"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.

Dodatkowe menu
Z kalendarza
  1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki
Rok szkolny 2012/2013

Osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2012/2013

Lista uczniów z najwyższymi osiągnięciami sportowymi w roku szkolnym 2012/2013 >>>

Fotogaleria >>>

oprac. A. Knopik

"Poeci są wśród nas" - zakończenie kolejnej edycji konkursu dla młodych poetów

Do tej krainy idź ścieżkami tonów,

Z których się rodzą spokojne muzyki,

Granicą dźwięków jeszcze nie spełnionych,

Zaczętych tylko”

(Czesław Miłosz „Kraina poezji”

Zakończyła się kolejna edycja konkursu poetyckiego dla gimnazjalistów.  Laureatką tegorocznych eliminacji została uczennica gimnazjum  Ewelina Stefańska z klasy III c, której wiersz „Bywaj, żołnierzu! (o K. K. Baczyńskim)”  szczególnie spodobał się jurorom. Młodej poetce gratulujemy i życzymy pomysłów na pisanie kolejnych wierszy.

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w tym konkursie i zachęcamy do tworzenia  poezji. Nasz poetycki konkurs trwa  przez cały rok.

„Bywaj, żołnierzu! (o K. K. Baczyńskim)” - wiersz Eweliny Stefańskiej

Kim jest dzisiaj poeta?
Kim bohater?
Czy już niewidzialni, czy istnieją? 

Świst kul, morze krwi...
Zamiast balów, tańców, szaleństwa młodości muzyką stały się jęki trzęsących się już
dogorywających istnień, co zaraz będą tylko ciałami... 

Paradoks, by poetę zabito z miejsca sztuki...
Strzelec z gmachu teatru wysłał kolejną chwilę nieświadomości umysłu, który ma się skończyć.
Widział pewnie całe swoje życie, tę dwudziestokilkuletnią podróż...
Czy może nie widział nic?

Padł – tylko to wiadomo...
A obiecywał piękną przyszłość!
Przysięgał wierszami, że będzie zawsze pisał...
Tylko że i to, o czym tworzył, w końcu go zabiło.
Przecież nigdy nie wyjął mu nikt bolesnego szkła z oczu.
Nikt nie zakrył grobów, chyba było ich zbyt wiele...

Powstanie go zabrało...
I pewnie nawet nie wiemy, że ten młodzieniec, który co roku o szesnastej 4 sierpnia
stoi przed Pałacem Blanka, wraca tam, by na kolejny rok zamknąć oczy, znikając
wśród ludzi na Placu Teatralnym...

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Dzień szkoły bez przemocy

Na początku czerwca w całej Polsce przeprowadzono akcję pod hasłem „DZIEŃ  SZKOŁY  BEZ  PRZEMOCY”. W ZSP nr 1 z tej okazji nauczyciele i uczniowie zorganizowali mnóstwo ciekawych zabaw i konkursów.

12 czerwca uczniowie Gimnazjum nr 1 wzięli udział w różnych sportowych konkurencjach. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności, a przy okazji dobrze się bawić.  Oto lista niektórych dyscyplin sportowych i zabaw oraz zwycięzcy:

Turniej siatkówki: I miejsce zajęła klasa Ia, II miejsce – IIIe, III miejsce – Id, IV miejsce – Ie.

Układanie KOSTKI  RUBIKA: I miejsce zajął Tymoteusz Zimmerman (IIa), II miejsce – Paweł Basendowski (IIa), III miejsce – Damian Grulkowski (IIc).

Zbiorowe skakanie przez skakankę: I miejsce klasa IIe, II miejsce – klasa IIIe, III miejsce – IIb.

· HULA – HOOP: I miejsce klasa IIe, II miejsce – klasa IIb, III miejsce – klasa IIf.
·
 W KACZYM  BIEGU najlepsza okazała się klasa IIIb, II miejsce zajęła klasa Ic, III miejsce  – IIIe.
·
 RZUT  KALOSZEM: I miejsce – klasa IIId, II miejsce – IIb, III miejsce zajęła klasa IIIf.
·
 TOCZENIE  BUTELKI: I miejsce klasa Id, II miejsce – klasa IIId, III miejsce – klasa IId.

Zawody o tytuł STRONGMANA  SZKOŁY (rzuty piłką lekarską): I miejsce klasa IIIe, II miejsce – klasa IIa, III miejsce – klasa IIIc.

Młodzież brała również udział w konkursie wiedzy na temat zdrowego stylu życia i znajomości zagadnień związanych ze sportem.

            Po sportowych zmaganiach wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w przeglądzie artystycznym. Każda klasa zaprezentowała przygotowany wcześniej występ. W czasie tego koncertu mogliśmy usłyszeć znane utwory, m.in. „Tyle słońca w całym mieście”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Dni, których nie znamy”, „Być kobietą”, „Gdzie ci mężczyźni”. Wielkimi brawami nagrodzeni zostali uczniowie z klasy IIa, którzy zaprezentowali bardzo ciekawe wykonanie piosenki „Klata, plecy, barki”.  Młodzież pokazała też swoje talenty aktorskie w recytacji wiersza Juliana Tuwima „Rzepka” czy umiejętności kabaretowe w skeczu, którego akcja rozgrywała się w jakimś ośrodku zdrowia. Klasa IIIe (ubrana w biało - niebieskie stroje) przedstawiła jeden ze „Smerfnych hitów” zatytułowany „Dobrze się baw”. Na zakończenie wystąpił zespół, który tworzą uczniowie z klas III gimnazjum, którzy zaprezentowali kawałek mocnego grania. Spotkanie prowadzili uczniowie: Weronika Kentner z klasy IIIe oraz Marcin Pfeiffer z klasy IIIb. Po występach pani Alicja Kosznik wręczyła dyplomy za udział w zawodach i konkurencjach sportowych oraz za dobre muzyczne emocje.

            Nasza szkoła bardzo aktywnie włączyła się w akcję „DNIA  SZKOŁY  BEZ  PRZEMOCY”. Mamy nadzieję, że dla wielu uczniów dzień ten był zachętą do aktywnego życia i rozwijania swoich zainteresowań i pasji.  Dziękujemy wszystkim  za przygotowanie konkursów, zawodów sportowych i   występów artystycznych. Fotogaleria >>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Konkurs piosenki dziecięcej i młodzieżowej o "Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna"

27 maja 2013r. odbyły się szkolne eliminacje do VI Rejonowego Konkursu Piosenki Dziecięcej    i Młodzieżowej  o Mikrofon Burmistzrza Miasta Kościerzyna.

W konkursie wzięło udział  39 uczniów.

Soliści podzieleni byli na 3 kategorie wiekowe : kl. I-III, kl. IV-VI, I-III gimnazjum. Komisja artystyczna  w składzie: pan Sławomir Tuszkowski, pani Aleksandra Klawikowska i pan Mariusz Olszewski  po wysłuchaniu młodych artystów wyłoniła zwycięzców:

KATEGORIA I-III

I miejsce: Rozalia Szulc z kl. III c (utwór „Trzecia Miłość – Żagle”)
II miejsce: Anna Miszczak kl. IIIc 
III miejsce: Amelia Mielewczyk kl. IIIc

KATEGORIA IV-VI:

 I miejsce: Aleksandra Kropidłowska  kl. Vd (utwór „Kolorowy wiatr”)
II miejsce: Agata Kujach kl. Vb
III miejsce: Agnieszka Pazda kl. Vd

KATEGORIA GIMNAZJUM:

 I miejsce: Sandra Kobiela  kl. IIIa  (utwór „Sen o Warszawie”)
II miejsce: Nikola Duzowska kl. Ia
III miejsce: Ewelina Stefańska kl. IIIc

Wyróżnienia otrzymali uczniowie szkoły podstawowej:

Izabela Flisikowska(IIb),  Mateusz Kobiela (Ia), Patrycja Mech (Ic), Paulina Mech (Va), Monika Opińska(IVc).

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, zwycięzcy z I, II,III miejsca  dostali również drobne upominki.

Soliści, którzy zdobyli I miejsca, będą reprezentować nasza szkołę w VI Rejonowym Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna, który odbędzie się  17 czerwca 2013r. w Sali im. L. Szopińskiego.

Organizatorami szkolnych eliminacji były panie  Agnieszka Narloch oraz Magdalena Pestka. Fotogaleria >>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja

9 kwietnia 2013 roku odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. By upamiętnić tę ważną w historii Polski datę, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem pani Hanny Szymkowiak, pani Jolanty Klawikowskiej oraz pana Sławomira Tuszkowskiego  przygotowali część artystyczną akademii.

Aktorzy (uczniowie) wcielili się w role posłów Sejmu Czteroletniego, który wraz z królem Rzeczypospolitej, Stanisławem Augustem Poniatowskim, doprowadził do uchwalenia wielu reform zawartych w Konstytucji.

