"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.Dodatkowe menu
Z kalendarza
  1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki

Szkoła to nie tylko nauka ...

rok szkolny 2014/2015

UROCZYSTE APELE Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

26 czerwca uczniowie i nauczyciele  Zespołu Szkół Publicznych nr 1 spotkali się w  sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w uroczystych apelach. Dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie przygotowali krótkie występy artystyczne. Uczniowie najlepsi w nauce otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem oraz dyplomy i nagrody (ufundowane przez Radę Rodziców) za osiągnięcia edukacyjne i sportowe. Rodzice klas VI szkoły podstawowej wręczyli piłki – prezent dla szkoły.

O godzinie 13.00 gimnazjaliści klas III przybyli na uroczyste pożegnanie szkoły. W szkolnej auli  zebrali się uczniowie, nauczyciele, rodzice, dyrekcja szkoły oraz  goście: Burmistrz Miasta Kościerzyna – pan Michał Majewski, przewodnicząca Rady Miasta – pani Teresa Preis, przedstawiciele Rady Rodziców – pan Dariusz Raulin i pan Andrzej Miszczak.

            Dyrekcja szkoły i zaproszeni goście w swoich przemówieniach gratulowali gimnazjalistom ukończenia szkoły i życzyli sukcesów w dalszym etapie edukacyjnym. Burmistrz wręczył też nagrodę Patrykowi Hromiakowi z klasy IIIc, który wziął udział w konkursie na Najlepszego Absolwenta Gimnazjum Gmin Wiejskich i Miasteczek Województwa Pomorskiego w roku szkolnym 2014/2015. Patryk Hromiak to absolwent, który  został m.in. finalistą Wojewódzkiego Konkursu z Chemii, zajął I miejsce w Polsce (drużynowo) w Konkursie „Dobre rady na elektroodpady”, otrzymał Stypendium Burmistrza Miasta Kościerzyna w roku szkolnym 2012/2013 – jako uczestnik projektu „Zdolni z Pomorza w latach 2013/2014”.

            Podczas apelu nagrody otrzymali również finaliści konkursów kuratoryjnych: Aleksandra Kujach (kl. IId) – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego; Jan Darecki (kl.IIIc) – Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego, Małgorzata Mikulska (kl. IIId) – Wojewódzki Konkurs z Chemii, Weronika Nowak (kl. IIIe) – Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego, Maciej Usarek (kl. IIIb), Sandra Leszczyńska (kl. IIIa), Hubert Willich (kl. IIIc) – Wojewódzki Konkurs Ekologiczny.

            W dalszej części spotkania młodzież zaprezentowała słowno – muzyczny program artystyczny. Zuzanna Mułkowski (kl. IIIb)  i Kacper Kerszen (kl. IIIc) – prowadzący apel –  podziękowali za spędzone w gimnazjum chwile, za przewodnictwo i wskazówki na drodze ku dorosłości. Wiersze znanych poetów recytowały: Sandra Leszczyńska (kl. IIIa), Zuzanna Pietruk (IIIc) oraz Julia Grzęda (kl. IIIc). Z kolei uczennice  klasy IId gimnazjum (Aleksandra Kujach, Paula Mazurek i Wiktoria Kosznik) wierszem i piosenką życzyły absolwentom odwagi w wyznaczaniu celów oraz spełnienia  marzeń. Również nauczyciele zwrócili się do uczniów z życzeniami, które w piosence „Idź swoją drogą” pięknie zaśpiewała pani Joanna Peplińska, a także pan Sławomir Tuszkowski. Absolwentów pożegnała też przedstawicielka szkoły podstawowej – Małgorzata  Peplińska, śpiewając utwór „Iść w stronę słońca”.

Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na ostatnie już w tej szkole spotkanie. Fotogaleria

 

                                                                                    oprac. Justyna Wołoszyk - BrzezińskaLOGO SZKOŁY

W drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015 odbył się konkurs plastyczny na logo szkoły. Zorganizował go Samorząd Uczniowski gimnazjum. Konkurs był skierowany do wszystkich uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Kościerzynie oraz ich rodziców. W czerwcu komisja konkursowa w składzie: dyrektor szkoły Grażyna Nykiel, wicedyrektorzy Alicja Kosznik i Hanna Plichta, opiekunowie samorządu Aleksandra Meger i Mariola Czajkowska, przewodnicząca samorządu Wiktoria Walińska oraz jej zastępca Julia Matuszkiewicz wyłoniła zwycięzców. Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy Ic szkoły podstawowej, Wiktoria Wantoch – Rekowska, wspólnie z mamą Joanną – otrzymała dyplom oraz pendrive. Zwycięzcą został Mikołaj Witt, uczeń klasy IIc gimnazjum, który w nagrodę otrzymał tablet. Mikołaj przygotował kilka projektów, spośród których komisja wyłoniła najlepszy. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród nastąpiło w czasie apeli kończących rok szkolny 2014/2015.

        Oprac. Aleksandra Meger

SKOCZNE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W czwartek,  25 czerwca 2015r. klasy Ib i IIa gimnazjum przedostatni dzień szkoły spędziły w „podskokach” w JUMPCITY w Gdyni. Jest to miejsce, w którym na ponad 140 trampolinach, o łącznej powierzchni 2000m2 spełniane są marzenia o lataniu. To istny raj na ziemi dla poszukiwaczy przygód, endorfin i dużych dawek zdrowego ruchu. Na lekcji JUMP WF pod okiem trenera uczniowie zgłębiali techniki podskoków, obrotów i skoków na trampolinach i w basenie z gąbkami. Zabawa była przednia. Nikt się nie nudził.

Fotogaleria

Oprac. Karolina Rekowska i Sylwia WienkeUDZIAŁ W POKAZACH RATOWNICZYCH NAD JEZIOREM GAŁĘŹNE

 W środę, 24 czerwca 2015r. nad jeziorem Gałęźne odbyła się impreza pod hasłem „Bezpieczne wakacje” zorganizowana przez KWOPR oraz KOSiR. Do akcji przyłączyła się także Policja i MOPS. W imprezie wzięły udział klasy VI i I gimnazjum. Uczniowie mogli wykazać się szybkością i pracą zespołową w czasie rozszyfrowywania tajnego hasła. W tej konkurencji pierwsze miejsce zajęła klasa IB gimnazjum. Uczniowie mogli też obserwować akcje ratownicze i wziąć udział w ćwiczeniach resuscytacji krążeniowo-oddechowej poszkodowanego wyciągniętego z wody. Można było zdobyć wiele atrakcyjnych nagród, m.in. znaczki odblaskowe czy karnety na basen z 50% zniżką. 

Fotogaleria

TO BYŁ PIĘKNY BAL ...

22 czerwca uczniowie  klas III wzięli  udział w balu z okazji zakończenia nauki w gimnazjum, a

23 czerwca dzieci z klas VI uczestniczyły w zabawie kończącej ich edukację  w szkole podstawowej.  Młodzież  rozpoczęła zabawę od zatańczenia poloneza. W holu szkoły zebrali się rodzice, uczniowie, nauczyciele, by podziwiać pięknie przygotowany taniec. Po części oficjalnej młodzież wraz z nauczycielami udała się do szkolnej stołówki, gdzie przygotowano poczęstunek. Przy dobrej muzyce uczniowie  świetnie się bawili.  Fotogaleria

 

                                                                                               

Oprac. Justyna Wołoszyk - BrzezińskaŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE

         Koniec roku szkolnego przyniósł odprężenie i chęć zabawy, bo przecież oceny już wystawione. Stąd pomysł na szkolny przegląd artystyczny, który odbył się 19 czerwca. Uczniowie  gimnazjum przygotowali piosenki w różnych gatunkach muzycznych – od hip-hopu i reggae po disco polo, nie pomijając popu czy piosenki poetyckiej. Śpiewali przeboje z repertuaru  popularnych wykonawców: Mrozu, Andrzeja Piasecznego, Rotary, Kamila Bednarka, Tabb & Saund’n’Grace a także zespołu Weekend. Zabawa była bardzo udana, a do śpiewania włączali się wszyscy, również nauczyciele. Piosenkę „Nic do stracenia” z klasą Ib zaśpiewała wychowawczyni, p. Sylwia Wienke. Wśród wykonawców byli uczniowie  znani już z występów na szkolnej scenie, ale poznaliśmy też nowych uzdolnionych wokalistów. Często piosenki śpiewała cała klasa. Uzupełnieniem występów wokalnych były dwie żartobliwe scenki teatralne („Atlas uczniów” oraz „Czerwony Kapturek – żarłok”) i występy taneczne.

W ocenie uczniów była to świetna impreza i wszyscy doskonale się bawili. Fotogaleria

                                                                                                      Oprac. Alicja Kosznik


SPOTKANIE Z PANIĄ STEFANIĄ SYCHTĄ

18 czerwca nasza szkoła gościła panią Stefanię Sychtę – bratanicę ks. dr. B. Sychty. Spotkanie odbyło się w ramach przygotowań do nadania imienia Gimnazjum nr 1.  W jednej z sal zebrani uczniowie i nauczyciele mogli posłuchać opowieści o wielkim pisarzu – twórcy „Słownika gwar kaszubskich”, ale też historie o niezwykle ciekawym człowieku i jego codziennym życiu wśród bliskich. Pani Alicja Kosznik przywitała wszystkich zgromadzonych na spotkaniu i podziękowała pani Stefanii Sychcie za przybycie do naszej szkoły. Powiedziała na wstępie, że dotychczas uczniowie czerpali wiedzę z książek, a teraz mają okazję zapytać o księdza kogoś, kto należał do jego najbliższej rodziny. Młodzież (uczniowie z klas Ia, Ib, If, IIb, IIc,  IId) bardzo dobrze przygotowała się do tego spotkania. Dzieci zadawały gościowi pytania o rodzinę, o dzieciństwo księdza Sychty, o to, jakim był uczniem. Uczniów ciekawiło, jak nasz gość wspomina swojego wujka. Pytania dotyczyły również twórczości księdza Sychty -  jego pracy nad słownikiem, tworzeniem sztuk teatralnych,  malowaniem akwarel. Dzieci pytały, jak ksiądz znajdował czas na pracę naukową, pisanie, malowanie, obowiązki duchownego i proboszcza. Pani Stefania Sychta wyczerpująco odpowiadała na wszystkie pytania, starając się przybliżyć młodzieży wizerunek patrona Szkoły Podstawowej nr 6. Dzięki tej niecodziennej rozmowie uczniowie dowiedzieli się nie tylko, jak powstawały dzieła ks. dr. B. Sychty, ale również, jak ciekawą był osobowością. Fotogaleria

 

                                                                                    oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY PROFILAKTYCZNEJ W STRZELNICY

17 czerwca 2015 roku w Strzelnicy odbyła się kontynuacja szkolnych obchodów Dnia Szkoły bez Przemocy. Do rywalizacji o puchary ufundowane przez pedagoga szkolnego w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Profilaktycznej stanęli uczniowie klas Ib, Ic, IIa Gimnazjum nr 1, IIIa i Ib z Gimnazjum nr 2 oraz IIb z Gimnazjum nr 3, których wyróżniono za prezentację klasy w Marszu Przyjaźni, który odbył się 10 czerwca.

            Podczas zawodów uczniowie musieli wykazać się znajomością zasad bezpieczeństwa na drodze oraz bezpiecznego wypoczynku, zadaniami sprawnościowymi, a ponadto odpowiedzieć na pytania z zakresu profilaktyki uzależnień, zdrowego odżywiania, ekologii oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, Znalazło się też zadanie dla wychowawców, którym dopingowały klasy. Poszczególne zadania zostały przygotowane przez Komendę Powiatową Policji, Sanepid, Kaszubską Izbę Regionalną, Zespół Szkół Publicznych nr 1, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który jednocześnie sponsorował ognisko z kiełbaskami.

            Rywalizację wygrała klasa IIIa z Gimnazjum nr 2, II miejsce zajęła klasa IIb z Gimnazjum nr 3, a III miejsce – klasa Ib z Gimnazjum nr 1. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodycze.

Organizatorzy dziękują instytucjom za udział i pomoc w organizacji imprezy, a pani Teresie Preis za obsługę i udostępnienie Strzelnicy.

Fotogaleria

                                          Oprac. Aleksandra Olszewska, Justyna Wołoszyk - Brzezińska
SUKCESY NASZEJ GIMNAZAJLISTKI - ALEKSANDRY KUJACH

Uczennica klasy IId Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie – Aleksandra Kujach – może pochwalić się wieloma sukcesami w konkursach wokalnych  oraz przedmiotowych , które osiągnęła w roku szkolnym 2014/2015.

- Wyróżnienie w XI Wojewódzkim Konkursie Wokalnym Kolęd i Pastorałek „Nad Światem Cicha Noc” w Gdańsku.

- II miejsce w X Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i  Pastorałek „Nasze Boże Narodzenie” w Sadlinkach.

- Tytuł finalisty w Wojewódzkim Konkursie Biologicznym.

- I miejsce w XIV Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewaj razem z nami” w Czersku.

Olu, gratulujemy i życzymy Ci sukcesów w kolejnych konkursach!

 Fotogaleria

                                                                    

Oprac. Aleksandra Kujach, Justyna Wołoszyk - Brzezińska

OGNISKO W SZARLOCIE

 

12 czerwca uczniowie klasy VI D wraz z rodzicami, rodzeństwem i  wychowawczynią  świetnie bawili się na Pikniku Rodzinnym w Szarlocie. Imprezę rozpoczęto od wspólnego ogniska, przy którym każdy z uczestników miał możliwość pieczenia kiełbasek. Nieodłącznym  punktem pikniku były wspólne zabawy przy muzyce oraz towarzyszące temu gry zespołowe. Serdeczne podziękowania należą się rodzicom za zorganizowanie imprezy, która przyczyniła się do zwiększenia integracji wśród uczniów i rodziców. Fotogaleria

 

Oprac. Adriana KnopikMIEJSKI TURNIEJ SPRAWNOŚCIOWY

 

12.06.2015 na obiekcie lekkoatletycznym przy ZSP nr 1 w Kościerzynie odbył się Miejski Turniej Sprawnościowy klas I – III. Mali lekkoatleci rywalizowali w trzech konkurencjach: bieg na 40 metrów, rzut piłeczką palantową, skok w dal. Uczniowie naszej szkoły podstawowej okazali się bezkonkurencyjni i z dużą przewagą punktową stanęli na najwyższym stopniu podium. Trzy pierwsze drużyny zostały nagrodzone medalami. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Trzy zawodniczki i trzech zawodników którzy zdobyli największą ilość punktów w swoich kategoriach wiekowych otrzymali dodatkowe medale ufundowane przez Dyrektora ZSP nr 1 w Kościerzynie.

Impreza przebiegła w miłej sportowej atmosferze. Na ogromne podziękowania zasługują uczennice z  klas I a i II a, które wzorowo pełniły rolę sędziów. Serdeczne podziękowania należą się również obsłudze technicznej Mateuszowi Blok, Konradowi Knopik, Łukaszowi Karczewskiemu. Fotogaleria

Oprac. Adriana Knopik

POWIATOWA LIGA SIATKÓWKI GIMNAZJALISTEK

 

Zakończyła się VIII edycja Powiatowej Ligi Siatkówki Gimnazjalistek. W tym roku w rywalizacji brało udział 10 zespołów z powiatu kościerskiego. Turnieje odbywały się raz w miesiącu od października do czerwca.

Zwyciężczyniami tegorocznych rozgrywek zostały gimnazjalistki z naszego gimnazjum.

Klasyfikacja końcowa VIII edycji Powiatowej Ligi Siatkówki Gimnazjalistek.

I miejsce Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie ( klasa III ) –opiekun Mariola Czajkowska

II miejsce Gimnazjum w Starej Kiszewie  - opiekun Michał Bieliński

III miejsce Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie ( klasa II ) – opiekun Alicja Wessołowska

IV miejsce Gimnazjum w Lipuszu – opiekun Robert Klasa

V miejsce Gimnazjum w Łubianie – opiekun Benedykt Skwierawski

VI miejsce Gimnazjum w Lubaniu – opiekun Łukasz Rymsza

VII miejsce Gimnazjum w Dziemianach – opiekun Zdzisław Czerko

VIII miejsce Gimnazjum nr 3 w Kościerzynie – opiekun Maria Szefler

IX miejsce Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie ( klasa I )- opiekun Mariola Czajkowska

Poza klasyfikacją  drużyna chłopców z Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie.

Fotogaleria

Oprac. Adriana KnopikSZKOLNY FESTYN REKREACYJNY

11 czerwca na terenie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 odbył się festyn przygotowany przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów szkoły.

Na parkingu przy boiskach przygotowano scenę, na której młodzi artyści – uzdolnieni uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne i aktorskie. Uczniowie szkoły podstawowej pokazali przedstawienia: „Przygoda niegrzecznej żabki” (kl. Ic), „Szewczyk Dratewka” (kl. Ia), „Jaś i Małgosia” (kl. IIId), „Rzepka” (kl. Ib), „Baśniowy ambaras” (kl. IIc), „Spotkanie bajek” (kl. Id), „Wehikuł czasu” (kl. IId), „O smoku wawelskim” (kl. IIIc), „Dary czterech wróżek” (kl. VIc). 

Oprócz przedstawień widzowie obejrzeli na scenie  występy szkolnego zespołu tanecznego.Wzdłuż boisk i na terenie szkoły ustawiono stoiska, przy których odwiedzający szkołę mogli wziąć udział w różnych ciekawych zajęciach (gry logiczne, szachy, sudoku, orgiami, zajęcia plastyczne, gry planszowe i matematyczne, tangram – logiczna układanka).Przy jednym ze stanowisk uczniowie przygotowali też doświadczenia: magiczny piasek hydrofobowy, obserwacje pod mikroskopem, doświadczenia chemiczne, przyrodnicze „koło fortuny”. Odbyła się też mini lekcja języka kaszubskiego, a w jednej z klas lekcyjnych  zaprezentowano projekt edukacyjny związany z Solidarnością.  W sali gimnastycznej rozegrano zawody sportowe: turniej ringo, sprawnościowy tor przeszkód, mecz piłki nożnej, bulle. Zainteresowani obejrzeli  pokazy Klubu Sportowego Champion. Chętni mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi profilaktyki zdrowotnej, profilaktyki uzależnień.

Specjalnie na festyn przygotowano również  wystawy: „Z życia szkoły” – zdjęcia przedstawiające fotoreportaż o najważniejszych szkolnych wydarzeniach roku szkolnego 2014/2015 oraz wystawę przybliżającą  pracę biblioteki.Wszyscy, którzy przyszli na festyn, mogli zjeść swojski chleb ze smalcem i ogórkiem (stoisko przygotowała grupa z projektu edukacyjnego).Na szkolny festyn – jak co roku – przybyło sporo dzieci, rodziców, gości. Wszyscy dobrze się bawili, a dzieci chętnie brały udział w sportowych zabawach, grach i zajęciach plastycznych. Zapraszamy w przyszłym roku!

Fotogaleria

 

                                                                        Oprac. Justyna Wołoszyk - BrzezińskaOBCHODY OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA SZKOŁY BEZ PRZEMOCY

10 czerwca 2015 roku odbyła się impreza profilaktyczna w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia bez Przemocy. Nasza szkoła – organizator tego przedsięwzięcia w Kościerzynie – zaangażowała gimnazjalistów, którzy wraz z wychowawcami uczestniczyli m.in. w zajęciach wychowawczych na temat przemocy. Kolejny już rok uczniowie wraz z opiekunami przeszli  barwnym korowodem ulicami miasta: Skłodowską, Zmartwychwstańców, Wybickiego, Szopińskiego, Gdańską, Długą, Rzemieślniczą oraz Staszica.

