"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.

Dodatkowe menu
Z kalendarza
 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki
Rok szkolny 2013/2014


Uroczyste zakończenie roku szkolnego

27 czerwca odbyły się uroczyste apele z okazji zakończenia roku szkolnego. Pani dyrektor Grażyna Nykiel w swoim przemówieniu skierowanym do uczniów, nauczycieli i rodziców pogratulowała wszystkim, którzy dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu odnieśli sukcesy w nauce i w wychowaniu. 
Podczas uroczystości wręczone zostały świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i w sporcie. Sukcesem całej szkoły było zajęcie pierwszego miejsca w Polsce w zbiórce elektrośmieci.
Zaproszeni goście – przedstawiciele władz miasta – mówili o nowych projektach na terenie szkoły: boisku lekkoatletycznym, którego budowa rozpocznie się w czasie wakacji.
Tego dnia szkołę pożegnali uczniowie III klas gimnazjum. Młodzież wystąpiła w programie artystycznym, dziękując nauczycielom i rodzicom za przewodnictwo podczas nauki i pomoc w realizacji marzeń. Wybrani gimnazjaliści złożyli ślubowanie, zapewniając o jak najlepszym wykorzystaniu zdobytej wiedzy.
Podczas uroczystego apelu uczennica III klasy gimnazjum Marta Kropidłowska otrzymała nagrodę dla „Najlepszego absolwenta gimnazjum” w roku szkolnym 2013/2014. Marta to finalistka wielu konkursów na szczeblu wojewódzkim. To kolejny rok, w którym absolwent naszej szkoły zostaje najlepszym gimnazjalistą w Kościerzynie. 
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor przypomniała o zasadach bezpiecznego spędzania wolnego czasu i rozwadze podczas wakacyjnego wypoczynku.
Po apelach młodzież z wychowawcami udała się do klas na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie. 
Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy udanych wakacji, a absolwentom sukcesów w nowych szkołach! 

Fotogaleria >>>


RELACJA Z UROCZYSTOŚCI POŻEGNANIA ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM >>>

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

 

Dzień projektów

25 czerwca odbył się drugi Dzień Projektów, na którym uczniowie klas trzecich gimnazjum przedstawili wyniki swoich działań. Ze względu na wybrany temat realizacja niektórych projektów zakończyła się dopiero w czerwcu. Były to tematy z języka polskiego, języka angielskiego, fizyki i wychowania fizycznego. Uczniowie m.in. brali udział w szkolnym Dniu Teatru, dniu otwartym szkoły i Dniu Sportu. Przez kilka miesięcy przygotowywali się do udziału w imprezach. Realizując zadania, zbierali informacje na wybrany temat, przygotowywali plakaty, makiety, prezentacje, wystawy, spotkania z uczniami, organizowali konkursy dla uczniów szkoły podstawowej.

Zrealizowane przez siebie zadania zespoły przedstawiły w formie prezentacji i filmów, a jedna grupa przeprowadziła doświadczenie, które bardzo zainteresowało młodszych uczniów. Dzięki projektom edukacyjnym uczniowie zdobyli nowe umiejętności i aktywnie włączyli się w organizację szkolnych imprez. Fotogaleria >>>, Film >>>, Prezentacja >>>

 

TEMAT

UCZNIOWIE REALIZUJĄCY PROJEKT

OPIEKUN

CO JEST GRANE, CZYLI DNI TEATRU W NASZEJ SZKOLE

Monika Cymanowska, IIIe
Kinga Data, IIIe
Jan Derra, IIIe
Monika Rzeźnikowska, IIIe
Kinga Łosińska, IIIe

Elżbieta Grzyb

CO JEST GRANE, CZYLI DNI TEATRU W NASZEJ SZKOLE

Magda Michna, IIIa
Paulina Wysiecka, IIIa
Wiktoria Sarach, IIIa
Karolina Laskowska, IIIa
Margarita Lempart, IIIa

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Woda – białe bogactwo

Kacper Lewandowski, IIIa
Cezary Beym, IIIa
Michał Błaszczyk, IIIa
Szymon Karczewski, IIIa
Przemysław Nakielski, IIIa

Mariusz Witt, Sylwia Wienke

Polskie święta i tradycje kontra tradycje innych krajów, które zdobywają coraz większą popularność w moim kraju – za i przeciw

Weronika Perczak, IIIc
Dominika Sylka, IIId
Monika Ulenberg, IIId
Patryk Górski, IIId
Joanna Kalinowska, IIId
Andżelika Zaremba, IIId

Elżbieta Wirkus

Jak się nie nudzić w Anglii

Weronika Idczak, IIIb
Wiktoria Burandt, IIIb
Wiktoria Kaźmierczyk, IIIb
Paulina Rożek, IIIb
Daria Sinicka, IIIb
Natalia Kuśmierek, IIIb

Monika Szulc

Fakty i mity na temat kuchni angielskiej

Patryk Bruchmann, IIIb
Kamil Pałasz, IIIb
Mikołaj Ruchniewicz, IIIb
Maciej Latos, IIIb
Michał Ceplin, IIIb
Krystian Zarembski, IIIb

Hanna Szuta

Legendy i mity Wielkiej Brytanii

Sandra Ciszek, IIIc
Kinga Peplińska, IIIc
Paulina Borzestowska, IIIc
Wiktoria Jakubek, IIIc
Agnieszka Netkowska, IIIc

Justyna Stiepanow

Mistrzostwa klas I-III szkoły podstawowej w piłce nożnej

Klasy pierwsze

Jakub Studziński, IIIb
Maciej Czapiewski, IIIb
Mateusz Majkowski, IIIb
Bogusz Rachwalski, IIIb
Paweł Wikariusz, IIIb
Bogumił Piotrowski, IIIb

Stanisław Szulta

Mistrzostwa klas I-III szkoły podstawowej w piłce nożnej

Klasy drugie

Łukasz Wichert, IIIc
Patryk Ramczyk, IIIc
Mateusz Hinca, IIIc
Mateusz Tusk, IIIc
Przemysław Stobiński, IIIc
Konrad Kleinszmit, IIIc

Paweł Mania

Mistrzostwa klas I-III szkoły podstawowej w piłce nożnej

Klasy trzecie

Dawid Zolondek, IIIa
Tymoteusz Zimmermann, IIIa
Paweł Basendowski, IIIa
Łukasz Słomski, IIIa
Szymon Żynda, IIId
Patryk Kamrowski, IIId

Elżbieta Reichel

Szkolne Igrzyska Olimpijskie dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Klasy czwarte

Dominika Chylak, IIId
Dominika Mrozewska, IIId
Klaudia Puzdrowska, IIId
Partycja Stenka, IIIb
Adrian Święćkowski, IIIb
Michał Konkol, IIIb

Alicja Wessołowska

Szkolne Igrzyska Olimpijskie dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Klasy piąte

Monika Jażdżewska, IIIf
Kordian Mach, IIId
Marcelina Skwierawska, IIIf
Zuzanna Borzestowska, IIIa
Michał Troka, IIId

Krzysztof Pawłowski

Szkolne Igrzyska Olimpijskie dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Klasy szóste

Kinga Kozikowska, IIId
Dorota Kaizer, IIId
Krzysztof Białk, IIId
Lucyna Romińska, IIIc
Julia Trzecińska, IIIc

Mariola Czajkowska

Oprac. Alicja Kosznik

AUTORIADA 2014

            24 czerwca odbyło się podsumowanie Drogowego Rajdu Edukacyjnego AUTORIADA 2014. W hali „Sokolnia” spotkały się drużyny ze wszystkich szkół podstawowych w Kościerzynie oraz przedszkoli, które brały udział w tym projekcie. Podczas świetnej zabawy dzieci mogły wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym zdobytymi w czasie trwania tego projektu, który był realizowany w placówkach przez cały rok szkolny. Uczniowie naszej szkoły świetnie radzili sobie z zadaniami, z którymi przyszło im się zmierzyć. Bez trudu zaliczali kolejne „stacje wiedzy i umiejętności”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali medale pamiątkowe.

                                                                                                        Oprac. Jolanta Klawikowska  

Dzień sportu

17 czerwca to Dzień Sportu w szkole podstawowej. W ramach projektów edukacyjnych realizowanych przez sześć zespołów zorganizowali go uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego.

Na trzech pierwszych lekcjach odbyły się mistrzostwa klas I-III w piłce nożnej. Zawody były poprzedzone wieloma działaniami, które trwały od jesieni. Gimnazjaliści zdobywali wiedzę o historii piłki nożnej, aby na spotkaniach przekazać ją młodszym kolegom. Dowiedzieli się, jak organizuje się turniej piłkarski, zaznajomili dzieci z podstawowymi przepisami i poprowadzili zajęcia sportowe. Zorganizowali też konkursy plastyczne na temat „Moja wymarzona dyscyplina sportowa – piłka nożna” czy „Piłka nożna na papierze”. Podczas turnieju obowiązywały uproszczone przepisy gry w piłkę nożną. Mecze były rozgrywane w sali sportowej i na boisku, a rywalizacja przebiegała w duchu fair play. Kibice gorąco dopingowali swoje drużyny. Mecze sędziowali gimnazjaliści. Według nich poziom zawodów był bardzo wysoki. Padło wiele bramek i można było zaobserwować dużo ciekawych akcji. Impreza wszystkim się podobała, tym bardziej że dopisała pogoda. Najlepsze drużyny otrzymały puchary, a wszystkie reprezentacje klas - dyplomy.