Dla wszystkich biorących udział w apelu na chwilę zatrzymał się czas. Występujący przypomnieli słuchaczom znaczenie tego święta i pokazali, jak można być patriotą na co dzień.  Fotogaleria >>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Bezpieczni w ruchu drogowym

7 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się pierwszy miejski konkurs pt.„Bezpieczni w ruchu drogowym”. Brały w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych. Naszą szkołę reprezentowały cztery dziewczynki wybrane w eliminacjach szkolnych: Klaudia Szymańska i Oliwia Worzałła z oddziału przedszkolnego A oraz Sara Cybula i Monika Zarożna z oddziału B. W pierwszym etapie konkursu dziewczynki wykonały prace plastyczne w dowolnej technice nt. „Pojazd uprzywilejowany” i wzbogaciły wiedzę o ruchu drogowym.

Finał konkursu składał się z dwóch części. Uczniowie najpierw rozwiązywali indywidualnie test, a później wykonywali zadania w grupach. Dziewczynki z naszych oddziałów przedszkolnych wykazały się dużą wiedzą oraz sprawnością fizyczną. Udało im się pokonać trzy inne szkoły i zająć pierwsze miejsce. Opiekunkami dzieci były panie: Magdalena Pestka i Joanna Radtke. Gratulujemy uczennicom i życzymy dalszych sukcesów.  Fotogaleria>>>

oprac. Magdalena PestkaSzkolne Miniigrzyska Olimpijskie

29 maja odbyły się I Szkolne Miniigrzyska Olimpijskie, w których uczestniczyli uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.  Przygotowali je gimnazjaliści z klas III w ramach realizowanych w tym roku szkolnym projektów edukacyjnych na temat „Na olimpiadzie w starożytnej Grecji”. Impreza była wzorowana na greckich starożytnych igrzyskach olimpijskich, więc do zawodów wprowadzono wiele elementów nawiązujących do ceremoniału olimpiady. Opiekę nad uczniami gimnazjum sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego: Adriana Knopik, Krzysztof Pawłowski i Stanisław Szulta.

Celem projektów było zapoznanie dzieci z ideą olimpijską, zaplanowano więc wiele zadań, które realizowano przez kilka miesięcy. Gimnazjaliści spotkali się z wszystkimi klasami edukacji wczesnoszkolnej, aby przedstawić historię olimpiad. Dla każdego poziomu przygotowano też konkurs plastyczny: klasy I – „Najładniejsza waza grecka”, klasy II – „Igrzyska olimpijskie w oczach dziecka”, klasy III – „Konkurencje olimpijskie w oczach dziecka”.   Wystawę nagrodzonych prac  można obejrzeć w holu na parterze. Przed finałowymi zawodami odbyły się eliminacje, podczas których wyłoniono najlepszych zawodników.

29 maja, po uroczystym otwarciu igrzysk i wprowadzeniu flagi olimpijskiej, odbyła się prezentacja wszystkich drużyn. Większość klas przygotowała kolorowe transparenty z hasłami dopingującymi swoich reprezentantów. Podczas zawodów uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach: rzut piłką lekarską, skok w dal, biegi indywidualne i biegi sztafetowe. Nikt się nie oszczędzał: ani młodzi sportowcy, ani kibice, wśród których byli też rodzice i wychowawcy. Wszyscy zawodnicy wykazali się ogromną wolą walki i zwycięstwa. Wielkie emocje wzbudziły zwłaszcza biegi. Sportowa zabawa trwała ponad 3 godziny, ale nikt się nie nudził. Dla dzieci, które nie brały udziału w zawodach, przygotowano quiz na temat Grecji i igrzysk olimpijskich. Na zakończenie zwycięzcom wręczono przygotowane specjalnie na tę okazję medale oraz nagrody za prace w konkursach plastycznych, a dziewczynki z klasy IIIb przedstawiły taniec cheerleaderek.

Impreza była bardzo udana, tym bardziej że nawet niepewna ostatnio pogoda dopisała. Kolejne igrzyska już za rok, a wcześniej zawody sportowe podczas szkolnego festynu, który planowany jest na 21 czerwca.

Dziękujemy p. Hannie Jutrowskiej i p. Bohdanowi Wielowiejskiemu za wykonanie pięknych medali. Radość i uśmiech nagrodzonych – bezcenne.  

Gimnazjaliści:

grupa 1 - Agata Borzestowska, Agata Gierszewska, Roksana Kamrowska, Sandra Kobiela, Julia Macholla, Agata Zalewska

grupa 2 - Klaudia Jutrowska, Dominika Kopecka, Paulina Kuszowska, Dominik Narloch, Marcin Pfeiffer, Julia Stencel, Marcel Szulta

grupa 3 - Paulina Cieplińska, Weronika Korczyńska, Filip Kafarski,  Dorota Zaboro

Fotogaleria >>>

UCZNIOWIE NAGRODZENI W KONKURSACH PLASTYCZNYCH >>>

WYNIKI ZAWODÓW >>>

oprac. A. Kosznik

Wiadomości sportowe

28 marca 2013 roku uczennice Szkoły Podstawowej z klasy IV a i V d reprezentowały szkołę w Półfinale Wojewódzkiego Turnieju Siatkarskiego Kinder+Sport w Gdańsku. 
Uczennice klasy IV d Julia Mańska, Wiktoria Szalewska, Adela Polak, Monika Nakielskagrały w kategorii „2”. Para Julia i Wiktoria zajęły 5. miejsce na 34 zespoły i awansowały do finału wojewódzkiego, który  odbędzie się 28 kwietnia 2013r.  w Gdańsku. 

Uczennica z klasy V d grały w kategorii „3”. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki i naszym dziewczętom nie udało się awansować do kolejnego etapu rozgrywek. Życzymy powodzenia za rok. 
(Opiekunowie: Adriana Knopik i Mariola Czajkowska)

Swój pierwszy sukces sportowy odnieśli nasi najmłodsi piłkarze ręczni z klasy IV d. Zajęli II miejsce w XVI Turnieju Piłki Ręcznej dzieci rocznik 2002 o puchar Burmistrza Kartuz z okazji 90. rocznicy nadania praw miejskich Kartuzom. Królem strzelców w całym turnieju zostałDawid Reichel, a najlepszym zawodnikiem  Jakub Zgraja
(Opiekun: Ewa Kuźma)

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny byli uczestnikami wyjazdu na mecz Plus Ligi Kobiet do Ergo Areny  w Gdańsku. Drużyna gospodarzy Atom Trefl Sopot grała z drużyną Banku BPS Fakro Muszyna. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodyń 3:1. Wyjazdy te cieszą się dużą popularnością wśród naszych uczniów, uczą kulturalnego kibicowania.
(Opiekunowie: Anna Łangowska, Adriana Knopik, Krzysztof Pawłowski, Stanisław Szulta)

12 kwietnia 2013 roku na stadionie miejskim w Kościerzynie odbyły się Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Miejska Gimnazjada w Indywidualnych Biegach Przełajowych. 
Z naszej szkoły do powiatowych  zawodów awansowali: 
Julia Kowalska, Julia Lipska,  Patrycja Mączewska, Weronika Pustułka, Marta Żynda, Łukasz Szlagowski,  Patryk Serkowski, Bastian Stencel, Filip Neubauer, Oskar Rogowski. Gratulacje!!!
(Opiekunowie: Adriana Knopik, Stanisław Szulta)

Sukces na Powiatowej Gimnazjadzie odnieśli uczniowie Weronika Pustułka, która  zajęła VI miejsce i Patryk Serkowski, który z kolei wygrał  swój bieg. Uczniowie ci będą reprezentować nasze gimnazjum i powiat kościerski w  finale wojewódzkim. 
(Opiekun: Stanisław Szulta)

 Fotogaleria >>>

oprac. A. Knopik

Sukcesy czytelników naszej biblioteki szkolnej!

8 marca bieżącego roku czytelnicy naszej biblioteki szkolnej - uczniowie klas IV i V szkoły podstawowej: Natalia Dorawa z klasy Vb, Tomasz Kaliński z klasy Va, Anna Dargacz z klasy IVb, Nikola Lass z klasy IVa, Martyna Hromiak z klasy IVb i Aleksandra Karczewskaz klasy IVb zostali laureatami Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Podróże z książką". Gratulujemy!

Kilka dodatkowych słów o laureatach!

 Nasi laureaci Wojewódzkiego Konkursu Konkursu Czytelniczego "Podróże z książką" to silna reprezentacja uczniów szkoły podstawowej (5 dziewcząt i jeden chłopak), którzy brali udział w rozgrywkach wojewódzkich drużynowo (po dwie osoby w drużynie)

1 drużyna  Natalia Dorawa z klasy Vb i Tomasz Kaliński z klasy Va  (III miejsce)

2 drużyna  Anna Dargacz z klasy IVb i Nikola Lass z klasy IVa (IV miejsce)

3 drużyna  Martyna Hromiak z klasy IVb i Aleksandra Karczewska z klasy IVb (V miejsce)

O miano laureatów Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego w kategorii klas IV-VI walczyło aż 46 drużyn.  Konkurencja była ogromna. Wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Po pierwszym etapie wojewódzkim (eliminacje) , w którym drużyny rozwiązywały test zamknięty składający się z pięćdziesięciu pytań (sprawdzający stopień znajomości książek podanych jako lektury konkursowe) nasze wszystkie 3 drużyny  zakwalifikowały się do II etapu (pokonując 43 pozostałe drużyny). W II etapie wojewódzkim (finał) drużyny rozwiązywały test składający się z zadań otwartych, krzyżówek , quizów. Na ogłoszenie wyników II etapu trzeba było czekać bardzo długo, bo aż do godz. 16.00. Ostatecznie nasi laureaci zajęli kolejno 3. ,4. i 5. miejsce. To ogromny sukces naszych młodych czytelników. Pierwszy taki Wojewódzki Konkurs Czytelniczy i wszystkie wystawione przez nas  drużyny szkoły podstawowej (wyłonione uprzednio na drodze szkolnych eliminacji, w których zajęli kolejno: I miejsce Natalia Dorawa, II miejsce Martyna Hromiak, Aleksandra Karczewska, Nikola Lass; III miejsce Tomasz Kaliński ) zostają w finale laureatami tego konkursu. Z takimi uczniami chce się i jak widać, warto pracować!

