obsługi szkoły. 

Od 2009 w naszej szkole przeprowadzono 11 zbiórek, które zorganizowało 8 zespołów. Łącznie zebrano prawie 70 ton elektroodpadów.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom zbiórki – mieszkańcom Kościerzyny i okolic oraz  uczniom naszej szkoły za czynne włączenie się do akcji.
Podziękowania składamy także sponsorom naszej akcji: Urzędowi Miasta Kościerzyna i Nadleśnictwu Kościerzyna.

Skład zespołu: Anna Dargacz, Wiktoria Gawin, Aleksandra Górniewska, Nikola Lass i Zuzanna Skrzypkowska.
Opiekun zespołu  -  nauczycielka Kazimiera Lidke.
Nad organizacją  zbiórki czuwała także nauczycielka Maria Werochowska.

FOTOGALERIA >>>

PRZEDŚWĄTECZNA ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI W ZSP NR 1 >>>

                                                                                                  Oprac. Kazimiera Lidke

ARKA GDYNIA W NASZEJ SZKOLE

31 marca w naszej szkole gościliśmy zawodników Morskiego Związkowego Klubu Sportowego Arka Gdynia. Zawodnicy wraz z działaczami klubu promowali uprawianie sportu jako codziennej aktywności fizycznej.

Czołowi zawodnicy grający na co dzień w najwyższej polskiej lidze piłki nożnej, Adrian Błąd i Michał Nalepa, odpowiadali na nurtujące pytanie każdego młodego człowieka: Jak zostać gwiazdą sportu?

Piłkarze wraz z nauczycielami wychowania fizycznego przeprowadzili test sprawności młodego piłkarza dla wszystkich chętnych. Wszyscy otrzymali pamiątkowe gadżety klubowe oraz autografy.

Każda akcja promująca sport w nasze szkole cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów.

FOTOGALERIA >>>

ARKA GDYNIA W NASZEJ SZKOLE >>>

Oprac. Adriana Knopik

TURNIEJ W STAREJ KISZEWIE

30 marca nasze gimnazjalistki uczestniczyły w Towarzyskim Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Michałka w Starej Kiszewie. Turniej został zorganizowany w ramach promocji nowo otwartej hali sportowej. W rozgrywkach uczestniczyło 6 zespołów. Poziom sportowy był na wysokim poziomie. Nasze gimnazjalistki zajęły I miejsce (klasa III a), II miejsce (klasa II a) i V miejsce (klasa I a). Gratulacje!!!

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Adriana Knopik

JĘZYK WŁOSKI W NASZEJ SZKOLE

Od września, w naszej szkole po raz pierwszy uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej uczą się dodatkowego języka – języka włoskiego. Zajęcia prowadzone są dla chętnych dzieci w ramach kółka zainteresowań. Odbywają się one przed lekcjami lub po ich zakończeniu, w wymiarze 2 godzin tygodniowo.

Dnia 30 marca odbył się pierwszy raz w historii naszej szkoły SZKOLNY KONKURS JĘZYKA WŁOSKIEGO DLA UCZNIÓW KL. II - III SP.

Uczniowie uzyskali następujące wyniki:

                  KLASY DRUGIE
I miejsce – Maja Żynda kl. IIb – 41 pkt
II miejsce – Eryk Lewandowski kl. IIf – 39 pkt
III miejsce – Antoni Norek kl. IIb – 37 pkt
Wyróżnienia: Filip Andrzejewski kl. IIb – 33 pkt
                      Mikołaj Kowalczyk kl. IIa – 32,5 pkt

                  KLASY TRZECIE
I miejsce – Marta Norek kl. IIId – 61 pkt
                   Wiktoria Wajer kl. IIId – 60,5 pkt
II miejsce – Eliza Rekowska kl. IIId – 59,5 pkt
III miejsce – Agnieszka Cichosz kl. IIIb – 55 pkt
Wyróżnienia: Izabella Binięda - Pastwa kl. IIIa– 54 pkt
                      Amelia Klaczyńska kl. IIIb – 52 pkt

Wszystkim uczestnikom dziękuję, zaś zwycięzcom serdecznie gratuluję!

Oprac. Anna Ekiert

LEKCJA HISTORII W ECS W GDAŃSKU

29 marca uczniowie klas II b i II c gimnazjum wraz z opiekunami – Anną Dziemińską, Lucyną Lemańczyk – Bławat i Krzysztofem Pałubickim (nauczycielem historii) uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali przewodnika, który przedstawił historię powstania Solidarności, opowiedział o stanie wojennym i o ruchu opozycyjnym, który doprowadził do przemian w naszym kraju.

Zwiedzający zobaczyli też wystawę eksponatów i zdjęć historycznych, materiały filmowe, dokumenty, biogramy i wycinki prasowe dotyczące omawianych przez przewodnika wydarzeń.

Następnym etapem wycieczki edukacyjnej była wizyta na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. W tym miejscu uczennice klasy IIc – Marta Szalewska i Marta Okrój przedstawiły życie i działalność Danuty Siedzikównej „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyk”.

FOTOGALERIA >>>

Oprac.: Anna Dziemińska,
Lucyna Lemańczyk – Bławat
, Krzysztof Pałubicki

TWÓRCZE WARSZTATY WIELKANOCNE

Dnia 28 marca grupa dzieci ze świetlicy z klas I-II SP wybrała się wraz z wychowawcą p. Anną Ekiert na zajęcia artystyczne do Akademii Twórczego Rozwoju "Bystrzak". Warsztaty związane były ze zbliżającymi się świętami. Uczniowie wykonali z wełny kurczaczki i kolorowe króliczki.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Anna Ekiert


SZKOLNY DZIEŃ TEATRU

27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru, już po raz czwarty odbył się szkolny przegląd teatralny. Uczniowie kilku klas szkoły podstawowej i gimnazjum wspólnie ze swoimi nauczycielami i wychowawcami przygotowali przedstawienia. Najchętniej sięgano po motywy baśniowe i mitologiczne.

Uczniowie klasy IIId (wychowawca Marzena Andrzejewska) pokazali ekologiczną wersję baśni „Czerwony Kapturek”. Tym razem był to „Zielony Kapturek” z przesłaniem: „Ekologia to nasza przyszłość”. Klasa IIb (wych. Alina Teca) zaprezentowała przedstawienie oparte na motywach baśni „Słowik” H.Ch. Andersena. Uczniowie klasy IIc (wych. Danuta Wierzba) wystąpili jako miesiące i pory roku w inscenizacji pt. „Proszę Państwa, oto rok”.

W baśni „Czerwony Kapturek”, w nowej wersji i w języku angielskim, pokazali się uczniowie klasy Vc (wych. Elżbieta Wirkus i Edyta Kobiela). Swobodnie czuli się na szkolnej scenie. Piątoklasiści mają już spore doświadczenie sceniczne, ponieważ było to czwarte przedstawienie tej klasy.

Motywy fantastyczne pojawiły się też w inscenizacjach starszych uczniów. Klasa VIc (wych. Hanna Szymkowiak) zaprosiła widzów do Narnii, a Va (opiek. Anna Polak) i Vb (wych. Agnieszka Ostrowska) do starożytnej Grecji. Klasa Vb pokazała ciekawą inscenizację mitu „Demeter i Kora”. W „Mitologii na wesoło” (Va) zaskoczyli nas chłopcy, którzy wystąpili w rolach bogiń. Byli nie do poznania! Na dodatek uczestniczyli w pierwszym konkursie piękności!

Uczniowie kl. IVc (wych. Katarzyna Kozłowicz-Burandt) wybrali poezję i przygotowali „Wesoły świat Jana Brzechwy”, w którym przypomnieli znane wiersze poety.

Gimnazjalistów reprezentowali uczniowie z koła teatralnego (op. Anna Dziemińska), którzy  przedstawili spektakl profilaktyczno-wychowawczy pt. „Brzydula” oparty na motywach dramatu Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda”.

Wszystkie przedstawienia bardzo podobały się widzom, którzy gromkimi brawami nagradzali występujących. Podziwiali grę młodych aktorów, ich umiejętności wokalne i taneczne. Pomysłowe były kostiumy, różne elementy scenografii i rekwizyty. Wszyscy wykonawcy i opiekunowie w przygotowanie inscenizacji włożyli wiele pracy, ale na pewno było warto. Teatralna zabawa przyniosła uczniom satysfakcję i wiele radości.

Przedstawienia będzie można zobaczyć na szkolnym festynie.

FOTOGALERIA >>>

DZIEŃ TEATRU W NASZEJ SZKOLE (CZĘŚĆ 1) >>>

DZIEŃ TEATRU W NASZEJ SZKOLE (CZĘŚĆ 2) >>>

                                                                                                              Oprac. Alicja Kosznik

SUKCES MŁODYCH SIATKAREK

Młode siatkarki ze Szkoły Podstawowej nr 6 zajęły III miejsce w Półfinale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w mini siatkówce w Starogardzie Gdańskim.

W toku rozgrywek dziewczęta zostały mistrzyniami miasta Kościerzyny, później mistrzyniami powiatu kościerskiego. Podczas turnieju w Starogardzie Gdańskim poziom zawodów był bardzo wysoki, co dało naszym dziewczętom duże doświadczenie i zapewne przyniesie w przyszłości pozytywne rezultaty.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Adriana Knopik

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ CHŁOPCÓW                                                  
z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 6 - ks. dra Bernarda Sychty

Z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie 22 marca w naszej hali sportowej został zorganizowany turniej piłki ręcznej chłopców klas IV i młodszych. Organizatorem była  dyrekcja ZSP nr 1 oraz Klub Sportowy  ZSP 1 „SOKÓŁ” Kościerzyna. Celem zawodów było popularyzowanie gry w piłkę ręczną, integracja zaprzyjaźnionych zespołów oraz uczczenie obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie. Uroczystego otwarcia zawodów dokonała dyrektor  Grażyna Nykiel.

W turnieju  wzięły udział 4 zespoły:  SP nr 42 Gdańsk, UKS SP  Kartuzy,  Szkoła Podstawowa z Nowej Karczmy oraz KS SP nr 6  Kościerzyna.

Rozgrywki zostały przeprowadzone systemem „każdy z każdym” - czas gry 2 x 15 minut - i obowiązywały przepisy gry ZPRP. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy. Przewidziano również nagrody rzeczowe dla najlepszego zawodnika, bramkarza i króla strzelców turnieju oraz najlepszego zawodnika w zespole. Każdy zawodnik został nagrodzony wielkanocnym zajączkiem i innymi łakociami.

Mecze turnieju:

1. SP Nowa Karczma – SP 6 Kościerzyna         15 – 10
2. UKS BAT SP Kartuzy – SP 42 Gdańsk          21 – 15
3. SP Nowa Karczma – SP 42 Gdańsk              19 –  7
4. SP 6 Kościerzyna – SP UKS BAT Kartuzy     23 – 17
5. SP Nowa Karczma – SP UKS BAT Kartuzy   20 – 21
6. SP 6 Kościerzyna – SP 42 Gdańsk                25 – 10

Wyniki turnieju:

1 miejsce – SP Nowa Karczma
2 miejsce – SP 6 Kościerzyna
3 miejsce – SP UKS Bat Kartuzy
4 miejsce – SP 42 Gdańsk

WYRÓŻNIENI  I NAGRODZENI ZAWODNICY:

Bartłomiej Reichel  - SP 6 - najlepszy zawodnik turnieju
Karol Mering  -  SP Nowa  Karczma  - najlepszy  strzelec
Mateusz Piastowski – SP UKS BAT Kartuzy – najlepszy bramkarz

Organizatorzy wyróżnili również: Karola Rozgońskiego z SP 6 Kościerzyna, Łukasza Brzonkowskiego z SP 42 Gdańsk, Rafała Jędrzejczyka z SP Nowa Karczma, Adriana Żyndę z SP UKS Bat Kartuzy.