Jeden z zespołów realizujących projekt nawiązał kontakt z p. Mateuszem Dublinowskim, redaktorem strony internetowej www.sportowakoscierzyna.pl, gdzie opublikowano zdjęcia z turnieju.

WYNIKI TURNIEJU

MIEJSCE

KLASY PIERWSZE

KLASY
DRUGIE

KLASY
TRZECIE

PIERWSZE

I c

II c

III a

DRUGIE

I b

II d

III d

TRZECIE

I a

II b

III b

CZWARTE

I d

II a

III c

Na następnych trzech lekcjach kolejne sportowe zmagania. Klasy IV-VI wzięły udział w Szkolnych Igrzyskach Olimpijskich. Zawody poprzedziło wiele działań. Gimnazjaliści poznali idee, tradycje i historię olimpiad oraz symbole olimpijskie. Przygotowali plakaty i prezentacje multimedialne, które przedstawili młodszym kolegom na godzinach wychowawczych. Zorganizowali konkursy plastyczne, m.in. na temat „Postacie z bajek Disneya na igrzyskach olimpijskich”. W związku z dużym zainteresowaniem i liczebnością klas konieczne było przeprowadzenie eliminacji do zawodów głównych i wybranie najlepszych zawodników. Każda klasa stanowiła reprezentację jakiegoś państwa, więc kibice przygotowali stroje w barwach narodowych wylosowanego kraju.

Zawody, które odbyły się na boisku, przeprowadzili gimnazjaliści przy pomocy swoich opiekunów. Uczniowie szkoły podstawowej rywalizowali w czterech konkurencjach: rzut piłką lekarską, skok w dal z miejsca, biegi indywidualne przez płotki i biegi sztafetowe. Emocji nie brakowało, a kibice głośno dopingowali swoich kolegów. Jednocześnie wszyscy chętni mogli wziąć udział w quizie i wykazać się wiedzą na temat igrzysk olimpijskich. Na zakończenie zawodów zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali medale. Fotogaleria >>>, Film >>>

Oprac. Alicja Kosznik


Kaszubskie pejzaże

10 czerwca 2014 roku uczniowie klas I i Id szkoły podstawowej (wraz z wychowawcami: p. Bożeną Peplińską, p. Sabiną Tkaczyk oraz z opiekunami) wybrali się na wycieczkę, by podziwiać piękno Kaszub. Jednym z punktów wyprawy było oglądanie kaszubskiego pejzażu z wieży widokowej. Następnie grupa udała się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które znajduje się w Szymbarku. Największą atrakcją był „dom do góry nogami”. Z kolei w Chmielnie uczniowie odwiedzili Muzeum Ceramiki Neclów. Dzieci mogły zobaczyć, jak wyrabia się naczynia ceramiczne i samodzielnie ulepić z gliny, np. wazoniki. Na koniec uczestnicy wycieczki pojechali do Pażęc. Tam dzieci uczyły się przygotowywać ciasto na bułeczki oraz fantastycznie bawiły się na placu zabaw.Fotogaleria >>>
Bożena Peplińska

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

Obchody "Ogólnopolskiego Dnia Szkoły bez Przemocy"

6 czerwca 2014 roku w Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie odbyła się impreza profilaktyczna zorganizowana w ramach obchodów „Ogólnopolskiego Dnia Szkoły bez Przemocy”. Tego dnia uczniowie uczestniczyli m.in. w zajęciach wychowawczych na temat przemocy rówieśniczej. Każda klasa przygotowywała też transparent z hasłami o przyjaźni i pokoju. Następnie wszyscy uczniowie wraz z opiekunami barwnym korowodem udali się na kościerski rynek. 
Tam można było obejrzeć występy młodych artystów, a także usłyszeć apel o konieczności zaprzestania przemocy. Gimnazjaliści rozdawali mieszkańcom Kościerzyny ulotki informacyjne. 
Po powrocie na teren szkoły odbył się koncert lokalnych zespołów młodzieżowych i solistów.
Organizatorki imprezy: pani Aleksandra Olszewska i pani Aleksandra Megier dziękują wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniach do Marszu Przyjaźni, a panu Rafałowi Mikołajczykowi i pani Aleksandrze Pozorskiej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za pomoc w organizacji tej imprezy. 
Fotogaleria >>>
Aleksandra Olszewska

Oprac. Justyna Wołoszyk - Brzezińska

Literackie talenty

W maju 2014 roku uczennice naszego gimnazjum: Dominika Sylka (z klasy IIIf) oraz Wiktoria Kosznik (z klasy Id) zostały laureatkamiGimnazjalnego Konkursu Poetycko – Prozatorskiego „Miłość. Przyjaźń. Dobro”. Organizatorem tych literackich zmagań było Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich w Luzinie.
Nasze uczennice zostały nagrodzone w następujących kategoriach:

 1. Poezja w języku polskim

III miejsce dla Dominiki Sylki za wiersz pt. „Miłość. Przyjaźń. Dobro”.

 1. Proza w języku polskim

Wyróżnienie dla Wiktorii Kosznik za opowiadanie pt. „Czy życie można odkładać na później”.
Obie uczennice przygotowywały się do konkursu pod okiem opiekuna - pani Justyny Wołoszyk – Brzezińskiej.
Naszym uzdolnionym literacko uczennicom gratulujemy i życzymy połamania pióra podczas kolejnych twórczych wyzwań.

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Plastikowe nakrętki - czyli jak śmieci mogą pomagać

W roku szkolnym 2013/2014 grupa uczniów z klasy III f gimnazjum zorganizowała zbiórkę nakrętek na rzecz chorego Emilka. W ramach tej akcji społeczność szkolna została poinformowana o zagrożeniach płynących z wyrzucania nakrętek oraz korzyści, jakie wynikają z ich segregacji. Prowadzona przez gimnazjalistów akcja przyniosła wspaniałe rezultaty: łącznie zebrali ok. 630 kg nakrętek.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i za razem zachęcamy do dalszego wspierania Emilka.

Uczestnicy projektu: Anna Bławat, Dawid Cyrzan, Jakub Dziemiński, Karol Maszka, Joanna Wysiecka.

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Turniej "Bezpieczni w Ruchu Drogowym"

7 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się eliminacje powiatowe turnieju „BEZPIECZNI W RUCHU DROGOWYM”. Wzięło w nich udział 7 drużyn ze szkół podstawowych i 9 z gimnazjów. Uczestnicy musieli wykazać się rozległą wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, a także doskonałą techniką jazdy na rowerze. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali policjanci z Komendy powiatowej Policji w Kościerzynie, którzy oceniali zmagania uczestników.

Drużyna z ZSP nr 1 w Kościerzynie prowadzona przez pana Mariusza Apostela zajęła II miejsce wśród gimnazjów. W składzie drużyny znaleźli się następujący uczniowie: Michał Mielewczyk, Łukasz Karczewski, Mateusz Główczewski, Dominik Mączewski. W rozgrywkach indywidualnych najlepszy wynik osiągnął uczeń Michał Mielewczyk.

Dominik Mączewski, uczeń kl. I d gimnazjum

Dzień otwarty szkoły

8 maja 2014 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 można było zwiedzić szkołę i zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki. Podczas DNIA OTWARTEGO zaprezentowano mnóstwo ciekawych imprez kulturalno – sportowych.

W szkolnym holu i w stołówce odbywał się SZKOLNY PRZEGLĄD TEATRALNY. Uzdolnieni artystycznie młodzi aktorzy wcielali się w bohaterów znanych bajek i baśni: „Królewna Śnieżka” (uczniowie kl. IV c), „Kopciuszek” (kl. VI b), „Jak Śnieżka krasnali nie posłuchała i co z tego wynikło” (kl. I a), „Spotkanie bajek” (kl. II c), „Mucha Gaduła” (kl. IV a), „O dwunastu braciach” (kl. III b), „Jaś i Małgosia” (kl.III c), „Przygoda Biedronki” (kl. V c). Oprócz tego występy artystyczne przedstawił m.in. szkolny zespół wokalno – taneczny. Z kolei dzieci z klasy II azabrały widzów w podróż „Pociągiem po Europie”, przybliżając wiedzę na temat krajów należących do Unii Europejskiej. Wystąpili również uczniowie utalentowani muzycznie, zaśpiewali wybrane przez siebie piosenki, a Rozalia Szulc (kl.IVc) zagrała kilka utworów na skrzypcach. Rozalia jest uczennicą Szkoły Muzycznej I stopnia w Kościerzynie, bierze udział w konkursach, w tym roku m.in. zajęła IV miejsce w XV Sopockim Konkursie Skrzypcowym.

Przedstawienia i występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gości, a było ich naprawdę wielu. Przybyły całe rodziny naszych uczniów: rodzice, dziadkowie, dzieci w wieku przedszkolnym i młodsze. Wszyscy gorąco oklaskiwali młodych adeptów sztuki aktorskiej.

Ale nie brakowało atrakcji w innych miejscach. W holu na parterze uczennice klas szóstych zaprezentowały pokaz mody włoskiej: starożytnej, renesansowej i współczesnej.

Na szkolnych korytarzach można było obejrzeć wiele wystaw (m.in. fotoreportaż „Z życia szkoły”) i projekty edukacyjne przygotowane przez uczniów klas III gimnazjum. Największym powodzeniem cieszył się bufet, gdzie uczniowie realizujący projekt „Fakty i mity na temat kuchni angielskiej” częstowali naleśnikami z syropem klonowym, bitą śmietaną i truskawkami. Smakowały wyśmienicie, więc chętnych nie brakowało.