 Fotogaleria >>>

oprac. Beata Jansen

Kolejne sukcesy szkolnych recytatorów

22 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Kościerzynie odbyły się miejskie eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. Nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 zajęli wysokie miejsca:

I miejsce: Rozalia Szulc z klasy IIIc (recytowała wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej „Coś    strasznego” oraz „Próg” Michała Rusinka)
III miejsce
: Błażej Szkobel z klasy IIb (recytował wiersze „Słoń Trąbalski” Juliana Tuwima, „Dzieci Niegrzeczności” Agnieszki Frączek).

Rozalia Szulc będzie reprezentować Kościerzynę w konkursie powiatowym, który odbędzie się 4 kwietnia 2013 roku. Zwycięzcom gratulujemy!

oprac. Bożena Peplińska

Zbiórka elektrośmieci marzec 2013

9 marca 2013 roku uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie (zespół Eko-Atis) przeprowadzili zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii. Akcja odbyła się w ramach V edycji konkursu „DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI”.
Tym razem uczniowie zebrali 3 702 kg elektrośmieci i 25 kg zużytych baterii. Cieszymy się, że mieszkańcy naszego miasta i okolic pozytywnie odpowiedzieli na naszą akcję promocyjną. 
Postawa mieszkańców naszego miasta sprawiła, że sprzęt, który stał się elektrośmieciem, tak naprawdę jest czymś więcej niż tylko odpadem. Odzyskane ze zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych elementy po odpowiednim przetworzeniu zostaną ponownie wykorzystane, a szkodliwe substancje zawarte w urządzeniach i bateriach zostaną  zneutralizowane. Wszystko po to, aby elektroodpady nie zagrażały środowisku.
Była to druga taka akcja  zespołu. Podczas obu zbiórek zebrano 8 317 kg elektrośmieci i 35 kg baterii. Natomiast podczas siedmiu dotychczasowych zbiórek uczniowie naszej szkoły zebrali 50 ton i 835 kg ZSEE. 
Nasze działania zostały wsparte przez Urząd Miasta Kościerzyna i Nadleśnictwo Kościerzyna. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom miasta i sponsorom. 

Zespół Eko-Atis to uczniowie klas IIc i IId Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie:
Sandra Ciszek – kapitan
Dominika Chylak
Wiktoria Jakubek 
Kinga Kozikowska
Agnieszka Netkowska 
Przemysław Pałasz
Jakub Parzyk 
Weronika Perczak 
Lucyna Romińska 
Julia Trzecińska     
Logo zespołu
Opiekunem zespołu jest nauczycielka p. Kazimiera Lidke, podczas zbiórki nad sprawnym jej przeprowadzeniem czuwała także nauczycielka, pani Maria Werochowska. 
Fotogaleria >>>

oprac. Kazimiera Lidke

Konkursy recytatorskie

Od 5 do 7 marca na terenie szkoły odbyły się szkolne eliminacje XXX Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie chętnie przystąpili do konkursu i pięknie wyrecytowali wybrane utwory znanych poetów, wśród których znaleźli się między innymi: Małgorzata Strzałkowska, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow.  Spośród uczestników eliminacji komisje konkursowe wytypowały najlepszych recytatorów, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Oto lista zwycięzców:

klasy I – III SP:  Rozalia Szulc (kl. IIIc),  Błażej Szkobel  (IIIa);

klasy IV – VI SP: Aleksandra Kujach (VIc), Aleksandra Karczewska (IVb);

klasy I – III gimnazjum: Jan Derra (IIe), Natalia Kleinschmidt (IIIe). Fotogaleria >>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania pod hasłem: "Myślimy globalnie, działamy lokalnie!"

6 marca (po raz trzeci) wzięliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Głośnego Czytania (World Read Aloud Day 2013) powołanego do życia w 2010 roku przez LitWorld (organizacja non-profit, darowiznę można składać korzystając ze strony internetowej LitWorld).

Tego dnia z inicjatywy szkolnej biblioteki zjednoczyliśmy się (z kilkudziesięcioma krajami na całym świecie) w głośnym czytaniu. Uczestnikami szkolnych obchodów ŚWIATOWEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA byli najlepsi czytelnicy i łącznicy klasowi z poszczególnych klas SP, grupa dzieci ze świetlicy szkolnej oraz klasa IVc wraz z wychowawczyniami (p. Agnieszką Narloch oraz p. Moniką Bartosińską), członkowie Koła Bibliotecznego SP oraz szkolni ambasadorzy głośnego czytania.

Szkolnymi ambasadorami głośnego czytania byli zwycięzcy szkolnych eliminacji (obecnie laureaci) Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Podróże z książką” (Anna Dargacz, Natalia Dorawa, Martyna Hromiak, Tomasz Kaliński,  Aleksandra Karczewska i Nikola Lass). Uczniowie ci po krótkiej prezentacji czytali ulubione fragmenty książek: Feliks, Net i Nika R. Kosika oraz Tomek w krainie kangurów A. Szklarskiego. Wcześniej pomogli przygotować na tę okazję gazetkę zatytułowaną „Podróże z książką”, która przybliżała zainteresowanym czytelnikom tematykę prezentowanych książek.

Uczestnicy spotkania oprócz słuchania fragmentów książek i pogadanki na ich temat, sterowanej pytaniami nauczyciela bibliotekarza, zapoznani zostali z celem obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania, ich inicjatorem(organizacją LitWorld). Z pomocą udostępnionego nam projektora i laptopa mogliśmy zobaczyć jak te obchody wyglądają w innych krajach.

Podczas przygotowań do obchodów korzystaliśmy z materiałów pomocniczych przygotowanych na tę okazję przez organizację LitWorld (dostępnych na ich stronie internetowej) oraz własnych materiałów dokumentujących obchody z lat poprzednich (materiały informacyjne, certyfikaty, zdjęcia, wystawki).

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczne obchody.  Fotogaleria >>>

oprac. Beata Jansen

Rekolekcje dla uczniów ZSP nr 1

W lutym i marcu odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Dzieci  uczestniczyły w różnych zajęciach w kościele i na terenie szkoły. Tegoroczne rekolekcje przebiegały pod hasłem „Życie kołem się toczy”. Uczniowie brali udział w ciekawym teleturnieju na zasadzie koła fortuny, gdzie do wygrania było m.in. niebo, spowiedź, msza święta, przyjaźń, odwaga, miłość. W szkole z kolei uczniowie wykonywali prace plastyczne: wielkanocne ozdoby czy portrety Anioła Stróża.

Gimnazjaliści natomiast spotkali się z gościem rekolekcji – pracownikiem puckiego hospicjum. Młodzież wzięła też udział w mszy świętej oraz nabożeństwie drogi krzyżowej. Fotogaleria >>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I szkoły podstawowej

W dniach 6,7 i 8 lutego 2013r. kolejny raz gościliśmy w bibliotece szkolnej naszych najmłodszych czytelników. Celem ich wizyty był udział w uroczystości pasowania na czytelnika (scenariusz uroczystości i oprawę plastyczną przygotowała pani Beata Jansen), podczas której zostają formalnie przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej . Zanim paniBarbara Gostomska (bibliotekarka)pasowała uczniów wielką księgą, pierwszoklasiści musieli udowodnić, że są godni tego zaszczytu. Pomogły im w tym baśniowe postacie, w które wcieliły się członkinie Koła Bibliotecznego szkoły podstawowej. Sprawiły, że nasi milusińscy z łatwością pokonywali kolejne zadania na drodze do pasowania. Wykazali się przy tym znajomością wielu książek dla dzieci, znały ich autorów oraz głównych bohaterów. Równie dobrze poradziły sobie z serią pytań dotyczących naszej biblioteki szkolnej (w tym regulaminu biblioteki), a także  w kwestii poszanowania książek mając pomoc dydaktyczną w osobach Amelki i Roksany, które przebrały się za książkę (z jednej strony tę szanowaną, z drugiej tę poniewieraną) i z pomocą wiersza J. Huszczy „Skarga książki” zwróciły się bezpośrednio do czytelników z prośbą o ich poszanowanie. Były  też rozmowy o wartościach czytania książek na bazie wiersza J. Huszczy. Wiersz recytowały uczennice klasy IIIc i IIId: Martyna Adamczyk, Martyna Masiak, Weronika Macierzanka oraz Wiktoria Szwichtenberg.