Po zakończeniu zmagań sportowych uroczystej dekoracji dokonali: dyrektor Grażyna Nykiel, Ewa Kuźma i przedstawiciel  KS SOKÓŁ Kościerzyna  Janusz Kuźma. Sędzią turnieju był Mariusz Czaja.

Skład zespołu SP 6 Kościerzyna: Adrian Sobisz, Bartłomiej Reichel, Jakub Stalke, Wiktor Breska, Karol Rozgoński, Mateusz Szyca, Patryk Nowak, Hubert Cieszyński, Marcel Migiel, Aleksander Hendrych, Mateusz Grochal, Kacper Szlagowski, Michał Borkowski, Dawid Litwin, Mateusz Ceplin, Maksymilian Potrykus. Trenerem zespołu jest Elżbieta Reichel.


FOTOGALERIA >>>

Oprac. Ewa Kuźma

DZIEŃ OTWARTY

Trwa rekrutacja do klas pierwszych szkoły podstawowej, dlatego 21 marca zorganizowano dzień otwarty. W godzinach popołudniowych szkołę odwiedziły dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę. Towarzyszyli im rodzice. Wszystkich wiosenną piosenką witały dziewczynki z klasy IIIb.

Goście mogli zobaczyć szkolne pomieszczenia: sale lekcyjne,  stołówkę, świetlicę, bibliotekę, salę do ćwiczeń rytmicznych i tanecznych oraz salę sportową. Dzieci obserwowały lekcje języka kaszubskiego i języka włoskiego. Uczestniczyły w zajęciach plastycznych, na których  z zapałem wycinały, kleiły, malowały. Nauczyciele wraz z uczniami, którzy również byli gospodarzami dnia otwartego, zaprosili do zabaw matematycznych i logicznych. W innej sali dzieci  mogły sadzić rzeżuchę albo poznać możliwości tablicy multimedialnej. To dopiero była zabawa!

Na parterze uczniowie klasy II i III  pokazali, jak się gra w szachy, które są w programie edukacji wczesnoszkolnej. Natomiast w sali sportowej była okazja do krótkiej zabawy i sprawdzenia swojej sprawności fizycznej. Goście z zainteresowaniem oglądali też wystawy prac plastycznych wykonanych przez uczniów i liczne trofea sportowe: puchary i dyplomy.

Z radością powitamy dzieci we wrześniu jako uczniów klasy pierwszej. Do zobaczenia!   

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik

WYBIERZ  ZDROWIE

21 marca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny nt. „Wartościowo się odżywiasz – zdrowie wygrywasz!” zorganizowany przez p. Marcelinę Łyczykowską i p. Agnieszkę Narloch. Jego celem było promowanie zasad zdrowego trybu życia i wartościowego odżywiania. Konkurs był uzupełnieniem programu „Owoce w szkole”, w którym od kilku lat szkoła uczestniczy. Spośród ponad 50 prac wykonanych przez uczniów klas I-VI szkoły podstawowej komisja konkursowa wyróżniła dziewięć. Uczniowie zajęli następujące miejsca:

I miejsce

Jessica Polak

kl. IIc

Alan Fularczyk

kl. IIa

Wiktoria Bukowska

kl. VId

II miejsce

Zuzanna Tomczak

kl. IIe

Laura Orlikowska

kl. IIIb

III miejsce

Zuzanna Kaczmarek

kl. IIa

wyróżnienie

Wojciech Pazda

kl. IIe

Dominika Hendrych

kl. Ia

Praca zbiorowa: Julia Dmuchowska, Maja Rybacka, Hanna Szyc,

Maksymilian Kołakowski

kl. IIf

 Oprac. Alicja Kosznik

..

IMIENINY SZKOŁY

Jak co roku 21 marca obchodziliśmy Imieniny Szkoły. To już 25 rocznica nadania Szkole Podstawowej nr 6 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Ta pamiętna uroczystość odbyła się 21 marca 1992 roku.

Z okazji  Imienin  Szkoły  odbył się  uroczysty  apel,  który  poprzedziły  Dni Patrona.  W tym czasie przeprowadzono wiele konkursów o tematyce regionalnej.

W radosny nastrój wprowadzili wszystkich uczniowie klasy IIIb, którzy przygotowali wiersze oraz piosenki o wiośnie i o Imieninach Szkoły. Gimnazjaliści przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Patrona, jego pracę naukową i działania na rzecz Kaszub. W apelu wystąpili też uczniowie, którzy uczą się języka kaszubskiego. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenki i powiastki zapisane przez ks. Sychtę w „Słowniku gwar kaszubskich”: „Dlaczego bocian ma czerwony dziób i nogi”, „O psie i słowie pieśń”, „O nazwie kwiatka niezapominajka”. Te niezwykłe opowieści z Kaszub w formie inscenizacji bardzo się podobały.

Apel przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli: Karmelity Jóźwik, Barbary Gostomskiej, Agnieszki Narloch i Pauliny Smentoch.

Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom wielu szkolnych i pozaszkolnych konkursów.

Konkurs plastyczny „Moje miasto – Kościerzyna” dla uczniów klas I  [organizator Monika Skowrońska-Templer]

..
I miejsce
Dominika Hendrych
kl. Ia
II miejsce
Milena Łabieniec
kl. Ia
III miejsce
Tymoteusz Żywicki
kl. Ia
wyróżnienia
Ewa Lidzbarska
kl. Ia
Adam Stencel kl. Ia
Jan Dalecki kl. Ia

 
Konkurs plastyczny „Ilustracje do baśni kaszubskich” dla uczniów klas II [organizator Marzena Andrzejewska]

..
I miejsce
Jessica Polak
kl. IIc
Michalina Meyer
kl. IIf
II miejsce
Filip Andrzejewski
kl. IIb
III miejsce
Zuzanna Tomczak
kl. IIe
wyróżnienia
Julia Pobłocka
kl. IIa
Julita Jereczek
kl. IId
Zuzanna Ciszek
kl. IId
Aleksandra Szczepańska
kl. IIc
Zuzanna Kaczmarek
kl. IIa

 

Konkurs „Znamy  baśnie kaszubskie” [organizator Danuta Wierzba]

..
I miejsce
Amelia Klaczyńska
kl. IIIb
Jakub Sztąborowski
kl. IIIc
II miejsce
Julia Orzłowska
kl. IIIc
III miejsce
Aleksander Kosiorek
kl. IIId

 
Szkolny konkurs „Ks. dr Bernard Sychta - życie i twórczość” dla uczniów klas V [organizator Anna Polak]

..
I miejsce
Weronika Szymkowiak
kl. Va
II miejsce
Nikola Polak
kl. Vb
III miejsce
Monika Prądzińska
kl. Va

 

Konkurs „Ks. dr Bernard Sychta - życie i twórczość” dla uczniów gimnazjum [organizator Barbara Gostomska]

..
I miejsce
Katarzyna Walczak
kl. IIIe
II miejsce
Natalia Dorawa
kl. IIIf
III miejsce
Maciej Grzesik
kl. IIIe
IV miejsce
Sabina Jutrowska
kl. IIIe

 
Konkurs „Wielcy Kaszubi” [organizator Elżbieta Grzyb]

szkoła podstawowa

I miejsce
Martyna Sychulec
kl. VIb
II miejsce
Nikola Polak
kl. Vb
III miejsce
Weronika Szymkowiak
kl. Va

gimnazjum

I miejsce
Maciej Grzesik
kl. IIIe
II miejsce
Marta Kujach
kl. Ic
III miejsce
Rafał Prądziński
kl. Id

 
Konkurs „Szlaki turystyczne Kaszub” [organizator Beata Chwarzyńska]

..
I miejsce
Weronika Szymkowiak
kl. Va
II miejsce
Monika Prądzińska
kl. Va
III miejsce
Amelia Kroll
kl. Va
Kalina Walczak
kl. Va

 

Konkurs plastycznyW harmonii z przyrodą Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego[organizator Lucyna Nadolska]

szkoła podstawowa

I miejsce
Laura Kołakowska
kl. VIb
II miejsce
Oliwia Dalecka
kl. VIa
III miejsce
Martyna Szyłobryt
kl. VIb

 wyróżnienie

Izabela Flisikowska
Nina Snopek
kl. VIb
kl. VIa

gimnazjum

I miejsce
Marta Czapiewska
kl. IId
II miejsce
Weronika Berendt
kl. IIe
III miejsce
Marta Markowska
kl. IIIf
wyróżnienia
Agata Kujach
kl. IIIf

 

Paulina Szyca
Kinga Kleinszmidt
kl. IIIa
kl. IIIa

                                                                                                         

FOTOGALERIA >>>

DZIEŃ PATRONA W NASZEJ SZKOLE >>>

Oprac. Alicja Kosznik

 

KOLEJNY KONKURS PLASTYCZNY ZA NAMI!

W lutym, w naszej świetlicy odbył się szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III SP pt. „Pani Zima”. Uczestniczyło w nim 40 dzieci.
Dnia 21 marca podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Patrona odbyło się wręczenie dyplomów i nagród.

Uczniowie uzyskali następujące miejsca:

                  KLASA IA
I miejsce – Nikodem Jańczak
II miejsce – Tristan Romanowski
III miejsce – Dominika Hendrych
Wyróżnienia: Blanka Wierzbicka
                      Wojciech Lass

              KLASY DRUGIE
I miejsce – Dominika Kroplewska  IIe
II miejsce – Jessica Polak IIc
III miejsce – Daniel Pigla IIa
Wyróżnienia: Patrycja Kryzel IIa
                      Amelia Szymańska IIc

               KLASY TRZECIE
I miejsce – Antonina Ebertowska IIIe
II miejsce – Julia Kalinowska IIIe
III miejsce – Jakub Wierzba IIIa
Wyróżnienia: Angela Stencel IIIe
                      Zuzanna Kaszubowska IIIe

Konkurs zorganizowała p. Anna Ekiert. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

Oprac. Anna Ekiert

WIZYTY PRZEDSZKOLAKÓW

15 i 16 marca naszą szkołę odwiedziły dzieci z kościerskich przedszkoli „Bajka” i „Puchatek”. W większości były to dzieci, które przygotowują się do „roli” ucznia i we wrześniu rozpoczną naukę w klasie pierwszej.

Mali goście wraz ze swoimi opiekunami odbyli spacer po szkole i obejrzeli wiele pomieszczeń. Byli w sali edukacji wczesnoszkolnej, w świetlicy, bibliotece i czytelni, odwiedzili gabinet szkolnej pielęgniarki i salę komputerową. Bardzo zainteresowało ich poidełko w stołówce i zabawka – krokodyl – w naszym oddziale przedszkolnym, a także wystawa „matematycznych” kapeluszy w holu szkoły. W sali sportowej dzieci poznały nauczycieli wychowania fizycznego, którzy przygotowali mały tor sprawnościowy. Przedszkolaki wykazały się wielką chęcią do zabawy i ruchu.  Kilka ćwiczeń przed lustrami można też było wykonać w sali do zajęć rytmicznych.   

Na zakończenie dzieci otrzymały foldery z informacjami o naszej szkole. Mamy wrażenie, że wszystko się dzieciom podobało i dobrze się u nas czuły. Może spotkamy się z nimi we wrześniu.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik
..