Uczniowie przygotowali ciekawe transparenty, które miały zwrócić uwagę na problem przemocy: „Stop przemocy – start pomocy”, „Przemoc jest orężem słabych”, „Kochaj – nie bij”, „W każdym detalu, akordzie i dźwięku życie bez przyjaźni nie miałoby sensu”, „Przemocy mniej – ludziom lżej”, „Mamy wiele mocy bez agresji i przemocy”.  Takie hasła można było zobaczyć i usłyszeć podczas Marszu Przyjaźni.

            Ważnym elementem na trasie Marszu Przyjaźni było dołączenie się do grupy z ZSP

nr 1 gimnazjalistów z Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 2. Na rynku uczniowie wzięli udział we wspólnych występach. Oprócz pokazów tanecznych można było usłyszeć solistów oraz głosić hasła nawiązujące do przyjaźni i pokoju. Przedstawiciele poszczególnych gimnazjów wspólnie odczytali apel młodzieży przeciw przemocy. Uczniowie rozdawali ulotki informacyjne dostarczone przez kościerski MOPS.

            Pomysłodawcy i organizatorzy imprezy na terenie Kościerzyny: panie Aleksandra Olszewska i Aleksandra Meger z ZSP nr 1 dziękują wszystkim uczniom za inwencję twórczą, pomysłowość i zaangażowanie w przygotowaniu prezentacji klas podczas Marszu Przyjaźni, a panu Rafałowi Mikołajczykowi i pani Aleksandrze Pozorskiej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dziękują za pomoc w organizacji. 

Fotogaleria >>>

RELACJA Z MARSZU PRZYJAŹNI >>>

                                    Oprac. Aleksandra Olszewska, Justyna Wołoszyk - BrzezińskaWYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU POETYCKIEGO

 

Zakończyła się tegoroczna edycja   KONKURSU  POETYCKIEGO DLA GIMNAZJALISTÓW „Poeci są wśród nas”.

Uczniowie, którzy brali udział w tegorocznej edycji,  pisali na wybrany przez siebie temat.  Młodzi poeci tworzyli wiersze  o tym, co jest dla nich ważne, co ich zaciekawia. Celem konkursu jest zachęcenie gimnazjalistów  do czytania poezji, a także  do zabawy językiem polskim i uważnej obserwacji otaczającego świata.

Tegoroczną laureatką konkursu została uczennica klasy Ic gimnazjum Wiktoria Kolczyk. Gratulujemy! 

 

 

                                       Organizatorka konkursu Justyna Wołoszyk – Brzezińska

 


DNI PROJEKTÓW

8 i 9 czerwca odbyły się prezentacje projektów edukacyjnych zrealizowanych przez uczniów klas trzecich gimnazjum. Wyniki swojej pracy przedstawiło 15 grup. Zespoły zebrały wiele materiałów w formie tekstu i zdjęć, przeprowadziły konkursy plastyczne i konkursy wiedzy, zorganizowały zawody sportowe, przygotowały prezentacje multimedialne, zajęcia dla młodszych uczniów, ankiety, wystawy, ulotki i plakaty, poprzez które informowały o swoich działaniach. Jeden z zespołów przeprowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz głodujących w Afryce.  Pieniądze zostały przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej, za co szkoła otrzymała podziękowanie.  Uczniowie doskonalili różne umiejętności, np. współpracę w grupie, komunikację i prezentację, uczyli się dobrej organizacji pracy, samodzielnie pozyskiwali informacje z różnych źródeł i wykorzystywali je do realizacji celów.  Wykonane przez siebie zadania zespoły przedstawiły w formie prezentacji, filmów, plakatów, fotoreportażu czy wykonanych prac. Grupa, która zajmowała się tematem zdrowej żywności, poczęstowała zebranych sokiem  marchewkowym oraz smacznym domowym ciastem.

Dzięki projektom edukacyjnym uczniowie zdobyli nowe umiejętności i aktywnie włączyli się w organizację szkolnych imprez, m. in. szkolnego Festiwalu Nauki i festynu.

 

TEMAT

OPIEKUN

UCZNIOWIE

Jak młody aktor może zaprezentować „Balladynę” Juliusza Słowackiego?

Anna Dziemińska

Małgorzata Mikulska, Natalia Przybysz, Marta Stępnakowska, Jagoda Troka, Natalia Żynda, Mateusz Majkowski  (IIId)

13 grudnia 1981 roku – pamiętamy!

Krzysztof Pałubicki

Wiktoria Walińska, Magdalena Jażdżewska, Julia Matuszkiewicz,

Tomasz Stoltmann, Paweł Meyer (IIIc),  Krzysztof Stencel i Aleksander Surma  (IIIa)

13 grudnia 1981 roku – pamiętamy!

Jędrzej Abramowski

Konrad Modrzejewski, Mateusz Treder, Hubert Willich, Kacper Pirch (IIIc), Dominik Pałubicki  i Robert Jereczek (IIIa), Paweł Dorawa  (IIIe)

Husaria i jej sukcesy

Łukasz Wojtysiak

Filip Baszanowski, Michał Łakomicki, Łukasz Konkol, Filip Tuszkowski, Wiktor Derdowski (IIIa)

Rozegraj okolicę

Anna Stalke

Zofia Cygert, Marta Piepiórka  (IIId),

Łukasz Piechowski, Michał Literski, Nikodem Sierocki (IIIe), Ewelina Gańska, Paulina Marszałkowska (IIIb)

Kościerzyna okiem biologa. Co wiemy o zjawiskach przyrodniczych      

w Kościerzynie?

 

Kazimiera Lidke

 

Maciej Usarek, Patryk Stenka, Oskar Opiński, Andrzej Kwiatkowski, Patryk Raulin (IIIb)

Zamień chemię na jedzenie

Maria Werochowska

Weronika Kerlin, Małgorzata Berth, Adrianna Spierewka, Marta Zaborowska (IIIb), Weronika Nowak (IIIe)

Młodzi przedsiębiorczy

Monika Hinc

Partyk Miętki, Kewin Lis, Filip Środecki, Paweł Błaszkowski, Mateusz Nakielski (IIId), Stanisław Młyński (IIIe)

Coś z niczego – czyli ozdoby z recyklingu

Sylwia Wienke

Oliwia Kirszen, Iga Kiedrowska (IIIa), Ewa Zonik, Jan Darecki, Partyk Mikiciuk (IIIc), Kacper Stencel (IIIb)

Mistrzostwa klas IV-VI szkoły podstawowej w piłce nożnej

Klasy czwarte i piąte

 

Stanisław Szulta Mariusz Apostel

Kacper Miedziak, Wiktor Wierzba, Damian Smoter, Kacper Wilczyński, Dawid Migiel, Patryk Paczoska, Piotr Kąkol (IIIb), Paweł Kąkol (IIIc)

Mistrzostwa klas IV-VI szkoły podstawowej w piłce nożnej

Klasy szóste

 

Paweł Mania

Mateusz Latos, Konrad Knopik, Kacper Kerszen, Radosław Stroszain, Kamila Kobus, Anna Szczypior, Marcelina Kuhn

Świat bez głodu i studnia dla Południa

Bożena Tomaczkowska

Aleksandra Bielawa, Agata Kosnowska, Weronika Polak, Sandra Jakubowska (IIIa)

Muzyka popularna w Wielkiej Brytanii od lat 60. do czasów współczesnych

Elżbieta Wirkus

Zuzanna Mułkowski, Paulina Ziomkowska (IIIb), Wiktor Kaczor, Emilia Antczak, Paulina Kurek, Karolina Jakusz (IIIe)

Czy piosenka anglojęzyczna pomaga w nauce języka angielskiego?

 

Monika Szulc

Witold Kowalke (IIIb), Dominik Cyman,

Artur Hapka, Szymon Perczak, Damian Skórowski (IIId)

Mieszkańcy Kościerzyny a języki obce. Zbadanie stopnia znajomości języków obcych w instytucjach użyteczności publicznej

Joanna Peplińska

Joanna Chwiałkowska, Martyna Ziółkowska (IIIc), Julia Klasa, Aleksandra Wiśniewska, Aleksandra Lipska, Weronika Walczak, Józef Kalinowski (IIIe)

 

Fotogaleria

     Oprac. Alicja Kosznik 
NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE!

    Od trzech lat w naszej szkole trwa zbiórka nakrętek. Cel tej akcji to pomaganie chorym dzieciom. Nakrętki zbierane są w całej Polsce. Nasza szkoła włącza się do akcji, by chociaż częściowo wesprzeć, np. koszty leczenia chorych dzieci, zakup wózka inwalidzkiego, rehabilitację. Oprócz tego zbiórka ta ma na celu ochronę środowiska, uczy też segregacji odpadów.Warto „Wkręcić się w pomaganie”, bo 3-5 nakrętek to 1 grosz, a każdy kilogram to złotówka na pomoc choremu dziecku.     
    Rocznie zbieramy 700-800 kilogramów nakrętek, które przekazywane są do recyklingu. W tym roku – zebrane w naszej szkole nakrętki – będą przeznaczone na zakup wózka inwalidzkiego (potrzebne są 44 tony), dlatego zwracamy się z apelem o włączenie się do tej akcji. Nakrętki można wrzucać do specjalnych pojemników, które znajdują się w holu szkoły (akcja trwa również w czasie wakacji). Nakrętki powinny być czyste i pozbawione papierowych elementów.

         Wkręć się w pomaganie  i włącz się do akcji już dziś! Dziękujemy też za dotychczasowe zaangażowanie i pomoc.

Fotogaleria

                                                                                          Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

Klasy III SP w Toruniu

      Dnia 10 czerwca 2015 r. uczniowie klas IIIb i IIId wzięli udział w wycieczce do Torunia, gdzie uczestniczyli w warsztatach w Żywym Muzeum Piernika piekąc własnoręcznie wykonane pierniki, zwiedzali Stare Miasto, wysłuchali toruńskich legend. Uczniowie poznali bliżej sylwetkę znanego polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika, odwiedzili Orbitarium jak również obejrzeli seans w Planetarium pt. "Mój przyjaciel Niko". Z wycieczki wrócili pełni wrażeń i z nowymi wiadomościami.

                                                                      

Oprac. Danuta Wierzba, Mirosława  Chmielowiec

                                                                   

WYCIECZKA DO CHEŁMNA

      W dniu 8.06.2015 r. odbyła się wycieczka klasy I a i II b do Chełmna. Uczniowie pod kierunkiem przewodnika zapoznali się z najciekawszymi zabytkami tego pięknego gotyckiego miasta. Zwiedzili między innymi dawną farę, parafialny Kościół pw. Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1280-1320, renesansowy ratusz przebudowany z gotyckiego XIII-wiecznego w latach 1567-72 i 1584-96, zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia, dawniej cysterek, następnie benedyktynek. Około godziny 14.00 zjedliśmy smaczny obiad, a potem był czas na zakup pamiątek.
  W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Grudziądzu, gdzie uczniowie posilili się w McDonaldzie. Do Kościerzyny przyjechaliśmy o godzinie 18.30. Wycieczka była bardzo udana, dopisała też pogoda. Opiekunami wycieczki byli: Elżbieta Reichel, Lucyna Kurek, Jędrzej Abramowski, Rafał Tybora i Krzysztof Pałubicki. Autorką pięknych zdjęć jest pani Lucyna Kurek.

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Krzysztof Pałubicki

..

KONKURS "OMNIBUS"

      Konkurs "Omnibus" dla klas trzecich szkoły podstawowej odbył się 09.06.2015 o godzinie 15:30 w sali numer 131. Wzięło w nim udział 11 uczniów. Ma on za zadanie mobilizować uczniów do pogłębiania swej wiedzy szkolnej, samokształcenia, docierania do różnych źródeł informacji, rozwijania zainteresowań. Wyniki konkursu:

I miejsce: Kalina Walczak kl. III a

II miejsce: Amelia Kroll kl. III a

III miejsce: Julia Sondej kl. III b oraz Laura Górniewicz kl. III c.

 

Oprac. Bożena Peplińska i Sabina Tkaczyk

FINAŁ SPORTOWYCH ZMAGAŃ

  Uczniowie naszej  szkoły podstawowej zajęli IV miejsce w finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w minipiłce ręcznej.

Byliśmy organizatorami tych mistrzostw. Mecze odbywały się w naszej sali gimnastycznej i w hali Sokolnia. W zawodach udział wzięło sześć drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z Gdyni, z Kwidzyna, ze Słupska, z Kartuz, z Gdańska i z Kościerzyny (SP nr 6).

Poziom igrzysk był wysoki, dlatego mecze oglądało mnóstwo kibiców. Podczas organizacji zawodów wzorowo role gospodarza  pełniły uczennice VI d.

Sędziowie i opiekunowie zespołów wyróżnili  zawodników za poziom umiejętności sportowych. Z naszej drużyny wyróżnieni zostali: Dawid Reichel, Szymon Śliwa, Jakub Zgraja.

Skład naszej drużyny:

Filip Felskowski, Arkadiusz Hinca, Grzegorz Lipski, Kacper Machut, Jan Miszczak, Jakub Mrozewski, Kacper Murglin, Jakub Olszewski, Dawid Reichel,  Jan Szymkowiak, Szymon Śliwa, Filip Woelke, Jakub Zgraja, Damian Żymierczykiewicz.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w gimnazjum. Fotogaleria

Oprac. Adriana Knopik

KIBICUJEMY DRUŻYNIE PIŁKAREK RĘCZNYCH

    Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w historycznym awansie do ekstraklasy piłkarek ręcznych  drużyny PCM UKS Kościerzyna. Nasze sportowe wsparcie w formie kibicowania przyczyniło się do uatrakcyjnienia dwóch decydujących spotkań. Byliśmy z drużyną w Gdańsku i w Tczewie. Ogromne gratulacje i podziękowania należą się naszej nauczycielce,  pani Dominice Brzezińskiej, która w oczach naszych uczniów zawsze była najlepszą zawodniczką spotkania.

W najbliższym sezonie nasza rodzima drużyna piłkarek ręcznych będzie swoje spotkania rozgrywać w hali Sokolnia w Kościerzynie. Miłośników piłki ręcznej oraz  spotkań na wysokim sportowym poziomie serdecznie zapraszamy do wspólnego kibicowania.

Fotogaleria

 

Oprac. Adriana Knopik

NOCKA W SZKOLE

Uczniowie klasy VI d zorganizowali nocny pobyt w szkole. Wspólne posiłki, gry rekreacyjne, nocne oglądanie filmów dały mnóstwo radości uczniom i przyczyniły się do większej ich integracji.

Fotogaleria

Oprac. Adriana KnopikDZIEŃ MATKI U TRZECIOKLASISTÓW

 
W dniach 25 i 28 maja 2015 roku odbyły się spotkania z okazji Dnia Matki w klasach IIIb i IIId SP organizowane przez wychowawczynie tych klas: panią Mirosławę Chmielowiec i panią Danutę Wierzba. Uczniowie przygotowali przedstawienia, wierszyki i piosenki dla swoich mam oraz małe upominki.

                                                                                         Oprac. Danuta Wierzba, Mirosława Chmielowiec

                                                                                        Sukces zespołu Eko Wymiatacze

 

            Uczniowie kl. II Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie, zespół Eko Wymiatacze, brali udział w Ogólnopolskich Konkursach Ekologicznych „Drugie życie elektrośmieci” i „Drugie życie baterii”. Konkursy przebiegały w dwóch etapach. Zadaniem etapu I było m.in. udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego temat zużytych baterii i elektrośmieci jest istotnym problemem we współczesnym świecie, oraz udział w grze komputerowej „Wielka zbiórka elektrośmieci i zużytych baterii". W  drugim etapie należało zaplanować działania i przeprowadzić kampanię edukacyjną promującą imprezę ekologiczną oraz przeprowadzić imprezę ekologiczną połączoną ze zbiórką elektrośmieci i zużytych baterii. W naszym przypadku był to festyn ekologiczny przygotowany przez uczestników i opiekuna konkursu przy wsparciu dyrekcji szkoły i pomocy nauczycieli oraz rodzin członków zespołu. Zbiórka elektrośmieci była jednorazowa, natomiast zbiórka zużytych baterii odbywała się w naszej szkole przez cały czas trwania konkursu, a zaangażowali się w nią uczniowie naszej szkoły i ich rodziny oraz społeczność miasta i okolic. Podsumowaniem konkursu było sporządzenie raportu.

            Konkursy trwały od  17 listopada 2014r. do 25 maja 2015r. Dzięki wsparciu całej społeczności szkolnej i mieszkańców Kościerzyny uczniowie zebrali 4200 kg elektrośmieci i 1117 kg zużytych baterii. W konkursie „Drugie życie baterii” zespół zajął 5 miejsce w Polsce, a w konkursie „Drugie życie elektrośmieci” - 8 miejsce. Zebrane elektrośmieci i baterie zostały przeliczone na punkty, za które szkoła otrzymała 19 tabletów. Podczas uroczystego apelu kończącego rok szkolny tablety zostały przekazane Dyrektor Grażynie Nykiel. Z tabletów będą korzystać uczniowie podczas lekcji. Członkowie zespołu za swoje zaangażowanie otrzymali upominki.

            Zespół tworzyli uczniowie klasy IId: Błażej HYPERLINK "http://www.drugiezyciebaterii.pl/2014/index.php?m=pa&pm=ec&iduczen=485&akcja=form"Böttcher, Julia Brzozowska, Alicja HYPERLINK "http://www.drugiezyciebaterii.pl/2014/index.php?m=pa&pm=ec&iduczen=487&akcja=form"Cyrzan, Natalia Czaja, Aleksandra HYPERLINK "http://www.drugiezyciebaterii.pl/2014/index.php?m=pa&pm=ec&iduczen=484&akcja=form"Kujach (kapitan zespołu), Dagmara HYPERLINK "http://www.drugiezyciebaterii.pl/2014/index.php?m=pa&pm=ec&iduczen=489&akcja=form"Lorbiecka, Paula Mazurek, Jakub Meller i uczniowie z klasy IIc: Jakub HYPERLINK "http://www.drugiezyciebaterii.pl/2014/index.php?m=pa&pm=ec&iduczen=480&akcja=form"Jereczek, Mikołaj Witt. Opiekunem zespołu była Kazimiera Lidke.

            Przy zbiórce elektrośmieci pomagała nauczycielka Maria Werochowska, a podczas zbiórki baterii nauczycielki: Beata Chwarzyńska, Bożena Tomaczkowska i Maria Werochowska oraz uczniowie klasy IIc gimnazjum: Dawid Breza, Dawid Parzyk, Filip Jankowski i Wiktor Zolondek.