Całe spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze z towarzyszeniem piosenki o bibliotece w wykonaniu naszych małych artystek, członkiń Koła Bibliotecznego. Po złożeniu przyrzeczenia i pasowaniu na czytelnika każdy pierwszoklasista otrzymał przygotowane przez bibliotekę kolorowe zakładki czytelnika oraz pamiątkowe folderki (z tekstem złożonego przyrzeczenia, zasadami korzystania z biblioteki oraz ofertą naszej biblioteki szkolnej). Najlepsze czytelniczki z poszczególnychklas I (Okuniewska Zuzanna kl. Ia, Polak Nikola kl. Ib, Serkowska Iwona kl. Ic, Czyżewska Natalia kl. Id),  otrzymały dodatkową nagrodę -zakładki najlepszej czytelniczki.Nie zabrakło też zdjęć dokumentujących całe wydarzenie. Biblioteka szkolna bardzo dziękuje rodzicom uczennic z Koła Bibliotecznego SP za pomoc w przygotowaniu przez uczennice baśniowych przebrań(Czerwony Kapturek-Roksana Skibińska,Kot w Butach-Martyna Adamczyk,Kopciuszek-Weronika Macierzanka,Pinokio- Martyna Masiak, Koziołek Matołek-Wiktoria Szwichtenberg). Fotogaleria >>>

oprac. Beata Jansen

Zimowisko 2013

Od 11  do 22 lutego 2013 roku na terenie naszej szkoły zorganizowano zimowisko pod hasłem „Kreatywni 2013”. W pierwszym tygodniu uczestniczyło w nim 120  uczniów,  a w drugim 86 uczniów. W pierwszym tygodniu powstało 9 grup, których wychowawcami były panie: Jolanta Klawikowska, Barbara Gostomska, Iwona Liedtke, Agnieszka Narloch, Monika Skowrońska – Templer, , Joanna Radtke, Aleksandra Klawikowska,  oraz panowie: Mariusz Apostel i Piotr Dziemiński. W drugim tygodniu dzieci podzielone zostały na  7 grup. Kierownikiem zimowiska była pani Magdalena Pestka.  Dzieci spędzały czas bardzo aktywnie, ponieważ organizatorzy starali się zadbać  o różnorodne atrakcje (m.in. na terenie szkoły): rekreacyjno – sportowe  zabawy na lodowisku, na śniegu, zajęcia plastyczno – techniczne: ręczne wykonywanie  kartek, decoupage – robienie drewnianych bransoletek i naszyjników z korali,  serduszek ze styropianu i cekinów, spotkanie z średniowieczem –  pisanie wiecznym piórem, tworzenie pieczątek, przygotowywanie papieru (zajęcia prowadzone przez grupę z Inowrocławia), sklejanie modeli samolotów, budowanie zwierząt z klocków lego z mechanizmem, doświadczenia fizyczno- matematyczne – tzw. ROBOTYKA, zajęcia kulinarne – robienie ciasteczek, zabawy w sali gier planszowych, w pracowni komputerowej, w sali telewizyjnej.
Z kolei poza szkołą -  w Oddziale Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego  w Kościerzynie miały miejsce spotkania prowadzone przez Panią Grażynę Sadowską. Dzieci brały udział w warsztatach w muzeum Akordeonów (tam uczestniczyły w zajęciach muzycznych „Muzyczne abecadło”, „Zima z Chopinem”). Kolejne atrakcje to seans filmowy w kinie „Remus”, wyjście do placu zabaw „Fantazja”, zajęcia na basenie w Aqua Centrum.
Wszystkie dzieci otrzymały w trakcie zimowiska znaczek z logo zimowiska oraz upominki na zakończenie ferii.  Zorganizowanie wypoczynku było możliwe między innymi dzięki licznym sponsorom, którym w imieniu dzieci bardzo dziękujemy. Fotogaleria >>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wydarzenia sportowe

Nasza szkoła jest organizatorem VI edycji Powiatowej Ligi Siatkówki Gimnazjalistek. W tym roku w rozgrywkach uczestniczy 9 zespołów z powiatu kościerskiego. W minioną sobotę zakończyła się runda zasadnicza. Na prowadzeniu są dziewczęta z Gimnazjum w Łubianie. Nasze gimnazjalistki zajmują  2. miejsce. Wszystkich rodziców i sympatyków siatkówki zapraszamy na kolejny turniej ligowy, który odbędzie się 9 marca 2013 roku o godzinie 9.00.
Uczniowie z ZSP nr 1 brali też udział w Finale Wojewódzkiego Orlika Volleymania w Człuchowie.  Gimnazjalistki z naszej szkoły zajęły tam  4.  miejsce, a gimnazjaliści 7. Gratulujemy!

oprac. Adriana Knopik

Bezpieczne ferie

11 lutego rozpoczynają się dwutygodniowe ferie, w tym roku szczególnie niecierpliwie wyczekiwane przez uczniów ze względu na późny termin. Przygotowując się do zimowego wypoczynku i sezonu narciarskiego, uczniowie poznali – a starsi przypomnieli sobie - zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw i sportów zimowych, na lodzie i na stoku, mówili o postępowaniu w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Część zajęć poświęcona bezpieczeństwu odbyła się przy planszach przygotowanych w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczny stok”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych i wspieranej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Teraz uczniowie są dobrze przygotowani do uprawiania sportów zimowych, a zimowe ferie spędzą miło, ale i rozważnie.

Część uczniów spędzi ferie na zimowisku zorganizowanym w szkole. Zaplanowano wiele ciekawych zajęć. Na pewno nikt nie będzie się nudził.

Dekalog bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych

Zasady bezpiecznych zabaw na lodzie

Wszystkim uczniom życzymy wesołych a zarazem bezpiecznych ferii zimowych.>>>

oprac. Alicja Kosznik

Dni projektów edukacyjnych

Uczniowie klas trzecich gimnazjum zakończyli już projekty edukacyjne, których realizację rozpoczęli we wrześniu po wybraniu tematów. Zespoły zebrały wiele materiałów w postaci tekstu, zdjęć i filmów, przeprowadziły różne akcje, odbyły ciekawe spotkania, przygotowały makiety. O swoich projektach trzecioklasiści informowali poprzez plakaty i wystawy widoczne od kilku miesięcy na szkolnych korytarzach, a do zaplanowanych przez nich działań włączyli się inni. Wielu uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej wzięło udział w akcji „Nakręteczki dla Nataleczki”, aby zebrać fundusze na rehabilitację chorej dziewczynki. Nikt nie pozostał też obojętny wobec losu psów z kościerskiego schroniska „Azyl”. Zebrano wiele kilogramów karmy, którą przekazano schronisku. Takich ciekawych i pożytecznych projektów było znacznie więcej. Już wkrótce, w dniach 4 – 6 marca, odbędą się Dni Projektów. Zespoły przedstawią wyniki swojej kilkumiesięcznej pracy. Na prezentacje zapraszamy rodziców i uczniów.>>>

Harmonogram Dni Projektów.

oprac. Alicja Kosznik

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

13 stycznia odbył się 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kolejny raz na ulice polskich miast, również Kościerzyny, wyszli wolontariusze. Wśród nich byli też uczniowie Gimnazjum nr 1. Mimo zimna kilka godzin zbierali pieniądze na ratowanie życia dzieci, wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, ale także na opiekę medyczną seniorów i wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych. Po podsumowaniu akcji w mieście okazało się, że dwie nasze wolontariuszki zebrały do swojej puszki największą kwotę. Opiekę nad wolontariuszami sprawowały: p. Anna Dziemińska i p. Beata Każyszka.

Gimnazjalistki oraz uczennice szkoły podstawowej wystąpiły też w programie artystycznym. Zebrani na rynku usłyszeli znane przeboje: „Z kopyta kulig rwie”, „Kto wie, czy za rogiem”, „Świąteczna muza”, „Małe szczęścia” i inne piosenki. Dziewczętom akompaniował pan Sławomir Tuszkowski.

Wolontariusze: Zuzanna Chmielewska, Kinga Cierocka, Oliwia Flisikowska, Dominika Grabowska, Zuzanna Hetmańska, Klaudia Jutrowska, Roksana Kamrowska, Zuzanna Klasa, Natalia Kleinschmidt, Sandra Kobiela, Weronika Korczyńska, Dominika Ławrynowicz, Natalia Łyskowska, Martyna Okuniewska, Paulina Ossowska, Anna Pazda, Julia Stencel, Anna Widzińska, Julia Wilma, Adrianna Wysińska, Dorota Zaborowska.