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU KANGUR 2017

Dnia 16 marca w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu „KANGUR MATEMATYCZNY”. W konkursie wzięło udział 84 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie układankę-breloczek „Magiczny sześcian”. W konkursie, który miał charakter jednorazowego testu, wyróżniono 9 uczniów naszej szkoły.

1.    Aleksander Wołoszyn kl. IVc SP 

2.    Konstancja Bystron kl. IVc SP 

3.    Julia Sadłoch kl. IVc SP 

4.    Jakub Sztąborowski kl. IIIc SP 

5.    Kalina Walczak kl. Va SP

6.    Dominik Jażdżewski kl. IIIc gimnazjum 

7.    Iga Brzezińska kl. Va  SP 

8.    Alicja Flisikowska kl. IIIa SP 

9.    Maja Sztąborowska kl. IIf SP 

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

FOTOGALERIA >>>
Oprac. Rafał Tybora
..

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ MATEMATYKI

..

13 marca w szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Matematyki pod hasłem "Pieniądze to nie wszystko". Uczniowie w klasach rozwiązywali zadania związane z obliczeniami na pieniądzach. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej - wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać jasną stronę tej nauki...

 

Z tej okazji odbył się również konkurs pt. „Ciekawe kapelusze matematyczne”. Osoby biorące udział w konkursie przygotowały ciekawe kapelusze, np. w formie stożka, sześcianu, prostopadłościanu, graniastosłupa. Tego dnia na przerwach między lekcjami odbył się pokaz mody matematycznej. Uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie kapelusze matematyczne. W trakcie pokazu odbył się konkurs na kapelusz publiczności. Każdy uczeń szkoły mógł oddać swój głos. Nagrodę publiczności otrzymała Karolinę Wojtyła z klasy IIa gimnazjum.

Nagrody za najciekawszy i najładniejszy kapelusz uzyskali:

            I miejsce Marika Tusk z klasy VIa

            II miejsce Natalia Głowacka z klasy VIa i Neli Wanta z klasy Ic gimnzajum

            III miejsce Klaudia Przyklink z klasy IVa

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy na apelu szkolnym. Wśród uczestników głosowania również rozlosowano nagrody.

Od tego dnia przez cały marzec uczniowie rozwiązywali matematyczną krzyżówkę „Gigant" umieszczoną na holu szkoły. Krzyżówka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Obok krzyżówki umieszczona była tablica z anaglifami matematycznymi. Każdy uczeń szkoły mógł za pomocą okularów 3D obejrzeć figury matematyczne w przestrzeni. 

FOTOGALERIA >>>

DZIEŃ MATEMATYKI W NASZEJ SZKOLE >>>

 
Oprac.:
Lucyna Lemańczyk – Bławat, Hanna Plichta

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU MAKS MATEMATYCZNY 2017

Dnia 9 marca 2017 roku w godzinach 830 – 1000 w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie odbyła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Maks Matematyczny 2017”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum. Przewodniczącą konkursu była Lucyna Lemańczyk - Bławat.

Do konkursu przystąpiło 2 uczniów którzy wygrali w konkursie „Alfik” bezpłatny udział w internetowym konkursie „Maks”, w tym  1 uczeń ze szkoły podstawowej i 1 z gimnazjum.

Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie „Maks 2017” otrzymał Dominik Jażdżewski z klasy 3c GM, który zajął 1 miejsce w województwie.

Dyplom za udział w ogólnopolskim konkursie „Maks 2017” otrzymał  Jakub Sztąborowski z klasy 2c SP, który zajął 4 miejsce w województwie i wygrał darmowy udział w IV edycji konkursu.

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Oprac. Lucyna Lemańczyk – Bławat

KONKURS INSTRUMENTALNY

3 marca odbył się szkolny konkurs instrumentalny. Biorąc pod uwagę stopień umiejętności, uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie. W konkursie wykonywali wybrane przez siebie utwory, m.in.  skomponowane przez Chopina, Steina, Clementi czy Doreńskiego. Grali na skrzypcach, na pianinie, klarnecie i akordeonie. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

I kategoria - początkujący instrumentalista

I miejsce        Adrian Ulatowski kl.Vd    (pianino)                     

II miejsce       Zuzanna Binięda-Pastwa kl.VIb   (klarnet)

III miejsce      Natalia Mańska kl.IVb    (pianino)

II kategoria - średnio zaawansowany instrumentalista

I miejsce        Kalina Walczak kl.Va         (akordeon)

II miejsce       Franciszek Szyc kl.Va        (skrzypce)

III miejsce      Alicja Flisikowska kl.IIIa      (skrzypce)

III kategoria - zaawansowany instrumentalista

I miejsce        Izabella Flisikowska kl.VI b     (skrzypce)

II miejsce       Martyna Sychulec kl.VI b        (pianino)

III miejsce      Błażej Latos kl.VI d      (pianino)

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki.

..

Oprac. Paulina Smentoch

NASZA UCZENNICA LAUREATKĄ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO

Katarzyna Walczak z klasy IIIe gimnazjum zdobyła drugie miejsce w Konkursie Ekologicznym dla uczniów gimnazjum województwa pomorskiego. Finał konkursu odbył się 28 lutego 2017 r., w Gimnazjum Jezuitów w Gdyni.

Serdecznie gratulujemy!

FOTOGALERIA >>>

 Oprac. Kazimiera Lidke 

..

KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KL. IV-VI  I  GIMNAZJUM

28 lutego 2017 roku odbyły się szkolne eliminacje XXXIV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Do turnieju recytatorskiego przystąpiło 10 uczniów klas IV-VI i 7 recytatorów z klas gimnazjalnych. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

KLASY IV - VI:

I miejsce: Dagmara Konsorska kl. Vc

II miejsce: Nikola Polak kl. Vb
III miejsce: Patrycja Mech kl. Vc
Wyróżnienie: Julia Sondej kl. Vb

GIMNAZJUM:

I miejsce: Aleksandra Karczewska kl. IIb
II miejsce: Agnieszka Pazda kl. IIIa
III miejsce: Marta Kujach kl. Ic

Gratulujemy wszystkim uczennicom, które osiągnęły najlepsze rezultaty i dziękujemy wszystkim uczestnikom, miłośnikom poezji polskiej.

..
Oprac.:
Hanna Szymkowiak,
Anna Dziemińska


WYJĄTKOWE PRZEDSTAWIENIE NA WYJĄTKOWEJ SCENIE

W środę 22 lutego uczniowie kl. II b i II c gimnazjum mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Romeo i Julia” w wykonaniu Teatru Korkoro – Trójmiejskiego teatru niezależnego. Sztuka wystawiona została w Centrum Kulturalno-Artystycznym „Zatoka Sztuki” w Sopocie, a jej reżyserem jest Marzena Nieczuja-Urbańska.

W spektaklu, obok doświadczonych aktorów, grali młodzi ludzie, którzy zmierzyli się z tekstem dramatu po raz pierwszy. Była to próba konfrontacji współczesności z klasycznym tekstem Williama Szekspira. W przeciwieństwie do tradycyjnej przestrzeni teatralnej z podziałem na scenę i widownię aktor był przez cały czas widoczny – za widzem, przed widzem i obok widza. Według twórców widowiska jego wyjątkowość polega na tym, że scenografią, muzyką i kostiumem jest żywy człowiek w kreacji aktorskiej.

Uczniowie żywo komentowali obejrzane przedstawienie. Ich szczególną uwagę zwróciło to, że główni bohaterowie, aktorzy grający Romea i Julię, byli ich rówieśnikami. Ponadto nowością dla nich był bliski kontakt z grającymi, którzy byli niemal na wyciągnięcie ręki.

Cieszymy się, że obejrzanym widowiskiem udało nam się wzbudzić zainteresowanie uczniów kulturą wysoką.

FOTOGALERIA >>>

Oprac.: Anna Dziemińska, Agnieszka Ostrowska

..

„DWA OGNIE” II MISTRZOSTWA KLAS III SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6

15 i 22 lutego w hali naszej szkoły odbyły się mistrzostwa klas III w dwa ognie. Do turnieju zgłosiły się ze swoimi wychowawczyniami wszystkie klasy trzecie, które rozegrały mecze systemem „każdy z każdym”. Reprezentacja klasy liczyła 18 uczniów. Przed grą losowano (np. monetą), która z „matek” rozpoczyna grę.

Wyniki rywalizacji:

klasa IIIa – IIIb 0 : 10, IIIb – III d 17 : 23, IIIa – IIIc 1 : 13, IIId – IIIa 25 : 6,

IIIc – IIIe 18 : 13, IIIb – IIIe 8 : 0, IIIc – IIId 17 : 27, IIIa – IIIe 7 : 20,

IIIb – IIIc 11 : 23, IIId – IIIe 33 : 13.

Po bardzo emocjonujących i zaciętych meczach wyniki są następujące:

I miejsce        klasa IIId

II miejsce       klasa IIIc

III miejsce     klasa IIIb

IV miejsce     klasa IIIe

V miejsce      klasa IIIa

Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Mistrzostwa przygotowały i przeprowadziły nauczycielki: Ewa Kuźma i Elżbieta Reichel.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Ewa Kuźma

KONKURS RECYTATORSKI

17 lutego odbyły się szkolne eliminacje XXXIV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej, w których uczestniczyło 33 uczniów kl. I-III szkoły podstawowej. Jury po wysłuchaniu recytatorów przyznało nagrody, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację, artykulację, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

WYNIKI  KONKURSU  KATEGORIA  KL. I –III
1. I miejsce – Alicja Flisikowska IIIa
2. II miejsce – Iga Derdowska IIIb
3. III miejsce – Jakub Sztąborowski IIIc
Wyróżnienia:
Filip Andrzejewski IIb
Bartłomiej Reichel IIId
Wojciech Lass Ia
Michalina Norek IIIb
Maksymilian Maderski IIIc
Uczniowie, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce, będą reprezentować naszą szkołę w konkursie miejskim.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Oprac. Dorota Piesik

JAK OBCHODZILIŚMY ŚWIATOWY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 
(WRAD 2017)

INFORMACJE >>>

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Jansen

..

WALENTYNKI  I  KSIĄŻKI

14 lutego świętowaliśmy WALENTYNKI. Tego dnia grupa ZACZYTANYCH zapraszała młodzież do czytania książek związanych tematycznie z przyjaźnią, miłością. Oprócz tego uczniowie mogli napisać walentynkowe życzenia na specjalnie przygotowanych kartkach, by potem wręczyć je wybranej osobie.

Każdy mógł też zaczytać się w ciekawej lekturze. Wielu uczniów przyniosło tego dnia ulubioną książkę, by poczytać ją głośno i polecić innym.

W ramach tej czytelniczej akcji na szkolnym korytarzu pojawiły się plakaty promujące czytelnictwo. Młodzież mogła zapoznać się z tytułami książek, po które warto sięgnąć.

Wielu miłośników czytania stanęło do pamiątkowego zdjęcia.

Była to kolejna akcja, której celem było zachęcanie do czytania w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Justyna Wołoszyk – Brzezińska

                                                                                                organizator akcji i opiekun ZACZYTANYCH

KIBICUJEMY DRUŻYNIE LOTOS TREFL GDAŃSK

W I semestrze odbyły się dwa wyjazdy na mecze PLUS LIGI SIATKÓWKI MĘŻCZYZN do ERGO ARENY w GDAŃSKU. Byliśmy na meczu LOTOSU z ESPANDOREM SZCZECIN i GKS KATOWICE. Nasi uczniowie poznają tajniki siatkówki podczas meczów na najwyższym światowym poziomie. Spotykają ciekawych ludzi ze świata kultury, sportu i polityki. Uczą się właściwych zachowań podczas wielkich imprez sportowych. Czynnie kibicując, bawią się i rozwijają umiejętności interpersonalne.