Fotogaleria

 

Oprac. Kazimiera Lidke

WYCIECZKA KLAS I B I II A GIMNAZJUM

 

W dniach 17 – 23 maja odbyła się wycieczka klas Ib i IIa gimnazjum wraz z opiekunkami: p. Sylwią Wienke, p. Karoliną Rekowską oraz p. Aleksandrą Meger. Pierwszego dnia uczestnicy mieli  możliwość doznania niesamowitej dawki adrenaliny w największym parku rozrywki w Polsce – ENERGYLANDIA w Zatorze. Wśród wielu atrakcji największą popularnością cieszyły się te, najbardziej ekstremalne, tj. Aztec Swing, Space Gun, Space Booster oraz różne rollercoastery. Można było również obejrzeć seans w kinie 7D, pojeździć elektrycznymi samochodzikami, pokręcić się na karuzeli czy popływać kolejkami wodnymi. W kolejnych dniach uczestnicy podziwiali piękne górskie krajobrazy podczas pieszych wędrówek na Nosal, Gubałówkę czy Stary Smokowiec na Słowacji. Tam również zwiedzili największą jaskinię tatrzańską – Jaskinię Bielańską. Przedostatniego dnia uczniowie zwiedzili Zakopane i udali się w dalszą podróż do Wieliczki. Tam po zwiedzeniu kopalni soli na trasie górniczej udali się na nocleg w jednej z podziemnych komnat (ok. 125metrów pod ziemią). Dzień szósty to wizyta w dawnej stolicy Polski – Krakowie. Gimnazjaliści zwiedzili Wawel, Collegium Maius, Kościół Mariacki i Sukiennice. Do domu wrócili w godzinach rannych pełni wrażeń i z planami na kolejne wyjazdu. Wszyscy uczestnicy zintegrowali się ze sobą i miło spędzali czas zarówno podczas zwiedzania jak i po powrocie do miejsca noclegowego. Fotogaleria

 

Oprac. Karolina Rekowska, Sylwia Wienke
WYNIKI KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO "MOJE ULUBIONE MLECZNE DANIE"

 

Uczniowie klas II i III SP wzięli udział w ogólnopolskim konkursie na napisanie przepisu ulubionego mlecznego dania oraz narysowanie tejże potrawy. Miło mi poinformować, że dwie dziewczynki: Natalia Mańska z klasy IId oraz Sara Loll z klasy IIIb zostały laureatkami konkursu i wygrały nagrody rzeczowe, wezmą udział w warsztatach kulinarnych w Warszawie a ich prace zostaną opublikowane w formie książki. Pozostałe prace  uczniów z naszej szkoły zostały wyróżnione i ci uczniowie również otrzymają drobne nagrody. Wszystkim uczestnikom GRATULUJĘ!!!!

                                                          

                                                                       Oprac.  Danuta Wierzba

KONKURS "BĄDŹ MĄDRY PRZED SZKODĄ"

W konkursie "Bądź mądry przed szkodą", który odbył się na trzech poziomach w klasach I-III szkoły podstawowej, łącznie uczestniczyło 37 uczniów. Wszyscy mogli  sprawdzić swoją wiedzę z zakresu zasad bezpieczeństwa, które poznawali na lekcjach.  Testy rozwiązywane przez dzieci kontrolowały m.in. umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia i przewidywania skutków niewłaściwego zachowania się na drodze.

Wyniki konkursów:

klasy pierwsze  [organizator  Bożena Peplińska]

 

Miejsce

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

I

Bartłomiej Reichel

Id

II

Stefan Sokołowski

Ie

III

Jakub Sztąborowski

Ic

Wiktoria Wajer

Id

 

klasy drugie  [organizator Krystyna Fleszar]

 

Miejsce

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

I

Mateusz Kapij

IIa

II

Klaudia Szymańska

IIa

III

Aleksander Wołoszyn

IIc

 

      klasy trzecie  [organizator  Agnieszka Narloch]

 

Miejsce

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

I

Marcin Medykowski

IIIc

II

Marika Grulkowska

IIIb

III

Adrian Ulatowski

IIId

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

                                                                                                         
Oprac. Bożena Peplińska


WYCIECZKA DO WARSZAWY

 W dniach 12-14 maja klasy VI b i VI d zwiedzały stolicę naszego kraju. Program wycieczki był bardzo bogaty. Uczniowie zobaczyli najważniejsze zabytki Warszawy, m.in. Zamek Królewski, plac Zamkowy, pałac w Wilanowie. Uczestniczyli w uroczystej zmianie wart na placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Poznali historię miasta i Polski, zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie odwiedzili także Powązki, gdzie poznali historię Szarych Szeregów. Złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

Swoją wiedzę i umiejętności wyniesione z lekcji uczniowie mogli wykorzystać podczas różnych doświadczeń w Centrum Nauki Kopernik. Ogromne wrażenie zrobił na wszystkich Stadion Narodowy. Uczniowie oglądali też panoramę Warszawy z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki, jechali najnowszą linia metra oraz spacerowali po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu. Byli pod Pałacem Prezydenckim, a wieczorem uczestniczyli w koncercie światła w parku fontann.

Wycieczka była udana, nikt się nie nudził ani chwili. Wyjazd zintegrował zespoły klasowe oraz wzbogacił wiedzę uczniów na temat historii kraju.

Fotogaleria

Oprac. Adriana Knopik

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS  MATEMATYCZNY "MŁODY MATEMATYK" 

MŁODY MATEMATYK to konkurs adresowany do uczniów klas IV, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Kościerzynie. Eliminacje szkolne odbyły się 8 maja. Uczniowie, a właściwie uczennice, które zdobyły najwięcej punktów, reprezentowały naszą szkołę w finale konkursu. Odbył się on 20 maja w siedzibie organizatora. 

Uczestnicy finału, w tym nasza reprezentacja najlepszych matematyków, musieli rozwiązać 9 zadań w czasie 60 minut. Zadania wymagały umiejętności logicznego myślenia oraz rozwiązywania zadań z treścią.

Po sprawdzeniu prac okazało się, że trzech uczestników konkursu zdobyło taką samą liczbę punktów i zajęło ex aequo pierwsze miejsce. W tej grupie najlepszych były dwie uczennice naszej szkoły: Aleksandra Makowiecka i Milena Rumpczyk z klasy IVd.

Bardzo cieszymy się z dobrego wyniku i gratulujemy dziewczynkom. Mamy nadzieję, że to nie koniec sukcesów naszych uczniów.

Fotogaleria

Oprac. Alicja KosznikTURNIEJ SZACHOWY W SZKOLE

            W ramach akcji Rok Matematyki na Pomorzu  w sobotę, 16 maja, odbył się w szkole I Turniej Szachowy o Nagrodę Dyrektora Szkoły. 

            W turnieju wzięło udział 12 uczniów.  Zawody w profesjonalny sposób przeprowadził  pan Zdzisław Pelowski,  sędzia Polskiego Związku Szachowego. Uczniowie grali w turnieju systemem szwajcarskim - 7 rund po 15 minut  na każdą partię dla każdego zawodnika.  Walka okazała się bardzo zacięta. Zwycięzcą został Szymon Młyński z klasy Ie gimnazjum, który uzyskał  6,5 pkt.  Na drugim miejscu uplasował się Maciej Grzesik z klasy Ie gimnazjum  (6 pkt), a na trzecim - Stanisław Młyński z klasy IIIe (4 pkt). Trzech zawodników zdobyło po 4 punkty. O ich kolejności zadecydowały punkty pomocnicze. W turnieju wzięły też udział dwie uczennice: Eliza Rekowska (klasa Id SP) i Katarzyna Walczak (Ie gimnazjum).

Uczniowie gimnazjum z najlepszymi wynikami w  turnieju:

Miejsce

Zawodnik

Klasa

Punkty

I

Szymon Młyński

Ie

6,5

II

Maciej Grzesik

Id

6

III

Stanisław Młyński

IIIe

4

IV

Błażej Böttcher

IId

4

V

Katarzyna Walczak

Ie

4

VI

Andrzej Kwiatkowski

IIIb

4

 

Pełne informacje o turnieju można uzyskać na stronie internetowej :

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_3028/

Każdy uczestnik zawodów otrzymał dyplom, a najlepsi nagrody. Za I miejsce Szymon Młyński otrzymał tablet Lenovo A3500, który ufundował główny sponsor turnieju, pan Grzegorz Czapiewski, właściciel firmy „GREGOR”. Kolejne miejsca na podium zostały nagrodzone biletami do kina ufundowanymi przez panią Jolantę Sutor,  dyrektor kina „Remus”.  Również najlepsza z dziewcząt otrzymała nagrodę - słuchawki firmy Philips. Podczas turnieju uczniowie otrzymali słodycze oraz napoje, które ufundowała Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kościerzynie. Turniej ten odbył się dzięki wsparciu również innych sponsorów, głównie byłych absolwentów naszej szkoły: Radosława Brzoskowskiego, Remigiusza Borzyszkowskiego i Sławomira Narlocha.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za pomoc i ufundowanie nagród.

Planowane są kolejne turnieje na etapie miejskim lub powiatowym. W następnym roku szkolnym w naszej szkole rozpocznie działalność kółko szachowe dla początkujących oraz dla zaawansowanych zawodników. Szkoła przystąpiła również do projektu edukacyjnego pod patronatem Unii Europejskiej, Ministerstwa Edukacji Narodowej  i Polskiego Związku Szachowego  „Edukacja przez szachy w szkole”. Programem będą objęte trzy klasy drugie w szkole podstawowej.

      Osoby zainteresowane nauką gry w szachy oraz chcące pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności  w tej królewskiej grze proszone są o zgłoszenie się we wrześniu do opiekuna koła szachowego, pana Marka Ferdynusa.

 

Parlament Europejski (...) mając na uwadze, że szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych, takich jak integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień (...), mając na uwadze, że bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji; mając na uwadze, że gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania; wzywa Komisję i państwa członkowskie, by dążyły do wprowadzenia do systemów oświaty państw członkowskich programu „Szachy w szkole”...

 W Oświadczeniu Pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie
wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu
„Szachy w szkole” (0050/2011), 15.03.2011

Galeria>>

 Oprac. Marek Ferdynus

                                                                                                                    

                                                                                                         

SZKOLNY FESTIWAL NAUKI

      Festiwal Nauki to impreza, która została zorganizowana w naszej szkole po raz pierwszy. Uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowali wiele ciekawych eksperymentów. Do zabawy włączyły się nawet najmłodsze dzieci. Klasa Ie szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Moniki Skowrońskiej-Templer przeprowadziła doświadczenia z powietrzem i dźwiękiem (np. latający balon, grające słoiki z wodą, telefon z kubków). Uczniowie klasy IIb poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań. Czy pusta butelka w rzeczywistości jest pusta? Kiedy jajko pływa, a kiedy tonie? Czy magnes działa na metal pod wodą? To niektóre z nich. Eksperymenty, wykonane pod opieką p. Jolanty Klawikowskiej, pozwoliły im rozwiązać problemy i wzbudziły wielkie zainteresowanie kolegów. Najbardziej zaskoczył wszystkich „wybuch wulkanu”. Również uczniowie klasy IIIb (wych. Mirosława Chmielowiec) przeprowadzili doświadczenia. Ich koledzy dowiedzieli się, czy ciało gęstsze od wody może pływać po jej powierzchni, co trzyma kartkę i jak przewrócić Herkulesa. Prezentacje przyniosły wiele emocji, a dzieci chętnie uczestniczyły w eksperymentach. Ale to nie wszystkie atrakcje przygotowane na szkolny Festiwal Nauki.

            Klasa IVd (wych. Dorota Kowalewska) zorganizowała turniej gier logicznych, na który zaprosiła uczniów kilku klas. Emocji w czasie rywalizacji nie brakowało, a zwycięzcy otrzymywali drobne upominki. Uczniowie Vc przygotowali na I piętrze stoisko, gdzie w czasie przerw instruowali, jak zdrowo się odżywiać i obliczali wskaźnik masy ciała (BMI). Wszyscy mogli też się zważyć, zmierzyć wzrost, sprawdzić wzrok i skosztować owoców. Stoisko Vc cieszyło się dużym zainteresowaniem.

            O tym, że chemia jest fascynująca, przekonali się uczniowie, którzy zostali zaproszeni na pokaz doświadczeń przeprowadzonych przez uczennice klas trzecich gimnazjum (op. Maria Werochowska i Katarzyna Fennig).  Kolejne atrakcje czekały na uczniów przy sali 114. Tam można było obejrzeć przez mikroskop różne preparaty, zagrać w gry przyrodnicze albo poznać właściwości piasku hydrofobowego (op. Kazimiera Lidke, Beata Chwarzyńska, Bożena Tomaczkowska, Jarosława Woźniak). Kilka klas obejrzało film o tematyce ekologicznej, inne grały w grę ekologiczną, a chętni układali na korytarzu tangram.

            Szkolny Festiwal Nauki był udaną imprezą. Miał formę zabawy, ale uczniowie wiele się nauczyli i na pewno zainteresowali się naukami przyrodniczymi.

Fotogaleria

                                                                                                              Oprac. Alicja Kosznik
Przedstawienie profilaktyczne Teatru „Kurtyna”

15 maja 2015 roku uczniowie klas I i II gimnazjum naszej szkoły udali się do kina Remus, aby obejrzeć – w ramach programu profilaktycznego - przedstawienie pt.”Układ zamknięty”.

Artyści z Krakowa zaprezentowali spektakl poruszający problem uzależnień i wynikających z tego konsekwencji. Bohater przedstawienia – Krzysztof – zmaga się z codziennością, szuka odpowiedzi na ważne dla każdego pytania o sens życia.

Spektakl opowiada o ryzyku uzależnień, o potrzebie budowania więzi rodzinnych, o dokonywaniu wyborów. Młodzieży bardzo spodobało się przedstawienie.

 

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

SUKCES PIŁKARZY RĘCZNYCH

Z Półfinału Pucharu Polski Młodzików, który odbył się w Elblągu w dniach  8-10 maja, zespół piłki ręcznej ZSP1 SOKÓŁ Kościerzyna powrócił z cennym awansem do finału ogólnopolskiego. Jest to kolejny niepodważalny sukces piłkarzy ręcznych „SZÓSTKI”. Chłopcy pod dowództwem trenerki Elżbiety Reichel i kierownika Janusza Kuźmy zagrali wspaniałe mecze, zajmując II miejsce i wraz z ekipą Ciechanowa będą rywalizować w ścisłym finale z elitą piłki ręcznej Polski. Na wyróżnienie zasługuje cały zespół za ogromne zaangażowanie, współdziałanie w grze obronnej, konsekwencję w ataku pozycyjnym i wspaniałe umiejętności techniczne. Najlepszym bramkarzem turnieju został wybrany nasz zawodnik – Michał Nakielski, a najwięcej bramek w naszej drużynie zdobyli: Mikołaj Cyra (17), Jakub Lemańczyk (14), Kacper Milewczyk (12), Patryk Bławat i Dawid Rożek (po 9), Nikodem Piechowski (5) .

Skład drużyny: Patryk Bławat, Mikołaj Cyra, Karol Felskowski, Piotr Furman, Oskar Kerlin, Kacper Kiedrowski, Jakub Lemańczyk, Nikodem Macholla, Jakub Macierzanka, Kacper Milewczyk, Michał Nakielski, Nikodem Piechowski, Dawid Reichel, Dawid Rożek, Cyprian Trzeciński, Aleksander Wysiecki.

Kolejność drużyn w Półfinale Pucharu Polski:

1 miejsce – Ciechanów

2 miejsce – Kościerzyna

3 miejsce – Białystok

4 miejsce – Elbląg

Fotogaleria

                                                                                                              Oprac. Janusz Kuźma

MECZ PIŁKI NOŻNEJ SP NR 6  VS. GIMNAZJUM Z HAMBURGA

W maju gościli w Kościerzynie uczniowie z Hamburga, którzy przyjechali do Polski w ramach ogólnopolskiego programu promującego naukę języka niemieckiego pn. „Deutsch Wagen Tour”. Młodzież wzięła udział w warsztatach językowych w Szkole Podstawowej nr 2, a 7 maja odwiedziła naszą szkołę. W tym dniu na boisku „Orlik” odbył się mecz pomiędzy uczniami z Hamburga a chłopcami z klasy Vb i Vc. Czas spotkania ustalono na 2 x 15 minut. Przed pierwszym gwizdkiem obie drużyny odśpiewały hymny narodowe. Początek meczu to przewaga drużyny gości. Chłopcy z Hamburga zaskoczyli naszych piłkarzy składnymi kontratakami. Po pierwszej połowie przegrywaliśmy 0:2. W przerwie meczu została zmieniona taktyka gry z nieco starszym przeciwnikiem. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Najpierw jedna, potem druga bramka ustaliła rezultat meczu na 2:2. Remis to sprawiedliwy wynik tego spotkania, chociaż piłkarze z Niemiec nie kryli swego rozczarowania. Prowadzili przecież 2:0.

Po meczu młodzież z Niemiec spotkała się z dyrektor Grażyną Nykiel. Goście zostali oprowadzeni po szkole. Bardzo im się u nas podobało. Duże wrażenie zrobiły na nich prace plastyczne uczniów wystawione na korytarzach i liczne puchary świadczące o osiągnięciach sportowych szkoły. 

Fotogaleria    

                                                                                                Oprac. Stanisław Szulta

PROJEKTY EDUKACYJNE

            Od października uczniowie klas trzecich gimnazjum realizowali projekty edukacyjne. O różnych ich działaniach informowały plakaty i wystawy prac, które można było zobaczyć na szkolnych korytarzach. Odbyły się konkursy dla uczniów klas młodszych, często poprzedzone zajęciami w szkole lub w terenie (gra terenowa, w której uczestniczyli uczniowie kl. IIIa i IIId szkoły podstawowej), happening, przedstawienie na motywach „Balladyny”, zbiórka pieniędzy w ramach akcji PAH „Studnia dla Południa”. Inne zespoły badały zjawiska przyrodnicze w naszym mieście czy skład produktów spożywczych na podstawie etykiet. Na początku czerwca odbędą się jeszcze mistrzostwa klas V – VI w piłce nożnej.   

            Podsumowaniem realizacji wszystkich projektów będą Dni Projektów zaplanowane na 8 i 9 czerwca. Zapraszamy rodziców i uczniów na prezentacje.     

Fotogaleria

                                                                                                                Oprac. Alicja Kosznik

Dzień Otwarty w kościerskich szkołach ponadgimnazjalnych

                                                                              30 kwietnia gimnazjaliści klas III ZSP nr 1 odwiedzili kościerskie szkoły ponadgimnazjalne, aby zapoznać się z ofertą programową szkół, z kierunkami kształcenia i profilami w technikach, liceach i szkołach zawodowych. Młodzież uczestniczyła m.in. w pokazowej lekcji na terenie PZS nr 1, PZS nr 2. W salach lekcyjnych odbywały się prezentacje przybliżające ofertę danej szkoły. Przy stoiskach przygotowanych przez uczniów nasi gimnazjaliści mogli dowiedzieć się, jakie wymagania stawia przed nimi szkoła w przypadku wyboru konkretnego kierunku kształcenia. Każda z kościerskich szkół ponadgimnazjalnych w ciekawy sposób zaprezentowała swoją ofertę edukacyjną.

Gimnazjaliści wraz z opiekunami zwiedzili Powiatowy Zespół Szkół nr 1 „Ekonomik”, Powiatowy Zespół Szkół nr 3, Liceum Ogólnokształcące oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 2 – „Budowlankę”.