W programie artystycznym wystąpiły: Dominika Chylak, Sandra Kobiela, Paulina Ziomkowska, Dagmara Lorbiecka, Wiktoria Kosznik, Dominika Grabowska, Zuzanna Hetmańska, Paulina Ossowska, Adrianna Wysińska, Natalia Kleinschmidt, Weronika Korczyńska, Dorota Zaborowska, Karolina Pysznik.>>>

oprac. Alicja Kosznik

Szkolne zabawy karnawałowe

W styczniu uczniowie naszej szkoły brali udział w karnawałowych dyskotekach i zabawach. Przy muzyce pana Sławomira Tuszkowskiego - nauczyciela muzyki -  najmłodsze dzieci w barwnych korowodach prezentowały bajkowe stroje i opowiadały o postaciach, w które się wcieliły. Gimnazjaliści również wspaniale się bawili. Przy dyskotekowej muzyce prezentowali m.in. swoje wokalne talenty, biorąc udział w konkursie karaoke. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku karnawałowe bale będą tak samo udane!>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Spotkanie ze świadkami historii

11 stycznia na terenie naszej szkoły gościliśmy pana Henryka Wujca – polityka, działacza opozycji, doradcę prezydenta do spraw społecznych, który odwiedził nas   w ramach uczniowskiego projektu „Opowiemy o wolnej Polsce - spotkanie ze świadkami historii ostatnich lat”. Po przywitaniu przez panią Alicję Kosznik  gość został poproszony o obejrzenie wystawy przygotowanej przez uczniów. Pan Henryk Wujec opowiedział uczniom o wydarzeniach okresu stanu wojennego, Solidarności, o demokratycznych wyborach. Uczniowie mogli dowiedzieć się,  jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.  Nasz gość przytoczył nazwiska wielu znanych osób, których postawa i decyzje miały ogromny wpływ na wielu Polaków. Uczniowie mogli posłuchać niezwykłych opowieści m.in. o Lechu Wałęsie, Jacku Kuroniu, który swoją postawą pokazywał, jak pokojowo walczyć o ludzkie prawa, godność.

Część  wizyty  stanowiła projekcja filmu – zapisu rozmów z działaczami Solidarności.

Na zakończenie Pan Henryk Wujec podziękował za możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu i skierował do młodych ludzi  życzenia, aby potrafili zmieniać świat na lepsze.>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

W świątecznym nastroju

W grudniu nasza szkoła przybrała odświętny wystrój. Na korytarzach powieszono girlandy, w holu na parterze był kalendarz adwentowy i świąteczna dekoracja, a także choinka. Drzewko przyniosło uczniom wiele radości i zapowiadało święta. W czasie przerw można było posłuchać kolęd i znanych piosenek o tematyce świątecznej. W ostatnim tygodniu nauki odbyły się klasowe spotkania wigilijne, a uczniowie klasy IIc szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią - p. Karmelitą Jóźwik - przygotowali wystawę kartek świątecznych, które sami wykonali. Kiermasz ozdób zorganizował u nas Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kościerzynie.

W grudniu odbyły się w naszej szkole miłe spotkania: uroczystość z okazji Dnia Seniora i spotkanie opłatkowe zorganizowane przez ZPS „Lubiana” dla byłych pracowników. Podczas obu uroczystości z programem artystycznym wystąpili uczniowie naszej szkoły. Zaśpiewali piosenki z koncertu pt. „Święta, zima, śnieg…”, który odbył się na początku 2012r. Wszystkie utwory bardzo podobały się gościom, a wykonawców nagrodzono gromkimi brawami.

Dodajmy, że uczennice gimnazjum (Dominika Chylak, Sandra Kobiela i Paulina Ziomkowska) wystąpiły też 9 grudnia na kościerskim rynku podczas zlotu Mikołajów na motorach. Imprezę organizowało Starostwo Powiatowe w Kościerzynie.>>>

 oprac. Alicja Kosznik

Bożonarodzeniowe jasełka

19 grudnia  w szkolnej sali gimnastycznej wystawiono świąteczne jasełka dla uczniów, nauczycieli, rodziców i gości. Tegoroczne bożonarodzeniowe przedstawienie wypełniły bajkowe postacie. Do stajenki przybyli: Jaś i Małgosia, Dziewczynka z zapałkami, Pinokio, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Smerfy, Calineczka.  Bohaterowie ze znanych wszystkim bajek pięknie śpiewali i tańczyli, a sala wypełniła się radosną muzyką. W rolę Maryi wcieliła się Aleksandra Kujach, która pięknym śpiewem zachęcała kolejne postacie, aby przyszły do stajenki.

Młodzi aktorzy  - poprzez teksty  utworów - pokazali, co w życiu jest najważniejsze: drugi człowiek, prawda, pracowitość, rodzina, szacunek, miłość.

Nasi aktorzy wystąpili również 6 i 7 stycznia w wypełnionej po brzegi Sali Widowiskowej im. L. Szopińskiego. Także tam ich bożonarodzeniowe  przedstawienie  nagrodzono wielkimi brawami.

Jasełka przygotowały siostry katechetki: s. Ilona i s. Faustyna wraz z nauczycielami: p. Aliną Tecą, p. Bożeną Peplińską, p.Sabiną Tkaczyk, z pomocą p. Doroty Piesik i p. Barbary Gostomskiej.

Wykonawcom akompaniował p. S. Tuszkowski wraz z chórem i solistkami. Jak co roku  wszyscy mogli podziwiać pięknie zaprojektowane stroje, w których wystąpili uczniowie. Za te niezwykłe kreacje szczególne podziękowania należą się p. Cz. Ciszek.>>>

 oprac. s. Ilona i s. Faustyna

Spotkanie z fotoreporterem

13 grudnia  w szkolnej stołówce odbyło się niezwykłe spotkanie z panem Maciejem Kosycarzem – fotoreporterem z Trójmiasta. Zaproszony gość opowiadał o swojej pracy, o wykonanych przez siebie zdjęciach i historii powstania poszczególnych fotografii. Młodzież z gimnazjum mogła usłyszeć, że za każdym zdjęciem kryje się jakaś niezwykła historia. Wiele  zdjęć pokazywało rzeczywistość stanu wojennego (np. fotografia przedstawiająca panią z rolkami papieru toaletowego na szyi lub sklep

z pustymi półkami – cechą charakterystyczną w ówczesnej rzeczywistości). Fotoreporter przedstawił też zdjęcia, na których widniały wizerunki znanych osób, polityków (Donalda Tuska, Lecha Wałęsy, Dalajlamy),  ale też zwykłych ludzi, mieszkańców Trójmiasta. Opowiadał, jak za pomocą niezwykłego postrzegania można zwykłą sytuację zarejestrować na niesztampowej fotografii (zdjęcie chłopca, który jedzie na rolkach w stroju do Pierwszej Komunii). Wiele zdjęć, które pan Maciej Kosycarz prezentował, znalazło się na okładkach znanych pism.

Po spotkaniu nasz gość z zainteresowaniem obejrzał wystawę fotografii  wykonanych przez uczniów w ramach ubiegłorocznego szkolnego konkursu fotograficznego. >>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Zapal światło wolności

Młodzież naszej szkoły przyłączyła się do akcji społecznej Światło Wolności zorganizowanej  przez Instytut Pamięci Narodowej.  12 grudnia, w przeddzień  31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, odbyło się w stołówce szkolnej spotkanie przygotowane przez uczniów klasy IIIc gimnazjum: Filipa Gołuńskiego, Oskara Kitowskiego, Aleksandra Loewe Kiedrowskiego, Jakuba Maderskiego i  Artura Pestkę. Uczniowie realizują projekt edukacyjny na temat „Opowiemy o wolnej Polsce – spotkania ze świadkami historii ostatnich lat”. Podczas spotkania przypomnieli przyczyny wprowadzenia stanu wojennego, scharakteryzowali sytuację społeczno-polityczną w kraju na początku lat 80., mówili o trudach życia codziennego w tym czasie i przedstawili skutki stanu wojennego. Swoją wypowiedź uczniowie uzupełnili materiałem filmowym - fragmentami przeprowadzonych przez nich wywiadów. Młodzież mogła posłuchać wypowiedzi znanych polityków: Lecha Wałęsy, Aleksandra Halla, Józefa Oleksego, Leszka Millera, Tadeusza Fiszbacha i pana Jana Antczaka - zaproszonego na spotkanie - który  w sierpniu 1980 r. był organizatorem strajku w ZPS „Lubiana”, potem współorganizatorem Sekcji Krajowej „Solidarności” Ceramików. Na początku stanu wojennego został aresztowany.

Na zakończenie spotkania uczniowie klasy IIIc zachęcili kolegów do udziału w akcji „Zapal światło wolności”, a potem wszyscy obejrzeli przygotowaną przez nich wystawę.>>>      

 oprac. Alicja Kosznik

Zbiórka elektrośmieci

10 grudnia 2012 r. po raz szósty  odbyła się w naszej szkole zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii. Akcję przeprowadził zespół Eko-Atis, w ramach V edycji konkursu „DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI”.

Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Uczestnicy zbiórki cieszyli się, że mogą się pozbyć sprzętu, który zalega w piwnicach, na strychach i innych miejscach. Udało się zebrać 4613 kg sprzętu, tym razem głównie: telewizory, radia, piloty, telefony, mikrofony, czajniki elektryczne klawiatury, odkurzacze, DVD i inne, głównie sprzęt małogabarytowy. Zebraliśmy również 10 kg zużytych baterii.