FOTOGALERIA >>>

                                                                                                  Oprac. Adriana Knopik

ZIMOWISKO W KRAINIE TALENTÓW

Zakończyło się pierwsze półrocze. Po kilku miesiącach nauki czas na krótki odpoczynek. Jak co roku w naszej szkole zostało zorganizowane zimowisko. Uczestniczyło w nim 140 uczniów, którym zaproponowano różne aktywne formy spędzenia czasu wolnego. Dzieci codziennie brały udział w ciekawych zajęciach, odkrywając lub rozwijając swoje talenty.

Zajęcia edukacyjne w ośrodku „Bystrzak” i sali Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, szycie bałwanków i serduszek, lepienie z masy solnej i pieczenie ciasteczek w Strzelnicy, zabawy w Kids Play – to tylko niektóre atrakcje. Był też film w kinie „Remus” i przedstawienie „Pchła Szachrajka” w KDK. Biblioteka Pedagogiczna w Kościerzynie zaprosiła uczestników zimowiska na zajęcia pt. „Jak oswoić smoka?”. Do tego zajęcia sportowe na sali, basenie i lodowisku, a także zimowe zabawy na śniegu. Dzieci mogły też zaprezentować swój talent muzyczny, taneczny i plastyczny. 

Dwa  tygodnie na szkolnym zimowisku minęły szybko. Wszyscy dobrze się bawili, wypoczęli i nabrali sił do nauki w drugim półroczu.     

FOTOGALERIA >>>  

Oprac. Alicja Kosznik

KONKURS MATEMATYCZNY MAT 2017

W dniu 11 stycznia br. odbyła się XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego MAT. Wzięło w nim udział 42 uczniów naszej szkoły. Kilku uczestników konkursu doskonale poradziło sobie z zadaniami sprawdzającymi umiejętności matematyczne na różnych poziomach i zajęło wysokie miejsca w klasyfikacji wojewódzkiej.

                              WYNIKI KONKURSU

 

 

        Miejsce
w województwie

Konstancja Bystron

IV c SP

5

Jakub Sztąborowski

III c SP

6

Piotr Dargacz

III f G

7

Wojciech Pazda

II e SP

7

Marceli Greinke

VI b SP

10

Maja Sztąborowska

II f SP

12

 Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Oprac. Agnieszka Sikorska

..
KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW

Karnawał to okres przepełniony muzyką, tańcem i zabawą, którego nieodłącznym elementem są bale przebierańców. Dla najmłodszych uczniów jest to niezwykłe wydarzenie, na które co roku czekają z niecierpliwością. We wtorek 10 stycznia okazję do wcielenia się w role wymarzonych bohaterów mieli uczniowie oddziału zerowego oraz klasy Ia, IIa, IIb, IIc, IId i IIe, natomiast w środę 11 stycznia - uczniowie klasy IIf, IIIa, IIIb, IIIc, IIId i IIIe. 

Na szkolnym korytarzu udekorowanym balonami i serpentynami pojawiły się kolorowe postacie ze znanych bajek, wróżki i magicy, królewny i rycerze, pielęgniarki i lekarze, kotki, piraci, policjanci, strażacy i wiele innych postaci, których nie sposób zliczyć. Nie lada zadaniem okazało się rozpoznanie uczniów. Szkolny korytarz wypełnił się rozmaitymi kolorami i dużą dawką dobrego humoru. Dzieci bawiły się wspaniale przy dźwiękach ulubionych przebojów, zapewnionych przez karnawałowego DJ-a - pana Rafała Tyborę. Nie zabrakło również pysznych przekąsek przygotowanych przez rodziców. Dzieci częstowały się nimi w trakcie chwil wytchnienia i odpoczynku.

Podczas balu karnawałowego zostali również nagrodzeni zwycięzcy konkursu pt. „Jesienne pejzaże”, który odbył się na przełomie listopada i grudnia. Organizatorem konkursu była wychowawczyni klasy IIa - pani Joanna Radtke. Laureatom uroczyście wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe.


                        Oddział zerowy i klasa pierwsza:    
I miejsce
II miejsce
III miejsce
Wojciech Lass
Natalia Datta
Tymoteusz Żywicki
klasa Ia
oddział „0”
klasa Ia

                                        Klasy drugie:

I miejsce
II miejsce
III miejsce
Wyróżnienia
Aleksandra Szczepańska
Eryk Stępnakowski
Jessica Pollak
Julia Dmuchowska
Julia Pobłocka
klasa IIc
klasa IIb
klasa IIc
klasa IIf
klasa IIa
                                       
                                        Klasy trzecie:
I miejsce
II miejsce
III miejsce
Wyróżnienia
Wiktoria Wajer
Alan Aszyk-Krasiński
Sara Walińska
Alicja Andryk
Agata Wirkus
klasa IIId
klasa IIIa
klasa IIId
klasa IIId
klasa IIId

Oprac. Marcelina Łyczykowska

 

W BOŻE NARODZENIE WSZYSTKO SIĘ WESELI

Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie przygotowali przedstawienie według pomysłu i scenariusza sióstr niepokalanek, s. Ilony i s. Faustyny. Tym razem do betlejemskiej stajenki w radosnym tanecznym korowodzie szli Polacy reprezentujący różne regiony kraju - od Podhala po Kaszuby i różne epoki. Na scenie wystąpiło ponad dwustu uczniów. Barwne, pełne śpiewu i tańca widowisko przyniosło wiele wrażeń i wzruszeń. Dzieci w pięknych strojach tańczyły różne regionalne tańce, a gimnazjaliści zaprezentowali się w polonezie i walcu. Tańce były przeplatane pięknie wykonanymi piosenkami, śpiewanymi przez chór i solistów. Wszyscy wykonawcy potwierdzili swój wielki talent. W przygotowanie programu zaangażowało się wielu nauczycieli, którzy ćwiczyli ze swoimi klasami układy choreograficzne i występy wokalne.  

21 grudnia przedstawienie obejrzeli uczniowie, a po południu także rodzice. Publiczność podziwiała występ dzieci. Wszystkich bawiły urocze owieczki (uczniowie kl. IIa), zachwyciły tańce i wzruszyły piosenki.  To niezwykłe widowisko zostało przedstawione kolejny raz 12 stycznia w hali „Sokolnia” podczas koncertu zorganizowanego wspólnie z KDK oraz kościerskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Podczas koncertu odbyła się zbiórka pieniędzy na leczenie Kornelka z Wielkiego Klincza. 

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Alicja Kosznik

...
VII Ogólnopolski Memoriał im. Lecha Stolińskiego w Piłce Ręcznej Chłopców


Znakomicie spisali się młodzicy ZSP I Sokół Kościerzyna, którzy  uczestniczyli w VII Ogólnopolskim Memoriale im. Lecha Stolińskiego w Tczewie w piłce ręcznej, zajmując II miejsce. Zawody odbyły się w dniach 16 – 18 grudnia br. Przez trzy dni rywalizacji chłopcy wykazali bardzo dobre przygotowanie kondycyjne i techniczno - taktyczne. W grupie pokonali kolejno: MKS Sambor II Tczew 26 – 17, UKPR Agrykolę Warszawa 21 – 19 oraz UKS Conrad I Gdańsk 18 – 5. Kolejnym przeciwnikiem był zespół UKS Cartusia Kartuzy i przegrana 22 – 20 oraz UKS  Drwęca Lubicz, których nasi chłopcy pokonali 22 – 16. W wyniku tych eliminacji do finału zakwalifikowali się UKS Cartusia Kartuzy i KS ZSP I Sokół Kościerzyna. Po emocjonującym  i dramatycznym meczu padł remis 20 – 20. W rzutach karnych o jedno trafienie lepsi okazali się zawodnicy z Kartuz.

Tabela końcowa:                

1.    GKS Cartusia Kartuzy                              

2.    KS ZSP 1 Sokół Kościerzyna               

3.    UKS Conrad I Gdańsk                              

4.    UKS Drwęca Novar Lubicz                      

5.    MKS Sambor I Tczew                               

6.    UKPR Agrykola Warszawa                      

7.    MKS Sambor II Tczew                              

8.    UKS Conrad II Gdańsk                             

9.    SKS Victoria Piaseczno                           

Król strzelców: Dawid Reichel (ZSP I Sokół Kościerzyna) – 50 bramek
Najlepszy zawodnik turnieju: Krystian Czaja (Cartusia Kartuzy)
Najlepszy bramkarz turnieju: Maciej Graczyk (Sambor II Tczew)

Skład drużyny Sokołów: Dawid Reichel – 50 bramek, Filip Woelke – 25 bramek, Szymon Śliwa – 20 bramek, Kacper Machut – 15 bramek, Jakub Zgraja – 14 bramek, Jakub Mrozewski – 3 bramki, Jan Miszczak – 2 bramki, Arkadiusz Hinca – bramkarz, Maksymilian Lewandowski – bramkarz, Jakub Olszewski, Michał Bert.

Trenerką zespołu jest Ewa Kuźma.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Ewa Kuźma

..
OBCHODY ROKU HENRYKA SIENKIEWICZA

W 2016 roku przypadała 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. W związku z tym rok 2016 ogłoszony został Rokiem Henryka Sienkiewicza. Uczniowie naszej szkoły poznawali biografię i twórczość noblisty na lekcjach  j. polskiego. Ponadto ciekawe lekcje w dziewięciu klasach gimnazjum przeprowadziła pani Alina Stankowska – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Kościerzynie. Uczniowie zmagali się z ortografią,  uczestnicząc w  „Dyktandzie z Henrykiem Sienkiewiczem”.

W kategorii klas IV – VI najlepsze wyniki uzyskali:

I miejsce – Izabela Flisikowska ucz. kl. VI b  i  Amelia Kroll  ucz. kl. V a

II miejsce – Monika Prądzińska ucz. kl. V a, Weronika Szymkowiak ucz. kl. V a, Aleksandra Makowiecka ucz. kl. VI a.

W kategorii klas I – III gimnazjum:

I miejsce – Nikola Lass ucz. kl. II c

II miejsce  Sabina Jutrowska ucz. kl. III e

III miejsce Mikołaj Szala ucz. kl. III d.

Wyróżnienia przyznano: Kindze Kleinszmidt ucz. kl. III a, Szymonowi Młyńskiemu ucz. kl. III d, Wiktorii Skwierawskiej ucz. kl. I d, Sebastianowi Jakuszowi ucz. kl. III b.
Nagrody i dyplomy wręczono zwycięzcom w dniu zakończenia obchodów Roku H. Sienkiewicza – 14 grudnia br.

                                                                                                          Oprac. Elżbieta Grzyb

..

W „LUBIANIE”

Uczniowie klas III gimnazjum jak co roku odwiedzili Zakłady Porcelany Stołowej SA "Lubiana". Podczas zwiedzania zapoznali się z tokiem produkcyjnym tego największego producenta wyrobów porcelanowych w Polsce i jednego z największych w Europie. Mieli również okazję obejrzeć stanowiska pracy i zapoznać się z ofertą podjęcia nauki i praktyki w zakładzie.

FOTOGALERIA >>>

..

Opiekun wyjazdu J. Woźniak

WYCIECZKA DO ECS

W tygodniu poprzedzającym obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w dniu 8 grudnia,  uczniowie klas III d i III f gimnazjum oraz klasy VI b szkoły podstawowej pojechali na wycieczkę edukacyjną do Gdańska. Organizatorami byli nauczyciele historii: Krzysztof Pałubicki, Łukasz Wojtysiak, Jędrzej Abramowski oraz wychowawca klasy III d Elżbieta Grzyb, a celem - zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, w którym uczniowie mieli okazję poznać historię powstania Solidarności, pogłębić wiedzę o ruchu opozycyjnym, który doprowadził do przemian w naszym kraju. 

