"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.


Dodatkowe menu
Z kalendarza
  1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki
ROK SZKOLNY 2010/2011Zakończenie roku szkolnego w III klasach gimnazjum

22 czerwca o godzinie 13.00 rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego w III klasach gimnazjum. Na tę niezwykłą uroczystość przybyli nauczyciele, uczniowie, rodzice, przedstawiciele władz miasta. Pani dyrektor Grażyna Nykiel podziękowała wszystkim gimnazjalistom za ten wspólnie spędzony czas i pogratulowała dobrych wyników egzaminu gimnazjalnego. Tytuł najlepszego gimnazjalisty naszego miasta burmistrz Z. Czucha przyznał uczniowi klasy III c – Kamilowi Kinowi, który uzyskał średnią ocen 5,75. Wychowawcy wręczyli świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe tym, którzy odnieśli sukcesy w nauce, w konkursach przedmiotowych i w sporcie. 
Po akcie ślubowania absolwentów uczniowie klas II gimnazjum pożegnali starszych kolegów. 
W programie artystycznym „A jednak śpiewać wam będę pochwałę szkoły” (scenariusz napisała pani M. Cyra) absolwenci interpretowali teksty poetyckie. Po uroczystości wszyscy udali się do swoich klas. Nie obyło się bez łez, wzruszeń, kiedy trzeba było pożegnać się z nauczycielami, kolegami i szkołą.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska


Zakończenie roku szkolnego

22 czerwca w sali gimnastycznej uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 pożegnali rok szkolny 2010/2011. Pani dyrektor pogratulowała wszystkim, którzy dzięki swojej pracy otrzymali promocję do następnej klasy. Szczególne podziękowania skierowane zostały do tych uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Rozdano również nagrody za sukcesy w konkursach przedmiotowych i w sporcie. Do zobaczenia we wrześniu!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Bal szóstoklasistów


21 czerwca uczniowie klas szóstych uczestniczyli w balu z okazji zakończenia nauki w szkole podstawowej. Wszyscy ubrali się bardzo elegancko na tę niezwykłą uroczystość. Było mnóstwo dobrej zabawy, podczas której zrobiono pamiątkowe zdjęcia. 

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska


Bal gimnazjalny za nami

20 czerwca o godzinie 17.00 trzecioklasiści rozpoczęli swój bal. W sali gimnastycznej - dziewczęta w pięknych sukniach, chłopcy w garniturach – zatańczyli poloneza, któremu przyglądali się rodzice uczniów i wychowawcy poszczególnych klas. Po części oficjalnej młodzież wspaniale bawiła się dalej przy muzyce granej przez zaproszony zespół.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Bezpieczne wakacje

20 czerwca uczniowie gimnazjum ZSP nr 1 uczestniczyli w pokazie ratownictwa  nad Jeziorem Gałęźnym.  Ratownicy Kościerskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR)  uczyli m.in., jak przygotować się do wejścia do wody, jak pomagać tonącemu i udzielać pierwszej pomocy, przeprowadzić reanimację. Gimnazjaliści, pod okiem instruktorów, ćwiczyli też rzucanie kołem ratunkowym.  Zajęcia nad wodą prowadził pan Ryszard Brzoskowski – prezes WOPR.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Festyn szkolny

17 czerwca na terenie ZSP nr 1 odbył się festyn zorganizowany przez dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz Radę Rodziców. Na scenie można było zobaczyć występy uczniów, którzy zabrali gości festynu w podróż po europejskich krajach („Europo, witaj nam”). Młodzi artyści zaśpiewali utwory w języku polskim, angielskim, kaszubskim. 
Oprócz oglądania występów można było wziąć udział w zabawach, które przygotowali nauczyciele. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko „Zmień się – pomaluj sobie twarz”, przy którym dzieciom malowano buzie w kolorowe wzory. Na placu zabaw z kolei zorganizowano zabawy rekreacyjne z torem przeszkód, zawodami z piłką, woreczkami, skakaniem przez sznur. Dla tych, którzy lubią zagadki, uczniowie z kółka przyrodniczego przygotowali konkursy o zwierzętach, a miłośnicy gier mogli zagrać w warcaby czy kalambury. 
Pani Teresa Preis z Centrum Kultury Kaszubskiej pokazywała, jak powstaje papier czerpany. Zainteresowani mogli samodzielnie wykonać „papierowe dzieło”. Z kolei panie z nauczania zintegrowanego pomagały w lepieniu aniołów z masy solnej. 
W ramach festynu Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz podręczników szkolnych. Na jednym z boisk dzieci malowały kredą kolorowe obrazy. Obok sprzedawano prace plastyczne najzdolniejszych szkolnych artystów. Dzieci, które w ramach dodatkowych zajęć ćwiczą karate, zaprezentowały swoje umiejętności. W związku ze zbliżającymi się wakacjami przy jednym ze stanowisk pani Beata Chwarzyńska pokazywała, jak udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie mogli też zapoznać się z zasadami bezpiecznych wakacji. 
Dla wszystkich, którzy przyszli na festyn, otwarta była kawiarenka z kawą i pysznymi ciastami.

RELACJA Z FESTYNU SZKOLNEGO >>>.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Kraina szkolnej poezji

„Do tej krainy idź ścieżkami tonów,
             Z których się rodzą spokojne muzyki,
             Granicą dźwięków jeszcze nie spełnionych,
             Zaczętych tylko”  

                    (Czesław Miłosz „Kraina poezji”)

Rozstrzygnięto konkurs poetycki,  w którym wzięli udział gimnazjaliści naszej szkoły.   Należało napisać  utwór, którego tematyka poruszałaby  m. in. sprawy szkoły, przyjaźni, tolerancji.  Przez cały rok nasi gimnazjalni poeci przynosili  swoje próby poetyckie.  Tegoroczne  utwory  dotyczą  spraw ważnych („List do Antygony” Eweliny Stefańskiej), ale także są zabawą poetycką (wiersz w stylu barokowym „Kwestia smaku” Aleksandry Pobłockiej).  Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.  Zapraszam do przeczytania wyróżnionych utworów i zachęcam do tworzenia poezji. 

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Zwycięstwo ZSP nr 1 w konkursie o bioróżnorodności „NIE  ZNIKAJ”!

Znamy już wyniki konkursu o biórożnorodności pod hasłem „Nie znikaj”, w którym wzięło udział ponad 60 szkół i przedszkoli z całej Polski.  Jury konkursu było pod wrażeniem pomysłowości uczestników.  Po burzliwych naradach zdecydowano się nagrodzić  dziesięć  najlepszych placówek. Nasza szkoła  znalazła się w zwycięskiej grupie! Jeszcze raz dziękujemy pani Bożenie Tomaczkowskiej - organizatorce tego przyrodniczego przedsięwzięcia.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Finał konkursu „Dobre rady na elektroodpady”

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie, zespół „Pogromcy Elektrośmieci II” brali  udział w Ogólnopolskim Konkursie „Dobre rady na elektroodpady". Program był prowadzony w ramach kampanii edukacji ekologicznej AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

W ramach prac konkursowych zespół:

1. Dokonał diagnozy stanu zagrożenia ZSEE w środowisku lokalnym. 
2. Przygotował szkolną gazetkę o tematyce ZSEE. 
3. Propagował stan zagrożenia ZSEE w lokalnych mediach oraz w formach akcji bezpośrednich (przygotowanie i rozdawanie ulotek w szkole i na Rynku Miasta podczas obchodów Światowego Dnia Zdrowia). 
4. Przygotował raport z własnych działań. 
5. Zebrał ponad 6 ton elektroodpadów. (Zbiórka miała miejsce 16 kwietnia 2011r.)

Uważamy, że nasza akcja przyczyniła się do:

1. Podniesienia wiedzy uczestników o tym, czym jest zużyty sprzęt elektryczny i jakie zagrożenia niesie ze sobą rosnący poziom nasycenia sprzętem elektrycznym i elektronicznym w gospodarstwach domowych. 
2. Wzrostu świadomości i umiejętności zmniejszania negatywnego wpływu ZSEE na środowisko. 
3. Propagowania postawy proekologicznej poprzez działanie i przeżywanie działań proekologicznych w grupie rówieśniczej. 
4. Wskazania zależności pomiędzy pożytecznym społecznie działaniem w rówieśniczej grupie lokalnej a uzyskanymi wymiernymi efektami.

Konkurs trwał od 21 marca do 20 maja 2011 r. Zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w finale konkursu w Cinema Park w Cinema City Bemowo w Warszawie. W konkursie zajęliśmy IV miejsce.  W nagrodę szkoła otrzymała – monitor LG 22 cale, a członkowie zespołu „Pogromcy Elektrośmieci II” otrzymali aparaty cyfrowe firmy Nikon COOLPIX L 23.

W finale konkursu uczestniczyliśmy dzięki transportowi, który zapewnił nam Urząd Miasta w Kościerzynie. 
Urząd Miasta sponsorował także nasze działania związane z rozpropagowaniem akcji.