Łącznie, podczas dotychczasowych 6 akcji, przeprowadzanych cyklicznie  od 2009, uczniowie naszej szkoły  zebrali i przekazali do recyklingu 47.133 kg ZSEE.

Zbiórka elektrośmieci, odpowiednie ich przetworzenie i unieszkodliwienie substancji niebezpiecznych chroni środowisko przed zanieczyszczeniem i skażeniem. Wykorzystanie odzyskanych surowców do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych.
W naszych działaniach związanych ze sprawami organizacyjnymi, rozpropagowaniem akcji i odbiorem zebranych elektrośmieci uczestniczył Urząd Miasta Kościerzyna.

Kolejna zbiórka odbędzie się 9 marca 2013 roku.

Zespół Eko-Atis to uczniowie klas IIc i IId Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie:
Sandra Ciszek – kapitan
Dominika Chylak
Wiktoria Jakubek 
Kinga Kozikowska
Agnieszka Netkowska 
Przemysław Pałasz
Jakub Parzyk 
Weronika Perczak 
Lucyna Romińska 
Julia Trzecińska
Opiekunem zespołu jest nauczycielka p. Kazimiera Lidke, podczas zbiórki nad sprawnym jej przeprowadzeniem czuwała także nauczycielka, pani Maria Werochowska. 
Zespół ma własne logo. Autorem jest Jakub Parzyk. Uczeń klasy IIc.

Wszystkim uczestnikom zbiórki serdecznie dziękujemy.>>>

 oprac. Kazimiera Lidke

Mikołajki

6 grudnia  wszyscy uczniowie przyszli do szkoły w mikołajkowych czapkach. Tego dnia na korytarzach rozbrzmiewała świąteczna muzyka, a dzieci zostały obdarowane słodkimi prezentami (ufundowanymi przez Radę Rodziców). Najmłodsi uczniowie szkoły uczestniczyli w imprezie sportowo – edukacyjnej pod tytułem „Na dworze króla Maciusia”. W sali gimnastycznej maluchy z klas I – III brały udział w konkursach z nagrodami (imprezę przygotowały uczennice z klasy III e gimnazjum, całość prowadziła pani Alicja Kosznik). Bajkowi ministrowie i dworzanie zapraszali dzieci do wspólnej zabawy, podczas której można było wziąć udział w konkurencjach przygotowanych, m.in. przez ministra wojny, sztuki, budownictwa, sportu, oświaty, finansów. Odbyła się też parada królów, która polegała na spacerze po sali i zademonstrowania, jak powinien poruszać się prawdziwy król. Celem tej imprezy było przybliżenie bohaterów książki „Król Maciuś I”,  autora – Janusza Korczaka – wielkiego przyjaciela dzieci oraz integrowanie uczniów poprzez wspólne zajęcia. Po zabawie wszystkie dzieci poszły do kina Remus na film „Renifer Niko ratuje brata”.>>>

 oprac. Bożena Peplińska, Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Świąteczny kiermasz

Od 3 do 5 grudnia na terenie naszej szkoły odbył się kiermasz charytatywny pod hasłem „I  TY  MOŻESZ ZOSTAĆ  ŚWIĘTYM  MIKOŁAJEM”. Na parterze szkoły  uczniowie i ich rodzice mogli nabyć przeróżne gry edukacyjne, zabawki, maskotki. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Fundusze z tej akcji zostały przeznaczone na potrzeby głodujących dzieci w Afryce. Kiermasz przygotowały katechetki s. Ilona i s. Faustyna z pomocą uczennic gimnazjum: Sandry Ciszek i Wiktorii Jakubek.>>>

 oprac. s. Ilona i s. Faustyna

Dyskoteka andrzejkowa

28 listopada dzieci z klas II i III szkoły podstawowej brały udział w  andrzejkowej zabawie. Wychowawcy wraz z uczennicami kl. VI b przygotowali   tradycyjne wróżby. Wszyscy świetnie się bawili (oprawę muzyczną zapewnili uczniowie z klasy II b gimnazjum). Dzieci mogły zakupić ciastka i napoje. Dochód z tej sprzedaży przeznaczony został na drobne upominki mikołajkowe dla  maluchów z klas I – III szkoły podstawowej.>>>

oprac. Bożena Peplińska

Spotkanie z autorką bajek i baśni dla dzieci

9 listopada uczniowie klasy III c szkoły podstawowej wybrali się do Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie na spotkanie z panią Wiolettą Piasecką – autorką bajek i baśni dla dzieci. Autorka – przebrana za wróżkę – opowiadała   niezwykłe historie o bohaterach swoich książek, czytała fragmenty utworów.  Podczas tego  bajkowego spotkania dzieci mogły obejrzeć i zakupić książki pani Wioletty Piaseckiej, która napisała  już ponad 40 baśni i bajek, dwie biografie (m.in. Hansa Chrystiana Andersena), sztuki teatralne, wiele słuchowisk radiowych .>>>

oprac. Bożena Peplińska, Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Podsumowanie obchodów MMBS

31 października zakończyliśmy obchody MMBS, które na świecie przebiegały pod hasłem:  Biblioteki szkolne-klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości (z ang. School libraries: a key to the Past, Present &Future)
W związku z obchodami ROKU KORCZAKA  zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy następujące działania:

  1. Zaakcentowaliśmy święto poprzez plakaty (duży i małe rozwieszone w strategicznych punktach szkoły) oraz zaproszenie do udziału w obchodach skierowane do całej społeczności szkolnej.
  2. Przygotowaliśmy:

·         fotogalerię „Przyjaciel dzieci z przeszłości”

·         fotoreportaż „Migawki z obchodów MMBS 2011”

·         wystawkę „Książki Korczaka w naszej bibliotece”

·         wystawkę „Zeszyty lektur naszych czytelników”

  1. Odbyły się konkursy:

·         Konkurs plastyczny: „Janusz Korczak-przyjaciel dzieci”  (dla klas I-III SP)

·         Konkurs czytelniczy: „Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Janusza Korczaka” (dla klas IV-VI SP oraz I-III G)

  1. Przeprowadziliśmy quizy:

·         Quiz: Sprawdź, co wiesz o Twojej bibliotece szkolnej!

·         Quiz: Sprawdź, co wiesz na temat MMBS!

5.     Rozpoczęliśmy cykl spotkań w bibliotece:

·         głośne czytanie dzieciom utworów Korczaka (dla SP) oraz „Biblioteki przyszłości”(G)

  1. Ogłosiliśmy całoroczny konkurs czytelniczy:

·         Konkurs” Wzorowe czytelnictwo 2012/2013

 

Odbyła się też coroczna uroczystość przyjęcia nowych członków w poczet Aktywu Bibliotecznego.

Podsumowując, uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach i quizach (szczególnie ci najmłodsi). Mali artyści –uczestnicy konkursu plastycznego wykonali staranne, ciekawe i oryginalne prace (portrety Janusza Korczaka). Uczestnicy konkursów czytelniczych wykazali się dużą wiedzą z zakresu życia i twórczości Janusza Korczaka. 
Pomocnicy bibliotekarzy (członkowie Koła Bibliotecznego) wzięli aktywny udział w realizacji obchodów MMBS (czytali dzieciom fragmenty utworów Korczaka, przeprowadzali quizy, przygotowali duży plakat na temat MMBS 2012, pomagali w sprawach organizacyjnych)

Przeprowadzanym działaniom towarzyszyły zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej, na których bibliotekarze przybliżyli dzieciom postać Janusza Korczaka  oraz wystawy pokonkursowe.

oprac. Beata Jansen

Spotkanie ze znanym pisarzem

13 listopada Koło Biblioteczne (SP) uczestniczyło w spotkaniu autorskim                   z panemGrzegorzem Kasdepke- autorem książek dla dzieci i młodzieży („Kuby i Buby”, "Kacperiady", "Mitów dla dzieci", "Co to znaczy..."  i innych książek), laureatem Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego (za książkę "Kacperiada..."), zdobywcą - dwukrotnie - Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki "Co to znaczy..." oraz "Bon czy ton”).

Spotkanie poprzedziły jednogodzinne (obowiązkowe) zajęcia z edukacji czytelniczej pt. "Wywiad z pisarzem", których zadaniem było przygotować uczniów do tego spotkania (przybliżyć im sylwetkę pisarza (słowem i obrazem); zasygnalizować jego twórczość (na kilku przykładach); poinformować o możliwości zakupienia jego książek po spotkaniu, ich cenie; zorientować się, jakie pozycje książkowe tego autora posiadamy w zbiorach naszej biblioteki szkolnej, ile ich mamy i jakich wydawnictw itp.

            Na spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Miejską zaproszone były dzieci z kościerskich szkół podstawowych (m.in.  kl. II d z naszej szkoły) . Przybyli na spotkanie mogli usłyszeć fragmenty jego książek (od najstarszych do najnowszych) z odautorskim komentarzem.Autor z właściwym sobie poczuciem humoru opowiadał dzieciom o swojej twórczości i samym sobie. Dzieci żywo reagowały na jego trafne uwagi wynikające ze znajomości dziecięcej psychiki.   