Ciekawe okazały się wszystkie sale, jednak największym zainteresowaniem cieszyła się sala poświęcona strajkom w sierpniu 1980 roku.
Następnie młodzież udała się na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, by oddać hołd bohaterom – Ince oraz Zagończykowi.
Niewątpliwie wycieczka ta wzbogaciła wiedzę uczniów o współczesnej historii naszego kraju.

Oprac. Elżbieta Grzyb

SPOTKANIE Z PISARKĄ EWĄ NOWAK

8 grudnia uczniowie klas IIe i IIIa gimnazjum udali się do Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie na spotkanie z pisarką Ewą Nowak. Ta bardzo popularna autorka książek i artykułów (np. w „Victorze Gimnazjaliście”) została niezwykle ciepło przyjęta przez młodzież. Wśród uczestników spotkania znalazło się wielu fanów jej twórczości, szczególnie książek z serii miętowej, m.in. „Wszystko, tylko nie mięta”, „Drzazga”, „Bardzo biała wrona”. 

Pisarka w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób opowiadała o swoim dzieciństwie, o latach spędzonych w szkole, o problemach, a także sukcesach. Mówiła też o tym, jak powstają jej książki i skąd czerpie pomysły do swoich powieści. Podczas tego spotkania Ewa Nowak oczarowała młodą publiczność, z którą prowadziła dialog. Uczniowie chętnie zadawali pytania o bohaterów, ich perypetie i realia, w jakich żyją. Pisarka zyskała kolejnych wielbicieli swojej twórczości, w której porusza problemy młodych ludzi.

FOTOGALERIA >>>                                                                               

                                 Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

..

MIKOŁAJKI Z „MIKOŁAJKIEM”

6 grudnia – w ramach akcji promującej czytelnictwo – zespół ZACZYTANYCH zorganizował mikołajki z bohaterem książek – Mikołajkiem. Wszystkie dzieci zostały zaproszone do czytelniczej zabawy zorganizowanej przy stolikach na szkolnym korytarzu. Wielbiciele przygód Mikołajka mogli poczytać książki Sempe i Goscinnego o przygodach małego nicponia i jego kolegów.

Dzieci pisały też listy do św. Mikołaja i kolorowały obrazki przedstawiające zimowe i świąteczne postacie.

Wszyscy chętnie przyłączyli się do tej czytelniczej zabawy.

FOTOGALERIA >>>
                                                                   

Oprac. Justyna Wołoszyk – Brzezińska

(opiekun ZACZYTANYCH)

..

SPORTOWE SIATKARSKIE MIKOŁAJKI

6 grudnia w naszej szkole rozegrany został IV Powiatowy Mikołajkowy Turniej Mini Siatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie. W tym roku rywalizowało ze sobą 13 zespołów dziewcząt z klas V i VI szkoły podstawowej. Mecze odbywały się na wysokim poziomie sportowym oraz w bardzo przyjemnej atmosferze. Tegoroczne rozgrywki, po rocznej przerwie, wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie. Młodsze uczennice rozwijały swoje umiejętności siatkarskie na parkiecie, zaś starsi uczniowie zaprezentowali wysokie umiejętności organizatorskie.
..

Klasyfikacja końcowa turnieju:

..

I miejsce       Dzikie Koty (kl. VI b d SP 6)

II miejsce      Łubiana III
III miejsce     Reniferki (kl.V b SP 6)
IV miejsce     Łubiana I
V miejsce      Jednorożce (kl. VI a SP 6)
VI miejsce     Szalone Mikołajki (kl. V b SP 6)
VII miejsce    Niebezpieczne (kl. V d SP 6)
VIII miejsce   Śnieżynki (kl. V c SP 6)
IX miejsce     Białe Kły (kl. V d SP 6)
X miejsce      Białe Śnieżynki (kl. V b SP 6)
XI miejsce     Łubiana II
XII miejsce    Mikołajki (kl. V c SP 6)
XIII miejsce   Żony Mikołajów (kl. V a SP 6)

FOTOGALERIA >>> 

                                                                                                                       Oprac. Adriana Knopik

 
 

MISTRZ TRZESZCZĄCEGO CZYTANIA

W dniu 24 listopada 2016 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję sprawdzić płynność, poprawność czytania jak i dykcję oraz intonację, przystępując do szkolnego konkursu logopedycznego. Każdy uczestnik musiał odczytać głośno wcześniej wylosowany fragment tekstu. Zadanie okazało się niełatwe. Wśród 28 uczestników najlepsi okazali się:

W kategorii klas IV – VI I miejsce zajęła Weronika Szymkowiak z kl. V a, II miejsce Marceli Piechowski z kl. IV a, III miejsce Monika Prądzyńska z kl. V a ex aequo z Dagmarą Konsorską z kl. V c. W gimnazjum I miejsce przyznano Marcie Kujach z kl. I c, II miejsce Aleksandrze Karczewskiej z kl. II b, III miejsce Karolowi Felskowskiemu z kl. III a.

..

KONKURS „ALFIK MATEMATYCZNY 2016”

Dnia 23 listopada 2016 roku w godzinach 800 – 930  w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie odbyła się XXII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Alfik Matematyczny 2016”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przewodniczącą konkursu była pani Lucyna Lemańczyk - Bławat. Do konkursu przystąpiło 104 uczniów, w tym 73 uczniów ze szkoły podstawowej i 31 z gimnazjum.

Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie oraz bezpłatny udział w internetowym konkursie „Maks Matematyczny” (9 marca 2017 r.) otrzymał:

    - Jakub Sztąborowski z klasy 3c SP (opiekun Ewa Lewandowska), który zajął 8 miejsce w województwie.

Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie otrzymali:

 - Maja Sztąborowska z klasy 2f SP (opiekun Mirosława Chmielowiec), która zajęła 21 miejsce w województwie,

- Aleksander Wołoszyn z klasy 4c SP (opiekun Beata Każyszka), który zajął 17 miejsce w województwie,

-   Marceli Greinke z klasy 6b SP (opiekun Monika Hinc), który zajął 23 miejsce w województwie.

Dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie otrzymali:

-    Aleksander Dysarz z klasy 2e SP (opiekun Marcelina Łyczykowska), który zajął 81 miejsce w województwie,

-    Eryk Lewandowski z klasy 2f SP (opiekun Mirosława Chmielowiec), który zajął 104 miejsce w województwie,

- Mikołaj Kowalczyk z klasy 2a SP (opiekun Joanna Radtke), który zajął 112 miejsce w województwie.

Dyplom uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w szkole w ogólnopolskim konkursie otrzymali:

- Aleksandra Mikulska z klasy 5b SP (opiekun Monika Hinc),

- Sebastian Szyca z klasy 1b Gimnazjum (opiekun Hanna Plichta),

- Marta Szalewska z klasy 2c Gimnazjum (opiekun Lucyna Lemańczyk – Bławat),

- Dominik Jażdżewski z klasy 3c Gimnazjum (opiekun Beata Każyszka), który otrzymał bezpłatny udział w internetowym konkursie „Maks Matematyczny”.

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Oprac. Lucyna Lemańczyk – Bławat

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

..

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy to święto w naszej szkole. Jego idea wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973 r. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

Swoje pozdrowienia uczniowie mogli umieścić na tablicy życzeń i pozdrowień. Chętnych było wielu. Tablica szybko zapełniła się kolorowymi serduszkami, a uśmiechów i życzliwości nikomu nie brakowało.

Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

FOTOGALERIA >>> 
...
Oprac. Alicja Kosznik

STYPENDIA BURMISTRZA MIASTA 2016

19  listopada w Sali Widowiskowej im. L. Szopińskiego odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której najlepszym uczniom i studentom wręczono stypendia Burmistrza Miasta za rok szkolny 2015/2016. Dla naszej społeczności szkolnej była to szczególnie miła uroczystość. Stypendia za wysokie wyniki w nauce lub osiągnięcia artystyczne albo sportowe otrzymało  kilku  uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 i Gimnazjum nr 1, a wśród stypendystów ze szkół średnich i studentów liczną grupę stanowili absolwenci naszego gimnazjum. Jednym z nich jest Paweł Ruszkowski, który wystąpił w pięknym programie artystycznym. W dalszej części swoje zdolności wokalne przedstawili uczniowie kościerskich szkół, wśród nich Iza Flisikowska (kl. VIb) oraz Jakub Łosiński (ubiegłoroczny absolwent naszego gimnazjum). Uczniowie przygotowali swój program w czasie letnich warsztatów wokalnych.

Stypendium naukowe kategoria szkoły podstawowe

Laura Orland

Rozalia Szulc

Weronika Macierzanka

Marceli Greinke

Aleksandra Mikulska

Stypendium naukowe kategoria szkoły gimnazjalne

Aleksandra Kujach

Kamil Konk

Tomasz Kaliński

Julia Brzozowska

Stypendium za osiągnięcia w sporcie i artystyczne

Wiktoria Kolczyk

Franciszek Szyc

Kolejna miła informacja dotarła do nas z Gdańska. Przyznae zostały stypendia Marszała Województwa. Otrzymali je uczniowie: Kamil Konk i Aleksandra Kujach (obecnie absolwenci gimnazjum), Julia Zielinska, Weronika Macierzanka i Rozalia Szulc.

Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy.

FOTOGALERIA >>> 

RELACJA Z UROCZYSTEJ SESJI RADY MIASTA W DNIU 19.11.2016 >>>

Oprac. Alicja Kosznik

..

KONKURS PLASTYCZNY „JESIENNY LAS” ROZSTRZYGNIĘTY

Dnia 15 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród autorom prac wyróżnionych w świetlicowym konkursie plastycznym „Jesienny las” dla klas I – III szkoły podstawowej. W konkursie uczestniczyło 54 uczniów.


Uczniowie uzyskali następujące miejsca:

          KLASA PIERWSZA

I miejsce – Agata Freda Ia
II miejsce – Ewa Lidzbarska Ia
III miejsce – Jan Jakubowski Ia
Wyróżnienie – Julia Weiss Ia

          KLASY DRUGIE

I miejsce – Aleksandra Szczepańska IIc
II miejsce – Wojciech Pazda IIe
III miejsce – Aleksander Dysarz IIe
Wyróżnienia: Zuzanna Kaczmarek IIa
                     Jan Heksel IIa
                     Jessica Polak IIc

          KLASY TRZECIE

I miejsce – Kamila Herman IIIe
II miejsce – Wiktoria Wantoch – Rekowska IIIc
III miejsce – Kinga Borkowska IIIc
Wyróżnienia: Jakub Wierzba IIIa
                      Wiktoria Lorbiecka IIIc

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Anna Ekiert.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

FOTOGALERIA >>>

     Oprac. Anna Ekiert

..

WIELKA HISTORIA

Uroczystym apelem uczciliśmy w szkole 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gimnazjaliści w komentarzu historycznym i utworach poetyckich przypomnieli ważne wydarzenia, które upamiętnia listopadowe święto: rozbiory, powstanie listopadowe i styczniowe oraz I wojnę światową, po której zakończeniu Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli. 