Przy sali biologicznej uczniowie pod kierunkiem opiekunów przeprowadzali ciekawe doświadczenia, a przy jednym z wejść do szkoły odbyły się pokazy „wybuchu” wulkanu.
W sali sportowej i na boiskach rozgrywano mecze. W jednej z sal zainteresowani językiem kaszubskim mogli wziąć udział w krótkich zajęciach prowadzonych w tym właśnie języku, a uczniowie klasy IIIb wystąpili w tańcu kaszubskim.

Szkolna biblioteka też przygotowała ciekawe wystawy książek, nowości wydawniczych, galerię zdjęć związanych z wydarzeniami odbywającymi się w bibliotece i czytelni.

Dla najmłodszych w kilku salach i w szkolnej świetlicy odbywały się ciekawe zajęcia plastyczne, w sali 131 przygotowano dla dzieci karaoke, a w holu i w niedawno otwartej zuchówce dzieci brały udział w zajęciach zuchowych.

Wszystkie zajęcia i prezentacje cieszyły się wielkim zainteresowaniem gości, którzy bardzo licznie przybyli do szkoły. Każdy znalazł dla siebie coś interesującego, a szkoła dzięki wspólnym działaniom nauczycieli i uczniów w ciekawej formie przedstawiła swoją ofertę edukacyjną.Fotogaleria >>>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

VI finał ogólnopolskiego konkursu ekologicznego "dobre rady na elektroodpady"

18 czerwca 2014r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się VI finał ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY – ODDAJ MNIE W DOBRE RĘCE 2014”, pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. 
Uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie – zespół WINEKO zajął 1 miejsce w konkursie. Ogólnopolski konkurs jest działaniem edukacyjnym, propagującym zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), wskazującym sposoby prowadzenia selektywnej zbiórki elektrośmieci, a także na temat ograniczenia wpływu substancji szkodliwych, stosowanych w sprzęcie, na środowisko i zdrowie ludzi. 
Nagrodzono szkołę i członków zespołu. Dodatkowo wszyscy uczestnicy biorący udział w finale konkursu bezpłatnie zwiedzali Centrum Nauki Kopernik.
Wyniki konkursu zależały m.in. od ilości zebranego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii. Dziękujemy mieszkańcom naszego miasta za czynne włączenie się do naszej akcji.
Opiekunem zespołu jest p.Kazimiera Lidke. W czasie zbiórki i innych zadań konkursowych zespół wspierała p. Maria Werochowska.
Szczegółowa relacja z konkursu - kliknij tutaj. Fotogaleria >>>

Zespół WINEKO

Wyniki szkolnego konkursu poetyckiego

Zakończyła się tegoroczna edycja KONKURSU POETYCKIEGO

DLA GIMNAZJALISTÓW „Poeci są wśród nas”.

W tym roku szkolnym uczniowie pisali na wybrany przez siebie temat. Młodzi poeci tworzyli wiersze o tym, co jest dla nich ważne, co ich zaciekawia. Celem konkursu jest zachęcenie gimnazjalistów do czytania poezji, a także do zabawy językiem polskim i uważnej obserwacji otaczającego świata.

Tegoroczną laureatką konkursu została uczennica klasy IIIf gimnazjum Sylwia Nastały. Gratulujemy! Nagrodzony wiersz można przeczytać poniżej.

Sylwia Nastały

poprzez mrok”

przestrzeń słowa

cztery ściany strażniczki tajemnicy

emanują blaskiem grudniowego słońca

stąpając po drobnym pyle wulkanicznym

zajmuję swoje miejsce wyznaczone pośród innych istnień

błądzących rozumnych

przyjacielskich samotników

szepty krzyki

słowa niewypowiedziane i te wypowiedziane zbyt głośno

szczerość i ułuda budują jedność

tak różni bliscy sobie tylko tam

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Akcja "Owoce w szkole"

W roku szkolnym 2013/2014 w naszej szkole po raz piąty przeprowadzono akcję „Owoce i warzywa w szkole”. Wzięli w niej udział prawie wszyscy uczniowie klas I – III szkoły podstawowej. W ramach akcji uczniowie przez cały rok szkolny otrzymywali świeże owoce, warzywa lub soki owocowo – warzywne. Na zajęciach dzieci poznawały sposoby zdrowego odżywiania, właściwości owoców, warzyw i ich znaczenie w codziennej diecie. Wykonywali wiele smakowitych dań z owoców i warzyw, ucząc się w ten sposób właściwego wykorzystania tych produktów w swoim jadłospisie. Uczniowie tworzyli też prace plastyczne na ten temat. Wraz z nauczycielami uczestniczyli w spacerach do ogrodu i sadu, aby tam obserwować procesy powstawania owoców i warzyw. Podczas wypraw dzieci uzyskiwały m.in. odpowiedzi na temat pracy ogrodnika i sadownika, na pytania dotyczące uzyskiwania wspaniałych zbiorów warzyw. Zajęcia te dostarczyły im wiadomości o owocach i warzywach, wzbogaciły umiejętności, a także były źródłem wspaniałych wrażeń. Fotogaleria >>>

Bożena Peplińska

Podsumowanie akcji AUTOCHODZIK "Rajd"

W roku szkolnym 2013/2014 klasy 0 – I realizowały program AUTOCHODZIK „Rajd”, którego celem było przygotowanie uczniów do samodzielności w ruchu drogowym. Do współpracy zostali zaproszeni rodzice naszych uczniów, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się do akcji. Działania w ramach tego przedsięwzięcia polegały m. in. na pogadankach tematycznych, symulatorze zachowań, spacerze edukacyjnym, pokazie filmowym i wystawie osiągnięć. 
Rajd podzielony był na dwie rundy, z których każda miała cztery etapy.

Runda I

- Etap 1. – „Alfabet” (drogowe zasady, znaki, pojazdy).
- Etap 2. – „Automiarka” (świat dziecka – wzrost, słuch, wzrok).
- Etap 3. – „Ale blaski” (widzenie po zmroku – ciemność, światła, odblaski).
- Etap 4. – „Autosalon” (pokazowe pojazdy – rodzaje, budowa, prezentacje).

Runda II

- Etap 5. – „Autodrom” (sportowe zmagania zespół, wyścig PIT STOP).
- Etap 6. - „A ja mam” (rowerowe początki).
- Etap 7. – „Auto Pilot” (podróże małe i duże).
- Etap 8. – „Asy Asy” (Quiz drogowy).

Koordynatorem programu w naszej szkole była pani Jolanta Klawikowska. Fotogaleria>>>

Bożena Peplińska

Edukacyjna wycieczka do Gdyni

29 maja klasy Ic i Id wraz z opiekunami (panią Bożena Peplińską i panią Sabiną Tkaczyk) pojechały do Teatru Muzycznego do Gdyni na spektakl „Przygody Sindbada Żelarza” . Przedstawienie zostało oparte na baśni Bolesława Leśmiana i opowiadało o przygodach, które rozgrywają się w bajkowej, kolorowej scenografii. 
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki „Experyment”, gdzie dzieci poprzez zabawę na interaktywnych wystawach przyswajały wiedzę, która pomaga zrozumieć otaczające procesy i obudzić ciekawość świata. Fotogaleria >>>

Bożena Peplińska

Edukacyjna wyprawa do Wygonina

W dniach 16 – 18 maja uczniowie klasy IIIa i IIc wraz z opiekunami (panią Julitą Mączewską i Krystyną Fleszar) przebywały w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie. Dzieci uczestniczyły tam w różnych zajęciach pod okiem profesjonalnej kadry wychowawców. Uczestnicy tej wyprawy mieli okazję aktywnie spędzić czas, bliżej się poznać oraz rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach. Dzieci budowały szałasy z belek, bawiły się w parku linowym, strzelały z łuku. Brały dział w wielu zabawach, dzięki którym mogły poznawać otaczający świat, sprawdzić swoje możliwości, a przede wszystkim świetnie się bawić. Fotogaleria>>>

Bożena Peplińska

Projekt "Mam kota na punkcie mleka"

W lutym 2014 roku nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Mam kota na punkcie mleka", który ma na celu promowanie wśród uczniów, rodziców i nauczycieli nawyku spożywania mleka i jego przetworów. Uczniowie trzech klas szkoły podstawowej ( II d, II a, IVd) wzięli udział w cyklu trzech zajęć, na których za pomocą gier i łamigłówek uczyli się, dlaczego mleko jest tak istotne w diecie każdego człowieka. Zajęcia związane z propagowaniem mleka i jego przetworów cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w lekcjach poświęconych temu tematowi. Oprócz zajęć w szkole uczniowie mają stały dostęp do strony internetowej www.mamkotanapunkciemleka.pl, na której znaleźć mogą ciekawe gry i zadania do wykonywania wspólnie z domownikami. W maju uczniowie z tych klas przystąpili do konkursu "Wypisz, wymaluj super kota!", gdzie mogą wykazać się talentem pisarskim i malarskim. Wyniki konkursu będą ogłoszone w ostatnich dniach czerwca.

Danuta Wierzba

Młodzi dziennikarze z wizytą w redakcji "Dziennika Bałtyckiego"

28 kwietnia 2014 roku uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie wybrali się do kościerskiej redakcji „Dziennika Bałtyckiego”. Celem wyprawy było stworzenie fotoreportażu na temat tego, jak wygląda praca w lokalnej gazecie. Projekt został zrealizowany w ramach działania szkolnego kółka dziennikarskiego.