W drugiej części spotkania autor pozwolił dzieciom na tzw. „Sto pytań do autora". Liczne i różnorodne pytania (dot. zarówno jego twórczości jak i innych tematów…) sprawiały, że nikt nie spoglądał na zegarek. 

            Podsumowując, spotkanie z panem Kasdepke zostało bardzo ciepło przyjęte. Były podziękowania, zaproszenia, prośby o autografy( w zakupionych książkach autora i nie tylko).  Nie zabrakło też fotek dokumentujących całe spotkanie!

oprac. Beata Jansen

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości

8 listopada w szkole odbył się apel z okazji  Narodowego Święta Niepodległości. W sali gimnastycznej uczniowie klas IIa i IIc wraz z wychowawczyniami (p. Julitą Mączewską i p. Karmelitą Jóźwik) przygotowali montaż słowno – muzyczny dla uczniów najmłodszych klas. Dzieci zaprezentowały utwory o tematyce patriotycznej, a także zatańczyły poloneza M. Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”. Galowe stroje uczniów oraz kotyliony w barwach narodowych nadały temu przedstawieniu piękny i uroczysty  charakter.>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Konkurs na najpiękniejszą dynię

Pod koniec października Samorząd Szkolny ZSP nr 1 ogłosił konkurs na najpiękniejszą dynię. Każda klasa mogła przedstawić tylko jedną pracę. Na lekcjach wychowawczych wszyscy wspólnie dekorowali dynie. Do rywalizacji przystąpiły 3 klasy szkoły podstawowej oraz 10 klas gimnazjum. Komisje konkursowe stanęły przed trudnym zadaniem, bo wszystkie dynie były naprawdę piękne.

Ostatecznie, po długich naradach i tajnym głosowaniu, zostały przyznane następujące lokaty:- w szkole podstawowej: I miejsce zajęła klasa VIc, II miejsce - klasa Vb,  III miejsce  - klasa Vd; w gimnazjum: I miejsce przypadło klasie IIIc, II miejsce zajęła praca klasy IIIe, III miejsce  - klasa Ic.Wyróżnieni uczestnicy za swoje prace otrzymali atrakcyjne nagrody: za zdobycie II i III miejsca słodycze dla całej klasy, natomiast zdobywcy I miejsca, poza słodyczami, wygrali zwolnienie z odpytywania i  niezapowiedzianych kartkówek  przez cały tydzień nauki.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczniom  dziękujemy za udział w tej artystycznej zabawie.>>>

oprac. Aleksandra Meger

Teatrzyk "Jaś i Małgosia"

W październiku uczniowie szkoły podstawowej w Sali im. Lubomira Szopińskiego obejrzeli  przedstawienie „Jaś i Małgosia”.  W postaci z bajki wcielili się aktorzy  Teatru Współczesnego

z Krakowa. Dzieci z zachwytem śledziły losy bajkowych bohaterów i podziwiały barwne kostiumy oraz wspaniałe efekty specjalne.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wybory do Samorządu Szkolnego

15 października odbyły się wybory do Samorządu  Szkolnego Gimnazjum nr 1. Kandydatami byli: Anna Serkowska z klasy IIIf oraz Dominik Narloch z klasy IIIc. Uczniowie z poszczególnych klas  udawali się do lokalu wyborczego (sali na parterze szkoły), by oddać swój głos na wybranego kandydata.

W wyborach wzięło udział 357 uczniów. Po podliczeniu kart do głosowania (10 głosów było nieważnych)  okazało się, że 141 głosów uzyskała Anna Serkowska, a 206 -  Dominik Narloch, który tym samym został przewodniczącym Samorządu Szkolnego na rok szkolny 2012/2013. Anna Serkowska będzie pełniła funkcję zastępczyni przewodniczącego.

oprac. Aleksandra  Meger (opiekunka Samorządu Szkolnego)

Szkolna stołówka po remoncie

15 października, po zakończeniu remontu, została otwarta kuchnia i stołówka szkolna. Zakres prac, które trwały od początku sierpnia, był szeroki i obejmował przebudowę wszystkich pomieszczeń, wymianę wentylacji, prace kanalizacyjne i elektryczne oraz malowanie. Wymieniono część sprzętu gastronomicznego. Zmienił się również układ i wygląd ciągu wydawczego na bardziej funkcjonalny i kolorowy. Dzięki tej inwestycji, której koszt wyniósł ponad 385 tysięcy złotych, nasza stołówka jest nowoczesna i estetyczna.

Uczniom bardzo podoba się to, że obiad mogą przenieść do stolika na tacy, na której mieści się m.in. talerz z zupą, chleb i owoc. Wszystkim, którzy korzystają z obiadów w nowej stołówce,  życzymy smacznego!>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

„Jesienny koncert najskrytszych marzeń” z okazji Dnia Nauczyciela

12 października w sali gimnastycznej szkoły z okazji Dnia Nauczyciela odbył się  przepiękny „Jesienny koncert najskrytszych marzeń”. Pomysłodawczyni koncertu – pani Alicja Kosznik – zaprosiła uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły na muzyczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Zanim szkolni artyści zaśpiewali, młodzież mogła posłuchać kilku faktów dotyczących historii  tego święta. Prowadzący uroczystość – Weronika Kentner i Marcin Pfeiffer - zachęcili do wysłuchania znanych przebojów. Na początku usłyszeliśmy utwór „Piechotą do lata” w wykonaniu Sandry Kobieli, „Our last summer”, który zaśpiewała Rozalia Szulc, Ania Miszczak oraz uczniowie z klasy IIIc.  Część piosenek utrzymana była w tonacji spokojnej, melancholijnej, by podkreślić jesienny nastrój, w który wprowadziły nas Dominika Chylak i Paulina Ziomkowska, wykonując piosenkę „Remedium”. Uczniowie szkoły podstawowej  opowiedzieli z kolei o swoich marzeniach, śpiewając o nich w piosence „Dozwolone od lat 18”. Niezwykle uzdolniona uczennica naszej szkoły Aleksandra Kujach której towarzyszyły koleżanki z klasy VIc)  też zaśpiewała  o  marzeniach w kolejnych  utworach:  „Damą być” i „Droga do kariery”. O tym, że warto marzyć, przekonywali  następni uczestnicy koncertu: Sara Leszczyńska z piosenką „Rzeka marzeń”, Julita Ronkowska  z utworem „Skrzydlate ręce”.Potem  mogliśmy usłyszeć jeszcze raz Dominikę Chylak, która zaśpiewała  „Pocałuj noc”, Paulinę Ziomkowską („Tyle tego masz”) oraz Dominikę, Sandrę  oraz Paulinę w piosence „Małe szczęścia”.

Na zakończenie tego niezwykłego koncertu wszyscy jeszcze raz otrzymali życzenia spełnienia najskrytszych marzeń, a nauczyciele życzenia wszystkiego, co najlepsze, oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Oprawę muzyczną koncertu przygotował pan Sławomir Tuszkowski.

Wszystkim bardzo spodobał się koncert. Można było zauważyć, jak wielu uczniów włączało się do śpiewania znanych piosenek. Mamy nadzieję, że kolejne koncerty będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, a młodym, zdolnym artystom naszej szkoły gratulujemy talentu!

Wszystkim Nauczycielom i pracownikom szkoły jeszcze raz dziękujemy i składamy najserdeczniejsze  życzenia!>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-BrzezińskaLekcja  historii  w  Sztutowie

W październiku uczniowie III klas gimnazjum pojechali do Sztutowa na teren byłego obozu koncentracyjnego, by uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Wraz z przewodnikiem młodzież obejrzała teren  muzeum, na którym znajdują  się między innymi baraki (kobiecy, męski), łaźnia, krematorium, komora gazowa.  Przewodnik przybliżył młodzieży historię powstania obozu i fakty  towarzyszące jego wyzwoleniu w 1945 roku. W małym kinie na terenie muzeum uczniowie obejrzeli filmy dokumentalne przedstawiające etapy tworzenia obozu, a także relację z procesu zbrodniarzy hitlerowskich. Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Stutthof – upamiętniającego zbrodnie ludobójstwa – gimnazjaliści złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz.>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Ewakuacja szkoły – ćwiczenia

We wrześniu na  terenie ZSP nr 1 odbyła się próbna ewakuacja szkoły. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie, jak uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówki radziliby sobie w razie sytuacji zagrożenia, np. pożarem. Po sygnale alarmowym wszyscy udali się odpowiednimi wyjściami ewakuacyjnymi  poza budynek szkoły, na boisko. Ewakuacja przebiegła zgodnie z procedurami bezpieczeństwa.>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS)

Rozpoczął się MMBS, którego hasło  w tym roku brzmi: „Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”. Z tej okazji nasza biblioteka przygotowała mnóstwo atrakcji, m. in. fotogalerię „Przyjaciel dzieci z przeszłości”, fotoreportaż „Migawki z obchodów MMBS 2011”, wystawy:  „Książki Korczaka w naszej bibliotece” oraz „Zeszyty lektur naszych czytelników”. Oprócz tego odbędą się konkursy, quizy, cykle spotkań w bibliotece (głośne czytanie dzieciom utworów Korczaka). Ogłoszony zostanie całoroczny konkurs czytelniczy „Wzorowe czytelnictwo 2012/2013”. Odbędzie się również coroczna  uroczystość  przyjęcia nowych członków w poczet Aktywu Bibliotecznego.