W programie artystycznym usłyszeliśmy wiersze polskich poetów (m.in. J. Szczepkowskiego „Opowiedz nam ojczyzno”, M.Konopnickiej „Rok sześćdziesiąty trzeci” i A.Słonimskiego „Niepodległość”) oraz pięknie wykonane przez chór i solistów pieśni patriotyczne i współczesne piosenki: „Rota”, „Warszawianka”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ty to masz szczęście” czy „Miejcie nadzieję”. Na zakończenie uczniowie klasy IIIa i IIIe szkoły podstawowej zaśpiewali optymistyczną i radosną piosenkę o Święcie Niepodległości. 

Apel przygotowywali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Peplińskiej, Anny Zazuli-Łaga, Łukasza Wojtysiaka, Julity Mączewskiej i Moniki Skowrońskiej-Templer.

FOTOGALERIA >>>

..Oprac. Alicja Kosznik

..

ŚNIADANIE DAJE MOC!

We wtorek, 8 listopada, uczniowie klas II d i II e szkoły podstawowej wraz z wychowawcami klas wzięli udział w finale VI projektu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc. Dzieci w swoich zespołach klasowych wspólnie przygotowały pożywne śniadanie dające im energię na cały dzień. Na stołach nie zabrakło pełnoziarnistego pieczywa, smacznych wędlin, sera oraz warzyw niezbędnych do przygotowania kanapek. Pomyśleliśmy też o deserze - witaminowych przekąskach na bazie owoców świeżych i suszonych. Zwieńczeniem Dnia Śniadanie Daje Moc było wykonanie przez dzieci prac plastycznych pod hasłem "Odżywiaj się zdrowo i kolorowo". 

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Wspólne przygotowanie i zjedzenie śniadania stało się nie lada frajdą dla uczniów, a pożywny posiłek paliwem na cały dzień! 

Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji Dnia Śniadanie Daje Moc i wyposażenie dzieci w niezbędne produkty.

FOTOGALERIA >>>                                                                                                               

Oprac. M. Łyczykowska

..

..
SZKOLNE OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA POSTACI Z BAJEK


5 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek. Data wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a - jednego z najpopularniejszych autorów bajek animowanych dla dzieci.

4 listopada (w piątek) w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody tego bajkowego wydarzenia. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przyszli tego dnia przebrani za ulubioną postać z bajki. Po szkolnych korytarzach przechadzały się m.in. księżniczki, rycerze, bohaterowie ze Stumilowego Lasu, z Krainy Lodu. Niektórzy uczniowie – fani bajki pt. „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot” - przebrali się za postaci z tej popularnej produkcji.

Od rana rozbrzmiewała muzyka. Przy rozstawionych na parterze stolikach uczniowie rozwiązywali bajkowe krzyżówki, szukali drogi w bajkowych labiryntach, kolorowali. Przebierańcy otrzymali zakładki do książek i naklejki z napisem „Czytanie – mądra rzecz”. Wszyscy mogli  zaczytać się w książkach przedstawiających losy ulubionych bohaterów bajek.

Podczas dużych przerw przebierańcy tańczyli na dyskotece, którą zorganizowano przy szkolnej świetlicy. Uczniowie gimnazjum i ich młodsi koledzy pokazali, że potrafią się wspólnie bawić. Dla wszystkich był to powrót do krainy dzieciństwa.

FOTOGALERIA >>>                                                                             

               

Oprac. Justyna Wołoszyk – Brzezińska

                                                                                                organizatorka BAJKOWEGO DNIA w ZSP nr 1

                                                               

AWANS PIŁKARZY RĘCZNYCH DO PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEJ LIGI 

MŁODZIKÓW

Młodzicy KS ZSP 1 Sokół Kościerzyna rozegrali dwa turnieje ćwierćfinałowe Wojewódzkiej Ligi grupy F w piłce ręcznej. Pierwszy turniej rozegrany został w Tczewie i nasi chłopcy zajęli tam I miejsce. Rewanżowy turniej odbył się w hali kościerskiej "szóstki". Zespół prowadzony przez Ewę Kuźmę po raz drugi okazał się zdecydowanie lepszy od grupowych rywali i awansował do półfinału Wojewódzkiej Ligi Młodzików.

II turniej Wojewódzkiej Ligi Młodzików (rocznik 2002, grupa F) odbył się 5 listopada 2016 roku w hali ZSP nr 1 w Kościerzynie. W zawodach uczestniczyły 3 zespoły (MKS Sambor Tczew, Tytani Wejherowo, KS ZSP 1 Sokół Kościerzyna), które rozegrały mecze systemem „każdy z każdym’’.

Wyniki turnieju:


1. KS ZSP 1 Sokół Kościerzyna – Tytani Wejherowo 27 - 10 (14 - 4)

2. Tytani Wejherowo - MKS Sambor Tczew  5 - 27 (2 - 15)

3. MKS Sambor Tczew - ZSP 1 Sokół Kościerzyna 12 - 20 (6 - 11)

Tabela: 

I miejsce  KS ZSP 1 Sokół Kościerzyna  2 – 0 – 0   47 – 22   4 pkt

II miejsce  MKS Sambor Tczew  1 – 0 – 1   39 – 25   2 pkt

III miejsce  Tytani Wejherowo  0 - 0 - 2   15 – 54    0 pkt

Najlepsi strzelcy turnieju i skład kościerskiej drużyny:

1. Reichel Dawid - ZSP 1 Sokół - 21 bramek

2. Kacprzak Wojciech – MKS Sambor - 13 bramek

3. Breski Patryk - MKS Sambor - 8 bramek

4. Woelke Filip – ZSP 1 Sokół - 7 bramek

5. Śliwa Szymon - ZSP 1 Sokół - 6 bramek

5. Zgraja Jakub - ZSP 1 Sokół - 6 bramek

5. Bury Tomasz - Tytani Wejherowo - 6 bramek

6. Miszczak Jan – ZSP 1 Sokół - 4 bramki

6. Kunowski Kacper - MKS Sambor - 4 bramki

Mrozewski Jakub - ZSP 1 Sokół - 2 bramki

Machut Kacper - ZSP 1 Sokół - 1 bramka

Olszewski Jakub - ZSP 1 Sokół

Żymierczykiewicz Damian - ZSP 1 Sokół

Bert Michał - ZSP 1 Sokół

Lipski Grzegorz - ZSP 1 Sokół (bramkarz)

Lewandowski Maksymilian - ZSP 1 Sokół (bramkarz)


Oprac. Ewa Kuźma
trener zespołu

1 LISTOPADA

Przed listopadowym świętem uczniowie klasy II a gimnazjum uczestniczyli w szlachetnej akcji mającej na celu upamiętnienie osób zasłużonych dla społeczności miasta Kościerzyna. Sprzątając nagrobki, oddali tym osobom szacunek oraz poznali historię swojego miasta. Byliśmy na grobach Klemensa Ostoji Lniskiego - burmistrza Kościerzyny, dr. Jana Pellowskiego - honorowego obywatela Kościerzyny, Lubomira Szopińskiego, Michała Klińskiego - burmistrza Kościerzyny, Marii Jastak (matki ks. dr. Hilarego Jastaka) oraz ks. Jakuba Żywickiego - honorowego obywatela Kościerzyny.

...
FOTOGALERIA >>>

                                                                                                            Oprac. Adriana Knopik


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 W FINALE WOJEWÓDZKIM SZTAFETOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH W GARCZYNIE

By osiągnąć ten sukces, reprezentacja naszej szkoły wygrała 4 października eliminacje miejskie, pokonując między innymi SP 1, SP 2, SP 4 i SP 3. Tydzień później, w dniu 11 października, drużyna naszej szkoły wystartowała w mistrzostwach powiatu. Po zaciętej walce chłopcy zajęli II miejsce, ustępując tylko reprezentacji Nowej Karczmy.  Zajęcie II miejsca pozwoliło 19 października wystąpić w finale wojewódzkim, na którym drużyna zajęła XV miejsce. Gratulacje dla wszystkich chłopców.

Skład drużyny: Oskar Hinca, Wiktor Wilk, Franciszek Bystron, Seweryn Gruchała, Aleksander Lubiński, Kacper Mech, Maciej Nakielski, Fabian Jaroniec, Jakub Kowalczyk, Miłosz Macierzanka, Adrian Ulatowski, Wiktor Pirch.

FOTOGALERIA >>>

                                                                                       Oprac. Stanisław Szulta
opiekun drużyny

..URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA W ZSP NR 1

13 października świętowaliśmy Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swojego ulubionego Misia oraz książkę o jego przygodach i  czytali misiową lekturę. Do wspólnej zabawy przyłączyli się uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wielbiciele Misia otrzymali zakładki z wizerunkiem tej bajkowej postaci, obrazki do kolorowania oraz plakietki z napisem „Czytanie – mądra rzecz”.

Wszyscy fani m.in. Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Paddingtona zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia, które zrobiliśmy podczas dużej przerwy na parterze przy wejściu do szkoły.

Celem akcji było zachęcenie do czytania  w  ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, której organizatorem jest Fundacja „ABCXXI”.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Justyna Wołoszyk – Brzezińska

                                                                                                organizator akcji i opiekun ZACZYTANYCH

                                                                                     

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji 13 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Pomysłodawczyniami i autorkami scenariusza były opiekunki Samorządu Uczniowskiego gimnazjum, panie Aleksandra Meger i Mariola Czajkowska. Myślą przewodnią apelu było hasło „Nauczycielu, uśmiechnij się”.

Na początku wystąpiły dzieci z klas IIIc i IIId szkoły podstawowej, które zaprezentowały piosenkę dedykowaną w szczególności paniom z nauczania zintegrowanego. Dalsza część apelu miała charakter satyryczny. Uczniowie zaśpiewali piosenki do popularnych melodii, z przerobionymi tekstami. Dla nauczycieli języka polskiego przeznaczony był utwór „Co ja robię tu? Co ty tutaj robisz? Tuwim, Mickiewicz, Prus, Leśmian, Sienkiewicz twoją salę zdobi”, dla nauczycieli matematyki „Taki mały, taki duży musi matmę znać”, dla nauczycieli informatyki „A wszystko to, bo Worda kocham”, dla nauczycieli wychowania fizycznego „Ładny dresik masz”; nauczycielom języka angielskiego była zadedykowana piosenka „Kto cię hello wita właśnie”, a nauczycielom historii „Powiedz, powiedz czemu pan Krzysztof dzisiaj w złym humorze?”. Wszystkim pozostałym uczniowie zadedykowali piosenkę „Nauczycielu, jesteś mi naprawdę bliski”.

Po części artystycznej zaprezentowane zostały wyniki tradycyjnego już w naszej szkole konkursu na najbardziej uśmiechniętego nauczyciela. Głosami uczniów zwyciężyli: miejsce trzecie - pan Wiesław Nikel, miejsce drugie - pani Beata Każyszka, a miejsce pierwsze - pan Krzysztof Pawłowski. Pan Pawłowski zwyciężył po raz trzeci z rzędu, w związku z czym uczniowie przygotowali dla niego specjalną niespodziankę – wyzwanie: spełnił toast pucharem soku z cytryny. Oczywiście były też życzenia dla wszystkich pracowników szkoły. Nauczyciele przygotowali również prezent dla uczniów – specjalną piosenkę. Apel zakończył się wspólnym, spontanicznym tańcem uczniów i nauczycieli.

Samorząd uczniowski i jego opiekunki serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i poprowadzeniu apelu, w szczególności uczniom: Aleksandrze Kropidłowskiej, Karolowi Felskowskiemu, Sebastianowi Jakuszowi oraz nauczycielom: pani Joannie Peplińskiej, pani Karolinie Rekowskiej i pani Annie Zazuli.