Fotogaleria

 

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

Uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


29 kwietnia w sali gimnastycznej ZSP nr 1 odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie i nauczyciele obejrzeli występ słowno – muzyczny przygotowany przez dzieci szkoły podstawowej i młodzież gimnazjum. Apel rozpoczął się od rozmowy uczniów na temat : „Co dzisiejsza młodzież wie o Konstytucji 3 Maja?”. Chłopcy z klas IIIa i IIIe gimnazjum wypytywali zebranych w sali o wydarzenia związane z historią Polski. Jeden z uczniów odczytał postanowienia tego ważnego dokumentu. Można też było usłyszeć piękną recytację poezji patriotycznej oraz piosenki w wykonaniu szkolnego chóru.

W tym dniu uczniowie ubrali się na galowo, a do bluzek przypięli biało – czerwone kotyliony.

Apel przygotowali nauczyciele: Krzysztof Pałubicki, Jędrzej Abramowski, Bożena Peplińska, Sabina Tkaczyk, Paulina Głodowska, Sławomir Tuszkowski.

 Fotogaleria

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

Profilaktyczne przedstawienie o zdrowym odżywianiu

 

28 kwietnia 2015r. naszą szkołę odwiedzili sympatyczni i niezwykle zabawni artyści z toruńskiej Grupy T., którzy uczniom szkoły podstawowej zaprezentowali spektakl profilaktyczny pt. „Mniam, mniam”. Mimo iż przedstawienie okraszone było ogromną porcją humoru, dotyczyło jednak ważnej kwestii, jaką jest uzależnienie od niezdrowej żywności typu fast food.

Główni bohaterowie - Wanda i Kazik myszkują w szkolnym sklepiku wypełnionym niezdrową żywnością. Odnajdują tam tajemniczą księgę, która ma moc wyczarowywania zdrowych, dobrych i kolorowych potraw. Śmiałkowie, nie znając jednak zasad zdrowego odżywiania, wpadają w tarapaty i konieczne okazuje się szukanie pomocy innych. Bohaterowie przekonują się , że prawidłowo wykształcone nawyki dietetyczne zapewniają właściwy rozwój fizyczny oraz intelektualny każdego człowieka.

Niesamowicie zabawne przedstawienie dało widzom, oprócz dużej dawki humoru, sporą dawkę walorów edukacyjnych. Aktorzy w humorystycznym stylu kilkakrotnie podkreślali, iż: ,,Jesteś tym, co jesz”, przypominając tym samym o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia. 

Fotogaleria

 

Oprac. Anna Polak, Justyna Wołoszyk - Brzezińska

Zwycięzcy konkursu „1000 wakacji Rossmanna”

                                                    28 kwietnia 2015 roku poznaliśmy zwycięzców konkursu drogerii Rossmann „1000 wakacji Rossmanna”. Uczniowie gimnazjum z naszej szkoły zorganizowali trzy grupy, z których każda przygotowała flash mob na temat codziennej higieny nastolatków. Podczas dużych przerw w szkole uczniowie mogli obejrzeć te występy, które były jednym z trzech zadań w konkursie. Filmy z nagraniem tego etapu musiały pojawić się w Internecie, gdzie można było oddać swój głos na najlepszy flash mob. Kolejny etap polegał na zaprojektowaniu szkolnego sklepiku, w którym młodzież mogłaby kupić zdrowe przekąski. Ostatnie zadanie z kolei dotyczyło wiedzy na temat higieny i drogerii Rossmann. Podczas wykonywania wszystkich zadań uczniowie musieli wykazać się niezwykłą kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie.

Nasza zwycięska drużyna wygrała 10 – dniowy darmowy obóz z programem rekreacyjno – edukacyjnym w Warszawie. Cały turnus wypełniony będzie zajęciami sportowymi, wycieczkami, spotkaniami z ciekawymi ludźmi (m.in. z Anną Lewandowską) oraz warsztatami.

Oto skład zwycięskiej drużyny, której opiekunem była pani Alicja Wesołowska:

Julia Dunst, Aleksandra Kropidłowska, Paulina Szyca, Iga Szmaglińska, Michalina Trapkowska, Paulina Kropidłowska, Iga Skwierawska, Sandra Loll, Alicja Cyrzan, Marta Sierakowska, Natalia Czaja, Julia Brzozowska, Dagmara Lorbiecka, Wiktoria Kosznik, Gracjana Nalewajko, Filip Baszanowski, Dominik Pałubicki, Krzysztof Stencel, Dawid Migiel, Robert Jereczek.

Gratulujemy sukcesu! Życzymy, żeby pobyt w stolicy był ciekawy.

 

Oprac. Wiktoria Kosznik (uczennica kl. IId Gimnazjum nr 1), Justyna Wołoszyk - Brzezińska

UCZNIOWIE ZSP NR 1 ZWYCIEZCAMI KONKURSU "1000 WAKACJI" >>>

EGZAMINY GIMNAZJALNE

            W dniach 21, 22, 23 kwietnia odbyły się egzaminy gimnazjalne. Przystąpiło do nich 110 uczniów klas trzecich. W tym roku było sporo zmian związanych z procedurą. Przed wejściem do sali uczniowie losowali numery miejsc.

W pierwszym dniu sprawdzana była wiedza i umiejętności z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po przerwie z języka polskiego. Dużą niespodzianką było ostatnie zadanie - opowiadanie zamiast spodziewanej rozprawki. Ta forma wypowiedzi po raz pierwszy pojawiła się na egzaminie.  W kolejnych dniach uczniowie przystąpili do egzaminów z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a na koniec z języka obcego (zazwyczaj angielskiego) na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

Trudno powiedzieć, czy egzamin był trudny, gdyż ocena testów egzaminacyjnych jest subiektywna. Dla jednych to „łatwizna”, dla innych „masakra”. Pozostaje tylko czekać na wyniki i wierzyć, że trzy lata nauki nie poszły na marne. Każdemu z uczniów zależy na tym, by wynik egzaminu był dobry. Od tego zależy przecież, czy dostaną się do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.

Fotogaleria

                                                                                                   Oprac. Alicja Kosznik

SPRAWDZIAN  SZÓSTOKLASISTÓW

                                                                                            

1 kwietnia uczniowie klas szóstych pisali sprawdzian podsumowujący sześć lat  nauki w szkole podstawowej.  To pierwszy tak poważny egzamin. W tym roku odbył się on zgodnie z nową formułą.

Przed wejściem na salę uczniowie wylosowali numery miejsc. W części  pierwszej, trwającej 80 minut, trzeba było rozwiązać zadania z języka polskiego i matematyki, uzupełnione elementami wiedzy z historii i przyrody. Po przerwie zaczęła się druga część – sprawdzian z języka angielskiego trwający 45 minut.

Przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pytania sprawdzały różne umiejętności, m.in. logicznego myślenia, łączenia ze sobą faktów czy redagowania dłuższej wypowiedzi.

Chociaż każdy egzamin wiąże się ze stresem, to humory raczej szóstoklasistom dopisywały.  Wierzymy, że wszyscy dobrze poradzili sobie z zadaniami, a dobry wynik uzyskany na sprawdzianie będzie zapowiedzią kolejnych sukcesów.  

Fotogaleria

                                                                                                 Oprac. Alicja Kosznik

NA SZKOLNEJ SCENIE

 

Szkolne Dni Teatru już za nami. W poniedziałek było nie mniej atrakcyjnie niż w piątek. Kolejne grupy uczniów wystąpiły w przygotowanych przedstawieniach.    

Gimnazjaliści wybrali utwory o tematyce humorystycznej, w sposób żartobliwy pokazujące szkołę, uczniów i nauczycieli („Atlas uczniów” w wykonaniu chłopców z klas III,  „Mały Książę na planetach nauczycieli”  klasy  IId). Zabawna opowieść klasy If „Jak wyginęli królewicze” dzieje się na granicy między baśnią i rzeczywistością, ale chętnych do mierzenia pantofelka Kopciuszka było wielu.  W innym przedstawieniu klasa Ic przeniosła nas do świata „Mitologii na wesoło”, a uczniowie Ia pokazali „Szkołę jak ze snu”.

Młodsze dzieci wystąpiły najczęściej w inscenizacjach znanych baśni. Wcieliły się w role wróżek, księżniczek i królewiczów („Dary czterech wróżek” w wykonaniu kl. VIc, „Księżniczka na ziarnku grochu” kl. Va czy zabawna inscenizacja „Wół i kareta” kl. IVa). Klasa Vb przygotowała bajkę pt. „Dobry dowcip”, której bohaterami były zwierzęta, ale pod postaciami biedronek, konika polnego czy mrówki ukryto zalety i wady ludzi. Na spotkanie z wawelskim smokiem zaprosiła widzów klasa IIIc. Niemałe wrażenie zrobiła na wszystkich scena, gdy „pękł” mu brzuch po zjedzeniu owcy. W konwencji prawie musicalowej przygotowała swój występ klasa IIIa. W ich przedstawieniu pt. „Jaś i Małgosia dzisiaj” dominowały piosenki i taniec. Na zakończenie uczniowie kl. Vd zaprosili nas do angielskiej restauracji.

Wszystkie inscenizacje były zabawne, a jednocześnie pouczające.  Słowo mówione często wzbogacały piosenki, muzyka, taniec. Wielu wykonawców ujawniło prawdziwy talent aktorski. Dzieci bardzo cieszyły się zabawą w teatr, bo przecież „miło przez chwilę być całkiem kimś innym”, a przy tym rozwijać różne umiejętności i zdolności.

            Nad przygotowaniem przedstawień razem uczniami pracowali wychowawcy i nauczyciele: Alina Teca, Krystyna Fleszar, Edyta Kobiela, Agnieszka Ostrowska, Lucyna Nadolska, Hanna Szymkowiak, Anna Polak, Mariola Korpalska, Justyna Wołoszyk-Brzezińska, Alicja Kosznik, Andrzej Stoppa.  

Szkolne Dni Teatru to nie tylko dobra zabawa. Wszystkim wykonawcom przyniosła wiele cennych doświadczeń. Niektóre klasy występowały już w ubiegłym roku (IIIa, IIIc, Va, VIc) i zapowiadają kolejne przedstawienie za rok. Wydaje się zatem, że Dni Teatru wejdą na stałe do kalendarza szkolnych imprez.

Fotogaleria

 

                                                                                                            Oprac. Alicja Kosznik


                                                                    

                                                                                           

ZABAWA W TEATR

    Za nami pierwsza część szkolnych Dni Teatru. W piątek, 27 marca, siedem klas przedstawiło swoje inscenizacje, wszystkie bardzo udane, zabawne i pouczające. Dzieci z najmłodszych klas wspaniale wcieliły się w role baśniowych bohaterów. Poznaliśmy więc historię przyjaciół, którzy w zaczarowanym lesie pomylili bajki i wpadli w tarapaty (kl. IIc – „Baśniowy ambaras”). W następnym przedstawieniu uczniowie klasy IIId pouczyli wszystkich, że trzeba dbać o przyrodę, a jedzenie produktów fast food  szkodzi zdrowiu („Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej”). Potem uczniowie kl. IId wehikułem czasu przenieśli się w przeszłość.

Na kolejnej lekcji wystąpiły dzieci z klas pierwszych. Ia przedstawiła historię szewczyka Dratewki, który pomagał innym, a w zamian oni wsparli go, gdy był w potrzebie. Uczniowie Id zaprosili nas na „Spotkanie bajek”, a Ic na „Przygodę niegrzecznej żabki”, która przekonała się, że trzeba słuchać mamy. Inscenizacja wiersza „Rzepka” w wykonaniu uczniów klasy Ib rozbawiła wszystkich. Aż trudno uwierzyć, że dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku 6 lat, tak świetnie poradziły sobie z aktorskim zadaniem.

Kolorowa scenografia, rekwizyty, piękne stroje (wiele przygotowanych przez rodziców), piosenki w wykonaniu uczniów, muzyka i taniec przeniosły widzów w magiczny świat.  Wszyscy wykonawcy zaskoczyli swoim talentem. Okazało się, że wielu z nich to urodzeni aktorzy. Ani śladu tremy. Teatralna zabawa przyniosła dzieciom wiele radości i na pewno długo pozostanie w pamięci.   

Uzupełnieniem przedstawień teatralnych był występ szkolnego zespołu tanecznego w nowych układach.  W grupie młodszej tańczą dziewczynki z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych, które poradziły sobie nawet z hip-hopem. Występ tak się podobał, że do p. Joanny Radtke, która prowadzi zajęcia, już zgłosili się następni uczniowie, którzy chcieliby tańczyć.

Podziękowania należą się wychowawczyniom, które zachęciły uczniów do występu i przygotowały, pełniąc jednocześnie funkcję reżysera, scenografa i kostiumologa, a są to panie: Julita Mączewska, Agnieszka Narloch, Ewa Lewandowska, Marzena Andrzejewska, Bożena Peplińska, Sabina Tkaczyk, Danuta Wierzba. Wymagało to pracy i zaangażowania, ale na pewno się opłaciło. Za pomoc dziękujemy  także rodzicom naszych uczniów.

Wszystkie przedstawienia będzie można zobaczyć m. in. na szkolnym festynie.

Fotogaleria

 

                                                                                                                          Oprac. Alicja Kosznik

                                                     

KAŻDY MA SWOJE DRZEWA W LESIE

 

28 marca 2015r., w sobotę, uczniowie klasy If gimnazjum  brali udział we wspólnym sadzeniu lasu. Akcja została zorganizowana przez Nadleśnictwo Kościerzyna w ramach jubileuszu 70-lecia istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Oprócz uczniów naszej szkoły brali w niej udział harcerze z Wielkiego Klincza i członkinie sekcji Nordic Walking w Kościerzynie. Spotkanie uczestników odbyło się w Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie. Na początku powitał nas p. nadleśniczy Jerzy Borzyszkowski, który przedstawił cele spotkania, podzielił na grupy i wytyczył działania. 

Nasza grupa w pierwszej kolejności skorzystała z wiedzy edukatorów, którzy przedstawili cele sadzenia lasu i gospodarki leśnej oraz formy ochrony przyrody. Zajęcia prowadzono w oparciu o zasoby rezerwatu Strzelnica i pomniki przyrody (daglezje zielone) znajdujące w pobliżu Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie. Następnie poczęstowano nas gorącą grochówką, a po posiłku wybraliśmy się na sadzenie lasu. Każda para miała opiekuna – przedstawiciela nadleśnictwa, który czuwał nad prawidłowym posadzeniem sadzonek sosny zwyczajnej. Mamy nadzieję, że wyrosną z nich wysokie drzewa.  

Sadzenie lasu było piękną przygodą, chętnie ją powtórzymy. Na koniec zaproszono nas na smaczne kiełbaski z rusztu. Oczywiście mieliśmy też czas na zabawę.

Fotogaleria

Dziewczyny w Wojewódzkim Finale Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku

27 marca na stadionie miejskim w Gdyni odbył się Finał Wojewódzki Turnieju Tymbark w Piłce Nożnej dziewcząt do lat 12. Reprezentacja naszej szkoły zajęła pierwsze miejsce w grupie i awansowała do ćwierćfinału turnieju, gdzie przegrała z drużyną GASP Gdańsk 3:0. Ostatecznie drużyna naszej szkoły zajęła V miejsce. Najwięcej bramek zdobyła Kryspina Bukowska z klasy Vb.Kolejność końcowa:
1. UKS Delta Nowy Staw
2. UKS Orliki Jezierzyce
3. GASP Gdańsk
4. SP Subkowy
5. SP 6 Kościerzyna

Skład drużyny: Kryspina Bukowska (Vb), Zuzanna Szyca (Vb), Martyna Masiak (Vc),  Roksana Szczepańska (Vc), Wiktoria Kujawa (IVc), Iga Leszczyńska (Va), Martyna Kuklińska (Vd), Roksana Skibińska (Vd), Anna Czajkowska (Vc), Patrycja Trapkowska (IVd)
Trenerem drużyny jest p. Dominika Brzezińska

Fotogaleria

Recytatorski sukces Weroniki Szymkowiak

 
26 marca 2015 roku w Sali im. L. Szopińskiego odbyły się eliminacje Powiatu Kościerskiego do finału XXXII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Nasza uczennica – Weronika Szymkowiak z klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. dr. B. Sychty zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas I – III. Tym samym przeszła do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 21 maja 2015 roku w Sopocie.

Weronika przepięknie recytowała wiersz pt. „Brat” Doroty Gellner oraz utwór „Koziołeczek” Jana Brzechwy. Gratulujemy i życzymy sukcesów w Sopocie!

 

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

                                                    

Ogólnopolskie Wybory Książek w ZSP nr 1 w Kościerzynie

 

 

 

26 marca zakończyliśmy w naszej szkole Ogólnopolskie Wybory Książek pod patronatem minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. 

Przedsięwzięcie to zostało zainaugurowane 4 marca, jako impreza towarzysząca podczas GALI szkolnych obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania.

Głównym celem obchodów było poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów i w konsekwencji dostosowanie księgozbiorów bibliotek do ich zainteresowań.

Na podstawie wyborów sporządzono szkolny wykaz najciekawszych zdaniem uczniów książek. Wykaz ten wraz z dokumentacją fotograficzną wyborów został przekazany organizatorowi (redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”).

W wyborach wzięło udział 363 uczniów w wieku od lat 6 do 16. Głosowanie przebiegało zgodnie z regulaminem Ogólnopolskich Wyborów Książek.

Opiekunami wyborów w naszej szkole były: Beata Jansen i Alicja Kosznik.

 

Wykaz najciekawszych książek dla klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. dra Bernarda Sychty w Kościerzynie

 

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Koszmarny Karolek-seria

Franceska Simon

11

2

Mikołajek-seria (Nowe przygody…)

Rene Goscinny

6

3

Miś Paddington (Nowe przygody …)

Michael Bond

6

4

Kacper Niewypał

Stephan Pastis

4

5.

Magiczne Drzewo

Andrzej Maleszka

2

6.

Harry Potter

J.K. Rowling

2

7.

Hobbit

J.R.R. Tolkien

2

8.

Tytus, Romek i A’Tomek –seria komiksowa

Henryk Jerzy Chmielewski

2

 

Wykaz najciekawszych książek dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. dra Bernarda Sychty w Kościerzynie

 

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Igrzyska śmierci-cykl

Suzanne Collins

17

2

Dziennik cwaniaczka

Jeff Kinney

16

3

Zwiadowcy-seria

John Flanagan

9

4

Dynastia Miziołkow

Joanna Olech

6

5

Zezia i Giler

Agnieszka Chylińska

5

6

Tomuś Orkiszek i partnerzy

Agnieszka Stelmaszyk

4

7

Wiedźmin-cykl

Andrzej Sapkowski

4

8

Alicja w Krainie Czarów. Po drugiej stronie lustra

Carroll Lewis

2

9

Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna

Rick Riordan

2

 

Wykaz najciekawszych książek dla klas I-III Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie

 

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Igrzyska śmierci-cykl

Suzanne Collins

29

2

Niezgodna

Veronica Roth

21

3

Gwiazd naszych wina

John Green

13

4

Yellow Bahama w prążki

Ewa Nowak

8

5

O krok za daleko

Abbi Glines

5

6

Hobbit

J.R.R. Tolkien

5

7

Dary Anioła

Judith A. Rumelt

4

8

Dotyk Julii

Tahereh Mafi

3

9

Więzień labiryntu-cykl

James Dashner

3

10.

Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna

Rick Riordan

3

11.

Spróbujmy raz jeszcze

Abbi Glines

3

12.

Wiedźmin -cykl

Andrzej Sapkowski

2

13.

Trzy metry nad ziemią

Federico Moccia

2

14.