W siedzibie kościerskiej gazety panie redaktorki Joanna Surażyńska i Edyta Okoniewska opowiadały młodym adeptom dziennikarstwa o pracy w redakcji, a także odpowiadały na liczne pytania uczniów związane z tym, jak zbiera się informacje do artykułów, jak redaguje się teksty. Uczniowie przysłuchiwali się opowieściom o trudnej, ale bardzo ciekawej pracy dziennikarza. Panie redaktorki pokazały również internetowe wydanie „Dziennika Bałtyckiego”, mówiły o czytelnikach, którzy czasami są pomysłodawcami tekstów w gazecie.

Ta niezwykle ciekawa wyprawa została udokumentowana w formie fotoreportażu, który można obejrzeć w holu szkoły (na parterze).

Projekt przygotowali: Julia Brzozowska, Alicja Cyrzan, Marta Sierakowska, Paweł Zaborowski oraz opiekun koła dziennikarskiego Justyna Wołoszyk – Brzezińska. Fotogaleria >>>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wyśpiewany sukces naszej gimnazjalistki

W kwietniu podczas powiatowych eliminacji XXXI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej uczennica klasy Id Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie Aleksandra Kujach zajęła II miejsce w turnieju poezji śpiewanej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Justyna Wołoszyk-Brzezińska


Bawmy się w teatr, czyli Szkolny Dzień Teatru

27 marca po raz pierwszy odbył się w naszej szkole Dzień Teatru. Przez ostatnie tygodnie uczniowie kilku klas szkoły podstawowej z wielkim entuzjazmem przygotowywali się do występu. Pomagali im w tym wychowawcy i nauczyciele, którzy pełnili funkcję reżyserów: Alicja Hołdys, Krystyna Fleszar, Paulina Głodowska, Ewa Lewandowska, Karmelita Jóźwik, Lucyna Nadolska, Hanna Szymkowiak, Mariola Korpalska, Alicja Wessołowska, Honorata Guździoł, Alicja Kosznik. 
W czwartek od rana na zaimprowizowanej scenie występowały kolejne klasy. Były symboliczne dekoracje i rekwizyty, a także kulisy, które sugerowały prawdziwy teatr. Wszyscy występujący mieli piękne, pomysłowe stroje, więc już samo ich pojawienie się na scenie budziło zainteresowanie. Młodzi aktorzy mogli wykazać się swoimi zdolnościami, odtwarzając role księżniczek i królewiczów oraz innych bohaterów znanych baśni i historyjek, w tym krasnoludków i różnych zwierząt.
Na pierwszej lekcji uczniowie klasy Vc pokazali „Przygodę Biedronki” (uczniowie sami napisali tekst piosenki, którą wykonali na zakończenie), a IVa – „Gadułę Muchę”. Na kolejnych lekcjach wystąpili uczniowie klasy IIIb („O dwunastu braciach”), IIIc (uwspółcześniona baśń „Jaś i Małgosia”), Ia („Jak Śnieżka krasnali nie posłuchała i co z tego wynikło”), IIc („Spotkania bajek”), IVc („Królewna Śnieżka” – scenariusz Ani Czajkowskiej z klasy IVc), VIb (współczesna wersja „Kopciuszka”). Inscenizacje były zabawne i często pouczające. Już teraz wszyscy wiedzą, że owoce trzeba myć przed jedzeniem, a „gadułę można zmienić, jeśli ktoś ją doceni”. 
Wszyscy występujący zasługują na uznanie. Dzieci wspaniale grały swoje role, a liczna grupa wykazała się prawdziwym talentem aktorskim. Ładnie mówili swoje kwestie, śpiewali i tańczyli. Ani śladu tremy. Występy sprawiły dzieciom dużo radości i wzbudziły ogromne zainteresowanie szkolnej społeczności. Przedstawienia oglądali uczniowie, nauczyciele, a także rodzice. Ponieważ nie wszyscy chętni mogli być obecni, przedstawienia zostaną pokazane ponownie (m.in. podczas dnia otwartego szkoły).
Z okazji Dnia Teatru swoje projekty edukacyjne przedstawili uczniowie klasy IIIa (teatr kukiełkowy) i IIIe (teatr antyczny), a uczniowie klasy IIe gimnazjum przygotowali „Zabawę w teatr”. W scenariuszu wykorzystano motywy ze znanych lektur („Balladyna”, „Romeo i Julia”, „Zemsta”), ale w żartobliwych współczesnych adaptacjach.
Podczas Dnia Teatru zadebiutował też szkolny zespół wokalno-taneczny. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III pod kierunkiem pani Joanny Radtke ćwiczyły od września. Na swój pierwszy występ przygotowały układ do piosenek „Laleczka z saskiej porcelany”, „Biedroneczki są w kropeczki” i „Waka Waka”, a także zatańczyły zorbę.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom występującym w przedstawieniach (zazwyczaj były to całe klasy), nauczycielom i rodzicom za przygotowanie pomysłowych strojów i elementów scenografii.
Szkolny Dzień Teatru był tak udaną imprezą, że na pewno odbędzie się i w przyszłym roku, zwłaszcza że wielu uczniów chciałoby spróbować swoich sił w sztuce aktorskiej, bo przecież „miło przez chwilę być całkiem kimś innym”.

Fotogaleria >>>

Alicja Kosznik

Dni Projektów

25 marca odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych realizowanych od września przez uczniów klas trzecich gimnazjum. Wyniki swojej pracy przedstawiło osiem grup. Zespoły zebrały wiele materiałów w postaci tekstu i zdjęć, przeprowadziły wywiady i konkursy, przygotowały prezentacje multimedialne, zajęcia dla młodszych uczniów, ankiety, ulotki, wystawy i plakaty, poprzez które informowali o swoich działaniach. Do niektórych akcji włączyli się inni uczniowie oraz rodzice, np. do zbiórki plastikowych nakrętek. Celem tej akcji było zebranie funduszy na leczenie i rehabilitację chorego dziecka. Inny zespół postanowił pomóc psom z kościerskiego schroniska „Azyl”, któremu przekazano karmę. Wszystkie działania uczniowie podsumowali w swoich prezentacjach. Ciekawą formę - lekcji wybrali uczniowie klasy IIIe, którzy w ten sposób przedstawili zebrane przez siebie informacje na temat historii kościerskiego sportu.

Uczniowie, realizując projekty edukacyjne, doskonalili różne umiejętności, np. współpracę w grupie, komunikację i prezentację, uczyli się dobrej organizacji pracy, samodzielnie pozyskiwali informacje z różnych źródeł i wykorzystywali je do wykonywania zadań.

Fotogaleria >>>

Prezentacja pozostałych projektów odbędzie się na początku czerwca.

TEMAT PROJEKTU

UCZNIOWIE REALIZUJĄCY PROJEKT

OPIEKUN GRUPY

Plastikowe nakrętki, czyli jak śmieci mogą pomagać Anna Bławat, Joanna Wysiecka, Dawid Cyrzan, Karol Maszka, Jakub Dziemiński (klasa IIIf) Maria Werochowska
Jak rozpowszechnić wiedzę o działalności Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek w Kościerzynie? Maksymilian Szczepankiewicz, Jakub Malinowski, Jakub Wirkus, Mikołaj Miszczak (klasa IIIa) Jędrzej Abramowski

Co wiemy o Unii Europejskiej?


 

Przemysław Pałasz, Mateusz Stabno, Damian Grulkowski, Dagmara Chmielewska, Jakub Parzyk (klasa IIIc) Łukasz Wojtysiak
Czy nasze działania wpływają na globalne ocieplenie? Wiktor Zięba (IIIf), Michał Frenkiel (IIIa), Dawid Pawłowski (IIIf), Patryk Kulasiewicz (IIIb), Łukasz Szczapa (IIIb), Filip Wójcik (IIIb) Kazimiera Lidke
Cztery łapy Natalia Singer, Wiktoria Priebe, Weronika Zaborowska, Marta Wolska, Patrycja Stencel, Oliwia Szarmach (klasa IIIf)

Bożena Tomaczkowska

Co wyróżnia nasz region i nasze miasto?

Małgorzata Wegner, Seweryn Lemke, Kamila Littwin, Marika Marczyk, Karolina Piankowska,

Agata Koziczkowska (klasa IIIe)

Jarosława Woźniak
Logiczne układanki - tangram Mateusz Bielawa (IIId), Marcin Walczak (IIId), Daniel Hutyra (IIId), Michał Stencel (IIIa), Dominik Igel (IIIe), Jakub Wencki (IIIe) Sylwia Wienke
Historia sportu kościerskiego Weronika Pustułka (IIIe), Mateusz Główczewski (IIIe), Jakub Knopik (IIIe), Dawid Pepliński (IIIf), Agata Lipińska (IIIe), Monika Rzeźnikowska (IIIe) Ewa Kuźma

Alicja Kosznik

XXXI Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej

Poezja – wzruszenie i powiew, który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem.

Czesław Miłosz

24 marca odbyły się w naszej szkole eliminacje miejskie XXXI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Organizatorami konkursu są Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Przystań” w Sopocie, a celem m.in. popularyzacja polskiej literatury pięknej i kształtowanie wrażliwości na piękno języka i mowy ojczystej Uczestnicy konkursu biorą udział w turnieju recytatorskim lub w turnieju poezji śpiewanej.