FOTOGALERIA >>>


Oprac. Aleksandra Meger

..                                                                                                    

W POSZUKIWANIU PRZYGODY

13  października uczniowie klas II  d,  II e i II f szkoły podstawowej wzięli udział w grze terenowej, prowadzonej przez Zespół Akademii Przygody Odrakiewicz sp. z o.o. z Gdańska.  Gra odbyła się na terenie szkoły i stała się z całą pewnością doskonałym sposobem spędzenia czasu na świeżym powietrzu połączonego z integracją uczniów.

Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły uczestniczyli w różnych zabawach. Poszukiwali „skarbów”, brali udział w podchodach i zawodach na orientację. Pomagały im wskazówki od Smerfów, Elzy i Anny z Krainy Lodu oraz przyjaciół Kubusia Puchatka, którzy poukrywali się na terenie naszej szkoły. Dzieci rozwiązywały też zagadki związane z patronem szkoły, jej okolicą oraz otaczającą przyrodą. Wzięły udział w zabawach integracyjnych, zarówno drużynowych, jak i międzyklasowych.

Zespół Akademii Przygody w znakomity sposób umilił czas naszym uczniom. Może wyrosną z nich prawdziwi poszukiwacze skarbów!

..

    Oprac. Marcelina Łyczykowska


PÓŁFINAŁY WOJEWÓDZKIE W SZACHACH DRUŻYNOWYCH
 

W tym roku szkolnym w półfinałach wojewódzkich wzięły udział dwie drużyny z naszej szkoły. Zawody odbyły się w Kolbudach i uczestniczyły w nich jeszcze ekipy z Brus, Starogardu oraz gospodarzy. Nasza drużyna ze szkoły podstawowej, dla której był to debiut na tym etapie rozgrywek, zajęła czwarte miejsce. Lepiej spisała się drużyna z gimnazjum, która zajęła miejsce II, czyli o oczko wyżej niż rok wcześniej. Uczniowie z naszej szkoły wygrali dwa mecze, ze Starogardem oraz z Brusami, ale przegrali po zaciętej walce ze zwycięzcą turnieju, drużyną z Kolbud. Drużyna ta w ubiegłym roku zajęła II miejsce w finale wojewódzkim.
Za rok postaramy się osiągnąć lepszy rezultat i powalczyć z najlepszymi. Zdobyliśmy doświadczenie, szczególnie ekipa ze szkoły podstawowej, co powinno procentować w następnych latach.

W skład drużyny ze szkoły podstawowej wchodzą: Eliza Rekowska (IIId), Mateusz Grochal (IVd), Filip Pinker (VId) oraz kapitan Marceli Greinke (VIb). DYPLOM >>>

W skład drużyny z gimnazjum wchodzą: Agata Młyńska (IIe), Katarzyna Walczak (IIIe), Łukasz Mączewski (IIb), Maciej Grzesik (IIIe) oraz kapitan Szymon Młyński (IIId). DYPLOM >>>

Zapraszam wszystkich chętnych na zajęcia koła szachowego. Będzie można rozegrać partie z naszymi reprezentantami i miło spędzić czas. Zajęcia odbywają się w każdą środę w godz. 1545 - 1800 w sali 204.

Marek Ferdynus 

opiekun szachistów
..

SPOTKANIE  W  BIBLIOTECE

Korzystając z zaproszenia Biblioteki Miejskiej im. Konstantego Damrota w Kościerzynie, uczniowie klas V b i VI d wraz z wychowawcami 7 października br. udali się na spotkanie z Beatą Ostrowicką, autorką wielu ciekawych książek dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie to miało miejsce w ramach akcji pt. „Z książką na walizkach”.

Podczas wizyty w bibliotece pisarka opowiedziała dzieciom o pracy nad książką oraz o osobach zajmujących się jej powstawaniem. Pokazała też, jak wygląda pierwszy maszynopis powieści, a także wydrukowane przez drukarnię arkusze i okładki przed złożeniem książki. Pani Ostrowicka w bardzo interesujący sposób opowiadała o swoich książkach. Zaproponowała również uczniom ciekawą zabawę – mogli oni na chwilę wcielić się w rolę pisarza i podzielić własnymi pomysłami na opowiadania. Był też czas na pytania do pisarki. Dowiedzieliśmy się, skąd czerpie ona inspiracje i jak wyglądały początki jej kariery. Uczniowie dopytywali również o szczegóły dotyczące bohaterów książek.

Na koniec wszyscy mieli możliwość nabycia książek autorki wraz z autografem. Warto dodać, że po spotkaniu również nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o kilka nowych pozycji autorstwa Beaty Ostrowickiej.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. M. Korpalska  i  A. Ostrowska

..

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII W SZTUTOWIE

W październiku uczniowie III klas gimnazjum wraz z opiekunami wybrali się na teren byłego obozu koncentracyjnego Stutthof. Obóz Stutthof, który status „państwowego obozu koncentracyjnego” uzyskał 7 stycznia 1942 r., faktycznie założony został w chwili wybuchu II wojny światowej -  2 września 1939 r. Usytuowany niedaleko wsi Stutthof, w obrębie Wolnego Miasta Gdańska, w pierwszej fazie swojego istnienia miał odegrać szczególną rolę w realizacji rozwiązania kwestii polskiej na terenie Pomorza Gdańskiego.

Młodzież w skupieniu słuchała słów przewodnika, który opowiadał o obozowych warunkach i ludziach, którzy tam przebywali. W miejscu pamięci pomordowanych uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

FOTOGALERIA >>>...

Oprac. Justyna Wołoszyk – Brzezińska

..

SPOTKANIA  Z  TEATREM

W dniach 3 i 5 października uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w przedstawieniach teatralnych w wykonaniu aktorów z Fundacji „Grupa T” z Torunia. Uczniowie klas I – III z wielkim zainteresowaniem obejrzeli spektakl profilaktyczno - wychowawczy dotyczący poszanowania zwierząt pt. „Nieoczekiwana zamiana miejsc”. Aktorzy uświadomili dzieciom, że o zwierzęta trzeba dbać i nie wolno ich krzywdzić. Natomiast uczniowie klas IV - VI obejrzeli spektakl dotyczący problematyki uzależnień pt. „Wielka ucieczka”. Młodzież świetnie się bawiła, a aktorzy udowodnili, że można wesoło i aktywnie spędzać czas bez sięgania po używki.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Mariola Korpalska

..

SUKCESY  W  TURNIEJACH  SZACHOWYCH

Szachiści naszej szkoły w ubiegłym tygodniu uczestniczyli w dwóch turniejach w ramach eliminacji Wojewódzkich Igrzysk oraz Gimnazjady w Szachach drużynowych. Pierwszy turniej odbył się 3 października. W eliminacjach miejskich wzięły udział 4 ekipy w każdej grupie. Drużyna ze szkoły podstawowej wygrała wszystkie mecze i zajęła pierwsze miejsce. Drużyna z gimnazjum jeden mecz zremisowała, pozostałe wygrała i również zajęła pierwsze miejsce. Dzięki temu obie ekipy reprezentowały miasto na kolejnym etapie rozgrywek. 

W środę (5 października) w eliminacjach powiatowych  uczestniczyło tylko 6 drużyn, po trzy w każdej grupie. Tym razem nasi zawodnicy wygrali wszystkie mecze i reprezentować będą powiat w półfinałach wojewódzkich, które odbędą się 11 października w Kolbudach. Na zakończenie zawodów zawodnicy otrzymali za zwycięstwo medale a drużyny dyplom oraz puchar.
W skład drużyny ze szkoły podstawowej wchodzą: Eliza Rekowska (IIId), Mateusz Grochal (IVd), Filip Pinker (VId) oraz kapitan Marceli Greinke (VIb). DYPLOM >>>

W skład drużyny z gimnazjum wchodzą: Agata Młyńska (IIe), Katarzyna Walczak (IIIe), Łukasz Mączewski (IIb), Maciej Grzesik (IIIe) oraz kapitan Szymon Młyński (IIId). DYPLOM >>>

                                                                                                              

Oprac. Marek Ferdynus

..

WIZYTA W STRAŻY

4 października nasza gromada zuchowa dostała zaproszenie na wizytę w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej. Mieliśmy okazję zapoznać się z pracą strażaka pożarnego oraz obejrzeć wóz strażacki od wewnątrz. Dowiedzieliśmy się, jak można pomóc poszkodowanym. W ramach podziękowania zuchy wręczyły przedstawicielowi komendy straży pożarnej bukiet wrzosu. 


FOTOGALERIA >>>
   

                       
Oprac. Magdalena Pestka

..............

...

STARTÓWKA ZUCHOWA

W sobotę, 1 października,  23 zuchów z naszej gromady wzięło udział w Startówce Zuchowej rozpoczynającej nowy rok zuchowy. Wyruszyliśmy autokarem do Gdyni z samego rana. Tam  uczestniczyliśmy w 4-godzinnej grze gospodarczej nad morzem. Celem gry było zdobycie jak największej ilości żetonów do Rejestru Handlowego. Zabawa była bardzo udana. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał po pączku i uroczystym apelem zakończyliśmy Startówkę. W grze uczestniczyło ok. 200 zuchów i zuchenek z Referatu Pomorskiego ZHR. Na sam koniec, aby się posilić, odwiedziliśmy McDonalda.

                                                                                   
FOTOGALERIA >>>

............ Oprac. Magdalena Pestka


KOLEJNY SUKCES WIKTORII


Hala przy Gimnazjum nr 1 w Kartuzach po raz kolejny zamieniła się w arenę zmagań czołowych polskich fighterów. Zawodnicy stoczyli walki w ramach Pucharu Polski i Pucharu Kaszub.


Puchar Polski w ringowej formule low-kick rozegrany został w dniach 30 września i 1 października. Zmagania zawodników można było śledzić w piątek od 17:00 do późnych godzin nocnych oraz dnia następnego od 8:00 do 18:00. Podczas Pucharu Polski wyłonionych zostało kilkanaście walk, które będzie można podziwiać w „Pucharze Kaszub”.

Z zawodów tych  ze złotym medalem wróciła uczennica naszej szkoły Wiktoria Kolczyk, zawodniczka klubu GKS Champion Kościerzyna. Zawodnicy tego klubu przywieźli ze sobą złoto, srebro oraz brąz. Wszystkim gratulujemy!

DYPLOM >>>

FOTOGALERIA >>>

.....Oprac. Karolina Rekowska VI ŚWIATOWY
DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

30 września już po raz drugi nasza szkoła brała udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia  (World Multiplication Table Day – WMTDay). Tak, jak w ubiegłym roku uczniowie sprawdzali swoją wiedzę podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Nagrodą za pozytywne zdanie egzaminu był tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Monika HincDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W ZSP NR 1

29 września (w czwartek) obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania – ogłoszony po raz pierwszy przez Polską Izbę Książki w 2001 roku w nawiązaniu do rozpoczętej w czerwcu 2001 roku kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Na kilka dni przed rozpoczęciem wydarzenia rozdawaliśmy ulotki „Dzień Głośnego Czytania”, na których zachęcaliśmy do przynoszenia do szkoły ulubionych książek.

W czwartek grupa  ZACZYTANYCH  wybrała się do dzieci z klasy II szkoły podstawowej oraz do szkolnej świetlicy, by poczytać wiersze i utwory z listy
Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Młodzież z III klasy gimnazjum zaprezentowała wiersze, m.in. Michała Rusinka o zwykłych – niezwykłych domowych pomieszczeniach i przedmiotach („Przedpokój”, „Łazienka”, „Strych”, „Pralka”), Małgorzaty Strzałkowskiej o tym, jak ważne jest dbanie o Ziemię oraz fragmenty książek, np. Ewy Nowak o dobrych manierach, Grzegorza Kasdepke o pouczających przygodach Kuby i Buby czy Joanny Olech o życiu w rodzinie Miziołków. Oprócz tego dzieci malowały ilustrację do ulubionej książki. Wszyscy otrzymali naklejki i zakładki z hasłem „CZYTANIE – MĄDRA RZECZ”.