Harry Potter-cykl

J.K. Rowling

2

15

Zacznijmy od nowa

Abbi Glines

2

Fotogaleria

        Wszystkim uczestnikom Wyborów Książek  serdecznie dziękujemy za udział!

 

Oprac. Beata Jansen

Konkurs matematyczny „Mistrz tabliczki mnożenia”

 

Rok 2015 został ogłoszony Rokiem Matematyki na Pomorzu, stąd kolejny szkolny konkurs matematyczny zorganizowany przez p. Dorotę Kowalewską. Jego celem było wyłonienie mistrza tabliczki mnożenia na poziomie klas czwartych. W pierwszym etapie konkursu uczestniczyło 28 uczniów, a do finału zakwalifikowało się 10 osób. Uczniowie wykorzystywali znajomość tabliczki mnożenia. Mnożyli liczby dwucyfrowe i  trzycyfrowe. Umiejętności matematyczne uczestników konkursu były na bardzo wysokim poziomie. Aby wyłonić zwycięzcę, konieczne było przeprowadzenie  dogrywki, w której wzięło udział sześciu uczniów. Tytuł MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA  zdobył  Błażej Latos z kl. IVd. Kolejne miejsca zajęli: 2 miejsce - Marceli Greinke z kl. IVb, 3 miejsce - Aleksandra Makowiecka z kl. IVd. Wszyscy otrzymali nagrody książkowe.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Oprac. Alicja Kosznik

Koncert „Dla Piotrusia”

21 marca 2015 (sobota) był wyjątkowym dniem. W Sali im. L. Szopińskiego odbył się koncert charytatywny ”Dla Piotrusia”, którego organizatorami była dyrekcja Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie oraz Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Aleksandry Meger i Marioli Czajkowskiej.

Przebieg i forma koncertu to pomysł młodzieży: przewodniczącej samorządu Wiktorii Walińskiej oraz jej zastępcy Julii Matuszkiewicz. Uczennice zajęły się też prowadzeniem całego wydarzenia. Wystąpili wykonawcy związani z naszą szkołą: zespoły Last Minute, Defeated, Jahway, Henio i Nula, wokaliści: Paweł Ruszkowski, Alina Bajonczak, Jan Stroynowski przy akompaniamencie Aleksandra Narkuna; koncert zakończył się występem Szymona Sutora oraz muzyków projektu „Tribute to Niemen”.

Atmosfera tego wieczoru była wyjątkowa, a cały koncert z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników. Dopisała również publiczność – zebrano kwotę 2390 złotych i 10 euro, która w całości zostanie przeznaczona na potrzeby chorego ucznia naszej szkoły.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz publiczności!

FOTOGALERIA >>>

RELACJA Z KONCERTU CHARYTATYWNEGO DLA PIOTRUSIA >>>

                                                                                  Opracowała: Aleksandra MegerWyniki Gimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu

21 marca 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w Gimnazjalnym Konkursie Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu w ramach XII Sejmiku Kaszubskiego. Konkurs odbywał się w Luzinie pod patronatem pomorskiego kuratora oświaty.

W pierwszym etapie finału uczestnicy musieli rozwiązać test sprawdzający wiedzę z zakresu literatury, historii, geografii, muzyki, wiedzy o języku oraz kulturze Kaszub i Pomorza.   Naszą szkołę reprezentowali: Maciej Grzesik Ie , Julia Jankowska Ia i Paweł Dorawa IIIe, który zdobył  IV miejsce w województwie. Gratulujemy Pawłowi!

Opiekunem wszystkich uczniów była pani Elżbieta Grzyb.


UROCZYSTY APEL Z OKAZJI IMIENIN PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6

20 marca 2015 roku w sali gimnastycznej ZSP nr 1 odbył się uroczysty apel z okazji Imienin Patrona Szkoły Podstawowej nr 6. To artystyczne przedsięwzięcie przebiegało pod hasłem wiosny i Kaszub. Uczniowie klasy IIa SP zaśpiewali m.in.  „Witaj, piękna wiosno” Mozarta,  „Maszeruje wiosna”. Młodzi artyści pięknie recytowali też wiersze w języku kaszubskim. Podczas apelu uczniowie przypomnieli życiorys Patrona Szkoły Podstawowej nr 6  – ks. dr. B. Sychty.

Ten słowno – muzyczny montaż przygotowali uczniowie, którzy na co dzień uczą się w szkole języka kaszubskiego. Podziękowania należą się również opiekunom: A. Hołdys, B. Gostomskiej, K. Jóźwik, S. Tuszkowskiemu.  Fotogaleria

 

                                                                                                            oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska
WYNIKI KONKURSÓW W RAMACH OBCHODÓW DNI PATRONA

Szkolny konkurs plastyczny „Moje miasto” [organizator Monika Skowrońska-Templer]

                       

I

Wiktor Tabarkiewicz

Id

II

Kornelia Dziemińska

Ib

III

Izabella Binięda Pastwa

Ia

wyróżnienia

Anna Bruniecka

Ia

Marta Norek

Id

Krystian Ulenberg

Ie

Oliwia Saworska

Ic

Aleksander Kosiorek

Id

 

Szkolny konkurs plastyczny „Ilustracje do baśni kaszubskich” dla uczniów klas II [organizator Danuta Wierzba]

 

I

Zuzanna Kropidłowska

IId

II

Marcel Migel

IIb

III

Adrian Sobisz

IIb

wyróżnienia

Aleksandra Peplińska

IId

Jakub Stalke

IId

Katarzyna Piesik

IIc

Maria Schütz

IId

Julian Pellowski

IIa

 

Szkolny konkurs „Znamy  baśnie kaszubskie” [organizator Marzena Andrzejewska]

 

I

Nikola Polak

IIIb

II

Maciej Basendowski

IIIa

III

Agata Łukowicz

IIIa

 

Szkolny konkurs „Szlaki turystyczne Kaszub” [organizator Beata Chwarzyńska]

 

I

Julia Zielińska

Vb

II

Maria Szyc

VIa

III

Julia Białczak

Vb

 

Szkolny konkurs „Ks. dr Bernard Sychta - życie i twórczość” [organizatorzy Barbara Gostomska i Beata Jansen]

 

I

Emilia Konk

VIc

II

Marta Kujach

Va

III

Kacper Chwarzyński

Va

 

Szkolny konkurs „Wielcy Kaszubi” dla klas V i VI [organizator konkursu Elżbieta Grzyb]

                       

I

Emilia Konk

VIc

II

Maria Szyc

VIa

III

Nikola Lass

VIaFESTYN EKOLOGICZNY W ZSP NR 1

20 marca 2015 roku w szkolnej stołówce odbył się festyn przygotowany przez uczniów tworzących zespół o nazwie  „EkoWymiatacze”. Gimnazjaliści zorganizowali tę niezwykłą imprezę w ramach konkursu o nazwie „Drugie życie elektrośmieci i baterii”. Celem konkursu jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym oraz zwiększenie ilości zbiórki tego sprzętu.

Uczestnicy już od kilku miesięcy przygotowywali się do tego projektu pod czujnym okiem nauczycielki biologii – pani Kazimiery Lidke. W ramach przygotowań odbywały się spotkania, podczas których zespół pracował nad projektem.

Podczas festynu odbył się konkurs – quiz, w którym zmagały się dwuosobowe drużyny z poszczególnych klas. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat ekologii. Po kilku dogrywkach wyłoniono mistrzów wiedzy ekologicznej. Zwycięzcami zostali uczniowie z klasy IIe gimnazjum: Kamil Konk oraz Kamil Markowski.

Dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej zorganizowano konkurs plastyczny „Dorośli i dzieci zbierają baterie i elektrośmieci”.

W czasie trwania festynu na małych ekologów czekały liczne atrakcje: gry, zabawy ekologiczne, malowanie twarzy, wielkanocne ozdabianie wydmuszek jajek i papierowych ptaków, warsztaty na temat uzyskiwania papieru czerpanego. Wszyscy, którzy przyszli na festyn, mogli też posłuchać prelekcji o tym, jak segregować odpady, co robić z  zużytym sprzętem elektronicznym i zużytymi bateriami. Przy jednym ze stanowisk można było kupić własnoręcznie malowane pisanki i ozdoby (dochód przeznaczony został na cel charytatywny).

Festyn umiliły też występy utalentowanych wykonawców: pani Krystyny Bigus oraz uczennic naszej szkoły Aleksandry Kujach, Aleksandry Kropidłowskiej, Anny Miszczak.

Spotkanie w stołówce świetnie prowadzili początkujący konferansjerzy: Paula Mazurek oraz Błażej Botther – uczniowie klasy II d gimnazjum, członkowie zespołu „EkoWymiataczy”. Dwugodzinne spotkanie bardzo spodobało się uczniom i zaproszonym gościom. Festyn odwiedziła Telewizja Wybrzeże oraz Radio Kaszuby.

        Już dziś zapraszamy wszystkich do uczestniczenia w kolejnym ekologicznym festynie.

Oto zespół „EkoWymiataczy”:

Aleksandra Kujach – przewodnicząca, Błażej Bottcher, Jakub Meller, Alicja Cyrzan, Paula Mazurek, Mikołaj Witt, Jakub Jereczek, Julia Brzozowska, Natalia Czaja, Dagmara Lorbiecka (członkowie zespołu to uczniowie klas IId i IIc gimnazjum).

Fotogaleria

RELACJA Z FESTYNU EKOLOGICZNEGO >>>

                                                                       Oprac. Justyna Wołoszyk – Brzezińska 
oraz Paula Mazurek – uczennica kl. IIdUROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W dniach 17 i 18 marca 2015 r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 6. Uroczystość przygotowały uczennice należące do Koła Bibliotecznego pod opieką p. Beaty Jansen.

Głównym celem było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Najmłodsi uczniowie odpowiadali na zagadki dot.  bohaterów książek i ich autorów oraz udzielali odpowiedzi na pytania nt. zasad korzystania z biblioteki i poszanowania książek. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia. W obecności pań bibliotekarek i pani wychowawczyni dzieci uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi czytelnicy z poszczególnych klas I dodatkowo otrzymali zakładki do książek.

Uczennice, które prowadziły całą uroczystość, wystąpiły w strojach przedstawiających postacie ze znanych bajek dla dzieci. Przeprowadzono więc plebiscyt na najciekawsze przebranie. Najwięcej głosów otrzymała Izabela Flisikowska z kl. IV b za wcielenie się w Kota w butach.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Fotogaleria

                                                                            Opracowała: Barbara Gostomska

                                 


Każdy może być Pitagorasem

DZIEŃ MATEMATYKI

Z inicjatywy trzech pomorskich uczelni: Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej rok 2015 ogłoszony został ROKIEM MATEMATYKI NA POMORZU (uchwała Sejmiku Województwa Pomorskiego).

Nasza szkoła również włączyła się do obchodów Roku Matematyki na Pomorzu. Aby umożliwić wszystkim uczniom udział w matematycznej zabawie, szkolne Dni Matematyki odbyły się od 11 do 13 marca. Na pierwszym piętrze można było obejrzeć wystawę poświęconą matematyce oraz prace plastyczne uczniów klas piątych nt. „Królowa matematyki”. Tam również przy stolikach uczniowie sprawdzali swoje umiejętności, rozwiązując kolejne wylosowane zadania.

Nauczyciele przygotowali wiele zadań o różnym stopniu trudności, ale dostosowanych do poziomu klasy. Wymagały one logicznego myślenia, przydawały się też umiejętności zdobyte na lekcjach matematyki. Starsi uczniowie rozwiązywali zadania w czasie przerw, najmłodsi na lekcji. Dzieci z klas pierwszych, zanim otrzymały zadania, dowiedziały się, że matematyka jest potrzebna w codziennym życiu. Same potrafiły podać wiele trafnych przykładów jej zastosowania.

Szkolnym rekordzistą okazał się Piotr Dargacz z kl. If gimnazjum, który rozwiązał aż 11 zadań. W szkole podstawowej wyróżnili się uczniowie: Otylia Konkol (IVd) – 9 zadań, Wiktor Pirch (IVa), Wiktoria Netkowska i Iga Tuszkowska (IVd) – po 8 zadań. W grupie dzieci najmłodszych najwięcej zadań rozwiązał Adam Kraziński z kl. IIc (5 zadań).

Wśród uczniów, którzy rozwiązali poprawnie zadania, rozlosowano nagrody – oczywiście zbiory zadań matematycznych. Łącznie otrzymało je 55 uczniów. Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej dostali też matematyczne zakładki, a klas II i III – tangramy.

W następnych miesiącach odbędą się kolejne zabawy i konkursy matematyczne. Warto przekonać się, że matematyka może być interesująca i prosta. Przydaje się również podczas lekcji z innych przedmiotów i w codziennym życiu, dlatego trzeba się jej uczyć.

Fotogaleria

Oprac. Alicja Kosznik
Kolejne sukcesy naszych czytelników!

                                                               

      5 i 12 marca br. w Gdańsku w Pałacu Młodzieży odbyły się finały III Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Podróże z książką”.  W konkursie wzięło udział 37 dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych i 22 drużyny ze szkół gimnazjalnych województwa pomorskiego. Drużyny, które reprezentowały naszą szkołę zwyciężyły w tym konkursie w obu kategoriach.  Uczennice musiały  wykazać się szczegółową znajomością lektur wskazanych przez organizatora konkursu.     
    W kategorii szkół podstawowych I miejsce (ex aequo z drużyną  Gdańsk-Osowa)- zajęła nasza drużyna w składzie: Laura Orland z klasy V b i Izabela Flisikowska z klasy IV b. Natomiast na II miejscu uplasowała się drużyna w składzie: Nikola Lass z klasy VI a i Aleksandra Karczewska z klasy VI b.

                                                         
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła drużyna w składzie: Natalia Dorawa z klasy I f i Katarzyna Walczak z klasy I e.

Opiekunami konkursu były:
w kategorii klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 6-Beata Jansen
, a w kategorii klas I-III Gimnazjum Nr 1-Barbara Gostomska. Laureatom konkursu gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 
Fotogaleria

 

Oprac. Opiekunowie konkursu

Szkolne obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania (WRAD 2015)

 

Pracę nad projektem zainicjowaliśmy z początkiem roku szkolnego, kiedy na spotkaniu zespołu nauczycieli przedmiotów humanistycznych biblioteka szkolna wpisała to działanie na listę imprez do przeprowadzenia w roku szkolnym 2014/2015. Chęć współpracy przy organizacji tego projektu razem z bibliotekarzami zadeklarowały dwie panie nauczycielki: p. Justyna Stiepanow (anglistka) i p. Justyna Wołoszyk-Brzezińska(polonistka).

W tym składzie organizatorów w październiku (zgodnie z kalendarzem zaproponowanym przez LitWorld (organizatora obchodów WRAD 2015) dokonaliśmy wyboru działań na tegoroczne obchody oraz podzieliłyśmy się zadaniami. Odtąd każdy pracował w poczuciu współodpowiedzialności za efekt końcowy i promocję tej kampanii.

 Pierwszym zadaniem było poinformowanie społeczności szkolnej o planowanych obchodach i ich celu, jakim jest wspomaganie kampanii LitWorld, która działa na rzecz rozwijania umiejętności czytania i pisania w regionach dotkniętych analfabetyzmem. Przygotowaliśmy małe plakaciki informacyjne, które zamieściliśmy w gablocie przy bibliotece szkolnej, w pokojach nauczycielskich oraz w innych strategicznych miejscach szkoły.  Duży plakat informacyjny - z elementami zatwierdzonego na dalszym etapie pracy planu obchodów- zawisł w holu szkoły w dniach poprzedzających rozpoczęcie obchodów.  Po wybraniu propozycji działań sporządziliśmy dokładny plan obchodów i zamieściliśmy go na stronie internetowej szkoły. Monitorowałyśmy jednocześnie listę osób zgłaszających chęć czynnego uczestnictwa w zaplanowanych obchodach. Lista znajdowała się w pokoju nauczycielskim. W miesiącu poprzedzającym marcowe obchody przeprowadziłyśmy zorganizowane specjalnie z tej okazji dwa konkursy: Konkurs dla wytrwałych (sprawdzający dotychczasową wiedzę uczniów na temat Światowego Dnia Głośnego Czytania oraz Konkurs na recenzję (mający m.in. wyłonić tegorocznych ambasadorów głośnego czytania w naszej szkole).  Nagrody zwycięzcom w  ww. konkursach wręczyłyśmy w obecności pani wicedyrektor na gali obchodów w bibliotece szkolnej. Gromadziłyśmy w międzyczasie materiały dokumentujące dotychczasowe obchody WRAD (szkolne sprawozdania, światowe raporty i filmy video do zaprezentowania w czasie obchodów).  

Na głównej części obchodów tej kampanii, jaką była GALA obchodów ŚWIATOWEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA w bibliotece spotkali się (w geście solidarności z milionami innych osób na świecie obchodzących to święto) uczniowie i uczennice bliżej zainteresowani/e książką. Byli to głównie zwycięzcy konkursów czytelniczych, którzy w nagrodę zostali tegorocznymi szkolnymi ambasadorami głośnego czytania.

Zanim usłyszeliśmy ambasadorów głośnego czytania prezentujących fragmenty wybranych przez siebie książek, zostaliśmy zapoznani z samodzielnie przygotowanymi przez nich (nagrodzonymi w konkursie) recenzjami ulubionych książek.

Uczestnikom gali spodobało się usłyszeć swoje koleżanki i swoich kolegów czytających im fragmenty książek. Największą sympatię znakomitą interpretacją czytanych fragmentów utworów zdobyły:

I miejsce-Izabela Flisikowska z klasy IVb- członkini Koła Bibliotecznego

II miejsce- Aleksandra Kujach z klasy IId/G

III miejsce- Paula Mazurek z klasy IId/G

Zaangażowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli sprawiło organizatorom ogromną przyjemność.

W różnych klasach przeprowadzono sugerowane działania (na większą lub mniejszą skalę w zależności od szczególnej w tym roku sytuacji- zaangażowanie społeczności szkolnej w tym czasie w inne ważne wydarzenia szkolne)

Szczególnie miłą niespodziankę przygotowała nam klasa Id gimnazjum, której wychowawczynią jest p. E. Grzyb.

Uczniowie ww. przykładnie zjednoczyli się w działaniu, jako zespół klasowy, przeprowadzili imprezę klasową z okazji Światowego Dnia Głośnego Czytania i zebrali pokaźną sumę na dotację działań organizacji LitWorld, wspomagającej światowe działania na rzecz rozwoju umiejętności czytania i pisania. To było bardzo pokrzepiające dla organizatorów szkolnych obchodów!

Aby uatrakcyjnić ten dzień, zaprosiliśmy na galę obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania w bibliotece panią wicedyrektor A. Kosznik, która wręczała nagrody zwycięzcom konkursów, zorganizowanych specjalnie z tej okazji oraz innych konkursów bibliotecznych ( „Podróże z książką”, „Omnibus Biblioteczny”, „Konkurs na recenzję”, konkurs dla wytrwałych „Światowy Dzień Głośnego Czytania”). Była też okazja aby zainaugurować zawartą w planach obchodów imprezę towarzyszącą, tj. Ogólnopolskie Wybory Książek.  Uczestnicy gali w nagrodę otrzymali, jako pierwsi, zaproszenie do oddania swoich głosów.