W eliminacjach miejskich uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów kościerskich. Komisja oceniająca w składzie: Jan Dittrich, Renata Cyrzon i Maria Strahl wysłuchała 28 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie częściej do recytacji wybierali poezję niż prozę, szczególnie wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Agnieszki Frączek, a w grupie młodzieży gimnazjalnej - utwory Wisławy Szymborskiej i Bolesława Leśmiana. Jury przyznało po trzy nagrody w każdej kategorii, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, tematykę utworu umożliwiającą zbudowanie osobistej wypowiedzi dotyczącej ważnych spraw i przeżyć, kulturę mowy, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

WYNIKI KONKURSU

 

KATEGORIA KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

I miejsce

Błażej Szkobel

Szkoła Podstawowa nr 6, klasa IIIb

II miejsce

Roksana Żurawska

Szkoła Podstawowa nr 2

III miejsce

ex aequo

Weronika Szymkowiak

Szkoła Podstawowa nr 6, klasa IIa

Hanna Zelewska

Szkoła Podstawowa nr 1

KATEGORIA KLAS IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

I miejsce

Rozalia Szulc

Szkoła Podstawowa nr 6, klasa IVc

II miejsce

Magdalena Majewska

Szkoła Podstawowa nr 3

III miejsce

Kordian Zalewski

Szkoła Podstawowa nr 4

KATEGORIA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ

I miejsce

Malwina Zimowska

Prywatny Zespół Szkół „Prymus”

II miejsce

Marta Majewska

Gimnazjum nr 3

III miejsce

Weronika Szymańska

Gimnazjum nr 2

Uczniowie, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce, będą reprezentować Kościerzynę w konkursie powiatowym, który odbędzie się 7 i 8 kwietnia 2014 roku. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 Fotogaleria >>>

Alicja Kosznik

Imieniny szkoły

21 marca 2014 roku w szkolnej auli odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona. Celem tej uroczystości było przypomnienie sylwetki patrona szkoły ks. dr. Bernarda Sychty i przybliżenie piękna Kaszub.
Apel przygotowali uczniowie, którzy uczą się w szkole języka kaszubskiego. Oprócz pięknych wierszy, można było usłyszeć legendę „Kaszubski skarb” według B. Sychty. Chór śpiewał piosenki o pięknie Kaszub i o tym, że warto odwiedzić to niezwykłe miejsce. Na koniec uczniowie zaprezentowali taniec kaszubski „Mareszka”.
W przygotowaniach przedstawienia brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, Gimnazjum nr 1 oraz nauczyciele: Barbara Gostomska, Karmelita Jóźwik, Anna Polak, Sławomir Tuszkowski, Paulina Głodowska, Lucyna Nadolska. 
Uroczysty apel w rocznicę nadania szkole imienia był podsumowaniemDni Patrona, podczas których uczniowie uczestniczyli w różnych zajęciach i konkursach o tematyce regionalnej. Na zakończenie zwycięzcom wręczono nagrody. 
Wyniki konkursów >>> 

Fotogaleria >>>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Koncert pieśni i piosenek w wykonaniu Leszka Boliboka

20 marca 2014 roku odbył się koncert „Hej! Żeglujże, żeglarzu”. Leszek Bolibok (skrzypek, altowiolista, wieloletni artysta muzyk orkiestry Teatru Muzycznego w Gdyni oraz popularnych zespołów estradowych, m.in. „Zayazd”) i Rafał Rompca (wokalista, gitarzysta, lider popularnego na Kaszubach zespołu „Fucus”) zaprezentowali piosenki o Kaszubach, o morzu, żeglowaniu i żeglarzach.

Uczniowie zgromadzeni w szkolnej stołówce mogli usłyszeć utwory w stylu irlandzkim, popularne piosenki żeglarskie z Wysp Brytyjskich, „Pod żaglami Zawiszy” – kultową pieśń polskich harcerzy oraz tradycyjne kaszubskie piosenki.

Podczas tego muzykowania dzieci były nie tylko słuchaczami. Mogły również sprawdzić, jak wygląda występ z punktu widzenia artysty. Wszyscy świetnie się bawili. Fotogaleria >>>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Biegi Przełajowe

Odbyły się eliminacje miejskie i powiatowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady w Indywidualnych Biegach Przełajowych.

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6:

 1. Aleksandra Herman klasa IV a

 2. Iga Leszczyńska klasa IV a

 3. Roksana Szczepańska klasa IV c

 4. Emilia Konk klasa V c

 5. Borys Tuszkowski klasa V a

 6. Dominik Khial klasa V a

 7. Tomasz Bruchmann klasa VI a

 8. Bartłomiej Pellowski klasa VI b

 9. Cyprian Trzeciński klasa VI d

 10. Karol Felskowski klasa VI d

 11. Jakub Pirch klasa VI d

 12. Kacper Kiedrowski klasa VI d.

Reprezentacja Gimnazjum nr 1:

 1. Julia Kowalska klasa I a - awans do eliminacji powiatowych

 2. Sandra Kopp Ostrowska klasa I a – awans do eliminacji powiatowych

 3. Aleksandra Majkowska klasa I c

 4. Weronka Pustułka klasa III e – awans do eliminacji powiatowych

III miejsce na Powiatowej Gimnazjadzie i awans do finału wojewódzkiego

  Łukasz Karczewski klasa I e – awans do eliminacji powiatowych

Gratulacje wszystkim zawodniczkom i zawodnikom.

 Fotogaleria >>>

Adriana Knopik

Półfinał Mistrzostw Województwa w Mini Siatkówce Dziewcząt

Trzydzieści cztery zespoły z całego województwa zmierzyły się w Półfinale Mistrzostw Województwa w Mini Siatkówce Dziewcząt o puchar Kinder+Sport w Starogardzie Gdańskim. W rozgrywkach kategorii dziewcząt „ 2” udział wzięły następujące drużyny:

Energa Gedania Gdańsk- 3 zespoły,
SP 6 Kwidzyn – 6 zespołów,
UKS Jasieniak Gdańsk- 3 zespoły,
SP 85 Gdańsk- 2 zespoły,
SP nr 6 Kościerzyna- 5 zespołów,
UKS Orzeł Malbork- 2 zespoły,

UKS Libero Starogard Gdański- 6 zespołów,
SKFIS KaEmKa Starogard Gdański- 6 zespołów,
PSP 3 Starogard Gdański- 1 zespół.

1 miejsce ENERGA GEDANIA GDAŃSK I
2 miejsce SP 6 KWIDZYN IV
3 miejsce SP 6 KWIDZYN V
4 miejsce SP 6 KWIDZYN III
5 miejsce SP 6 KWIDZYN VII
6 miejsce ENERGA GEDANIA GDAŃSK II
7 miejsce UKS JASIENIAK
8 miejsce SKFIS KaEmKa STAROGARD GDAŃSKI
9 miejsce SP 6 Kościerzyna III
10 miejsce UKS JASIENIAK
11 miejsce SP 6 KOŚCIERZYNA IV
12 miejsce SP 6 KWIDZYN I

Szkołę Podstawową nr 6 w Kościerzynie i powiat kościerski reprezentowały:

Roksana Szczepańska i Kryspina Bukowska - IX miejsce
Neli Wanta i Zuzanna Szyca - XI miejsce
Zuzanna Lass i Wiktoria Szwichtenberg
Aleksandra Herman i Iga Leszczyńska
Martyna Masiak i Weronika Macierzanka
Opiekun zespołów: Adriana Knopik

W kategorii „ 3” dziewcząt ( klasy V ) rywalizowało 16 zespołów.

Szkołę reprezentowały:

Zespół I : Natalia Breza, Gabriela Gierłachowska, Olga Pozorska, Kamila Stępnakowska.
Zespół II: Julia Mańska, Monika Nakielska, Adela Polak, Wiktoria Szalewska.
Opiekun zespołów: Adriana Knopik

W kategorii „ 4” dziewcząt ( klasy VI ) rywalizowało 12 zespołów.

Szkołę reprezentowały:

Zespół I : Kinga Klejszmidt, Paulina Piirch, Marta Bielawa, Iga Szmaglińska, Julia Kropidłowska
Zespół II: Aleksandra Kropidłowska, Oliwia Lorbiecka, Agnieszka Pazda, Oliwia Strzyżyńska, Paulina Szyca
Opiekun zespołów: Mariola Czajkowska

Dziewczęta wykazały się dużymi umiejętnościami technicznymi i taktycznymi. W rywalizacji z klubami siatkarskimi osiągnęły wysokie lokaty.

 Fotogaleria >>>

Adriana Knopik

Sukcesy czytelników naszej biblioteki szkolnej!

Czytelniczki naszej biblioteki szkolnej kolejny raz zostały laureatkami  Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Podróże z książką". Jednak tym razem sięgnęły po najwyższą lokatę.

Natalia Dorawa z klasy VIb i Daria Kreft z klasy Vb zajęły I miejsce w FINALE  II Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Podróże z książką” . Wyróżnienie otrzymały Anna Dargacz i Martyna Hromiak, obie z klasy Vb. 

Serdeczne gratulacje!

Opiekun konkursu (w kategorii klas IV-VI SP nr 6)-Beata Jansen

Konkurs wojewódzki "Historia Hymnu Narodowego"

5 lutego 2014 roku w siedzibie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” odbył się etap wojewódzki konkursu Historia Hymnu Narodowego. Konkurs swym patronatem objął Pomorski Kurator Oświaty oraz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. W eliminacjach wzięło udział ponad 800 uczniów z całego województwa pomorskiego. W finale wojewódzkim brało udział 55 uczniów. Bardzo dobre wyniki uzyskali uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Kujach, uczennica klasy I d gimnazjum, która zajęła I miejsce w województwie oraz Kamil Konk, uczeń klasy I e gimnazjum, który zajął II miejsce w województwie. Opiekunem uczniów był p. Łukasz Wojtysiak.