Na jednej z lekcji młodzież odczytała przez radiowęzeł,   jakie korzyści płyną z głośnego czytania. Wszyscy usłyszeli, że czytanie m.in. ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny, umysłowy, moralny i społeczny, wzbogaca język, poprawia zrozumienie tekstów i poleceń, poprawia koncentrację, doskonali zdolność pisania, poprawia motywację do nauki, rozwija pamięć i wyobraźnię. Z kolei Agnieszka Pazda pięknie wyrecytowała wiersz Edwarda Szymańskiego pt. „Książka”. ZACZYTANI zaapelowali do uczniów całej szkoły, by czytanie stało się ich codziennym nawykiem.

Na zakończenie tegorocznych obchodów Dnia Głośnego Czytania wszyscy, którzy tego dnia przynieśli do szkoły swoja ulubioną książkę, stanęli do wspólnego zdjęcia.

Od tego roku ta czytelnicza impreza zostanie  na stałe wpisana w szkolny kalendarz,  bo jak powiedziała Wisława Szymborska  „
czytanie to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

FOTOGALERIA >>>  

Oprac. Justyna Wołoszyk – Brzezińska

                                                                                                 opiekun ZACZYTANYCH


LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO  W  KOŚCIERSKICH  BIBLIOTEKACH

28 września gimnazjaliści z kl. IIIa z nauczycielką języka polskiego panią Justyną Wołoszyk – Brzezińską wybrali się do kościerskich bibliotek, by uczcić obchody Dnia Głośnego Czytania i zobaczyć, jaki księgozbiór znajduje się przy ul. Rynek 21.

Pierwszym miejscem, które odwiedzili, była Filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Uczniowie dowiedzieli się, że od tego roku szkolnego  mogą korzystać ze znajdujących się tutaj zbiorów. Pani bibliotekarka zapoznała uczniów ze sposobami szukania książek w komputerze. Opowiedziała też o nowatorskiej formie wypożyczeń międzybibliotecznych ułatwiających dotarcie do potrzebnych materiałów. Każdy, kto zapisze się do biblioteki, otrzymuje kod dostępu do platformy IBUK Libra, by korzystać z bezpłatnych e – booków.

Kolejnym miejscem, które młodzież odwiedziła, była Wypożyczalnia dla dorosłych należąca do Biblioteki Miejskiej im. Konstantego Damrota, a następnym Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży. Uczniowie skorzystali z okazji i zapisali się do biblioteki, by od razu wypożyczyć ciekawą książkę z bogatych zbiorów. Tutaj  odbyła się lekcja głośnego czytania. Chętni uczniowie  wybierali z półek ulubione książki z dzieciństwa i w interesujący sposób odczytywali fragmenty utworów.

 Potem  gimnazjaliści udali się do czytelni popularnonaukowej, która mieści się na III piętrze budynku. Uczniowie dowiedzieli się, że księgozbiór udostępniany jest tu na miejscu, a ze względu na obowiązujące prawo autorskie nie kseruje się książek w całości. Na miejscu można też poczytać czasopisma.

Wizyta w kościerskich bibliotekach bardzo spodobała się młodzieży. Była to świetna okazja do przypomnienia, jak ważne jest czytanie, dzięki któremu rozwijamy m.in. wrażliwość i umiejętność komunikacji.                                                                                  
....
Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska
...

TANECZNYM KROKIEM PO SZKOLNYCH KORYTARZACH


W dniach 19 i 20 września uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej wzięli udział w pokazach tanecznych prezentowanych przez Studio Tańca DANCE&Rytm oraz Centrum Tańca SZCZEPAN.


Studio Tańca DANCE&Rytm zaoferowało uczniom klas I-III udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnych, doświadczonych tancerzy. Dzieci spróbowały swoich sił w zumbie, uczyły się profesjonalnych choreografii tańca hip-hop oraz uczestniczyły w zajęciach tanecznych z elementami języka angielskiego. Oferta szkoły tańca bezsprzecznie wywołała zachwyt wśród uczniów, a poznane układy choreograficzne można było podziwiać na szkolnych korytarzach przez kolejne przerwy.


W zajęciach uczestniczyli również uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjaliści. Wszystkim bardzo się podobało.


Centrum Tańca SZCZEPAN zaprezentowało uczniom klas 0-III występ, w którym spotkali ulubione postacie znane z ekranów kin - Elzę, Minionka i Lorda Vadera. Dzieci z uśmiechem i zaangażowaniem wzięły udział w zajęciach tanecznych prowadzonych przez "bajkowych" tancerzy. Propozycja Centrum Tańca SZCZEPAN z pewnością zachęciła najmłodszych do udziału w zajęciach taneczno-ruchowych jako alternatywy spędzania czasu wolnego.

Oprac. Marcelina Łyczykowska
...
..

I  MISTRZOSTWA POMORZA W WYŚCIGACH DREZYN RĘCZNYCH

..


16 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Mistrzostwach Pomorza w wyścigach drezyn ręcznych. Te niezwykłe zawody zostały zorganizowane przez Muzeum Ziemi Kościerskiej.


Reprezentacja naszej szkoły składała się z trzech drużyn. Każdy zespół startujący w wyścigu musiał wyznaczyć kapitana osady, dwie osoby napędzające pojazd ręcznie i czwartą, która pełniła funkcję obserwatora trasy. Czteroosobowe ekipy pokonywały dystans 2x300m na torze kolejowym. Nie było to proste, zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy mieli jechać drezyną. Mimo braku doświadczenia nasi chłopcy spisali się bardzo dobrze, zajmując odpowiednio drugie miejsce wśród szkół podstawowych (1 miejsce - Szkoła Podstawowa w Skorzewie) oraz drugie wśród uczniów reprezentujących szkoły gimnazjalne (1 miejsce - Gimnazjum nr 3 w Kościerzynie). Gratulujemy!

Reprezentacja Gimnazjum nr 1: Cyprian Trzeciński, Jakub Lemańczyk, Jakub Zabrocki, Dawid Reichel, Szymon Śliwa, Marcel Burant, Maciej Kobiela, Miłosz Lorbiecki.

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6: Adrian Ulatowski, Łukasz Zgraja, Oskar Hinca, Kewin Liebich.

Opiekunem drużyn był pan Mariusz Czaja.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FOTOGALERIA >>>
.....
..

W  ZIELONEJ  SZKOLE

 
W dniach 14 -16 września cztery klasy szkoły podstawowej: IIa, IIc, IIIc oraz IIIe wzięły udział w wycieczce do Zielonej Szkoły w Wygoninie. 


Korzystając z pięknej pogody, uczniowie spędzali czas na świeżym powietrzu, biorąc udział w wielu atrakcyjnych grach i zabawach, między innymi: „Ringo”, „Gorący ziemniak”, „Mieszkańcy lasu”, „Policjanci i złodzieje”, „Pająki i muchy". Wszystkie gry i zabawy miały na celu integrację zespołów klasowych. 

..

Uczniowie uczyli się też współpracy, która potrzebna była podczas budowania w lesie szałasów z drewnianych bali. Niezapomnianą atrakcją były również wieczorne podchody, gdzie dzieci musiały wykazać się sprytem, pomysłowością i koncentracją. Tę wycieczkę długo będziemy wspominać! --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Danuta Wierzba

PRAWA  DZIECKA – PROJEKT UNICEF

W roku szkolnym 2015/2016 p. Bożena Tomaczkowska zainaugurowała w naszej szkole ogólnopolską kampanię edukacyjną „Prawa dziecka a problemy współczesnego świata”. Celem projektu było uświadomienie uczniom, czym jest zrównoważony rozwój i jaki ma on wpływ na nasze codzienne życie. W ramach tej kampanii p. B. Tomaczkowska przeprowadziła zajęcia  dydaktyczne, na których poruszano temat ubóstwa, opieki medycznej oraz zmian klimatycznych. Uczniowie dowiedzieli się, jaki wpływ na życie wszystkich ludzi na świecie mają te zjawiska, jak są związane z prawami dziecka i jak można im przeciwdziałać. Dzięki tym zajęciom uczniowie lepiej będą rozumieć problemy współczesnego świata.WIKTORIA  KOLCZYK  WICEMISTRZYNIĄ  ŚWIATA

Z radością i dumą informujemy o wielkim sukcesie Wiktorii Kolczyk, uczennicy klasy IIIb gimnazjum. Wiktoria jest zawodniczką GKS Champion Kościerzyna. Kickboxing  trenuje od 4 lat.  Odnosiła już sukcesy w zawodach krajowych. Obecnie jest w kadrze Polski kadetów i uczestniczyła w zawodach WAKO Cadets & Juniors World Championships, które odbyły się Dublinie w Irlandii w dniach  27.08. – 3.09.2016 r. 

Wiktoria stoczyła trzy walki. Wygrała dwie: z reprezentantką Południowej Afryki (wynik 3-0) i z reprezentantką Słowacji (również wygrana 3-0). Uległa jedynie reprezentantce Niemiec. W ostatecznej klasyfikacji zajęła w swojej kategorii wagowej (do 47kg) drugie miejsce i zdobyła tytuł Wicemistrzyni Świata w formule light-contact. Wszyscy gratulujemy Wiktorii sukcesu!  

Dziękujemy Wiktorii za udostępnienie zdjęć.
Zapraszamy na stronę
https://web.facebook.com/WiktoriaKoetiaKolczyk/


FOTOGALERIA >>>KONIEC WAKACJI - ZNOWU W SZKOLE

1 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Pogoda – słoneczna, upalna - nie dostosowała się do szkolnego kalendarza, więc powrót do szkoły po dwóch miesiącach letniego wypoczynku nie był łatwy.

W tym roku naukę podejmie  535 uczniów w szkole podstawowej i 383 uczniów w gimnazjum.  W oddziale przedszkolnym będzie 25 dzieci.

Dyrektor Grażyna Nykiel przedstawiła tegoroczną ofertę edukacyjną. Oprócz zajęć obowiązkowych będą zajęcia dodatkowe, m.in. w klasach czwartych język niemiecki, a uczniowie klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej na zajęciach koła będą mogli uczyć się języka włoskiego. Nie zabraknie różnych kół zainteresowań, zajęć rozwijających, artystycznych i sportowych. Dyrektor G. Nykiel życzyła uczniom, aby dobrze wykorzystali ten rok na naukę, zdobywali nowe umiejętności i uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce. Życzenia złożyli też goście, którzy przybyli na inaugurację roku szkolnego: burmistrz Michał Majewski, Helena Kaszubowska-Nitz – wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Andrzej Miszczak – przewodniczący Rady Rodziców gimnazjum oraz Karol Narloch – przewodniczący Rady Rodziców szkoły podstawowej.

Najwięcej emocji rozpoczęcie roku szkolnego przyniosło dzieciom z klasy pierwszej, a także ich rodzicom. Tego dnia pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, a dyrektor Grażyna Nykiel pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty. Dzieci otrzymały też pamiątkowe dyplomy i rożki, w których były ufundowane przez Radę Rodziców słodycze i przybory szkolne. Na pewno umilą im pierwsze dni w szkole.

No to w drogę po najwyższe stopnie. Powodzenia!

FOTOGALERIA >>>
..
RELACJA Z UROCZYSTOŚCI ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO >>>