Cieszymy się, że obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania są obecne od kilku lat w kalendarzu imprez szkolnych.  Z roku na rok staramy się poszerzać grono uczestników tych obchodów.  W tym roku szkolnym dołączyła do nas grupa najmłodszych dzieci - oddziały przedszkolne pod opieką pań nauczycielek: Magdaleny Pestki i Joanny Radke.

W załączniku: pełny tekst sprawozdania z obchodów Światowego Dnia Głośnego (m.in. z wykazem uczestników i nagrodzonych w konkursach czytelniczych zorganizowanych specjalnie z okazji obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania.
FotogaleriaCHŁOPCY  Z  „SZÓSTKI”  NAJLEPSI  W POWIATOWYCH IGRZYSKACH  W PIŁCE  RĘCZNEJ

           

5 marca w hali sportowej Zespołu Szkół w Lipuszu odbyły się Powiatowe Igrzyska w Piłce Ręcznej chłopców. Reprezentacja naszej szkoły w eliminacjach wygrała z drużynami szkół podstawowych z Wielkiego Klincza i z Lipusza, a w fazie finałowej pokonała chłopców z Wiela.


WYNIKI IGRZYSK

Grupa A – eliminacje

 

1

2

3

4

PKT

Miejsce

1.Kalisz

 

1:8

9:11

3:26

0

IV

2.Stare Polaszki

8:1

 

10:8

5:10

4

II

3.Nowa Karczma

11:9

8:10

 

8:13

2

III

4.Wiele

26:3

10:5

13:8

 

6

I

 

Grupa B – eliminacje  

 

1

2

3

4

PKT

Miejsce

1.6 Kościerzyna

 

17:8

13:11

 

4

I

2.Wielki Klincz

8:17

 

7:12

 

0

III

3.Lipusz

11:13

12:7

 

 

2

II

FAZA FINAŁOWA

o 3 miejsce -  Stare Polaszki : Lipusz 3:18 

o 1 miejsce –  Wiele : 6 Kościerzyna 11:25


Kolejność końcowa:

  1. miejsce -  Szkoła Podstawowa nr 6 Kościerzyna
  2. miejsce -  Szkoła Podstawowa Wiele
  3. miejsce -  Szkoła Podstawowa Lipusz
  4. miejsce -  Szkoła Podstawowa Stare Polaszki
  5. miejsce -  Szkoła Podstawowa Nowa Karczma
  6. miejsce -  Szkoła Podstawowa Wielki Klincz
  7. miejsce -  Szkoła Podstawowa Kalisz

        Skład naszego zespołu:  Dawid Reichel, Arkadiusz Hinca, Szymon Śliwa, Filip
Woelke, Grzegorz Lipski, Jakub Zgraja, Jakub Mrozewski, Kacper Machut, Damian Żymierczykiewicz, Jakub Olszewski, Jan Szymkowiak, Jan Miszczak, Kacper
Murglin. Chłopcy awansowali do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się   25 marca 2015r. w naszej szkole.  Trenerem drużyny jest p. Janusz Kuźma.

Fotogaleria

Oprac. Janusz Kuźma

Laureatka konkursu

 5 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie odbył się etap finałowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Naszą szkołę reprezentowała w nim uczennica klasy VIa SP – Maria Szyc (op. Anna Polak), która uzyskała tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

 

Bajkowa podróż z książką 

20 lutego 2015 r. do naszej szkoły przybyli aktorzy z Teatru „AKADA" z Suwałk, by zabrać dzieci z klas 0-III SP w "Podróż do krainy zagadek". Podczas przedstawienia widzowie poznali historię Filipa, który nie słuchał rodziców i nie lubił książek.

Główny bohater w dniu urodzin nie może się doczekać wymarzonego prezentu – laptopa. Nie czekając na powrót rodziców, odnajduje pudełko, w którym, ku nieukrywanemu rozczarowaniu, znajduje książkę. Przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie chłopiec trafia do czarodziejskiej krainy, z której może wrócić tylko pod warunkiem rozwiązania trzech zagadek. Na szczęście na swej drodze spotyka przyjaciół, którzy udowadniają, jak nikła jest jego wiedza bez czytania książek. Dzięki aktywnej pomocy dzieci chłopiec zdobywa wiedzę niezbędną do rozwiązania zagadek. Tym samym odkrywa wartość czytania.

Mali widzowie docenili przedstawienie, które zawierało nie tylko walory edukacyjne, ale również sceny humorystyczne. Dzieci obiecały, że będą szanować i czytać książki.

Fotogaleria

 

Oprac. Anna Polak, Justyna Wołoszyk - Brzezińska

 

 

I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „AROUND ENGLISH”

Dnia 20 lutego 2015 r. odbył się w naszej szkole finał I Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego „Around English”, który zorganizowano dla uczniów klas VI. Konkurs składał się z dwóch etapów, z których pierwszy odbył się we wszystkich szkołach, które zgłosiły chęć wzięcia udziału, dnia 9 grudnia 2014 r. Na podstawie wyników każda szkoła wyłoniła dwóch reprezentantów. W finale wzięli udział przedstawiciele 10 szkół: Zespołu Szkół w Starych Polaszkach, Zespołu Szkół w Wielkim Podlesiu, Zespołu Szkół w Lipuszu, Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie, Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościerzynie, Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie.

Naszą szkołę reprezentowały Nikola Lass (uczennica klasy VIa) oraz Aleksandra Karczewska (uczennica klasy VIb).
Finał składał się z dwóch części, które oprócz gramatyki i słownictwa, sprawdzały również wiedzę z zakresu historii, kultury i geografii krajów anglojęzycznych. Najwyższy wynik uzyskał uczeń Zespołu Szkół w Starych Polaszkach – Filip Lewiński. Drugie miejsce zajął uczeń Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie – Maciej Podolski. Trzeci najwyższy wynik osiągnęła Nikola Lass – przedstawicielka Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie.

Konkurs został zorganizowany i przeprowadzony przez nauczycielki języka angielskiego – panią Edytę Kobielę, panią Elżbietę Wirkus, panią Karolinę Rekowską oraz pana Mikołaja Misiewicza, który odbywał w naszej szkole praktykę studencką.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów. 

Fotogaleria

oprac. Edyta Kobiela

ZIMOWISKO „NA WESOŁO”

W czasie ferii zimowych zorganizowano w naszej szkole zimowisko, w tym roku pod hasłem „Na wesoło”. Uczestniczyło w nim 165 dzieci. W pierwszym tygodniu powstało aż 10 grup.  Na samym początku dzieci otrzymały znaczek z logo zimowiska oraz list powitalny, który zachęcał do wzięcia udziału w wesołej przygodzie. Wszystkie grupy wybrały swoje nazwy i wykonały plakaty.

Chociaż zima nie dopisała, dzieci spędzały czas bardzo aktywnie. W ciągu dwóch tygodni miały okazję skorzystać z różnego rodzaju atrakcji. Wiele zajęć odbyło się w terenie: zabawy w wodzie w „Aqua Parku” i na placu zabaw „Fantazja”, warsztaty w izbie edukacyjnej Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, zajęcia w ośrodku „Bystrzak”, seans filmowy w kinie „Remus”. W szkole też nie było nudno. Dzieci uczyły się tańczyć zumbę, uczestniczyły w zajęciach z pierwszej pomocy organizowanych przez kościerski oddział WOPR, jeździły na łyżwach na lodowisku i wzięły udział w turnieju piłki nożnej. Były też ciekawe zajęcia plastyczne. Dzieci robiły walentynkowe serduszka z masy solnej, wykonywały metodą decoupage kolczyki i magnesy na lodówkę.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zimowiska udali się do Wieżycy na przejażdżkę wozami drabiniastymi zakończoną ogniskiem i kiełbaskami. Wycieczka była bardzo udana. Dzięki takim atrakcyjnym zajęciom czas mijał dzieciom szybko.

Kierownikiem zimowiska była pani Magdalena Pestka. Opiekę nad grupami sprawowali nauczyciele: Jolanta Klawikowska, Ewa Lewandowska, Iwona Apostel, Julita Mączewska, Agnieszka Narloch, Monika Skowrońska-Templer, Joanna Radtke, Aleksandra Klawikowska, Stanisław Szulta, Mariusz Apostel, Wioletta Wałdoch.

 Fotogaleria

                                                                                                     Oprac. Magdalena Pestka

Bal karnawałowy w kl. 0 – III

W styczniu 2015 roku odbył się  w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów klas 0 – III.
Korytarz pięknie przystrojono kolorowymi balonami i ozdobami. Dzieci – przebrane w barwne stroje – wcieliły się w znanych bohaterów bajek i filmów. Wyjątkowy nastrój tej uroczystości wprowadził wszystkich w atmosferę zabawy. Uczniowie wraz z wychowawcami  świetnie się bawili przy dźwiękach muzyki pana Sławka Tuszkowskiego – nauczyciela muzyki. Następny bal już za rok!

Fotogaleria

                                                        

                                                

Kibicujemy Narodowej Reprezentacji

    30 stycznia 2015 roku odbyła się kolejna odsłona szkolnej akcji „ Kibicujemy Narodowej Reprezentacji”. Tego dnia uczniowie trzymali kciuki za polskich piłkarzy ręcznych. Tradycyjnie w tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w barwy narodowe. Zostały przygotowane okolicznościowe gazetki. Na sali gimnastycznej odbyła się tematyczna zgaduj-zgadula. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe upominki. Fotogaleria >>>

 Oprac. Adriana Knopik

Freestyle kajakowy

    23 stycznia uczniowie klas V a, V b i V c uczestniczyli w ciekawej lekcji wychowania fizycznego w AQUA Centrum w Kościerzynie. Nasze miasto odwiedziła grupa Umpa Umpa, grupa kajakowych zapaleńców, chcących udowodnić, że widowiskowe ewolucje kajakarstwa górskiego można z powodzeniem wykonywać nawet na zamkniętych akwenach. Freestyle kajakowy to spektakularna dyscyplina uprawiana w Polsce od 10 lat. Organizowany jest Puchar Polski, edycja u nas na Kaszubach podczas truskawko brania w czerwcu. 
Swoje fantastyczne umiejętności przedstawili polscy kajakarze freestyle’owi 23 letnia Zofia Tuła- III zawodniczka Mistrzostw Europy i Tomasz Czapliński II Wicemistrz Świata i piętnastokrotny Mistrz Polski.

Szkółki kajakowe i szkolenia na masową skalę w różnych punktach Polski, w tym też na Kaszubach mają ruszyć już na wiosnę. 
Serdeczne podziękowania należą się rodzicom naszych uczniów Huberta i Jeremiego Rudnickich za zaproszenie i organizację tak ciekawych zajęć.

Obszerna relacja dostępna na kościerzyna, info 24. Fotogaleria >>>

Oprac. Adriana Knopik

Turniej Ligi Wojewódzkiej w piłce ręcznej chłopców - rocznik 2002

  

W dniu 24.01. 2015r w hali sportowej naszej szkoły odbył się turniej Ligi Wojewódzkiej w piłce ręcznej chłopców - rocznik 2002, w którym brała udział drużyna z naszej szkoły w składzie: Dawid Reichel, Filip Woelke, Kacper Machut, Grzegorz Lipski, Jakub Zgraja, Jakub Olszewski, Szymon Śliwa, Jakub Mrozewski, Damian Żymierczykiewicz, Filip Felskowski, Jan Miszczak, Jan Szymkowiak. W zawodach uczestniczyły trzy zespoły, które rozegrały mecze systemem "każdy z każdym" Fundacja Akademia Sportu w Gdańsku, UKS Szczypiorniak Gdańsk, KS ZSPI Sokół Kościerzyna . Miłym akcentem turnieju było pojawienie się w naszej hali fantastycznego zawodnika, reprezentanta Polski i wicemistrza świata w piłce ręcznej , propagatora aktywności fizycznej przez akcję ministerialną STOP zwolnieniom z WF - Artura Siódmiaka. 

Wyniki turnieju: 
1. UKS Szczypiorniak Gdańsk KS ZSPI Sokół Kościerzyna 12 - 27 /5-16/
2. Fundacja Akademia Sportu w Gdańsku UKS Szczypiorniak Gdańsk 15 - 14 /5 -9/
3. Fundacja Akademia Sportu w Gdańsku KS ZSP I Sokół Kościerzyna 8 - 21 /4-10/

Tabela: 
1m. KS ZSP 1 Sokół Kościerzyna 4 – 0 – 0 48 - 20 4 pkt
2m. Fundacja Akademia Sportu Gd. 2- 0 - 2 23 - 35 2 pkt
3 m. UKS Szczypiorniak Gdańsk 0 - 0 – 4 26 - 42 0 pkt

Najlepsi strzelcy:                                                     

1. Reichel Dawid - ZSP I Sokół - 25 br                                
2. Śliwa Szymon - ZSP I Sokół - 7
2. Leszczyński Maciej  Szczypiorniak - 7
2. Tyrakowski Piotr - Szczypiorniak -7
3.Woelke Filip  ZSP I Sokół - 6
3. Miroński Wiktor - Akademia - 6
4. Warda Krzysztof - Akademia - 5
4. Siódmiak Filip - Akademia - 5
5. Zgraja Jakub - ZSP I Sokół - 4 
6. Czarnobaj Michał - Akademia - 4

Fotogaleria >>>

Oprac. Janusz Kuźma

WYNIKI KONKURSU MAT

14 stycznia 2015 odbyła się XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego MAT. W naszej szkole udział w konkursie wzięło 55 uczniów, 7 z gimnazjum i 48 ze szkoły podstawowej. Wyniki poznaliśmy w kwietniu.

Najwyższe lokaty uzyskali:

Kamil Konk (kl. II e G) - 1 miejsce w województwie i 36 w kraju

Konstancja Bystron (kl. II c SP) - 6 miejsce w województwie

Marceli Greinke (kl. IV b SP) - 6 miejsce województwie

Uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

                                                                                           Oprac. Agnieszka Sikorska

Konkurs informatyczny „Komputerowy mistrz”

 

W grudniu odbył się szkolny konkurs informatyczny pt. „Komputerowy mistrz”. Jego organizatorem była pani Dorota Kowalewska, a udział w nim wzięli uczniowie klas IV-VI  szkoły podstawowej. Uczestnicy konkursu w dowolnym programie komputerowym dostępnym w naszej szkole wykonywali prace na temat „Matematyka oczami komputerów”.  Szczególne wyrazy uznania należą się uczniom klas czwartych, którzy przez dwa miesiące pracowali w szkolnej sali komputerowej po zajęciach lekcyjnych. Większość uczniów przygotowała prezentacje multimedialne w programie PowerPoint, a jedna w Scratchu. Należy dodać też, że uczniowie klas czwartych nie poznali programu PowerPoint na zajęciach komputerowych w szkole. Metodą prób i błędów testowali program, zdobywając dzięki temu nowe umiejętności. W marcu komisja oceniająca (Gabriela Puźniakowska i Dorota Bielik - nauczycielki informatyki) wyłoniła laureatów konkursu, którymi zostali:

1 miejsce - Laura Orland     kl. V b

2 miejsce - Wiktoria Netkowska kl. IV d

3 miejsce - Dawid Reichel kl. VI d

 

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, które wręczono na marcowym apelu.

                                                                                                        Oprac. Alicja Kosznik

UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH ZDOBYWAJĄ PIERWSZE NAGRODY

 

Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym pt. „Bioróżnorodność terenów wodno-błotnych WPK”  przygotowanym przez kościerski oddział Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Opiekunem konkursu była pani Grażyna Sadowska. Nasi uczniowie wykonali wiele ciekawych prac i zdobyli pierwsze miejsca w swojej grupie wiekowej oraz sporo wyróżnień. Oto jak przedstawiała się lista laureatów kategorii II - klas pierwszych szkoły podstawowej:

I    miejsce                Nikola Pirch                         klasa I c 
II   miejsce                Ewelina Borzestowska          klasa I c
III  miejsce                Eliza Hildebrandt                  klasa I c 
IV miejsce                 Winicjusz Wierzba               klasa I c
V  miejsce                 Iweta Knitter                        klasa I b

Dwie prace otrzymały wyróżnienie pierwszego stopnia: praca Karola Trybowskiego oraz Anny Skórowskiej, uczniów klasy I b. Ponadto było 11 wyróżnień drugiego stopnia.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. Dopiero rozpoczęli naukę w szkole, a już zdobywają nagrody za swoją pracę.                                         

        Oprac. Ewa Lewandowska

V ogólnopolski Memoriał im. Lecha Stolińskiego


Zespół piłki ręcznej młodzików KS ZSP I Sokół Kościerzyna uczestniczył w V Ogólnopolskim Memoriale im. Lecha Stolińskiego w Tczewie. W turnieju uczestniczyło 13 drużyn podzielonych na 4 grupy. W eliminacjach nasz zespół pokonał Szczypiorniak Olsztyn 25 - 4 i zremisował z UKS Morąg 18 - 18 awansując do grupy półfinałowej. W tej fazie rozgrywek Sokół pokonał UKS Kontra Warszawa 26 - 14 i zremisował MDK Bartoszyce 12 -12. W meczu krzyżowym o finał po zaciętym spotkaniu chłopcy przegrali UKPR  Agrykola Warszawa 18 - 16. Następnie w meczu o III miejsce bez problemu wygrali z gospodarzami MKS Sambor Tczew 19 - 7.Trener - Elżbieta Reichel. Najlepszym bramkarzem turnieju został Michał Nakielski - KS Sokół, a najlepszym strzelcem drużyny Mikołaj Cyra. Skład drużyny: Kerlin Oskar, Bławat Patryk, Piechowski Nikodem, Cyra Mikołaj, Nakielski Michał, Furman Piotr, Lemańczyk Jakub, Mielewczyk Kacper, Zabrocki Jakub, Macierzanka Jakub, Rożek Dawid, Trzeciński Cyprian, Kiedrowski Kacper, Wysiecki Aleksander.

Wyniki turnieju: 
1m. UKPR Agrykola Warszawa
2m. MDK Bartoszyce 3m. ZSP I Sokół Kościerzyna
4m. MKS Sambor Tczew

Oprac. Janusz Kuźma

Bardzo dobra gra młodych szczypiornistów "szóstki" rocznika 2002


Sportowy 2014 rok w Gdańsku zwieńczyła impreza Aktywuj się z Mistrzem, która odbyła się w Hali Sportowo-Widowiskowej AWFiS w Gdańsku przy ul. Kazimierza Górskiego 1. Patronował jej Artur Siódmiak, a współorganizatorami byli Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Sportowa Idea. Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce 6 grudnia w Hali Zespołu Szkół w Kiełpinie, gdzie nasi chłopcy z KS ZSP I SOKÓŁ Kościerzyna zdobyli III miejsce.

W niedzielę, 21 grudnia, Hala AWFiS tętniła sportowym życiem. Najpierw rozegrano turniej piłki ręcznej rocznika 2002, w którym wzięło udział pięć zespołów, a następnie odbyła się prezentacja klubów, dyscyplin i różnych form aktywności. Nie zabrakło także pogadanek dotyczących głównie otyłości i zasad zdrowego żywienia.

W sportowej rywalizacji turniejowej wystąpiło pięć zespołów, które rozegrały mecze "każdy z każdym". Najlepsza okazała się drużyna SPR Wybrzeże Gdańsk, a kolejne miejsca zajęły KS ZSP I Sokół Kościerzyna, KS Tytani Wejherowo, Fundacja Akademia Sportu Gdańsk i KS "Siódemka" Osowa Gdańsk. Najlepszym strzelcem w obu turniejach został Dawid Reichel z Sokoła Kościerzyna, uczeń kl. VId naszej szkoły.