Zapraszamy całą społeczność szkolną do udziału w obchodach!

oprac. Beata Jansen

Szkolni aktorzy w spektaklu „Królewna Śnieżka i Krasnoludki

Uczniowie z ZSP nr 1 wzięli udział w Autorskich Warsztatach Teatralnych Krzysztofa Kaczmarka „KRZYSZTOFIKI  2012”. W dniach 1 – 21 lipca młodzi artyści przebywali we Wdzydzach Kiszewskich, by tam uczestniczyć w warsztatach teatralnych w celu przygotowania profesjonalnego spektaklu teatralnego. W tym roku  efektem ich pracy było wystawienie  w Sali im. Lubomira Szopińskiego sztuki „Królewna Śnieżka i Krasnoludki”.  Uczestnicy warsztatów wcielili się w bajkowe postacie i zaprezentowali widzom niezwykłe przedstawienie,  które  przyjęto owacjami.

Organizatorem  tego przedsięwzięcia był Kaszubski Instytut Rozwoju.

Młodym aktorom z naszej szkoły : Paulinie Ziomkowskiej, Karolowi Mohr, Wiktorii Wolińskiej, Agacie Kujach, Aleksandrze Kujach, Poli Pietrysko, Nikoli Lass, Zuzannie Lass  życzymy kolejnych sukcesów.>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wyjazd do Wygonina

W dniach 14 – 16 września uczniowie klas III c i III d wraz z opiekunami: panią Bożeną Peplińską i panią Sabiną Tkaczyk przebywały w Wygoninie. Dzieci uczestniczyły tam w różnych zajęciach na świeżym powietrzu, m.in.  budowały szałasy z belek, bawiły się w parku linowym, strzelały z łuku, brały udział w podchodach, jeździły na quadach, grały w tenisa, piłkę nożną i siatkówkę.

Wyjazd do Wygonina był świetną formą spędzenia wolnego czasu w pięknym otoczeniu, pod okiem profesjonalnej kadry wychowawców. Dzieci miały okazję poznać się bliżej i rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach, co pozwalało im odkrywać nowe umiejętności i pokonywać lęki.>>>

oprac. Bożena Peplińska,Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Sprzątanie Świata pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę"

14 września rozpoczęła się akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2012”. Tegoroczne hasło przewodnie nawiązywać miało do ludowej wyliczanki, by zachęcić do refleksji  nad otaczającym światem.

W akcję – jak co roku – włączyła się również nasza szkoła: 95 uczniów z czterech klas (Va i Vb ze szkoły podstawowej oraz IIc i IIe z gimnazjum). Uczniowie wraz z opiekunami (M. Apostel, H. Szymkowiak, E. Grzyb) sprzątali otoczenie szkoły, park przy ul. 8 Marca i okolice, ul. Skłodowską – od szkoły do ORLENU, ścieżkę dydaktyczną Kamienna Góra, park między Urzędem Miasta a tartakiem. W sumie uczniowie pozbierali 35 dużych i 27 małych worków śmieci, wśród których przeważały plastikowe i szklane butelki, folie, papiery, kapsle, nakrętki.

Organizatorem akcji w naszym mieście był Urząd Miasta Kościerzyna i Zarząd Powiatowy LOP w Kościerzynie, a koordynatorką Sprzątania Świata w ZSP nr 1 była nauczycielka biologii – pani Kazimiera Lidke.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Uroczyste otwarcie boiska ORLIK i placu zabaw "Radosna szkoła"

7 września  odbyło się oficjalne oddanie do użytku boiska ORLIK oraz placu zabaw „Radosna szkoła”. Pani dyrektor Grażyna  Nykiel powitała gości, którzy przybyli na tę uroczystość: przedstawicieli władz miasta, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Wojewodę Pomorskiego, przedstawicieli Sejmu i Senatu, radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego, duchownych, wykonawcę ORLIKA i wykonawcę placu zabaw, nauczycieli, wychowawców i młodzież. Burmistrz Zdzisław Czucha wyraził radość z powstałej inwestycji i podziękował za współpracę przy realizacji  projektu. Na ręce pani dyrektor został przekazany symboliczny klucz do boisk.  Zaproszeni goście przecięli  wstęgę, a ks. prałat Marian Szczepiński poświęcił murawę. Szkoła otrzymała też w prezencie piłki.  Goście wykonali pierwsze rzuty karne, a następnie wpisali się szkolnych kronik.

                Kompleks boisk oraz plac zabaw to inwestycje  w ramach rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012”, który zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych i bezpiecznych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym. Tego typu boiska mają być udostępniane dzieciom i młodzieży w celu zachęcania do aktywnego uprawiania sportu oraz popularyzowania zdrowego stylu życia.  Z kolei duży, kolorowy plac zabaw „Radosna szkoła” ma zapewniać bezpieczne warunki nauki, wychowania i opieki wśród najmłodszych uczniów.

                Na tak piękne obiekty wszyscy czekali  niecierpliwie, obserwując w czasie wakacji  postępy w budowie . Już 7 września odbyły się pierwsze krótkie mecze. Odtąd uczniowie będą mogli korzystać z boisk podczas lekcji  wychowania fizycznego i na zajęciach pozalekcyjnych.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Ślubowanie pierwszoklasistów

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie przeszli przez symboliczną bramę szkoły. Pani wicedyrektor Alicja Kosznik pokazała, jak wygląda sztandar szkoły oraz przybliżyła sylwetkę ks. dr. Bernarda Sychty – patrona Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie.

Pani dyrektor Grażyna Nykiel pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające przyjęcie w poczet uczniów oraz rożki ze słodyczami i przyborami szkolnymi. Również rodzice zostali poproszeni o złożenie przysięgi, w której obiecywali dbać o swoje dzieci, doceniać ich starania, cieszyć się sukcesami swoich pociech.

Wszystkich pierwszoklasistów witamy w naszej szkole!>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Inauguracja roku szkolnego 2012/2013

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 3 września 2012roku odbyły się uroczyste apele. W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele władz miasta: burmistrz Zdzisław Czucha, wiceburmistrz Kazimierz Stoltmann, Andrzej Miszczak – przewodniczący Rady Rodziców, Sławomir Szkobel – sekretarz miasta, Jarzy Jańczak – radny. Pani dyrektor Grażyna Nykiel przywitała wszystkich po wakacyjnej przerwie, życząc uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym 2012/2013. Szczególnie ciepło zostali powitani uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole.

Z okazji nowego roku szkolnego życzymy wszystkim wielu sukcesów!>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wakacyjne prace remontowe

W czasie wakacji na terenie szkoły trwały prace remontowe. Wymieniono oświetlenie na korytarzach, wymalowano korytarze na parterze szkoły oraz w segmencie klas I – III. Pomieszczenie po dawnym gabinecie dentystycznym zaadaptowano na salę do zajęć terapii. We wszystkich klasach zainstalowano komputery. Przystąpiono do remontu stołówki i zaplecza kuchni. 
Zagospodarowano teren przed wejściem do szkoły. Wybudowano też wielofunkcyjne boisko sportowe „Orlik” oraz plac zabaw dla najmłodszych uczniów.
>>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Sukces naszych Elektroekologów

Sukcesem uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 1 zakończył się Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Drugie Życie Elektrośmieci". Zespół „Elektroekolodzy” z Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie w składzie: Aleksandra Połocka, Weronika Dargacz, Ewelina Stefańska, Kinga Łukowicz, Paweł Dorau, Jan Kowalski, Izabela Lappe, Paulina Okuniewska, Kamil Wrycza-Rekowski, Daria Maszke pod opieką nauczycielki biologii Kazimiery Lidke i przy wsparciu nauczycielki chemii Marii Werochowskiej realizował w okresie od 15 listopada 2011 r. do 30 kwietnia 2012 r. serię działań podzielonych na:

Etap I - "Temat ZSEE i zużytych baterii jest istotnym problemem we współczesnym świecie",
Etap II - "Efektywna zbiórka ZSEE i baterii".

W konkursie rywalizowało 68 zespołów z całego kraju. Nasi uczniowie w II etapie konkursu wywalczyli II miejsce, a w podsumowaniu całego konkursu IV miejsce.
Zwycięskie zespoły wraz z opiekunami zostały zaproszone na uroczystą galę, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniu 6 czerwca 2012 r. W gali uczestniczyła czteroosobowa reprezentacja wraz z opiekunem. Podczas uroczystości m.in. przedstawiono laureatów konkursu, wręczono dyplomy i nagrody. 
Dzięki sukcesowi „Elektroekologów” szkoła otrzymała laptop, drukarkę i kamerę.

Organizator konkursu zaprosił zespoły do zwiedzenia Centrum Nauki Kopernik. Dodatkowo uczniowie mieli okazję poznać Stare Miasto. Wyjazd dostarczył uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń i dużo radości. Był możliwy dzięki transportowi, który zapewnił Urząd Miasta Kościerzyna.>>>

oprac. Kazimiera Lidke