Pogromcy Elektrośmieci II – uczniowie klas II Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Badanie wody w rzece Bibrowa i IX Bałtycki Festiwal Nauki

W klasach III Gimnazjum nr 1w Kościerzynie realizowany jest projekt badania wody w rzece Bibrowa, który stawia sobie za cel sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia kościerskich wód. Prowadzone są badania biologiczne i fizyko-chemiczne na 4 stanowiskach. Badania  prowadzone są  w terenie i w pracowni biologicznej.
Do tego badania przystąpili przedstawiciele klas trzecich gimnazjum, którzy w różnoraki sposób byli powiązani z ekologią. Wspólnie badaliśmy wodę na czterech stanowiskach. Dodatkowo przeprowadziliśmy badania chemiczne w jeziorach Kaplicznym i Wierzysko. Prowadziliśmy badania pięciokrotnie,  wspólnie rozpoznawaliśmy organizmy wodne i badaliśmy parametry fizyko-chemiczne  wody. Na koniec   zajęć każda grupa prezentowała wyniki swoich badań.  Efekty naszej pracy przedstawiliśmy  na Międzynarodowym Dniu Ziemi w Ogródku Jordanowskim.
Z okazji zakończenia projektu  nauczycielki (opiekunki projektu):  pani Kazimiera Lidke, pani Hanna Plichta i pani  Maria Werochowska zorganizowały wszystkim uczniom,  zaangażowanym w projekt, wyjazd na IX Bałtycki Festiwal Nauki. Uczestniczyliśmy w zajęciach na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego:  wykładach i warsztatach dotyczących np.: elektryczności mózgu, budowy mózgu w 3D lub rozpoznawaniu organizmów pod mikroskopem. W planie wycieczki mieliśmy także zwiedzanie Trójmiejskiej Biblioteki XXI wieku  oraz obejrzenie seansu w 3D  „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”.    
Naszym następnym wspólnym celem było uczestnictwo w konkursie „Morze wiedzy w kropli wody. Eutrofizacji zapobiegamy, gdy źródła substancji biogenicznych ograniczamy”. Organizatorzy konkursu oczekiwali od nas poznania procesu eutrofizacji, czyli nadmiernego nawożenia wód. Mieliśmy wykonać ulotkę. W tym celu panie nauczycielki rozdzieliły zadania pomiędzy grupami. Mieliśmy zebrać zdjęcia, informacje, wykresy. Wykorzystaliśmy też wyniki naszych badań. W celu sprawdzenia świadomości mieszkańców Kościerzyny na temat eutrofizacji przeprowadziliśmy ankietę. Po wykonaniu i wysłaniu pracy do głównej komisji konkursowej w Instytucie Oceanografii UG w Gdyni okazało się, że nasza praca zwyciężyła. Nagrodą miał być rejs statkiem badawczym „Oceanograf II” i zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, ale plan uległ zmianie,  gdyż statek zepsuł się i w zamian za to mieliśmy zajęcia na klifie Redłowskim. Podczas tych zajęć uczestniczyliśmy w wykładach na temat budowy geologicznej i erozji klifów. Po tych zajęciach mieliśmy ciekawą pogadankę o kamieniach polskich plaż i złożach gazu łupkowego w Polsce i sposobach jego wydobywania. 
Po zwiedzeniu akwarium miał miejsce poczęstunek, a następnie w Instytucie Oceanografii odbyło się wręczenie dyplomów i nagród.
Te dwie wycieczki były dla wszystkich niesamowitym przeżyciem i stanowiły zakończenie projektu badania wody.

Kazimiera Lidke, Maria Werochowska, Hanna Plichta

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Zwycięzcy konkursu „Po drugiej stronie obiektywu”


Konkurs fotograficzny  - zorganizowany przez Samorząd Szkolny ZSP nr 1 – skierowany był do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Tematyka  zdjęć obejmowała pięć kategorii: „Pierwsze oznaki wiosny”, „W ruchu”, „Zwierzę”, „Hobby”, „Nocą”, „The best of”. Komisja w składzie: Karolina Rekowska  (przewodnicząca Samorządu Szkolnego) oraz Jarosław Ryngwelski (FOTO  FLASH) po wstępnej selekcji wybrała najlepsze prace w każdej kategorii. Pod uwagę brano: kreatywność, operowanie światłem, umiejętność wykorzystania możliwości programów komputerowych oraz ogólne wrażenia artystyczne. 

Nagrodzone prace ozdobią korytarze naszej szkoły.

Karolina Rekowska
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Ekologiczna akcja pod hasłem „Nie znikaj”

20 maja 2011 roku uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 wraz z nauczycielką przyrody panią Bożeną Tomaczkowską zorganizowali imprezę ekologiczną pod hasłem „Nie znikaj”. Współorganizatorami zostali:  Wdzydzki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Kościerzyna, Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie. Akcja rozpoczęła się marszem ulicami Kościerzyny (ZSP nr 1 – ul. M.C. Skłodowskiej, Sikorskiego, Miodowa, Słodowa) w stronę centrum miasta.

Na rynku można było obejrzeć przygotowane wystawy, wziąć udział w konkursach i grach dotyczących ekologicznych zagadnień.  Jedną z wystaw - „Życie na łące” -  tworzyły prace uczniów klasy II Szkoły Podstawowej nr 6. Pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Zielonej Szkoły w Schodnie przygotowali wystawę roślin i zwierząt chronionych, występujących we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Ponadto na stoisku Parku uczestnicy akcji mogli zapoznać się z biologią raka szlachetnego, a na scenie głównej sprawdzić swoją wiedzę w konkursie na jego temat.

 Młodzi ekolodzy chętnie przystępowali też do wielu innych  konkursów, które polegały m. in. na dopasowywaniu ptaków do ich gniazd, owadów do ich larw, drzew leśnych liściastych do ich owoców, rozpoznawaniu tropów zwierząt czy kolorowaniu „ukrytych obrazków” dotyczących zwierząt i roślin. Zwycięzcy wszystkich konkursów zostali nagrodzeni.

W czasie trwania imprezy można było obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Imprezy ekologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Tegoroczna akcja dotyczyła bioróżnorodności, a jej celem było zwrócenie uwagi na coraz powszechniejsze wymieranie wielu gatunków zwierząt i roślin. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uczniowie z wszystkich kościerskich szkół wezmą udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

Nagrodzeni uczniowie:

1.   Rozpoznawanie tropów zwierząt:
I miejsce:   Mateusz Latos (V b)
II miejsce:  Paweł Dorawa (V b)
III miejsce: Karolina Kozakiewicz (V a)

2.   Dopasowanie ptaków do ich gniazd:
I   Aleksander Kozłowski (V c)
II  Kacper Pirch (V a)
III Maciej Usarek (V c)

3.  Dopasowanie owadów do ich larw:
I  Jakub Macierzanka (IV d)
II Patryk Bławat (IV d)

4.   Dopasowanie drzew leśnych liściastych do ich owoców (pięć równorzędnych miejsc):
B. Grodzki (IV d), M. Piepiórka (V c),  S. Jakubowska (V a),  A. Kujach (IV d), 
F. Baszanowski (V a)

5.   Konkurs plastyczny pt. „Życie na łące”:
I   Nikola Lass (II a)
II  Wiktoria Ceplin (II a)
III  Michalina Kreft (II a)

Bożena Tomaczkowska
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Goście ze Stanów Zjednoczonych  w ZSP nr 1

Od wtorku do czwartku (17 – 19 maja 2011) gościliśmy  w naszej szkole  Amerykanów z młodzieżowej organizacji Teenmania.  Grupa, która przyjechała do Kościerzyny, liczyła 15 osób.  Na lekcje do poszczególnych klas przychodziły 2-3 osoby. Nasi uczniowie mieli wyjątkową okazję, żeby sprawdzić swoje umiejętności językowe, a także dowiedzieć się od rodowitych Amerykanów,  jak żyje się w  Stanach Zjednoczonych.  
Nauczyciele, którzy prowadzili lekcje z udziałem gości: J. Obolewicz, H. Szuta, M. Bartosińska, K. Rekowska, J. Abramowski, M. Linkner – Modrzejewska, L. Lemańczyk – Bławat.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Uroczysty apel

Pod koniec kwietnia uczniowie ZSP nr 1 uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Gimnazjaliści wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej, by odśpiewać hymn  i obejrzeć montaż poetycko – muzyczny przeplatany wiadomościami z historii. Pani dyrektor Grażyna Nykiel  przypomniała, jak ważne są te majowe dni, podczas których  obchodzimy także święto pracy, rocznicę naszego przystąpienia do Unii Europejskiej oraz  święto flagi.
Na zakończenie wręczono nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w konkursach  przedmiotowych.
(Apel przygotowali  nauczyciele: Pani H. Guździoł, pan Ł. Wojtysiak, pani L. Nadolska, pan S. Tuszkowski).

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Próbne egzaminy w II klasach gimnazjum

12, 13 i 14 kwietnia  gimnazjaliści z II klas przystąpili do pisania próbnych egzaminów.  Uczniowie zmagali się z  zadaniami obejmującymi zagadnienia z przedmiotów humanistycznych, matematycznych, z języka nowożytnego. Tegoroczne próbne egzaminy zostały przeprowadzone według nowych zasad, które będą obowiązywały w przyszłym roku szkolnym 2011/2012.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Pomoc  dla  Laury

Przed świętami wielkanocnymi nasza szkoła zorganizowała akcję  „SOS  DLA  CIEBIE – pomagamy Laurze” uczennicy klasy VI b. Organizatorki zbiórki pieniędzy - siostry katechetki: Ilona i Faustyna – zebrały do sprzedaży kolorowe przybory szkolne, kubeczki, breloki do kluczy, maskotki, pluszowe poduszki i wiele innych przedmiotów. Akcję pomocy przeprowadzono dwukrotnie: w szkole i na rynku miasta (podziękowania dla uczennic gimnazjum, które pomagały w sprzedaży: P. Kleinschmidt, P. Zaborowskiej, P. Mudlaff z klasy III d). W  szkole, podczas każdej przerwy uczniowie też mogli kupić coś dla siebie, a tym samym wesprzeć leczenie Laury.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli Laurze!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wystawa prac o Janie Pawle II

Podczas rekolekcji wielkopostnych uczniowie klas I – IV szkoły podstawowej na lekcjach religii malowali na szkle postać Jana Pawła II. Z najpiękniejszych prac siostry katechetki zrobiły wystawę zatytułowaną „W oczekiwaniu na beatyfikację Jana Pawła II”. Wystawę ozdobiły też puzzle oraz deseczki ozdobione wizerunkiem i myślami Papieża.