W swojej misji Artur Siódmiak może liczyć na wparcie innych gwiazd sportu. W Gdańsku do fizycznej aktywności namawiali młodzież oraz promowali zasady zdrowego odżywiania liczni sportowcy: poseł i mistrzyni boksu Iwona Guzowska, Aleksandra Kobielak - wicemistrzyni świata w fitnesie, Dariusz Michalczewski, Bartosz Gawryszewski i Piotr Gacyk - znakomici siatkarze oraz mistrzowie olimpijscy, Adam Korol i Leszek Blanik, a także muzyk i satyryk Krzysztof Skiba oraz prorektor AWFiS Kazimierz Kochanowicz.

- Wspólnie z moją Fundacją Równe Szanse dajemy młodzieży alternatywę w możliwości spędzania wolnego czasu. Dzisiejsza impreza to moc dla dzieciaków, które żyją w wirtualnej rzeczywistości gier komputerowych. Dzięki tej inicjatywie mają okazję poznać zdecydowanie bardziej wartościową sportową rzeczywistość - stwierdził Dariusz Michalczewski. [cyt. ze strony http://www.polsatsport.pl]

W imprezie nie zabrakło również najwyższych władz miasta z zastępcą prezydenta Gdańska Andrzejem Bojanowskim. Organizację tej fantastycznej imprezy wsparł Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Waldemar Moska.

Impreza Aktywuj się z Mistrzem doskonale wpisuje się w ministerialny projekt Stop zwolnieniom z wuefu, którego Artur Siódmiak jest również ambasadorem. Chłopcy po meczach mogli zebrać autografy od mistrzów sportu, robili wspólne zdjęcia i zadawali mnóstwo pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Dla zawodników przygotowano też posiłek i prezenty w postaci koszulek. Fotogaleria >>>

Oprac. Janusz Kuźma

Wysokie osiągnięcia naszej uczennicy


    Uczennica kasy V b Neli Wanta zajęła III miejsce w klasyfikacji generalnej Klubowego Pucharu Polski 2014 w kategorii E juniorka młodsza w pływaniu ( monopłetwa i bifinis). 
Neli potwierdza zasadę, że z sukcesami można łączyć sport i naukę. Pomimo wielu startów i treningów osiąga wysokie wyniki w nauce. 
Gratulujemy Neli, Państwu Wanta i Michałowi Zarachowi, trenerowi.

Życzymy dalszych sukcesów.

Oprac. Adriana Knopik

Świąteczne JASEŁKA w klasie "O" A


    16 grudnia w szkolnej stołówce odbyło się bożonarodzeniowe przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy „0” A pod kierunkiem wychowawczyni – pani Magdaleny Pestki. Podczas występu dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki o tematyce świątecznej. Rodzice i zaproszeni goście brawami nagrodzili małych artystów, którzy przez dwa tygodnie przygotowywali się do jasełek. Po przedstawieniu wszyscy podzielili się opłatkiem i wspólnie zasiedli do śpiewania kolęd. W trakcie jasełek dzieci odwiedził Mikołaj, który pod choinką w holu szkoły zostawił prezenty.

Fotogaleria >>>

Oprac. Magdalena Pestka, Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Bożonarodzeniowe  przedstawienie

W grudniu 2014 roku zespół wokalno – taneczny pod kierunkiem pani Joanny Radtke przygotował jasełka „Magia Gwiazdki”, które ukazywały zabieganie życiem codziennym. Zapracowany człowiek miał okazję poczuć magię Świąt. Podczas jasełek można było obejrzeć wspaniałe zdolności taneczne uczniów, np. w „Tańcu na lodzie”, „Mikołajkach”, „Śnieżynkach”, „Gwiazdeczkach”. Inscenizację uświetniła swoim śpiewem Katarzyna Piesik, narratorką była Wernika Szymkowiak, a zapracowanym człowiekiem –  Jan Szymkowiak.

            W drugiej części występu młodzi aktorzy przedstawili tradycje świąt Bożego Narodzenia, które pielęgnuje się na Kaszubach. Uczniowie pod kierunkiem pani Barbary Gostomskiej i pani Karmelity Jóźwik wcielili się w rolę kolędników odwiedzających domostwa w Wigilię. Pojawili się m.in. Gwiazdor, Dziad z Babą, kominiarz, bocian przynoszący szczęście, Żyd z niedźwiedziem mającym przynieść siłę i urodzaj oraz Diabeł.  Przebierańcy podczas odwiedzin w domach rozrabiają i psocą. Za kolędę otrzymują pieniądze lub przysmaki.

Dzięki tej inscenizacji widzowie mogli wrócić do korzeni i poznać obyczaje kaszubskie związane z odwiedzinami domów przez tak zwaną Gwiazdkę. To piękne bożonarodzeniowe przedstawienie mogli obejrzeć zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

            Podziękowania za przygotowanie jasełek należą się J. Radtke, B. Gostomskiej,

K. Jóźwik, S. Tuszkowskiemu, siostrom katechetkom oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy okazali swą życzliwość i pomoc.  Fotogaleria

                                                                                                         Hanna Szymkowiak

 

                                                            Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

Projekt edukacyjny "13 XII 1981 - PAMIĘTAMY"


W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie z klas IIIa, IIIc i IIIe gimnazjum przygotowali projekt edukacyjny z historii "13 XII 1981 - PAMIĘTAMY!" 
Do tego przedsięwzięcia młodzież przygotowywała się od września. Inspiracją do stworzenia planu tego projektu była wycieczka do Muzeum Solidarności w Gdańsku, podczas której gimnazjaliści zapoznali się z najnowszą historią Polski. 
Podczas pracy nad projektem uczniowie utworzyli dwie grupy po siedem osób . Jedna z nich wcieliła się w role ZOMO-wców (opiekunem uczniów był pan Jędrzej Abramowski), drugą grupę utworzyli stoczniowcy-robotnicy, których opiekunem był pan Krzysztof Pałubicki . Uczniowie spotykali się co piątek, by przygotowywać inscenizację, której celem było przybliżenie mrocznych czasów komunizmu w Polsce. Kilkoro uczniów zajęło się pisaniem scenariusza, inni zadbali o nagłośnienie i odpowiedni ubiór (transparent, baner, rekwizyty).

12 grudnia 2014 roku w holu szkoły gimnazjaliści przedstawili wyniki swojej pracy. Podczas przerw na szkolnych korytarzach odbył się niezwykły happening przybliżający młodzieży całej szkoły historię związaną ze stanem wojennym i SOLIDARNOŚCIĄ.

Uczniowie z zainteresowaniem oglądali to niecodzienne przedstawienie. Chętnie też włączali się do marszu szkolnymi korytarzami, niosąc transparent z napisem Solidarność i wykrzykując hasła, m.in. „Precz z komuną!”.

Uczniowie i ich opiekunowie: pan Krzysztof Pałubicki oraz pan Jędrzej Abramowski w bardzo ciekawy sposób upamiętnili ten ważny dla Polaków dzień – rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Uczniowie, którzy przygotowali projekt:
Wiktoria Walińska (kl. IIIc), Aleksander Surma (IIIa), Julia Matuszkiewicz (IIIc), Dominik Pałubicki (IIIa), Magdalena Jażdżewska (IIIc), Tomasz Stoltmann (IIIc), Hubert Willich (IIIc), Krzysztof Stencel (IIIa), Kacper Pirch (IIIc). Fotogaleria >>>

Oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

II Powiatowy Mikołajkowy Turniej Mini Siatkówce dziewcząt klas V-VI o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych nr 1


5 grudnia 2014 w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie odbył się II Powiatowy Mikołajkowy Turniej Mini Siatkówce dziewcząt klas V – VI o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych nr1 w Kościerzynie.
W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 18 drużyn, czyli 90 zawodniczek. W trakcie meczy siatkówki uczennice doskonaliły swoje wysokie umiejętności ale przede wszystkim świetnie się bawiły. Panowała wesoła, świąteczna atmosfera zarówno wśród zawodniczek jak i wśród kibiców. Każdy uczestnik otrzymał słodki upominek i pamiątkowy dyplom a trzy najlepsze drużyny medale. Przechodni puchar Pani Dyrektor ZSP nr 1 trafił w ręce TAMARYN CESARSKICH uczennic z klasy VI d Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie. Szczególnie podziękowania należą się sponsorom i komisji sędziowskiej. Rolę sędzin pełniły uczennice kasy sportowej III a z Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie.

Skład zwycięskiej drużyny (TEMERYNY CESARSKIE)):
Natalia Breza 
Gabriela Gierłachowska
Olga Pozorska
Kamila Stępnakowska

Oprac. Adriana Knopik

Mikołajki


    5 grudnia obchodziliśmy w szkole mikołajki. Tego dnia wszyscy założyli czerwone stroje, a na głowy mikołajkowe czapki. W czasie lekcji dzieci uczestniczyły w ciekawych zabawach, po których uczniowie z klas I – III udali się do kina Remus na projekcję filmu „Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę”.

Rada Rodziców ufundowała dla wszystkich uczniów szkoły mikołajkowe słodycze.

Fotogaleria >>>

Oprac. Bożena Peplińska

Edukacyjna wycieczka do Gdyni


    28 listopada uczniowie z klas IIc i IId wraz z wychowawcami – panią Bożeną Peplińską i panią Sabiną Tkaczyk pojechały na wycieczkę do Gdyni. Pierwszym punktem wyprawy było obejrzenie spektaklu „Pinokio” w Teatrze Muzycznym. Dzieciom bardzo spodobała się wspaniała gra aktorów oraz bajkowa scenografia.

Po przedstawieniu wszyscy udali się do Oceanarium, gdzie odbyła się lekcja w laboratorium dotycząca bogactwa flory i fauny Morza Bałtyckiego. Dzieci przy pomocy mikroskopów badały małe organizmy zamieszkujące nasze morze. Uczniowie zwiedzali też Akwarium, by podziwiać piękno podmorskiego życia.

Fotogaleria >>>

Oprac. Bożena Peplińska, Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Konkurs „Mistrz trzeszczącego czytania”

   

26 listopada 2014 roku odbył się Szkolny Konkurs Logopedyczny „Mistrz trzeszczącego czytania” dla uczniów  klas IV – VI szkoły podstawowej. Organizatorem konkursu była pani Dorota Piesik.
Uczestnicy zmagali się z tekstami logopedycznymi, które zawierały trudności artykulacyjne.

Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Aleksandra Karczewska z kl. VIb
II miejsce – Marta Kujach kl. Va
III miejsce – Julia Zimmermannn kl. VIb

Fotogaleria

 

                                                                                                     Oprac. Dorota Piesik

Andrzejkowa zabawa


    26 listopada dzieci z klas II i III szkoły podstawowej brały udział w andrzejkowej zabawie. Wszyscy świetnie się bawili (oprawę muzyczną zapewnił pan Rafał Tybora). Uczennice z gimnazjum przygotowały dla dzieci tradycyjne wróżby.

Fotogaleria >>>

Oprac. Bożena Peplińska

Obchody Dnia Walki z AIDS

25 listopada 2014 roku rozpoczęły się szkolne obchody Dnia Walki z AIDS, których pomysłodawcami były pedagog gimnazjum Aleksandra Olszewska oraz psycholog Aleksandra Meger. W tym dniu wszystkie klasy drugie gimnazjum obejrzały specjalnie dla nich przygotowaną prezentację filmu „Żyję bez ryzyka AIDS”, połączoną z pogadanką na temat zagrożeń wynikających z zachowań ryzykownych. W tym dniu odbył się też konkurs wiedzy o HIV/AIDS, w którym wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum. Poziom wiedzy uczestników był wysoki. Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce:  Sandra Loll kl. II a
II miejsce:  Julia Klawikowska kl. II c oraz Wiktoria Szymańska kl IIe
III miejsce:  Krystyna Kamrowska kl. II b
IV miejsce: Paweł Zaborowski kl. II d oraz Oliwia Ostrowska kl. II c.

Wymienieni uczniowie przeszli do międzyszkolnego etapu konkursu, który również zorganizowały panie pedagog i psycholog. Do udziału zaproszono też uczniów z Zespołu Szkół Publicznych nr 2, Zespołu Szkół Publicznych nr 3 oraz Gimnazjum Montessori. Etap międzyszkolny odbył się 1 grudnia 2014 roku. Jego wyniki były następujące:

I miejsce: Sandra Loll ZSP nr 1
II miejsce: Wiktoria Szymańska oraz Krystyna Kamrowska, obie z ZSP nr 1
III miejsce: Julia Klawikowska ZSP nr 1, Natalia Majewska ZSP nr 2 oraz Wiktoria Raulin ZSP nr 2.

Zwycięzcom gratulujemy!

Fotogaleria

                                                                                  Opracowała: Aleksandra Meger

 

Nasi uczniowie kibicują drużynie Lotosu Trefl Gdańsk


    Uczniowie naszej szkole bardzo chętnie wyjeżdżają na mecze siatkówki do ERGO ARENY w Gdańsku. Jest to inna forma popularyzacji siatkówki tak bardzo popularnej w naszej szkole. Uczniowie znakomicie znajdują się w roli kibica. Mają okazję osobiście uczestniczyć w widowiskach sportowych na wysokim światowym poziomie, poznać sylwetki siatkarzy.

Odbyły się w tym roku dwa wyjazdy : 
12 listopada Lotos Trefl Gdańsk- Cuprum Lubin
29 listopada Lotos Trefl Gdańsk- AZS Politechnika Warszawska.

Wszystkich chętnych zapraszamy na kolejny wyjazd organizowany 4 lutego 2015 roku na hit Plus Ligi Siatkówki Mężczyzn pomiędzy drużynami Lotosu Trefl Gdańsk a PGE Skrą Bełchatów.

Fotogaleria >>>

Oprac. Adriana Knopik

Otwarcie boiska lekkoatletycznego


    Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie wzbogacił się o kolejny obiekt sportowy – boisko lekkoatletyczne. W uroczystym otwarciu kompleksu, które miało miejsce 12 listopada 2014 r., wzięli udział zaproszeni goście. Byli to m.in. minister sportu Adam Giersz, Burmistrz Miasta Kościerzyna Zdzisław Czucha, ksiądz prałat Marian Szczepiński, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie – Halina Uchman, przewodniczący Rady Rodziców szkoły podstawowej – Andrzej Miszczak, przewodniczący Rady Rodziców gimnazjum – Dariusz Raulin, Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Przewodniczący Rady Miasta Kościerzyna – Piotr Słomiński i radni. Goście wraz z panią dyrektor Grażyną Nykiel przecięli wstęgę, dokonując oficjalnego otwarcia obiektu. Następnie ks. prałat Marian Szczepiński poświęcił kompleks sportowy. Po części oficjalnej na nowootwartym boisku lekkoatletycznym odbyły się pierwsze zawody – bieg na 60m uczniów III klasy szkoły podstawowej. Zwycięzcom wręczono dyplomy. Potem studenci ASP w Gdańsku zaprezentowali główne dyscypliny lekkoatletyczne: bieg przez płotki, skoki wzwyż, pchnięcie kulą. Ostatnim ogniwem uroczystości był pokaz „Kids Atletic” w wykonaniu młodych adeptów lekkoatletyki – uczniów SP nr 75 z Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku.

Wszystkim uczniom życzymy, aby na nowym obiekcie trenowali z zapałem i odnaleźli radość w uprawianiu sportu.

Fotogaleria >>>


UROCZYSTE OTWARCIE KOMPLEKSU LEKKOATLETYCZNEGO >>>

Oprac. Hanna Szymkowiak

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości

    10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. W sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele obejrzeli program słowno – muzyczny. Podczas występu młodzi artyści ze szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali wiadomości z historii Polski, a także wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej.

W czasie apelu pani dyrektor wręczyła nagrody uczniom klas 0 - III, którzy zwyciężyli w konkursie plastycznym „Jesienne drzewo”. Celem konkursu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i uczenie dostrzegania piękna otaczającej przyrody.


Oto zwycięzcy:
Klasa „0”: 
1. miejsce – Kamil Wiśniewski (kl. 0 „A”)
2. miejsce – Maksymilian Kozieł (0 „A”)
3. miejsce – Zuzanna Ciszek (0 „A”)
Wyróżnienie: Weronika Sominka (0 „B”), Mateusz Trybowski (0 „B”)

Klasa I:
1. miejsce – Wiktoria Wantoch – Rekowska (I „C”)
2. miejsce – Nikodem Narloch (I „D”)
3  miejsce – Iga Małachowicz (I „D”)
Wyróżnienie: Julia Orzłowska (I „C”), Wiktoria Rospęk (I „B”)

Klasa II:
1. miejsce – Konstancja Bystron (II „C”)
2. miejsce – Igor Sobisz (II „A”)
3. miejsce – Zuzanna Kropidłowska (II „D”)
Wyróżnienie: Amelia Żołnowska (II „C”), Kacper Jakubowski (II „B”)

Klasa III:
1. miejsce – Wiktoria Breza (III „D”)
2. miejsce – Laura Górniewicz (III „C”)
3. miejsce – Agata Kowalewska (III „B”)
Wyróżnienie: Maja Cyra (III „B”)

Organizatorem konkursu była pani Joanna Radtke. Konkursowe prace oceniała komisja w składzie: Magdalena Pestka, Julita Mączewska, Jolanta Klawikowska, Danuta Wierzba. >>>

Fotogaleria >>>

Oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

PROGRAM  EDUKACYJNY  „MAŁY MISTRZ”

Od 1 września 2014 r. wszystkie klasy pierwsze ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie uczestniczą w programie edukacyjnym pt. „Mały mistrz”, który promuje i upowszechnia postawy sportowe i zdrowotne wśród uczniów klas młodszych. Program ten będzie trwał  trzy lata. Uczniowie poprzez aktywność fizyczną doskonalą swoje umiejętności sportowe, dbają o zdrowie oraz zdobywają odznaki sprawnościowe. Ideą programu jest zdobywanie przez nich sprawności w sześciu kategoriach: rowerzysty - turysty, lekkoatlety, gimnastyka - tancerza, piłkarza, saneczkarza - narciarza - łyżwiarza oraz pływaka - wodniaka. Wszyscy  uczniowie zdobyli już  pierwszą odznakę - turysty.  Potrafią rozróżnić podstawowe znaki drogowe, sprawnie i bezpiecznie  poruszać się po drogach oraz zachować bezpieczeństwo i przestrzegać  zasad obowiązujących podczas wycieczek klasowych.  Odznakę turysty dzieci zdobywały podczas wycieczek szkolnych zarówno pieszych, jak i autokarowych. Koordynatorem programu jest Alicja Wesołowska, nauczycielka wychowania fizycznego, a projekt współrealizują wychowawczynie klas pierwszych: Ewa Lewandowska, Marzena Andrzejewska, Julita Mączewska, Agnieszka Narloch, Monika Skowrońska - Temper.