Łukasz Wojtysiak

Bal karnawałowy dla klas IV-VI szkoły podstawowej.

 

8 stycznia 2014 roku Samorząd Uczniowski szkoły podstawowej zorganizował bal karnawałowy. Konkursy, które przygotowano cieszyły się ogromnym powodzeniem. Wybrano także Króla i Królową Balu. Jednogłośnie zwyciężył Konrad Burcon z klasy VI d oraz Zuzanna Lass z klasy IV. Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Fotogaleria

                                                                                 

opr. Monika Hinc

"Poszukiwacze przygód" na zimowisku

Uczestnikom zimowiska w naszej szkole czas płynął bardzo szybko. Nie można się przecież nudzić, skoro na każdy dzień zaplanowano różne atrakcje, a i zima przyszła na czas.

Tegoroczne zimowisko zorganizowano pod hasłem „Poszukiwacze przygód”, więc dzieci spędzały czas bardzo aktywnie. Na samym początku otrzymały list od wodza zapowiadający ciekawe zajęcia i przeżycia. Oto jego fragment: ”Witam serdecznie Zapisując się na zimowisko, zgodziliście się wziąć udział w tajnej akcji Poszukiwaczy Przygód Mam nadzieję, że uda Wam się wykonać wiele zadań i przeżyć masę przygód Każdy uczestnik wyprawy musi posiadać tajną odznakę „Poszukiwacza Przygód”. Będzie ona przepustką do wstępu w miejsca, gdzie nie wszyscy mogą wejść. (…) A co będzie dalej, dowiecie się z odpowiednim czasie. Bądźcie uważni…”. Dzieci otrzymały znaczek z logo zimowiska i zaczęły podróż pełną przygód. Pierwszym zadaniem było podpieczętowanie mapy przygód odciskiem swojego palca.

Część zajęć odbywała się na terenie szkoły, m.in. zajęcia z robotyki, zabawy rekreacyjno-sportowe i plastyczno-techniczne, podczas których dzieci m.in. przygotowały kartki z życzeniami na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wszyscy chętnie brali udział w zabawach z chustą Klanzy lub z autochodzikiem. Dzieci miały też spotkanie z policjantem, a dzięki zimowej aurze korzystały z lodowiska i bawiły się na śniegu. Bardzo atrakcyjne były zajęcia poza szkołą: gra terenowa w Oddziale Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Kościerzynie, kulig z ogniskiem we Wdzydzach Kiszewskich, spotkanie z leśnikiem, zajęcia na basenie, wizyta w Komendzie Powiatowej Policji. Dzieci zwiedziły też Muzeum Zabawek, miały zajęcia w ośrodku „Bystrzak” i na placu zabaw „Fantazja”, oglądały film w kinie „Remus” i były na seansie w kinie 6D. Wolne chwile spędzały w sali gier planszowych, w pracowni komputerowej i w sali telewizyjnej. Przez dwa tygodnie nikt się nie nudził, a humor dopisywał wszystkim. Nawet mróz nie przestraszył poszukiwaczy przygód. Na zakończenie ferii dzieci otrzymały upominki.

W pierwszym tygodniu w zimowisku uczestniczyło 120 uczniów (8 grup), a w drugim 68 uczniów (5 grup). Kierownikiem zimowiska była pani Magdalena Pestka, a opiekunami nauczyciele: Jolanta Klawikowska, Barbara Gostomska, Iwona Liedtke, Agnieszka Narloch, Joanna Radtke, Aleksandra Klawikowska, Mariusz Apostel i Stanisław Szulta.

Organizatorzy zimowiska dziękują osobom prywatnym, instytucjom oraz radom rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum za pomoc finansową. Dzięki życzliwości wielu osób można było zapewnić uczestnikom zimowiska nie tylko opiekę, ale również bezpieczne i atrakcyjne zajęcia. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie i zrozumienie potrzeb dzieci. Fotogaleria >>>

Magdalena Pestka, Alicja Kosznik

Przedświąteczna pomoc uczniów z klasy Vd

Uczniowie klasy V d w okresie przedświątecznym z własnej inicjatywy wzięli udział w akcji „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”. Odbiorcami mikołajkowych prezentów były dzieci z Domu Dziecka „ Zapiecek” w Pruszczu Gdańskim.

Stowarzyszenie „PODAJ RĘKĘ” jest organem prowadzącym placówkę opiekuńczo – wychowawczą typu socjalizacyjnego (mały dom dziecka). Przebywa w nim kilkanaścioro młodych osób w wieku od 10. do nawet 26. roku życia. „Zapiecek” to po prostu DOM... taki, w którym ma być ciepło „ jak u Pana Boga za piecem”.

Uczniowie postanowili wesprzeć dzieci z domu dziecka ręcznikami z wyhaftowanymi przez siebie imionami dziecka z Zapiecka wraz z symbolicznym czekoladowym mikołajkiem.

Grupa uczniów: Jakub Olszewski z bratem Filipem, Filip Woelke, Damian Żymierczykiewicz, Kacper Machut, Grzegorz Lipski, Klaudia Lipska, Amelia Aszyk i Nikola Oryl wraz z rodzicami Anią Woelke, Dorotą Żymierczykiewicz i Katarzyną Olszewską udała się do placówki „ Zapiecek”, gdzie wraz z podopiecznym domu dziecka pieczono ciasteczka i przygotowano ozdoby świąteczne. Wszystkie dzieci wykazały się dużą wrażliwością i dobrym sercem.  Fotogaleria >>

Ogromne podziękowania należą się rodzicom, którzy włączyli się do naszej klasowej akcji Dzieci- dzieciom.

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Bożonarodzeniowe przedstawienie "Świąteczny nadszedł czas"

W grudniu 2013 roku uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem s. Ilony, s. Faustyny oraz wychowawców przygotowali jasełka. Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i zaproszeni goście mogli podziwiać roztańczone dzieci. W tegorocznym przedstawieniu uczniowie w pięknych strojach zaprezentowali, jak wszystko dookoła raduje się, bo zbliża się niezwykły czas – Boże Narodzenie. Na szkolnej scenie można było zobaczyć m.in. anioły, śnieżynki, Mikołajów, a także Kaszubów. Młodzi tancerze pokazali, że świąteczny czas zawsze wypełniony jest radością.

12 stycznia 2014 roku to niezwykłe widowisko mogli też obejrzeć mieszkańcy Kościerzyny. Uczniowie ZSP nr 1 zatańczyli w Sali Widowiskowej im. L. Szopińskiego podczas imprezy zorganizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, oddział w Kościerzynie. Jej celem była m.in. promocja bajek Juliana Tuwima wydanych w języku kaszubskim.

Z kolei 14 stycznia jasełka zaprezentowano uczniom kościerskich szkół, a także członkom Fundacji „Sprawni inaczej”, mieszkańcom i opiekunom Domu Opieki Społecznej z Bielawek i Pelplina.

Podziękowania za przygotowanie widowiska przede wszystkim należą się siostrom katechetkom ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie oraz nauczycielom: p. M. Chmielowiec, p. A. Tecy, p. B. Peplińskiej, p. S. Tuszkowskiemu, p. D. Piesik, p. S. Tkaczyk, p. B. Gostomskiej, dyrekcji, s. Cecylii, pracownikom szkoły. Dziękujemy również tym, którzy wykonywali dekoracje, szyli i pożyczyli stroje, służyli bezinteresowną pomocą.

Fotogaleria >>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Przedstawienie "Czy święty Mikołaj istnieje?"

12 grudnia 2013 roku w szkolnej stołówce wystąpili aktorzy Fundacji „Grupa T” z Torunia. W swoim spektaklu „Czy święty Mikołaj istnieje?” zastanawiali się, kto przyniesie dzieciom prezenty, ponieważ w tajemniczym liście, który otrzymali, napisane było, że Mikołaj nie istnieje. Sprawę miał wyjaśnić wezwany szybko detektyw. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Okazało się bowiem, że historia ze zniknięciem Mikołaja została zmyślona. Aktorzy zadbali o dobrą zabawę, podczas której dzieci mogły zaprezentować swoje aktorskie umiejętności. Fotogaleria >>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Oficjalne przyjęcie uczniów w poczet aktywu bibliotecznego 2013/2014

W piątek, 6-go grudnia 2013r. , w bibliotece szkolnej miało miejsce pasowanie na członka aktywu bibliotecznego. Oprócz bibliotekarzy (w tym opiekuna naszego koła bibliotecznego- p. Beaty Jansen) brali w nim udział wszyscy członkowie wewnętrzni koła.

Najpierw odbyła się ocena (3 miesięcznych ) przygotowań do pracy w aktywie bibliotecznym przez opiekuna koła ( przy słodkim poczęstunku) . Następnie zarząd koła bibliotecznego przedstawił sprawozdanie z naszej dotychczasowej pracy. Potem nastąpiło wręczenie identyfikatorów dla aktywu bibliotecznego przez bibliotekarza oraz wspólne zdjęcie dokumentujące ten fakt. Na zakończenie odbyło się wręczenie dyplomów dla zwycięzców „OMNIBUSA BIBLIOTECZNEGO 2013”

Zwycięzcami „OMNIBUSA BIBLIOTECZNEGO 2013” zostali:
I miejsce i tytuł laureata – Daria Szulpin kl. Vb
II miejsce – Wiktoria Widzińska kl. Vb
III miejsce – Emilia Konk kl. Vc i Michalina Pater kl. IVa

Miłym faktem było to, że akurat w Mikołajki zostaliśmy pełnoprawnymi członkami aktywu bibliotecznego. Nastąpiło to po 3 miesięcznych przygotowaniach w ramach zajęć koła bibliotecznego, w których z chęcią uczestniczyliśmy , zgłębiając tajniki wiedzy na temat książek, czasopism, warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej i ogólnie pracy w bibliotece.

Wiktoria Widzińska, uczennica klasy Vb


Wiadomości sportowe

6 grudnia 2013 roku w naszej szkole odbył się I Powiatowy Mikołajkowy Turniej Mini Siatkówki dziewcząt klas V – VI. W turnieju wzięło udział dziewięć drużyn, co świadczy o dużym zainteresowaniu takimi inicjatywami. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a najlepsze drużyny medale. Podczas turnieju panowała wspaniała atmosfera oparta o zdrową rywalizację w duchu „ fair play” .

Końcowa klasyfikacja:
I miejsce – SP nr 6 klasa VI d
II miejsce – SP 6 klasa V a 
III miejsce - SP 6 klasa VI d 
IV miejsce – SP 6 klasa V d 
V miejsce - SP Lubań 
VI miejsce – SP 6 klasa VI b 
VII miejsce – SP Łubiana 
VIII miejsce – SP Łubiana 
IX miejsce – SP 6 klasa VI c

W naszej szkole toczą się rozgrywki VII Powiatowej Ligi Siatkówki Gimnazjalistek. Inicjatywa naszej szkoły cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku w tej sportowej rywalizacji uczestniczy dziesięć zespołów z powiatu kościerskiego: Gimnazjum Dziemiany, Gimnazjum Lipusz, Gimnazjum Łubiana, Gimnazjum Lubań, Gimnazjum Stara Kiszewa, Gimnazjum nr 2 Kościerzyna, Gimnzjum nr 3 Kościerzyna i trzy drużyny z Gimnazjum nr 1 Kościerzyna. Odbyły się dwa turnieje. Kolejny turniej, na który serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów siatkówki odbędzie się 8 lutego o godzinie 9.00.

 Fotogaleria >>

Adriana Knopik

Szkolne MIKOŁAJKI

6 grudnia – jak co roku – uczniowie przyszli do szkoły przebrani w mikołajkowe stroje. Z inicjatywy Samorządu Szkolnego zorganizowany został konkurs na „Najpiękniejszą Mikołajkę” oraz „Najprzystojniejszego Mikołaja”. Przez cały dzień po szkolnych korytarzach spacerowali przepięknie wystrojeni uczniowie, którym bacznie przyglądali się opiekunowie samorządu. Spośród wielu ciekawych kreacji wybrano te najładniejsze. Zwycięzcami zostali: Dominika Chylak z klasy III d oraz wspólnie Jan Derra (III e) i Paweł Wikariusz (III b). Finaliści konkursu otrzymali dyplomy, a wszyscy uczestnicy bonus: tego dnia byli zwolnieni z odpytywania.

Rada Rodziców z kolei ufundowała dla wszystkich uczniów słodkie upominki. Dziękujemy!

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Zbiórka darów dla dzieci z Ukrainy.

 

W dniach 26.11.-04.12.2013 oku Samorząd Uczniowski szkoły podstawowej zorganizował zbiórkę darów dla dzieci z Ukrainy będących pod opieką ks. Andrzeja Draws. Zbierano zabawki, przybory szkolne, słodycze oraz artykuły spożywcze. Dary zostały przekazane w dniu 9 grudnia 2013. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wspomóc naszą akcję. Fotogaleria

                                                                                   opr. Monika Hinc

WYNIKI KONKURSU ALFIK MATEMATYCZNY 2013

 

            Dnia 27 listopada 2013 roku odbył się ogólnopolski konkursAlfik matematyczny, w którym z naszej szkoły udział wzięło 104 uczniów klas od II szkoły podstawowej do III gimnazjum.

Najlepsze lokaty naszych uczniów:

Kamil Konk (kl. Ie gim)- 3 miejsce w województwie

Patryk Hromiak (kl.IIc gim)- 9 miejsce w województwie

Marceli Greinke (kl.IIIb)11 miejsce w województwie

Aleksandra Mikulska (IIb)22 miejsce w województwie

Laura Górniewicz (kl.IIc)23 miejsce w województwie

 Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe na apelu z okazji Dnia Patrona.

                                                                           

opr. Monika Hinc

Świąteczny kiermasz

W dniach 20 – 22 listopada 2013 roku w naszej szkole odbył się kiermasz pod hasłem „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. Uczniowie, a także rodzice mogli kupić przeróżne gry edukacyjne, zabawki, maskotki, kubki, piórniki, torby. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.

Fundusze zebrane podczas tej akcji przeznaczono na zakup świątecznych prezentów – pluszowych poduszek, które wręczono niepełnosprawnym z Domu Opieki Społecznej w Bielawkach i Parchowie. Te miłe przytulanki sprawiły mieszkańcom ośrodków wielką radość. Siostry benedyktynki samarytanki, które prowadzą domy opieki, przysłały do ZSP nr 1 podziękowania za świąteczne upominki.

Dziękujemy siostrom katechetkom: s. Ilonie i s. Faustynie za przygotowanie kiermaszu oraz uczennicom klasy III gimnazjum Sandrze Ciszek i Wiktorii Jakubek za pomoc w prowadzeniu akcji „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”. Fotogaleria >>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

ANDRZEJKI

Pod koniec listopada w szkole odbyły się andrzejkowe zabawy: dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Nauczyciele i uczniowie przygotowali mnóstwo atrakcji: były wróżby, słodki poczęstunek i oczywiście tańce. Wszyscy uczniowie wspaniale się bawili. Fotogaleria >>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Próbna ewakuacja szkoły

W listopadzie odbyła się próbna ewakuacja szkoły. Celem akcji było sprawdzenie przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia. Etapem poprzedzającym ewakuację było szkolenie wśród nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Wszyscy zostali szczegółowo zapoznani z procedurami dotyczącymi ewakuacji i sposobu jej przeprowadzania. W dniu akcji ewakuacyjnej uczniowie pod kierunkiem nauczycieli oraz pracownicy szkoły wyjściami ewakuacyjnymi udali się w wyznaczone miejsce zbiórki – do sali gimnastycznej. W ewakuacji uczestniczyły służby ratunkowe: straż pożarna, pogotowie, policja. Fotogaleria >>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Wyniki konkursu plastycznego "KOLOROWY ŚWIAT TUWIMA"

12 listopada jury Miejskiego Konkursu Plastycznego dla Świetlic Szkolnych pt. „Kolorowy świat Tuwima” , do zorganizowania którego inspiracją była twórczość poety w ramach obchodów Roku Tuwima, ogłosiło wyniki. W konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie wzięło udział 10 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych z czterech miejskich szkół w Kościerzynie:
I kategoria: klasy „0” – I
II kategoria: klasy II – III
Komisja konkursowa (p. J. Stiepanow, p. A. Teca, p. M. Pestka) przy ocenianiu prac brała pod uwagę m.in. oryginalność pomysłu, kolorystykę, materiały, technikę wykonania, ogólne wrażenia estetyczne, a przede wszystkim samodzielność wykonania pracy.

Po obradach jury postanowiło wytypować następujących zwycięzców:
Kategoria wiekowa: klasy „0” – I ( technika wykonania dowolna, format A4):

I miejsce – Karolina Zolondek (klasa Ic SP nr 6)
II miejsce – Paulina Hefta (Ib SP nr 2)
III miejsce – Aleksandra Lipska (Ia SP nr 4)

Kategoria wiekowa: klasy II – III (technika wykonania collage, format A3):

I miejsce – Oskar Kropidłowski (klasa IIb SP nr 1)
II miejsce – Monika Usarek (IIIc SP nr 6)
III miejsce – Maciej Łukowicz (IIa SP nr 2)

Za udział w konkursie wyróżniono dyplomem i drobnym upominkiem następujących uczestników: Alana Chadacza (Ia SP nr 4), Agatę Czarnecką (Ib SP nr 2), Nikolę Szczypior (IIIb SP nr 6), Maję Glienke (IIa SP nr 2).

Dziękujemy organizatorom: p. A. Narloch, p. M. Skowrońskiej – Templer, p. A. Klawikowskiej, p. B. Wommelsdorf, a wszystkim zwycięzcom konkursu gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 21 listopada 2013 roku w siedzibie organizatora konkursu. Fotogaleria >>

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

VI Rajd Niepodległości

11 listopada 2013 wraz z panią Alicją Wessołowską wyruszyliśmy na Rajd Niepodległości. Zebraliśmy się w Ogródku Jordanowskim o godzinie 1415. Zapisaliśmy się na listę uczestników.

Rajd rozpoczęliśmy od wejścia na wieżę widokową znajdującą się w budynku Starostwa Powiatowego w Kościerzynie. Z wieży podziwialiśmy panoramę miasta. Niedaleko Urzędu Miasta znajdowało się stanowisko, przy którym mogliśmy z prawdziwych strzelb strzelać w drewniane kaczki pod czujnym okiem Bractwa Kurkowego, którego przedstawiciel opowiadał mam o ich działalności. Następnie udaliśmy się na Osiedle Tysiąclecia do klubu młodzieżowego, w którym pisaliśmy o formach spędzania czasu wolnego , później śpiewaliśmy piosenki harcerskie.

Kolejnym punktem Rajdu była Komenda Straży Pożarnej w Kościerzynie. Mogliśmy tam obejrzeć wyposażenie wozu strażackiego. Potem wyruszyliśmy na ulicę Strzelecką, na której spotkaliśmy członków Kościerskiego Klubu Morsów „Forrest Gump”. Zadaniem było wejście do lodowatej wody i wytrzymanie w niej 30 sekund. Odważyli się na to Iga, Ania Cz. oraz Kacper.

Po zdobyciu kolejnych punktów poszliśmy do Nadleśnictwa „Kościerzyna”. Mieliśmy tam rozpoznawać odgłosy leśnych zwierząt. Później udaliśmy się na Komendę Policji. Na prośbę pana policjanta mieliśmy założyć specjalne okulary, które dawały obraz widziany przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. W tych okularach mieliśmy też ułożyć puzzle. Było to trudne, bo obraz widziany przez gogle chwiał się i był zamazany. Poszliśmy też do Kościoła pod wezwaniem Św. Trójcy, gdzie otrzymaliśmy hasło do krzyżówki. Zakończenie rajdu i ogłoszenie wyników odbyło się w hali Sokolnia.

W rajdzie uczestniczyło wiele osób. Nasza klasa została wyróżniona i otrzymaliśmy drobne nagrody, a jedną z nich była moneta z postacią Remusa i herbem miasta. Rajd bardzo mi się podobał i na pewno będę chciała uczestniczyć w nim za rok.

Opracowała Anna Miszczak, uczennica klasy IV c

Uczestnicy Rajdu z klasy IV c:

 1. Adamczyk Martyna

 2. Bączkowska Wiktoria

 3. Błaszkowski Kacper

 4. Breza Michalina

 5. Brzoskowski Lucjan

 6. Czajkowska Anna

 7. Gostomski Jakub

 8. Kołtunik Kaja

 9. Kropidłowska Iga

 10. Macierzanka Weronika

 11. Masiak Martyna

 12. Miszczak Anna

 13. Piesik Maciej

 14. Szczepańska Rozalia

Adriana Knopik

Narodowe Święto Niepodległości

W listopadzie uczniowie uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W sali gimnastycznej młodzież obejrzała program artystyczny. Uzdolnieni uczniowie zaprezentowali piękną recytację wierszy oraz wykonanie piosenek o tematyce patriotycznej. Zebrani mogli też usłyszeć najważniejsze wiadomości z historii Polski. Uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych, do których przypięli biało – czerwone kotyliony.

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Konkurs z dynią w tle

31 października odbył się konkurs plastyczny dla uczniów gimnazjum , którego organizatorem był Samorząd Szkolny. Zadaniem gimnazjalistów było przystrojenie dyń. Do rywalizacji przystąpiło 7 klas. W tajnym głosowaniu członkowie samorządu i opiekunowie (A. Meger , M. Czajkowska) wyłonili zwycięzców:

I miejsce zajęła klasa I a gimnazjum,

II miejsce: klasa II c,

III miejsce: klasa II a.

Nagrodami w tym niecodziennym konkursie były słodycze oraz tydzień wolny od kartkówek i odpytywania. Gratulujemy!

Udekorowane dynie można było podziwiać w holu szkoły.

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Spotkanie odblaskowe - bezpieczeństwo na drodze

29 października 2013 roku Urząd Miasta w Kościerzynie przygotował spotkanie, którego celem było rozpowszechnienie wśród najmłodszych mieszkańców zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w tym projekcie. Dzieci brały udział w konkursach i zabawach, podczas których przyswajały wiadomości o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas spotkania pokazano też program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Na koniec każde dziecko otrzymało kamizelkę odblaskową.

Bożena Peplińska

Przedstawienie misyjne w Pelplinie

19 października 2013 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z siostrami katechetkami i nauczycielami: p. B. Peplińską, p. S. Tkaczyk, p. D. Piesik wyjechała do Pelplina z przedstawieniem misyjnym w ramach Spotkania Parafialnych Ognisk Misyjnych Diecezji Pelplińskiej. Przedstawienie odbyło się w katedrze pelplińskiej zapełnionej po brzegi dziećmi z Kół  Misyjnych naszej diecezji.
Uczniowie wcielili się w przedstawicieli różnych ras i kolorów skóry: byli Murzyni, Indianie, Eskimosi, Japonki, Hinduski. Śpiewem i tańcem wyrazili potrzebę i radość głoszenia Ewangelii całemu światu.

Fotogaleria >>>

Wydarzenia sportowe

3 października 2013 na stadionie odbyły się Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowały dwie sztafety, dziewcząt pod kierunkiem p. Adriany Knopik i chłopców, których opiekunem był p. Paweł Mania. (więcej informacji)

Fotogaleria >>>

Adriana Knopik

Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

30 października gimnazjaliści z naszej szkoły pojechali do Gdańska na projekcję filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, w którym reżyser  pokazał historię wielkich przemian oraz sylwetkę charyzmatycznego przywódcy „Solidarności”. Po projekcji młodzież udała się do Europejskiego Centrum Solidarności.  Uczniowie obejrzeli wystawę „Drogi do wolności”, która przedstawia historię lat 1956 – 1989. W poszczególnych salach młodzież zobaczyła m. in. ekspozycje ukazujące codzienne życie w PRL, symboliczny sklep z pustymi półkami, rekonstrukcję celi więziennej, tablice, na których spisano 21 postulatów strajkowych.  Przewodniczka opowiedziała też historię powstania znaku graficznego „Solidarność”. W jednej z sal uczniowie obejrzeli film dokumentalny dotyczący przemian w krajach Europy centralnej i wschodniej, które zapoczątkowane zostały wydarzeniami w czerwcu 1989 roku w Polsce. Gimnazjaliści wraz z wychowawcami udali się również pod Pomnik Poległych Stoczniowców – upamiętniający ofiary   Grudnia 1970 roku.

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Lekcja historii w Sztutowie

W październiku uczniowie III klas gimnazjum pojechali do Sztutowa, aby uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii na terenie byłego obozu koncentracyjnego.  Przewodnik opowiadał o wydarzeniach, które doprowadziły do powstania obozu, o tym, jak wyglądało życie w barakach. Młodzież obejrzała wystawy przedstawiające obozową codzienność oraz zdjęcia ukazujące wyzwolenie obozu w 1945 roku. Pod pomnikiem i na terenie krematorium młodzież złożyła wiązanki kwiatów, zapaliła znicze, a pamięć o zamordowanych uczciła minutą ciszy.  Na zakończenie zwiedzania uczniowie zobaczyli dwa filmy dokumentalne przedstawiające m.in. relację z procesu zbrodniarzy hitlerowskich.  W ciszy i skupieniu uczniowie opuścili  teren muzeum.

Justyna Wołoszyk-Brzezińska

Warsztaty teatralne

Uczniowie z naszej szkoły brali udział w warsztatach teatralnych im. Krzysztofa Kaczmarka  (Krzysztofiki 2013). Młodzi artyści przez trzy tygodnie wakacji przebywali we Wdzydzach, gdzie tańczyli, śpiewali i uczyli się trudnej sztuki aktorskiej pod okiem pomysłodawcy i reżysera pana Krzysztofa Kaczmarka, którego wspomagali aktorzy i muzycy  teatru ROMA z Warszawy. Efektem pracy było przedstawienie pod tytułem „Tajemnicza skrzynia”, które młodzi aktorzy pokazali  uczniom kościerskich szkół  w sali im. L. Szopińskiego w Kościerzynie.

Aleksandra Kujach, uczennica  kl. I d gimnazjum

Fotogaleria >>>

Akcja "Bezpieczny Powiat"

Dnia 18 września uczniowie  Ia, Ie oraz IIIb gimnazjum wzięli udział w imprezie pod nazwą „Bezpieczny Powiat” w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Kościerzynie oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie.

Celem imprezy było przybliżenie jej uczestnikom wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Młodzież wzięła udział w  różnego rodzaju pokazach sprzętu strażackiego oraz  ratownictwa drogowego z symulacją wypadku drogowego i elementami pierwszej pomocy. W ramach tej akcji odbyły się także pokazy sprzętu policyjnego, konkursy i inne atrakcje. Każdy z uczestników mógł zmierzyć swoją prędkość na rowerze przy pomocy fotoradaru straży miejskiej i w nagrodę otrzymywał zdjęcie z fotoradaru wraz z osiągniętą przez niego prędkością.

Fotogaleria >>>

oprac. K. Rekowska, S. Wienke

Ślubowanie w klasach I SP

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty uczestniczyli w uroczystości przyjęcia do szkolnej społeczności. Dzieci przeszły przez symboliczną bramę szkoły i ślubowały wypełniać  szkolne obowiązki. Również rodzice najmłodszych uczniów musieli złożyć obietnicę. Ślubowali, że będą wspierać swoje dzieci, chwalić je, pomagać  im w nauce. Dzieci mogły też wysłuchać opowieści o sztandarze  i dowiedzieć się, kim jest patron szkoły.

Wszystkich pierwszoklasistów serdecznie witamy w murach naszej szkoły i życzymy wielu sukcesów!

Fotogaleria >>>

oprac. J. Wołoszyk-Brzezińska

Inauguracja roku szkolnego 2013/2014

2 września 2013 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Publicznych nr 1 odbyły się uroczyste apele z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Nauczyciele, uczniowie, rodzice i zaproszeni goście wysłuchali przemówienia pani  wicedyrektor Alicji Kosznik, która życzyła wszystkim uczniom sukcesów w nauce.  W części artystycznej  uczniowie zaprezentowali krótki pokaz poetycko – muzyczny.

oprac. J. Wołoszyk-Brzezińska

RELACJA Z INAUGURACJI ROKU SZKOLNEGO >>>