 
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Elektrośmieci 2011

16 kwietnia 2011 odbyła się w naszej szkole zbiórka zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Zebraliśmy ponad 6 ton elektroodpadów.
Wszystkim uczestnikom zbiórki serdecznie dziękujemy.

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI W ZSP NR 1 >>>

Zespół "Pogromcy elektrośmieci"

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Konkursowe wystawy

Na szkolnych korytarzach można obejrzeć wystawy prac, które wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. dr. Bernarda Sychty. Jedna z wystaw prezentuje malarskie dzieła wykonane w ramach obchodów Dnia Patrona. Dzieci z klas I i II  z zapałem przystąpiły do malowania swoich obrazów. Oto laureaci  tych artystycznych zmagań:
„Moje miasto – Kościerzyna” (konkurs dla klas I SP)
I miejsce: Zuzanna Szyca (I b), 
II miejsce: Łukasz Orlikowski (I e), Wiktoria Szwichtenberg (I d), 
III miejsce: Martyna Masiak (I c), Kaja Kołtunik (I c). Wyróżnienie dla Zuzanny Cyry (I d)
„Baśnie kaszubskie” (konkurs dla klas II SP)
I miejsce: Sara Orlikowska (II c), 
II miejsce: Julia Mańska (II a), 
III miejsce: Jakub Hinca (II c).
Wyróżnienia: Adela Polak (II a), Marcelina Stupień (II a), Wiktoria Szalewska (II a), Michalina Kreft (II a).

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Obchody Dnia Patrona

30 marca w Sali gimnastycznej odbył się krótki koncert związany z obchodami Dnia Patrona.  Już od wielu lat dzień ten wpisany jest do kalendarza imprez szkolnych na 21 marca (data urodzin ks. dr. Bernarda Sychty oraz data nadania szkole jego imienia). Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali swe umiejętności wokalne i aktorskie, przedstawiając sceny z porannego życia młodego człowieka na podstawie tekstu Tomasza Fopke „ESEMESE do Pana Boga” oraz śpiewając piosenki znanych polskich artystów w przekładzie na język kaszubski. Ponadto szkolna widownia miała okazję poznać regionalne nazwy miesięcy oraz ich pochodzenie, jak również wysłuchać kilku zabawnych dowcipów w języku kaszubskim. Reżyserem, organizatorem koncertu oraz tłumaczem tekstów piosenek była pani Iwona Makurat.  Aranżacje muzyczne przygotował pan Sławomir Tuszkowski. 
W ramach Dni Patrona co roku w naszej szkole organizuje się liczne konkursy, m.in. „Moje miasto”, „Szlaki turystyczne Kaszub”, „Życie i twórczość ks. dr. Bernarda Sychty”. Po koncercie przedstawiono laureatów tych konkursów i wręczono im dyplomy oraz nagrody.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Przegląd  artystyczny  „Europo, witaj nam”

W pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przeglądzie artystycznym zatytułowanym „Europo, witaj nam”. Wybór tematu nie był przypadkowy. Ma związek z wielkim wydarzeniem, które czeka nas 1 lipca 2011r., kiedy to Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, czyli tzw. prezydencję.  

Autorką scenariusza była pani Alicja Kosznik, stroną muzyczną zajął się pan Sławomir Tuszkowski.Uroczystość odbyła się w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2010/2011 – Rokiem Odkrywania Talentów. Gimnazjaliści z ZSP nr 1 przez kilka  tygodni przygotowywali piosenki, skecze i występy taneczne związane z różnymi krajami Europy. Na ekranie zwieszonym w sali gimnastycznej młodzież oglądała slajdy (przygotowane przez Macieja Majkowskiego),  które przedstawiały obrazy charakteryzujące dany region Europy: flagi poszczególnych krajów, krajobrazy, mosty, zabytki, zdjęcia piosenkarzy, zespołów, aktorów.

Po odśpiewaniu przez uczniów klas IIIb i IIId hymnu „Europo, witaj nam” podróż po Europie rozpoczęła się od państw skandynawskich: Szwecji i Finlandii. Były piosenki m.in.  ABBY („Mamma Mia” w wykonaniu Aleksandry Adamkiewicz), Roxette (śpiewały dziewczęta z klasy IIe),  kadr z filmu „Potop”, ciekawostki związane z krajobrazem, klimatem, kulturą.

Kolejno zaprezentowano Danię – kraj autora najpiękniejszych baśni, Hansa Christiana Andersena; Belgię – jedno z najmniejszych państw europejskich, którego stolica – Bruksela – jest jednocześnie „stolicą” Unii Europejskiej; Holandię – kraj znany z licznych kanałów, wiatraków i  rowerów.  Odwiedziliśmy też Francję i Paryż – najbardziej romantyczne miasto świata, miasto zakochanych. Wiązankę pięknych piosenek francuskich zaśpiewała Julia Szczypior,  a utwór „Pod niebem Paryża” – Weronika Dargacz. Oklaskami nagrodzono też Aleksandrę Słomską, która grała kankana. Publiczność zgromadzona w sali obejrzała pokaz najnowszej mody paryskiej przygotowany przez dwa domy mody: klasę IIa  i  Ic. W związku z tym, że Francja to również doskonała kuchnia, klasy Ia i Ib przygotowały degustację. W podróży po Wielkiej Brytanii towarzyszyły nam m.in. piosenki Beatlesów („Yesterday” zaśpiewała Agata Data),  utwory: „Kiedy tęsknię” z repertuaru Roda Stewarta w wykonaniu Kingi Maciągowskiej, „Shape of my heart” Stinga (zaśpiewała Oliwia Aszyk), „Sweet Dreams” grupy Eurythmics (w wykonaniu Eweliny Stefańskiej). Martyna Gostomska i Klaudia Jankowska pięknie zatańczyły. Uczniowie udali się również do Irlandii,  słonecznej Hiszpanii, do Włoch. Piosenkę „Felicita” zaśpiewały Agata Data i Natalia Ceplin, które specjalnie na ten występ nauczyły się śpiewać po włosku.

W kolebce europejskiej cywilizacji – w Grecji – gimnazjalistów przywitał cały panteon greckich bogów znanych z mitologii. Dziewczęta z klasy IIe zaśpiewały piosenkę „Dzieci Pireusu”, a uczniowie z klasy IId zatańczyli zorbę – taniec, który jest wyrazem niezatapialnego optymizmu i radości życia. Wszyscy włączyli się do wspólnej zabawy.

Była też wyprawa do  czeskiej Pragi i spotkanie zabawnego Jożina z bażin (wykonanie utworu „Jożin z bażin” przez dziewczęta z IIf). Piosenkę „Malowany dzbanku” zaśpiewała po czesku Kinga Maciągowska. Na Ukrainę przeniosła wszystkich pięknie zaśpiewana przez Maję (absolwentkę naszego gimnazjum) i jej brata Marcina Zwarę „Dumka na dwa serca”.

Na koniec tej niezwykłej podróży wróciliśmy do Polski. Klasa IIIe wykonała piosenkę „Makumba”. „Dzisiaj Europa jest ojczyzną wielu narodów. Zmienia się i nasze społeczeństwo. Coraz więcej wśród nas obcokrajowców, którzy – z różnych powodów – wybrali Polskę za swoją drugą ojczyznę” – usłyszeliśmy od prowadzących uroczystość (Tomka Lidzbarskiego, Darii Abramowskiej, Agaty Szulpin).

Rok Odkrywania Talentów wychodzi naprzeciw zaleceniu Rady Europy, która chce zwrócić uwagę na potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży o wyjątkowym potencjale oraz zapewnić im pomoc i wsparcie.

Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli  udział w  uroczystości. Tegoroczny  pierwszy dzień wiosny pokazał, jak wielu z nich  obdarzonych jest talentem muzycznym czy tanecznym. Tym młodym artystom życzymy, by rozwijali swój talent.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wycieczka szkolna do Londynu

Członkowie Koła Podróżniczego w dniach 14 – 18 marca wybrali się na wycieczkę szkolną do Londynu. Grupa  liczyła 15 uczniów  z klas trzecich  gimnazjum. Opiekunami w czasie wycieczki byli Jarosława Norek i Jędrzej Abramowski. Do stolicy Anglii grupa poleciała samolotem, a na miejscu  poruszała się środkami komunikacji miejskiej (głównie metrem). Plan zwiedzania w czasie wycieczki był bardzo bogaty i wypełniał  uczniom czas od 8.00 do 19.00 każdego dnia wycieczki. Dodatkową  atrakcją wyjazdu był fakt, że w czasie pobytu w Londynie uczniowie mieszkali w domach rodzin brytyjskich. Dzięki temu mogli  sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego, jak również zapoznać się z życiem codziennym i zwyczajami mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Jarosława Norek
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Uroczyste przyznanie stypendiów burmistrza

12 marca w naszej szkole odbyło się wręczenie stypendiów burmistrza za rok 2010 dla wyróżniających się uczniów i studentów z terenu miasta Kościerzyna. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta, rodzice oraz nagrodzeni uczniowie. Stypendium może otrzymać uczeń, który m.in. ma wysoką średnią ocen, znaczące wyniki w sporcie, dziedzinie artystycznej lub naukowej. Zdzisław Czucha wręczył stypendia 14 uczniom naszej szkoły. Otrzymali je:

Michał Błaszczyk
Magda Dawidowska 
Dominika Grabowska
Patryk Hromiak
Szymon Jaszewski
Aleksandra Kaszubowska
Kamil Kin
Marta Kropidłowska
Tomasz Lidzbarski
Maciej Majkowski
Weronika Nowak
Wiktoria Rymon – Lipińska
Anna Walczak
Marta Zaborowska

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Światowy Dzień Głośnego Czytania

9 marca  nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Głośnego Czytania.  Tego dnia najlepsi czytelnicy z poszczególnych klas I – III (nazwiska w załączniku), członkowie Koła Bibliotecznego oraz dorośli głośno czytali fragmenty literatury dziecięcej. Dzieci z zainteresowaniem słuchały  czytanych tekstów, a także dzieliły się wrażeniami  po przeczytaniu własnych książek. Wśród najmłodszych uczestników spotkania znaleźli się ochotnicy, którzy zaprezentowali swoje umiejętności czytania  przed panią wicedyrektor  szkoły Alicją Kosznik. Najlepszy czytelnik  z każdego poziomu klas I – III dostał   imienny certyfikat udziału w akcji głośnego czytania.  Naszej szkole również przyznano  certyfikat za udział w akcji LitWord (organizacji, która propagując ideę głośnego czytania, jednocześnie przypomina o powszechnym prawie do edukacji i nawołuje do walki z analfabetyzmem).

Wszystkim uczestnikom spotkania bardzo spodobała się inicjatywa obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania.  - Poprzez tego typu inicjatywy chcemy pokazać dzieciom, że wspieramy ich przyszłość, że mają prawo do czytania, pisania i dzielenia się swoimi słowami, aby zmienić świat.  My, jako organizatorzy tego dnia w bibliotece też jesteśmy zadowoleni, bo propagując ideę głośnego czytania, mamy do czynienia nie tylko z uważnymi słuchaczami, ale i aktywnymi czytelnikami: rozmówcami, recenzentami, prelegentami, osobami ciekawymi świata – powiedziała pani Beata Jansen, bibliotekarka w ZSP nr 1 oraz współorganizatorka  spotkania.

W bibliotece można też było obejrzeć   kolorowe zdjęcia organizatorów LitWord oraz obrazy z pseudoszkolnego życia  dzieci z biedniejszych rejonów świata (tych, którym symbolicznego poparcia udzieliła nasza szkoła).

Podziękowania za  zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania w  ZSP nr 1 należą się paniom bibliotekarkom: Beacie Jansen, Barbarze Gostomskiej oraz członkiniom Koła Bibliotecznego, uczennicom: Monice Brunce, Wiktorii Rymon – Lipińskiej, Katarzynie Wojak, Sabinie Zembrzuskiej, Oldze Zawadzkiej, Marcie Gliwie.

Beata Jansen
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Najlepsi szkolni recytatorzy

7 marca odbyły się szkolne eliminacje XXVIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej dla uczniów gimnazjum.  Szkolna Komisja Konkursowa (panie: Alicja Kosznik, Maria Cyra, Alicja Kospał – Pawłowska)  najwyżej oceniła recytację Eweliny Stefańskiej (z klasy I c gimnazjum), która  zaprezentowała wiersz Wisławy Szymborskiej „O śmierci bez przesady”.  Tego samego dnia  do konkursu przystąpili także uczniowie szkoły podstawowej. W komisji zasiadły  panie Hanna Szymkowiak, Anna Polak. Zwycięzcami zostali: Aleksandra Kujach (z klasy IV c), która  pięknie recytowała „Pchłę Szachrajkę” Jana Brzechwy oraz Jakub Kozłowski (z klasy IV d) z  wierszem  „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry. Zwycięzcy  szkolnego etapu konkursu zakwalifikowali się do eliminacji gminnych. Życzymy  sukcesów!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Gimnazjaliści w „Błękitnej Szkole”

W dniach od 28 lutego do 4 marca uczniowie z klasy III g wraz z dwoma opiekunami (p. Stanisławem Szultą i p. Mariuszem Apostelem)  wzięli udział w tygodniowych zajęciach zorganizowanych przez  „Błękitną Szkołę” we Władysławowie. Gimnazjaliści  poznali m.in. proces powstawania papieru czerpanego, mogli też zrobić własną kartkę. Jeden dzień spędzili na Helu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w fokarium. Zwiedzali również miasto. Wolny czas uczniowie wypełniali spacerami po pięknych plażach Władysławowa.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Karnawałowe dyskoteki

W lutym w klasach 0 – III zorganizowano karnawałowe dyskoteki. Bale prowadził pan Sławomir Tuszkowski, który zabrał dzieci w magiczną podróż pociągiem po krajach Europy. Wystąpił też zespół „Uśmiech”. Dzieci – pięknie przebrane  za bajkowe postacie – bawiły się znakomicie. Podczas zabawy przeprowadzono liczne konkursy oraz sprzedawano  fanty  zebrane kilka dni wcześniej (maskotki, książki, przybory szkolne). W ofercie były również ciasta i napoje. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc dla uczennicy naszej szkoły.

Podziękowania za przygotowanie karnawałowych balów należą się pani Beacie Murglin (prowadzącej zespół „Uśmiech”)), pani Beacie Każyszce (organizatorce loterii fantowej) oraz paniom

z  nauczania zintegrowanego: Bożenie Peplińskiej, Ewie Lewandowskiej, Joli Klawikowskiej, Beacie Toczek. Dziękujemy także wszystkim uczniom szkoły za pomoc w zbieraniu pieniędzy  dla chorej koleżanki.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Laureaci konkursów

W  I  semestrze nasi uczniowie wzięli  udział w wielu konkursach przedmiotowych (kuratoryjnych) i innych.  Oto lista zwycięzców >>>. Wszystkim  uczniom i ich opiekunom  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce! 

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Koncert z okazji akcji „Mam haka na raka”

18 lutego w szkolnej stołówce odbył się koncert promujący walkę z rakiem płuc i nałogiem, jakim jest palenie wyrobów tytoniowych.  Młodzież, która zorganizowała i występowała podczas tego niecodziennego występu,  to  absolwenci  i obecni uczniowie ZSP nr 1. Celem  ogólnopolskiej akcji  „Mam haka na raka” jest uświadomienie młodym ludziom, zwłaszcza gimnazjalistom, jak wielkim niebezpieczeństwem dla zdrowia jest palenie tytoniu.

Podczas koncertu  usłyszeliśmy m.in. „Dni, których nie znamy”, „Przeżyj to sam”, „Blues o czwartej nad ranem”, „Nie płacz, Ewka”, „Alleluja”, „Wehikuł czasu”. Koncert przygotowali: Mateusz Borzyszkowski,  Aneta Stenka, Karolina Podolska, Bartłomiej Kotłowski, Mikołaj Warpechowski, Marcin Kaszubowski, Chrystian Niemczyk. Cieszy nas, że młodzież tak chętnie włącza się w akcje promujące zdrowy styl życia. Dziękujemy organizatorom tego przedsięwzięcia!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Szkolny konkurs recytatorski

10 lutego 2011 roku w ZSP nr 1 odbyły się szkolne eliminacje XXVIII Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.  Najpierw przeprowadzano klasowe konkursy,  podczas których wyłoniono najlepiej recytujących uczniów.  Do eliminacji zakwalifikowano 35 uczestników. W szkolnej bibliotece młodzi recytatorzy prezentowali wybrane wiersze. 

1. miejsce zajęła Agata Kujach z klasy III b (opiekunka – pani Ewa Lewandowska);

2. miejsce: Aleksandra Karczewska z klasy II b (opiekunka – pani Mirosława Chmielowiec);

3. miejsce: Jakub Liedtke z klasy I b (opiekunka -  pani Jolanta Klawikowska).

Organizatorzy konkursu: pani Dorota Piesik oraz pani Barbara Gostomska przyznały też 8 wyróżnień. Naszym  zdolnym recytatorom  gratulujemy i życzymy sukcesów podczas   kolejnych eliminacji!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Pasowanie  na  czytelników

Co roku uczniowie klas I Szkoły Podstawowej nr 6 są pasowani na czytelników. Uroczystość  ta jest ważnym wydarzeniem dla  pierwszoklasistów, dlatego organizatorzy dbają o staranne przygotowanie spotkania.  Najpierw w gablocie przy bibliotece zamieszczana jest informacja o zbliżającym się „Pasowaniu uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej”.  Na kolejnych  zebraniach  ustalany jest program uroczystości, ćwiczy się część artystyczną, przygotowywany jest także odpowiedni wystrój biblioteki ( powstają plakaty powitalne, kolorowa gazetka prezentująca wybrane lektury  i  sylwetki ich autorów).  Uczniowie z „Koła Bibliotecznego”  wykonują również zakładki do książek, pamiątkowe broszurki (zawierające logo naszej szkolnej biblioteki, zasady zachowania się w bibliotece, zadania – rebusy dotyczące biblioteki , tekst przyrzeczenia) oraz dyplomy gratulacyjne z okazji pasowania na czytelnika (przekazywane dla każdej z klas na ręce wychowawcy).

                W tym roku szkolnym ( w dniach 9 – 10 lutego)  panie z biblioteki: Beata Jansen iBarbara Gostomska wraz z uczennicami z „Koła Bibliotecznego” pasowały na czytelników uczniów  klas I a, b, c, d, e. Cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Pierwszoklasiści pomyślnie pokonywali kolejne etapy na drodze do bycia czytelnikiem. Przez cały czas  trwania „zawodów” starsze koleżanki z „Koła Bibliotecznego”  ( Anna Bławat, Wiktoria Rymon – Lipińska, Monika Brunka, Marta Gliwa, Sabina Zembrzuska) wspierały młodszych uczniów.  Na koniec pani bibliotekarka pasowała  nowych czytelników  wielką księgą (pierwszą książką ze zbiorów naszej biblioteki), zaśpiewano też  piosenkę pt. „Dziś w bibliotece wielka zabawa” i zrobiono pamiątkowe fotografie.

                Pasowanie na czytelnika to wydarzenie integrujące dzieci, nauczycieli – wychowawców oraz pracowników biblioteki. Pani Beata Jansen – bibliotekarka w naszej szkole, współorganizatorka uroczystości  – powiedziała:  „Dzięki takim formom spotkania dzieci  jeszcze bardzie interesują się książką i wykazują  chęć korzystania z biblioteki. Poza tym wiedzą, że mogą zawsze liczyć na pomocną dłoń i przyjazną atmosferę podczas  wizyt w  bibliotece”.

Beata Jansen
oprac. Justyna Wołoszyk-BrzezińskaWalentynki

Uczniowie z Samorządu Szkolnego wraz z panią Karoliną Rekowską (opiekunką) zorganizowali w naszej szkole walentynkowe święto. Od rana dwie uczennice: Weronika Troka z klasy II c i Monika Kolińska z  II d gimnazjum chodziły po klasach i rozdawały zebrane wcześniej walentynkowe kartki z życzeniami. Podczas przerw można było usłyszeć piosenki o miłości.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Zimowisko "Gramy w zielone" w ZSP 1

Od 17  do 28 stycznia 2011 roku na terenie naszej szkoły zorganizowano zimowisko pod hasłem „Gramy w zielone”. W pierwszym tygodniu uczestniczyło w nim 98 uczniów, a w drugim 73 osoby. Powstało 7 grup, których wychowawcami byli: panie Jolanta Klawikowska, Barbara Gostomska, Joanna Radtke, Iwona Liedtke, Lucyna Hendrych, Anna Dziemińska oraz panowie Mariusz Apostel, Stanisław Szulta, Krzysztof Pawłowski. Kierownikami zimowiska byli: pani Magdalena Pestka (pierwszy tydzień ferii oraz zaangażowanie i pomoc przez cały czas trwania zimowiska), pani Beata Toczek (drugi tydzień). 
            Dzieci spędzały czas bardzo aktywnie, nie nudziły się ani przez chwilę,  ponieważ organizatorzy zadbali o różnorodne atrakcje: wykłady prowadzone przez  nadleśniczego pana Wojciecha Stefańskiego w sali dydaktycznej Nadleśnictwa Kościerzyna, warsztaty ekologiczne i obserwowanie produkcji papieru czerpanego w Centrum Kultury i Sportu „Strzelnica” prowadzone przez panią Teresę Preiss, uczestniczenie w cyklu spotkań z przyrodą (zajęcia badawcze we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym prowadzone przez panią Sadowską). Uczniowie poznawali, jak żyją nietoperze, szukali odpowiedzi na pytanie: Czy wszystkie żaby są zielone?, prowadzili obserwacje pod mikroskopem (zajęcia zatytułowane: „Mikroświat – małe jest piękne”).
            Oprócz tego uczestnicy zimowiska wzięli udział w spotkaniach przy ognisku z podleśniczym panem Pawłem Bruskim, bawili się na terenie  „Aqua Centrum” w Kościerzynie. Zimowa pogoda pozwoliła na zorganizowanie kuligu z zaprzęgiem konnym ze stadniny „Paluch”.  Z kolei w sali gimnastycznej odbywały się  zajęcia sportowe, m. in. rozgrywki piłki siatkowej, koszykowej, piłki nożnej, sprawnościowe tory przeszkód. W wyznaczonych miejscach ustawiono stoły do gry w tenisa.
            Grupy dzieci: biała i zielona bawiły się również  na dyskotece połączonej z występami artystycznymi poszczególnych drużyn.
            Każdego dnia zimowisko oferowało mnóstwo atrakcji.  Zorganizowanie tak ciekawego wypoczynku było możliwe miedzy innymi dzięki licznym sponsorom, którym w imieniu dzieci bardzo dziękujemy.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

WOŚP i pomoc naszych wolontariuszy

9 stycznia  2011 roku gimnazjaliści z ZSP nr 1 brali udział w XIX Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku wyruszyli na kościerskie ulice, by pomóc w zbieraniu pieniędzy do specjalnych puszek.  Każdy darczyńca otrzymywał czerwone serduszko z logo WOŚP.  Oto uczniowie, którzy wzięli udział w tej niezwykłej akcji: Piotr Jereczek, Marcin Usarek, Aleksander Czerwiński – uczniowie klasy III b; Błażej Stencel, Sabina Zembrzuska, Katarzyna Wojak, Natalia Anhalt – z kl. III c; Paulina Zaborowska, Paulina Kleinschmidt, Patrycja Mudlaff, Krzysztof Zaborowski – z kl. III d; Aneta Jażdżewska, Agata Ulenberg, Daria Pazda, Paulina Jakusz – z kl. III e; Magda Miotke, Weronika Gawrońska – z kl. III f. Wszystkim  gimnazjalistom -  wolontariuszom  oraz  ich opiekunowi - panu  Krzysztofowi Pawłowskiemu  dziękujemy!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Grudniowe jasełka

21 grudnia w ZSP nr 1 można było obejrzeć jasełka przygotowane przez uczniów i nauczycieli.  Przedstawienie odbyło się w sali gimnastycznej, którą pięknie przystrojono choinkami.  Pani Alicja Kosznik, która przywitała zebranych uczniów, powiedziała, że święta Bożego Narodzenia to czas wyciszenia, przemyśleń, zwolnienia tempa naszego życia.  Uczniom,  nauczycielom, rodzicom  złożyła  życzenia wszystkiego dobrego w życiu osobistym, wielu przyjaciół, wyrozumiałych nauczycieli, a pedagogom grzecznych uczniów. 

                Przesłaniem tegorocznych jasełek była chęć dotarcia do współczesnego człowieka  poprzez nawiązanie nie tylko do tradycji. Pomysłodawczyni  przedstawienia, siostra Ilona, powiedziała: „Wszyscy ludzie z całego świata przychodzą oddać hołd Jezusowi. Witają Go tym, co mają: tańcem, śpiewem, swoimi radościami i smutkami. Każdy chce zaprosić Jezusa do siebie, do swojego kraju i prosić, by został z nimi i im błogosławił”.

Mali aktorzy w kolejnych scenkach przedstawiali narody, kraje i zwyczaje związane ze świętami.  Była  murzyńska wioska, Indianie, Japonki , mieszkańcy Indii, Grenlandii oraz oczywiście Polski.  Przy prezentacji poszczególnych krajów pojawiały się tradycyjne stroje,  obyczaje – charakteryzujące wybraną część świata, tańce. W tle rozbrzmiewały nie tylko melodie związane z danym krajem, ale przede wszystkim kolędy, których słowa nawiązywały, np. do Afryki, Japonii czy Polski, którą  reprezentowali górale i Kaszubi.  Dzieci odśpiewały „Lulajże,  Jezuniu” w języku kaszubskim i zatańczyły tradycyjne polskie tańce.  Przedstawiciele różnych kontynentów śpiewem i tańcami powitali nowo narodzonego Jezuska. Piękny śpiew zaprezentowała też uczennica gimnazjum – Kinga Maciągowska, która wystąpiła w roli Maryi.

Na zakończenie tego świątecznego  przedstawienia wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania. Zabrzmiały słowa:  „Dzielmy się wiarą jak chlebem”.  

(Jasełka przygotowały siostry Ilona  i Faustyna, siostra Cecylia (z SP nr 1),  ksiądz M. Wawrzynkowski, panie: B. Peplińska, A. Teca, E. Lewandowska, D. Piesik - uczące w klasach I – III, p S. Tuszkowski – nauczyciel muzyki, rodzice: Krzysztof Jóźwik, Adam Cyra, Czesława Ciszek  oraz uczniowie ZSP nr 1: Marcin Zwara, Julia Szczypior, Paulina Ziomkowska, Aleksandra Kujach, Aleksandra  Kropidłowska, Julia Peplińska, Beata Bławat, Kordian Weyer, Sandra Kobiela, Agata Zalewska, Maciej Kobiela, a także chórzystki ).

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Zimowe zabawy w Wieżycy

15 grudnia uczniowie z klasy IV d pojechali do Wieżycy. Pod opieką wychowawczyni – pani Iwony Kozłowskiej  uczniowie szkoły podstawowej zjeżdżali  „na oponach”,  piekli kiełbaski w góralskiej chacie, stoczyli bitwę na śnieżki.   Dzieci bawiły się wspaniale, bo pogoda tego dnia dopisywała. 

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Betlejemskie szopki

Uczniowie klasy III c Szkoły Podstawowej nr 6  wykonali świąteczne szopki.  Można było je podziwiać na wystawie zorganizowanej w szkole. Prace uczniów powstały dzięki pomysłowi pani Karmelity Jóźwik (opiekunki klasy III c), która na jednej z lekcji przeprowadziła z dziećmi rozmowę na temat  świątecznych symboli. Zadaniem uczniów było wykonanie szopki (samodzielnie lub z pomocą rodziny), do wykonania której mogły zostać użyte najróżniejsze materiały: papier, drewno itp. Ważne było to, by w każdej szopce znalazł się chociaż jeden element został stworzony samodzielnie przez dziecko. Efektem tego artystycznego przedsięwzięcia  były niezwykłe szopki, za które młodzi artyści otrzymali szóstki. Na wystawie znalazły się też kolorowe lampiony.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Kiermasz  świątecznych  ozdób

W grudniu w holu  naszej szkoły można było zakupić świąteczne ozdoby: aniołki, choinki, stroiki, ozdobne pudełka na prezenty.  Wszystkie prace zostały wykonane na zajęciach z przysposobienia do pracy przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym (uczniom towarzyszyły nauczycielki: panie E. Glienke i R. Brzezińska – Baryła).

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Pływanie

11 grudnia odbyły się I Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Miasta Kościerzyna. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej sportowej imprezy.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Gimnazjada w Badmintonie

7 grudnia 2010 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w Finale Wojewódzkim XII Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w Badmintonie, który odbył się w Gniewie.  Kapitan drużyny  Katarzyna Michalska oraz Aleksandra Sugier i Adrianna Kamińska  wywalczyły III miejsce.  Naszą drużynę  przygotowywała pani Iwona Kozłowska.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Mikołajki

6 grudnia nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej (panie: Danuta Wierzba, Magdalena Pestka, Julita Mączewska)  przygotowały  imprezę mikołajkową. Tego dnia uczniów  klas I – III odwiedził Mikołaj wraz z Śnieżynką. Dzieci brały udział  w zabawach i konkursach. Przeprowadzono m. in. quiz związany z tematyką świąt, rzut mikołajową czapką, taniec na gazetach, układanie zdań z rozsypanki wyrazowej. Była też zabawa przy muzyce. Na zakończenie Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom słodkie  upominki.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Udana akcja "Pogromców elektrośmieci"

W sobotę 27 listopada 2010 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie już po raz drugi odbyła się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w naszym mieście. Akcje przeprowadzili uczniowie Gimnazjum nr 1 – zespół „Pogromców  elektrośmieci”. Sprawami organizacyjnymi związanymi z rozpropagowaniem akcji i odbiorem zebranych elektrośmieci zajął się Urząd Miasta Kościerzyna.  Młodzież zadeklarowała, że podobną akcję przeprowadzi w czerwcu, przed ukończeniem klasy III  gimnazjum. Będzie to ich pożegnalne działanie ekologiczne w tej szkole.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Woda i ciepło – edukacyjne wycieczki gimnazjalistów

W listopadzie gimnazjaliści z klas II wybrali się do  Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodociągi Kościerskie” oraz  do Zakładu Energetyki Cieplnej „KOSPEC”. Te edukacyjne wycieczki  zorganizowano w ramach akcji  „Skąd się bierze woda i co się z nią dalej dzieje?”. W  KOSPEC- u  uczniowie najpierw obejrzeli zakład, potem  prezentację  multimedialną, podczas której  dowiedzieli się m. in.,  jakie jest zanieczyszczenie powietrza w naszym regionie, jak powinno się rozsądnie zarządzać ciepłem w mieszkaniach.  W  Stacji Wodociągowej z kolei gimnazjaliści zapoznali się z procesem  uzyskiwania wody i  jej oczyszczania, usłyszeli także o modernizacji zakładu (w 2003 roku wszystko zostało zautomatyzowane, a pompy pracują 24 godziny na dobę).

Następnie uczniowie udali się do Oczyszczalni Ścieków, by  wziąć udział w multimedialnym pokazie dotyczącym obiegu wody w przyrodzie,  oczyszczania ścieków, kompostowania odpadów.  Dzięki tej niecodziennej lekcji nasi gimnazjaliści zdobyli mnóstwo wiedzy na temat działalności kościerskich zakładów związanych z uzyskiwaniem wody, jej oczyszczaniem  oraz dbaniem o środowisko naturalne naszego regionu.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Zawody w pływaniu

30 listopada uczniowie ZSP nr 1 zadebiutowali w XXXIX Wojewódzkich  Igrzyskach i XII Gimnazjadzie Młodzieży szkolnej w indywidualnym pływaniu, które odbyły się przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Matejki w Pruszczu Gdańskim. Organizatorami byli Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Pruszczu Gdańskim.  Mimo, iż nie zdobyliśmy czołowych miejsc, nasze umiejętności techniczne prezentowanych stylów pływackich nie odbiegały od  tego, co przedstawiali pozostali  zawodnicy. Do zawodów uczniów przygotowywała  (na zajęciach sekcji pływackiej) pani Iwona Kozłowska.

Uczniowie, którzy  brali udział w zawodach:
J. Lipska, J. Kowalska , M. Dargacz, F. Jankowski, M. Cyra (25 m stylem dowolnym, rocznik 2000 i młodsi zawodnicy),
Oliwia patoka, M. Trapkowska, A. Cyrzan, M. Snopek, M. Lorbiecki (25 m stylem klasycznym, rok 2000 i młodsi),
I.Skwierawska, I. Mańska, A. Kujach, J. Kozłowski (25 m stylem grzbietowym, rok 2000 i młodsi),
O. Kirszen, W. Walińska, A. Surma (50 m stylem dowolnym, rok 1998 – 1999),
I. Kiedrowska, A. Kaszubowska, Z. Mułkowska, D. Pałubicki (50 m stylem klasycznym, rok 1998 – 1999),
O. Kirszen, G. Nalewajko, W. Walińska, A. Surma (50 m stylem grzbietowym, rok 1998 – 1999),
Gimnazjum: D. Gołębiewska, M. Kaszubowski, M. Biernat, B. Basendowski (50 m stylem dowolnym, rok 1995 – 1997),
J. Linette, P. Maszka, D. Gołębiewska, b. Basendowski, S. Czaja, B. Szefler (50 m stylem klasycznym , rok 1995 – 1997),
M. Kolińska, A. Łukanus (50 m stylem grzbietowym, rok 1995 – 1997).
Opiekunowie grupy: pani Iwona Kozłowska, pani Adriana Knopik.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Andrzejkowe dyskoteki

Pod koniec listopada w ZSP nr 1 zorganizowano andrzejkowe dyskoteki. Uczniowie wszystkich klas bawili się przy muzyce, były też  tradycyjne wróżby z cyfr, kolorów, butów, imion.  W przerwie między tańcami  można było zakupić ciasto i napoje. Pieniądze ze sprzedaży biletów, wróżb i słodkości zostaną  przeznaczone na zakup profesjonalnego  dyskotekowego oświetlenia.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Niezwykły wieczór z  Chopinem

23 listopada  w ZSP nr 1 odbyła się wieczornica pt. „O tym, co Polskę głosił”. Uroczystość została zorganizowana  na zakończenie obchodów Roku Chopinowskiego.  Zaproszonych gości (przybyli m.in. burmistrz Miasta Kościerzyna – Marcin Modrzejewski oraz przedstawiciele władz miasta), uczniów, rodziców i nauczycieli przywitała piękna scenografia  (czarny fortepian, zapalone świece) oraz muzyka kompozytora.   Przygotowany  montaż słowno – muzyczny o sławnym Polaku przybliżył zebranym sylwetkę i twórczość  Chopina. Można było usłyszeć wiele ciekawych informacji o jego miejscu urodzenia, dzieciństwie, młodości, latach spędzonych na emigracji. Gimnazjaliści przytaczali wiele ciekawostek związanych  z Chopinem, który już  w dzieciństwie przejawiał niezwykły talent, a w wieku 17 lat określany był jako geniusz muzyczny. Jego twórczość – znana dziś na cały świecie –  nigdy nie była obojętna na losy kraju i trudne historyczne wydarzenia. W swojej  muzyce Chopin starał się być świadkiem  rozgrywających się wokół wydarzeń. O jednej z jego etiud (skomponowanej na wieść o wybuchu powstania listopadowego) inny znakomity kompozytor powiedział: „To armaty ukryte w kwiatach”.

                Wiadomości o Chopinie przeplatane były wierszami  oraz  piękną grą na fortepianie. Młodzi muzycy zaprezentowali najpiękniejsze utwory kompozytora.  „Jego muzyka jest słuchana i rozumiana na całym świecie, bo mówi o wartościach ogólnoludzkich” – powiedział jeden z gimnazjalistów.

Usłyszeliśmy też, że Chopin miał niezwykły dar obserwacji, poczucie humoru, był pełen czaru, miał też giętki język. To on wypowiedział słowa : „Bardzo proszę cenzora/ Nie krępować mi  ozora”.  Uczniowie przeczytali  też nagrodzone limeryki, które napisali nasi gimnazjaliści w ramach konkursu  na limeryk o Chopinie.

                Podczas całego spotkania  można było oglądać  - na telebimie – slajdy  przedstawiające  Chopina, jego rodzinę oraz miejsca, w których żył, tworzył.  Jedno ze zdjęć  pokazywało miejsce spoczynku serca Chopina, które na jego życzenie miało zostać po śmierci przewiezione do stolicy. Pomnik wielkiego Polaka odbudowano w powojennej Warszawie.  

                Na koniec głos zabrała pani dyrektor G. Nykiel, która podziękowała  za przygotowanie wieczornicy związanej z obchodami  Roku Chopinowskiego. Pani Uchman z Kuratorium Oświaty wręczyła na ręce pani Marii Cyry materiały edukacyjne o Chopinie. Po spotkaniu  w holu szkoły na gości czekała kawa i słodki poczęstunek.

Za ten niezwykły wieczór z  twórczością wielkiego kompozytora szczególne podziękowania należą się pani Marii Cyrze ( scenariusz uroczystości), pani Barbarze Gostomskiej, pani Beacie Murglin, panu Sławomirowi Tuszkowskiemu oraz  naszym gimnazjalistom: Julii Szczypior, Kindze Maciągowskiej (śpiew), Marcie Miszczak, Ewelinie Szwoch, Nikolecie Wysieckiej, Dawidowi Węsierskiemu (konferansjerzy), Aleksandrze Słomskiej, Karolowi Mohr (gra ), Piotrowi Kleinschidtowi (występ w roli Chopina) oraz Bartoszowi Basendowskiemu i Mikołajowi Toczkowi (przygotowanie slajdów). 

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Spotkanie z pisarzem

22 listopada Biblioteka Miejska w Kościerzynie zorganizowała w szkolnej stołówce ZSP nr 1 spotkanie  z panem Marcinem Pałaszem  – autorem książek dla dzieci i młodzieży (m.in.„Heca nie z tej ziemi”, „Kosmiczna awantura”, „Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika”, „Licencja na zakochanie”).  Pisarz opowiadał, w jaki sposób tworzy, skąd czerpie pomysły. Dzieci dowiedziały się, że wiele inspiracji do książek pan Marcin odnajduje w  historiach swoich przyjaciół. Są to zazwyczaj zabawne, pełne humoru opowieści. Pisarz opowiedział, jak kiedyś postanowił  napisać horror dla dzieci, chociaż nigdy wcześniej nie pisał tego typu historii. Pomimo starań nic z tego nie wyszło, bo bohaterowie nie chcieli straszyć, a wręcz zaprzyjaźnili się z innymi postaciami  „strasznej” książki.

Podczas spotkania uczniowie  zadawali mnóstwo  pytań.  Jak wygląda tworzenie książek dla młodego czytelnika,  tekst zapisywany jest długopisem  czy na komputerze, kiedy powstaje tytuł książki – oto tylko niektóre zagadki, na które dzieci chciały znać odpowiedzi.  Pisarz cierpliwie odpowiadał na zadawane mu pytania, zachęcał też do dzielenia się śmiesznymi  historiami, bo to może być początkiem wspólnej pisarskiej przygody. Opowiedział, jak jeden z jego czytelników został współautorem książki, która niedługo się ukaże.

Pan Marcin  okazał się niezwykłym gawędziarzem, bawił młodą publiczność anegdotami, opowieściami ze swoich spotkań z czytelnikami.  Na zakończenie  uczniowie mogli  zakupić książki i otrzymać autograf pisarza. 

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wizyta w Centrum Nauki „Hewelianum”

18  listopada 2010 roku uczniowie klas IV b i IVc  pod opieką nauczycieli  (E. Kobiela, A. Polak, M. Apostel, S. Szulta) wzięli udział w wycieczce do Gdańska.  Najpierw obejrzeli  zabawny film o tematyce ekologicznej pt.: „Zemsta futrzaków”. Po projekcji udali się do Centrum Nauki „Hewelianum” i wzięli udział w lekcji astronomii. Obejrzeli również wystawę interaktywną zatytułowaną „Energia, Niebo i Słońce”. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem badali powstawanie fal wodnych tsunami, fal dźwiękowych oraz elektrycznych. W ramach tych niecodziennych zajęć uczniowie mogli też poznać główne prawa i siły fizyczne oddziałujące na naszą planetę oraz pojęcia związane z układem słonecznym. Na zakończenie pobytu w Centrum każdy uczestnik wycieczki pozował do zdjęcia z Heweliuszem.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości

10 listopada uczniowie ZSP nr 1 uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada.  Pani dyrektor Grażyna Nykiel  w swoim wystąpieniu  podkreśliła, jak ważne to święto dla nas Polaków, dla Polski, dlatego  zawsze  powinniśmy pamiętać  o swojej historii. Następnie uczniowie zaprezentowali utwory o tematyce patriotycznej.   Uczniowie z  młodszych klas  ubrali się  na galowo, a do bluzek przypięli biało – czerwone kotyliony lub wstążeczki.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Nasza biblioteka już po raz piąty włączyła się w obchody MMBS.   Celem akcji jest zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim obchodów było hasło: „Różnorodność, energia, wyzwania – oto jest biblioteka”.  W ZSP  nr 1 zaplanowano wiele różnorodnych działań, m.in. spotkania, konkursy czytelnicze, zajęcia edukacyjne, wystawy.

25 października o g. 16.00 członkowie Koła Bibliotecznego spotkali się z p. Teresą Stiepanow -  pierwszym pracownikiem naszej biblioteki.  Młodzież dowiedziała się , jak wyglądały początki pracy w naszej bibliotece i organizowanie księgozbioru. Uczniowie zaprezentowali wystawę  zatytułowaną „Biblioteka wczoraj i dziś” i pod tym kątem przygotowali prezentację o najstarszych, najnowocześniejszych, najpiękniejszych bibliotekach. Podczas spotkania nastąpiło też oficjalne przyjęcie nowych uczniów w poczet Koła Bibliotecznego. Uroczyste pasowanie przeprowadziła pani Stiepanow wraz z organizatorkami całego przedsięwzięcia: panią Beatą Jansen i panią Barbarą Gostomską.

W ramach MMBS odbyły się dwa niezwykle ciekawe konkursy. Jeden z nich  zatytułowany „Book – słownik”  wymagał znajomości języka angielskiego i skierowany był do uczniów klas IV – VI SP. Zadanie polegało na wykonaniu słownika terminów związanych z biblioteką i czytelnictwem.                   I miejsce zajęła Weronika Nowak z kl. V c, która  wykonała książeczkę z bogatym słownictwem  i  pięknymi ilustracjami (otrzymała maksymalną ilość punktów). Kolejne miejsca zajęły: Kamila Kobus       (V a), Agata Lipińska (VI a).  Drugi konkurs dotyczył życia i twórczości Paulo Coelho i wymagał znajomości dzieł pisarza. Przeznaczony był dla klas I – III gimnazjum. Laureatkami  zostały:  Marta Miszczak (III b) I miejsce , Sabina Zembrzuska (III c) – II miejsce, Olga Zawadzka (III d) – III miejsce.

Przeprowadzono też zajęcia z edukacji czytelniczo – medialnej dla uczniów klas I – III SP pod hasłem  „Śladami Frycka” , które spotkały się z dużym zainteresowaniem najmłodszych czytelników. Dzieci  - w szkolnej czytelni - odbywały podróż  po Polsce śladami Fryderyka Chopina, poznawały fakty z jego życia, a wszystko to przy akompaniamencie utworów kompozytora.

Tegoroczne obchody MMBS proponowały młodym czytelnikom niezwykle różnorodne  imprezy. 

Beata Jansen
oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Jubileusz  szkoły

13 października  szkoła obchodziła jubileusz 25 – lecia istnienia. Z tej okazji  uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w mszy  w kościele św. Trójcy , a potem w uroczystej akademii  w sali gimnastycznej ZSP nr 1. Spotkanie poprowadzili nauczyciele: p. E. Kobiela i p. S. Szulta. Pani dyrektor G. Nykiel  przywitała wszystkich zaproszonych gości: władze miasta, radnych, przedstawicieli kuratorium, byłych dyrektorów  i nauczycieli szkoły, rodziców, absolwentów  oraz uczniów, do których zwróciła się słowami: „Jest to święto wszystkich, którzy tworzyli  historię naszej szkoły i tych, którzy nadal ją tworzą. Szkoła to nie tylko praca, nauka, ale też przyjaźnie. Szkoła to niezwykle ważny okres w życiu każdego człowieka, to  element naszej małej ojczyzny.   Jest miejscem, w którym dzieci uczą się nie tylko pisać i czytać, ale uczą się samych siebie, poznając swoje zalety, wady, talenty”. Pani dyrektor złożyła też życzenia  nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji  Dnia Edukacji Narodowej.
                Następnie wszyscy obejrzeli program artystyczny zatytułowany „Czas daleki, a jednak bliski”  przygotowany przez uczniów oraz  nauczycieli: p. A. Kosznik, p. A. Pawłowską,  p. H. Guździoł, p. S. Tuszkowskiego. Wierszami i piosenkami przypomniana została w skrócie historia ZSP nr 1.  Jest rok  1985. Trwają prace remontowe w niedawno wybudowanej szkole. Pan dyrektor J. Pawłowski gromadzi kadrę pedagogiczną, by we wrześniu mógł zabrzmieć pierwszy dzwonek. Kolejne lata to rozwój nowej placówki oświatowej, sukcesy edukacyjne, sportowe.  W marcu 1992 roku szkoła podstawowa otrzymuje  sztandar i imię ks. dr. B. Sychty, zostaje otwarta Izba Patrona, ukazuje się kolejny numer szkolnej gazetki „Bzyczek”.  
Niestety szkoła przeżywa także smutne chwile. W listopadzie 1992  roku w wypadku samochodowym zginęła  dyrektorka szkoły  M. Słupikowska oraz jej mąż. 
                Czas płynie dalej. W 1999 roku szkoła rozrasta się w szybkim tempie i we wrześniu ma już 9 oddziałów gimnazjalnych.  W czerwcu 2000 roku ze szkoły odchodzi ostatni rocznik ósmoklasistów. 
Następne lata to znowu czas sukcesów: uczniów (223 laureatów i finalistów konkursów kuratoryjnych) oraz nauczycieli, którzy  niestrudzenie kształcą kolejne pokolenia dzieci. 
                W czasie uroczystości wspomniano też o licznych spotkaniach, wyjazdach, apelach, koncertach, działaniach ekologicznych,  które szkoła organizowała  od początku swojego istnienia.  
                Po części artystycznej wystąpili goście, którzy składali życzenia, podziękowania, gratulacje. 
Następnie  wszystkich poczęstowano jubileuszowym tortem.  Na telebimie umieszczonym  w sali wyświetlano film, który przedstawiał scenki z życia szkoły. Autorkami tego reżyserskiego przedsięwzięcia były panie: E. Kobiela, I. Kozłowska,  M. Czajkowska.
                Przez cały dzień na terenie szkoły można było oglądać liczne wystawy tematyczne związane z ZSP nr 1 oraz otrzymać  specjalne wydanie  „Bzyczka”.

Z okazji jubileuszu wszystkim nauczycielom, uczniom  oraz pracownikom szkoły życzymy wielu sukcesów!

RELACJA Z UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZU 25-LECIA SZKOŁY >>>

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Jubileusz 25 - lecia "szóstki"
moja szkoła - moja szansa - moja przyszłość

Chociaż trudno w to uwierzyć, najmłodsza w Kościerzynie szkoła, Zespół Szkół Publicznych nr 1, ma już ćwierć wieku. A przecież wydaje się, że tak niedawno zabrzmiał w niej pierwszy dzwonek i dzieci z osiedla rozpoczęły naukę w Szkole Podstawowej nr 6. Teraz uczy się już kolejne pokolenie, a absolwenci „szóstki” przyprowadzają tu swoje dzieci. Szkoła wrosła w środowisko, w codziennej pracy odwołuje się do tradycji, ale jest też nowoczesna i stale się zmienia, tak jak świat wokół nas. Jubileusz to powód do dumy z przeszłości i jednocześnie zobowiązanie na przyszłość. To wydarzenie będzie dla nas inspiracją do dalszych działań i pracy dydaktyczno – wychowawczej.

13 października br. odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu 25-lecia szkoły. Zapraszamy uczniów, absolwentów, rodziców, byłych nauczycieli i pracowników, a także przyjaciół szkoły. Kolejne informacje już wkrótce na naszej stronie.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wrześniowe Grzybobranie

27 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w imprezie ekologicznej pod nazwą „Grzybobranie”.  Organizatorzy – Wdzydzki Park Krajobrazowy  w Kościerzynie i Zielona Szkoła w Schodnie – chcieli zachęcić młodych ludzi do aktywnego spędzania czasu, a także poszerzyć  ich wiedzę  na temat grzybów. W ramach imprezy zorganizowane zostały m.in.  wykłady ze specjalistą, który  zaprezentował tajniki   budowy grzybów, miejsca  ich zbierania oraz odróżniania  grzybów jadalnych i trujących.  Zorganizowano konkurs na największego grzyba jadalnego znalezionego podczas  grzybobrania pod opieką instruktorów. W ramach imprezy rozpalono też ognisko i przeprowadzono konkurs z wiedzy ogólnej dotyczącej grzybów i ich rozpoznawania.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Laureaci English Unlimited

25 września 2010 roku w gmachu Wydziału Historycznego i Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu zorganizowanego przez działającą na terenie całego kraju Szkołę Języków Obcych English Unlimited oraz wydawnictwo Pearson Longman. Konkurs – ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku szkolnym – trwał od 1 marca 2010 r. do 31 maja 2010 r. zadaniem uczestników (trzyosobowych grup) było zaprezentowanie własnej wizji hasła „Unlimited  English – English  Unlimited”. W zależności od wieku trzeba było wykonać następujące prace: uczniowie klas 1 -3 szkoły podstawowej – plakat, klasy 4 – 6 – komiks, a uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych – prezentację multimedialną. Zespół reprezentujący naszą szkołę (w składzie: Maciej Majkowski, Tomasz Lidzbarski oraz Kamil Kin) zdobył I miejsce. Nasi zwycięzcy otrzymali wartościowe publikacje wydawnictwa Pearson Longman. Dodatkową nagrodą jest bezpłatny udział w egzaminach Cambridge ESOL – otrzymane w ramach tych egzaminów  certyfikaty są uznawanym  na całym świecie dokumentem potwierdzającym poziom znajomości języka angielskiego.

Na zdjęciu: pani Edyta Kobiela – nauczycielka języka angielskiego w ZSP nr 1 oraz zwycięzcy konkursu: Tomasz Lidzbarski i Kamil Kin.  Gratulujemy!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Sprzątanie świata

17 września uczniowie ZSP nr 1  wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Koordynatorką tego przedsięwzięcia była pani Kazimiera Lidke. W akcji uczestniczyło 138 uczniów  (ze szkoły podstawowej i gimnazjum) oraz 6 nauczycieli (B. Chwarzyńska, B. Każyszka, B. Tomaczkowska, D. Bartosińska, M. Apostel, A. Knopik).  Sprzątano otoczenie szkoły, park przy ul. 8 Marca, ul. Skłodowską od szkoły do Orlenu, ścieżkę dydaktyczną Kamienna Góra oraz park przy Urzędzie Miasta.  Łącznie zebrano 30 dużych  i 58 małych worków śmieci. W czasie sprzątania napotkano  dzikie wysypiska,  m.in. „bunkier” w parku przy Urzędzie Miasta. Zebrane śmieci to głównie butelki (szklane i plastikowe), papier, drewno, metal, uszkodzone drobne przedmioty.  Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom  tej niezwykle pożytecznej akcji. 

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Najmłodsi uczniowie szkoły

Od  1 września 2010 w naszej szkole naukę w klasie I rozpoczęli sześciolatkowie, którzy bardzo szybko odnaleźli się w szkolnej rzeczywistości. Ich sala lekcyjna (131) znajduje się na pierwszym piętrze.  Jest tu kolorowo i bardzo przytulnie. W środku klasę podzielono na część  lekcyjną  – z tablicą, ławkami i krzesełkami oraz  część zabawową - wyłożoną wykładziną, z półkami pełnymi książek, zabawek.  Na ścianie mieści się mała galeria uczniowskich prac plastycznych. Wychowawczyni  sześciolatków  - pani Beata Toczek – dba o to, by dzieci dobrze czuły się w swojej klasie. Naszym najmłodszym uczniom życzymy wielu sukcesów w nowej szkole!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Pasowanie na ucznia w szkole podstawowej

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów. Po przemówieniu pani dyrektor i przewodniczącego Rady Rodziców uczniowie przeszli przez symboliczną bramę szkoły i złożyli ślubowanie: „Ja uczeń pierwszej klasy, przyrzekam, że będę starał się wiedzieć więcej, niż wiem, umieć więcej, niż umiem. Będę spieszył innym z pomocą, nie opuszczę nikogo w potrzebie. Będę dbał o otaczającą przyrodę, żeby świat był zawsze piękny”. Po tych słowach każdy pierwszoklasista został pasowany na ucznia szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty.  Na pamiątkę tego szczególnego dnia dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające przyjęcie w poczet uczniów. Dzięki Radzie Rodziców każdy nowy pierwszoklasista dostał rożek z niespodziankami. Uroczystość prowadziła Martyna Gostomska, która poprosiła także rodziców i opiekunów o złożenie uroczystego ślubowania: „Mam dziecko w szkole i będę się starać słuchać uważnie, o czym mówi, doceniać w nim to, co najlepsze, przytulać je często. Będę cieszyć się z jego dzieciństwa, pamiętając, że szybko mijają chwile, kiedy ono jest małym dzieckiem”. Wszystkich pierwszoklasistów witamy w murach naszej szkoły. Życzymy samych sukcesów i wielu radosnych chwil!

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

1 września 2010 roku na uroczystych apelach zainaugurowano nowy rok szkolny w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie.  Pani dyrektor Grażyna Nykiel przywitała wszystkich po wakacyjnej przerwie. „Wierzę, że dokonacie mądrych wyborów, będziecie się uczyć. Zawsze możecie liczyć na pomoc wychowawców, nauczycieli. Szkoła daje Wam bardzo bogatą ofertę edukacyjną, żebyście mogli rozwijać swoje zainteresowania” – tymi słowami zwróciła się szczególnie do nowych gimnazjalistów klas I.  Przypomniała również, że 1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wakacyjne remonty

Kiedy zabrzmiał ostatni przed wakacjami dzwonek i uczniowie opuścili szkolne mury, w ZSP nr 1 rozpoczęły się prace remontowe.  W pomieszczeniu po dawnym sekretariacie powstała  sala dla klasy integracyjnej. Pomalowane zostały  ściany klas lekcyjnych, sali gimnastycznej, zapleczy. Do wielu klas zakupiono nowe krzesła, a w szkolnej świetlicy pojawiły się także nowe stoły. Wyremontowano prysznice. Salę 131 przygotowano na przyjęcie do klasy I dzieci 6 – letnich. Wokół szkoły przez cały wakacyjny okres trwały prace porządkowe.

W lipcu i sierpniu w naszej szkole funkcjonowało schronisko, a z sali gimnastycznej korzystali uczestnicy obozu tenisa stołowego. Członkowie zespołów folklorystycznych, którzy brali udział w festiwalu, korzystali nie tylko z sali gimnastycznej, ale także ze szkolnej stołówki,  w której zapewniono im całodzienne wyżywienie.

oprac. Justyna Wołoszyk-Brzezińska