Fotogaleria                                 

      Oprac. Ewa Lewandowska

 KOLEJNY ROK SZKOLNY Z PROGRAMEM „OWOCE W SZKOLE”

 

    Od września ponownie rozpoczął się w naszej szkole program „Owoce w szkole”. W ramach tego programu uczniowie klas: Ia, Ib, Ic i Id pojechali na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego Osada Burego Misia nad jeziorem Wentwie w Nowym Klinczu. Tam zwiedzili ogród warzywny, sad oraz pasiekę. Nauczyli się rozpoznawać drzewa i krzewy owocowe, zbierali jabłka i winogrona. Dowiedzieli się, czym zajmuje się pszczelarz, dlaczego należy chronić pszczoły i jak powstaje miód. Dzieci wróciły do szkoły szczęśliwe i pełne miłych wrażeń.   
Fotogaleria

Realizując zadania programu, dzieci z klasy Ic  w czasie zajęć poznawały również właściwości zdrowotne owoców i warzyw,  rozpoznawały je za pomocą zmysłów, segregowały na krajowe i egzotyczne.  Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne. Przedstawili owoce krajowe  techniką wydzieranki oraz zrobili samodzielnie smaczne sałatki owocowe

Fotogaleria

                  Oprac. Ewa Lewandowska

Wycieczka edukacyjna do Gdyni


    28.10.2014 klasy V c i VI d wyruszyły na wycieczkę. Korzystając z przepięknej, jesiennej pogody udały się nad morze by na własne oczy przekonać się co może zrobić natura. Spacer brzegiem morza na trasie Gdynia – Orłowo gdzie podziwiali Klif Orłowski dostarczył uczniom wielu wrażeń. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki „Experyment”. Tam, pod kierunkiem nauczycieli i edukatorów, na wielu interaktywnych stanowiskach uczniowie samodzielnie eksperymentowali wykorzystując w praktyce wiedzę zdobytą w szkole.

Fotogaleria >>>

Oprac. Adriana Knopik i Alicja Wessołowska

Zabawa w Dniu Kapcia


    Samorząd Uczniowski zainaugurował początek jesieni, ogłaszając nowe szkolne święto. 24 października obchodziliśmy Dzień Kapcia. W tym dniu uczniowie mogli zaprezentować swoje kapcie, laczki, klapki, bambosze. Było kolorowo, wesoło, inaczej. Przerwy umilała wszystkim muzyka. Chodziło o to, by uśmiechać się na przekór ponurej jesieni.

Fotogaleria >>>

Oprac. Aleksandra Meger 

Igrzyska i Gimnazjada w Pływaniu Indywidualnym


    W dniach 20.10 – 28.10.2014 odbyły się Szkolne Zawody w Pływaniu Indywidualnym. Zawody cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów, do szkolnych eliminacji przystąpiło bardzo wielu pływaków. Spośród nich wyłoniona została reprezentacja Szkoły Podstawowej i Gimnazjum na zawody miejskie. Uczniowie z miejsc I – III reprezentowali miasto w zawodach powiatowych. Kolejnym szczeblem był finał wojewódzki skąd ekipa miasta Kościerzyna przywiozła złoty medal w stylu klasycznym na 50 metrów. Medal zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 3, Magdalena Majewska.

A oto wyniki naszych reprezentacji >>>

Fotogaleria >>>

Oprac. Adriana Knopik i Alicja Wessołowska

Uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela


    13 października w ZSP nr 1 odbył się apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie zgromadzili w sali gimnastycznej, by obejrzeć program artystyczny przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Prowadzący uroczystość – Wiktoria Walińska i Aleksander Surma (uczniowie klasy III a gimnazjum) zadbali o wyjątkowo radosną atmosferę tego spotkania. Wszyscy bawili się, słysząc kolejne piosenki wykonywane przez uzdolnioną młodzież naszej szkoły: Aleksandrę Kropidłowską, Agnieszkę Pazdę („Don’t worry, be happy”), Aleksandrę Kujach („Blues bujany”), chór szkolny („Graj, profesorze”), szkolne krasnale: uczniów z klasy IIId szkoły podstawowej („Najlepsza w szkole jest przerwa”) oraz najmłodszych i bardzo odważne maluchy z klasy Id („Witaj, nasza dobra szkoło”). Burzą braw nagrodzono koncert skrzypcowy Rozalii Szulc, a brawurowy występ grupy szkolnych cheerleaderek zachęcił wszystkich do tańca.

Na zakończenie apelu uczniowie przygotowali niespodziankę dla nauczycieli. Przez cały poprzedzający tydzień uczniowie byli jurorami w tajnym konkursie: głosowali na najbardziej uśmiechniętego nauczyciela. Głosami uczniów miejsce II zajęli wspólnie: pani Monika Szulc i pan Wiesław Nickel, a I miejsce przypadło panu Krzysztofowi Pawłowskiemu. Zwycięzcy otrzymali zrobione przez uczniów dyplomy i drobne upominki. Samorząd Uczniowski przygotował też kwiaty dla wszystkich nauczycieli.

W przygotowaniu apelu pomagali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: A. Meger, M. Czajkowska, M. Hinc oraz P. Głodowska, S. Tuszkowski, M. Andrzejewska, D. Wierzba. Fotogaleria >>>

Oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Miejskie Igrzyska Młodzieży szkolnej w mini koszykówce


    Uczennice naszej szkoły podstawowej zajęły III miejsce w Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w mini koszykówce.

Skład drużyny: Monika Nakielska, Adela Polak, Pola Piertysko, Karolina Wojtyła, Julia Zimmermann, Weronika Widzińska, Emilia Konk, Karolina Zinka, Sara Orlikowka, Malwina Ramczykowska, Gabriela Gierłachowska. Opiekun: Adriana Knopik

Fotogaleria >>>

Oprac. Adriana Knopik

Dzień Nauczyciela na sportowo, mecz piłki nożnej NAUCZYCIELE vs. UCZNIOWIE


    W Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie w Dniu Edukacji Narodowej doszło do potyczki piłkarskiej. O godzinie 11.00 na sali gimnastycznej stanęły naprzeciw siebie reprezentacje nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 1.Obie reprezentacje były pewne swego zwycięstwa. Pierwsze minuty meczu to zaciętość gry z jednej  jak i z drugiej strony. Pierwszą bramkę zdobyli nauczyciele. Zaskoczeni uczniowie ruszyli z impetem do odrabiania strat. Po dwóch minutach był remis. Mecz toczył się w bardzo wysokim tempie i na bardzo przyzwoitym poziomie. W miarę upływu czasu przewagę bramkową zaczęła zdobywać reprezentacja nauczycieli. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem  5:2, a cały mecz 9:4 dla reprezentacji nauczycieli. Zabawa była przednia i drużyny już umówiły się na mecz rewanżowy, który odbędzie się na ''Orliku'' przy ZSP nr 1. Data meczu zostanie podana przez szkolny radiowęzeł oraz na stronie internetowej szkoły.

Skład drużyny uczniów: Michał Łakomiak, Łukasz Konkol, Mateusz Blok, Jan Darecki, Patryk Mikiciuk, Konrad Knopik, Łukasz Karczewski, Kacper Wilczyński, Wiktor Wierzba.
Skład drużyny nauczycieli: 
Mariusz Apostel, Mariusz Czaja, Michał Drzymała, Marek Ferdynus, Tomasz Leśkiewicz,  Paweł Mania, Krzysztof Pawłowski, Stanisław Szulta

Oprac. Stanisław Szulta 

V Wojewódzki Finał Turnieju Orlika o puchar premiera Donalda Tuska

    Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 z dużym zaangażowaniem dopingowali drużynę dziewcząt podczas V Wojewódzkiego Finału Turnieju Orlika o puchar premiera Donalda Tuska, który odbył się 8.10.2014 roku w Kościerzynie na stadionie miejskim. Nasze dziewczęta zaprezentowały się bardzo dobrze zajmując ostatecznie IV miejsce w województwie pomorskim.

Skład drużyny: Wiktoria Kujawa, Iga Leszczyńska, Kryspina Bukowska, Zuzanna Szyca, Iga Kropidłowska, Roksana Szczepańska, Martyna Masiak, Martyna Kuklińska, Roksana Skibińska.
Opiekun drużyny: Dominika Brzezińska.

Podczas turnieju funkcjonowała także strefa kibica, gdzie można było zagrać w najnowszą wersję gry komputerowej FIFA, zagrać w piłkarzyki, namalować swojego ulubionego nauczyciela wychowania fizycznego oraz wziąć udział w Piłkarskim Teście Orlika 2014. Test składał się z trzech prób: mistrz dryblingu, mistrz krótkich podań, mistrz jedenastek. Test cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli z naszej szkoły.


Najlepsi uczniowie w teście otrzymali pamiątkowe koszulki
: 
III a- Aleksander Wróbel,
III b- Jakub Wróbel, Maksymilian Jańczak
V a- Wiktor Gołuński, Kacper Murglin, Rafał Prądziński, Łukasz Orlikowski
V c- Maks Fąferko, Maksymilian Khial, Maciej Piesik
VI d- Gabrysia Gierłachowska, Olga Pozorska, Kamila Stępnakowska, Szymon Śliwa, Jakub Zgraja, Filip Woelke, Jakub Mrozewski. 
Równolegle toczył się turniej piłkarski FUNINIO dla dziewcząt i chłopców z rocznika 2004 i młodszych z kościerskich szkół podstawowych. Była to pierwsza edycja turnieju, więc organizatorzy nagrodzili wszystkich uczestników pamiątkowymi dyplomami, koszulkami i biletami do kina Remus. Fotogaleria >>>

Oprac. Adriana Knopik i Alicja Wessołowska

Sztafetowe Biegi Przełajowe

    Zakończyły się tegoroczne zmagania uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Miejskie przełajowe biegi odbyły się 6 października nad jeziorem Kaplicznym w Kościerzynie. Podczas tych zawodów sztafety dziewcząt i chłopców naszej szkoły podstawowej zajęły III miejsce. Sztafety gimnazjalistek i gimnazjalistów były bezkonkurencyjne i znacząco wygrały z innymi drużynami. 
Zawody powiatowe odbyły się w Garczynie na terenie Powiatowego Centrum Dzieci i Młodzieży. Nasze gimnazjalistki zajęły VI miejsce a gimnazjaliści II miejsce i awansowali do zawodów wojewódzkich. 
Finał Wojewódzkiej Gimnazjady w Sztafetowych Biegach Przełajowych odbył się 17 października w Garczynie. Drużyna naszych chłopców zajęła XI miejsce, wyprzedzając o trzy lokaty sztafetę z Gimnazjum w Karsinie, z którą w zawodach przełajowych przegrała.
Wszystkim reprezentantom i ich nauczycielom gratulujemy.

Skład dziewcząt SP 6: Wiktoria Szalewska, Monika Nakielska, Emilia Konk, Karolina Zinka, Anna Dargacz, Aleksandra Herman, Anna Burcon, Roksana Litwin, Zuzanna Lass, Roksana Szczepańska. Opiekun: Adriana Knopik

Skład chłopców SP 6: Miłosz Cyra, Jan Miszczak, Jan Szymkowiak, Filip Felskowski, Filip Woelke, Jakub Zgraja, Dominik Jaroniec, Dominik Szczepankiewicz, Łukasz Marcholewski, Marcin Blok, Paweł Juński, Jakub Kafarski, Dominik Khial. Opiekun: Paweł Mania

Skład dziewcząt Gimnazjum nr 1: Aleksandra Bielawa, Oliwia Kirszen, Patrycja Mączewska, Natalia Żynda, Zofia Cygiert, Julia Kowalska, Natalia Gruchała, Iga Mańska, Karolina Olszewska, Klaudia Pellowska, Paulina Pirch, Marta Bielawa, Iga Szmaglińska, Kinga Kleinszmidt, Weronika Wołoszyk. Opiekun: Alicja Wessołowska

Skład chłopców Gimnazjum nr 1: Dawid Migiel, Paweł Błaszkowski, Konrad Knopik, Jan Darecki, Kacper Miedziak, Damian Smoter, Robert Jereczek, Paweł Dorawa, Kacper Wilczyński, Patryk Hromiak, Łukasz Karczewski, Mikołaj Cyra, Krystian Zinka, Łukasz Szlagowski.Opiekunowie: Krzysztof Pawłowski, Stanisław Szulta. Fotogaleria >>>

Oprac. Adriana Knopik

Wyprawa do Wygonina


W dniach 26-28 września 2015 roku uczniowie klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 6 wraz z wychowawcą – panią Aliną Tecą przebywały w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie. Dzieci uczestniczyły tam w zajęciach na świeżym powietrzu, m.in. budowały szałasy z belek, bawiły się w parku linowym, strzelały z łuku, grały w piłkę nożną i siatkówkę. Wyjazd do Wygonina był też okazją do poznawania przyrody.

Dzieci aktywnie spędzały czas, a zabawa sprzyjała nauce i stwarzała okazje do odnoszenia sukcesów.

Fotogaleria >>>

Oprac. Bożena Peplińska, Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Charytatywny bieg wolności


25.09.2014 uczniowie z klas V c, VI d SP i III a Gimnazjum wzięli udział w charytatywnym biegu wolności 2014 z Gdańska do Berlina
POBIEGNIJ Z NAMI I POMÓŻ DZIECIOM NA UKRAINIE. 
Patronat nad biegiem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Nasi uczniowie wraz z uczestnikami całego przedsięwzięcia wystartowali z kościerskiego rynku i biegli ulicami miasta. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów biegu pamiątkowe koszulki, ponadto uczniowie klasy V c wpłacili zgromadzoną kwotę pieniężną na rzecz dzieci i młodzieży na Ukrainie. 
Opiekunami klas byli: Alicja Wessołowska, Adriana Knopik, Janusz Kuźma, Mariola Czajkowska, Mariusz Czaja. Fotogaleria >>>

Oprac. Adriana Knopik

Taneczne pokazy w ZSP nr1


17 września w sali gimnastycznej gościła grupa taneczna z Centrum Tańca Szczepan. Dzieci z klas 0 – III szkoły podstawowej mogły obejrzeć lekcję edukacyjno – integracyjną pod hasłem „Taneczna przygoda z bohaterami bajek w świecie dobrych manier”. Przy dźwiękach muzyki dzieci oglądały ulubione postacie z bajek: Shreka, Spidermana i Królewnę Śnieżkę. Podczas trwania tej muzycznej lekcji uczniowie poznali choreografie różnych stylów tanecznych (m.in. disco, hip – hop, tańce towarzyskie). Dzieci zostały też zaangażowane do wspólnej zabawy. Oprócz pokazu tańców organizatorzy spotkania zadbali o to, aby młodzi tancerze znali dobre maniery. Wybrany wśród dzieci ochotnik wziął udział w odegraniu scenki dotyczącej prawidłowego siedzenia przy stole. Dzieci wspaniale się bawiły. Na koniec wszyscy utworzyli pociąg i tanecznym krokiem udali się do sal lekcyjnych. Fotogaleria >>>

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

Cała Szkoła kibicuje Polskiej Reprezentacji Narodowej


W czasie trwania Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn nasza szkoła aktywnie wspierała polski zespół. W dniach, kiedy grali Polacy uczniowie przychodzili do szkoły w strojach kibica polskiej reprezentacji narodowej. W tych dniach królowały barwy biało – czerwone. W czasie przerw w świetlicy oglądaliśmy najciekawsze fragmenty meczów a na sali gimnastycznej rozgrywaliśmy mini mecze 1x1, 2x2. Równocześnie trwał konkurs na najaktywniejszego kibica. Opiekunowie akcji jednogłośnie przyznali, że najlepszymi kibicami byli Kryspina Bukowska z klasy V b oraz Olaf Kachnowicz z klasy IV a. W nagrodę uczniowie pojadą na mecz siatkówki Lotosu Trefl Gdańsk do Ergo Areny. Cała społeczność szkolna jest dumna ze zdobycia przez Polskę tytułu Mistrza Świata. Fotogaleria >>>

Oprac. Adriana Knopik, Mariola Czajkowska, Alicja Wessołowska

Bezpieczny powiat


24 września uczniowie klas pierwszych gimnazjum wzięli udział w akcji „Bezpieczny Powiat”, którą w Garczynie zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kościerzynie we współpracy z Komendą Powiatową Policji oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Celem imprezy było przybliżenie młodzieży wiedzy na temat bezpieczeństwa. Organizatorzy przygotowali pokazy sprzętu strażackiego i policyjnego oraz ratownictwa drogowego z symulacją wypadku i elementami pierwszej pomocy. Uczniowie m.in. uczyli się obsługi gaśnicy, oglądali pokaz tresury psa policyjnego, mogli też wziąć udział w różnych konkursach czy otrzymać certyfikat daktyloskopijny. Program tej udanej imprezy był bogaty, a organizatorzy przygotowali też dla wszystkich uczestników posiłek. Fotogaleria >>>

Oprac. Alicja Kosznik

Krzysztofiki


W czasie tegorocznych wakacji kolejny raz odbyły się warsztaty teatralne „Krzysztofiki”. Udział w nich wzięli uczniowie m.in. z naszej szkoły. We Wdzydzach Kiszewskich młodzi aktorzy pod okiem pana Krzysztofa Kaczmarka udoskonalali swoje umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie. Tam przygotowywali spektakl „Skrzypek na dachu”. We wrześniu mieszkańcy Kościerzyny mogli podziwiać talent młodych artystów w Sali im. L. Szopińskiego. Wzruszająca fabuła i profesjonalne przygotowanie przyciągnęły wielu widzów. Uzdolniona młodzież miała też okazję spróbować swoich sił na deskach Teatru „Zwierciadło” w Łodzi.

Oprac Julia Jankowska z klasy Ia oraz Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej honorowemu obywatelowi Kościerzyny, Romualdowi Wołodźce


Uczniowie klasy Va, 3.09.2014 uczestniczyli w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej Honorowemu Obywatelowi Kościerzyny Romualdowi Wołodźce.
Romuald Wołodźko zmarł 3.09.2013 w wieku 87 lat. Był znanym na całym Pomorzu instruktorem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. Przez kilkanaście lat prowadził on ze swoimi wychowankami bezpłatne kursy pływackie nad jeziorem Gałęźnym. Przez lata swojej pracy odwiedzał też szkoły, w których uczył bezpiecznego korzystania z wody. Był cenionym przez lokalną społeczność działaczem. 
Kościerscy radni samorządowi podjęli uchwałę, że obszar wokół J. Gałęźnego w Kościerzynie będzie nosić nazwę parku im. Romualda Wołodźki. Fotogaleria >>>

Opiekun: Adriana Knopik

Ślubowanie pierwszoklasistów


W dniu rozpoczęcia roku szkolnego odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie przeszli przez symboliczną bramę szkoły. Pani dyrektor Grażyna Nykiel pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające przyjęcie w poczet uczniów oraz rożki ze słodyczami i przyborami szkolnymi. Również rodzice zostali poproszeni o złożenie przysięgi, w której obiecywali dbać o swoje dzieci, doceniać ich starania, cieszyć się sukcesami swoich pociech.
Wszystkich pierwszoklasistów witamy w naszej szkole! Fotogaleria >>>

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2014/2015


Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 1 września 2014 roku odbyły się uroczyste apele. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Publicznych nr 1 zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele władz miasta: burmistrz Zdzisław Czucha, wiceburmistrz Kazimierz Stoltmann, Andrzej Miszczak – przewodniczący Rady Rodziców, Sławomir Szkobel – sekretarz miasta. Pani dyrektor Grażyna Nykiel przywitała wszystkich po wakacyjnej przerwie, życząc uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym 2014/2015. Szczególnie ciepło zostali powitani uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. 
Z okazji nowego roku szkolnego życzymy wszystkim wielu sukcesów! 

Fotogaleria >>>


Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska